1000 500 300 150 100 25 D}O E~LM^N MAANDAG 24 DECEMBER EERSTE BLAD 72e Jaargang Uitlui: firma F. TlKIIf VELDE Ir.. WilsM 5S-GD. Vlissingen. Telal. 10. f tslritauj U Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag eo algemeen erkende Christelijke feestdagen Jlieutoe Kwartaal - Mbonné's GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS Castella vervult den wenschvan iedere vrouw! HEESCHE KEEL KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER N0.303! -1934: VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels - 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement .peciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen tr ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Wegens het Kerstfeest zal de „VUssingsche Courant" Dinsdag 25 en Woensdag 26 December niet verschijnen. Kerstmis. De herdertjes waakten bij nachte Wanneer we vooraf eenig feestelijk ge beuren overpeinzen, schiet een mensch ge woonlijk een ander incident te binnen als een herinnering uit het verleden öf de klan ken ruischen hem weer toe van een of ander lied, dat op h.et feest betrekking had. Onwillekeurig, toen we een dezer dagen aan het komende Kerstfeest dachten, ging ons denken terug naar onze kinderjaren, welke gelegen waren in een tijd, toen de omstandigheden óók niet zoo gunstig kon den worden geheeten, noch algemeen maat schappelijk, noch voor den schrijver dezer regelen en zijn familie persoonlijk. Hard was de t\jd en grauw waren de dagen, 'juist als nu. Maar het Kerstfeest, het god delijke Kerstfeest, had een lichtend ver schiet voor ons en zoovele anderen, die ge lóófden, trouw, blijmoedig en kinderlijk. De lichtjes der kaarsen, flikkerend in de Kerstboom der rijkeren, konden we beglu ren tusschen de spleten van gordijnen door en we kenden de afgunst niet, maar ver heugden ons om wat we zagen, om de stem ming ook, welke op zoo verstoken wijze over ons kwam. Thuis hadden we slechts een eenvoudige kribbe, van een paar latjes en eigen ge vlochten stroo een paar herdertjes en en kele schaapjes. Daar vóór één flonkerend kaarsje. Het kaarsje vlamde schichtig en sputterend, haar schaduwen werpend over de steenen herders, op wier gezichten aldus een biddend leven verscheen. En dan zongen we van de herdertjes, die légenbij nachte,b\j nachte te waken in het veld En we voelden ons rijk in onze armoe. De Sterre, welke boven de arme herders verscheen, de herders, zoo vol geduld en vol vertrouwen, zou voor ons eens een zon zijn, welke ons in zijn lichtend verschiet zou op nemen. Het heerlijke geloof van arme menschen met een rijke ziel. Zijn we in dezen tijd niet allemaal arme herdertjes in nachtwake? Inderdaad Maar velen van ons missen het geloof en vertrouwen, dat eens de eterre zal verschijnen, welke ons lichtend voorgaat naar de Verlossing. Onze kommer duurt al zoovele jaren, zeggen we. Wat beteekenen, waar wij „vele jaren" noemen, onze zorgen in het tijdsbeeld der geschiedenis, welke toch altijd haar ups and downs heeft gekend, perioden van bloei immer heeft laten volgen door tijden van neergang, juist als de natuur, die ons jaarlijks omstreeks Kerstmis tot haar som berste diepte heeft vervoerd? We zijn in duisternis gehuld, maar zij, die gelooven, wéten, dat straks de zon weer hooger zal rijzen, koude zal worden vervangen door stralende warmte en het leven in volle glo rie zal herrijzen uit een schijnbaren dood. De nachtwake is niet erg, als ons, gelijk den eenvoudigen herdertjes, het geloof en vertrouwen gebleven zijn, De herdertjes, die gewekt werden door het licht en begeesterd door het blijde ge schal van de Belofte, welke het begin harer vervulling had gevonden, zij waren zoo arm als velen onzer in deze dagen maar kunnen zijn. En tóch wéakten zij ze waakten over het weinige, dat hun was gelaten, omdat ons in alles wat ons gerest moge zijn, naar materieel en geestelijk bezit, de kiem werd gelaten, waaruit nieuw geluk en welvaart, de glorie van het eenige leven, moet ont spruiten, wanneer de God der Schepping den tijd onzer beproeving voorbij acht en dengenen, die van Goeden Wille zijn, Zijn Vrede zal hergeven. Als we arm zijn, och, laten we dan niet mopperen, maar door scheidende spleten heen zien naar de lichtjes, die branden en een belofte zijn van het groote Licht, dat ons eens voor tijd en eeuwigheid zal kun nen vervullen. Als eenvoudige herdertjes zullen we wa ken over wat ons werd toevertrouwd te weten eigen ziel en lichaam, het leven en de toekomst onzer kinderen. De winter bevat in zich de belofte van een komende lente en een vruchtbaren zo mer. Als zulk een winter willen we ook onze huidige beproevingen zien en we zullen waken in trouwe, opdat we straks de eerste klanken zullen kunnen opvangen uit de ba zuinen, welke den beloofden Vrede zullen uitgalmen. Heer Heer Hoe lang het ook nog du ren moge we zullen ons van Goeden Wille betoonen. Ons zij de Verlossing, welke we verstaan en wéten, terwijl de Dood dreigt Provinciale Staten verkiezing. Het referendum onder de afdeelingen van den Vrijz. Bond in Zeeland heeft tot resul taat gehad dat de candidatenlijsten voor de Provinciale Staten als volgt zullen lui den In de kieskringen Vlissingen, Hulst en Sluis 1. dr. A. Staverman, Vlissingen 2. mr. J. Adriaanse, Westkapelle, beide aftre dend 3. mevr. E. J. van den Broeckede Man, Aardenburg 4. W. de Graaf, Middel burg 5. C. Ouwehand, Vlissingen 6. M. J. Harts, Vlissingen 7. R. Gerritsen, Zierik- zee 8. I. W. Vasseur, Breskens 9. W. Ka- relse, Schore. Voor de kringen Middelburg en Zierik- zee 1. mr. J. Adriaanse dr. A. Staver man 3. mevr. E. J. van den Broecke-de Man 4. R. Gerritsen 5. W. de Graaf 6. mr. A. J. van der Weel, Middelburg 7. dr. C. Orbaan, Middelburg 8. W. Karelse 9. J. J. van Beveren, Veere. Voor de kringen Goes en Tholen 1. mr. J. Adriaanse 2. A. Staverman 3. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man 4. W. Ka relse 5. J. Oele, Kloetinge 6. A. G. M. Markusse, Wissekerke 7. C. Ouwehand 8. W. de Graaf 9. R. Gerritsen, yiissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". Concertgebouw. De tijden zijn, ook voor de vereenigin- gen, zwaar en daarom zullen we in ons oor deel over de uitvoering van deze vereeni- ging, Zaterdagavond voor een zeer matig bezette zaal gegeven, mild zijn. Binnen twee maanden was dit al de tweede maal, dat men voor het voetlicht kwam. Koningin Wilhelmina bedenke echter, dat kwaliteit boven kwantiteit gaat, en dat men als regel beter een of twee maal in een seizoen flink voor den dag kan komen, dan eenige kee- ren een water en melk-programma voor zetten. Als gewoonlijk bestond de eerste pro gramma-helft hoofdzakelijk uit liedjes, waarvan het Kerstlied, door een meisje bij den Kerstboom, waar de familie in de huis kamer rond gezeten was, gezongen, ver melding verdient. Het jongste lid der ver- eeniging werd voor haar aardige prestatie met bloemen bedacht. Een bijzonder mooi nummer was ook het „Domklokkenlied", een glansnummer uit het Kozakken-reper toire, waarvan echter met bromstemmen achter de schermen, veel meer te maken is. „De Jordaan" was voorts een leuke her innering aan de film „Bleeke Bet". Aan vankelijk stond ook 'n nummer „K.L.M.'ers" op het programma, doch in verband met de nationale ramp, die onze luchtvaart getroffen heeft, bepaalde men zich tot het voorstellen van de personen, die een hulde- lied hadden moeten zingen, waardoor deze thans een treffende stille herdenking van den zwaren slag symboliseerden. Na de pauze ging het kluchtspel in één bedrijf „Daar is Mijnheer", dat inderdaad bijzonder verdienstelijk vertolkt werd. Er is dan ook hartelijk gelachen om den voor in brekers banden mijnheer Trippelman4 die De wensch van iedere vrouw... een mooie, jeugdige huid te hebbenMasseer Uw huid en kele malen per dag methettoo- verende Castella-schuïm. Castel la, samengesteld uit de zuiverste oliën en frïsch-geurend als pas-ontloken bloesem. Cas tella geeft U schoonheid en charme... en zij par fumeert Uw huid met de zachte, fijne geur die om schoone vrouwen zweeft- OP O GOEDE ZEEP STAAT zich zelf steeds suggereert geen vrees te kennen en die door zijn, met de beide dienst boden Kaatje en Keetje, die vaste .verkee ring met landsverdedigers hebben, onder een hoedje spelenden huisknecht Jan niet alleen om den tuin geleid wordt, doch ook van zijn sigaren en rum afgeholpen wordt. De spelers oogstten, evenals de medewer kers aan de overige nummers, een dave rend applaus. De muziek onder Cornells van Beers ver zorgde als steeds het muzikale gedeelte naar wensch en liet zich ook op het bal, dat onder leiding van den heer Aerssens den avond besloot, geenszins onbetuigd. Kerstwydingssamenkomst in de Groote Kerk. Evenals vorig jaar had ook nu de Ver- eeniging voor Inwendige Zending weder een Kerstwijdingssamenkomst belegd in de St. Jacobsjterk, waar de predikanten der Ned. Herv. gemeente zouden spreken en het zangkoor „Hoop op Zegen" medewerking zou verleenen. Er bestond voor deze samenkomst, die gisteravond gehouden werd, groote belang stelling, zoo zelfs, dat reeds twintig minu ten vóór het aanvangsuur, geen enkele zit plaats in het ruime kerkgebouw onbezet was. Zeer vele personen hebben zich met een staanplaats tevreden moeten stellen. Terwijl de menigte binnenstroomde, ruischten de melodieën van bekende Kerst liederen door de gewelven der kerk, nu eens forsch, dan weer in lieflijke accoorden, door bekwame handen aan het prachtige instrument ontlokt. De kerk baadde in een feest van licht. Om 8 uur betrad ds. Vossers den kan sel en verzocht den aanwezigen den dienst te beginnen met gemeenschappelijk gezang van Psalm 72 vers 2 en 6. Na gebed las hij de Kerstboodschap uit de profetieën van Jesaja. Deze Kerstboodschap werd nader ontwik keld door de predikanten Visbeek, Hartjes en De Kluis, die achtereenvolgens spraken over „Licht in het Oosten", „Licht op de velden" eu „Licht in den stal". In aansluiting op elke toespraak werden gemeenschappelijk toepasselijke liederen gezongen, begeleid door orgelspel van den organist, den heer Bern. ten Cate. Het zangkoor „Hoop op Zegen", onder leiding van mevr. Bonthurjs, die den diri gent wegens ernstige ongesteldheid ver ving, verhoogde de Keststemming door het ten gehoore brengen van een Kersccantate, waarin mej. Caro uit Middelburg de so praan-partij vertolkte. Na het zingen van Gez. 117 sloot ds. Vos sers deze wijdingsure met gebe& Kerstgave aan werkloozen. 1 Vanwege den Christ. Besturenbond te Vlissingen is uit het „Steunfonds voor werkloozen leden" dezer dagen aan 214 werkloozen een bedrag uitgekeerd naar den duur der werkloosheid, gehuwd en on gehuwd van resp. 10, 7.50, 5 en 2.50, in totaal circa 1300. Sedert de oprichting van het Steunfonds is uitgekeerd een bedrag van 5973.00. Grand Hotel Britannia. Van de Kerstfeestviering wordt in Bri tannia zeer veel .werk gemaakt. Niet al leen, dat speciale Kerstmenu's worden be reid, doch het geheele restaurant zal in stemmigen Kersttooi prijken, terwijl de Kurzaal zal worden omgebouwd in een win- tersch oud-Hollandsch dorp met twee rijen trapgevel-huisjes, waartoe een groote poort, in denzelfden stijl, toegang geeft. Het ge heel belooft een schitterenden aanblik te zullen geven, terwijl drie orkesten zich zul len laten hooren. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van het vertrek der mariniers uit Rotterdam het aantreden der troepen voor den trein. Familieleden nemen afscheid. Kapitein De Bruyne, commandant van het detachement, bij het vertrek in gesprek met generaai-majoor Van Voorst tot Voorst. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 17 tot 22 De cember werden in het badhuis- 335 baden genomen en wel 225 door heeren, 78 door dames en 32 door kinderen.. Een papaver in bloei. Het zachte winterweer dat wij tot nu ge had hebben, beeft op vele plaatsen in ons land nieuw leven in de plantenwereld doen ontwaken. Ook in een tuin te dezer stede staat thans een papaver in bloei. Nu de tempera tuur echter gedaald is, zullen deze Decem- ber-planten wel spoedig tot den winterslaap terugkeeren. De mist. Tengevolge van den dikken mist is het stoomschip „Malines", van de lijn Harwich- Antwerpen, gistermiddag omstreeks kwart over twee alhier op de haven gekomen. De 152 passagiers werden hier ontscheept en hebben onmiddellijk per extra-trein de reis naar Antwerpen voortgezet. MIDDELBURG Economisch Instituut voor den Middenstand. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft ingevolge de desbetreffende ministeri- eele uitnoodiging benoemd tot lid van de commissie van Bijstand van het Econo misch Instituut voor den Middenstand te 's-Gravenhage, den heer L. A. Stofkoper, voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf van genoemde Kamer. Kippen- en Konijnen-tentoonstelling. In de voormalige Vleeschhal in het Stad huis te Middelburg heeft de M. T. V. we der voor enkele dagen haar tenten opge slagen voor het houden van haar jaarlrjk- sche tentoonstelling van kippen, watervo gels, duiven en konijnen. Niettegenstaande de tijdsomstandigheden overtreft het aantal inzendingen dat van vorig jaar met 140 en bereikte het groote aantal van 449, wel een bewijs, dat er voor ieder die van de gevederde of langoorige vriendjes houdt een bezoek aan den hal ze ker is aan te raden. KOUDEKERKE Gemeenteraad. De gemeenteraad van Koudekerke houdt een vergadering op Vrijdag 28 December 1934, des namiddags 1 y2 uura Punten van behandeling j) 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling pensioensgrondslagen, 3. Verhuur tuingrond. 4. Benoeming lid Burg. Armbestuur. 5. Rekening 1933 Burg. Armbestuur. 6. Voorschot en vergoeding bijz. lager onderwijs. 7. 3 jaarlijksche verrekening Herv. school dorp. 8. Aansluiting electr. net duinen. 9. Overneming weg Middelburg—West kapelle. 10. Ophalen vuilnis. 11. Electr. verlichting en waterleiding Verenigingslokaal 't Zand. 12. Comptabiliteit. 1 - 13., Begroo.ting 1935, Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED ZOUTELANDE De Bethesda-film. Vrijdagavond werd alhier de Bethesda- film vertoond in de kerk. Ds. Oosthoek opende de samenkomst met gebed en sprak een inleidend woord waarna ds. Wiersinga van Vlissingen de beteekenis en het nut van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen uiteenzette. Vervolgens werd de film vertoond, waar bij ds. Kluis van Vlissingen een toelichting gaf, en daarna met een kort woord en dank gebed eindigde. Na afloop van deze samen komst werd een vereeniging „Bethesda" opgericht met 16 leden. BRESKENS Een bazar. Door de -Zwemvereniging „Schelde- stroom" alhier zal gedurende drie dagen in de openbare lagere school I aan de Dorps straat een bazar gehouden worden. De officieele opening vindt 'den 2en Kerstdag plaats. SLUIS Afscheid als onderwijzeres. Vrijdag heeft mej. L. J. Gillissen als on derwijzeres van de Chr. school te Sluis, af scheid genomen wegens haar aanstaand huwelijk. De scheidende onderwijzers werd door den voorzitter van het schoolbestuur, ds. M. J. Baukenhorst, met een hartelijk woord toegesproken, terwijl ze door het hoofd, den heer I. P. Anthonisse werd bedankt voor de prettige en aangename samenwerking, die hij in de vier jaren, waarin hij met haar in school mocht staan, van haar mocht onder vinden. De kinderen, die getracteerd werden, hebben mej. Gillissen eenige geschenken aangeboden. SAS-VAN-GENT De gemeenteraad richt zich tot den minister-president. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft aan den minister-president een schrijven gezonden, waarin het dringend verzoekt om over te gaan tot contingenteering van spiegelglas. Wanneer de huidige toestand ongewijzigd zou blijven, zou dat beteeke nen, dat Nederland op de wereldmarkt van spiegelglas zou moeten verdwijnen. Alleen voor de gemeente Sas van Gent reeds zou dit beteekenen vertrek van de directeuren, ingenieurs en opzichters, ledig komen van 7 directeurs- en ingenieursvilla's en om streeks 20 opzichterswoningen en werkloos worden van vele arbeiders en beambten. ZAAMSLAG Ontslagaanvrage burgemeester. De burgemeester dezer gemeente, de heer Joh. de Feyter, heeft tegen half Maart a.s. ontslag uit zijn ambt aangevraagd. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Vlissingen door ds. G. Smeenk te Blokzijl. Examens. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen rechts wetenschap de heer J. A. M. Gast. De wereldreis van de K XVIII. Het volgende telegram, gericht aan den minister van defensie, is gisteravond ont vangen „Ware plaats K XVHI 12 uur7 graden 11 min. Noord en 33 gr. 28 min. West. Koers 65. Wind Oost, kracht 4. Maakten geslaagde zwaartekracht-waarneming bo- v: - Middel-Atlantischen rug en constateer den daar zeer onregelmatig bodem-relief. Prof. .V.ening Meinesz is zeer tevreden met

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1