1000 5Q0 300 150 100 DINSDAG EERSTE BLAD 'No.298' 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. ?AK DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feesteer GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS PROVINCIALE STATEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPKIIS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regt 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels 1\.alles bil voomithetatirp De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een ■hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden Du verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tliemue Kwartaal - Abonné's ontvangen de ir. deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Regelingen voor de Kerstmis-periode en Oudejaar. In verband met het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelin gen zullen gelden WINKELSLUITING IN DE KERSTMIS- PERIODE. Voor winkels in het algemeen Van 18 tot: en .met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn, behalve op Zondag 23 December behou dens hierna te noemen uitzonderingen, moeten op dien datum alle winkels geslo ten zijn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Dinsdag en Woensdag, zoodat alle winkels dan gedurende den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches Op Zondag 23 December gelden de ge wone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. WINKELSLUITING IN VERBAND MET OUDEJAAR. Voor winkels in het algemeen Aangezien Oudejaar ditmaal op Maandag valt, gelden de gewone sluitingsbepalingen voor werkdagen. Voor bepaalde branches Bloemenwinkels mogen op 30 December tot 10 uur. n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofd zaak een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerken, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn (doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 8 en 10 uur n.m.) alsmede winkels met slijtvergunning of volledige vergunning, krachtens de Drankwet, mogen op 31 De cember tot 10 uur n.m. geopend zijn. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN. Voor winkels in het algemeen 0 In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9 y2 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht wor den gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December. Een ver plichte nachtrust van minstens 9 uur moet daarbij >n acht worden genomen. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8% uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten voor 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches Winkelpersoneel boven 18-jarigen leef tijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de navolgende branches arbeid verrichten als volgt Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 Decem ber valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in .vleeschwaren). PLAATSELIJKE AFWIJKINGEN. In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwijkingen van de winkelsluitingsregeling, welke door den ge meenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der winkelsluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vastge steld. Is zoodanige verordening voor alle of be paalde groepen van winkels tot stand geko men, dan mag in die winkels op dagen, dat zijn na 8 uur n.m. geopend zijn, gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. BIJZONDERE ADMINISTRATIEVE VOORSCHRIFTEN. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonde ringsregeling, kunnen ingevolge art. 25 van het winkelwerktijdenbesluit worden aange geven door vermelding van de voor die da gen geldende regeling op een 'geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wórdt onderteekend en naast de arbeids lijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist ge noemde geschrift bëhoeft niet aan de Ar beidsinspectie te worden gezonden. Kantoor rijksontvanger gesloten. Het kantoor van den rijksontvanger al hier zal op Maandag 24 December a.s. den geheelen dag gesloten zijn. Werk voor de Kon. Mij. „de Schelde". Naar wij vernemen is aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier de repa- tie opgedragen van de machine-installatie van het turbxneschip „Nieuw-Zeeland" van de Kon. Paketvaart-Maatschappij. V. A. R. A. De Flierefluiters. Albert de Booy XX-ensemble. Concertgebouw. Werd ons Zaterdagavond bij het jubileum van het kinderkoor „Jong Leven" een tref fend bewijs geleverd van wat eensgezind heid vermag, gisterenavond aanschouwden we een niet minder klinkend voorbeeld van saamhoorigheid op de Vara-propaganda-bij- eenkomst, waaraan medewerking verleen den „De Flierefluiters" onder leiding van Eddy Walis, de refreinzanger Albert de Booy en het XX-ensemble. De zaal was eivol Na een welkomstwoord, namens de afdee- lingsbesturen Vlissingen en Souburg, door den heer Chr. Wisse, speciaal tot den pro pagandist, den heer F. A. Hof en het be stuur van de afdeeling Middelburg, waarin spr. tevens betreurde, dat zoovelen door de crisis verhinderd zijn lid van de Vara te worden en de hoop uitsprak, dat hierin spoedig verbetering moge komen, klonk de Vara-marsch en de Flierefluiters, het Vara- amusementsorkest, stelden zich voor. Onder leiding van Eddy Walis, die zelf eèn ver rukkelijk violist is alleen vonden we in de Serenade van Toselli zijn rhythmische opvatting te vrij en was zijn toon in Kal man niet altijd zuiver -hebben de musici een bijzonder gevarieerd programma op de meest lofwaardige wijze vertolkt en bewe zen' tot onze beste amusementsorkesten te behooren. In de potpourri over Russische melodieën troffen de fraaie contrasten en de imitatie van het balalaika-ensemble (pirricati), dat den trepak begeleidde. De sousaphoonblazer maakte met een klarinet tist een grappig nummer (Olifant en mug); Eddy Walis kweet zich o.a. kranig van zijn viool-solo Czardas van Monti, daarbij keu rig door den pianist aan den vleugel bege leid. Albert de Booy (die zijn naam met eere draagt een zanger en humorist van extra-klasse, lanceerde verschillende liede ren, waarbij het orkest hem prachtig ter z\jde stond. In een potpourri van Holland- sche liederen, waarin een aandoenlijk ge blazen trombone-solo in het hutje bjj de zee ons via de maliebaan en langs den oever van den snellen vliet in de armen van het looze meisje voerde, zoodat wij natuuriijk ook niet aan den bekenden storm ontkwa men, die door het orkest suggestief werd geïllustreerd, herleefde wel zeer de goede oude tijd. En daarbij deed de zanger, die met den dirigent op een kostelijke David en Goliath idylle vergastte, doorloopend van zijn specialen humor genieten. Het op treden van de populaire Flierefluiters en den niet minder popuïairen Albert de Booy is dan ook een triomf geworden. Een niet minder daverend succes heeft het pas opgerichte XX-ensemble, dat jazz brengt, behaald. Evenals de Flierefluiters beschikken ook deze ridders van de syncope over een uitgebreide instrumentatie, zoodat het klankbeeld dikwerf verandert. Zij zoe ken hun kracht in de muziek en in de show en dan hoofdzakelijk in de parodie, welke met medewerking van Albert de Booy cul mineerde in Die Loreley. 't Was fraai hoor Albert lag recht En de zaal' lag dubbel Ook met deze band heeft de zanger ver scheidene liedjes o.a. „Dat moet je niet doen Amalia", dat spontaan door de zaal werd medegezongen, en het stemmingsvolle „Little man you 've had a busy day" van Mabel Wayne (heerlijk dat gedeelte voor drie violen, dat maakt ook den grootsten jazz-hater stil) ten beste gegeven. Voorts gaf de band, die door een voortreffelijk pianist geleid wordt, o.a. nog een staaltje van effectvolle dansmuziek met de rumba „Carioca", terwijl trombonist en een saxo phonist met een solo bewezen hun instru ment buitengewoon te beheerschen. Indien dit ensemble in het a.s. seizoen zijn tenten in onze badplaats zou opslaan, waren we beslist bon af. Het was, zooals we reeds hebben aange stipt, een propaganda-avond. In een gloed volle rede, waarin „de Telegraaf", het Fas- cisme, de Avro en de heer Willem Vogt scherp werden becritiseerd, heeft de heer F. A. Hof voorts verteld van 't na den terug gang weer wassende Vara-ledental, den dank overgebracht van Oome Keesje voor den ook uit Vlissingen ontvangen steun en mannen zoowel als vrouwen opgewekt lid te worden van de arbeidersomroepvereeni- ging. Zijn mét'spontaan applaus beloonde toespraak, besloot spr. met" een „Leve de Vara", waarmede de zaal enthousiast in stemde. Tot besluit van dezen, op muzikaal en amusementsgebied inderdaad interessanten avond, werd de Internationale gezongen. O. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 35 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 23 metselaars, 25 opper lieden, 50 schilders, 10 stucadoors, 113 tim merlieden, 6 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 1 voeger, 7 opzichters, 4 machi- ïiaal-houtbewerkers, 10 meubelmakers, 5 politoerders, 6 stoffeerders, 1 kapper, 7 kleermakers, 2 wasschers, 1 lederbewerker, 2 schoenmakers, 666 metaalbewerkers, 9 bierbottelaars-drankbereiders, 19 brood banketbakkers, 4 koks, 3 slagers, 12 maga zijnbedienden, 5 reizigers-agenten, 5 winkel bedienden, 5 chauffeurs, 12 kellners, 45 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 36 transport arbeiders, 23 kantoorbedienden, 4 teeke naars, 2 musici, 3 onderwijzers, 6 bazen, 57 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 123 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 winkeljuf- frouws, 5 kantoorbedienden, 8 dienstboden, .5 werksters. Totaal 1393 ingeschrevenen, waarvan 91 in de werkverschaffing. Vorige week 1356 personen. Alzoo een vermeerdering van 37 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De inspectie van de troep mariniers die naar het Saargebied vertrekt Manschap pen in volledige uitrusting. Vrachtauto's, keukenauto's en personenwagens die de troepen zullen begeleiden. De echtgenoo- ten van de vier leden ,der bemanning van de „Snip" aan hun radio-toestellen. Kat tententoonstelling te Haarlem. Zilveren ambtsjubileum van prof. Jan Boeke, aan de Utrechtsche Universiteit. Begrafenis van den zesdaagschen renner Joop de Wolff. De monumentale zonnewijzer van de A.N.W.B. wordt door burgemeester De Vlugt onthuld. De oude boerderij ,,'t Vrielink" te Almelo wordt als oudheids kamer in gebruik genomen. MIDDELBURG Vacature commissaris van politie. De heer R. P. Brons, commissaris van politie, zal tegen 1 Mei 1935 den dienst verlaten wegens het bereiken van den pen sioen-gerechtigden leeftijd. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 115 December 1934. Ingekomen: Mej. J. den Boer, van Middelburg J. Koole, van Axel H. L. Wil- lemse, van Vlissingen A. L. Hochart, van Rotterdam mej. C. de Vos, van Amster dam J. Sanderse, van Oost- en West-Sou burg P. Leegwater, van Meppel. Vertrokken: M. J. Eekman, naar Vlissingen mej. S. de Witte, naar Vlissin gen mej. J. Pattenier, naar Middelburg J. Wielemaker, naar Vlissingen mej. J. Wielemaker, naar Vlissingen. BRESKENS Alcoholsmokkelpartij aan de Belgische kust. Uit Brugge wordt gemeld, dat een drietal weken geleden aan de Belgische kust een groote smokkelzaak werd ontdekt. Het be treft het smokkelen van alcohol op groote schaal. De door de Belgische ambtenaren in beslag genomen hoeveelheid bedraagt 350 bussen van 11% liter inhoud. Het onderzoek van het parket te Brugge heeft geleid tot het uitvaardigen van 17 dagvaardingen. Er zouden in deze zaak 10 Nederlanders betrokken zijn. Als hoofd daarvan wordt beschouwd zekere B„ te Breskens, die zijn zaak van de hand zou hebben gedaan om zich op het smokkelen te gaan toeleggen, waarbij echter al spoedig een spraak in het wiel is gestoken. SLUIS Aansluiting aan het electrisch net. Donderdag a.s. zal het electrisch net al hier officieel worden ingeschakeld. Dit zal geschieden door den burgemeester, den heer J. Berkers. Des avonds zal hét geheele stadhuis met electrische schijnwerpers worden verlicht. Het muziekgezelschap „Apollo" zal deze ingebruikstelling door een concert opluisteren. IERSEKE Geld zoek. Onlangs is in het rusthuis „Vredelust" een juffrouw gestorven, die volgens be scheiden een paar duizend gulden zou heb ben nagelaten. Het geld is echter zóó goed verstopt, dat het nergens te vinden is. Ook een onderzoek, Zaterdag door de justitie ingesteld, had geen resultaat. TERNEUZEN Overplaatsing van onderwijzers. Het aantal kinderen der Chr. school aan de Jozinastraat is thans zoodanig, dat met ingang van 1 Januari e.k. een der leer krachten overcompleet komt. Aan de Chr. Mulo-school moet echter een leerkracht worden benoemd. Nu zal de heer le Mat van de lagere school overgeplaatst worden naar de Mulo, zoodat er geen slacht offer gemaakt moet worden. ZAAMSLAG Kinderen vervoeren per autobus. De bus, die eenige dagen in dienst was genomen en door een paard werd getrokken om de kinderen van^f Othene naar de open bare school in het dorp te vervoeren en niet aan de eischen voldeed, zal vermoedelijk door een meer doelmatige bus worden ver vangen. AXEL Geen water, geen Ijs, maar madeliefjes. Sedert menschenheugenis is de water stand niet zoo laag geweest als thans in Zeeuwsch-Vlaanderen het geval is. Kreken en polderleidingen vertoonen een abnormaal laag peil, ook al heeft het de laatste dagen nogal wat geregend. Bovendien wordt ge woonlijk uit België in dezen tijd juist groote was van het water gemeld, hetwelk dan meestal aanmerkelijke stijging in deze streek met zich brengt. Thans is hiervan echter niets te bespeuren, hetgeen moet worden toegeschreven aan het sterke loozen door de zeesluizen, via de polderleidingen. De Groote Plaat onder de gemeente Axel, die anders in December in een onafzienbare watervlakte is herschapen, staat thans nog droog en de Groote Kreek is op sommige plaatsen doorwaadbaar. Op plaatsen waar men anders met ,en bootje op de visch- vangst ging of schaatsen reed, graast thans nog het rundvee in de laaggelegen weilan den, waarop duizenden madeliefjes pry en Inderdaad een Decemberbeeld in Zeeuwsch- VTaanderen, dat zelfs ouden van dagen zich niet kunnen herinneren. JEast van Vks&ppiag? Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumonl. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. J3aX£JStr-Clkkert}es\ Per 12 ituk» 60 cent TTlcdcen. Schoon.ScA.ip nTHTfftfak Zitting van Dinsdag 18 December, des morgens 10 uur. Tegenwoordig 40 leden. Af.wezig. de .heer VanHooteghem wegens ongesteldheid. De benoeming van een lid van Ged. Sta ten zal plaats hebben na de pauze. Mèdedeeiing werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken, o.a. a. mededeeling van H. C. A. Roosa, dat hij zijn adres inzake schadeloosstelling, in verband met zijn ontslag als centralé-chef bij de N.V. P.Z.E.M., intrekt b. een adres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Hontenisse om intrekking van de verordening óp de hef fing van steigerrechten c'. een verzoek van Burg. en Weth. van Dreischor om een renteloos voorschot voor verbetering van gedeelten van den Boogerd- weg en den weg naar Schuddebeurs d. een verzoek van de R.K. midden'stands- vereeniging „De Hanze" te Kloosterzande om verlaging van de tarieven voor het ver voer met dé-Provinciale booten en om aan leg van y-Q<®Thloophavén der booten in dé onmiddellijke nabijheid van Walsoorden. Al deze adressen werden voor kennisge ving aangenomen. e. Een verzoek van het comité tot be houd der aanlegplaatsen Hansweert en Walsoorden om te bevorderen, dat inloop havens voor de bootdiensten Zuid-Beve landHontenisse te of nabij Walsoorden ei1 ten Westen van Hansweert worden aan gelegd f. een verzoek van' M. Verschelling en 14 anderen, allen beurtschippers, om de ta rieven voor het vervoer van goederen, ge laden in vrachtauto's, met de Provinciale booten, niet te verlagen g. een adres van adhaesie van het bestuur der vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" te Vlissingen aan het adres van de Middenstandsvereenigingen „Handelsbelan gen" en „De Hanze" te Goes, houdende ver band met hetvoorstel tot stichting van weegbruggen te Zierikzee en Wolphaarts- dijk en betreffende de tarieven voor het goederenvervoer. Deze adressen zullen bij de desbetreffende punten behandeld worden. Een verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Middelburg om subsidie in de kosten van herstel van verschillende gebouwen, werd in handen van Ged. Staten gesteld om advies. Een voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van het algemeen reglement voor de polders en watenschappen in Zeeland werd verzonden naar de afdeelingen. Dit voorstel zal in een op Dinsdag 22 Januari, des middags half twee te houden vergadering worden behandeld. De gasvoorziening. Hierna kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot deelneming in het maat schappelijk kapitaal van een op te richten N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij en tot het aangaan van een leening daarvoor. De voorzitter schorste de openbare ver gadering. De geheime vergadering heeft 2 uur ge duurd en werd te kwart over 12 weder ge opend. De heer Staverman zegt, dat niet ver wacht kan worden dat alles gerepeteerd zal worden wat gezegd is. Het is jammer dat een object waaraan veel risico zit voor. een arme gemeente als Vlissingen verloren is gegaan. Nu de gemeente dit object heeft zien verloren gaan, naar zijn meening nog altijd de schuld van de gemeente zelf, is het het best dat het voorstel van Ged. Sta ten zal worden aangenomen. Hij neemt ge noegen met een jaarlrjkschc winst van 15.000 voor de gemeente. Dat Vlissingen blij mag zijn met de rege ling is onjuist. Hij stelde voor de regeling op een berekening naar 4% pet. en niet naar 5 van het gekapitaliseerde bedrag, omdat Vlissingen zeker ook voor 4% pet. kan leenen en dus is de uitkeering voor Vlissingen op ƒ333.000 in plaats van op 300.000.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1