500 300 150 100 25 DONDERDAG 13 DECEMBER EERSTE BLAD iNo.294' 72e Jaargang 1934 Ilillin: firma I. ttS 11 tllDE It., Satan SI-HI. IliisiipUiltl. 10. PitatainifMI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestteen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /T.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10ct.(max. lO.regels). Bij.3 maal.plaatsing van l-5regels/lalles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voèt ot dog. gulden bi) verlies van een duim gulden bi| verlies vap een wijsvinger gulden Dl) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE' VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen DELVEN VAN WATERLEIDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengen ter openbare kennis, dat in 1935 door den Polder Walcheren de navol gende waterleidingen, zich bevindende in deze gemeente, zullen worden gedolven le. de VlissingenRitthemsche sprink, in de maanden October tot en met December. 2e. de nog niet gedolven gedeelten van de Dijkshoeksprink in de maanden Augustus tot November. Vlissingen, 13 December 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Flitsen Het Nederlandsche crediet aan Op dezelfde wijze als destijds aan Frank rijk een groot bedrag werd geleend, heeft een Nederlandsch syndic'aat een.crediet aan België verstrekt voor den t\jd van één jaar en ten bedrage van niet minder dan eeh milliard francs Het schijnt dat 750 mïl- lioen francs ten goede 'komen aan België en 250 millioen francs aan den Congo. Er wor den driemaands promessen verstrekt, die maximaal drie keer kunnen worden ver lengd. De Nederlandsche Bank heeft tot deze transactie toestemming gegeven, het geen wil zeggen, dat onzè circulatiebank de promessen desgewenscht zal discontecren of beleenenterwijl het te verstrekken geld, uit het bezit der credietgevers aan goud en valuta, zal worden beschikbaar gesteld. De valuta-verhoudingen zullen er niet door worden beïnvloed. Op deze transactie is van alle zijden cri- tiek uitgeoefend. Precies op dezelfde wijze als destijds de stemmen zich verhieven te gen de transactie met Frankrijk. De cri tici wijzen bjj hun critiek op den financiee- len nood, waarin zoo menig deugdelijk Ne derlandsch bedrijf zich bevindt en men roept schande over het feit, dat het Neder landsche kapitaal, om maar op zoo veilig mogelijke wijze rente te maken (het crediet aan België is verzekerd door een goud clausule, waar menschelijkerwijs niet aan te tornen is) het buitenland zoekt en het eigen land links laat liggen. Deze critiek is onjuist. Want het geldt, dat naar het buitenland verhuist, is 'geld, dat slechts op korten ter mijn mag worden uitgezet, omdat het ook op korten termijn gegeven is. Men mag het niet beleggen in deugdelijke objecten in óns land, want het moet elk moment kunnen worden teruggenomen. Het kan alleen plaatsing zoeken voor korte credieten en naar zulk geld is hier te lande nagenoeg geen vraag. Men bestudeere de balansen der Nederlandsche Bank om te zien, hoe veel er renteloos als rekening-courant-saldi is ge deponeerd men zou dit heusch niet doen, wanneer het op andere, even veilige wijze, kon worden belegd. In tijden, dat de be langstelling voor de beurs groot is, vloeit er veel van dit tijdelijke geld naar de prolon- gatiemarkt. Prolongatie is een vry risico- Iooze belegging, want men heeft een be hoorlijke overwaarde en de prolongatie gever heeft het re-'it om binnen vier en twintig uur het onderpand te verkoopen, wanneer in dien tijd het vereischte surplus niet is gegeven. Maar de levendigheid op de effectenmarkt is buitengewoon gering en het ziet er nog niet naar uit, of daarheen flinke bedragen aan korte gelden zullen hunnen worden gespuid. Er is echter een andere zijde aan het vraagstuk. De regeering zou een wakend oog moeten houden op de kapitaalmarkt. Zij moest kun nen eischen, dat alvorens dergelijke trans acties als de onderhavige worden afgeslo ten, haar toestemming moet worden verkregen. Deze toestemming moet af hankelijk gemaakt worden van han delspolitieke faciliteiten, welke de te- r genpartjj zou willen geven, afgezien natuurlijk van de rente en van- de vei ligstelling van het geld. Rente is een beloo ning voor het gebruik van het kapitaal sommigen vinden het dan onbillijk, wanneer men buiten de belooning in den vorm van rente nog andere materieele eischen gaat stellen. Immers zoo redeneeren deze vindt men de rente in verband met de in ternationale renteverhoudingen of met het bijzondere risico, dat wellicht geloopen wordt, te laag, welnu dan gaat men tot het afsluiten der transactie niet over. De con tra-prestatie van kapitaals-verleening is rente en geen rente plus handelsfaciliteiten. Dit moge eenigermate juist zijn in nor male tijden (alhoewel ook dan de geldschie ter weieens andere dan ren te-voorwaarden stelt, zooals het verkrijgen van commissa riaten etc.) in abnormale tjjden, waarin wjj ook nu leven, gaat dit niet op; In den eco- nomiscben oorlog, welke wij hebben mede te strijden, beteekent het beschikken over „geld" een groote macht, welk geld dan ook slechts kan worden uitgeleend, wanneer daarvoor' een bijzondere aanleiding be staat. In dit geval is het niet het geval men had dus moeten decreteeren, dat Bel gië hiervoor extra-tegemoetkomingen op handelspolitiek gebied moest betoonen. Om onze „eigen" rente voor de volle 100 procent uit Duitschland te kunnen touchee ren, heeft onze regeering toegestemd in het •verleenen van zusatz lichen Export Waar om dan geen grootere eischen aan het Belgisch crediet? Ned. Roode Kruis, afd. Vlissingen. Britannia. Voor een geheel gevulde zaal werd gis teravond door de Dames afdeeling Eerste Hulp en Heeren afdeeling Transport-colon ne van het Nederlandsche Roode 'Kruis, afdeeling Vlissingen in het Grand Hotel Britannia een uitvoering gegeven, waarbu tevens de verloting der prijzen plaats vond, welke vefloting door deze afdeelingen ten bate van het goede werk was georgani seerd. De heer H. L. Frenks opende de bijeen komst en het was hem een aangename taak namens de beide afdeelingen de aanwezi gen een hartelijk welkom toe te roepen. In het bijzonder heette hij ook welkom de besturen van verschillende vereenigin- gen, \yelke in nauw contact staan met dit werk, evenals de afgevaardigden uit Mid delburg. Hartelijk zegt spreker de aanwezigen dank voor hun gewaardeerüen steun en hij sprak de hoop uit, dat deze steun voort durend zoo mag blijven. Zij stellen zich dan ook in dienst der naastenliefde en barmhartigheid. Zeer dankbaar was de heer Frenks dat „The Minstrels" voor dezen avond hun ge waardeerde belangelooze medewerking wil den verleenen en hierdoor hebben opge luisterd. Spreker wees er op, dat „The Minstrels" al een goede reputatie ge nieten, niet het minst door hun herhaalde lijk optreden voor onze militairen. Spreker sprak de hoop uit dat allen een aangenamen avond zouden hebben en ver klaarde hiermede het samenzijn voor geopend. Door „The Minstrels", welk ensemble op het podium had plaats genomen, werden vervolgens een viertal nummers ten gehoo- re gebracht. Zij openden, onder leiding van den heer C. van Hoek, met „Wir sind immer gute Kameraden", waarna volgde, zooals de heer Van Hoek opmerkte, 't voor dezen tijd zoo bijzonder geschikt^ nummer „Geen geld en toch geen zorgen", waarna nog gespeeld werden „Isle of Capri" en tot slot „Little Man you 've had a busy day". Op zeer verdienstelijke wijze werden deze populaire liederen door het kranige gezel schap uitgevoerd, en het dankbare applaus na elk nummer was dan ook wel verdiend. Hierna werd overgegaan tot de verloting der 67 prezen, w.o. zeer fraaie en nuttige, welke trekking begrijpelijk de noodige span ning in de zaal veroorzaakte. Wanneer af en toe een prijs in dc zaal viel, steeg de vreugde ten top. Door een dubbel-kwartet, met solo-zang, gevormd uit leden der dames-afdeeling, werd vervolgens gezongen „De Verpleeg sters". Dit teere lied, goed gezongen door deze zangeressen in het verpleegsters-cos- tuum van het Roode Kruis, klonk ontroe rend de soliste vertolkte hoe schoon de roeping is van dit werk en het dubbel- kwartet vulde dit aan met het refrein Verpleegster uit roeping te wezen Dat is wel het mooiste bestaan. Mijn dank is 'n handdruk van een zieke, 'n Glimlach, een hoofdknik, een traan. Het lied werd gedrag n door zachte viool begeleiding. Te betreuren is we voelen ons ver plicht hierop te wijzen dat de indruk voor een deel werd weggenomen door het onbehoorlijk gedrag van een, gelukkig klein deel van het publiek, dat zelfs bij een der gelijk gevoelvol lied zich niet onthouden kan- van giechelen. Het' was jammer. Een dankbaar applaus viel het dames koortje ten deel. Een zeer gelukkig idee was het van de vereeniging om in een mooi tableau op piëteitvolle wijze de nagedachtenis te eeren van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prinses Hendrik, welke beide Vor stelijke personen .zooveel daadwerkelijke belangstelling toonden voor het werk van het Ned. Roode,Kruis. Het middengedeelte van het tableau stelde voor de Nederlandsche Maagd, uiting gevende aan de smart van het Nederland sche Volk. treurende over Kóningin Emma en Prins Hendrik, aan de eene zijde uitbeel dende door verpleegsters, het liefdewerk van de Koningin-Moeder, aan de andere zijde door Roode Kruis-mannen; het werk van den Prins der Nederlanden. Tijdens de vertooning van dit tableau brachten viool en piano muziek uit Vale rius' „Gedencklanck" „Bede voor het Va derland" ten- gehoore. Als eerbiedige hulde aan de nagedachte nis van deze beide betreurde dooden, ston den alle aanwezigen van hun zitplaatsen op. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in 1 bedrijf ;,Meneer Sul". Met groote aandacht werd dit leuke spel door de zaal gevolgd. Wij konden consta- teeren dat door de spelers en speelsters flink was gestudeerd de rollen werden goed vertolkt. Wat is er gelachen om de den heer Sul, die in alles bleek toch geen „sul" te zijn, getuige zijn rake opmerkin gen om het kittige dienstmeisje Mina hoe verrassend was de omkeer, toen meneer Sul den goeden raad van mijnheer Plak in toepassing bracht en de rollen werden om gekeerd en „mevrouw Amalia" -zich opeens de gehoorzame echtgenoote toonde. Het was een blij eindigend slot en oen tevreden en gelukkig gezin.- Een dankbaar applaus beloonde de me dewerkers voor hun mooi opgevoerd spel. De beide afdeelingen mogen op een goed geslaagden avond terugzien. Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hoop op Zegen". 1909—1934. Concertgebouw. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan heeft „Hoop op Zegen" gisteravond onder leiding van haar directeur, den heer A. Bosdijk, voor een eivolle zaal een jubi leum-uitvoering gegeven, waaraan mede werkten een orkest met mevr. Höfelein Bekker als concertmeesteresse en de so praan Machteld Hagenbeek. December is de maand der verwachting. Advent. Weldra glanst weer het Kerstlicht. Zeer juist gezien was het dan ook, dat het programma gedeeltelijk stond in het teeken van het eeuwen-oude feest der Messias- verwachting, welke in het Christendom is vervuld het feest van de overwinning der duisternis door het licht. In dit verband voerden koor en orkest de Kerstcantate van M. C. van de R.ovaart uit, daarmede goede indrukken vestigde, evenals de sopraan soliste. De vrouwenstemmen vormen het beste deel van het koor, hetgeen ook bleek in Psalm 104 (De Kosmos) van Bernard Zweers ('t programma vermeldde Sweers), waarin de verschillende afzonderlijke stem groepen zich lieten hooren. Indien de man nenstemmen evenredig waren aan die der vrouwen en speciaal de bassen meer volume tot hun beschikking hadden, zou de totaal klank ongetwijfeld te roemen zijn. En als de inderdaad muzikale leider dan nog scher per de puntjes op de i's zet, wat voordx-acht en nuanceering belangt, zullen we eerlang van prestaties kunnen spreken. Het orkest, dat wel eens wat al te forsch klonk, kweet zich kranig van zijn illustratieve taak. Ge heel in de lijn van de Kerstgedachte lag ook „Een Kindeke geboren" van Adr. P. Hamers, dat met de afwisseling sopraan solo en koor, mooi slaagde. Het programma ving aan met de ballade „De Zangvallei" van Ludwig Felix Brandts Buys (oorspron kelijke tekst „Das Singenthal" van Ludwig Uhland), welke verdienstelijk gezongen werd, behoudens het déraillement bij „hal lo". De bariton-solo werd ten gehoore ge bracht door den heer J. C. Groenenberg, die zijn partij echter in ,,'k Doe afstand van mijn rechten enz." (met cello-obligaat) niet volkomen meester was De sopraan Machteld Hagenbeek bracht ter afwisseling van de koornummers „Zon nelied" van Cath. van Rennes, „Stand- chen" van Schubei't, „Panis Angelicus" van César Fi'anck en „Des Kindes Gebet" en „Maria Wiegenlied", beide van Max Reger. In het frissche, blijde Zonnelied kwam haar warme, heldex-e, klankvolle stem nog niet tot volle ontplooiing, doch in de overige liederen wist zij ons onafgebroken te boeien door haar toon en voordracht. In César Franck en Reger's verrukkelijk Wiegenlied gaf dez'e zangeres wel het beste, wat ze te geven had. In mej. Anna Minderhoud vond, de soliste een accurate begeleidster van de Reger-liederen (de overige werden door orkest begeleid). Het dankbare auditox'ium heeft alle uit- voex-enden met warm applaus dank gezegd voor het gebodene. De zangeres, die haar bijval overbracht op de haar begeleidende elementen, ontving bloemen, evenals ver schillende daxnes uit het orkest en directeur Bosdijk. Na de afwerking van het zangprogram ma speelde het orkest het Bondslied van den Chr. Nationalen Werkmansbond. On- dexwijl begaven zich eenige bestuursleden van de afdeeling Vlissingen van dien bond naar het podium, alwaar de afdee- lingsvoorzitter, de heer W. de Ridder, de jubileerende vereeniging, welke een oxxderaf deeling is van den bond. complimen teerde en met- een toepasselijk woord eexx nieuw vaandel aan haar voorzitter over handigde namens den Chxist. Nat. Werk mansbond. Spreker hoopte, dat de leden zich achter 1 het vaaxxdel zouden' scharen, dat de banden tusschen beide vereenigingen verstevigd zouden blijken door dit bewijs van sympathie en dat het devxes van der. bond 1 „De hand aan den ploeg „Het oog naar omhoog" ook dat van „Hoop op Zegen" zou blijven De heer C. M. Janse aanvaardde als voor zitter der zangvereeniging 't fraaie nieu we vaandel, sprak een kort woord van dank en andeivnaal weerklonk het Bondslied, waarop een spontaan applaus volgde. Toen dit geluwd was vertolkte de e'ere- voorzitter, ds. J. S. Hai-tjes, die de uitvoe- rixig'met gebed geopend had, den dank van de px-edikanten en de Ned. Herv. gemeente voor de hulpvaax-digheid, waarmede „Hoop op Zegen" hen steeds tex-zijde heeft ge staan. Spreker wekte het koor op om zien rond het nieuwe vaandel en het vaandel van Jezus Christus te schax-en, lxooptel dat „Hoop op Zegen" in muzikaal opzicht zou stijgen ter eere van Gods naam en eindigde met dankzegging. O. Optreden van de Flierefluiters. Het afdeelingsbestuur van de Vara is het na veel moeite mogen gelukken, dit veel gevraagde ensemble, onder leiding van Ed dy Walis, in Vlissingen te kunnen laten op treden op Maandag 17 December, in het Concertgebouw. Deze uitmuntende mede- wei'kers van de Vara, die geregeld voor de microfoon concerteeren, genieten een groote populariteit onder de luisteraars. Doch ook waar zij optx-eden in het land, oogsten zij overal in stampvolle zalen een uitbundig succes. Ook de refreinzanger Albert de Booij, is door het optreden voor de mxcro- foon een gevierde zanger en ook bij het optreden in het land heeft hij met zijn pak kende liedjes een ongekend succes. Het programma voor dezen avond ziet er aantrekkelijk uit en er is plaats open ge laten oin door den bezoeker een nummer uit te kiezen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Filmavond voor Ouden van Dagen. Door den heer Ch. L. Dert alhier, werd gistex*avond een filmavond aangeboden aa n de Ouden van Dagen in het Gasthuis. De films die allen een humoxdstisch kar-akter droegen, en waarin de bekende helden van het witte doek als Jackie Coogan en Char lie Chaplin meespeelden, werden schitte rend geprojecteex-d. Het behoeft geen be toog dat het voor de Ouden een avond was van ongekend genot, waax-van zij dan ook op een dubbelzinnige wijze bhjk gaven. De films die allen van onbx*andbare sa menstelling waren, wei'den voor dit doel belangeloos door de Kodak Mij. te 's-Gi"a- vënhage afgestaan. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De proefvluchten van de „Snip" op Schip hol te Amsterdam, welk vliegtuig morgen nacht naar de West vertrekt. De verkoop der weldadigheidspostzegels in het hoofd postkantoor te Amsterdam. Het over dekte zwembad te Leeuwarden dat officieei geopend is. De nieuwe school voor vrou- wenai'beid te Rotterdam, het interieur van een der klassen. Een inspectie over de mariniers te Rotterdam, die naar het Saar- gebied zullen vertrekken. Een nieuw ge bouwde watermolen te Hoofddorp in den Haarlemmei'meei'polder. Minister Mar- chant voor de microfoon, het woox'd voeren de over de spellingkwestie. Sohoepvaartberiehten. Het Pin scha stoomschip „Carelia", ko mende van Londen en bestemd naar Ant werpen, is hedenmorgen nabij Borssele om hoog gevaren. De sleepbooten „Simson" en- „Goliath"' zijn derwaarts vertrokken, doch men vei*wacht dat bet schip hedenmiddag met wassend water op eigen kracht zal vlot komen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een portemonnaie met inhoud bij Schippers, Beciusstraat 16, Souburg. ZOUTELANDE Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden vergadering van, den gemeenteraad te Zoutelande deelde de voorzitter, o.m. mede dat een- plan voor werkverschaffing aan den minister vaxi sociale- zaken is ingezonden. Dit plan behelst het gelijkmaken van het. vx-oon liggende ten Nooi'den van den weg naar Westkapejle. B. en W. zijn van olan met het begin van het volgende jaar de werkverschaffing te doen beginnen. Verder wordt door B. en W. met den Polder Walcheren onderhandeld om sprin- ken te doen délven in werkvërschaffing. Daar B. en W. van meening zijn dat niet voldoende objecten voor werkvei'schaffing zullen te vinden zijn, overwegen zij het in het leven i'oepen van een steunregeling. Een adx-es van de Provinciale commissie voor werkloozenzorg N.V.V. en S.D.A.P., inzake voorziening tegen werkloosheid, wex-d voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de afdeeling Middelbux-g en omstx-eken "a.n den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters, waarin verzocht werd de perso- neele belasting voor koffiehuis- en restau rantlokaliteiten te verlagen, werd niet in gewilligd. De heer Verhage was voor in williging. Een verzoek van den heer P. Koppejan, Meliskerke en 12 anderen om vexbarding van den Jan Geex-tsesweg, waax'bij dan de kosten van verharding zullen worden ver haald op de aangelanden, door middel van een baatbelasting, werd afgewezen. B. en W. achten deze weg van te weinig betee- kenis voor de inwoners dezer gemeente om daai'aan eenige kosten te besteden. De raad ging hiermee accoord. Op voorstel van B. en W. werd in begin sel besloten om de zijkanten van den Duin weg en een gedeelte van het Nooi'dervroon te beplanten. Van de Nederlandsche Sierteeltcentrale zal voor weinig of geen geld plantgoed kunnen worden betrokkexi. Een voorstel -^an den heer Vei'hage. om 25 beschikbaar te stellen voor het volgen door één persoon van een cursus voor werk- loozen te Middelburg, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren Ver hage en Maas. Op voorstel van B. en W. werd de school- geldverordening gewijzigd waardoor een billijker heffing zal plaats hebben. Tevens werd een nieuwe invorderingsverordening vastgesteld. Vervolgens kwam het uitbx*eidingsplan aan de ox*de. Alleen van de Domeinen waren bezwaren ingebx-acht tegen de vooi'gestelde bebou- wingsvoorschriften voor de duinen. Het bestuur der Domeinen is eigenlijk tegen alle voorschriften op dit gebied en wil naar eigen inzicht handelen. Op voorstel van B. en W.. werd besloten zoover mogelijk aan de bezwaren van de Domeinen tegemoet te komen, waarna het uitbreidingsplan en de bebouwingsverorde- ning werden vastgesteld. De voorzitter legde er den nadruk op dat deze concessie aan de Domeinen kan wor den gedaan, daar zij zonder medewerking van den raad de duinen toch niet kan laten bebouwen. Besloten werd de effecten, waarin het- kapitaal voor tolaf' oop is belegd te ver koopen en het kapitaal aan de provincie over te dragen. De heer F. de Witte wex>d tot -lid van het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1