500 300 VRIJDAG 14 DECEMBER EERSTE BLAD No.295 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Ielei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt t!ace!iil<s. uitqezonderrt op Zondaq en altiemeen erkEnde Chnsieiiike feesitSaren Inzameling ten behoeve van de armsien in den lande. STADS- EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.5Ö. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonmment speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 15 regelt 50 ct. iedere regt 1 meer 10 ct. (max 1) regels). Bij 3 maa'plaatsing van 1 -5regels M.—alle? bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot wérken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van éen hand, voet of oog. gulden bil verlies van een duim gulden Dn verlies van een wjisvingeT gulden bi| verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VER EEN IGI NU „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen De nood der tijden treft ons allen in meer of mindere mate, maar wel het meest hen, wier inkomen uit arbeid of vermogen tot niets of bijna niets is weggeslonken. Hen te helpen is ons aller plicht. Ook de Padvinders heb ben gemeend, hierbij hun steentje te moeten bijdragen. In een vijftigtal winkels in Vlissingen en Middelburg wordt Zaterdag a.s. een door hen een voudig versierde ton geplaatst. De be doeling is dat gij, wanneer gij voor u zeiven of voor uw gezin in die winkels inkoopen doet, uw misdeelde stadge- nooten niet zult vergeten. Koopt, als het gekochte zich daartoe leent, een dubbele portie één yoor u, één voor de tonis uw inkoop daarvoor minder geschikt, dan wil de winkelier op een daarvoor, aanwezige lijst wel aanteeke- nen wat er voor uwe rekening door hem medegegeven kan worden als straks de tonnen met haar, naar wij hopen, rijken inhoud worden terugge haald. En zijt gij gewoon uwe bestel lingen op een week- of maandboekje te doen, dan is het een kleine moeite, bij het opschrijven van uwe eigen be stellingen tevens enkele te noteeren, die bestemd zijn voor de ton. Slechts gedurende één week wordt een beroep gedaan op uwe medewer king en uw goed hart'. Den 22sten De cember worden de tonnen weder weg gehaald. Laat dan de verwachting van de jeugd niet door de ouderen be schaamd worden. Uw gaven zullen in met zorg samengestelde pakketten nog vóór den Oudejaarsavond bezorgd worden daar, waar de jaarswisseling juist met zoo bange zorg wordt tege moet gezien. Maakt het mogelijk velen aldus te verblijden en bedenkt, dat alle beetjes Leipen. Het Bestuur van de afdeeling Wal cheren van de N.P.V. wordt gevormd door de heeren B. D. H. Tellegen, voorzitter Jhr. F. Beelaerts van Blok land, secretaris A. H. Munnik, pen ningmeester H. G. Horninge, C. S. Luitwieler en J. J. Meijboom, leden. Wij wijzen er op dat de giften welke te Vlissingen worden ingezonden uit sluitend Vlissingen ten goede komen. Het bunkerbedrijf. Alhier is ten behoeve van het bunker bedrijf der S.H.V. gearriveerd een groote kolen-elevator, waardoor het mogelijk zal zijn de capaciteit en het vlugge bunkeren belangrijk op te voeren. Verhooging telefoontarieven. Het verzoek door de vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" aan den directeur- generaal der P. T. en T. te richten, om de verhooging van het abonnementstarief met 6 niet op 1 Januari te doen ingaan, wordt druk geteekend. Er bestaat nog gelegenheid voor abonné's om de gezonden circulaire tot en met Maan dagavond a.s. in te zenden. Er wordt nog eens uitdrukkelijk op ge wezen dat het aantal aangesloten a.bonné's om de 500 schommelt en als de dienstnum- mers worden medegeteld daar zelfs beneden blijft. Op dien grond wordt aan den directeur- generaal verzocht het verhoogd tarief van 6 per jaar met 1 Januari a.s. niet in te voeren. Anti-rev. kiesvereenlgingl Gisteravond hield de anti-rev. kiesveree- niging een vergadering onder voorzitter schap van den heer P. G. Laemoes. De heer G. van de Putte deeit mede, dat bij wegens zijn hoogen leeftijd den tijd ge komen acht zich geen mandaat voor de Prov. Staten mees te moeten laten welge vallen. Hij dankt de leden der kiesvereeni- ging voor hun trouw en toewijding. De voorzitter zegt, dat de tijd nog niet gekomen is den heer Van de Putte te dan ken voor al hetgeen hij in het belang der anti-rev. partij heeft gedaan. Wij kunnen zijn besluit billijken en zullen er in moeien berusten. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten in 1935 werden de volgen de namen op de voorloopige groslijst van de centrale Vlissingen geplaatst de hee ren P. G. Laernoes, H. C. V. Sorel, Ph. J. Woltering, J. Marijs, J. Baarschers, allen te Vlissingen, H. van Mazijk te Sluis, J. Koppejan te Zoutelande, C. Polderman te Biggekerke, L. Simonse te Biggekerke en J. Huisman te Meliskerke. Door den heer A. Janse te Biggekerke werd daarna ingeleid het onderwerp „Is sociale Volksvertegenwoordiging in een Belangenkamer wenschèlijk Op dit van veel studie getuigend refe raat volgde nog een drukke bespreking. De voorzitter bracht 3en spreker dank voor zijn doorwrocht betoog, waarna de heer Ph. J. Woltering de goed bezochte vergadering met dankzegging sloot. Meisjesvereeniging „Debora". De Geref. Meisjesvereeniging „Debora" alhier herdacht gisteravond in het Jeugdge- bouw der Geref. Kerk haar 15-jarig be staan. De presidente, mej. M. Harinck, heette de talrijke afgevaardigden van verschillen de vereeniging en de vele verdere belang stellenden welkom. Namens allen werd door ds. H. A. Wiersinga de vereeniging geluk gewenscht met dit jubileum. Door een zangkoortje werden een 4-tal liederen op verdienstelijke wijze gezongen. Door leden der vereeniging werd ver toond „15 jaar „Debora" in woord en beeld". Door méj. E. C. Versluijs te Khmdert, vice-prèsidente van den Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref-, grondslag werd vervolgens de feestrede uitgesproken, met het onderwerp „Een lied vol levensdrang". Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. De Kerstsamenkomst had gisteren plaats in de zaal van den heer Moeliker. Bij het binnenkomen werden wij verrast door den gezelligen aanblik der zaal, deze was nl. keurig versierd met dennengroen en bloe men, door vriendelijke leden present gedaan. De voorzitster, mej. Kamp, opende de sa menkomst en sprak haar blijdschap uit over de groote opkomst en heette alle aanwezi gen welkom. Zij hoopte dat, al is het nog vroeg om Kerstfeest te vieren (door om standigheden kon het niet anders) allen toch een goeden avond mochten hebben. Het verheugde haa,r zooveel slechthooren den te zien, wat beteekent, dat het doel der vereeniging meer beteekenis krijgt, dit is meer saamhoorigheid onder slecht- en goed- hoorenden. Hierna kreeg mej. Bok gelegenheid voor het geven van een lipleesles. Na afloop hiervan dankte de voorzitster mej. Bok voor de moeite die z\j zich ge troostte, om op deze samenkomst aanwezig te kunnen zijn. Het bljjkt dat de leden het nut hiervan leeren inzien, daar zich na den vorigen oproep, zich eenige personen aan meldden voor dezen cursus. In Januari hoopt men te beginnen met twee cursussen, een voor dames en een voor heeren. Zij die aan deze cursussen wenschen deel te nemen geven zich zoo spoedig mogelijk op bij een der bestuursleden. Na de pauze vertelde de voorzitster een zeer mooi Kerstverhaal. Dank zij de groeps- telefoon konden allen hiervan genieten. Door mevr. Wolters werd vervolgens het bekende „Stille Nacht" gespeeld, wat door- alle aanwezigen werd meegezongen. Het verdere gedeelte van den avond werd in een gezellig samenzijn doorgebracht, o.a. door een wedstrijd in het-sjoelen, dat onder broken werd door het zingen van eenige bekende liederen, welke door mevr. Wolters op de piano werden begeleid. Het licht inwendig. Alharribra. Gisteravond ging in de „Alhambra"-bios- coop een film, die, voor het goede doel ge- gegeven, in een drietal vertooningen werd afgedraaid. Het was bovengenoemde film, die, uitgaande van den Ned. R.-Kath. Blin- denbond „St. Odilia" propaganda wenschte te maken voor het doel, te bewerken, dat de blinden door ontwikkeling en arbeid zich in het normale leven kunnen staande houden naast en tussc-hen de zienden, dat ze niet door hun gebrek uitgesloten worden van het werk in de maatschappij. Dit hoeft echter niet te leiden tot medelijden, gelijK de blinde inleider van de film zich uitdruk te. De blinden zouden al heel blij zjjn, in dien de zien'den hun medeleven toonden, indien deze laatsten medehielpen te be vorderen, dat de blindenbond zijn doel kon bereiken, n.l. het behartigen der godsdien stige, zedelijke en maatschappelijke be langen. Spreker wees in dit verband op het niet bestaan van den leerplicht van blinde kinderen, op het'geheel op eigen financiën aangewezen zijn van ouders, die, hun ge brekkig kind naar een instituut willen doen voor het gereedmaken voor den strijd in de maatschappij. Want. spreker herhaalde nog eens „wij blinden hunker n naar werk, vragen niet naar medelijden, doch naar medeleven, willen oök een gelukkig, eigen huiselijk leven leiden." En daarom hebben, deze gebrekkigen vereenigingeri gesticht, die er zorg voor dragen, dat er ontwikke ling komt. Op déze film, waarop alleen blinden, of menschen, die practisch gespro ken bijna blind zijn," voorkomen, konden we van een en ander een voorstelling krijgen. We zagen de kinderen naar school gaan en daar, door hun tastvermogen der vingers, leeren lezen, we zagen hun vorderingen in het voor hen speciale Braille-schrift, Ook kregen we een kijkje 'op het onderwijs in Aardrijkskunde door 't betasten van kaar ten en relief. We zagen de meisjes breien en woonden oefeningen bij in machine- schrijven. Na 'de school komt de vakoplei ding om naderhand in het volle leven het brood te kunnen verdienen. En dat hier. naast het van ouds bekende matten- en mandenmaken nog andere ontwikkeling ge geven werd, bleek ons uit die beelden van den pianist, den marconist, de inpaksters in de chocoladefa-briek, de beambte der tele fooncentrale cn de masseuse. Maar naast deze op de'practijk gerichte handelingen, kregen we ook de ontspanning te zien op de speelplaats, op de glijbaan, iri de gym nastiekzalen en in een orkest. Op straat wordt vaak geholpen door den trouwen vriend van den mensch, dt.i band. die waar schuwt, als er eenig gevaar dreigt. Met de waarschuwing, dat'blinden kunnen wer ken. en dus verzoeken dat ze hun laten werken, eindigde deze opwekkende film voor de hulp tervertooning waarvan, de inleider dank zei aan verschillende perso nen, o.a. den heer Wijten burg en de firma Smits. Door de bekende welwillendheid dezer la,atste, werd de avond geopend met een film over België, waarin vnl. het kleurige, schitterende leven van Brugge duidelijk werd in prachtige natuuropnamen van deze oude, schilderachtige stad. Daarna ging 'n film over eenige wereldwonderen, waarbij we door Europa, Afrika en Azië werden gevoerd om een kijkje te nemen op schit terende oude bouwwerken. Een tweetal leuke, komische films, de verjaarpartij van Betty Brooks en het Piano- transport vulden het programma aan. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het post- en telegraafkantoor alhier is morgen (Zaterdag' 15 December) een lo ket voor postzegelverzamelaars geopend van 3 uur tot half 5 's middags, waar di verse uitgaven der Nederlandsche, Neder- landsch-Indische, Surinaamsche en Cura- gaosche postwaarden verkrijgbaar zullen zijn. Een tooneelvoorstelling. In achterstaande advertentie wordt aan de leden van den kunstkring voorheen „het Schouwspel" medegedeeld, dat de opvoering van „Sonna" door het gezelschap Pierre Mols definitief is vastgesteld op Dinsdag 29 Januari, in het Concertgebouw alhier. Een tentoonstelling. De postduivenvereeniging „de Posthoorn" alhier houdt op Zaterdag 15 en Zondag 16 December in haar clublokaal Molenstraat 3) alhier, haar jaarlijksche tentoonstelling van postduiven. Voor deze tentoonstelling zijn waardevolle dieren ingeschreven, welke dezen zomer duizenden kilometers hebben gevlogen. De duiven worden gekeurd door den be kenden keurmeester van duiven den neer Dierik te Sluiskil. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken het Er.gel- sche stoomschip „Scholar" naar Liverpool, na alhier een lading greenheart te hebben gelost. Het Finsche stoomschip „Carelia", dat gisteren bij Borssele aan den grond is geioo- pen, is bij hoog water vlotgebracht, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. MIDDELBURG Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Sedert de laatste opgave is door geschen ken of aankoop de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen verrijkt met o.a. de volgende voorwerpen twee paar dameskousen uit 1802 met ge borduurde randen een Zuid-Bevelandsche bovenmuts een boek met afbeeldingen, courantenknipsels enz. de helft van een opgevischte zandsteenen vijzel een foto van het herplaatste Beeldenhuis te Vlissin gen een scherf van antiek aardewerk en een foto van een oerschedel met daarin vastzittend fragment van een steenen bijl. De Provinciale Bibliotheek. Het op 7 December vastgestelde regle ment op het gebruik van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, vermeldt, dat de Bibliotheek dagelijks, behalve op den Zon dag en in- de eerste twee weken van Au gustus, voor het publiek geopend is van 2 tót 5 uur. Met den Zondag wórden gelijk gesteld de Nieuwjaarsdag, de tweede Paaschdag, de Hemelvaartsdag, de tweede Pinksteren, de beide Kerstdagen en de dag,' waarop de verjaardag van het Hoofd van den Staat wordt gevierd. Toegang hebben alleen zij, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Verder bepaalt het reglement o.a., dat men geen boeken ter lezing krijgt als de bibliothecaris overwegend bezwaar heeft op gronden, ontleend aan den inhoud van het boek of van den aanvrager. Alleen mogen boeken worden medegeno men, als de belanghebbende zich verbindt, de af te geven boekwerken, binnen, een maand in denzelfden staat, waarin zij ontvangen zijn, terug te geven, of de waarde daarvan, volgens schatting van de Commissie voor de bibliotheek, te vergoe den. Dit geldt niet voor de toezending van boeken aan wetenschappelijke instellingen, waarmede de bibliotheek in ruilverkeer staat. De .commissie, kan bepalen, zulks op voorstel van den bibliothecaris, dat bepaal de boek- of plaatwerken niet voor uitleen in aanmerking komen. Prenten, handschrif ten en kaarten worden als regel slechts uit geleend aan wetenschappelijke instellingen waarmede de bibliotheek in ruilverkeer, staat en overigens niet dan na uitdrukke lijk gevraagde en verkregen toestemming der commissie, den bibliothecaris gehoord. Stijgende werkloosheid in Zeeland. Overzicht van den stand der werkloos heid in de gemeenten behoorende tot het gebied der districts-arbeidsbeurs te Middel burg op 30 November. De cijfers tusschen haakjes geven den stand op 31 October Middelburg 1093 (1027), Vlissingen 1292 (1008), Aagtekerke 6 (2), Arnemuiden 181 (93), Baarland 33 (6), Biggekerke 14 (8), Borsselen 8 (8). CoUjnsplaat 60 (17), Dom burg 68 (49). Driewegen 5 (3). Ellewouts- dijk 24 (9), Goes 198 (75), 's-Gravenpolder 20 (14), Grijpskerke 7 (3), 's Heer Abts- kerke 5 (3), 's Heer Arendskerke 58 (24). 's Heerenhoek 34 (14), Heinkenszand 44 (19), Kruiningen 84 (52), Meliskerke 6 (1), (94), Kapelle 61 (6.1), Kats 9 (0), Katten- dijke 1 (0), Kloetingo 30 (10), Kortgene 19 (0). Koudekerke 102 (61). Krabbendrjke 55 (19), Kruiningen 85 (52), Meliskerke 6 (1). Nieuwland 46 (6), Nisse 4 (10), Oostkapel Ie 22 (11), Oudelande 31 (17), Ovezar.de 44 (43). Rilland Bath 32 (2), Rirthem 19 (2), Schore 20 (14), Serooskerke 28 (24). St. Laurens 12 (6.) Souburg 300 (234), Veere 16 (8), Vrcuwepolder 4 (3), Waarde 14 (3), Wemeldinge 37(23). Westkapelle 270(203), Wissennerke 65 (9), Wolphaartsdijk 36(4), Zoutelande 17 (5). Totaal stonden per 30 November bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschre ven '6S8 (3420) werkzoekenden of een ver meerdering met ongeveer 36.8 OOST- EN WEST-SOUBURG Het Groene Kruis. In de plaats van den heer P. J. Arendse, die niet meer als secretaris van oovenge- noemde afdeeling in aanmerking wilde rto- men, is benoemd het bestuurslid de heer F. Leenhouts. Tot commissaris van het materieel werd benoemd de heer M. Arendse, Ritthemsche weg, in de plaats van den heer W. Huson, die als bestuurslid heeft bedankt. Het aantal Jeden van de afdeeling Het Groene Kruis is te Oost- en West-Souburg gestegen tot over de 1000. Te Ritthem oe- draagt het ruim 150. Een jaarvergadering. Gisterenavond hield de M. V. „Persis" haar 17e jaarvergadering. De presidente, mej, Huson .opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, met dank aan God voor Zijn zegen in het afge- loopen jaar en bracht zij voorts dank aan de begunstigers voor hun steun. De veree niging telt thans 24 leden en vernamen wij verder dat een flink aantal kleedingstuk- ken aan de Diaconie kon wouden geschon ken. Deze werden ter bezichtiging gesteld en het bleek dat-er 107 stuks waren. De avond werd verder afgewissek. door ver- schillende voordrachten en een tableau. Een en ander viel zeer V den smaak der aanwezigen. Verschillende zustervereni gingen complimenteerden de vereeniging met dezen avond. Gedurende de pauze wer den ververschingen aangeboden. Ds. Ba- vinck sprak-een slotwoord, waarin hij ge legenheid vond te wijzen op de taak, die wij ieder persoonlijk en allen gemeen hebben n.l. om het licht wat God schenkt ook te laten schijnen en spiegels te zijn van de Liefde van Christus. Dit is en moet zijn het werk der vereeniging, wat spreker verder uiteenzette, waarna hij met dankzegging- de vergadering eindigde. „Peisis" mag op een gezelligen goed geslaagden avond te rugzien. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingmerk bij P. van Splimderen; Middelburgsc'he straat 85 een doublé armband bij A. Bakker Paspoort- straat 2 een klein hangertje met foto'? bij J. Schout, Braamstraat 40. BRESKENS Een tooneelvoorstelling. Voor de vereeniging voor Volksontwikke ling alhier trad Donderdagavond met veel succes op het Nieuw Tooneel te Gent met het blyspel „De schat uit Congo". GOES Districtsvergadering Ned. Chr. Land- arbeidersbond. Gistermiddag hield de Chr. Landarbei- dersbond in het Schuttershof te Goes een druk bezochte vergadering van afdeelingen op Zuid- en Noord-Beveland. onder voorzit terschap van den heer P. Luikenaar te Wolfaartsdijk. Eerste spreker was de heer A. Vinger ling, hoofdbestuurder, die sprak over het onderwerp „Moed houden". Wie moedeloos is, is ook machteloos. Dit geldt, aldus spreker, ook voor het organi satieleven. De leden van de Chr. vakorga nisatie hebben geen reden voor moedeloos heid, want twee voorwaarden zijn er om moed te houden, nl. de zekerheid dat we een taak te vervullen hebben en de weten schap at God helpt. De Aaak in de vakorganisatie is meer dan de contributie betalen en de uitkeering in entvangst te nemen. Tweede spreker was de heer H. Ouder kerk, secretaris-penningmeester van den Bond te Utrecht. Deze sprak over „Zegen verplicht". Spreker herinnerde aan het 25-jarig be staan van het Chr. Nat. Vakverbond, dat dezen zomer te Utrecht is gevierd. Daarna zette spreker in den breede uiteen wat de vakbeweging voor de arbeiders, hun gezin nen en voor ons volksleven is geweest, zóó zelfs dat op de jubileum-samenkomst te Utrecht hiervan is getuigd door vertegen woordigers der régèéring'. Spreker wekte op tot groote activiteit. De organisatie moet op peil wórden gehou den. Geen kankeraars maar bouwers heb ben we noodig, temeer omdat de bedrijfs- radenwet er is en het feitelijk van de ar beiders afhangt of deze in werking kan treden. We zijn op den goeden weg, maar het -'deaal is nog niet bereikt. TERNEUZEN Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad herdacht de voorzitter het overlijden van den heer J. J. de Jager. Hij roemde den overledene als een niet on- beteekenend lid van den raad, die naast zijn groote scherpzinnigheid een groote vriendelijkheid bezat, en herdacht met waardeering hetgeen de overledene in de lange jaren, dat deze van den raad, zoowel als lid, als ook a's wethouder, deel uit maakte, voor het welzijn der gemeente heeft verricht. Spreker wees er op, dat van dit overlijden voor allen een roepstem uit gaat, dat ondanks sterkte en ondanks kracht voor ieder onverwacht het laatste oogenblik kan zijn gekomen. Met algemeene stemmen werd besloten onder intrekking van het raadsbesluit van 9 October 1914, tot garantie eener leening groot 18.000 der vereeniging tot zieken verzorging te Terneuzen zich opnieuw voor een leening groot 9500 garant te ver klaren. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting kwam tot uiting, dat verschil-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1