MAANDAG 500 300 25 EERSTE BLAD No.297 72e Jaargang; 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. IÖ. Postrekening 66287 Verschijnt uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen GRATIS KERSTINZAMELING f 1161.72 STADS- EN PROYINCIEMIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPHIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 17 DECEMBER ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meet 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels 11—, alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bii verlies van een hand. voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wiisvinger gulden on verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen yiieutoe Kwartaal- abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Nederlandsche Dagbladpers en Zeenwsche Pers. Voor zoover dit de provincie Zee land betreft is het resultaat van de Kerstinzameling, uitgaande van de samenwerkende vereenigingen dc „Ne derlandsche Dagblad Pers" en de „Zeeuwsche Pers", thans bekend de fa. Tak Co. te Middelburg, die te dezen belangeloos als bankier voor de vereeniging de „Zeeuwsche Pers" op trad, heeft dezer dagen namens die vereeniging een totaal-bedrag van op de centrale bankrekening der in zameling, te Haarlem, overgemaakt. Dit bedrag was over de gemeenten als volgt verdeeld Axel 7.50 Domburg - 12.50 Goes - 68. Heinkenszand 10.— 's-Heer Arendskerke - 5. Kamperland - 2.50 Kortgene - 1. Koudekerke - 1.- Middelburg -416.87 Oostburg - 8.50 Oostkapelle - 7.50 Rilland-Bath - 5.— Souburg 9.50 Terneuzen- 85.50 Tholen 6. Vlissingen - 497.35 Veere - 7. IJzendijke - 7.50 Zierikzee - 3.50 Deze bedragen hebben alleen be trekking op de dagbladen, anderdaag- sche bladen en overige nieuwsbladen, welke bij de „Zeeuwsche Pers" zijn aangesloten. Vermoedelijk zullen de bedragen per gemeente nog verhoogd worden door wat via andere, buiten Zeeland verschijnende bladen, uit Zeeuwsche gemeenten ontvangen werd. Voor onze gemeente is bovenstaand bedrag inmiddels gestegen tot 509.85, daar na het sluiten van de lijst bij de administratie van ons blad de volgende giften zijn nagekomen Van P. 1.— X. IJ. 2.50 B. 2.- P. v. V. 2.- R. G. ƒ5—, Daar deze nagekomen giften een vlotte en tijdige afwikkeling zeer be moeilijken, wijzen wij erop, dat door de administraties der bladen geen gif ten meer in ontvangst genomen kun nen worden. Zij die zich alsnog ge drongen voelen een bedrag voor het goede doel der inzameling te bestem men. zullen het beste doen door dit rechtstreeks te zenden aan de betrok ken burgemeesters. DE DIRECTIE DER „VLISSINGSCHE COURANT". Voorstellen aan den gemeenteraad te Vlissingen en Middelburg. In ons vorig nummer zijn de voorstellen voor de gemeenteraden te Vlissingen en Middelburg abusievelijk verwisseld. Het voorstel betreffende de salaris-rege ling heeft betrekking op het door Burg. en Weth. alhier aan den gemeenteraad gedane voorstel, terwijl het ontwerp gemeente- begrooting 1935 op Middelburg betrekking heeft. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Benoemingen. Wegens periodieke aftreding op 31 De cember a.s. van mevrouw M. de Wilde Henneveld en van den heer B. Hubregtse, respectievelijk als regentes en regent over het Gasthuis, hebben wij de eer uwe verga dering hierbij de door het college van re genten van genoemde instelling ingezonden aanbeveling, aan te bieden a. 1. Mevrouw M. de WildeHenneveld (aftredend) 2. mevrouw H. Ouwehand Monf rooy. b. 1. de heer B. Hubregtse (aftredend) 2. de heer A. R. König. Bij dezen hebben wij de eer uwe verga dering aan te bieden een door het college van regenten over 'het Burger Weeshuis ingediend dubbeltal ter voorziening in de vacature welke op 31 December a.s. 'zal ontstaan wegens- periodieke aftreding van mevrouw J. W. Paap-Ritmeester 1. Mevrouw J. W. Paap-Ritmeester (af tredend). 2. Mejuffrouw I; Kamp. Ter voorziening in de vacature, welke op 1 Januari 1935 in de Commissie van Toe zicht op het N ij v erheidsond er wij s ontstaat door de periodieke aftreding van den heer 1. J. van de Velde, hebben wij de eer U het volgende door deze Commissie aanbevolen dubbeltal aan te bieden 1. de heer I. J. van de Velde (aftredend). 2. de heer C. A. J. Meijer, technicus bij de Vlismar. Ter voorziening in de vacatures, welke op 1 Januari 1935 ontstaan in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs door 'het ontslag nemen van de leden mevrouw A. Toussaint-Hofman en de heeren Th. Ka mermans en A. R. König en het periodiek aftreden van mejuffrouw J. H. Holm en den heer A. van de Sande, hebben wij de eer U, na ingewonnen advies dezer commissie, de volgende dubbeltallen aan te bieden a. vacature mevrouw Toussaint-Hofman. 1. Mevrouw C. Weeland-Sandere 2. me vrouw de weduwe C. P. Brandenburg-Blaas. b. vacature Th. Kamermans. 1. de heer E. Bouwsma, bedrijfsleider Vlissingsche Bouwmaterialenhandel 2. de heer J. Poppe, tijdschryver. c. vacature A. R. König. 1. de heer P. J. H. Willemse, machinist provinciale boot2. de heer M. A. van Po- pering, brievenbesteller. d. vacature mejuffrouw J. H. Holm. 1. Mejuffrouw J. H. Holm (aftredend) 2. mejuffrouw E. J. Rozemond. e. vacature A. van de Sande. 1. de heer A. van de Sande (aftredend) 2. de heer W. Anker Sr. Op 1 Januari a.s. treedt als lid van de Commissie voor de Zeemans- en Visschers- beurs volgens den bestaanden rooster af de heer I. Rekkers. Daar ingevolge artikel 1 der desbetref fende verordening de aftredende leden dade- lyk weder herkiesbaar zijn, hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen, ter voorziening in genoemde vacature uit de kooplieden den heer I. Rekkers weder te benoemen. Het betrekkelijk advies der Commissie voor de Zeemans- en Visscliersbeurs wordt bij dit voorstel overgelegd. Drinkwater tarieven Buitenhaven. Ten einde in de behoefte aan drinkwater op de terreinen van de buitenhaven te voor zien, werd in uwe vergadering van 5 April 1934, onder nr. 16, besloten voorloopig een buisleiding aan de Westzijde van deze haven aan te leggen. Thans doet zich de behoefte gevoelen aan drinkwatervoorziening op de aan de Noord en Oostzijde van deze haven gelegen ter reinen. Op de hierbij gevoegde teekening is de aan te leggen buisleiding nader aangege ven. De kosten, welke hiermede gepaard gaan, zullen ongeveer 6000 bedragen. Deze uitgaven kunnen uit den kapitaal- dienst van het gemeente-waterleidingbe drijf worden bestreden. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen ons machtiging te verleenen tot het doen uitvoeren van het bovenomschreven werk. Rekening Maatschappelijk Hulpbetoon. Hierbij hebben wij de eer U ter goedkeu ring aan te bieden, de rekening der Gemeen telijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon over 1933, sluitende met een goed slot van 1025.76 en waarin aan sub sidie van de gemeente is verantwoord een bedrag ad 143.300. Deze rekening is door ons nagezien en in orde bevonden. Kinderkoor „Jong Leven". 19291934, Britannia. Voor een stampvolle zaal heeft Zaterdag avond dit kinderkoor, dat een onder-afdee- ling vormt van de gemengde zangvereeni- ging „De Volksstem", aangesloten bij den Bond van Arbeiders-Zangvereenigingen in Nederland, zijn 5-jarig bestaan gevierd met de opvoering van de alleraardigste kinder operette in zes bedrijven ,,De Sneeuwkonin gin", door A. H. L. vrij bewerkt naar de sprookjes van Andersen. En, evenals aan het eerste kroonjaar van onze kinderen bijzonder veel aandacht wordt besteed, en er feestvreugde heerscht in on ze gezinnen, zoo heerschte er ook feest vreugde in het groote gezin van de arbei dersbeweging en had ieder er op zijn. ma nier toe bijgedragen om de fe'est-uitvoering van „Jong Leven" tot iets zeer bijzonders te maken. De operette, welke achtereenvol gens tot plaats van handeling heeft een huiskamer, waarin een raam uitzicht geeft op de jeugd in sneeuwpret, een bloemen- eiland, een verblijfplaats der dwergen, een bol der vier -vinden, het rijk der Sneeuwko ningin en ten tweede male het dwergen kwartier, schept volop gelegenheid om ook van het décor een sprookje te maken. On der aanwending van de hoogst artistieke vaste tooneelversiering was men met bij voeging van eigen werk daarin schitterend geslaagd en zoo gaven het tweede en het vijfde bedrijf, mede dank zij de moderne be lichtingsmogelijkheden, welke alle schaduw voorkomen, een buitengemeen fraai aspect. Doch niet alleen het décor was af, ook aan de costumeering was de uiterste zorg be steed. Als men maar in den buidel te tasten heeft, kan men van costumiers de prach tigste gewaden en pakjes betrekken, doch als ons slechts een smalle beurs ter be schikking staat, en men dus op eigen kracht en werk moet drijven, wordt de zaak moeilijker. Ook door deze moeilijkheden had men zich echter op de meest loffelijke wij ze heen geslagen en wel zóó, dat we niet na kunnen latën den dames want het zijn natuurlijk vrouwen geweest, die hier talent en tijd veil hadden vjor de kinderen een speciaal compliment te maken. Thans de feitelijke weergave van het verhaal van het meisje Gerda, dat haar door de Sneeuwkoningin naar heur rijk medegevoerd broertje Kay na lang zoeken op het bloemeneiland eindelijk met behulp va.n de dwergen en de winden terug vindt in het rijk der Sneeuwvorstinne en zoo haar liefde, goedheid en trouw beloond ziet. On der leiding van de directrice, mevrouw R. BrandBekker, moet er flink gestudeerd zijn momenten van weifeling kwamen niet voor en achter den vleugel leidde en bege leidde zij den zang met vaste hand, met be hulp van eenige regie-assistenten achter de schermen. Solistjes en koris.tjes hebben uit stekend hun best gedaan en al zijn we door omstandigheden niet den ganschen avond aanwezig geweest, toch hebben die deelen, welke we hebben bijgewoond, ons de over tuiging geschonken, dat het kinderkoor zangers en zangeressen, acteurs en actrices in den dop telt. Eenige indispositie door verkoudheid zullen we, omdat we weten, dat de kinderen zelf deze belemmering hoogst onprettig vinden, niet nader aandui den, doch tot de jongens moeten we toch deze vermaning richten om, hoe natuurlijk zij het sneeuwvermaak ook suggereerden, op het tooneel toch niet zoo te schreeuwen. Als ze zingen hooren we hun lieve stem metjes toch wel, al is het raam van de huiskamer gesloten. Gerda, Kay, Groot moeder, de Sneeuwkoningin, de Tooverfee, de vlinders, de bloemen, de stroomnimfen, de moeder der winden en de winden, de dwergenkoning en de kabouters alsmede de jongens, allen hebben den grooten men- schen en hun broertjes en zusjes in de zaal een heelen mooien prettigen avond bezorgd en terecht hebben deze de „leden" van „Jong Leven" meerdere malen hartelijk toe gejuicht, ook voor het zingen van „Ruiter en paard" en een Sint-Nicolaasversje op verzoek. Mevr. Brand mocht naast den wel verdienden bijval der enthousiaste zaal by monde van den voorzitter den dank van het bestuur incasseeren, waarna Gerda en Kay haar een allervi'iendelijkste attentie bewezen door het aanbieden .van een foto in lijst van het kinderkoor. De feestavond werd door den voorzitter, den heer D. Romrjn, geopend met een gele- genheidsspeech, het aanwezige hoofdbe stuurslid, de heer F. Snel, complimenteerde namens dit college, de heer J. van der Peijl, van den Vlissingschen Bestuurdersbond, bood de gelukwenschen aan van alle ver eenigingen uit de beweging alhier en te Souburg en overhandigde namens deze een geschenk in enveloppe, terwijl alle drie we zen op het groote verband tusschen het kinderkoor in de toekomst en opwekten „Jong Leven" moreel en indien mogelijk ook financieel te blijven steunen. De heer Romijn dankte nog voor de steeds allerwe gen ondervonden sympathie en betuigde tevens zijn dank aan de z.g. stille krachten, voor hunne daadwerkelijke hulp bij de voor bereiding enz. Een gezellig samenzijn onder leiding van den heer Corveleijn niet muziek van The Footlight Orpheans onder Jan Pot, hield de feestvierenden nog geruimen tijd in pretti ge stemming onder een dansje bijeen. O. Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Concertgebouw. Daar we onze aandacht Zaterdagavond moesten verdeelen, hebben we ook de eer ste uitvoering van dit kinderkoor onder lei ding van zijn nieuwen directeur, den heer M. P. Ventevogel, slechts gedeeltelijk kun nen bijwonen. Alzoo hebben we de snoezige koorliedjes, w.o. verschillende uit het A.V. R.O. tiental iy33, waarmede begonnen werd, gemist benevens een deel van de leu ke operette voor school en huiskamer „Reepelsteeltje", samengesteld uit bekende melodieën door Johanna Veth. Ook in dit kinderzangspel spelen die lie ve, hulpvaardige Kaboutermannetjes een rol. Zij spinnen namelijk voor Miranda, de dochter van den molenaar, die zijn kind gaarne zag trouwen met den prins van Dorea, uit schamel stroo de fijnste gouden draden. Dit wonder doet het meisje den prins tot man verwerven en gaarne belooft zij den kabouterhoofdman later alles te willen geven, indien hij zijn loon komt op- eischen. Twee jaar later verschijnt het aardmannetje en vraagt het inmiddels ge boren prinsje als belooning aan hem af te staan. Hij geeft dé bedroefde Prinses ech ter nog één kans. Indien zij na twee dagen zijn naam kent, mag zij haar kindje behou den. De page Waldemar weet nu het ge heim te ontdekken en als de kobold zich wederom aanmeldt, weet de Prinses te ver tellen, dat zijn naam „Reepelsteeltje" is. Onder leiding van den heer Ventevogel, die tevens den zang aan het klavier bege leidde, hebben 'e kinderen op allerliefste wijze deze geschiedenis voor hun ouders, vriendjes en kennisjes in beeld gebracht. Zoowel in zang als dans en spel gaf het jonge volkje veel te genieten, zoodat de di recteur met zijn stille krachten en het be stuur met voldoening op dezen avond mo gen terugzien. Aan costumeering en typee ring was veel zorg besteed en vooral het derde bedrijf, waarin het jonge prinsje in zijn wiegje ligt en de teere wiegeliedjes weerklinken, was bijzonder sfeerscheppend. De goed gevulde zaal was gul met applaus én heeft de jeugdige acteurs en actrices aan het slot, na de uitvoering van Annie Frank's (op het programma stond A. Fraule)vroolijke lcleppermarsch, nog eens extra langdurig toegejuicht. Eén ding be grijpen we echter niet, n.l. dat het publiek deze kindertjes deed zingen in een zaal, die blauw-grijs zag van den rook. De avond werd geopend met een wel komstwoord door den voorzitter, den heer W. P. Risseeuw, waarin hij o.m. mededeel de, dat de Oostersche kinderoperette „Eén dag Kalief" in studie genomen wordt. Er was tot besluit een gezellig nablijvertje met een dansje onder leiding van den heer Charles Haaze. O. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 10 tot 15 Decem ber werden 317 baden genomen en wel 205 door heeren, 83 door dames en 29 door kin deren. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Het prachtig gerestaureerde stadhuis van Veere bij voetlicht, ter gelegenheid van de officieele ingebruikneming door Minis ter de Wilde. Het serveeren van de thee door een Zeeuwsche schoone. Op de foto de oud-.niinister Terpstra. minister de Wilde en.de buigemeesiei van Ve*?ïe de heer Hui- nink. Het vertrek van de „Snip" naar de Westde bemanning vóói het instam pen, het inladen van de post, een laatste handdruk van Hondong! en het vertrek van de „Snip". -i MIDDELBURG Subsidie Middelburgsch Muziekkorps opgeheven Zooals uit den betreffenden post van de gemeentebegrooting 1935, die ter vaststel ling aan den gemeenteraad is aangeboden, blijkt, stellen B. en W. voor de subsidie voor het Middelburgsch Muziekkorps pro memorie uit te trekken. Wordt dit aange nomen, dan zal hét korps, dat in 1932 nog 4000 gemeente-subsidie had én in 1933 en 1934 resp. 3000 en 1000, het voorloopig zonder subsidie moeten doen, al 'blijkt uit de handhaving der memoriepost, dat B. en W. den weg willen openlaten bij beteren toestand der gemeente opnieuw een subsi die toe te kennen. Naar wij vernemen is ook in dien geest aan het bestuur van de vereeniging tot instandhouding van het muziekkorps gemeld. Auto's verduisterd. De opsporing is verzocht van W., wo nende te Middelburg, die zich hier, te Sou burg en te Den Haag aan verduistering va- auto's schuldig maakte en thans voort vluchtig is. De in: Den Haag verduisterde auto is te Middelburg teruggevonden. .Het onderzoek duurt voort. Concert-vereeniging. In het verslag van het concert, Vrijdag avond gegeven door dep Franschen zanger Charles Panzêra, schreven wij dat zijn knap geleid, fraai orgaan enz. Van het gespatieerde woord had de zetter geluid gemaakt, waardoor de desbetreffen de zin onduidelijk werd. W. Frederiks f Zondag is alhier op 78-jarigen leeftijd overleden de heer W. Frederiks, oud-boek houder van de Spaarbank van het departe ment Middelburg van de Maatschappij tot Nut van ,'t Algemeen. OOST- EN WEST-SOUBURG Auto in beslag genomen. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij de politie le Souburg zekere v. B. te 's-Hee- renhoek, die mededeelde een auto te heb ben gekocht, die wel eens van diefstal af komstig kon zijn. Hij had nl. door de radio gehoord van de autodiefstallen der laatste dagen en van den persoon, die daarvan als den dader werd genoemd en waarvan hij juist den auto had gekocht. Deze bleek inderdaad, te beantwoorden aan het signalement van den auto, die ver leden week van den garagehouder H. alhier was. gehuurd en niet teruggebracht. Hierop is de politie met v. B. naar diens woonplaats gegaan om op den auto beslag te leggen en hem naar den eigenaar te doen vervoeren. Gevonden voorwerpen. Lederen handschoen bij De Pagter, Burchtstraat 10 houten pijp bij Wester- beke, Tuindorp-; polsmof bij Van Deventer, Nieuwe Abeele. BIGGEKERKE 15-.jarig bestaan der Zangvereeniging. De Chr. Zangvereeniging „Halleluja" al hier heeft Vrijdagavond op waardige wijze haar 15-jarig bestaan herdacht met het houden van een uitvoering, die in alle op zichten geslaagd mag heeten. Na opening door den voorzitter, den heer P. Janse, werd overgegaan tot afwerking van het uitgebreide programma, waarvan het vocale gedeelte bestond uit 15 num mers. Onder de bezielende leiding van den directeur, den heer Joh. Wijkhuijs, werden de verschillende liederen op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Bijzondere vermelding verdient het voor deze gelegen heid vervaardigde „Feestlied", waarvan de tekst was gemaakt door een lid der ver eeniging en de muziek door den directeur. Ter afwisseling werd opgevoerd het stuk „Novemberstorm", dat op gevoelvolle wijze werd vertolkt, terwijl ook werd opgevoerd het tableau „Psalm 150". Door ds. Korevaar, Ned. Hervormd pre dikant aldaar en door ds. Vreügdenhil, Ger. predikant te Meliskerke, werden toepasse lijke woorden gesproken, terwijl afgevaar digden van verschillende vereenigingen fe licitaties uitbrachten. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellenden, van wie er verschillende uit andere gemeenten afkomstig waren.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1