1000 500 300 150 25 EEN BOEK DONDERDAG EERSTE BLAD 72e *1 aargang 1934 UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelel. 10. Postrekening 66281 VerschiiRt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feesturen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS B0EKH. D'HUIJ QBSChmk No.300 1.35 en 1.20 -or- ïra- ?an. Be- ïse- irie. 9 05 Dro- nst, oor- Jra- Ra- VSJ2 ïcht 01u- ult 7.30 gm. Ier. J.20 VUSSIN08CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. (3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels r 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et iedere regi 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bil 3 maal plaatsing van 1-5 regels 11alles bii vootuilbelahng De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukkenvoor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van.een hand. voet ot oog. gulden bi] verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden du verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1ÜINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAUBLADBKRS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Tlieuioe Kwartaal- ftbonné' ontvangen de ir, deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„VIissingsehe Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Winkelsluiting: van bloemenwinkels in verband met Oudejaar. In de uiteenzetting van de regeling der winkelsluiting voor Kerstmis en Oudejaar is medegedeeld, dat bloemenwinkels op 30 December 1934 tot 10' uur n.m. geopend mogen zijn. Echter valt 30 December dit jaar op Zondag en daar de Winkelsluitingswet ih dit geval niet voorziet, kan van deze faci liteit geen gebruik worden gemaakt. Winkels in bloemen en planten zullen dus ditmaal gesloten moeten zijn. Ontvanga vonden. De burgemeester van Vlissingen en mevr. Van WoelderenSprenger zullen ontvang- avonden houden op Maandag 7 Januari en Maandag 4 Februari, na 8.30 uur. Dienstregeling bij de posterijen op Kerstdag. Op den eersten Kerstdag zal de open stelling en dienstuitvoering zijn als op Zon dag. Op den tweeden Kerstdag is de openstel ling van het kantoor als op Zondag, behou dens, dat tusschen 12 en 13 uur ook aange- teekende zendingen (briefpost) kunnen worden aangeboden. Er heeft dien dag één briefpost en één pakketpostbestelling plaats, zoodat tus schen 12 en 1 uur op het kantoor geen uit reiking van briefpost plaats heeft. Tabaksaccijns. De ontvanger der accijnzen, Prins Hen- drikweg no. 12 alhier, verzoekt ons de aan dacht te vestigen van houders van bedrijfs- vergunningen, dat het vergunningsrecht voor het jaar 1935, vóór of op 20 Januari 1935 moet worden voldaan. Bij betaling ge lieve men de bedrijfsvergunning mede te brengen om daarop kwitantie te kunnen ontvangen. Eventueele intrekking van de bedrijfsvergunning moet geschieden vóór 1 Januari 1935. De stemming in het Saargebied. De heeren C. A. van Woelderen, burge meester en F. Bisschop, gemeente-secreta ris, zijn aangezocht op te treden als voor zitter van een stembureau voor de op 13 Januari in het Saargebied te houden volks stemming. Westkapelsche Dameskoor. Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heere." StJacobskerk In dit imposante bedehuis hebben boven genoemde vereenigingen gisteravond voor een flink auditorium een uitvoering gege ven ten bate van het orgelfonds der Ned. Herv. Kerk te Westkapelle, alwaar beide koren, die door Vlissingsche dirigenten ge leid worden, gedomicilieerd zijn. Op verzoek vc.-.t ds. W. Reus uit West kapelle werd de bijeenkomst aangevangen met het zingen van Psalm 138, vers 1, waarna hij, na in gebed te zijn voorgegaan, in zijn welkomstwoord zijn groote vreugde uitsprak over de in grooten getale opgeko men luisteraars, om te vervolgen met een woord van hartelijken dank aan het dames comité, dat dezen avond had voorbereid alsmede aan c!e keri-voogdij, welke het kerkgebouw welwillend ter beschikking stelde, aan den organist, den heer Bernard ten Cate, die zich bereid verklaard had den gemeentezang te begeleiden, aan de predikanten en aan den koster voor de be toonde medewerking en hulp. Vervolgens deelde spr. medé, dat 100 jaar geleden de kerk te Westkapelle, waaraan deze St. Ja cobskerk zeer sterk herinnert, was afge brand. De tijden waren toen, evenals nu, niet rooskleurig en een eenvoudige nieuwe kerk was gebouwd met een tweedehandsch orgel er in. Dit instrument heeft het in den loop der jaren begeven en gaarne had de orgelcommissie ter gelegenheid van de her denking van het 100-jarig bestaan der kerk, een nieuw, eerste klas orgel schuldvrij aan geschaft, doch de gelden waren slechts voor 7/s bijeen. Thans wordt getracht het benoodigde bedrag te completeeren, welk streven door de beide genoemde vereenigin gen door daadwerkelijke hulx in de hand wordt gewerkt. Spr. hoopte, dat de koren iets verheffends over ons zouden brengen, dat het uit- te voeren Kerst-oratorium een goede voorbereiding moelit wezen voor het komende Kerstfeest en verzocht ds. Har tjes, wien hij inmiddels welkom heette, den uitgang, waarbij een collecte gehouden zou worden, wel te willen verzorgen. Onder leiding van den heer P. de Rooij zong het, ook hier welbekende, Westkapel sche Dameskoor vervolgens vijf liederen a cappella een „Gebet" en „Du Hirte Is raels" van Bortniansky, het Terzett (in meervoudige bezetting) „Hebe deine Augen auf zu den Bergen" uit Mendelssohn's Elias, „Jesu duleis Memoria" van Theo van der Bijl en „Wilt heden nu treden" uit Valerius Gedenckclanck, waarmede leider en koor goede indrukken vestigden. Het karakter van deze uitvoering leent er zich niet toe om over het gebodene in critische beschou wing te treden, redenen waarom wij vol staan met de verklaring, daar wij er toch wel iets van willen zeggen, dat de dames met animo en overgave gezongen hebben, ook in de Serie a cappella liederen, die z\j by haar tweede optreden ten gehoore brach ten, n.l. „Bede voor 't Vaderland" (Vale rius), het wonderschoone „Hymne an die Nacht" naar Beethoven (andante uit de Ap- passionata), ..Kerstnacht" van Van Oorten „Domine, salvam fac" van Giesen. Tusschen beide liedergroepen in bracht „Looft den Heere" het Weihnachts-orato- rium van H. F. Müller, voor koor, soli en orgel, naar woorden uit de heilige Schrift een aardig werkje met heerlijke mooie be kende liederen als „Er ist ein' Ros' ent- sprungen" (XVde eeuw) en „Stille Nacht Heilige Nacht dankbare koortjes, solo- werk en een Pastorale voor orgel, waarvan de harmoniumspeelster zich, evenals van de begeleiding, kranig kweet. Ook dit koor heeft onder directie van den heer M. P. Ventevogel uitstekend zijn best gedaan, terwijl de uit de koorleden gerecruteerde' solisten eveneens, naar beste vermogen de stem des harten volgden ter bereiking vq.n het schoone doel. Teekenen van goedkeuring werden van zelf niet gegeven, doch uit de groote, stille aandacht, waarmede de aanwezigen ge luisterd hebben, viel wel te concludeeren, dat zij met de nobele geste van de koren sympathiseerden, tevreden waren en met het volle hart met de Westkapelsche be weging instemmen. Terecht heeft ds. J. S. Hartjes, die een slotwoord sprak, hierop gewezen onder aanhaling van de voormali ge orgel-misère in eigen stad, welke er toe bijdraagt om den onprettigen toestand te Westkapelle volkomen te doen beseffen. Spr. dankte de predikantsvrouwe. die de ziel van de voorbereidingscommissie was, recht hartelijk, sprak zijn verheugenis uit over de aanwezigheid van den burgemees ter van Westkapelle met zijn echtgenoote en beval de collecte aan dm uitgang warm aan. De uitvoering werd door ds. Hartjes met dankzegging gesloten. De aanwezigen zongen Gezang 112, vers 5, met orgelbege leiding door Bernard ten Cate. die daarbij den fraaien klank van de Koningin der in strumenten op suggestieve wijze ten toon spreidde. O. Nederl. Vereeniging van huisvrouwen afd. Vlissingen. Toen. we Woensdagmiddag een van de zalen van „Britannia" binnentraden, werden we getroffen door de intieme sfeer. "Me vrouw Jeanne de GreiffQuist, die verle den jaar op een bijeenkomst van het 3 5- jarig bestaan der vereeniging zoo'n buiten gewoon goeden indruk achterliet, heeft ons dezen middag weer laten genieten van een schat van proza en poëzie. Op meesterlijke wijze wist zij met haar welluidende stem en groote innigheid van voordracht de aan wezigen van het begin tot liet einde te boeien. Byzonder mooi waren „Zwarte hoofden" van J. Prins, waarin de declamatrice de paalhoofden, die wij hier zoo goed kennen, met leven bezielde. Stemmig en verhaven tegelijkertijd deed „Winterstilte" van Jacq. v. d. Waals aan. „Gewijde Klok" van Guido Gezelle klonk nog lang in ons na, toen spreekster het laatste woord had ge uit. En heel stil werd het auditorium bij het innige „De Moeder" van A. van Collem en het proza-stuk „Weer thuis" van Mien Labberton. Een oude vader verlaat het huis van zijn zoon, die hertrouwd is, daar de tweede vrouw den ouden vader niet in huis duldt. Op Oudejaarsavond komt de oude man, die sedert eenigen tijd in een oude mannenhuis woont, twee uu ver in een he vige sneeuwbui naar de woning van zijn zoon geloopen, wordt vriendelijk ontvangen en krijgt weer zijn oude plaatsje aan <len haard. De tweede vrouw voelt, dat zij te genover haar man iets heeft goed te maKen en zegt, dat „vader" weer zijn vroegere kamer krijgt. Het beeld van den ouden man dat steeds tusschen haar en haar man had gestaan, strekt zegenend de handen over hen uit en ruimt als met tooverslag dat weg, wat hen in hun huwelijk van elkaar scheidde. Gedrieën vinden ze zoo het ware geluk. Na de pauze droeg mevr. de G, het schoone boek „De verloren zoon" van W. de Mérode voor en eindigde met „De vischjes van Bobsico". Het was een bijzonder geslaagden middag •en de presidente, mevr. Gasignet meende de tolk van allen te zijn, toen ze de declama trice dankte voor het vele schoons, dat zij geboden had. Mevr. Coster-Bos dankte na mens de leden met ontroerde stem. voor de genotvolle uren en riep haar een „tot weerziens" toe. Kerstdrukte b\j de spoorwegen. Naar wij vernemen zullen de Nederlahd- sche Spoorwegen een aantal extra-treinen laten loopen ter gelegenheid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizigers- vervoer. Voor. de Zeeüwsche lijn. zijn. de volgende treinen ingelegd Op Zaterdag 22 December a.s. Trein 439 Rotterdam D.P. vertrek 14.4.3 naar Zeeland. Trein 410 Vlissingen vertrek 13.02 naar Rotterdam D.P. Op Woensdag 26 December a.s. (Tweede Kerstdag) Extra-sneltrein ZeelandRot terdam, Den Haag, Amsterdam Vlissingen vertrek 1S.54, Middelburg 19.03, Goes 19.21, Kruiningen—Ierseke 19.33, Bergen op Zoom 19.57, non stop Rotterdam D.P. aankomst 21.01, Den Haag H.S.M. 21.28, Amsterdam C.S. 22.19. De bestaande sneltrein 445 van Dordrecht vertrek 20.27 naar Zeeland, zal reeds van Rotterdam D.P. loopen, vertiek 20.08. Een Ford-karavaan. Heden werd onze gemeente bezocht door een Ford-karavaan, die veel- bekijks had. Vooraf ging een auto. waarin een versterk te luidspreker was geplaatst. Deze luidspreker heeft het publiek er mede in kennis gesteld dat hedenavond op de Groote Markt de Ford-film zal worden vertoond. Deze film geeft een duidelijk beeld van het enorme wereldbedrijf der Ford-fabrieken. In de bij de Ford-karavaan behoorende nieuwste Ford-auto's werd heden gelegen heid gegeven tot het maken van een gratis ritje met een Ford-auto, waarvan door ve len gebruik werd gemaakt; Het nieuws van den dag in beeld Foto's in onze Tijdinyhal. Het vertrek van de „Uiver" naar Oost- Indië Het inladen van de post en de be manning met hun vrouwen vóór het ver trek. De prachtig versierde Kerstboomen van het Leger cles Heils op den Dam. De proeftocht van de „Jagersfontein" Het hijschen van de vlag bij de overdracht van het schip aan den heer Goedkoop, tijdens zijn gelukwensch tot kapitein Stouten- dam. Een groote bridge-drive in het Carlton-hotel te Amsterdam. Eenige foto's van de technische proefvaart van het 6000-tons motorschip „Tuva", gebouwd op de werf van Piet Smit te Rotterdam. Het vertrek van de mariniers naar het Saargebied. In het volkssanatorium „Helledoorn" is een plaquette onthuld ter gelegenheid van het zilveren jubileum van mr. Jannink als voorzitter van het be stuur. Installatie van den burgemeester van Doniawersral (Fr.). Minister Dec kers inspecteert de schoolcompagnie van den motordienst vóór het vertrek naar de Saar. Benoemingen by het Nyverheids-onderwijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft gisteren tot leeraren aan den Typograien- cursus te Middelburg benoemd de heeren S. Budde e.n J. Kaashoek, resp. chef en drukker bij de firma F. van de Velde Jr., al hier. van Teleioon 348, is Gen. -msEhom Leger des Heils. Dat de reclame van het schoenenmaga zijn ,.de Magneet" gedragen schoenen in te rüilen voor nieuwe, doel treft, blijkt wel hieimit, dat aan het Leger des Heils heden 100 paar goed bruikbare schoenen werden bezorgd. Zeer zeker kunnen nu velen door deze sympathieke reclame geholpen worden. MIDDELBURG 100-jarig bestaan van „Tot Oefening en Uitspanning". In besloten kring is Woensdagavond de viering van het eeuwfeest van de zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning" voortgezet. Met de in grooten getale aan wezige werkende en buitengewone leden hadden zich op uitnoodiging an 't bestuur in de fraai met planten en bloemen versier de groote concertzaal 'n groot aantal gasten vereenigd. Onder hen bevonden zich de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, de burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout en de garnizoenscommandant, majoor G. Berg- huijs en mevrouw Berghuijs. Van het podium waren thans alle lesse naars en stoelen verdwenen, daar stond thans slechts de vleugel, noodig voor de begeleiding der liederen, waarop To van der Sluys, de zangeres die Dinsdagavond de vertolking der sopraan-partij in Bossi's „Das Verlorene Paradies" voor haar reke ning had, de aanwezigen dezen avond ver gastte. De voorzitter der vereeniging, de heer M. A. van der Leijé heette de aanwezigen welkom, zich daarbij in 't bijzonder rich tende tot de genoemde autoriteiten en tot de beide oud-voorzitters der vereeniging, de heeren Herman Snijders en H. G. J. Hart man, die met hun dames aanwezig waren. Voorts bracht spreker d..nk aan allen, die de vereeniging bij de viering van haar eeuwfeest hadden gesteund en geholpen, daarbij naar voren brengende het vele werk van de secretaresse, mevrouw Ghysen Schoute, van de penningmeesteresse, me vrouw AlbertsSalberg en van het be stuurslid den heer M. van Empel, die in de voorbereiding van het eest zoo'n groot aandeel gehad heeft. Herinnerend aan het door den laatste samengestelde historisch overzicht, bracht hy op geestige wijze nog enkele oude georuiken der zangvereeniging naar voren, om daarna mej. To van der Sluys naar het podium te geleiden. In een reeks van oud-Italiaansche en oud- Spaansche liederen, gevolgd door een vier tal liederen van Schubert An Silvia, Am See, Geheimnes en An die Leier, verkreeg deze zangeres nu de gelegenheid te too- nen, hoe ooit de vertolking van het lied haar toevertrouwd is. Hoezeer de aanwe zigen van haar frissche en schoone geluid e~*. van haar voordracht genoten, bleek wel uit het applaus. Zij werd aan den vleugel begeleid door den heer Barend Renden, die zij meermalen in de hulde haar gebracht liec deelen. Na het zingen dezer liederen trad de Commissaris der Koningin naar voren, om, daar hij gisteren wegens een vergadering der Prov. Staten verhinderd was, de recep tie te bezoeken, thans zijn gelukwenschen aan bestuur en leden van „Tot Oefening en Uitspanning" aan te bieden. Het was hem een. groote vreugde aan deze geluk wenschen oe mededeeling te kunnen toe voegen. dat het H. M. de Koningin be haagd had bij gelegenheid van dit eeuw feest aan de zangvereeniging het praedi- IN DEN WINTER P II R O L bij ruwe en gesprongen handen En bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af. caat „Koninklijke" toe te kennen, zoodat r'j zich voortaan noemen mag „Koninklijke Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspan ning". Bij deze mededeeling verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en zetten spontaan het Wilhelmus in. Als de voorzitter aan den heer Commis saris verzocht heeft, aan H. M. den eer biedigen dank over te brengen voor de verleende groote onderscheiding en nog eens heeft herinnerd aan de verdiensten van de vier directeuren der vereeniging, treedt mej. dr. H. C. M. Ghijsen uit Dom burg naar voren, om namens de werkende leden der zangvereeniging in een geestige en gevoelvolle toespraak dc*..k en hulde te brengen aan het besaiur en zijn voorzitter voor de groote zorg, die zij voor de ver eeniging over hadden. Zich daarna in het bijzonder tot den heer 'Caro wendende, bracht zij naai voren, wat de heer Caro voor de vereeniging beteekent, hem daarbij schetsende als de bescheiden man van weinig woorden, maar van groote daden. Namens de erkende leden bood zij hem onder luid applaus als blijk van waardee ring dezer leden een schilderij van Heymans „Bloeiende vruchtboomen" aan. Ook de groote verdiensten van -.cvrouw Nonhebei- Faro als accompagnatrice op de repetities bracht zij naar voren en bood haar, even eens onder luide blijken van instemming der aanwezigen een zilveren schaal, met gegraveei^e inscriptie aan. Bewogen dankte mevrouw Nonhebei en de heer Caro voor de hulde hun gebracht. Een der veteranen van het koor, de heer Fagginger Auer bracht daarna een aantal herinneringen aan feiten uit het leven der zangvereeniging en aan verschillende van haar leidende figuren naar voren, waarbij meermalen de lachspieren der aanwezigen in beweging kwamen. In de nu volgende pauze werden door een aantal dames ververschingen aangeboden en hadden de aanwezigen gelegenheid een door den heer Henning Dinsdagavond ver vaardigde foto van Koor, orkest en solisten in oogenschouw te nemen. De soirée werd voortgezet met een ver tolking van een aantal liederen van Hugo Wolf en van Gustav Mahler, waarin mej. To van der Sluys zich wederom als een voortreffelijke liederenzangeres deed ken nen. „Wer hat dies Liedlein erdacht" van Mahler en „Scheiden und Meiden" van denzelfden componist moesten herhaald worden. Scheiden tut weh. Het was jam mer dat we hiermee aan het einde geko men waren van het schoone feest, dat door de leden met zoo groote spanning verbeid was, en waarop de zangvereeniging met zooveel voldoening mag terugzien. In een slotwoord bracht de heer van der Leijé nogmaals dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan het welslagen hadden meegewerkt, in het bijzonder gedenkende de vele zorgen van den concierge der con certzaal de heer Koster, en sprak de hoop uit dat de zangvereeniging in de nu be gonnen tweede eeuw van haar bestaan, thans als Koninklijke Vereeniging, nog vele triomphen vieren moge. De wensch zeker van alle muziekliefhebbers in deze om geving. Voor het Middelburgsch muziekkorps. Zooals wij onlangs meldden is te Middel burg een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in Januari een feestavond te geven ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps. Dit comité zit niet stil en is er in ge slaagd een eere-comité samen te stellen, waarin bereid waren zitting te nemen de heeren jhx. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, eere-voorzitter M. Fernhout, burgemeester, voorzitter mr. W. M. G. Jolles, president der rechtbank, mr. W. F. E. baron van der Feitz, officier van justitie, S. W. Weisfeit, inspecteur P. T. T. en majoor G. Berghuijs, garnizoens commandant.' Het comité koos uit zijn midden tot voor zitter den heer W. B. Segboer, tot vice- voorzitter den heer P. C. de Hamer en tot secretaris-penningmeester den heer E. J. Pitlo. In zijn jongste vergadering bepaalde het comité dat de feestavond zal plaats hebben in het Schuttershof op Woensdag 23 Ja nuari. Mede door het voorstel aan den gemeen teraad om de subsidie geheel te schrappen, waardoor de financieele positie van het korps zeer moeilijk wordt, ondervindt het comité reeds van vele zijden bewijzen van groote waardeering van zyn streven, om op deze wijze te trachten mede te werken, dat het korps kan blijven bestaan.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1