1000 500 300 25 WOENSDAG 19 DECEMBER EERSTE BLAD No.299i 72e Jaargang 1934 ililmii: Firma f. (K DE DUDE li. lliistiul SI-EI, (lissinp.Itlil. 10. Pasliikuf Eiill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdaren GRATIS GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor Betgië, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRijSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonntment speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regt I meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tlalles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen 71 ieuioe KsvartaaS-Abonné's ontvangen de ir, deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. HINDERWET. Verdaging1 der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen gelet op het verzoek, onder dagteekening van 6 November 1934 ingediend door P. Herman te Vlissingen, waarbij vergunning wordt gevraagd tot hét oprichten van een brood-, koek-,'banket- en kleingoedbakkerij waarin zullen worden geplaatst een heete luchtoven, een deegkneedmachine metinge bouwden electromotor van 1 y2 P.K. en een eiwitklutsmachine en amandelwrijfmachine met aangebouwden electro-motor van 1 P.K., in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie A, nr. 3826, plaat selijk gemerkt Paul Krugerstraat nr. 49. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den term\jn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Gelet op art. 8 tweede lid, der Hinderwet Besluiten: De beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 19 December 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Financiën. Het is nu eenmaal een ongelukkig sy steem dat telkens de volgorde der begro tingshoofdstukken wordt verbroken. Mid den in Onderwijs gingen wij weer naar Fi nanciën, en dat wel om eerst eenige ont werpen te behandelen, die strekken om de gemeentebesturen ietwat tegemoet te ko men in de zware crisislasten, die zij te dra gen hebben. Door de instelling van het Werkloosheids-subsidiefonds en door een betere verdeeling over alle gemeenten wil de Regeering deze lasten gelijkmatiger ma ken voor alle plaatsen. Het is natuurlijk weer een ingewikkeld systeem doordat öe crisis-opcenten op de gemeentefondsbelas- ting vervangen worden door opcenten op de rijksinkomsten-en vermogensbelasting. Natuurlijk is het groote van deze veran dering dat er gemeenten zijn, die er op achteruitgaan en die nu hun hand bij het Rijk moeten ophouden om uit dat subsidie fonds toeslagen te krijgen. Dat beteekent dat de gemeenten aan handen en voeten gebonden worden aan den wil van den Mi nister. Van de autonomie wordt niet veel meer heel gelaten. Natuurlijk zyn er ge meenten waarvoor het erg best is dat zij eens aan den ketting worden gelegd, maar het is altijd de vraag of die nu wel in de eerste plaats getroffen en achterhaald worden. Verschillende Kamerleden betoogden dat zij de gevolgen van deze verschuiving niet konden beoordeelen. Zij vreesden echter dat er belastingplichtigen zullen zijn, die er de dupe van worden. Een nieuwe aanslag op de zelfstandigheid der gemeenten zag de heer Fleskens, in zijn vrijen tijd burgemees ter van beroep, in deze voorstellen. De ge meentebesturen zullen voor het dilemma staan öf hóe langer hoe dieper te zinken, óf hoe langer hoe meer afhankelijk worden van het Rijk. Zelfs zijn Gedeputeerde Sta ten hierbij uitgeschakeld, zoodat de natuur lijke voogd, maar als het moet ook verde diger der gemeentebelangen, terzijde is gesteld. Ook volgens den heer Koolman zullen de gemeenten te kiezen hebben tusschen ar moe lijden of onderwerping aan het Rijks gezag. Nu moet men dergelijke krasse uitlatin gen altijd onder benefice van niventarls aanvaarden. Er zijn gemeenten die in hun democratischen ijver wel zonderling met de belastingpenningen hebben omgesprongen. Zij zijn daardoor in de misère geraakt. Nu het Rijk daar een stokje voor steekt en niet langer wenscht te helpen als men geen an dere politiek volgt, nu jammert men over de aanranding der autonomie. In sommige gemeentenwaren, de uitgaven, ter bestrij ding van de werkloosheid hooger dan de gansche belastingopbrengst. Daaraan komt nu een einde, want het Rijk neemt een deel over en draagt bij, mits het ook medezeg genschap krijgt. Voortdurend heeft het Rijk gemeentebesturen er op moeten wijzen dat zij niet langer hulp kregen als zij niet an ders financierden. Deze wetsontwerpen geven het Rijk alle bevoegdheid om hier de wet te stellen aan öe gemeentebesturen, die alle perken te buiten gingen en zichzelf diep in schulden staken. Het beginsel waarvan deze wet uitgaat werd wel toegejuicht. Het is namelijk de erkenning dat de werkloosheid niet een plaatselijk verschijnsel is, doch een alge meen, een landelijk, zoodat de leiding bij de bestrijding niet plaatselijk, maar even eens va.n' uit het centrale Règëeringsmilieu moet worden gevoerd. Billijk is ook dat de kosten daarvan over het geheele land gelij kelijk drukken, onverschillig of een plaats meer of minder zwaar getroffen wordt. Dit beginsel is inderdaad een belangrijke er kenning en de mee3te sprekers juichten dit toe. Zij vreesden echter, dat het Rijk nu de baas zal spelen over alle financiën, dus ook over die der gemeenten. Het is altijd een grief tegen de Regeering geweest, dat zij weliswaar de gemeenten hielp, maar niet in gelijke mate. De gemeente, die het zwaarst is getroffen, ziet als gevolg daarvan haar eigen inkomsten dalen en haar uitgaven stijgen. Op meer contact met de gemeente besturen drong de heer Goseling' aan opdat door samenwerking 't goede resultaat be reikt wordt en niet door bevelen van hoo- gerhand. Dat is de bedoeling der Regeering, die echter óók een dwangmiddel in handen wil hebben om haar wil voor te schrijven daar waar het gemeentebestuur in beleid te kort schiet. Het is onvermijdelijk dat enkele gemeen ten bij deze nieuwe regeling geen schade zullen lijden. De gemeente Amsterdam bij voorbeeld zal een veer laten, hetgeen zon der bezwaar niet zal gaan. Vlijtige pleit bezorgers van de belangen der hoofdstad hadden bet reeds precies uitgerekend, boe- veel die gemeente zal derven als de opcen ten van gemeente- naar rijksbelasting ver schoven worden. Ook, is men er niet zeker van of deze belasting niet voor eenige cate gorieën van belastingbetalers noodlottig zal worden, hetgeen in strijd is met de her haalde toezegging der Regeering, dat alle belastingverhooging is uitgesloten. Als er aan een belasting wordt getornd blijft ver plaatsing van den druk nooit uit. Hierop wees de heer IJzerman, die echter ver moedde dat de hoogere inkomens ontlast zullen worden. Reeds heeft de Minister al deze hersen schimmen bestreden in zijn schriftelijk ant woord. Cumulatie van inkomsten by regeerings- benoemingen. De benoeming van den burgemeester van Roermond. Op vragen van het Tweede Kamerlid ds. Lingbeek, heeft de minister van binnenland- sche zaken geantwoord De huidige werkloosheid in de onderschei den groepen der bevolking is voor de regee ring bij het doen van benoemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij ove rigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut be lang, dat daarvoor elk ander moet wijken. Het waken tegen ongemotiveerde cumulatie moet niet worden een vrees voor cumulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de re geering zich door die vrees zou laten leiden. Ondergeteekende kan er niet toe medewer ken, dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burgemeester stelsel matig zouden moeten worden gepasseerd en dat een bepaalde groep oud-functionarissen van verderen Staatsdienst zouden worden buitengesloten. Dit zou tot zeer onge- wenschte, en voor het land nadeelige, ge volgen leiden. Afscheid van mr. Cort van der Linden van den Raad van State. Aan het slot van de vergadering'van den Raad van State van gisterenmiddag heeft de vice-president in een toespraak, mede namens de andere leden, afscheid genomen van mr. P. W. A. Cort van der Linden, aan wien op zijn verzoek door H. M. de Konin gin met ingang van 1 Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als lid van den Raad van State. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland verklaar de, dat het thans nóch de plaats nóch het oogenblik was om de beteekenis van den minister van Staat, mr. Cort van der Lin den voor de politieke geschiedenis van ons vaderland. Hij wilde slechts herdenken wat de nestor va.n de vergadering is geweest voor den Raad van State. Gedurende ruim 27 jaren heeft mr. Cort van der Linden deel van het college uitge maakt. Van bijzonder groot belang is het aandeel geweest, door den heer Van der Linden ge nomen aan de af deeling voor de geschillen van bestuur, waarin liij, verdeeld over de. 'beide periodes van zijn lidmaatschap van den Raad, gedurende meer dan 18 jaren zitting heeft gehad. Zijn diepe rechtskennis, rijpe ervaring en bezonken oordeel zijn voor de afdeeling in al die jaren van onschatbare waarde geweest. Het is niet te verwonderen dat naast de geschillen van bestuur het onderwijs de voortdurende en toegewijde aandacht van den oud-hoogleeraar heeft gehad. Van oen aanvang af tot op heden toe heeft de heer Van der Linden zitting gehad in de afdee ling, welke de onderwijszaken te behandelen had. Ook toen deze nog ressorteerden onder het departement van binnenlandsche zaken. Na. deze afdeeling mag die voor buitenland- sche zaken er zich op beroemen het langst van de buitengewone gaven en van het ge zag van den heer Vaïi der Linden te hebben mogen partij trekken. Spreker besloot met aan den scheidenden Staatsraad toe te wenschen, dat hem, zoo lang hij nog in het" leven gespaard blijft, de kracht en de gezondheid mogen worden ge schonken om met opgewektheid werk te vinden voor zijn onvermoeiden geest. Mr. Cort van der Linden antwoordde dat het hem een bijzonder groote voldoening was, dat met zooveel waardeering van zijn arbeid in den Raad is gewag gemaakt ge worden. Tweemaal heeft spreker het voorrecht gehad tot lid van het college benoemd te zijn en nu hij voorgoed moet heengaan, wil hij in de eerste plaats 's Raads Presidente, Hare Majesteit onze geëerbiedigde Vorstin, herdenken, wier ongeschokt vertrouwen en schitterend voorbeeld sprekers politieke loopbaan hebben mogelijk gemaakt. Ook herdacht spr. zijn overige vorstelijke medeleden. In de eerste plaats Prins Hendrik der Ne derlanden, dien spreker met Hare Majesteit in den echt heeft mogen verbinden en wiens overlijden het Nederlandsche volk met smart heeft vervuld. Voorts H.K.H. Prinses Juliana, aan wie spreker in hooge mate erkentelijk is dat het Haar behaagd heeft deze laatste verga dering van spreker bij te wonen. Steeds heeft spreker de eenvoudige hartelijkheid en trouwe plichtsbetrachting van H.K.H. Ge wonderd en hij hoopt, dat Zij door deze gaven van hoofd en hart een zegen voor ons volk moge blijven. Na nog de lange rij van vice-presidenten, leden en ambtenaren gememoreerd te heb ben, die hem in zijn functie zonder onder scheid bij zijn arbeid hebben ondersteund, besloot spreker met te verklaren, dat nu 's levens loop hem eenmaal dwong om heen te gaan, hij zich zou voegen naar Gods or dinantiën met dankbaarheid in het hart. Clearingwet volledig in werking. In het „Staatsblad" is gisteren afgekon digd het besluit van 12 December 1934 tot bepaling van het tijdstip van inwerking treding der Wet Internationaal Betaling- verkeer 1934, voor zoover de artikelen dier wet niet reeds in werking zijn gesteld. De dag van inwerking treding is 19 Decem ber. Hiermede is dus de Clearingwet, zoo wel voor Nederland als voor Indië, volledig in werking getreden. Huurverlaging en werkloozen. Voor de met rijksvoorschot gebouwde wo ningen is de huurverlaging nu in vollen gang. Van de 600.000 woningen in den lan de met rijksvoorschot gebouwd zijn nu meer dan honderdduizend woningen in de verla ging betrokken en de regeering heeft aan gekondigd, dat zij op de begrooting voor 1935 weer anderhalf millioen -gulden oe- schikbaar zal stellen voor verdere verla ging- Het streven naar lager levenspeil, dus ook naar lagere huren wordt daardoor dus wel openbaar. Arbeiders, die werk hebben, profiteeren ten volle van de verlaging der huren. Hoe zit dat evenwel met werkloozen? Volgens de geldende regeling kunnen werkloozen huurtoeslag krijgen, tot twee derde van het meerdere boven 3.50 tot een maximum van 3. Wanneer nu de huur van een woning, be woond door een werklooze verlaagd wordt met bijv. negentig cent, dan trekt de ge meente, welke dien toeslag op de huur ver leent van die verlaging weer tweederde, dus zestig cent, af, zoodat de man dan slechts dertig cent huurverlaging krijgt. De ge meente profiteert er dus van, en men zou zelfs kunnen zeggen, dat de huren van de woningen van werkloozen dan met twee derde der verlaging worden verhoogd. Daar de grootte der verlaging zeer varieert, en soms vijftien cent per week bedraagt, zou het kunnen gebeuren, dat een werklooze van den maatregel der regeering slechts profiteert met vijf cent minder huur per week. (Het gebeurt ook, dat een werklooze goedkooper gaat wonen en dan een gelijke verlaging van steun krijgt, zoodat hij we! onkosten maakt, maar er niets op vooruit gaat) Van Utrecht uit is deze kwestie reeds onder de aandacht gebracht van. de zgn. contact-commissie, welke den minister van sociale zaken altijd adviseert over zaken, de steunregeling betreffende. Het zal niet zoo gemakkelijk zijn om deze zaak op te lossen, maar toch is het voor een ieder duidelijk, dat nimmer de bedoeling van de rijksregeering geweest kan zijn, die met haar maatregelen toch juist streeft naar verlaging van het levenspeil, naar aan passing. En juist voor de werkloozen zijn de huren veel te hoog, zoodat vertrouwd mag' worden, dat toch een middel zal wor den gevonden om de eigenaardigheid, welke wij hierboven signaleerden, weg te nemen. Marius. Concertgebouw. De tooneelgroep „Het Masker" bracht gisterenavond aan de leden van A.G.O. bo vengenoemd rroolijk spel in 4 bedrijven, dat speelt in öe bar „de la Marine" aan de Vieux Port te Marseille. Het gaf ons weer een stuk van dat koffienuisleven in het land, waar de menschen levendig zijn en lichtgeraakt, maar waar ze zich tegelijk onmiddellijk weer verzoenen. En onwille keurig gaan onze gedachten terug naar die scènes, waarin César en Panisse elkaar de vreeselijkste bedreigingen doen hooren, om elkaar bijna oogenblikkelijk om den hals te vliegen, of waar Le Goelec, den kwartiermeester, de afschuwelijkste din gen op zedelijk gebied onder oogen worden gebracht door den vader van Marius. En deze laatste toont die eigenschap der jeugd in die, door zeelui van alle naties bezochte, stad, welke doet hunkeren naar verre lan den, waartegen slechts de liefde tot Branny hem in welken strijd hy bezwijkt en in het laatste bedrijf toch nog zeewaarts trekt doet worstelen. En door het heele stuk heen loopt als 't ware de strijd van den vader, gespeeld door Jan Musch, voor den zoon, die vaak harde dingen van hem moet hooren en die van de moeder, Hono- rine, schitterend uitgebeeld door Henriette van Kuijk, om de eer van haar dochter, Fanny, waarvan Georgette Reyewski een natuurlijke vertolking gaf, te verdedigen. Rond deze hoofdpersonen schakeeren en groepeeren zich tal van meer onderge schikte figuren, die het spel door eenige dé tails, voller doen zijn. En als we dan eens even de voornaamste personen aan onze gedachten laten voorbij gaan, dan kunnen weniet nalaten te wij zen op de mooie vertolking van de rol van Marius door Jacq. de Haas, die ons een mooi beeld te zien gaf van den jongen, wel ke zich in vaders café niet op zijn gemak voelt, doch die, in zijn hartstochtelijk ver langen naar de zee en naar verre landen, Je covitol levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en jraL- drogisten a f 0.75 per flacon. weerstreefd wordt dóór de liefde tot Fan ny, die hem tot een bijna-handgemeen brengt met Panisse (pracht uitbeelding van Ko Arnoldi). Wat aardige, kleine, rake trekjes zijn er in het tegenspel van César, den vader, met de anderen, die, ondanks vele eigenaardigheden we herinneren aan zijn „de marine wordt bedrogen door de vrouw" of aan zijn valsch-kaartspeien of aan zijn vreemde manier van handelen bij scheren en glazen omspoelen sym pathiek 'blijft. Een echte, levendige, drukke, geagiteerde Fransche moeder, die de eer harer dochter uit" alle macht verdedigt, werd gecreëerd door Henriëtte van Kuijk, die ook al diezelfde wisselende karakter trek van stemmingen, veroorzaakt door het zoo levenskrachtig stroomen van het zui delijke bloed, der andere spelers vertoont. We hebben gisterenavond weer eens spel gezien, dat, gelet op onzen, niet zoo luchten volksaard, misschien in zijn diepen onder grond niet volledig zal zijn begrepen, maar dat ons toch, in zijn wisseling van vrooüjk- heid en ernst, een brok leven heeft doen zien, waar we met genoegen naar hebben zitten kijken en luisteren, een brok, dat zoo uit het volle leven gegrepenwas en zeer natuurlijk en vlot werd weergegeven. We hebben ais 't ware de lucht geroken, waar in Marius leeft, den frissch m wind, die de zwaar uitgesproken „erge" dingen wegblies om ze plaats te doen maken voor verbroe- deringstooneeltjes, als waarvan we getui gen waren in scènetjes, bijv. van César en Panisse, van César en Honórine en meer dergelijke tafereeltjes, die even vele staal tjes waren van het vlotte spel der artisten van de tooneelgroep „Het Masker", waar van alle leden j;ied spel te zien gaven. We hebben, dank zij Jan Musch en zijn medespelers, een kunstrijken, genoeglijken avond, doorgebracht. MIDDELBURG Tot Oefening en Uitspanning'. 1834—1934. Concert- en Gehoorzaal. De receptie. Nadat gisterenmiddag de heer M. A. van der Leijé als voorzitter van de zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning" een palmtak had neergelegd op het graf van wijlen den heer Joh. Cleuver, die van 1879 tot 1920 directeur der zangvereeniging is geweest en aan wie de vereeniging zoo ontzettend veel te danken heeft, had van half vijf tot zes uur een druk bezochte re ceptie .n de Concertzaal plaats. Onder de aanwezigen waren twee oud voorzitters der vereeniging, de heeren Her man Snijders te Heemstede en H. J. G. Hartman te Voorburg, die vroeger zooveel voor „Oefening en Uitspanning" hebben ge daan. Het college van B en W. van Middelburg was volledig aanwezig. De burgemeester, de heer M. Fernhout, heeft namens het college zijn hartelijke ge- lukwenschen aangeboden en de hoop uit gesproken, dat de zangvereeniging ook in de toekomst veel ter verhooging van het cultureele leven te Middelburg doen moge en haar goede naam moge handhaven. De heer C. Wit, inspecteur van het L.O., bood namens het rijksschooltoezicht zijn gelukwenschen aan. Ook namens verschillende deputaties van zangvereenigingen en andere vereenigin- gen, waarmede de zangvereeniging in rela tie staat, werd het woord gevoerd. O.a. door den heer mr. H. van de Beke Callenfeis als voorzitter der Bachvereeniging, den heer J. L. A. baron van Ittersum als voor zitter van de vereeniging voor Instrumen tale muziek, welke vereeniging altijd zulk een grooten steun biedt aan de zangver eeniging door de begeleiding van de uit te voeren werken, al dan niet aangevuld door leden van de Arnhemsche Orkestvereeni- ging, op zich te nemen. Vervolgens kwam e^n comité uit de ge trouwe bezoekers der concerten, namens deze gelukwenschen aanbieden. De woord voerder, de heer mr. H. Pïeijte, zeide, dat de bezoekers der concerten zich gedrongen gevoelden uiting te geven aan hun dank baarheid voor het vele schoons, dat zij steeds genoten hebben. Zij wilden dit niet alleen doen door het zenden van bloemen

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1