POKON -C> €en oubuaöerl anted) «Öcbmik TWEEDE BLAD Een sprong in het duister BINNENLAND FEUILLETON Vrijdag 28 December 1934. No. 305. DE DOKTER AAN 'T WOORD. DE MENSCH ALS PRODUCT VAN ZIJN VOEDSEL. De „wet van het minimum" bepaalt onze waarden. Niet de hoeveelheid, maar de juiste samenstelling van ons voedsel geven den doorslag, door dr. L. I. Camp. Het stofwisselingsproces heeft voor ver reweg het grootste deel, zonder onze be wuste medewerking plaats. Slechts de eerste verplichtingen bij dit proces, kau wen en inslikken van het voedsel, hebben wij in onze macht. Daarentegen hebben wij de vrije wilsbeschikking bij de keuze van het voedsel, dat wij den mond ter verwer king aanbieden. Daarom is het van de grootste beteekenis voor een gezonde voe ding, ons de principes, die ons moeten lei den bij de keuze van ons voedsel vast voor oogen te stellen. Soort, hoeveelheid en vorm komen hierbij in aanmerking. Een toevoer van voedsel, die de behoeften over treft, maakt ons niet sterker en verhoogt ons prestatievermogen niet. Om de behoef te te kunnen vaststellen* moeten wij ons eerst afvragen, welke stoffen voor ons le vensonderhoud onmisbaar zijn. Deze zijn eiwit, vet, koolhydraten, minerale stoffen, completeerende voedingsstoffen, genotmid delen. Bij de keuze en de bewerking van onze voedingsmiddelen moeten wij ons door de volgende stelregels laten leiden Het zorgvuldig vermalen en met speek sel verwerken der spijzen in den mond moet als de fundamenteele verwerking van het geheele spijsverteringsproces worden be schouwd. Deze mechanische verdeeling van het voedsel is daarom van groote beteeke nis, omdat hierdoor mogelijk wordt ge maakt, dat de spijsverteringssappen met het binnenste der spijzen in aanraking komen, waardoor het chemische oplossings- en omzettings-proces kan plaats hebben. Bij zorgvuldig kauwen treedt automatisch speekselvorming op. Ook hierom verdient de vermenging met speeksel onze bijzon dere aandacht, omdat het een eerste phase is in het verteringsproces, die de inwerking der maag- en darmsappen voorbereidt. Hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat de aard der toegevoerde spij zen van grooten invloed is op de speeksel afscheiding. Breiachtige en vloeibare spijzen loopen licht de kans, zonder ver menging met speeksel te worden ingeslikt, zoodat zij in de maag komen, zonder dat het ontbindende ferment van het speeksel er op heeft kunnen inwerken. Vaste spijzen verdienen daarom de voorkeur, in de eerste plaats omdat ze door de mechanische reini ging der tanden van nut zijn voor de in standhouding van het gebit, in de tweede plaats, omdat zij de werking der speeksel klieren bevorderen. Wanneer men echter tegelijk met vaste spijzen ook vloeistof tot zich neemt, wordt ook het vaste voedsel een soortgelijke substantie als breiachtige en vloeibare spijzen. Deze gewoonte moet dan ook ten sterkste worden afgekeurd. Het kauwen moet afgeloopen en het eten geheel zijn ingeslikt, vóór men vloeistof tot zich neemt, daar anders de spijsverterings sappen te veel verdund worden. Daarom is ook het gebruik om den maaltijd met soep te beginnen verkeerds Wel dient men. hierbij tevens te bedenken, dat ook de gemoedstoestand van den eter, reuk, smaak en voorkomen der spijzen, zoowel als de wijze waarop deze worden opgediend, van invloed zijn op de afschei ding der speekselklieren en de werkzaam heid van maag- en darmklieren. De groote chemicus Justus von Liebig stelde reeds als grondwet voor het geheele organische leven de z.g. „wet van het minimum" op. Volgens deze voor de ge heele organische wereld geldende wet, ont wikkelt zich elk levend organisme in ver houding tot de geringste hoeveelheid der met het voedsel opgenomen noodzakelijke voedingsstoffen. Het organisme kwijnt of sterft, indien ook maar een enkele dezer onontbeerlijke stoffen ontbreekt, en zijn gezonde ontwikkeling zet zich slechts zoo lang voort, totdat de voedingsstof die in de kleinste hoeveelheid aanwezig is, is op gebruikt. Hoe groot ook de toevoer van de overige onmisbare stoffen is, de ontwikke ling zal eerst weer op normale wijze voort gang vinden, als het te kort van de eene ontbrekende stof wordt opgeheven. Jarenlang heeft men zich bij het onder zoek naar de juiste samenstelling bepaald tot het vaststellen van de benoodigde hoe veelheden eiwit, vet en koolhydraten, daar men de onontbeerlijkheid van de andere stoffen niet ten volle erkende. Doch de wet van het minimum geldt evenzeer voor elke minerale stof en voor alle completeerende voedingsstoffen. Men kan dus de behoefte van het lichaam aan één bepaalde voe dingsstof nooit anders vaststellen dan re kening houdende met elk der andere be noodigde stoffen tevens. Ragnar Berg maakt de. wet van het mi nimum op de volgende wijze aanschou welijk „Voor den bouw van een huis heb ben we steenen, kalk, zand en water noo- dig. Ontbreekt een van deze stoffen, dan kunnen we het huis niet bouwen. De ge ringste hoeveelheid der beschikbare stoffen bepaalt de grootte van het huis. Hebben we niet meer kalk dan voor een hutje, dan helpt het ons niet, of we al steenen genoeg hebben om een stad te bouwen". Zoo is ook niet de absolute hoeveelheid van elke af zonderlijke voedingsstof van beteekenis, doch minstens evenzeer de onderlinge ver houding der verschillende voedingsstoffen. HET NERVEUZE KIND. Deskundige voorlichting een eerste ver- eischte bij de behandeling van nerveuze storingen. In vele gevallen brengt de moderne therapie uitkomst, door dr. G. VISSER. Dikwtjls hoort men bezorgde, al te be zorgde moeders verzuchten „Mijn kind. is zoo nerveus Het begrip „nerveus" wordt bijna willekeurig op de meest verschillende ziektebeélden en storingen toegepast en in het geheel niet meer als 'n bepaalde ziekte beschouwd. Het is hier niet de plaats, om alle methoden op te sommen, waarmede de arts in een geval van nervositeit graad en oorzaak kan vaststellen. Wij volstaan met er op te wijzen, dat de beoordeeling van schijnbare bijkomstigheden van bijna even veel belang is als het lichamelijk onder zoek. Het kind, zoowel als zijn omgeving moeten nauwlettend worden gadegeslagen, liefst zonder dat het kind dit merkt. Hier door wordt de gelegenheid geboden, uit de gelaatsuitdrukking van het kind, zijn blik, zijn gang, zijn geheele doen en laten zekere gevolgtrekkingen te maken. Veel klemmender is de vraag, hoe men werkelijk nerveuze kinderen kan helpen. Deze hulp moet bestaan in een doeltref fende behandeling van de grondoorzaken der nervositeit en mag niet bepaald blijven tot het genezen of verzachten van enkele afzonderlijke symptomen. Als dergelijke symptomen moeten dikwijls ook slaap stoornissen, bedwateren, krampen, koliek, ja zelfs asthma beschouwd worden. Onder oplosbare r65]l2 °/o voedsel voor 40 cent, met or gratis verzorgingsaanwijzingen. Ver- 11 krijgbaar bij de Bloem- en Zakdwinkels de kunstmest voor kamerplanten de geneesmiddelen, die bij behandeling van dergelijke gevallen in aanmerking komen, neemt kalk nog steeds de voornaamste plaats in. Ook kan men big nerveuze kinde ren dikwijls veel bereiken met luchtbaden, die echter niet te koel genomen mogen worden. Ook het onoordeelkundige toepas sen van zonnebaden aan het strand, kan gevaar opleveren, want wanneer deze lang achtereen genomen worden, hebben zrj een opwindende uitwerking. Zeer goede resul taten bereikt men daarentegen met water therapie. De zoogenaamde zielkundige behandeling zal alleen dan succes hebben, wanneer er nauwe samenwerking bestaat tusschen den deskundigen arts eenerzijds en ouders en opvoeders anderszijds. Bij nerveuze kinde ren is de opvoeding van bijzonder groot be lang. De soort van onderwijs, lectuur, sport, .ontspanning en later ook het beroep moe ten voor het nerveuze kind met bijzondere zorg worden gekozen. Reeds op jeugdigen leeftijd moet een begin gemaakt worden met lichaamsoefeningen, die niet alleen het lichaam stalen, doch tevens de geest tot concentratie dwingen. Hierdoor wordt het kind dikwijls met succes van zijn nerveuze bezwaren afgeleid. In vele gevallen geeft ook een behandeling met de moderne klierextracten en organi sche preparaten gunstige resul taten. De keuze der geneesmiddelen is na tuurlijk het werk van den dokter. Schild klier- en hersenpreparaten worden op dit gebied in den laatsten tyd veelvuldig toege past. In ernstige gevallen moet onderzocht worden of opname van het kind in een in richting of een tehuis noodzakelijk is. Ook hierin mag alleen de deskundige arts de beslissing hebben, (Nadruk verboden.) De financleele betrekking tusschen Ryk en gemeenten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen de volgende circulaire over de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten doen toeko men Het is mijn ambtgenoot van financiën en mij gebleken, dat verschillende gemeente besturen in verband met het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 15 Juli 1929, (Staatsblad no. 388), hetwelk bij de Sta- ten-Generaal aanhangig is, in twijfel ver- keeren of de opgaven, bedoeld in artikel 42 derde lid, van het Kon. besluit van 4 No vember 1929 (Staatsblad no. 476) betref fende het rekeningjaar 1933 nog voor 31 December dienen te worden ingezonden, dan wel inzending van deze opgaven voor- loopig kan worden aangehouden. Ik deel Uw college mede, dat de boven bedoelde opgaven op de gebruikelijke wijze overeenkomstig de geldende voorschriften en volgens het bestaand model moeten wor den ingezonden, aangezien het niet uitge sloten is dat van deze opgaven gebruik zal kunnen worden gemaakt. Wijziging van de kieswet. Volgens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet De- stond bij verscheidene leden in het algemeen bedenking tegen het nemen van wettelijke maatregelen tegen bestrijding van kleine partijen. Deze leden vestigden er de aan dacht op, dat welhaast alle partijen klein zijn begonnen. Verscheidene daarvan heb ben zich tot partijen van een zekeren, som mige zelfs van grooten omvang uitgezet Omgekeerd zijn in den loop der jaren ook groote partijen ten gevolge van splitsing of doordat haar aanhang verminderde, tot kleine afmetingen teruggebracht of zelfs geheel verdwenen. Niemand aldus de hier aan het woord zijnde leden, zal kunnen vol houden, dat in het algemeen genomen de stem, welke die partijen of partytjes, elk voor zich hebben doen hooren, niet het hare heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het staatkundig leven in ons land en tot de vorming van de politieke constellatie, welke wij thans kennen. Worden de kleine partijen in haar voortbestaan en ontwikkeling be lemmerd, dan zal de voortgang, van de boven geschetste wisselwerking worden te gengehouden en een verstarring van de thans groote partijen plaats hebben, welke aan het politieke leven niet ten goede kan komen. Eenige leden konden in de hierbedoelde maatregelen niet veel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke partijen om ten koste van de klei ne partijen haar macht en die harer leiders te vergrooten. Verscheidene andere leden achtten met de regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Zij wezen er op, dat het karakter van een groot deel van het Nederlandsche volk de neiging met zich brengt tot splitsing in kleine, zelfstandig optredende groepen met denkbeelden, welke min of meer van die der overige groepen af wijken. Weliswaar treft men overal ter we reld grootere of kleinere groepen aan, wel ke zich, met voorbijzien van de groote lijnen in het staatsbestuur, op concrete punten, niet zelden door eigenbelang gedicteerd, vereenigenin Nederland doet dit ver schijnsel zich wel in bijzonder sterke mate voor. Een kiesstelsel, dat geen rekening houdt met deze nationale eigenaardigheid, dient te worden gecorrigeerd, opdat worde voorkomen, dat die eigenaardigheid tot uit wassen leidt, welke het politieke leven be derven en de grondslagen van dit stelsel aantasten. De opvatting der regeering, dat het ge- wenscht zou zijn door het lidmaatschap der Tweede Kamer het optreden als volksver tegenwoordiger van door kleine partijen ge- candideerden onmogelijk te maken* werd door verscheidene leden met klem bestre den. Deze leden ontkenden de juistheid van de vooropgestelde gedachte, dat het ver tegenwoordigd zijn van een aantal kleine partijen ten onzent een behoorlijke function- neering van het parlementaire stelsel on mogelijk maakt. Uitvoerige beschouwingen werden gewijd aan de wijze, waarop de regeering zich voorstelt het door haar beoogde doel te be reiken. Vele leden achtten het in het ontwerp vervatte voorstel, het verkrijgen van drie maal den kiesdeeler als voorwaarde te stel len voor het verwerven van een zetel, in strijd met artikel 82 der Grondwet. De wet gever is niet bevoegd, hetgeen met wiskun dige nauwkeurigheid evenredig te verdeelen is, opzettelijk en met voorbedachten rade niet evenredig te verdeelen. Enkele leden meenden van de gelegen heid, dat een wijziging van de Kieswet aan hangig is, gebruik te mogen maken om aandacht te vragen voor de bezwaren, ver bonden aan het systeem van plaatsvervan ging, dat thans geldt. Het werkt niet bevre digend, in zooverre het voor de opvolging een bepaalden persoon aanwijst, waarbij uiteraard van het toeval afhangt of de plaatsvervanger den uitgevallene inderdaad Het is een oud-vaderlandsch gebruik vóór Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine, de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. ©IteMlen Recept Jh pond bloem, 35 gram gist, 1 ei, 2'U d.L.melk, {l*U ons sukade, krenten, rozijnen), I eetlepel suiker, I theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'h pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst hel zout en ei doorkloppen. Laten rijzen. op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen. In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen. Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suikerS vermengd met kaneel. GOUDZEGEL 85 CENT PER FLESCH ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH Naar het Engelsch. /Nadruk verboden) 14) Toen Moes en ik beneden kwamen, stond .Chris in ernstig gesprek met vader. „Uw dochter zal aan gevaar blootgesteld zijn, maar ik zal zooveel mogelijk zorg voor haar dragen. Ook heb ik mijn testament gemaakt en zal alles nalaten aan Phyllis. Ze zal rijk zgn, als mg iets overkomt." Moes was zeer van streek, toen ze af scheid van mij nam en geen wonder Ik stapte in den wagen en Chris volgde mij. Majoor Phillipson draalde een oogen- blik en met een paar verontschuldigende woorden steeg ook hij in. Ik stak het hoofd uit het portier, om mijn ouders nog een, laatste vaarwel toe te wuiven. Moes stond op het bordes in tranen en vader gebruikte ook wat druk zijn zakdoek. De hotelgasten begrepen wel,dat er iets bijzonders gaande was en kwamen in de hall, of keken nieuwsgierig door de ven sters. HOOFDSTUK XIV, De haven werd in tyds bereikt. Het leek mg, dat wij verwacht werden In plaats van de tallooze formaliteiten hoefde ma joor Phillipson een beambte maar een en kel woord in te fluisteren, of hem een papier voor te houden, en wij mochten doorgaan. De mist ging over in regen en wind gelukkig ben ik vrij van zeeziekte. Intus- schen was het laat, toen wij Boulogne be reikten, want we werden op allerlei manie ren opgehoudenook bestond het gevaar voor duikbooten. Een trein vol soldaten verliet juist het station. Majoor Phillipson gaf een teeken aan den machinist, die stopte, maar er wa ren geen drie plaatsen meer over, zoodat wy in een goederenwagen stapten. De trein vertrok. Mijn valiesje vormde mijn zitplaats de beide heeren stonden tegen pakken en balen aangeleund. Beide zagen ze er zeer moe uit. Ze hadden dagen en nachten achtereen gereisd. Ik wilde, dat zij toch om beurt eens zouden gebruik ma ken van mijn zitplaats, maar dit weiger den zij. Het was een eigenaardige huwelijks reis Ik was wat blij, toen het ochtendlicht althans begon te gloren en ik merkte, dat majoor Phillipson met belangstelling keek naar mijn valies. „Mrs. Spencer", vroeg hij ten slotte, „wat voor andere costuums heeft u nog, behalve dat blauwe Want dat zou nog veel te zeer in het oog vallen, doordat het te elegant is „Overeenkomstig de orders heb ik een eenvoudige khaki-uitrusting en een yer- ^leegs ters-,kleedipg' „Goed. Als wij ons nu wat terugtrekken, zoudt u dan de khaki-uniform kunnen aandoen Makkelijk werk was het .niet, om mij ln die beperkte ruimte te verkleeden maar ik kreeg het toch gedaan. Even later hield de trein stil en stapten wij uit. Gretig keek ik naar een buffet, maar zag niets. Hoe lang zou majoor Phillipson ons nu nog tot geleide strekken Want al was hij nu ook nog zoo'n aangename persoonlijk heid, ik verlangde toch wel eens enkele minuten met Christopher alleen te zijn. Dicht hij het station stond een auto. Chris droeg mijn valies daarheen en „Phil" hielp er mij in. Hijzelve bleef ons, met ge kruiste armen, op zijn gemak gadeslaan. „Mrs. Spencer", begon hij, „ik heb op gemerkt, dat u een ring van waarde droeg. In uw werk is het niet raadzaam, om ju- weelen te dragen ook is het niet verstan dig, om het sieraad Chris mee te geven. Daarom zou ik u haast voorstellen geeft u het mij „Maar het is mijn verlovingsringriep ik in de eerste opwelling. Ik had echter de plaats aanvaard met al, wat daaraan vast was, viel het mg nu weer in dus schoof ik mijn ring af en reikte hem dien over met een half-smeekend, half-vermanend„U zult er toch wel goed zorg voor dragen, niet waar Het is een familiestuk I" Met een glimlach stak hij 'm in zijn zak boek. Ik was wel haast seker, dStt ik mijn geliefde bezitting nooit weer zou krijgen. „Dus, Chris, ik zie je terug op de oude plaats, om één uur vroeg Phil. „Juist". „En vergeet niet, dat er nog heel wat valt mee te deelen aan mrs. Spencer, eer zrj den generaal ziet. Beiden veel succes toe gewenscht Hij salueerde èn voor het eerst waren wij nu alleen. Christopher sprong op. „Laten wg van plaats veranderen, lief ste. Het is toch verkieslijk, dat je den bes ten kant van mij ziet „Ze zijn mij beide gelijk", antwoordde ik en kuste hem voor het eerst op de bescha digde wang. Ik schrikte er zelf van, zoo zeer was hij daardoor van streek. Maar dit kwam, 'hg was ook zoo overspannen dit kon immers niet anders, al was het alleen maar na de vermoeienissen van de reis. „Als ik later eens wat meer tgd heb, zal ik er aan doen, wat ik kan, om mgn uiter lijk te verbeteren al was het alleen maar om jou „Er zijn immers geen litteekens op je liefde", suste ik. „Dat zou ik verschrikke lijk vinden, maar hoe ik hierover denk Hoe kon je daar nog aan twijfelen na het telegram, dat ik je zond „O, ja, dat heerlijke telegram „Ik heb je lief. Ik komHet was als water voor een dorstende Ik draag het bij mij. - Phil zei, dat, als hij niet meeging als mjj» getuige, hij das bapg was4 dat ik Rooit den moed zou hebben, je in de kerk tege moet te gaan. Phil is mijn collega en mgn beste vriend. Wij hebben elkaar al gekend sind3 de dagen van Harrow. Je zult hem véél zien, liefste, en je kunt hem door en door vertrouwen Hij drukte mij een langen kus op het voorhoofd toen keek hij op zgn horloge en zei op zakelyken toon „Over een goed half uur zijn wij aan het hoofdkwartier en moet ik je vertellen, wat je werk zal wezen. Daar zal je generaal Auteuil zien en hij zal je orders geven, die je dan begrijpen zult." Dus bracht Chris mij op de hoogte en zoo nu en dan keek hij eens naar de uit drukking op mijn gelaat, om te zien, hoe ik het opvatte. Hij wist echter, dat, nu ik eenmaal mijn woord gegeven had, ik ook niet zou terugkomen op mijn belofte. Dit nam niet weg, dat het werk méér van mij eischte, dan ik verwacht had. De auto reed een Fransche stad binnen en hield stil voor een groot gebouw. Wij stapten uit en ik durf mij vleien, dat ik de kalmte in persoon was. Terwiil wij de trap opgingen, fluisterde Christopher mij in „Als je alleen bent, liefste, kijk dan eens naar je trouwring. Ik heb geen nieuwen voor je genomen. Het was dien van mgn moeder en er staat een motto in. Ik geloof, dat je er wel mee ingenomen zult zijn." {(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5