hotïïh tandpasta BINNENLAND LUCHTVAART KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER GEMENGD NIEUWS LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN AGENDA STOOMVAARTLIJNEN monument, het raadhuis weer voor het ge meentebestuur ontsloten. Het oude raadhuis is op vele groote mo menten in de historie van ons volk getuige geweest van de vroedheid en den zedelijken moed onzer vaderen, niet het minst ook van trouw aan het Huis van Oranje. Zoo geve God, dat in het raadhuis, her steld in zijn oude schoonheid, de vroed schap de wijsheid moge vinden, om niet al leen in tijden van voorspoed maar ook in uren van nood de gemeente, die aan haar zorg is toevertrouwd, te leiden met krach tige hand. Kabinet der Koningin. Bij Kon. besluit van 11 December zgn, met ingang van 15 December 1934, bg het Kabinet der Koningin benoemd tot secretaris mr. W. C. baron Snou- ekaert van Sehauburg, thans referendaris tot referendaris mr. M. J. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, thans adjunct secretaris van de commissie voor den Ne- derlandsch-Zuid-Afrikaanschen handel, Indische pensioenen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nadere regeling van de tijdelijke korting op Indische pensioenen, vastgesteld bij de wet van 29 December, ten aanzien van pensioe nen en onderstanden, gebaseerd op herziene regelingen. Door de getroffen regelingen zullen de meeste nieuwe pensioenen minder bedragen of althans niet hooger zijn dan die, welke met toepassing van de tijdelijke korting van ten hoogste 17 vastgesteld bij de wet van 29 December 1933 worden genoten door de op den voet van de vroegere bepa lingen gepensionneerde landsdienaren. De billijkheid gebiedt zegt de toelichting deze nieuwe pensioenen aan de werking van de wet te onttrekken. Een vrijstelling zonder meer van de onder de herziening vallende pensioenen zou ech ter tot gevolg hebben, dat voor sommige ambten het nieuwe pensioen hooger kon zijn dan het aan de tijdelijke korting onderwor pen pensioen, dat zou zijn toegekend indien de herziening van de salaris- en pensioen regelingen niet had plaats gehad. In zulke gevallen brengt de billijkheid tegenover de door de korting getroffen gepensionneerden mede, het nieuwe pensioen tgdelijk tot het niveau van het gekorte oude pensioen terug te brengen. Distributie van kaas aan werkloozen. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft, naar wij vernemen, den gemeentebesturen bericht, dat zij de beschikking heeft over een groo te partij oude kaas in verschillende soor ten, van prima kwaliteit, welke, gezien de binnenlandsche behoefte, bezwaarlijk op de gewone wijze via den handel in het verkeer kan worden gebracht. Derhalve is besloten deze partij buiten de markt te houden en die te bestemmen voor uitdeeling aan werk loozen, wanneer daartoe althans de mede werking van de gemeentebesturen zou kun nen worden verkregen. De kaas zal voet stoots worden afgeleverd, in papier ver pakt in stukken ad 1 KG. elk, zoodat de uitdeeling ter plaatse op gemakkelijke wijze kan verloopen. De levering en verzending geschiedt franco mits de gemeentebestu ren een bedrag voldoen van 10 ets. per KG. Geschiedt verstrekking tegen betaling, dan zal geen hooger bedrag dan de kostende prijs ad 10 ets. per KG. mogen worden ge vorderd, eventueel verhoogd met de distri- butiekosten. Aan de werkloozen wordt af geleverd tegen een prijs van ten hoogste 12 ets. per KG. De distributie zal, mede met het oog op de controle, rechtstreeks van wege het gemeentebestuur dienen plaats te hebben, dus via wederverkoopers, teneinde het gewone handelsd.ebiet niet te benadee- len. De totale hoeveelheid, welke ter be schikking staat, is ongeveer 200.000 KG. Uiterlijk vóór 20 December a.s. wordt bericht van de gemeentebesturen inge wacht. Een tweede „Statendam" Naar aanleiding van de mededeelingen, indertijd gedaan over de noodzakelijkheid voor de HollandAmerika-lijn over te gaan tot den bouw van een tweede „Statendam", en van de verklaring door minister Steen- berghe omtrent deze kwestie in de Tweede Kamer afgelegd, heeft de Hamburgsche werf Blohm en Voss aan de directie van de H.A.L. een voorstel gedaan een dergelijk schip vóórhaar te bouwen, meldt de „N.R. Ct." Blohm en Voss rekent daarbij op me dewerking van de Duitsche regeering, die zich nu vereenigen met de betaling van een belangrijk percentage van de bouwsom in Sperrmarken. Het ligt voor de hand, dat ook de oude relatie van de H.A.L., de werf van Harland en Wolf te Belfast, niet stil zit en onder handelingen heeft aangeknoopt met onze Nederlandsche stoomvaartmaatschappij. Inmiddels bevinden de onderhandelingen met de Duitsche zoowel als de Engelsche werf zich nog in het eerste stadium. Op het oogenblik is men bezig met het maken van bestekken en gedetailleerde berekeningen van de kosten van den bouw van een nieuw schip. Als Nederlandsche reederij zou de H.A.L. het uit den aard der zaak ten zeerste be treuren, dat een dergelijk, belangrijk object van werkverschaffing naar het buitenland zou gaan. Zij geeft dan ook de hoop niet op, dat de regeering haar standpunt zal wijzigen, vooral wanneer het gelukken zou een deel van het benoodigde kapitaal in ons land bijeen te brengen. Pogingen daartoe worden nog steeds gedaan. DOOSJES 15 20 - 25 ct. TUBES 25-35 ct. NEDERL. FABRIKAAT SINDS 183 De hoogtevlucht van Willey Post. Uit Bartesville wordt door V.D. gemeld, dat de deskundigen na zorgvuldige bestu deering van de barograaf-aanteekeningen, welke zgn opgenomen, gedurende den jong- sten vliegtocht van Willey Post, tot het be sluit zijn gekomen, dat het vermoeden van Willey Post, dat hg het hoogterecord van Donatl had verbeterd, ongegrond is geble ken. Thans heeft Willey Post de mededee- ling gedaan, dat hij zijn poging ter verbe tering van het record van den Italiaan zal herhalen. Tweemaal per week naar Indië. De Haagsche correspondent van. de „Tel." meldt Zooals wij onlangs hebben gemeld, ligt het in de bedoeling van de K.L.M. op den duur op de lijn AmsterdamBatavia zoo goed als uitsluitend Douglas-machines van het Uiver-type in te voeren. Daar deze vliegtuigen anderhalf maal sneller zgn dan de thans gebruikte machines, ligt het voor de hand, dat daardoor ook de dienst uitge breid kan worden. Het volgend jaar is dan ook invoering van een halfwekelgkschen dienst op Indië te verwachten. Worden de bestelde veertien Douglas-machines in een snel tempo afge leverd, dan bestaat er groote kans, dat reeds in Mei met dezen dienst kan worden begonnen. Loopt de levering tegen dan zal in ieder geval toch aan het eind van 1935 hiertoe kunnen worden overgegaan. Heeft men thans nog negen dagen noodig voor de reis AmsterdamBatavia, met de Douglas-machines zal deze gemakkelijk in zes dagen kunnen worden afgelegd, waarna men op den duur den dienst op vier dagen kan terugbrengen. Geruchten dat het in het voornemen zou liggen de thans met zooveel succes gevolgde methode om met dezelfde machine aan één stuk door te vliegen, zou gaan verwisselen voor een stelsel van overstappen onderweg in gereed staande machines op bepaalde daarvoor aangewezen punten, zijn naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, van al len grond ontbloot. Destijds is een dergelijk plan bekeken toen het voornemen bestond om alleen post te vervoeren, maar thans heeft men al deze plannen laten varen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de be noeming tot hulpprediker te Ter Neuzen door cand. H. J. Plaggemars, cand. te Zutfen. Ger. Kerken. Beroepen te Rotterdam (als miss. predikant onder de Joden) ds. E. L. F. Nawijn te Apeldoorn. Examens. Voor het examen als machinist diploma A zijn geslaagd de heeren J. Hoogeveen. j. H. Hulstijn, H. J. Kroon, J. A. de Lange, A. G. H. Michels en J. Offers, leerlingen van de De Ruyterschool. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is gisteren van Oran vertrokken. Hr. Ms. torpedobootjagers „Piet Hein" en „Evertsen", onder bevel van de kapi tein-luitenants ter zee G. J. Verwijnen en P. Koenraad, zijn gisteren van Palermo vertrokken. Bij Kon. besluit van 11 December is, met ingang van 1 Januari 1935 le. kapitein ter zee titulair J. L. H. Luy- mes eervol ontheven van de betrekking van hoofd der afdeeling hydrographie bij het departement van defensie 2e. kapitein ter zee titulair J. L. H. Luy- mes, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, met dankbetuiging voor de langdu rige en zeer goede diensten, door hem aan den 'ande bewezen 3e. kapitein ter zee J. C. F. Hooykaas, onder eervolle ontheffing van de betrekking van onderhoofd der afdeeling hydrographie bij het departement van defensie, opgedra gen de betrekking van hoofd dier afdee ling 4e. luitenant ter zee der 1ste klasse R. van Tijen opgedragen de betrekking van onderhoofd der afdeeling hydrographie bij het departement van defensie. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Majoor-machinist N. Slot van Nautilus naar wachtschip Willemsoord sergeant kok C. Schoonakker van Nautilus naar wachtschip Willemsoordmajoor-machinist J. C. Vrij vogel van wachtschip Willemsoord naar Nautilus sergeant-torpedomaker J. Schutten van wachtschip Willemsoord naar Nautilus schipper H. H. Schipperyn van wachtschip Willemsoord naar Friso schip per G. A. v. d. Braak van wachtschip Wil lemsoord naar Medusa bootsman C. Bim- mel van wachtschip Willemsoord naar onderzeedienstkazerne sergeant-konstabel J. A. van de Zande, van kazerne Willems oord naar instituut. Botsing tusschen fas cisten en communisten. Te Zaandam heeft gisteren weer een bot sing plaats gehad tusschen een aantal N.S. B.-ers en een groep communisten, waarbij twee Zaandamsche fascisten verwondingen opliepen, die niet van ernstigen aard waren. Toen gisterenavond uit Amsterdam met een autobus 28 fascisten waren aangeko men die met 4 Zaandamsche partijgenoo- ten werden versterkt om propagandage schriften te verspreiden, werden de commu nisten opgetrommeld, met het gevolg, dat om 3 uur in den nacht in de Oostzijde een formeele vechtpartij ontstond. Behalve de twee Zaandammers, die ge wond werden, moesten ook de ruiten van de huizen in de omgeving het ontgelden. Op het politiebureau werd een onderzoek aan den lgve ingesteld bij de 32 fascisten, waar bij bleek, dat zg niet in het bezit van wape nen waren. Om 5 uur zgn de propagandis ten per autobus naar de hoofdstad terug gekeerd. De g a s v e r g i f t i g i n g te Alkmaar. In verband met de gas vergiftiging aan de Bleekerskade te Alk maar, waarvan wij reeds melding maakten, heeft de „NJFt.Ct." gisterenmiddag een on derhoud gehad met den directeur van den ontsmettingsdienst, den heer W. Voorthuy- sen. Deze deelde ons mede voor een raadsel te staan. De ontsmetting is, als altijd, ge schied door den heer Dokter, hoofdontsmet- ter, bggestaan door den heer Nieman, ont smetter en zij hebben zich precies gehouden aan de rijksvoorschrif ten. De juiste hoeveel heden cyaannatrium en zwavelzuur werden verwerkt zooals zij dit nu reeds tien jaar lang hebben gedaan. Voordat de woning weer voor de bewo ners wordt opengesteld, wordt door den hoofdontsmetter en dat is ook in dit ge val gebeurd een chemische proef geno men. Wgst deze aan, dat er geen gas meer aanwezig is, dan wordt het perceel nog zes tien uur open gehouden. Het is eveneens de gewoonte, dat de buren worden gewaar schuwd, om tgdig hun woningen te kunnen verlaten. Den volgenden morgen wordt ge woonlijk gelegenheid gegeven, om de wo ning opnieuw te betrekken. De eenige mogelijkheid is, dat er ergens een zgn. gashaardje is blijven zitten of dat er in strijd met de voorschriften le vensmiddelen door de bewoners in het huis zijn achtergelaten, waarvan later wellicht gebruik is gemaakt. Wat het droeve voorval zelve betreft ver neemt de „N.R.Ct." nog, dat de heer De Ja ger niet of één uur des nachts naar bed ge gaan is, maar, evenals zgn vrouw en kind, des avonds om half negen. De familie heeft toen een zeer onrustigen voornacht gehad. Allen gevoelden zich onpasselgk. Pas tegen één uur viel men in slaap. Om vier uur werd de man opnieuw wakker doordat hij zich onwel gevoelde en toen deed hij de vreese- Igke ontdekking. Een ontaarde vader. De politie te Tiel heeft aangehouden zeke ren M. G., die verdacht wordt zgn 4-jarig kind ernstig te hebben mishandeld. Beide onderarmen van het kindje en een sleutel been zgn gebroken. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd. De vader is naar Arn hem vervoerd en daar opgesloten. De ver zorging van de overige leden van het ge zin, de moeder en een kindje van 2 maan den, is opgedragen aan de wijkverpleging te Tiel. Europa's hoogst gele gen dorp. De Italiaansche regee ring heeft besloten tot toekenning van de rechten eener zelfstandige gemeente aan het dorp Sestrières, dat beschouwd kan worden als de hoogst gelegen gemeente van Europa aangezien het op 2500 meter hoogte in de Alpen van Piemont ligt. Tot voor kort bestond het slechts uit enkele huizen, het raadhuis en eenige hotels. Het begint zich echter langzamerhand te ont wikkelen tot een internationaal skicentrum. De nieuwe gemeente heeft zich als wapen gekozen een adelaar, die een paar ski's in zijn klauwen houdt, terwijl het devies op het wapen luidt„Ad petram sistrariam". De instorting te Liver pool. De Engelsche bladen geven uit voerige relazen van het gebeurde in de St. Clement's school te Liverpool, waar door het instorten van een deel van den vloer van de eerste verdieping een groot aantal personen, meest kinderen gewond werden. De kinderen gaven er een Kerstconcert voor de ouders en er waren ongeveer 500 menschen in de zaal aanwezig. Juist zongen de kinderen „The Minstrel Boy" toen de vloer bezweek. De lichten gingen uit het gebouw was met gas ver licht en er klonk een vreeselijk scheu rend geluid. Buurtbewoner* hoorden het lawaai en snelden toe om de slachtoffers uit de overblijfselen te bevrijden. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. Gillende kinderen vochten om uit de ver wrongen massa van ijzeren schoolbanken en houtwerk weg te komen* Vele kinderen klommen uit de ramen en lieten zich van een hoogte van 4 M. vallen. Het was stik donker en er hing een gaslucht, zoodat de vrees voor een ontploffing de paniek nog vergrootte. Menschen liepen over elkaar heen en over de brandweermannen, die met bijlen trachtten ruim baan te maken in den chaos. Binnen enkele oogenblikken waren de straten bij de school vol ongeruste fami lieleden en bekenden. Vaders en moeders trachtten de politieafzetting om het school gebouw heen te verbreken. Een dergenen die in de zaal aanwezig waren, vertelde dat de vloer eerst een holte vormde in het midden en dat de aanwezigen in die holte werden geworpen waarop de vloer instort te. Een piano zakte met krakend geluid door den vloer heen. Ouders snelden van het eene ziekenhuis naar het andere om te hooren of hun kin deren er waren. Voor zoover bekend werden er geen kinderen vermist. In een der zie kenhuizen werd juist een cursus voor ver pleegsters gegeven, door 120 zusters bijge woond, die dadelijk hulp konden verleenen. In de verwarring werden moeders van haar kinderen gescheiden en naar verschillende ziekenhuizen gebracht. De school is een van de oudste van de stad, zg is bgna 80 jaar oud en stond bij het ministerie van onderwijs te boek als vatbaar voor verbouwing. Een gevaarlp bandiet gevat Een geducht bandiet, Caliotto, is te Palermo gearresteerd. Voor den oorlog heeft dit heerschap vier jaar lang de geheele provincie geterroriseerd en een reeks afschuwelijke misdaden begaan. Hij werd indertijd gevat en tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Maar hjj wist te ontvluchten naar Amerika. Dezer dagen is hij naar zijn vaderland teruggekeerd, waar hg onmiddellijk gegre pen werd. „Onder de geneeskundige artikelen staat vanavond een stukje in de krant over een man, die alleen van uien leefde". „Dat is toch geen bijzonderheid. Ik zou ook niet met zoo iemand willen leven". De dame, op bezoek, vroeg aan het doch tertje van haar gastvrouw om een kus. „Kussen is alleen voor kinderen", ant woordde het meisje onwillig. „Maar je bent toch een kind"fl „Jawel, maar u niet". PREDIKBEURTEN ZONDAG 16 DECEMBER 1934. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Kerkdienst voor Jongeren, (Gebouw Palingstraat). 10 uurKerkdienst. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Ds. H. A. WIERSINGA. 5.30 uur Ds. H. A. WIERSINGA. Chr. Geref. Kerk. 9.30 uur Ds. L. KLEISEN. 5 uur Ds. L. KLEISEN. Evang. Luth. Kerk, 5.30 uur Ds. C. F. NOLTE. Doopsgezinde Gemeente. 10 uur Da. A. J. VAN DEN BAN. Vrijzinnig Hervormden. Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. (De Lanoystraat). 9.30 uur Leeskerk. 2 uur Leeskerk. 6 uurLeeskerk. Hersteld Apostolische Zendingsgemeente. (Molenstraat hoek Bakkersgang.) Kerkdienst10 en 6 uur. Leger des Heils. Zaterdag 8 uur straatzang. Zondag 10 uur Heiligingssamenfeomst. Kapitein DE WAARD. Zondag 8 uur n.m. Verlossingssamen komst. Spreker de heer MEERHOLZ. SOUBURG. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER. 2 uur Ds. L. C. SPIJKERBOER. West-Souburg (Marnixschool). Geen dienst. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Ds. C. B. BAVINCK Jr. 2 uur Ds. C. B. BAVINCK Jr. RITTHEM. 9.30 uur Ds. G. DE RU. 2 uur Ds. G. DE RU. KOUDEKERKE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds. W. REUS, van Westkapelle. 7 uur Ds. J. W. VAN KOOTEN, (Jeugddienst.) 'T ZAND. 10 uur Ds. J. W. VAN KOOTEN. 2 uur Ds. VAN VOORST VADER, van Middelburg. BIGGEKERKE. 9.30 uur Ds. KOREVAAR. 2 uur Ds. J. W. DIPPEL, van Middelburg MIDDELBURG. Geref. Kerk In Hersteld Verband. 10 uur Ds. A. T. W. DE KLUIS. van Vlissingen. 6 uur Geen dienst. Waalsche Kerk. (Eglise Wallone). 10.30 h. du matin M. le Pasteur R. BLOMMAERT. December uur Zaterdag 15 4.15 Zondag 11 4.15 Maandag 17 4.15 Dinsdag 18 4.15 ft Woensdag 19 4.16 tt December Zaterdag 15 8.12 21.04 Zondag 16 9.29 22.10 Maandag 17 10.30 23.04 Dinsdag 18 11.24 23.55 Woensdag 19 12.15 van publieke vermakelijk heden, vergaderingen enz. „Alhambra"-tlieater. Van Vrgdag 14 tot en met Donderdag 20 December„Pa niek in den dierentuin" en „Het groote warenhuis". „Luxor"-theater. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 December „Een nacht in Venetië" en „De vlucht van het Duivelseiland". Hotel Noordzeeboolevard. Iedere Zondag tea musical van 3.806 uur. Zaterdag 15 December. Uitvoering kin derkoor „Jong Leven", Britannia, 8 uur. Zaterdag 15 December. Uitvoering kinderkoor „Euphonia", Concertge bouw, 8 uur. Maandag 17 December. Optreden van de Flierefluiters, Concertgebouw, 8 uur. Dinsdag 18 December. Tooneeluitvoering A.G.O., Concertgebouw, 8.15 uur. „Alcyone" 12 Dec. te Buenos-Ayres van Rotterdam „Beimekom" (thuïsr.) 12 Dec. v. Liverpool „Rlitar" (thuisr.) p. 12 Dec. Sagres „Bilderdijk" 13 Dec. te Rott. van New-York „Costa Rica" (thuisr.) 11 Dec. v. Barbados „Djambi" 12 Dec. van Singapore, Batavia naar New-York „Damsterdijk" (thuisr.) p. 12 Dec. Prawle- point „Garoet" 12 Dec. te Port Natal van New- Orleans „Heemskerk" (thuisr.) IS Dec. te Antwer pen, vertrekt 15 Dec. nm. n. Rott. „Indrapoera" 13 Dec. te Batavia v. Rott. „Johan van Oldenbarnevelt" (thuisr.) 13 Dec. te Suez „Klipfontein" (uitr.) 13 Dec. van Port Soedan „Palembang" 11 Dec. van Savannah naar New-York „Statendam" (uitr.) p. 12 Dec. Lizard „Saleier" (thuisr.) 13 Dec. te Liverpool „Springfontein" (thuisr.) 12 Dec. te Mom- „Saparoea" 12 Dec. van Calcutta n. Van couver „Tabian" (thuisr.) 13 Dec. te Genua „Zeelandia" (uitr.) 13 Dec. van Boulogne Samengesteld door liet Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand 757.8 te Hapa- randa. Laagste barometerstand 731 te Valencia. Verwachting tot den avond van 15 De cember Matige, later wellicht toenemende Z. tot Z.O. wind. Toenemende bewolking. Later waarschijnlijk regen. Iets zachter. Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieete gegevens sdmengesteld door het Kon. Met. Instituut. Nog steeds neemt de hooge drukking in het Oosten af en op den Oceaan vormde zich een centrum onder 715 mM., dat zich snel over de Britsche eilanden en Golf van Biscaye uitbreidt. Onder invloed van de Z.O.-winden is de bovenlucht in Düitschland wel droger geworden, maar de onderste duizend meter bleven vochtig, zoodat veel mist wordt gemeld. In Scandinavië ver scheen weer lichte vorst, in Polen Is zij ver dwenen. Ook Frankrijk heeft nog wind stilte en mist, in het Westen beg At het reeds krachtig te waaien en viel gisteren weer veel regen. In Ierland en Engeland regent het reeds or er invloed van de nieu we depressie en zal de wind in den loop van den dag wel tot stormkracht uit het Zuiden toenemen. De vooruitzichten zijn voorloopig »enemende wind en regen,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6