ItlTOMII AGENDA ADVERTENTIEN D. J. DE JONG ring aan zyn voorganger, den heer Van der Sluijs, die het voorzitterschap tijdelijk waarnam om vervolgens woorden van waardeering, eerbied en dankbaarheid te wijden aan wijlen den heer J. J. Lamers, die meer dan 30 jaren aan den Bond ver bonden was, eerst als algemeen secretaris, daarna als voorzitter. Deze woorden wer den door de vergadering staande aange hoord. Het Bondslicht wordt van rose, rooder en rooder. Dan volgen weer slechte jaren, waarin veel verloren gaat. Economische crises woeden als nooit te voren en ook het onderwijs, hoe kan het anders, ondervindt daarvan alle nadeelen. De voortgaande verslechteringen brengen een corps wachtgelders zoo groot, als we nog nooit hadden en het licht vermocht zelfs niet glans te wekken in de oogen onzer jongeren, onze pas-geslaagden, die kans op werk, meer en meer naar de verre toekomst zagen verschoven, of hopeloos geheel zagen verdwijnen. Naast de liefde voor sociaal werk houdt de strijdlust onze hallen warm. Onze idealen, neergelegd in ons program vrij heid en gelijkheid voor alle leden van ons corps, zjjn nog in staat geestdrift en liefde te wekken, zegt spr., bij ieder, die de fou ten in ons onderwijssysteem ziet, die zich bewust een oordeel heeft gevormd over de richting, waarin verbetering van dit systeem zal moeten worden verkregen. Vervolgens zeide spr. over het heden een slotwoord. Het ledental daalde van 7155 op 1 Januari 1934 tot 6863 vermoedelijk op 1 Januari 1935. Had men anders verwacht Is in de vermindering van het aantal open bare onderwijzers geen duidelijke aanwij zing dat we in ledental achteruit moesten gaan vroeg spr. Het aantal openbare onderwijzers was in 1922 18000 in 1924 ruim 16000 en vol gens de laatste statistieke gegevens in 1933 nog slechts weinig meer dan 14000. Dat zijn 4000 leerkrachten verdwenen in 10 jaren tyds. Spr. ging na hoe het in enkele gemeen ten was gegaan en riep daarop uitis het wonder, dat de „willekeurige" volgorde bij afvloeiing door vele gemeentebesturen .veler vrijheidszin doet dooven. Hoe menig vast aangestelde kracht voelt zich als tijdelijk. Is het wonder dat men dan dikwijls den strijdbelusten bond pas seert en steun zoekt onder de vleugelen van meer makke organisaties waar het verkeer wat veiliger is. Tenslotte wees spr. er op, dat dit Congres een beslissing moet nemen omtrent de po sitie der jongeren, het moet richting geven in de actie voor verschillende andere be langrijke onderwijskwesties. HET VREESELIJK ONGELUK TE EMMER-COMPASCUM. EMMEN. (V. D.) Te Emmer Ccmpascum zijn de lijken van de 5 aldaar wonende slachtoffers thans opgebaard in de consis toriekamer van de Geref. Kerk aldaar. Zij zullen waarschijnlijk vandaar uit Maandag a.s. gelijktijdig ter aarde worden besteld, EEN ZEER ERNSTIG ONGELUK. LOON OP ZAND. (V.D.) Gisteravond te ruim 8 uur heeft alhier een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks dat tijd stip is een locomotief van een goederen tram ov den Hoogensteenweg alhier in bot sing gekomen met den aanhangwagen van een tractor. De gevolgen waren verschrik kelijk. De locomotief vloog na de botsing uit de rails en reed tegen den gevel van het huis dat bewoond wordt door den landbou wer B. van den Hoven. De locomotief reed de kamer binnen, waar op dat oogenblik de bewoners zaten te kaarten. Alle vier personen werden door de locomotief gegre pen. De 87-jarige vader van den bewoner werd levenloos onder de locomotief van daan gehaald, de 47-jarige zuster van den bewoner werd zoo ernstig gewond dat zö van de H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. De 19-jarige zoon des huizes bekwam inwendige kneuzingen. Alleen de bewoner zelf, de heer B. van der Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men heeft hangende dit onderzoek ter plaatse niets veranderd. De kamer is totaal ver woest. Het huis is zeer ernstig beschadigd. De noodlottige botsing, die Donderdag avond te ruim 8 uur te Loon op Zand tus- schen een aanhangwagen van een tractor en de locomotief van een goederentrein plaats had., geschiedde in de kom van het dorp ongeveer op dezelfde plek, waar een jaar geleden een dergelijke botsing tus- schen een locomotief en een met steenen geladen vrachtauto uitsluitend materieele schade tengevolge had. Dit punt is zeer ge vaarlijk. Het is het kruispunt van den Hoo- gen Steenweg met naar links de Kerk straat en naar rechts de Bergstraat. De tractor met als aanhangwagen een grooten vrachtwagen van de gebr. Heijnen te Til burg, die een vrachtautodienst tusschen Tilburg, Langstraat en Amsterdam onder houdt, kwam uit de richting Waalwijk en moest op den Hoogen Steenweg links de Kerkstraat inrijden. Het voertuig hield goed rechts, doch juist op het moment, dat de bocht werd genomen, kwam met vrij veel vaart uit de Kerkstraat een goederentram van de B.B.A., Brabantsche Buurtspoorweg en auto-onderneming. De aanhangwagen werd aan de linkerzijde gegrepen en inge drukt en vloog in de richting van de Berg straat achteruit. De locomotief der goe derentrein, een klein model locomotief van de spoorwegen, die achteruit reed, raakte uit de rails en reed aan den anderen kant tegen den voorgevel van den heer B. van den Hoven. Een geweldige slag, gevolgd door hevig gekraak, volgde. De locomotief drong met kracht in de voorkamer van de woning van den heer Van den Hoven en richtte daar een geweldige chaos aan. In de kamer bevonden zich op dat oogenblik 6 personen. De bewoner zelf, de heer B. van den Hoven, kwam er vrijwel zonder letsel, alleen met den schrik, af. Zrjn vader, de 87- jarige H. van den Hoven, werd echter tus schen de buffers van de locomotief en den muur doodgedrukt. De oude man, een ge ziene figuur in het dorp, die kort geleden het feit herdacht, dat hij 60 jaar lid was van het beroemde St. Ambrosius-gilde, moet op slag zijn gedood. Een zuster van den bewoner, de 47-jarige Joh. van den Ho ven, werd ernstig gewond. De 19-jarige Pe trus, kreeg minder ernstig letsel. De vrouw des huizes bevond zich tijdens het gebeurde in de keuken. Twee kinderen, die zich even eens in de kamer bevonden, bleven onge deerd. Op het moment van de botsing, toen de voorgevel in het huis werd gedrukt en de locomotief voor het grootste gedeelte in de woning verdween, was er weinig waar te nemen, tengevolge van de kalk- en puin- wolk die ontstond. Toen deze was wegge trokken en omwonenden te hulp snelden, o.w. als eerste van de politie de gemeente veldwachter, J. van der Steen, bleek het dat men planken en weggeslagen kozijnen moest wegzagen om by de in de knel ge komen bewoners te kunnen komen. Inmid dels was ook dr. Smals ter plaatse geko men, die, toen de gewonden te voorschijn waren gebracht, de eerste hulp verleende. De gewonden konden in het andere gedeel te van het huis, dat intact is gebleven, wor den opgenomen. Bij den ouden man kon dr. Smals slechts den dood constateeren. Pastoor Schoenmakers voorzag mej. Van den Hoven, die het ergst was gewond, van de H. Sacramenten der stervenden. De marechaussee en rijkspolitie waren spoedig ter plaatse en toen werd de geheele omgeving van de plek van het ongeval af gezet. Burgemeester Mallens, die te Tilburg woont, telefonisch gewaarschuwd, spoedde zich naar zijn gemeente om leiding te geven bij het hulp- en reddingswerk. De ver woesting die in de voorkamer van de wo ning is aangericht, is niet te beschrijven. Het is nog een wonder, dat het ongeval niet veel ernstiger gevolgen heeft gehad. De locomotief sleepte bij het binnenrijden een brandende Brabantsche boerenkachel mee en. wierp deze tegen den grond. Dank zij echter het vele puin, dat tegelijkertijd mee naar binnen kwam en waaronder de kachel grootendeels werd bedolven, ont stond hierdoor geen brand. Ook de kort sluiting, ontstaan door het defect raken van het electrisch licht, leidde gelukkig niet tot brand. In den loop van den avond arri veerde de subs, officier Deelens van het parket te Breda. Deze heeft nog gisteren avond alle getuigen in deze zaak gehoord. In de eerste plaats de beide chauffeurs van den tractor, Bressers en Valk, beiden af komstig uit Tilburg en den conducteur van den tram, Smetters uit Eindhoven en de machinist, eveneens uit Eindhoven. Geen van hen werd, hoewel èn tractor èn locomo tief werden beschadigd, bij het ongeval ge wond. Het schijnt vast te staan, dat de ma chinist van den locomotief voor het nemen van de bocht uit de Kerkstraat naar den Hoogen Steenweg, voldoende signalen heeft gegeven, die echter door de beide chauf feurs niet werden gehoord. Op deze tramlyn ryden weinig treinen. Het vervoer geschiedt reeds sinds geruimen tijd door autobussen, zoodat het verkeer slechts beperkt blijft tot bovengenoemden goederentrein en den te rugkeerenden trein, die te ruim 8 uur door deze gemeente rijdt. Van den goederentrein zijn de wagens gedeeltelijk ingedrukt. In den loop van den avond en hedenmor gen heeft men de woning van den heer Van den Hoven gestut om instorting te voorko men. Daarna hebben twee locomotieven van de tram de in het huis binnengedrongen lo comotief naar buiten getrokken en wegge trokken. Toen bleek eerst goed hoe groot de schade, die aan de woning van den heer Van den Hoven is aangericht. Gedurende den nacht is de woning bewaakt om ver dere ongevallen te voorkomen. Hedenmorgen was de toestand van mej. Van den Hoven, die het ernstigst werd ge wond, naar omstandigheden redelijk wel. EEN DROEVIG ONGELUK. RUURLOO. (V.D.) Toen gisteravond de landbouwer H. van de jacht terugkeerde, heeft hij zijn geladen geweer in de keuken neergezet. Op wensch van zijn vrouw wilde hij het naar een ander vertrek brengen, doch ongelukkigerwijze ging het daarbij af met het gevolg dat de vrouw het geheele schot hagel in het hoofd kreeg. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Nog gisteravond is de officier van justitie te Zutfen ter plaatse gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kinderen. EEN VERZOENING. WEENEN. (V. D.) Naar uit Bukarest wordt gemeld zal in het komende voorjaar- een verzoening kunnen worden verwacht tusschen koning Carol van Rumenië en zijn gescheiden vrouw prinses Helena. Kroonprins Michael is naar Italië ver trokken om zijn Kerstvacantie te Florence door te brengen. Naar van welingelichte zjjde wordt verklaard zou hij geschenken van koning Carol voor prinses Helena heb ben medegenomen en zou het de bedoeling zijn dat de koning en de prinses elkaar voor de eerste maal in het komende voorjaar weer zouden ontmoeten, bij de Inwijding van het nieuwe studentenverblijf aan de universiteit van Valine de Munte, waarvan prinses Heiena's adviseur, oud-minister president Nicoals Jorga, president is. Ko ning Carol, die heeft toegezegd bij de in wijding aanwezig te zullen zjjn, zou heb ben goedgekeurd dat Jorga prinses Helena officieel uitnoodigd tot bijwoning yan de plechtigheid, VROUWELIJKE POLITIE TE PARIJS. PARIJS. (V.D.) De gemeenteraad heeft besloten tot benoeming van een aantal vrouwelijke politie-beambten te Parijs. Voorloopig zal men de aanstelling van vrouwen bij de politie als een experiment beschouwen en pas wanneer dit een bevre digend resultaat heeft, zal het vrouwelijke corps worden uitgebreid. Voorloopig zullen twee vrouwen zonder salarieering voor een proeftijd van 3 maanden worden aange steld. EEN BELANGRIJK ONDERHOUD. PARIJS. (V.D.) De Fransche ambassa deur te Rome, de Chambrun, heeft gisteren met Mussilini een uitvoerig onderhoud ge had over de Fransch-Italiaansche betrek kingen, in verband met de a.s. reis van den Franschen minister van buitenlandsche za ken, Laval. In Fransche kringen verklaart men in dit verband dat Mussolini den am bassadeur waarschijnlijk de Italiaansche tegenvoorstellen heeft overhandigd, waar van het zal afhangen of Laval het tijdstip gekomen acht, zjjn reis te ondernemen. De Fransche ochtendbladen zetten nogmaals in uitvoerige artikelen den huidigen stand der Italiaansch-Fransche onderhandelingen uiteen en deelen mede op welke punten nog geen overeenstemming tot stand is ge komen. Volgens den Romeinschen correspondent van de „Matin" zouden deze in de eerste plaats betrekking hebben op de grensrege ling in Somaliland. Een nog moeilijker kwestie is de samenwerking van Italië met de Zuid-Europeesche staten. Weliswaar heeft Italië zich bereid verklaard tesamen met Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië een protocol voor de handhaving der Oostenryk- sche onafhankelijkheid te onderteekenen, doch Frankrijk wenscht ook Rumenië als deel van dit staten bloque. Ook op dit punt bestaat nog geen overeenstemming, doch in Italiaansche kringen is men zeer opti mistisch. Volgens de meestal goed geïnformeerde correspondente van de „Oeuvre" hangt La val's reis voornamelijk af van Mussolini's bereidwilligheid om met de kleine Entente samen te werken. Tusschen Parijs en de hoofdsteden der Kleine Ententelanden vindt momenteel een drukke telegrammen wisse ling plaats en ook aan den Quay d'Orsay is men optimistisch. De bladen verwachten dan ook dat Laval in de eerste week van Januari naar Rome vertrekt. TROTZKI KAN GEEN POLITIEKE ACTIE VOEREN. PARIJS. (V. D.) Naar aanleiding van berichten uit sovjet-Rusland, waarin ver band wordt gelegd tusschen den moord op Kirof en Trotzki en deze zelfs wordt be schuldigd van plannen, tot omverwerping van het Stalinistisch regiem in de sovjet unie, verklaarde de Fransche geheime po litie dat Trotzki nauwkeurig geobserveerd wordt en in het geheel geen politieke acti viteit ontwikkelt. Nadere bijzonderheden omtrent zijn verblijfplaats wilde men ech ter niet mededeelen. KALKROTS EN AARDE IN ZEE GESTORT. LONDEN. (V. D.) Bij St. Margaret tus schen Dover en Deal is gistermiddag zon der direct waarneembare oorzaak ongeveer 350.000 ton kalkrots en aarde in zee ge stort. Het langs de klippen voerende voet pad van Deal naar St. Margaretsbaai is door de instorting vernield. Menschen kwamen gelukkig niet om het leven, doch honderden meeuwen vonden den dood en honderden meeuwennesten werden vernield. Nog uren lang na de instorting cirkelden dichte meeuwenzwermen onder opgewon den gekrijsch boven hun vernielde broed plaatsen. JAPANSCH-ENGELSCHE GEDACHTENWISSELING LONDEN. (V.D.) De Japansche bijzon dere ambassadeur voor Europa en Amerika is Donderdag van het vaste land van Euro pa te Londen teruggekeerd. De Japanners hebben 't Engelsche voor stel, volgens hetwelk ieder der drie mari tieme mogendheden haar vlootbouwpro- gram voor een aantal jaren zal vaststellen in overweging genomen. Thans is van To kio opdracht ontvangen op zekere punten toelichting te vragen. Admiraal Yamamoto, de technische des kundige der Japansche delegatie, zal in verband hiermede opnieuw in contact tre den met de Engelschen. De Amerikaansche delegatie zou vastbe sloten zijn Zaterdag definitief te vertrek ken. DE JEUGDIGE KONING VAN JOEGO-SLAVIË. BELGRADO. (V. D.) Naar van wel in gelichte zijde wordt medegedeeld Is nog geen definitief besluit genomen of de jeug dige koning Peter, die door den moord op zijn vader te Marseille op zoo jeugdigen leeftijd tot den troon werd geroepen, al of niet naar Engeland zal terugkeeren ter vol tooiing van zijn opvoeding. De koningin weduwe en ook de prins-regent Paul zijn krachtige voorstanders van Peter's terug keer naar Engeland, doch de regeering wenscht de zaak nogmaals te overwegen, aangezien de grondwet de aanwezigheid van den koning in het land eischt en men geen gevaarlijk precedent wil scheppen. DE OPZEGGING VAN HET VLOOTVERDRAG. TOKIO. (V.D.) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat Zondagochtend a.s. de officieele verklaring inzake de opzegging van het vlootverdrag van Washington in de ochtendbladen zal worden gepubliceerd. De tekst, bestaande uit 1200 woorden, zal Zaterdagavond voor de pers beschikbaar zijn bij de Japansche diplomatieke verte genwoordigingen te Londen, Parijs, Berlijn, Ottawa, Sydney en Shanghai. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 28 December, 3 uur. Onder invloed van de zwakke houding van Kon. Olie in Wallstreet ging de be- roepshandel in Amsterdam gedurende de ochtenduren over tot blanco verkoopen in deze papieren, in de verwachting dat Pa rijs in de middaguren met verkoopen zou afkomen. De noteering daalde tot 127 A- In de middaguren bleven de Parijsche ver koopen echter uit zoodat tot dekking moest worden overgegaan, zoodat de noteering weet' tot 130 verbeterde. Het slot lag per saldo 1 onder het slotpeil van gisteren. De ongeanimeerde stemming van Kon. Olie deelde zich aan verschillende andere af dee lingen mede. Van de Industrieele fondsen waren Philips flauw, de koersen daalden ongeveer 2 terwijl Aku's 1 terug liepen en weer beneden 30 kwamen. Aan de geruchten dat binnen korten tijd de inder tijd door een Engelsche firma overgenomen obligaties der Mij. aan de markt zouden worden gebracht, schijnen niet geheel juist. Unilevers waren prijshoudend. Rubberaan- deelen werden op kleine schaal verhandeld. Amsterdam-rubbers golden een fractie la ger. Suikerwaarden en Tabakken ondergin gen geen wijziging van beteekeriis Voor goudaandeelen was de belangstelling iet wat herleefd. Sarakreets waren tegen stij gende koersen gevraagd en avanceerden 5 Ook Redjangs waren hooger. De Amerikaansche fondsen waren stil, doch in doorsnee lagen de noteeringen boven die van gisteren. Speciaal Staal- en Automobiel- aandeelen lagen vast, onder invloed van de gunstige berichten uit de staal- en motor industrie. De Duitsche obligaties waren prijshoudend bij uiterst kalmen handel. De stemming op de Ned. Staatsfondsenmarkt was vast, vooral voor Oude Schuld, doch ook Nieuwe Schuld en Indische leeningen waren goed gedisponeerd, al bleef de han del uiterst rustig. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 28 December 1934, des nam. 3 uur (officieel) Londen 7.29% l Berlijn 59.41% Pa rijs 9.76 Brussel 34.69 Zwitserland 47.89 New-York 1.47%. MARKTBERICHTEN FRUITVEILING MIDDELBURG. 27 December 1934. Appels sterappel 20 ct., goudreinette 12 20 ct., zoete bellefleur 20 ct., francois Borgea 11 ct. peren winter louwtjes 11 ct., gieser wildeman 810 ct., Jodenpeer 1214 ct., Le Lectier 2224 ct., Comtesse de Paris 723 ct., kleipeer 8 ct., rietpeer 8 ct., mispels 7 ct., alles per K.G. EIERVEILING MIDDELBURG. 27 December 1934. Op de veiling waren i7.000 eieren aange voerd. De noteering luidde kippeneieren 40—42 k.g. 1.60, 44—46 k.g. 1.79, 50— 52 k.g. 2.05, 52—54 k.g. 2.24, 54—56 k.g. 2.41, 56—58 k.g. 3.04, 58—60 k.g. 2.93—3.27, 60—62 k.g. 3.15, 62—64 k.g. 3.443.47 bruine 5456 k.g. 2.54, 56—58 k.g. 3.01, 58—60 k.g. 3.21 een deneieren 2.25. van publieke vermakelijk heden, vergaderingen enz. „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 28 De cember tot en met Donderdag 3 Janu ari „Goud" en „De wereld verandert". „Luxor"-theater. Van Vrijdag 28 Decem ber tot en met Donderdag 3 Januari „Quo Vadis" en „The Big Broadcast (Hallo, hier Amerika. Hotel Noordzeeboulevard. Iedere Zondag tea musical van 3.306 uur. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN December uur Zaterdag 29 4.22 Zondag 30 4.23 HOOGWATER TE VLISSINGEN December Zaterdag 29 L.K. 6.25 19.04 Zondag 30 7.18 20.02 Maandag 31 8.24 21.12 Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.5 te Reval. Laagste barometerstand 738.3 te Malin- head. Verwachting tot den avond van 29 De cember Meest matige Z.O. tot Z. wind. Half tot zwaar bewolkt. Later weer toene mende bewolking. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later weer toenemende kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. Buitetilandsch Weerbericht. Eedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De depressie in het Westen blijft van zeer groote uitgebreidheid en vertoont behalve aan de Oostzijde geen groote drukverschil len. Een secundaire ligt met groote baro meterdalingen voor de kust van Portugal. De hooge druk in het Oosten trekt zich ge leidelijk terug, doch breidt zich over Z.O.- Europa uit. In de Poolzee blijven de lucht druk en de temperatuur hoog. Het gebied met vorst en koude is in Noord-Duitsch- land nog steeds aanwezig en wijkt slechts zeer langzaam terug. In Frankrijk zijn de ochtendtemperaturen na een windstillen en helderen nacht weer lager. Op de Alpensta tions bleven de temperaturen onveranderd en in het Westen en Zuiden blijft de nul isotherm in de vrije atmosfeer op omstreeks 2000 M. hoogte. In het Oosten is daarente gen de geheele atmosfeer beneden net vriespunt en verschilt de temperatuur op 1000 M. 10 tot 15 gr. C. met die in het Wes ten, terwijl de tegenstelling op grootere hoogte sterk afnam. In Lapland komt neg strenge vorst voor, evenzoo in Polen. Hoe wel de toestand met het zachte weer voor loopig niet zal veranderen, blijft de terug keer van de koude en de vorst vooral in het N.O. en O. van het land niet uitge sloten. Heden overleed ons innig geliefd Dochtertje CAESARINA CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 4 jaar. Haar diepbedroefde Ouders, C. A. VAN DE VIJVER. M. J. VAN DE VIJVER— MEEUSEN. Vlissingen, 28 Deo. 1934. Hendrikstraat 38. Heden overleed te 's-Gra- venhage, zacht en kalm, in vollen vrede, onze lieve Moeder, Mevr. Wed. C. VIJGEBOOM— MÖLLENKAMP, in den leeftijd van 81 jaren. Huize „Clements", Statenlaan 139. Uit aller naam, A. ViJGEBOOM. Vlissingen, 28 Dec. 1934. Zie onze buiten gewone LAGE prijsnoteering in de etalage Groenewoud 80 Voor uitgebreide correspondentie: Doozen Post, Bloes papier met enveloppen. Voor korte mededeeiingen 25 Correspondentiekaarten in een pakje vanaf 30 cent. Visitekaarten, Handels-en Familie drukwerk tegen matige prijzen. FRANS TIMMERMAN. De ondergeteekenden berichten hierdoor, dat hunne kantoren, ■wegens balanswerkzaamheden, op MAANDAG 31 DECEMBER a.s., des morgens na 11 uur GESLOTEN zullen zijn. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. GELDERSCHE CRED1ETVEREENIG1NG N.V. NEDERLANDSCHE MIDDENS TANÜSBANK N ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3