DONDERDAG 27 DECEMBER IVo.304 72e Jaargang 1934 Qitsave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 151 EERSTE BLAD Onze December-prijsvraag om circa zeven honderd prijzen. STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland- en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 4 A A A gulden bij levens- |-ft rt gulden bij dood A A Polis, zijn$3RATIS verze- 1118 111 lange ongeschikt- 1111 door 11 kerd tegen ongelukken voorID DIJ heid tot werken. uUU een ongeluk. UU f| gulden bij verlies i van een U hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies 4 A J een duim IDU 1 gulden bij verlies A gulden bij verlies van een 9 q van eiken wijsvinger UtJ anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wij kregen van enkele zijden het verzoek den termijn van in zending nog eenige dagen te ver lengen. Daaraan zullen wij voldoen. Oplossingen kunnen nog inge zonden worden tot 10 Januari, 's middags 12 uur. DE UITGEVERS. Kerstfeest voor de werkloozen. Maandagmiddag- werd in het gebouw Noordstraat 34 alhier een Kerstmiddag gegeven door de commissie voor ontspan ning voor de werkloozen. De beide lokalen van het gebouw der C.J.M.V. waren geheel met belangstellenden bezet. De voorzitter der commissie, de heer S. Roose, opende te 2 uur de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in' het bijzonder tot de heeren J. C. Groe- nenberg en A. Schout en den heer Stok, die ter opluistering aanwezig was met een jongenszangkoortje. Nadat dit knapenkoor gezongen had, ver kreeg de heer Groenenberg het woord voor de Kerstvertelling naar aanleiding van een Kerstverhaal 1934 van dr. Stegenga „Ziet hier ben ik". Spreker liet duidelijk uitko men, dat dit woord tot ons allen gesproken wordt, dus ook voor werkloozen. Aanslui tend op dit verhaal werd gemeenschappe lijk gezongen „Er ruischt langs de wol ken". Hierna liet het koortje zich weer fcooren en gaf de heer Stok een orgelsolo. In de pauze werden versnaperingen rond gedeeld. Na koorzang sprak de heer A. Schout vervolgens over„In menschen een welbe hagen, ook in crisistijd", waaraan spreker een boeiend verhaal vastknoopte. Aan iederen werklooze werd een pakje sigaren of sigaretten uitgereikt, door mil de gevers of geefsters beschikbaar gesteld, evenals de versnaperingen. De voorzitter dankte den beiden heeren voor hun prachtige vertellingen. Het is thans reeds de vierde maal dat zij dit voor onze commissie doen. De beste dank voor beiden is wel de groote aandacht en stilte in de zaal. Ook den heer Stok en zijn koortje werd dank gebracht voor hun medewerking. Spreker hoopte dat het voor allen een gelukkig Kerstfeest mocht zijn. Na gezamenlijken zang van „Daar is uit 's werelds duis'tre wolken", eindigde de heer Groenenberg dezen goed geslaagden middag met dankgebed. Ned. Rood© Kruis. Het plaatselijk afdelingsbestuur van het Ned. Roode Kruis, hield Maandagavond een vergadering met de heerenafdeeling van de Transportcolonne. Met hartelijke woorden reikte de voorzitter, de heer M. van der Beke Callenfels de zilveren gesp voor 25- jarigen trouwen dienst uit aan den heer A. J. van Ockenburg, penningmeester van de afdeeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis en de leden der Transportcolonne, .de heeren R. Kokelaar, L. A. van den Bos en C. Jansen. Voor betere hulpverleening werd beslo ten tot reorganisatie van de Transport colonne, volgens de voorschriften van het landelijk reglement. Met algemeene stem men werd dit reorganisatie-besluit aange nomen. Getracht zal worden meerdere samen werking te krijgen met de damesafdeeling E.H.B.O., daar dit voor hulpverleening bij ongevallen of rampen wenschelijk is. Tot slot releveerde de heer Van Ocken burg nog het groote werk, dat" 20 jaar ge leden gepresteerd werd. In de jaren 1914 1918 is gebleken, wat het Roode Kruis vermag. Wat zij toen heeft verricht is voor een overgroot gedeelte te danken aan de spontane medewerking van de Transport colonne, die met lofwaardigen ijver haar werk verrichtte. Sgrete steJde dé oude garde ten voor beeld en hoopte, dat de Transportcolonne nog lang met het Roode Kruis mag samen werken. Grand Hotel Britannia. Kerstfeest. Britannia's directie had dit jaar het in terieur van haar inrichting wel in een zeer bijzonder kleed gestoken. De groote kurzaal toonde een straat van een typisch oud-Hol- landsch dorp van pittoreske ouderwetsche huisjes met trap- en andere geveltjes, klei ne ruitjes, luifels, deuren in 2 helften met de traditioneele kloppers, taveerne, pothuis, lantaarns en tuinpoortje, benevens een groot poortgebouw met kanteelen en tui nen, alles met sneeuw belaan. Door de poortopening blikte men in een plantsoen, waaruit aan het eind een majestueuze ka thedraal met baar slanke torenspitsen, ba dend in een zee van helder licht, oprees. De geheele verdere verlichting was, zoowel in als buiten de huisjes, mat gehouden, aldus de antieke, wazige, onbestemde dorpssfeer zooveel mogelijk suggereerend. En uit die schrille contrastwerking met het hel ver lichte imposante kerkgebouw kon ieder, naar eigen gemoed, de beteekenis van het kerstfeest de duisternis, die door het licht, dat toch steeds in die duisternis ge schenen heeft, overwonnen wordt ver staan. Er was echter nog een andere tegenstel ling. In deze mysterieuze, eigendommelljke omgeving, welke nog verhoogd werd door sparregroen-versiering en kerstboomen met bun twinkellichtjes, in deze sfeer van ver vlogen eeuwen, klonk moderne jazz-muziek van The Footlight Orpheans of The Funny Band, welke de vele danslustigen steeds uit hun huisjes lokte, om door reien uiting aan hun vreugde te geven, welke culmi neerde, wanneer zij op het juiste oogenblik onder het mistletoe terecht kwamen. De leider, de heer Corveleijn, heeft wat op zijn gewetenof niet Ook in het restaurant heerschte een ge zellige stemming. De tafels, waaraan een select publiek zich te goed deed aan Bri tannia's culinarische wonderen, stonden ge schaard rond den brandenden kerstboom met geschenken, waardoor de gedachte aan één groote, tafelende familie gewekt werd, Door de stemmig met rood en groen ver sierde eetzaal ruischten onderwijl de klan ken van het trio HöfeleinBekkerVleu gels, welke later, nadat alle aanzittenden aardige souvenirs ontvangen hadden, ver vangen werden door ten dans noodende jazz. In hall en serre, welke eveneens in Kerst tooi prijkten, was de stemming ook op peil, zoodat Britannia wederom aan velen gele genheid geboden heeft om in vrede, harmo nie en vreugd gedurende eenige uren te zamen te zijn. Revue- en Cabaretclub „Kunst naar Kracht". Concertgebouw. Door bovengenoemde vereeniging werd den len Kerstdag haar traditie getrouw, het jaarlijks Kerstprogramma uitgevoerd. De zaal was tot in de hoeken gevuld met publiek en dat in dezen tijd. Een bewijs dat „Kunst naar Kracht" de sympathie van het publiek heeft, want immers het is de tweede uitvoering in een tijdsverloop van vijf we ken. Laten wij opmerken, dat het program ma er weer mocht zijn. Bij ons binnenko men trof al dadelijk de keurig versierde en verlichte Kerstboom. B\j den aanvang van het programma werd door het orkest, Charles Haaze, piano, P. de Roorj, orgel, M. Ventevogel, viool en J. Steinhauer, viool, het Jeruzalem van Sweatmaker gespeeld, gevolgd door het in nige Stille Nacht, waarbij het doek opging. Men aanschouwde nu een mooi Kerstta bleau, waarbij een der damesleden op ver dienstelijke wijze Kerstklokken zong. Hier na was de beurt aan Kees de Ruijter. Deze werd bij zijn opkomst met daverend applaus ontvangen. Men was zeker zijn jubileum nog niet vergeten. Hij lanceerde nu op de hem bekende wijze een praatje over het programma, gaf daarbij eenige nieuwe ritzen ('een ten koste van zijn pianist) en zong daarna „De vrouwelijke busconduc teur. Een gul applaus was zijn loon. Alle nummers te bespreken is niet doen lijk, maar voor enkele willen wij 'n uitzon dering maken. Een bijzonder aardig num mer was „de Vroolyke Volendammertjea", zoowel door aankleeding als door uitvoe ring. Leuk die dansjes. Ook een mooi num mer was „Valse Poudrée. Hierin werd bet muzieknummer wel uitstekend uitgebeeld. Na de pauze zien we weer Kees met zijn partnerin in een paar geestige duetten. Succes verzekerd. Daarna kwam nog een mooi nummer, het glanspunt van den avond „Eenige momen ten in Japan". Dat was af. Uitvoering en aankleeding waren schitterend. Geestig was de orgel-scène. Uitstekend was het orgel geïmiteerd. Tot slot een nummer „Hallo, kom naar de zesdaagsche" door de „Kunst naar Kracht"- girls. Ons rest nog een compliment aan het or kest voor de goede verzorging der entre- acte-muziek en begeleiding. „Kunst naar Kracht" heeft weer bewezen dat met een goed programma er nog wel iets te bereiken is. Gaat zoo voort. j 'j 1 Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een aantal opnamen van onzen foto-cor respondent in het Saargebied Twee dui zend Amerikaansche Duitschers komen te Saarbrücken aan op Zondagmorgen om hun stem uit te brengen De Hollandsche troe pen komen in de Bleistrasse te Saarbrüc ken aan op Zaterdagavond de villa op 13 K. M. afstand van Saarbrücken, waar 130 man zijn ondergebrachtde toebereidselen voor den lsten nacht van de mariniers, die in een leegstaande fabriek zijn onderge bracht de mariniers ontvangen bij de keu kenwagens hun rantsoen^ eten een Hitier- jongetje vol bewondering* voor den Holland- schen schildwacht een Saarpolitieman passeert den Hollandschen schildwachtde Hollandsche officieren. Zaterdag is het s.s. „Rosa" in aanbouw: voor de Royal Shell Groep te Londen ,van de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam te water geloopen. Mej. Goedkoop verricht de doopplechtigheid. Pe bekende musi cus Sam Praeger woi'dt in den Stads schouwburg- te Amsterdam gehuldigd. Een Kersttentoonstelling betrekking heb bende op het luchtverkeer in de Academie van beeldende Kunsten te Rotterdam. Mandoline-vereeniging „ApoIJo". Op 2en Kerstdag werd te 's-Gravenhage een nationaal concours gehouden, uitge schreven door het Mandoline-gezelschap „Oranje-Nassau", onderafdeeling der Kon. Vereeniging „Oranjebond" te 's-Graven hage. Als jury fungeerden de heeren H. Leeg- stra, directeur van de recipieerende ver eeniging, dr. A. P. Murkens te 's-Graven hage en H. Smits Jr. te Rotterdam. De mandoline-vereeniging Apollo" te Vlissingen, directeur de heer P. C. Oor schot, nam deel aan dit concours en be haalde in de afdeeling „uitmuntendheid" een eersten prijs met 249 punten. Hiermede verwierf „Apollo" niet alleen het hoogste puntenaantal in haar afdeeling, maar ook van het geheele concours, de eere-afdeeling inbegrepen. De directeur mocht buiten de gewone be kroning (een zilveren lauwertak) nog een tweetal eereprijzen in ontvangst nemen, nl. een groote zilveren medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin en een zil veren beker, voor de verstkomende ver eeniging. De jury bood haar speciale feli citatie aan en stelde een bijzondere aantee- kening aan den voet van „Apollo's" punten- lijst„Beschaafd Bravo Met deze fraaie prestatie heeft „Apollo" zich gerangschikt in de eere-afdeeling. Op 2en Paaschdag- wordt te Leiden het naüo- naal-concours van „De Mandoline-Gids" ge houden. Als deelnemende vereeniging zal „Apollo" dan mededingen naar het bezit van den zilveren wisselbeker. NIEUW- EN ST. JOOSLAND In vrijheid gesteld. Zekere v. H., arbeider, te Nieuw- en St. Joosland, die eenigen tijd geleden in ver band met een te Nieuw- en St. Joosland plaats gehad hebbende schietpartij werd aangehouden, is thans wederom in vrijheid gesteld. SLUIS Aangesloten aan het electrisch net. Met eenige plechtigheid heeft te Sluis de ingebruikneming plaats gehad van het elec trisch net gebouwd door de Pzem. Op het stadhuis werden de directeur en het technisch personeel van de Pzem ont vangen en daar werden verschillende toe spraken gehouden en werd de stroom inge schakeld door den heer Berkers, burge meester van Sluis. Het muziekgezelschap „Apollo" gaf op de electrisch verlichte muziektent een con cert. GOES Chr. Hist. Unie. Op de Zaterdagmiddag te Goes gehouden gecombineerde vergadering van de besturen der jStatenkringen is Zeeland en het be stuur van den Kamerkring Middelburg, welke geheel Zeeland omvat, is na uitvoeri ge bespreking besloten om bij cie aanstaan de verkiezing voor de Provinciale Staten met één lijst uit te komen. HOEDEKENSKERKE Een lijk aangespoeld. Zaterdagmiddag is alhier opgevischt het in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijk van een manspersoon van plm. 50 jaar. Het is Maandagmorgen op de al gemeene begraafplaats ter aarde besteld. Uiterlijke kenteekenen waren niet aan wezig, behoudens een paar gouden tanden in den mond. Voorzitters van Stembureaux in het Saargebied. De volgende Nederlanders uit de provin cie Zeeland zrjn aangewezen om bij de stem ming in het Saargebied als voorzitter van een stembureau te fungeeren mr. P. Die- leman, lid Ged. Staten van Zeeland, Mid delburg mr. J. H. M. Stieger, lid Ged. Sta ten van Zeeland, Goes J. M. van Bommel van Vloten, lid Ged. Staten van Zeeland, Goes mr. L. J. van der Harst, referenda ris prov. griffie, Middelburg mr. dr. R. W. graaf van Lynden, griffier van den polder Walcheren, Koudekerke C. A. van Woel- deren, burgemeester van Vlissingen mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester van Goes J. L. van Voorthuijsen, burgemeester van Domburg jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, burgemeester van Westkapelle mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Hein- kenszand G. A. Harff, burgemeester van Nieuw- en St. Joosland mr. J. D. Koster, burgemeester van Kortgene H. C. J. Gun ning, burgemeester van Ierseke mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hontenisse mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tbolen A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer-Arendskerke J. W. Vienings, bur gemeester van Clinge P. H. Geirnaerdt, burgemeester van St. Janssteen A. A. E. Hendrikse, burgemeester van IJzendijke F. N. Hendrikse, burgemeester van West- dorpe O. van Bleijswijk Tierens Verbagen, burgemeester van Wolphaartsdijk mr. J. A. van Tienhoven, burgemeester van Hoek H. G. Horningen, burgemeester van Arne- muiden Th. C. D. Coopa, secretaris van Veere, mr. W. F. E. baron, van der Feltz, raadslid te Middelburg mr. H. van der Beke Callenfels, advocaat te Vlissingen J. I. van Ballegoyen de Jong, gemeente-secre taris te Goes F. Bisschop, gemeente-secre taris te VlissingenJ. F. Heemskerk, raadslid te Middelburg R. Gerritsen, ont vanger registratie en domeinen te Zierik- zee. NIEUWE RAAD VAN DEFENSIE IN FRANKRIJK. Het „Journal" meent te weten, dat na 21 Januari, als generaal Weygand zijn functie van plaatsvervangend voorzitter van den oppersten oorlogsraad neerlegt, de huidige chef van den generalen staf, generaal Ga- melin, zijn opvolger wordt. Echter zou hij tevens chef van den generalen 3taf olijven. Naast den oppersten oorlogsraad zal een militaire commissie worden ingesteld, waartoe zullen behooren de eerste-mmister alsmede de ministers van oorlog, marine en luchtvaart, verder maarschalk Pétam, de chef van den generalen staf, de chef van den marine-staf, de chef van het luchtleger en de inspecteur van de luchtafweer. Deze commissie, die door den premier wordt gepresideerd, zal alle kwesties in verband met de landsverdediging, de bewa pening en de verdediging der strijdkrach ten regelen. FRANKRIJK WENSCHT OOK EEN GROOTER VLOOT. Naar gisteren in officieele kringen ver luidde, zal ook Frankrijk, hoewel tegen stander van een bewapeningswedstrijd ter zee, zich bij Japan aansluiten wat betreft het eischen van een grootere vloot, wanneer het verdrag van Washington in 1936 af loopt. Het zou de bedoeling van Frankrijk zijn binnen twee jaar nog 70.000 ton aan oorlogsschepen te bouwen, het gedeelte van het Frankrijk toegestane quota, dat nog niet gebruikt is. Men herinnert hierbij aan de houding, die Frankrijk in 1930 heeft aan genomen, toen het weigerde het vlootver- drag van Londen te teekenen op grond van de Fransche afwijzing van den Italiaan- schen pariteitseisch. Frankrijk verklaarde toen dat het zich zoowel op den Atlanti- schen Oceaan en de Noordzee, als in de Middellandsche Zee moest verdedigen, ter wijl de Itaüaansche vloot in de Middelland sche Zee kon blijven. De verhouding van het vlootverdrag van Washington, waarbij de verhouding 5:5:3 voor Amerika, En geland en Japan gold, en voor Frankrijk 1.75, worden van Fransche zijde onvoldoend de geacht en bij nieuwe onderhandelingen zal Frankrijk ongetwijfeld een grooter quo ta eischen. EEN KERSTBOODSCHAP VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Uit het paleis te Sandringham heeft de koning van Engeland zich op Kersten Kerstdag, mede namens de koningin* met een Kerstboodschap gericht tot de millioe- nen Britten, die in alle deelen van het im perium naar- hem luisterden. Kerstmis is de dag van de familie en koning George riep daarom allen op, zich te voelen als lid van die ééne groote fami lie het Britsche rijk. De wereld, aldus vervolgde de koning, ïs nog rusteloos en vol moeilijkheden, doch de wolken worden reeds minder. Ik ben er van overtuigd dat wij, werkende als leden van één familie, tezamen de moeilijkheden zul len overwinnen." De koning richtte zich hierop in het bij zonder tot de volken van de Britsche Do minions, de Engelsche koloniën en Britsch- Indië, aan de bevolking* van welk laatste land hij de verzekering gaf van zijn bijzon dere zorg voor dit land. Na allen, die tot het Britsche rijk behoo ren, dank te hebben gezegd voor de blijken van trouw, ondervonden bij 't huwelijk van den hertog van Kent en gedurende zrjn bij na vijf-en-twintigjarige regeering, wensch- te koning George allen, die naar hem luis terden geluk en besloot met de woorden „God bless you all". De plechtigheid werd besloten met het zingen van het „God save the King", ge lijktijdig in verschillende deelen van het Britsche rijk, waarvan, telkens uit verschil lende werelddeelen enkele strofen werden uitgezonden. EEN KERSTTOESPRAAK VAN DEN PAUS. De Romeinsche correspondent van „de Tijd" meldt Maandagmiddag te ongeveer half een uur heeft de Kerstaudiëntie van het Heilig Col lege in de Consistoriezaal plaats gehad. Bij deze gelegenheid heeft de Paus een Kersttoespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide Wij staan aan den vooravond van den dag, waarop eens het lied der Engelen klonk „Vrede op aarde aar de menschen van goeden wil". Dat woord is ons geloof en ons gebed geworden in de tegenwoor dige wereld echter hoort men een ander woord herhalen „Zoo gij den vrede wilt, bereidt den oorlog". In de tegenwoordige bewapening, aldus wil men beweren, behoeft men slechts een waarborg voor den vrede te zien. „Wij wen- schen", aldus de Paus, „dit te mogen ge- looven. Want hoe verschrikkelijk zou een werkelijkheid zqn, die niet met dien wensch overeenstemt. Wij bidden dus om vrede. Zou er echter bij mogelijkheid iemand zijn, die niet den vrede, maar den oorlog wil, dan is het onze plicht een ander gebed tot God te richten en te zeggen „Verstrooi diegenen, die den krijg zoeken". Ten slotte richtte de Paus zich tot zijn gehoor en herhaalde verschillende malen als een gebed „Vrede, vrede, vrede EEN KERSTBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Maandag een Kerstboodschap tot het Amerikaansche volk gericht, waarin hij verklaarde, dat de weg naar een gelukkiger en betere toekomst ligt in moed en eenheid. President Roosevelt wees er op, dat het land in het afgeloopen jaar veel heeft tot stand gebracht, wat een jaar geleden nog slechts hoop was. Wij koesteren weer nieu we koop en nieuwe verwachtingen, laat ons Kerstmis 1934 vieren in een geest van moed en eenheid. Na het uitspreken van de Kerstbood schap ontstak Roosevelt in het park van 't Witte Huis den grooten Kerstboom, het geen door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Na afloop begaf de president zich in den familiekring en las stukken voor uit Die- ken's „Christmas Carrol", een gewoonte, welke hij reeds vele jaren op Kerstmis heeft. Mevrouw Roosevelt heeft Maandag op verschillende plaatsen geholpen bq het uit- deelen van geschenken aan arme families en kinderen. KERSTMIS IN BETHLEHEM. Duizenden pelgrims zijn ook dit jaar weef naar Bethlehem gekomen ter viering van het Kerstfeest, Voor yelen was geen onder dak te krijgen. Reeds vroeg in den ochtend trokken de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1