Verdrijf die Kiespijn! AKKBLOfCHETS W NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De firma De Groof Co., agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting met het heden te Marseille ver wacht wordende motorschip „Baloeran", den 25en December om 19.06 te Roosendaal, 19.te Rotterdam D.P. en 19.28 te Den Haag H.S. zal aankomen. In de week van 17 tot 22 December zijn In ons land 126 faillissementen uitgesproken. if De aandacht wordt erop gevestigd, dat 'de geldigheidsduur van de zgn. crisisbrief kaarten, welke het vorige jaar van 16 tot en met 31 December ten bate van het Na tionaal Crisis-Comité verkocht werden, eindigt op 31 December a.s. In de Limburgsche mijnen werden gedu rende de maand November 1.043.601 ton steenkolen geproduceerd tegenover in No vember 1933 1.047.116 ton. Er werkten 19.902 arbeiders onder en 10.248 boven den grond, tegenover resp. 22.242 en 10.711 in 1933. Volgens bericht uit Parijs zijn op een klein eiland 4 Fransche missionarissen ver moord. In Duitschland zal worden overgegaan tot de invoering van een belasting op vreemdelingen. Deze zullen om in het land te mogen blijven een extra-bijdrage aan de schatkist moeten betalen, In een papierfabriek te Rouaan stortten 6 arbeiders tengevolge van het breken van de loopplank boven het reservoir van een papiermolen in den molen. Een hunner was reeds overleden toen hij uit den ketel werd gehaald. De 5 anderen moesten zwaar ge wond naar het ziekenhuis worden overge bracht. De invoering van de 40-urige werkweek in Italië wordt krachtig doorgezet. In de industriebedrïjven is deze werktijd reeds algemeen ingevoerd. Volgens een bericht uit Vaticaanstad zijn ter gelegenheid van het Heilige Jaar niet minder dan 1.200.000 pelgrims naar Rome gekomen. Te Carlsbad in den staat Newharmpshire is een groot hotel door brand geheel ver woest. Drie personen kwamen in de vlam men om, terwijl vjjf menschen ernstig ge wond werden. Even buiten Sjanghai wordt een reusach tig grafmonument gebouwd als een ge- denkteeken voor de duizenden Chineey*ie soldaten, die gevallen zijn tijdens de ge vechten met de Japanners in Januari 1932. Op 28 Januari zal het monument worden onthuld. Bij een spoorwegongeluk te Stuttgart, tengevolge van een botsing tusschen twee treinen, werden 6 personen gedood en ver scheidene gewond, w.o. één Nederlander. het verkregen resultaat. Deze extra-slag om de Zuid heeft belangrijke gegevens op geleverd. Commandant K. XVHI". Brievenmalen voor Nederlandsche oorlogsschepen. Aan de opvarenden van Hr. Ms. onder zeebooten K XVI en K XVII, die op 7 Ja nuari 1935 van Den Helder naar Ned.-In- dië Vertrekken, zullen de volgende brieven malen worden verzonden naar Lissabon op 11, 12, 14 en 15 Ja nuari met den trein- van 19.15 uit Amster dam 13 Januari met den trein van 10.41 uit Rotterdam Naar Napels op 23, 24, 25, 26 en 28 Ja nuari met den trein van 5.27 uit Amster dam 27 Januari met den trein van 6.50 uit Amsterdam. Aan de opvarenden van Hr. Ms. onder zeeboot K XVIII zullen brievenmalen wor den verzonden naar Pernambuco op 3 Ja nuari met den trein van 13.01 uit Rotter dam op 6 Januari met den trein van 10.41 uit Rotterdam naar Rio de Janeiro op 17 Januari met den trein van 18.50 uit Rotterdam op 20 Januari met den trein van 10.41 uit Rot terdam op 26 Januari met den trein van 21.53 uit Rotterdam op 31 Januari met den trein van 13.01 uit Rotterdam naar Montevideo op 3 Februari met trein 10.41 uit Rotterdam op 8 Februari met trein 21.53 uit Rotterdam naar Buenos Aires op 12 Februari met trein 18.50 uit Rotterdam. De verzending naar verdere aanloopha vens van genoemde onderzeebooten zal na der worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd dat de correspondentie, om in bedoelde brie venmalen te worden opgenomen volledig gefrankeerd moeten zijn en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het ge- heele adres. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse J. W. van Winger den, dienende aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk", 12 Januari 1935 ter beschikking gesteld is de officier van gezondheid der 2e kl. F. J. Parlevliet 28 Dec. geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord is de luitenant ter zee 2e klasse M. J. M. de Gorier, dienende bij het vliegkamp „De Kooy", 12 Januari ter beschikking gesteld. Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de /""TX pijn I Dai wonder voltrekken 1 of 2 Volgont recept van Apotheker Dumont. i "AKKERTJES" De officier van administratie le klasse A. A. Lagaaij wordt 2 Januari belast met de functie van intendant der zeemacht in de stelling van Den Helder. De te Leiden tot arts bevorderde semi- arts J. van 't Riet is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse bij het re- verse-personeel van het leger hier te lande. Uitreiking gouden medaille. Zaterdagmorgen werd voor het front van den troep aan den sergeant-tamboer A. van der Horst van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, den gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitgereikt. Het onderseheidingsteeken werd den ju bilaris op de borst gespeld door den luite nant-kolonel J. H. Sonne, die daarna een hartelijke toespraak hield. Bij deze plechtigheid was het 14e regi ment, waarbij de heer Van der Horst het grootste gedeelte van zijn diensttijd heeft doorgebracht, vertegenwoordigd door een twintigtal onderofficieren. LUCHTVAART Luchtpostdienst in de Kerst- en N ieuw jaars wek. Tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek zul len de van Nederland uitgaande luchtpost diensten als volgt worden uitgevoerd 23 Dec. (Zondag) geen luchtpostverzen- ding. 24 Dec. geen luchtpostverzending naar Berlijn geen nachtvlucht Berlijn-Keulen- Londen de overige diensten worden nor maal uitgevoerd. 25 en 26 Dec. (le en 2e Kerstdag) geen luchtpostverzending. 27 tot en met 29 Dec. normaal. 30 Dec. (Zondag) geen luchtpostverzending. 31 Dec. als op 24 Dec. 1 Jan. geen luchtpostverzending. De „Snip" te Curasao aangekomen. De „Snip" is Zaterdag om half 4 (19.40 Amsterdamsche tijd) op vlotte wijze te Cu- ragao geland. In verband met het ongeval van den „Uiver" waren de voorgenomen -huldigin gen, feestelijkheden, alsmede de aanbieding van herinneringsgeschenken uitgesteld. Op het vliegveld van Willemstad had slechts een eenvoudige ontvangst plaats, terwijl ook de intocht in Willemstad voor zoover dat met het enthousiasme van de Be volking mogelijk bleek, zoo sober mogelijk was gehouden. De gouverneur van Curagao heette de vliegers hartelijk welkom, feliciteerde hen met hun schitterende prestatie en deelde hun daarna mede, dat zij benoemd waren tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Daarna sprak de voorzitter van het hul- digingscomité namens de bevolking. Deze bood den vliegers zijn gelukwenschen aan, waarna verschillende kransen werden over handigd. De bevolking was zeer enthousiastde geheele stad was met vlaggen versierd. Een eindelooze stoet van auto's begeleidde de vliegers op hun intocht naar Willemstad. De mist en een merkwaardig vliegongeluk. Een geweldig dikke mist heeft sinds Vrij dagavond groote deelen van Engeland in den nevel gehuld cn het Kerstvervöer danig in de war gebracht. Minister Gilmore, die Mac Donald te Lossiemouth ging opzoeken, heeft. 2 y2 uur vertraging gehad, en Sir John Simon, die naar Parijs wilde vliegen, moest van dit voornemen afzien en kwam één mi nuut. voor de boot naar Calais vertrok nog te Dover aan. Te Londen en in de groote steden kwamen treinen uit het Noorden met 13 uur vertraging binnen. Een merkwaardig vliegongeluk over kwam een Fransch vliegtuig van den ge wonen dienst uit Le Bourget. Toen de be stuurder op Croydon wilde landen, was het zicht zóó slecht, dat hij slechts een lichtba ken kon bespeuren. Hij trachtte daarop aan te houden, maar kwam onderweg, gelukkig reeds met af ge- zetten motor, op een huis in Plough-Lane, langs het vliegveld gelegen, terecht en sloeg door het dak. Ook de zolder bezweek en het vliegtuig bleef gedeeltelijk in een daaronder liggende keuken hangen, waar twee vrouwen door wrakstukken gewond werden. Zoowel de bestuurder als de mar conist wisten zich ten koste van een paar schrammen, te bevrijden, maar beide vrou wen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een der vrouwen had nog de te genwoordigheid van geest om de hoofd kraan van het gas af te draaien, zoodat een begin van brand, 'dat ontstaan was, nog met eigen middelen kon worden gebluscht. Ernstig vliegtuigongeluk. Het verkeersvliegtuig uit La Paz in Zuid- Californië naar Mazatlan in Mexico, dat Vrijdagmiddag met zes passagiers, waaron der een zuigeling, was vertrokken, heeft een noodlanding op zee moeten maken. Een ter opsporing uitgezonden vliegtuig zag de machine dalen en waarschuwde eenige red dingsbooten, die echter niets meer van het vliegtuig zagen, evenmin als eenige vlieg tuigen, die daarna op onderzoek naar het vermiste yerkeerstoestel waren, gegaan. Aangezien dit een van drijvers voorzien landvliegtuig was, vreest men, dat de drij vers bij het dalen op het water zijn gebro ken en het toestel is gezonken. HET INTERNATIONALE LEGER AAN DE SAAR. Met den "trein, die om 19.41 uur arriveer- 1 de, zijn Zaterdagavond de Nederl. mari niers te Saarbrücken aangekomen. Aan het station waren tal van leden der Nederland sche kolonie ter verwelkoming verschenen, onder leiding van het lid der stemmings commissie, D. de Jongh, en diens echtge- noote, terwijl voorts vertegenwoordigers aanwezig waren van de in den loop van de vorige week reeds in het Saargebied aan gekomen Engelsche, Zweedsche en Italiaan- sche troepen. De belangstelling der bevol king was buitengewoon groot en een krach tige politiemacht was ter plaatse voor het handhaven van de orde en het instandhou den van een behoorlijke bezetting De Ne derlandsche mariniers stelden zich onder commando van kapitein Roelofsen en kapi tein De Bruyne voor het station op, waar bij de keurige gedisciplineerde en straffe houding der manschappen een buitengewo nen indruk maakte. Om kwart over acht weerklonk het- bevel tot den afmarsch. Langs den geheelen weg naar de kazer ne, waar onze troepen zullen worden on dergebracht, stonden dichte hagen van toe schouwers. Boven de kazerne was een op schrift aangebracht, luidende „Corps Ma riniers anno 1865". Daarvoor maakte de troep halt, waarna het Nederlandsche contingent der interna tionale Saartroepen nogmaals verwelkomd werd door vertegenwoordigers der andere buitenlandsche contingenten. Na deze be groeting betrokken onze mannen de kwar tieren. Een aangenaam feit is het, de.t alge meen geconstateerd werd, zoowel door Saarlandsche als buitenlandsche kringen, dat de Nederlanders algemeen een voor- treffelijken indruk gemaakt hebben, niet alleen doordat uiteraard de bevolking an ders staat tegenover van oudsher neutrale troepen dan tegenover de vroegere geal lieerden, maar wel degelijk ook door eigen houding en optreden. NIEUWE CRISISMAATREGELEN DER BELGISCHE REGEERING. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt In de Zaterdag gehouden bijeenkomst van het kabinet-Theunis is besloten tot toepas sing, met ingang van 1 Januari a.s., van de voorgenomen verlaging, der bezoldiging van het Rijkspersoneel. Deze korting be draagt 5 pet;.voor de. salarissen en loonen. Verder wordt ook'dé gezinsvergoeding ver minderd. Alles bij elkaar mag het verschil tusschen het huidige loon en de bezoldiging na 1 Januari niet meer dan 10 pet. bedra gen. De regeering heeft nogmaals de kwestie van de pensioenverlaging der mijnwerkers besproken. De conclusie was dat zij op de voorgenomen vermindering met 5 pet. niet kan terugko nen. Dit besluit zal ongetwij feld de agitatie onder de mijnwerkers nog doen toenemen. In denzelfden ministerraad is een besluit geredigeerd waarbij het men gen van botersoorten van diverse herkomst verboden wordt. Bij den verkoop van boter zal voortaan het bewijs van herkomst moe ten worden geleverd. Ook hebben de mi nisters een algemeen plan tot bestrijding van een aantal groote en kleine werken van openbaar nut, waarbij veel arbeidskrachten kunnen worden gebruikt, grondig bespro ken, terwijl voorts in denzelfden gedachten- gang tot het bouwen van goedkoope wonin gen is besloten. FRANKRIJK EN RUSLAND. In de „Matin" onderwerpt Philippo Bar- rès de Fransche betrekkingen aan een cri- tische beschouwing. Sovjet-Rusland is, aldus Barrès, weder in den kringloop der Europeesche politiek op genomen, niet omdat de West-Europeesche volken het communisme accepteerden, doch slechts, omdat zij behoefte gevoelden aan een tegenwicht ten opzichte van Duitsch land. Thans gaat het er maar om, hoe de sov- jetregeering haar terugkeer tot de inter nationale betrekkingen opvat. Volgens Fransche opvattingen is voorwaarde voor deze betrekkingen, dat afgezien wordt van elke communistische propaganda buiten sovjet-Rusland. De mogendheden moeten de zekerheid hebben, dat zij te doen hebben met sovjet- Rusland en niet met de communistische partij, want een entente met sovjet-Rus land, bijvoorbeeld een Fransch-Russische entente, zou te zijnertijd bepaalde voordee- len kunnen bieden, doch alleen dan, wan neer wij te doen hebben met een Rusland, dat niet de revolutie in Frankrijk wil be vorderen. De vertegenwoordigers van sovjet-Rus- land hebben reeds maandenlang aan Frank rijk allerlei verzekeringen in deze richting gegeven, doch Frankrijk verlangt meer. Er bestaan op de wereld nog vele revolutie haarden, die door Sovjet-Rusland worden gesteund. Ook in Frankrijk bestaat een commu nistische partij en een communistische pro paganda, die alleen door sovjet-Rusland word in onderhouden. De sovjets zouden derhalve formeel de in Frankrijk, uit naam der derde internationale gevoerde activi teit, moeten desavoueeren. Wanneer de voorloopige Fransch-Russi sche entente door een andere, b.v. in den vorm van een Oost-Locarno- of een derge lijk pact, gevolgd zal worden, dan kan deze slechts één richtlijn hebben wel met Rus land, doch nooit met het communisme. DE FRANSCH—ENGELSCHE SAMENWERKING. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Simon, is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Parijs aangekomen. Flandin gaf een noenmaal ter eere van John Simon. Dit noenmaal, waarbij een be perkt aantal gasten aanzat, gaf gelegen heid tot een eerste gedachtenwisseling van Simon met Flandin en Laval. Het onderhoud zou 's middags worden voortgezet, waarna een communiqué zal" worden gepubliceerd. Na afloop van het noenmaal, ter eère van Sir John Simon, is een gesprek van ander half uur gevoerd tusschen Sir John Simon, den Britschen ambassadeur Clerk en den raadsheer Campbell van Britscho zijde en Flandin, Laval en Léger, den secretaris-ge neraal van buitenlandsche zaken. Volgens de eerste inlichtingen, was het onderhoud van zeer algemeenen aard en liep over alle Europeesche politieke kwés- ties, die thans aan de orde zijn. Een communiqué van de Quai d'Orsay zegt, dat Laval gebruik beeft gemaakt van het noenmaal, dat Flandin aan Sir John Si mon heeft aangeboden, om met dezen een algemeene bespreking te houden over de voornaamste Europeesche vraagstukken. De gedachtenwisseling tusschen Simon, Flandin en Laval bleef op een zeer alge meen plan. Geen enkel oogenblik kreeg zij het uitzicht van onderhandelingen of gaf zij aanleiding tot een concreet voorstel van een der partijen. In hun besprekingen hebben Simon, Flan din en Laval de Europeesche kwesties, die aan de orde zijn, overwogen met het oog merk om elkander in te lichten en te be grijpen. Een dergelijk onderhoud na de be langrijke besprekingen te Genève, heeft toegestaan om den wil van beide regeerin gen vast te leggen om hun samenwerking voort te zetten, welke zoo bevorderlijk is voor de handhaving en organisatie van den vrede. DUITSCHLAND'S LUCHTVLOOT. „Het Duitsche volk heeft de grootste achting voor het Engelsche met welke het door den band des bloeds verbonden is", verklaarde géneraal Göring in een gesprek met den correspondent van de „Daily Te legraph" te Berlijn. De vrees in Engeland voor een Duitsche „luchtbedreiging" noem de de minister eenvoudig belachelijk. „Wij hebben natuurlijk een paar proefvliegtui- gen, maar de praatjes dat Duitschland hon derden militaire vliegtuigen zou bezitten, zijn onzin. Als oud-oorlogsvlieger wist de minister dat passagiersvliegtuigen niet in een hand omdraaien in militaire vliegtuigen veran derd konden worden, en' geen -enkel" ander luchtvaartminister denkt aan zulk een mo gelijkheid in verband met zgn eigen lucht- bewapening. Maar als andere volken zich voorbereiden op een oorlog in de lucht, dan moeten wij toch op zijn minst het recht hebben om industriëele voorbereidingen te treffen om later de noodige veiligheid voor ons volk te kunnen waarborgen. Maar als andere volken hun luchtvloot willen beper ken, dan zou dit Duitschland slechts aan genaam zijn en het zou op gelijke wijze handelen. Het Duitsche volk gelooft niet dat de Engelsche regeering of het Engel sche volk eenige animositeit tegen Duitsch land bezitten en zijn vurigste wensch is dat Engeland en Duitschland op den voet van gelijkheid, de betrekkingen van hechte en oprechte vriendschap mogen handhaven. v „En dat is meteen mijn Nieuwjaars- wensch voor 1935." Aan het einde van het gesprek ontkende Göring de geruchten van oneenigheid in het kabinet en hij noemde de telkens weerkee- rende bewering dat hij en Göbbels „met getrokken zwaarden" tegenover elkaar stonden „een schandelijke leugen". EEN NIEUW ENGELSCH VLOOTPLAN? In Fransche officieele regeeringskringen wordt te kennen gegeven, dat de Britsche regeering een nieuw plan heeft opgesteld, dat het mogelijk zou maken de tegenwoor dige vlootlimieten te handhaven ondanks het feit, dat Japan het vlootverdrag van Washington heeft opgezegd. Dit verluidde na het onderhoud, dat de minister van bui tenlandsche zaken, Laval gisteren heeft ge had met den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken, Sir John Simon. Bijzon derheden over het nieuwe plan zijn niet me degedeeld. Wel is bekend, dat Sir John Si mon naar voren heeft gebracht, dat Enge land voorstander is van een FranschIta- liaansche overeenstemming. KERSTFEEST IN RUSLAND. Naar verluidt zou in verband met het a.s. Kerstfeest de centrale bond van god- loozen hebben besloten, van 24 December tot 3 Januari een campagne tegen de reli gie te voeren. Bijzondere maatregelen zou den zijn genomen om de kinderen af te houden van kerkbezoek. HET TERRORISME IN RUSLAND. Officieel wordt medegedeeld Het bonds- commissariaat van binnenlandsche zaken (vroeger Gepoe) heeft het onderzoek tegen den moordenaar van Kiroff, Nikolajef, af gesloten. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de aanslag is voorbereid door een illegale organisatie, welke de kringen van Zinovieff en Trotzki omvatte en welke zich tot taak had gesteld, door terroristi sche maatregelen de partijleiding te dwin gen den gevolgden politieken koers te wij- zigen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de organisatie zich tot haar bijzondere taak had gesteld, Kiroff te vermoorden, omdat IN DEN WINTER P lï R O L bij ruwe en gesprongen handen En bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af. deze de ontbinding van de illegale organi satie had bevolen. Tot nu toe werden 14 arrestaties ver richt. Omtrent de vervolging van Zinovieff en Katalinoff worden van officieele zijde geen mededeelingen verstrekt. Tot nu toe hebben de sovjet-Russische officieele instanties de in het buitenland verspreide berichten inzake de arrestatie van Zinovieff en Kameneff niet bevestigd. Zeer zeker hebben de sovjet-Russische in stanties hen verantwoordelijk gesteld voor den moord op Kiroff. Volgens een nader H.N.-telegram uit Moskou is Zinovieff, de leider der oppositie, aldaar gearresteerd. DE FINANCIEELE SCHANDALEN IN FRANKRIJK. De correspondent van „het Vad." te Pa rijs schrijft d.d. 21 December Er bestaat een periodiciteit in de kleine schandalen. De financieele en de wereld- sche houden elkander in evenwicht. Uit me galomanie komen ze alle voort en door de goedgeloovigheid van de massa worden ze gevoed. En de oplichters, die, gevangen ge nomen, volhouden zich aan niets onregel matigs schuldig gemaakt te hebben, kwa men van kwaad tot erger, meegesleept door een macht, die zij zelf hadden opge roepen en die vervolgens met hen speelde in plaats van door hen bespeeld te worden. Zij moesten met hun malversatiën doorgaan op straffe anders degenen te dupeeren, die hen hadden voortgeholpen. Doorgaande, moeten zij nieuwe slachtoffers maken. Om het eene gat te stoppen, moeten nieuwe worden aangeboord. En als de politie ein delijk de hand op hun kraag legt, moeten ze hooren, dat dit nu juist het domste is, wat de overheid kon doen, want de verdachten waren precies op weg hun financieele po sitie in orde te brengen en alle schulden af te betalen De laatsten tijd hebben de „financiers" Levy en Möller aanstoot gegeven na jaren lang spaarders en justitie om den tuin ge leid te hebben. Om het gezelschap op te vroolijken, liepen twee dames tegen de lamp. Over de vier personen, die onderling niets uitstaande hebben, al is er tusschen hun practijken verwantschap, is gesproken. Charles en Joseph Lévy heeten eigenlijk Goldenberg. Ze noemden zich Lévy om min der de aandacht te trekken. Deze mimikri- kunst werd door de dames in omgekeerde orde toegepast. De eene, Saffroy geboren, huwde een spoedig aftakelenden Poolschen edelman, met het doel zich voor de rest van het leven op goeden grond met deze geleen de veeren te kunnen tooien en de andere, een Italiaansche, Bassi gedoopt, verkoos als gravin di San Germano di Lombard di San Marino bekend te staan. De Lévy's hadden de Bank van Indo china, dank zij een nog nooit beproefde truc, voor 17 miUioen frank opgelicht. Het betrof een voorschot op effecten. Evenals Möller had hij zich met de zorg voor de vorderingen van groepen „sinistres" belast. De stukken, waarop hij het voorschot ver kreeg, misten elke waarde en het slachtof fer scheen volstrekt buiten machte het be drog te ontdekken. Het staatstoezicht heeft zich in dit geval weer tegen degenen ge keerd, die meenden daarin dekking te vin den. De groep Lévy omvatte een dertig vennootscharmen, waarvan de meeste geen beroep op het spaargeld gedaan hadden. Wat dit aangaat is de schade niet ernstig. De Deensche „bankier" Möller heeft ook van alles aangepakt. De door hem uitge geven aandeelen en obligaties zijn scheur papier gebleken. Het kwam voor, dat stuk ken in handen van drie personen hetzelfde nummer droegen. Evenals Lévy moet h\j over hooge beschermers beschikt hebben. Opnieuw is van groote namen van Kamer leden een verlammende werking uitgegaan. Het was weer het oude lied van commissa rissen, die niets weten en niets controlee ren. De publieke mannen, die Möller be reid gevonden had zijn lading te dekken, maakten zich uit de voeten, toen het schip begon te zinken. Particuliere belangen bot sten tegen het algemeen belang. Het gezag van staat en justitie werd voor de zooveel- ste maar ondergraven. De vrouwelijke oplichters gingen tezelf- der tijd minder geraffineerd, hoe sluw ook, te werk. B(j deze afdreigsters kwam het op bluf aan. Het begon met een klinkenden naam, een vermogenden „beschermer", een of meer kasteelen met toebehooren, wereld- sche hotels, veelvuldige verplaatsingen, ten einde de recherche het spoor bijster te ma ken, een armen, maar dierbaren vriend, een kind, desnoods een moeder voor het bijhou den van de boeken („heffingen te Senlis" voor de maandelijks afgeperste bedragen) en verder een uiterst ruim geweten en een onverstoorbare brutaliteit. Wièlrjjder gedood door auto. Door een automobilist is gister avond op den rijksweg RoermondWeert, onder de gemeente Horn, een wielrijder lig gende langs den weg aangetroffen. Hij bleek te zijn de gehuwde P. Janssen uit Horn, meldt „de Courant". J. was door een ev ente voren gepasseer- den aangereden, waarvan de bestuurder was doorgereden zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Een motorrijder heeft de marechaussee te Roermond en den dokter van het sana torium te Horn gewaarschuwd. Tovaiüg passeerde de bisschop van Roermond, die

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2