1000 500 300 25 WOENSDAG "gemeentebestuur stads- en provincïenieuws IVo.293 72e Jaargang Uitgavefirma F. VAK DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD 1934 ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dpor het geheele rijk 12.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regtl meer 10 pt. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bii verlies van een hand, voet o) oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bit verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DELVEN VAN WATERLEIDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengén ter openbare kennis, dat in 1935,lie navolgende waterleidingen, zich be vindende in deze gémeente, zullen worden gedolven le. de VlissingenRitthemsche sprihk, in de maanden October tot en met December. 2e. de nog niet gedolven gedeelten van de Dykshoeksprink in de -maanden Augustus tot November. Vlissingen, 12 December 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Flitsen Een Directeur-Generaal voor den Middenstand? De minister vaneconomische zaken heeft bij de algemeene beschouwingen in de Ka mer over de begrooting van zijn departe ment ook gesproken over de middenstands problemen en deze bewindsman heeft ook op dit gebied bewijs gegeven van zijn orga nisatorisch kumien en zijn ruim inzicht in de middenstandsproblemen, Zoo noodig za.1 hiervoor de outillage van het departement worden uitgebreid. Binnenkort zal een ontwerp betreffende het uitverkoopwezen het departement verlatenaan regelin gen der automaten en van het cadeau-stel sel wordt gewerkt, doch deze beide laatste problemen hebben zulke moeilijke conse quenties, dat nog niet te zeggen is, of er en zoo ja, welke oplossing daarvoor te vin den is. Invoering van een spertijd voor de vestiging van winkels wees de minister ar uitvoering van een dergelijk denkbeeld is volgens hem onmogelijk. „Zoo noodig" zal de middenstandsoutilla- ge van het departement worden uitgebreid. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, dat bij een toespitsing der economische moei lijkheden voor ons land dit „zoo noodig" spoedig werkelijkheid zal worden. Daarom rekenen wij er vast op, dat het ministerie van Economische Zaken in de naaste toe komst er toe zal hebben over te gaan om de middenstandsbelangen beter te centra- liseeren, in welk geval niet kan worden ontkomen aan de benoeming van een direc teur-generaal voor den middenstand. Wij hebben daarvoor klemmende argu menten. Het is opmerkelijk, dat onze regee ring, bij monde van haar premier, dr. Co- lijn', heeft gezegd, dat „ordening" van het bedrijfsleven van onderop dient te geschie den en niet van „bovenaf", bij welke ver klaring de minister-president over het hoofd heeft gezien, dat de regeering door zijn landbouwcrisis-organisatie die ordening met kracht van „bpvenaf" aan het invoeren is. Zooals op het oogenblik de landbouw aan regels wordt gebonden o.i. volkomen terecht wijst op het doelbewust van hoogerhand „ordenen". De Overheid geeft biggen-oormerken uit en bepaalt daarbij 't aantal volgens een regionaal systeem zij stimuleert den akkerbouw en leidt deze in de richting van een grooteren verbouw van tarwe, en voedergranenzjj beperkt den steun aan de melk, bij welke beperking gedacht zal worden aan bedrijfsgroepbe- iangen, hetgeen zeggen wil, dat een „land- bouwplanwirtschaft" wordt ingevoerd, hetgeèn per saldo met ordening gelijk staat. Maar ons economisch raderwerk is zoo gecompliceerd, dat een doelbewuste orde ning van bovenaf direct de andere groepen beïnvloedt. Wanneer de regeering koeien gaat afslachten, komen de belangen der slagers in het gedrangwordt de in voer van voedergranen beperkt, dan zijn de importeurs, de handelaren en de vervoer ders benadeeld. Zoo kunnen wij door gaan. Elke ordening in de eene richting, veroor zaakt ordeningsnoodzaak in de andere. Het zou ons daarom niet verwonderen, wanneer te eeniger tijd' de ordening in den midden stand grootere afmetingen ging aannemen en dat daarbij de regeeringsbemoeienis hiermede onvermijdelijk zal leiden tot de door den minister geopperde uitbreiding van het middenstandsapparaat bij Econo mische Zaken. Zonder dat men dit misschien bewust is of zonder dat men dit zichzelf wil beken nen, wordt er in ons land al flink geórdend. Wij zijn op dien weg al een'eind voortge schreden en al huivert men nog terug voor het verleenen van wettelijke bevoegdheden aan bedrijfsinstanties, het feit, der bedrijfs- ordening zélf kan niet meer worden ontr kend. Dpordat de verschillende middenstands- problemen hierdoor ook aan intensiteit zulr len, toenemen, is des benoeming van 'n direc- .teur-generaal als leider van de regeerings- piiddenstandsafdeeling onvermijdelijk. De vraagstukken, die de minister voor .het oogenblik onoplosbaar noemt, zullen t.z.t. wellicht, toch worden geregeld, en de lei dinggeving, devoorbereiding bij —.en van al deze uiterst moeilijke vraagstukken eischen de volle werkkracht van een man, die doorkneed in middenstandsproblemen .toch voldoende objectief kan denken en handelen. Verzoek om verlaging der muziekbelasting. Aan den gemeenteraad is het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen De afdeeling Vlissingen van de Nieuwe Nederiandsche Bond van Koffiehuishouders en Slijters „Nienebokos" goedgekeurd bij Koninklijk besluit, gevestigd en kantoor houdend te Rotterdam aan het Stations plein 9b, ten deze domicilie kiezende ten huize van den heer F. van Gessel, secre taris, Nieuwendijk 2, te Vlissingen dat het bestuur van voormelde vereeni- ging zich tot taak heeft gesteld U te ver zoeken de voor ons bijna niet te betalen muziekbelasting te verlagen, dat nog slechts.weinig noodig is om te komen tot stopzetting van het maken van muziek in onze inrichtingen, dat 't nemen van genoemden noodmaat regel niet anders dan noodlottige gevolgen moet hebben voor ons bedrijfsleven, dat het bestuur hoopt op tijdige ingrij pende maatregelen ten opzichte van dezen onhoudbaren toestand, dat mede in verband met het feit, dat overal elders aanmerkelijk lagere aansla gen voor muziekvergunning geheven wor den, Het bestuur daarom vertrouwt in de homogeniteit van Uw college, gunstig te willen beschikken op zijn ernstig, doch dringend verzoek. Het kinderkoor „Euphonia". Bovengenoemd kinderkoor, onder lei ding van den heer M. P. Ventevogel, geeft Zaterdag a.s. haar tweede uitvoering in het Concertgebouw, des avonds 8 uur. Naast een 9-tal koorliedjes wordt opge voerd de kinder-operette „Reepelsteeltje", in 5 bedrijven door Johanna Veth. Aan decor evenals aan de costumeering zijn geen kosten ontzien, zoodat het geheel een prachtindruk zal maken. Een ieder die houdt vankinderzang en kinderspel, raden wij aan deze uitvoering te gaan bezoeken. De avond wordt beslo ten met een gezellig samenzijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. A. G. O. Voor de vereeniging A. G. O. treed Dins dag 18 December, des avonds 8.15 in het Concertgebouw op de tooneelgroep „het Masker" met „Marcus", vroolijk spel in 4 bedrijven van Marcel Pagnol. Pzem-mededeelingen. In „Ons Electriciteitsblad", orgaan voor electriciteits-verbruikers in Zeeland, wor den de volgende mededeelingen gedaan over de middengroep. De montage van de 6000 KW-turbine in de Centrale kwam gereed sedert eenigen tijd is deze machine in bedrijf genomen. Te Vlissingen werden bij het Postkan toor, op de Zeilmarkt en op het Boterplein nieuwe transformatorhuisjes gebouwd en in bedrijf genomen. In de omgeving van deze stations kwamen netverbeteringen en -ver zwaringen tot stand. Het net in de Marine straat werd ondergrondsch gemaakt. Ver der werd het net op enkele plaatsen uitge breid. Speciaal vermelden wij de uitbreiding ten behoeve van de havenloodsen aan de nieuwe Buitenhaven. Voor de terrein- en kadeverlichting bij deze loodsen is natrium- verlichting toegepast. Hier verspreiden dus voor het eerst in Zeeland natriumiampen hun geel licht, hetwelk zeer goed voldoet. Op het'emplacement van Stoomtram Wal cheren is later ook natriumverlichting aan gebracht. Aan de Oostzijde van de Buitenhaven te Vlissingen werd t.b.v. st-roomlevering aan de Vlismar en de, Steenkolen-Handelsver- eeniging een transformatorhuisje gebouwd en in bedrijf genomen. Te Goes zijn wij begonnen met den bouw van een vijfde transformatorhuisje dit komt in de L. P. v. d. Spiegelstraat. Ver der zullen ter verkrijging van een grootere •bedrijfszekerheid eenige uitbreidingen van het laag- en van het hoogspanningsnet worden uitgevoerd. Door het Kanaal- door Walcheren hebben wij bij de brug te Souburg een waterkabel geiegd, waardoor de laagspanningsnetten Oost- en West-Souburg zijn gekoppeld. Besloten werd tot ombouw van het bo- vengrondsche net te Domburg. De kabels zijn gelegd en een groot de<der aanslui tingen is reeds-op het nieuwe net overgezet. Het gemeentebestuur van Domburg besloot van deze gelgenheid gebruik te maken om tot electrische- straatverlichting over te gaan, deze is intusscïien in.bedrijf genomen. Ook te Gapinge is de gasstraatverlichting door electrische straatverlichting vervan gen. Te Heinkenszand werd besloten om het net in de Dorpsstraat tot aan Clare's pad ondergrondsch-te maken. De kabels zijn gelegd met het overzet ten der aansluitingen is begonnen. Aan den Westdijk te Vrouwenpolder werd een huisje gebouwd van hieruit zal een hoogspanningskabel worden gelegd naar het Pompstation Oranjezonder Middel- burgsche Waterleiding. Binnen korten tijd zal hier met de stroomlevering begonnen worden. Met den aannemer der werken voor de nieuwe brug te Vlake werd betreffende stroomlevering een' overeenkomst gesloten. Hiertoe werd vanaf ons transformator huisje nabij de Schorebrug een hoogspan ningskabel gelegd naar het voormalige 'spoorwegstation Vlake, o,iwaar een tijdelijk transformatorstation werd -opgericht en in dienst gesteld. Voor de levering van electriciteit aan de Oostzijde van de sluizen te Hansweert werd vanaf Kruiningen een hoogspannings kabel gelegd te Hansweert Oost werd een transformatorhuisje gebouwd en ingericht en een plaatselijk laagspanningsnet gelegd. Met de stroomlevering is op 3 Augustus 1934 aangevangen. Te Oostdijk werd een laagspanningsnet gelegd en in dienst genomen. De plannen tot electrificatie van het Station Kruinin- gen-Ierseke zijn uitgevoerd aan het einde van den Gapelieweg bij den Zanddijk werd hiervoor op 20 October 1934 een nieuw transformatorhuisje in bedrijf genomen. Kleinere netuitbrcidingen kwamen tot stand te Geersdijk, Heinkenszand, Kruinin gen, Oudelande, Oostkapelle, Vrouwenpol der, Serooskerke, Kortgene, Ierseke en Kats. De vuurtoren te Westkapelle werd op 26 Juli 1934 op ons net aangesloten. Het eerste electrische bedrijfsfornuis in ons verzorgingsgebied werd in Juli in het Strandhotel te Domburg in gebruik geno men. Wij vernamen tot ons genoegen, dat dit in de practijk uitstekend voldoet. Besloten werd tot electrificatie van Bath; met de voorbereidende werkzaamheden i»J een aanvang gemaakt. Aangehouden. Door de politie werd in het midden van den nacht een man aangehouden, die onder drankinvloed in gezelschap van een paar andere mannen vernieling pleegde aan een automaat, bevestigd aan een winkelpand, door het stuktrappen van de glasruit. Verduistering van een automobiel. Eergisteren verhuurde een garagehouder alhier een automobiel aan een jongen man uit Middelburg. Gisteren moest de garage houder van de politie alhier vernemen, dat de huurder den wagen aan een automobiel handelaar te 's-Gravenhage had verkocht, alwaar de auto door de politie was in be slag genomen. De verkooper was echter onmiddellijk met de koopsom verdwenen en is voortvluchtig. Zijn opsporing is door de politie bevr.en. Vreemdelingen-misère der laatste dagen. Twee Duitsche vrouwen, die op last van het hooger gezag het land moesten verla ten, zijn ter beschikking van den commis saris van politie alhier gesteld. Hun uitlei ding naar Engeland is daarop bevorderd en zijn zij per mailboot naar Harwich ver voerd. Ter beschikking van de politie werden gesteld 3 Duitschers en een Finsch onder daan, die gevlucht waren uit het vreemde lingen-legioen en in een haven in Tunis als stow-aways zich hadden verstopt op een Duitsch schip met bestemming naai' Ply mouth. Daar aangekomen heeft de Engels sche politie hen doorgezonden met de mail boot naar hier. Door den commissaris van politie is de terugleiding der Duitschers naar hun Heimat bevorderd de toelating van den Fin is door hem echter geweigerd en is deze met de mailboot naar Engeland weder terug-gebracht, waar hij opnieuw in handen der Engelsche politie is gesteld, die op andere wijze nu zal moeten trachten dat ookdeze man zijn vaderland zal bereiken. Op het Nederiandsche stoomschip „Bus- sum" hadden zich in -een Poolsche haven Poolsche onderdanen verstopt, die in voile zee o.ntdektwerden. Het stoomschip was op weg naar Brazilië. De kapitein heeft daarop Vlissingen aangedaan om te trach ten de 'verstekelingen hier aan wal te, zet ten. De commissaris van politie weigerde echter hun landing, toe te staan tenzij door den kapitein de reiskosten van hier naar Warschau voor deze 4 stowawaj's werden betaald. Ten slotte heeft de reederij, geves tigd Rotterdam, hierin moeten toestem men, om te voorkomen dat de kapitein ge noodzaakt was deze verstekelingen weder naar zee mee te nemen, en zijn deze vier vreemdelingen ter beschikking van. de poli tie gesteld, waarna hun' u'tleiding naar Warschau heeft plaats gevonden. Ten slotte bleef een Deen van het Deen- sche stoomschip „Robbers", dat hier bun kerde, achter, waarna hij in handen der politie viel. Deze heeft hem ter beschikking van den Deenschen consul gesteld opdat deze de noodige zorgen voor dezen vreem deling zal nemen. Verzetpleger. Een man die in dronken toestand de orde in de St. Jacobstraat verstoorde, werd door de politie gearresteerd, tegen welke aanhouding hij zich heftig verzette. Met behulp van eenige militairen is ae besehon- kene overmeesterd en naar het bureau van politie overgebracht. Aan ry ding. Gisteren vond een aanrijding plaats in de Spuistraat hoek Molenstraat tusschen twee auto's omdat een der chauffeurs geen voor rang volgens wettig voorschrift aan den anderen had gegeven. De wagens bekwa men aanzienlijke schade. Door de politie werd wegens vermoedelijke overtreding der motor- en rijwielwet proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG De wintersport en de N. R. V. Gisterenavond hield de afdeeling Wal cheren van de Nederl. Reisvereeniging in de bovenzaal van de sociëteit „de Verge noeging" te Middelburg een filmavond over de Wintersport. De voorzitter, de heer A. A. Noest, heette de talrijk opgekomen leden en verdere be langstellenden welkom en leidde den heer dr. G. Wallach, lid der Commissie voor de wintersporten bij het gehoor in. De heer Wallach begon met er op te wij zen, dat de belangstelling voor reizen in den winter met als doel de wintersport plaatsen te bezoeken, steeds toeneemt. In 1929 waren er 298 liefhebbers voor, in 1930 ruim 300, in 1931 ruim 400, in 1932 ruim 500 en in 1933 ruim 700, terwijl ook nu weer de meeste reizen reeds zijn volge boekt. Maar toch is het nog ma~r een klein deel van de 20.000 personen, die jaarlijks met de N. R. V. op reis gaan. Spr. wees er in dén loop van den avond tusschen de films o.a. op, dat het bezwaar van vacantienemen in den winter voor ve len reeds geen bezwaar meer is en in som mige betrekkingen ziet men het wel gaarne dat ook in dien tijd van het jaar een deel der werknemers met verlof gaat. De finan- cieele bezwaren zijn ook voor een groot deel opgeheven omdat de N. R. V. ook voor den winter billijke contracten heeft kunnen vastleggen en wat de koude betreft, zeide spr., dat die in de sportplaatsen niet hin derlijk is,. integendeel men kan er profitee- ren van zon en warmte niettegenstaande de uitgestrekte sneeuwvlakten. Dé éérste films gaven kijkjes'in het sportleven in Sauerland; en dan wel vooral het ski-vermaak, wat zooals de derde lilrh te zien gaf door de N. R. V.-ers, die er naar toe willen, bijv. in de omgeving van Haarlem na drooge lessen op de duinen wordt beoefend. Spr. kreeg gelegenheid er nog eens op te wijzen, dat al zijn aan alle soorten sport wel gevaren verbonden, dit bij een taktvolle beoefening van het skiën niet het geval is. De N. R. V. heeft ter zake nog geen ongelukken van eenige beteeke- nis te boeken gehad. Verschillende andere films gaven o.a. een kijk in de Oostenrijksehe sportgebieden, die spr. prefereert boven de Zwitsersche, om dat deze laatste te veel op vreemdelingen- exploitatie zijn ingesteld, en de eerste nog meer in den natuurstaat verkeeren. Een film van Nederiandsche journalisten op reis iri Beieren, deed zien, dat men ook daar de genoegens van de wintersport kan genieten, speciaal ook van het skiën, waar van spr. de herkomst uit Noorwegen met zijn gehoor behandelde. In de laatste film kwam een plaats naar voren, waar niet één, doch alle takken van wintersport beoefend worden, als schaat senrijden, bobslede-rijden, enz. Het was reeds laat toen de heer Noest den heer Wallach dank bracht voor het ge- bodene en dit zeker namens allen, want het v as weer een leerzame N. R. V.-avond ge weest, waarvan ook zij, voor wie 'n bezoek aan de wintersport wel tot de vrome wen- schen zal blijven behooren, volop hebben kunnen genieten. Afdeeling Walcheren Chr. Boeren- en Tuindersbond. Onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte, vergaderde Maandag te Mid delburg de afd. Walcheren van den Christ: Boeren- en Tuindersbond. Met blijdschap werd kennis genomen van de stichting van het bondsbureau te Den Haag. Een nieuwe afdeeling is opgericht te St. Laurens. Met instemming werd vernomen' het plan der provinciale afdeeling om te komen -ot vorming van een eigen provinciaal bureau, waar tevens de boekhouding der leden zal worden verzorgd. Mededeeling werd gedaan van de benoe ming van verschillende C.B.T.B.-vertegen woordigers in tal van crisisorganisaties. Ook werd gereleveerd de arbeid van den C.B.T.B. in andere organisaties inzake de varkensbeperking, en rundveeteeltregeling. Algemeen kon men accoord gaan met het voorstel om het aantal melkkoeien per be drijf te regelen. Een verzoek is ingediend bij de veehou derij-centrale om de gewichtsgrenzen voor geschetste kalveren met 1 Januari niet te verhoogen tot 300 K.G. Hierop is geant woord, dat met zorg zal worden te werk ge gaan. De heer B. Koole gaf nu een uiteenzetting van de teeltbeperking in den tuinbouw. Hierop zal strenge controle worden uitge oefend. Voor Walcheren is de regeling wel wat ingrijpend, daar men in de beide steden hier veel afzetgebied heeft. Naar aanleiding van gestelde vragen, zegt de heer Koole, o.a. dat eenige omzet ting van groenteteelt in vroege aardappelen mogelijk is. Verslag werd uitgebracht van de slacht vee-verzekering. De tarieven zijn voor koei en 1.60, voor vaarzen 0,80, voor kalve ren 0.40.en voor varkens 0.30. Hierna sprak de heer Koster over „Be antwoording aan het doel". Het levensdoel, ook van den landbouwer, moet zijn alles tot eer van God te doen. Dit geldt ook voor het organisatieleven. Vervolgens werd medegedeeld, dat de jaarvergadering in Januari zal worden ge houden. Alsdan hoopt te spreken het Ka merlid Bakker. Bij de rondvraag werd nog bepleit een boekhoud- en een pachtbureau en werd ge-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1