500 150 25 VRIJDAG 21 DECEMBER Voor Kerstmis rvo. 3oi Jaargang' 1934 Uitgave: Firma F. VAN OE VEL9E Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GRATIS GEMEENTEBESTUUR Het Duitsch-Nederlandsche clearing-verdrag. STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS Kerst-en Nieuwjaars- Nummers Zondagsblad GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN BOEKHANDEL D'HUIJ ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Tlieuioe Kwartaal - ftbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, doen te weten, dat het Oud-Archief aan het Bellamy- park, alhier, voor het publiek zal zijn ge sloten vanaf 22 December a.s. tot en met 29 December d.a.v. Vlissingen, 21 December 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Flitsen De beste stuurlui staan aan den wal. Dit gevoel hebben ook wij, wanneer wij 'fc nieuwe Duitsch-Nederlandsche clearing- verdrag bezien en ons afvragen, waarheen zal dit alles leiden Om het heden goed te begrijpen, dienen wij het geheele verloop nog even in het kort na te gaan. Wij heb ben in het begin van dit jaar de regeling van het Sonderkonto gehad. Deze regeling werkte langen tijd goed, tot de saldi in Duitschland begonnen op fce loopen zonder dat het in ons land mogelijk bleek de Son- derkonto-marken te verkoopen. Na talrij ke onderhandelingen, waarbij Zwischen- konto's werden ingevoerd, liep het geheel spaak en decreteerde onze regeering de ge dwongen clearing. Alles, wat op het han delsverkeer betrekking had, moest via de clearing worden betaald, in de hoop, dat door onze passieve handelsbalans met Duitschland de Sonderkonto-marken en de verdere Duitsche handelsverplichtingen aan ons zouden worden vereffend. Deze ge dwongen clearing werd gevolgd dooreen clearings-overeenkomst. De doorvoerhan del werd buiten die clearing, gehouden ook de Duitsche uitvoer naar Indië werd niet via de clearing verrekend, terwyl de Indi sche exporten naar het Duitsche rijk wèl via de clearing werden verrekend. Daarbij werd van de in Nederland gestorte bedra gen 10 gereserveerd voor liquidatie van de oude handelsvorderingen van voor 24 September 1934 (de datum, waarop het nieuwe clearingverdrag in ging)7 voor Duitschland als vrije deviezeneen deel voor de betaling van de rente op de Young- en de Dawes-leening, Nederland- sche portie, terwijl de rest besteed werd om op normale wijze de in Duitschland ge storte Marken te verrekenen. Doordat de Duitsche regeering op enkele punten geen voldoende medewerking be toonde, zegde de Nederlandsche regeering het verdrag op en herstelde de gedwongen clearing. Daarna kwam opnieuw een over eenkomst tot stand. De geheele Indische beweging valt er nu onder niet 10 maar 18 zal worden terzijde gelegd voor delging van de vorige schulden, terwijl de Duitsche regeering slechts 4% aan vrije deviezen ontvangt. Het geheele doorvoer- verkeer valt buiten de regeling, wat na tuurlijk voor hen, die daarvan hun hoofd- métier^ maakten, een harde slag is. Want de öoófvoerhandèl wordt pü geheel fee- heerscht door de Duitsche deviezen-poli tiek. Men moet zich goed realiseeren, dat de clearing slechts slaat op do betaling, niet op den in- en exportliandel zélf. Deze han del is onderhevig aan de aparte bepalin gen, welke de betrokken landen maken met inachtneming van het bestaande handels verdrag, dat eind van dit jaar expireert. Nu heeft men natuurlijk het gevaar, dat de exporten naar Duitschland grooter wor den dan de importen uit Duitschland of dat het verschil tusschen deze twee fac toren ten voordeele van Duitschland zoo klein wordt, dat daaruit onvoldoende ter betaling van den export zal overblijven, nadat de 18 voor de oude schulden, de 4 aan de vrije deviezen er af getrokken z\jn. Dan bevriest er opnieuw een saldo in Duitschland. Momenteel is dit niet het ge val. Het saldo in guldens hier beschikbaar voor Nederlandsche exporteurs naar Duitschland (dus het totaal bedrag vermin derd met bovengenoemde percentages en den rentedienst van de Dawes- en Young- leening, benevens van de Stillhaltft) be draagt 30.604.669.op 8 December j.l., terwijl in Duitschland ten behoeve van Ne derland gestort is 42.105.526.Er is dus op 8 dezer bevroren een bedrag van niet minder dan 11.5 millioen buiten de oude schulden Nu heeft onze regeering het exportbu reau opgericht. Dit bureau geeft uitvoerli- centies af en tevens in Indië via een aldaar benoemden agent. Alleen zij, die over uitvoerlicenties be schikken, hebben recht aan de clearing deel te nemen en hebben dus tevens een vrij groote zekerheid, dat zij t.z.t. hun geld ontvangen. Wanneer deze licenties voorloo- pig worden afgegeven tot een geringer be drag dan Duitschland aan- ons verkoopt, dan zal het in ons land gestorte guldens bedrag sneller aangroeien dan het saldo in Duitschland. Op die wijze zullen dus de licht" bevroren nieuwe vorderingen vlug kunnen worden ontdooid. Maar dit betee- kent vermindering van onzen export, tenzij wij groote hoeveelheden goederen uit Duitschland betrekken. Dit komt ten na- deele van ons eigen bedrijfsleven. Het probleem is dus wel zeer ingewik keld. Wij moeten rekenen met een verminderde handelsbeweging met de landen, waarop wij hoofdzakelijk aangewezen zijn, n.l. Duitschland en Engeland. Willen wij een verdere inschrompeling van ons internatio naal handelsverkeer voorkomen, dan moe ten wij zoo spoedig mogelijk nieuwe afzet gebieden verkennen, exploreeren en t.z.t. exploiteeren. Anders rest ons niets anders dan ons productie-apparaat zoo snel mogelijk verkleinen. Op agrarisch gebied door beperking van uitzaai of teeltbeper king, op industrieel gebied door stopzetting van tal van industrieën. Gevolg toeneming der werkloosheid met de daaraan verbon den consequenties en yerpauperiseering van ons volk. De Fordkaravaan. Zooals wij reeds in het kort meldden, heeft Vlissingen gisteren bezoek gehad van de Ford-karavaan. Het doel van deze kara vaan is o.a. het publiek het geringe brand stofverbruik aan te toonen. Zoo is er in iederen auto een benzine-controle-apparaat aangebracht, waarin bij den aanvang van een proefrit een V2 liter benzine wordt ge daan. Uit zulk een proefrit blijkt dat de nieuwe Ford V-8 ongeveer 8 8.3 K.M. af legt op slechts 1 liter benzine. Een, door een speciaal daartoe samengestelde commissie, verzegelde oliecontrolemeter moet na afloop van den rondtocht ook het bewijs leveren van een slechts miniem olieverbruik. Ver der kan iedereen kennis nemen van de ove rige kwaliteiten van de Ford-automobiel. Om het publiek een begrip te geven van het ontstaan van deze auto's, gaf men gis teravond op de Groote Markt een film- vertooning. Toen dan ook onder de vroolflke tonen van de muziek uit den luidspreker wagen hiermede een begin werd gemaakt, was een groote menschenmenigte op het ruime plein samengestroomd. De film gaf ons een kijkje in den hoofd zetel van de Ford-fabrieken te Detroit, waar in het kolossale gebouwencomplex el- ken dag 5000 auto's bedrijfsklaar afgele verd worden. Allereerst toonde men het winnen van de grondstoffen in de eigen kolen- en erts- mynen. Verder zag men de bewerking van deze grondstoffen en debijproducten. De bijproducten worden ook allen in eigen fa brieken verwerkt. Zoo wordt uit de cokes kunstmest vervaardigd en de hoogovens leveren cement. Door al deze bewerkingen fllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllM zijn voor alle abonné's van de „Vliss. Crt." gratis beschikbaar gesteld. Nieuwe kwartaal abonné's ontvangen fraaie premié's L Inschrijvingen worden gaarne aangenomen aan ons Bureau en door de loopers- van de bijproducten in eigen beheer kun nen de kosten der grondstoffen zoo laag mogelijk gehouden worden, vat aan den prijs en de kwaliteit van de Ford-auto's en in Amerika ook de Ford-vliegtuigen, ten goede komt. Tenslotte kon rren het monteeren der wagens aanschouwen in de onafzienbare fabriekszalen, alles langs den loopenden •band. Een kijkje in de straten van Detroit besloot deze interessante film. Ernstige aanrijding. Gisteravond om circa 11 uur kruiste op den Prins Hendrikweg een taxi de tram baan voor een aankomende tram. De be stuurder van- den auto had blijkbaar de af standen tekort geschat, althans de tram reed den auto in de flank en wierp dezen om. In den auto zat de directeur van de „Vlismar". Gelukkig is deze aanrijding nogal goed afgeloopen, daar de heer H. slechts senramwonden aan beenen en ar men heeft bekomen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto liep aanmerkelijke schade op. De politie stelde een nader onderzoek in en heeft proces-verbaal tegen den bestuur der van den auto opgemaakt, ingevolge de bepalingen van de motor- en rijwielwet, aangezien het verboden is een trein- of trambaan te kruisen, wanneer een trein of tram in aantocht is. Verstekeling. Gisteravond is de bemiddeling van den commissaris van politie gevraagd voor een stowaway van Duitsche nationaliteit, die zich te Emden had verstopt op het Griek- sche stoomschip „Joannis Fangos", op weg naar Argentinië. Waar het schip hier kwam om te bun keren, heeft men de hulp der politie alhier ingeroepen. De commissaris van politie heeft dezen Duitschen verstekeling overgenomen, nadat de Duitsche regeering de reis- en verblijf kosten van hem naar zijn vaderland heeft betaald. Onder politiegeleide wordt hij nu naar de grenzen des rijks naar de zijde van Duitschland gevoerd. Een cursus voor werklooze gezinnen. Om in dezen tijd de gezinnen tegemoet te komen, voor hen die naaien willen leeren, om zich te behelpen in 't vak, zal mej. Franke, Koningsweg 5, met Januari a.s. een cursus willen openen, uitsluitend voor hen uit werklooze gezinnen, Kerstwijdingssamenkomst. Op Zondag 23 December, des avonds 8 uur, wordt in de Groote Kerk een Kerstwij dingssamenkomst gehouden over het on derwerp „het Feest van het Licht". Als sprekers zullen optreden de vier pre dikanten bij de Ned. Herv. Kerk, terwijl het zangkoor „Hoop op Zegen" zijn welwillen de medewerking verleend en een Kerstcan tate zal zingen. Verplaatsing P. T. T. De adjunct-referendaris der P. T. T., P. J. van Dalsen te 's-Gravenhage, wordt met ingang van 1 April 1935 verplaatst naar Vlissingen, ingenieursbureel der telegrafie en telefonie, Examen radio-telegrafist. Bij het in de maanden Juni, September, October, November en December 1934 te 's-Gravenhage gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radiotelegra fist le en 2e klasse en van het certificaat als radiotelegrafist, zijn geslaagd Voor het certificaat 2e klasse van den Berg, Vlissingen; A. A. Deki^iy Mid delburg P, Suunnond-, Vlissingen-, MIDDELBURG Regenten huis van bewaring. Bij Kon. besluit van 18 December is aan mr. R. M. van Dusseldorp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het col lege van regenten over het huis van bewa ring te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Voogdijraad. Bij Kon. besluit van 18 December is, rr.et ingang van 1 Januari, benoemd tot secre taris van den voogdijraad te Assen mej. mr. E. C. C. de Visser, thans secretaris van den Voogdijraad te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Verkiezing Prov. Staten. In de gisteravond gehouden vergadering van de A.R. Kiesvereeniging werden als namen genoemd voor de groslijst van de a.s. Statenverkiezing P.. G. Laernoes te Vlissingen H. v. Mazrijk te Sluis J. Terp stra te Middelburg en J. J. Dregmans te Terneuzen. Laatstgenoemde thans benoemd tot burgemeester van Koudekerke. BÏGGEKERKE Een propadanda-avond. .Woensdagavond werd alhier een propa- ganda-avond gehouden voor het doofstom- meninstituut „Effatha". Als spreker trad op de heer C. L. Roseboom, onderwijzer aan de inrichting, die op onderhoudende wijze mededëelingen deed over de onder wijsmethodes en de pogingen, welke wor den aangewend om van deze ongeiukkigen maatschappelijk geschikten te vormen. Met lichtbeelden werd een en ander verduide lijkt. Aangedrongen werd op het verleenen van steun van deze in financieelen nood verkeerende inrichting. Het openingswoord werd gesproken door ds. Vreugdenhil en het slotwoord door ós. Korevaar, BRESKENS Mislukte poging tot inbraak. In den nacht van 15 op 16 December werd te Breskens bij een alleenwonend persoon een poging gedaan om diens wo ning met geweld binnen te dringen om, voor zoover kon worden nagegaan, dezen te mishandelen. Het gelukte den dader niet, binnen te komen, waarop hij o.a. een ruit vernielde. De marechaussee en de gemeenteveld wachter werden gewaarschuwd, doch daar de dader onbekend was en in deze zaak geen getuigen werden gevonden, leek het aanvankelijk, dat de nasporing geen resul taat opleveren zou. Het mocht den wachtmeester K. en den gemeenteveldwachter W. echter gelukken ter plaatse een voetspoor te vinden, het welk na identificatie tot aanhouding van den dader leidde. OOSTBURG Examens. Aan de rijks-universiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaats-examen theolo gie de heer A. Faber te Oostburg. Zitting van Vrijdag 21 December, des middags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer De Meij, wegens ziekte. Verschillende mededeelingen werden ge daan, o.m. van goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter zeide dat wij zeker allen zeer getroffen zijn door de ramp van de „Uiver" en hij stelde voor een telegram van rouwbeklag te zenden aan den heer Ples- man, directeur van de K.L.M., met den on dergang van de „Uiver". Wie, zooals spreker, gezien heeft de grootsche ontvangst van de dappere beman ning van de „Uiver", die is wel zeer getrof fen dat de overblijfselen van de „Uiver" thans een smeulende hoop is geworden en betreurt de 7 slachtoffers van deze ramp. De burgemeester stelde voor het yolgende telegram te verzenden i een boek vau Tel. 348 Badhuisstraat 15 Plesman, directeur der K.L.M., Den Haag. De Raad der gemeente Vlissingen, in ver gadering bijeen, diep getroffen door het ontstellende bericht van het vergaan van de Uiver met dappere bemanning en passa giers, betuigt U en Uwe Maatschappij op recht leedwezen met deze nationale ramp. Van Woelderen, burgemeester. (De leden hebben de toespraak van den burgemeester staande aangehoord. Ingekomen was een adres van den Nieuw Ned. Bond van koffiehuishouders en slijters „Nienebokos" om verlaging van de muziek- belasting. Aangenomen voor kennisgeving. Door het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek was een adres ingezonden betreffende het weren van verschillende bladen. Dit adres zal worden behandeld bij de be grooting. Door A. W. van Hoeijdonck was een adres ingezonden betreffende het behouden van zijn standplaats voor zijn patates-frites kraam. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Benoemingen. Tot regente van het Gasthuis werden be noemd mevr. M. de Wilde-Henneveld en de heer B. Hubregts, beiden aftredend. Mede werden aanbevolen mevr. H. Ouwe- handMontfrooy en de heer A. R. Köaig. Tot regenten van het Burgerlijk Wees huis mevr. J. W. Paap-Ritmeester, aftre dend. Mede was aanbevolen mej. I. Kamp. Tot lid van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs de heer I. J. van •de Velde, aftredend. Mede was aanbevolen de heer C. A. J, Meijer. Alle aftredende leden werden benoemd. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Op de aanbeveling waren geplaatst a. vacature mevr. Toussaint-Hofman 1. mevr. C. WeelandSanderse 2. mevr. de wed. C. P. BrandenburgBlaas. b. vacature Th. Kamermans 1. de heer E. Bouwsma2. de heer J. Poppe. c. vacature A. R. König 1. de heer P. J. H. Willemse 2. de heer M. A. van Popering. d. vacature mej. J. H. Holm 1. mej. J. H. Holm (aftredend) 2. mej. E J. Rozemond. e. vacature A. van de Sande 1. de heer A. van de Sande (aftredend) 2. de heer W. Anker Sr. De eerst voorgedragenen werden allen benoemd. Tot lid van de commissie voor de Zee mans- en Visschersbeurs werd benoemd de heer I. Rekkers, aftredend. Op de voordracht voor onderwijzer aan de Ulo school waren geplaatst de heeren J. Bulten te Annam, J. Bellaert te Hendrik- Ido-Ambacht en C. H. Vreeling te Rotter dam. De heer Edelman deelde mede, dat de in de vorige vergadering benoemde candidaat deze benoeming niet heeft aangenomen. Hij had den heer Bulten, mede op advies van den inspecteur van het lager onderwys, warm aanbevolen. De heer Bulten werd benoemd met alge- meene stemmen. Door B. en W. is nog het volgende voor stel gedaan Ondersteuning werklooze arbeiders gedurende de Kerstmis. In verband met een ontvangen circulaire van den Minister van Sociale Zaken, dd, 13 December jl.f waarin wordt medege deeld, dat aan ondersteunde werklooze ar beiders over de week van 16 tot en met 22 December a.s. eene Kerstgave kan worden verstrekt van 35 van het bedrag, het welk zij over die week aan ondersteuning ontvangen, hebben wij de eer U het vol gende te berichten. Voor zoover bedoelde uitkeering ver strekt wordt aan arbeiders, die door den Minister in de „steunregeling voor werk- loozen' zijn opgenomen, zal eene bijdrage in de kosten vanwege het betrokken Depar tement worden verleend. Voorts deelt de minister mede, dat indien ons college het wenschelyk mocht achten, van gemeentewege een overeenkomstige Kerstgave te verstrekken aap ben4 die uit-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1