1000 500 DINSDAG EERSTE BLAD IVo.392 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firms F. I'M! SE VELDE Ir., Walstrist 5B-6Q. Vlissingen.Telef. 10. Postrekening66287 11 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg De Midden-Europeesche tijd. M IDDEL- r 1 J kl J Oost-, ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regi 1 meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels 1.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tégen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood guldëii bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wiisvinger gulden on verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De plannen van de Kon. Maatschappij „de Schelde". Het „Vaderland" schrijft Toen' wij, als eersten, het bericht brach ten dat dé Maatschappij ,,de Schel de"'over woog de stichting van een vliegtuigafdee- ling, waarvan eventueel de heer Slot leider zou worden, heeft men zich gehaast dit be richt tegen te spreken, evenals men zich een dag later gehaast heeft te verklaren, dat. alles in kannen en kruiken was, omdat een principaal, wiens naam niet genoemd werd, opdracht zou hebben gegeven voor een sportvliegtuigje. Die principaal is de heer K. de Geus van den Heuvel, die, zooals bekend, bij de Jong ste Nederlandsche rondvlucht zijn Ameri- kaansch Wacotoestelletje verspeeld heeft. De tegenspraak was al even ongemoti veerd als de conclusie, uit dat best'ellinkje getrokken. Het gaat natuurlijk óm veel meer. Om een sporttoestellétje gaat nie mand meer een fabriek opzetten. Waarom het nu wèl gaat, mogen wij niet mededee- len, daar dit niet in het belang van de zaak zou zijn. De ondérhandelingen en besprekingen duren voort. Vooral het ministerie van koloniën is erbi; betrokken en het zou nog wel eens kunnen gebeuren, dat de minister zelf er aan te pas moet komen. Al die moeite is de zaak stellig waard. Verhooging van het telefoon-tarief. Door de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier is reeds d.d. 3 December aan den directeur-generaal der P.T.T. te 's-Gravenhage verzocht om, in verband met den slechten toestand van Vlissingen, er nog niet toe over te gaan de reglementaire ver hooging van 6 van het telefoontarief, zoo als werd medegedeeld, met 1 Januari a.s. toe te passen. Aan alle aangesloten abonné's der tele foon te Vlissingen is verzocht adhaesie aan dit verzoek te betuigen. Het is na bekomen inlichtingen gebleken dat na 1 October, toen het aantal abonné's boven 500 was gestegen, dit aantal thans er weer beneden is. Ook zijn er vele num mers waar geabonneerden niets aan heb ben omdat het dienstnummers zjjn en deze tellen.ook mede als verhooging van het aantal. Vele adhaesie-betuigingen zyn reeds bin nen gekomen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 35 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 20 metselaars, 25 opper lieden, 50 schilders, 10 stucadoors, 96 tim merlieden, 5 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlechters, 1 voeger, 8 opzichters, 2 machi- naal-houtbewerkers, 9 meubelmakers, 5 politoerders, 6 stoffeerders, 1 kapper, 6 kleermakers, 2 wasschers, 1 lederbewerker, 2 schoenmakers, 663 metaalbewerkers, 8 bierbottelaars/drankber., 20 brood/banket bakkers, 4 koks, 3 slagers, 1 tuinman, 12 magazijnbedienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden. 5 chauffeurs, 13 kellners, 46 loopers, 4 portiers, 5 sleepers, 30 trans portarbeiders, 25 kantoorbedienden, 5 tee kenaars, 2 musici, 3 onderwijzers, 5 bazen, 51 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten-, stokers, matrozen, enz.) en 118 losse arbeiders vrouwen 1 kleermaakster, 3 winkeljuffrouwen, 5 kantoorbedienden, 8 dienstboden, 7 werksters. Totaal 1356 in geschrevenen, waarvan 91 in de werkver schaffing. Vorige week 1328. Alzoo een vermeerdering van 28 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Onthulling door H. K. H. Prinses Juliana van het gedenkteeken te Waalsdorp, ter herdenking van de in 1830 bij den Tien- daagschen Veldtocht gevallen grenadiers en jagers. Het vliegtuig de „Snip" dat een Kerstvlucht naar de West zal 'maken. De heer Plesman met den gezant van Vene zuela in gesprek. Het Indische paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel. Het ijshockey-tournooi dat op de kunstijs baan te Amsterdam is gehouden. Een tweetal foto's van een model van de „Dem- po", vervaardigd door den heer Ph. C. Ver- ewüveren te Middelburg. H. O. R. A. Britannia. Teneinde aan haar doel en streven meer dere bekendheid te geven, had de afdeelmg Middelburg van' deze vereeniging Zaterdag een propaganda-feestavond georganiseerd, welke door den heer M. Goos geopend werd met een hartelijk welkom, inzonderheid tot den hoofdbestuurder, den heër Van den Burg, en een woord van bijzonderen dank aan mevr. R. Brand-Bekker met haar or kest en de tooneelvereeniging „de Vrienden kring" voor de welwillende medewerking. Daarop zette het orkest het door den. neer J. A. Hollaers gearrangeerde Hora-lied in, dat spoedig door de niet-overtalrijke aan wezigen werd medegezongen. Onder de bekwame leiding van mevr. Brand werd vervolgens, na Morena's Wojo- woden-marsch, een fantasie over werxen van Mozart gespeeld. De zonnige muziek van het Salzburger genie blijft immer van een groote bekoorlijkheid en bevalligheid en zoo is er ook deze maal meer genoten van deze populaire bloemlezing van Zauher- flöte-melódieën (schitterend die klokken spel-imitatie met viool-flageoletten door de concertmeesteresse mevr. S. Höfelein-Bek- ker), menuetten (keurig dat echo-duo cla- rinet-fluit)wiegeliedje, Turksche marsch enz. Het met groote animo musiceerende orkest bracht voorts nog de Valse des fleurs (het programma vermeldde abusie velijk Pas des fleurs), met het prachtige voor hoorn gezette hoofdthema, uit Tschai- kowsky's „Notenkraker"-suite ten gehoore. Na MozaPt werden alle executanten inde dirigentè door middel van een bloemtuil ge huldigd, waarvoor met het Hora-lied'daiik werd betuigd. De heer J. A. Hollaers, die een meester op zijn instrument is, blies nog een trombone-solo „Sur l'opéra Lucia" van Donizetti, waarbij hij in mevr. Brand een prima vleugelsteun vond. Jammer, dat de onderlinge stemming der instrumenten te Wenschen over liet. Het publiek was en thousiast en heeft na alle muzieknummers ondubbelzinnig van zijn bijval blijk gegeven. In dit eerste programma-deel heeft de heer Van den Burg iets over Hora, Jat herstellings-oord rustbehoevende ambtena ren beteekent, verteld. De vereeniging be oogt echter niet alleen het exploiteeren van haar prachtig gelegen herstellingsoord te Ede, doch ook het steun en hulp-verleenen aan haar leden in moeilijkheden van allenei aard, teneinde de ambtenaren uit de handen van woekeraars te houden. In de 26 ;,aar van haar bestaan heeft Hora reeds 750 000 in allerlei vorm uitgekeerd. Tegen civielen. prijs kunnen de leden en hunne gezinnen in het herstellingsoord verblijven t.b.c. lijders enz. worden niet opgenomen, doch met steun van de vereeniging in speciale inrichtingen ondergebracht. Lid van de vereeniging kun nen zijn, allen, die als ambtenaar worden beschouwd volgens art. 3 t.m. 6 der pen sioenwet 1922, dus burgerlijke ambtenaren van rijk, provincie, gemeente enz. De con tributie bedraagt voor leden minimum 1.50 per jaar, donateurs betalen minstens 2.50 per jaar. Indien men 1 jaar lid is, kan men van het herstellingsoord gebi-uik ma ken. Dit geldt ook voor de gezinsleden. Sur., die ten slotte opwekte lid te worden van Hora, dat ieders godsdienstige en politieke overtuiging eerbiedigt en geen ambtenaren en beambten, doch slechts leden kent, zag zijn met aandacht gevolgde toespraak met spontaan applaus beloond. Na de pauze bracht „De Vriendenkring" het kluchtspelletje in twee bedrijven „De Keizer komt" van Bernardo met veel suc ces voor het voetlicht. Deze burleske ge schiedenis, waarin de knecht van den dorps waard met zijn vriend, niet alleen zijn baas, doch ook den burgemeester en de dorps notabelen leelijk te pakken nemen, waar voor zij echter bij ontmaskering hun ge rechte straf hebben te ondergaan, heeft de lachspieren nog- al eens danig in beweging gebracht. Dat er nog eens extra gehaald werd, was dan ook welverdiend. Bal onder leiding van den heer Corveieijn met muziek van de Funny Band een Middelburgsch ensemble met uitstexend rhythme besloot den avond. (Bij het opmaken van den vorm zijn gis teren enkele regels op een verkeerde plaats gezet, waardoor het bovenstaand verslag onleesbaar werd, waarom wij dit verslag heden, thans verbeterd, nog eens zullen op nemen.) Waarom geen klasse op school voor stotteraars In het December-nummer van het Tijd schrift voor Buitengewoon Onderwijs komt een artikel voor van onze stadgenoote, Eva van Dantzig over het onderwerp „Waarom geen klasse op school voor stotteraars De schrijfster toont in dit artikel duide lijk aan dat de stotteraar binnen de ge meenschap moet genezen en geen afzon derlijke klasse op school moet worden in gesteld om van deze lastige kwaal te wor den afgeholpen. Verordening regelende rangen enz. van Politiepersoneel. De verordening regelende de rangen enz. van het politiepersoneel te Middelburg zoo als die werd vastgesteld in de Raadsverga dering van 29 Augustus jl. heeft een cor respondentie tusschen den Commissaris der Koningin en het gemeentebestuur tenge volge gehad en nu zal, naar het zich laat aanzien, de Kon. goedkeuring op de onder havige verordening niet vóór 1 Januari kun nen worden verkregen, en daarom hebben B. en W. thans de bepaling opgenomen, dat de verordening in werking treedt op meergenoemden datum, zulks in verband met de omstandigheid, dat de tijdelijke kor ting op de wedden van het politiepersoneel slechts geldt tot 1 Januari eii in werking tre.ding van de verordening na dien datum zou. beteekenen dat de wedden gedurende dat tijdvak zonder korting zouden moeten worden uitgekeerd, wat de toestand van de gemeente-financiën niet gedoogt. Bij schrijven van Juli j.l. heeft de minis ter van binnenlandsche zaken o.m. bericht, dat, naar zijn gevoelen, de tijd is gekomen om met het stelsel van tijdelijke kortingen te breken en dat tot definitieve herziening van de bezoldiging dient te worden overge gaan. Naar de meening van den minister zou de bezoldiging van het politie-personeel als volgt kunnen worden geregeld inspec teur eerste klasse 25003100 (thans 26003200) inspecteur twéede klasse 1S00—2200 1800—2300 hoofd agent 1800— f 2000 1924—2132) agent 1400—1800 1560—1872). Re kening is gehouden met maximum pen- sioenverhaal van 10 Over dezé regeling en tevens over een vermindering van de kleeding-toelage als mede afschaffing van de rijwieitoelage van de inspecteurs en: vervallen van de vergoe ding voor extra-diensten van het agenten- personeel, is het oordeel der organisaties gevraagd en, al was het georganiseerd over leg nog niet" geregeld, ook vertegenwoordi gers der organisaties (van iedere twee en een hoofdbestuurder) op 30 November in de gelegenheid gesteld de bezwaren mondeling toe te lichten. Inzake de bezwaren over te lage salaris normen, deelen B. en W. mede, dat zij na ampele overweging gemeend hebben in de door hen ontvangjn verordening het door den minister aangegeven minimum van 1400 voor de agenten te moeten aanvaar den te eerder vonden zij daartoe vrijheid, waar geen der tegenwoordige titularissen de minimum-wedde geniet. Een berekening heeft doen zien, dat de inkomsten der agen ten niet veel zullen verminderen, omdat allen het maximum-salaris genieten. Zelfs wordt het maximum, dat nu netto 1619.28 is verhoogd tot 1620, voor de hoofdagen ten daarentegen daalt het van j 1844.18 tot 1800. Geen bezwaar zien B. en W. er in als een hoofdagent als aanvang hetzelfde heeft als het maximum van een agent, doch de wedderegeling van de hoofdagen ten zal van zeer korten duur zijn, daar bij de voorgenomen reorganisatie, die, naar B. en W. hopen, in de eerste helft van 1935 haar beslag zal krijgen, de functie van /hoofdagent zal vervallen. De bestaande periodieke verhoogingen zijn voor agent 3 tweejaarlijksehe van 1 per week en 3 één jaarlij ksche van 1 per week, maximum te bereiken in 9 jaar voor' hoofdagent4 éénjaarlijksche verhoo gingen van 1 per week, maximum dus in 4 jaar. B. en W. stellen nu voor aan de agenten 8 jaarlijksche verhoogingen van 50 te verleenen en aan de hoofdagenten 4 jaarlijksche. De vergoeding voor overuren is thans zóó in de ontwerp-verordening geregeld, dat in de eerste plaats vergoeding daarvan ge schiedt door toekenning van gelijkwaardige vrije uren en, wanneer dat niet mogelijk is, een geldelijke vergoeding wordt gegeven. Het kan voorkomen, dat voor herstel van een fout of verzuim overwerk moet worden verricht en eveneens in het geval als be doeld ir. art. 217 van de gemeentewet, doch dat is er naar de meening van B. en W. geen reden deze uren terug te geven in den vorm van vrije uren of in geld uit te be talen. Evenmin als voor de agenten en hoofd agenten zien B. en W. reden om de normen van de inspecteurswedden te verhoogen. De inspecteur eerste klasse zal hebben 2795.50 netto en nu 2769. Voor wat be treft de verlaging van het minimum-salaris geldt hier evenzeer, dat men zich bij de be noeming op dat salaris kan instellen. In de functie van inspecteur tweede klasse be- Europcesclit "tijd ft urojmjclie tijd FurojHMche tj'cj Nederland llqt CjirHEEL de zone 1 In dezt ton* L vavr den West- Europe^**» wl Hier Koorcn ltcmin u/y mei dl- N C.T wy NIET THUli Hl De directeur-hoofdrédacteur van de „Middelburgsche Courant" heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin hij zijn bezwaren uiteenzet tegen het door de Tweede Kamer aangenomen voorstel tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd. In dit verband wordt melding gemaakt van de motie door de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij aangenomen, waarin verzocht wordt dat de Eerste. Kamer het door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel zal worden verworpen. Bij dit adres is het onderstaande kaartje gevoegd, waarin de bezwaren tegen de nieuwe tijdregeling aanschouwelijk wórden voorgesteld. staat thans een vacature, zoodat de nieuw te benoemen inspecteur zich onmiddellijk op de uit zijn betrekking te verkrijgen in komsten kan baseeren. Het voorstel nopens vermindering van de kleedingtoelage kan geen verandering ondergaan, omdat deze toelage onafhankelijk van het salaris moet worden beschouwd, en daling van de klee- dingprijzen de verlaging wettigt. Tenslotte stellen B. en W. voor te bepalen, dat de in specteurs van gemeentewege van 'n dienst- rijwiel zullen worden voorzien op dezelfde wijze als thans ten aanzien van de agenten geschiedt. Een gift van het Schorerfonds. De Vereeniging tot bezoeken der armen heeft 525 van het Schorerfonds ontvan gen. Een zee-arend op Walcheren. Twee jongelingen, die er in hun vrijen tijd op uittrekken om te genieten van alles wat de natuur ons biëdt, deelden ons mede, dat zij Zaterdag een zee-arend met een groote vlucht, zeker op Walcheren een zeldzame verschijning, hebben waargeno men. Zij hoopten, dat men het dier met rust ral laten en toonen dat ook tegenover dieren, die Zeeland's tuin tot verblijf kiezen, de Zeeuw gastvrij is. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. W. L. Welter. Zondag was het 40 jaar geleden, dat ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker, predikant te Den Haag is geworden, welke gemeente hij 35 jaar op voorbeeldige wijze heeft ge diend, tot 1 Januari 1929. Voordat hij in de residentie kwam, heeft hij, van 1874 tot 1894, de gemeenten Bunnik, Dedemsvaart, Heemstede, Zwolle en Arnhem gediend. Evenals op 1 September, toen hij den leef tijd van 85 jaar bereikte, heeft ds. Welter Zondag van vele vrienden blijken van war me sympathie ontvangen. Samenwerkende Zendingscorporaties. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) meldt ons het volgende: Met groote blijdschap en dankbaarheid ontvingen de Samenwerkende Zendingscor poraties van H.M. de Kpningin een bedrag van 1500 in verband met de week van Gebed, Toewijding en Offer. Ip verband met de moeilijke tijdsomstandigheden, ook voor de zending, heeft het Hare Majesteit be haagd de gewone gift ditmaal tot dit be drag te verhoogen. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen ds. G. Smeenk te Blokzijl. Een predikantsjubileum. Ds. S. Groeneveld. geref. predikant te Terneuzen, herdacht Zondag den dag waar op hij voor 40 jaar in zijn ambt bevestigd werd. Ds. Groeneveld aanvaardde op 9 Dec. 1894 zijn ambt te Marrum. Hij diende ver volgens de kerken van WinsumObergum, en Oenkerk en kwam in 1916 naar Ter- neuzen. De jubilaris heeft Zondagmiddag een ge dachtenisrede uitgesproken. Vandaag zal de gemeente hem in een bijeenkomst in de kerk huldigen. Ds. J. H. Telkamp. Ds. J. H. Telkamp, predikant brj de Geref. kerk te Utrecht, vroeger te Middelburg, die eenige dagen in het Utrechtsche Diacones- senhuis in observatie geweest is, heeft thans deze inrichting weer verlaten. Zijn geneesheer heeft hem het advies gegeven om eenigen tijd volkomen rust te houden de arts geeft hoop op geheel herstel. Christ. Ger. Kerk. Op het tweetal te IJmuiden-Oost komt voor ds. H. Hoogen- doorn te Zierikzee, Benoeming tydelijk onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Rijssen is voor tijdelijk benoemd de heer J. Janse te Middelburg. Examen voor machinisten. De commissie voor de machinisten examens, bedoeld in art. 8 der Schipperswet, zal, aanvangend 7 Januari 1935, zitting houden te 's-Gravenhage (in het crisisge bouw. Laan van Meerdervoort 84). De aanvragen, om tot die examens te worden toegelaten, kunnen worden ingezon den van 10 December 1934 af en moeien den voorzitter der commissie, onder over legging van de in art. 7 van het reglement voor de machinistenexamens bedoelde be scheiden, vóór 21 December 1934 bereikt hebben. Tegen de verslechtering van het onderwijs. Het comité van actie voor het openbaar onderwijs, waarin samenwerken „Volkson derwijs", het Ned. Onderwijzers Genoot-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1