1000 500 25 Kerstinzamellng MAANDAG ÏO DECEMBER EERSTE BLAD No. 291 72e Jaargang: 1934 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissinpen.Telef. 10. Postrekening66287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdapen STADS- EN PROVINCIENIEUWS JEast van %kdbppmg} \JDüX&(^Clkkei9t^^^ ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels i1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regt 1 meer 10 ct. (max.10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5-regels /l.—*-, alles bii vooruitbetaling De abonné's In 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden, bn verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi| verlies van een duim gulden bir verlies van een wijsvinger gulden Dij verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen uitgaande van de samen werkende vereenigingen „De Nederl. Dagbladpers" en „De Zeeuwsche Pers". IVIet elkander voor een ander 5de en laatste verantwoording Na Zaterdagmorgen 11 uur kwamen aan het bureau van ons blad de volgende giften binnen Voor VLISSINGEN van J. P. ƒ1.— N. N. 1.— C. L. 1.—; Fa. B.—N. 1.—; C. P. 2.— W. v. B. 0.05 N. N. 0.75 Afd. Vlissingen „Mercurius" 10.J. H. H. 2.50 IJ. 7.50 V. J. 2.50 N. N. 12.— Jan 0.25 H. P. S. 10.— V. D. P. 1.— Dames de R. 7.50 H. Z. 5.— N. N. 2.50 O. 2.50 H. B. J. K. 6.— T. 2.50 T. 5.— A. B. 1.— X. X. 1.— X. 2.50 C. K. 1.50; Ra aK. 3.—; V. L., 2.50 Doopsgezinde Gemeente 10.— K. 1.50 Motto „Giro" 5.— Mevr. S. 2.50 V. 5.— A. C. 2.50 J. P. H. 5.— X. 5.— J. M. 0.50 N. N. 2.50 Gezamenlijk personeel „Vlis- mar" 26.— Mevr. V. 2.50 J. K. 1.— G. 2.— P. v. G. 3.— P. L. 2.50 Dr. J. S. 2.50 N. N. 1.— J. V. 2.50 W. H. P. 2.— H. S. 2.50 D. 2.50 L. 1.— X. Z. 2.— C. A. M. 10.—. Voor SOUBURG van H. B. J. K. ƒ4.—. Alle door ons ontvangen bedragen werden heden gestort bij de heeren Tak Co., bankiers te Middelburg, die op hun beurt voor doorzending naar het Secretariaat van ,.de Nederlandsche Dagbladpers" zullen zorgdragen. Van daaruit worden de totaalbedragen uit geheel Nederland naar de gemeenten gedistribueerd, voor wie de giften werden bestemd. Onzerzijds een woord van hartelijken dank aan allen die door hun bijdragen de actie van de Nederlandsche Pers hebben willen steunen. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT". H. O. R. A. Britannia. Teneinde aan haar doel en streven meer dere bekendheid te geven, had de afdeelmg Middelburg van deze vereeniging Zaterdag een propaganda-feestavond georganiseerd, welke door den heer M. Goos geopend werd met een hartelijk welkom, inzonderheid tot den hoofdbestuurder, den heer Van den Burg, en een woord van bijzonderen dank aan mevr. R. Brand-Bekker met haar or kest en de tooneelvereeniging „de Vrienden kring" voor de welwillende medewerking. Daarop zette het orkest het door den neer J. A. Hollaers gearrangeerde Hora-lied in, dat spoedig door de niet-overtalrijke aan wezigen werd medegezongen. Onder de bekwame leiding van mevr. Brand werd vervolgens, na Morena's Wojo- woden-marsch, een fantasie over werKen van Mozart gespeeld. De zonnige muziek van het Salzburger genie blijft immer van een groote bekoorlijkheid en bevalligheid en zoo is er ook deze maal meer genoten van deze populaire bloemlezing van Zauber- flöte-melodieën (schitterend die klokken spel-imitatie met viool-flageoletten door de concertmeesteresse mevr. S. Höfelein-Bek- ker), menuetten (keurig dat echo-duo cla- rinet-fluit), wiegeliedje, Turksche marsch enz. Het met groote animo musiceerende orkest bracht voorts nog de Valse des fleurs (het programma vermeldde abusie velijk Pas des fleurs), met het prachtige voor hoorn gezette hoofdthema, uit Tschai- kowsky's „Notenkraker"-suite ten gehoore. Na Mozart werden alle executanten in de dirigente door middel van een bloemtuil ge huldigd, waarvoor met het Hora-lied dank werd betuigd. De heer J. A. Hollaers, die een meester op zijn instrument is, blies nog een trombone-solo „Sur l'opéra Lucia" van Donizetti, waarby hy Lx mevr. Brand een in allerlei vorm uitgekeerd. Tegen civielen prijs kunnen de leden en hunne gezinnen in het herstellingsoord verblijven t.b.c. lijders enz. worden niet opgenomen, doch met steun van de vereeniging in speciale inrichtingen ondergebracht. Lid van de vereeniging kun- prima vleugelsteun vond. Jammer, dat de onderlinge stemming der instrumenten te wenschen over liet. Het publiek was en thousiast en heeft na alle muzieknummers ondubbelzinnig van zijn bijval blijk gegeven. In dit eerste programma-deel heeft de heer Van den Burg iets over Hora, Jat herstellings-oord rustbehoevende ambtena ren beteekent, verteld. De vereeniging be oogt echter niet alleen het exploiteeren van haar prachtig gelegen herstellingsoord te Ede, doch ook het steun en hulp-verleenen aan haar leden in moeilijkheden van allerlei aard, teneinde de ambtenaren uit de handen van woekeraars te houden. In de 26 jaar van haar bestaan heeft Hora reeds 750.000 Wie niet tevreden isoverzijnschoen- reparatie brengt deze eens bij ons. Gaarne geven wij ook tevens prijs opgave. TMMERMAN - BELLAMYPARK 54 nen zyn, allen, die als ambtenaar worden beschouwd volgens art. 3 t.m. 6 der pen sioenwet 1922, dus burgerlijke ambtenaren van rijk, provincie, gemeente enz. De con tributie bedraagt voor leden minimum 1.50 per jaar, donateurs betalen minstens 2.50 per jaar. Indien met 1 jaar lid is, kan men van het herstellingsoord gebruik ma ken. Dit geldt ook voor de gezinsleden. Spr., die ten slotte opwekte lid te worden van Hora, dat ieders godsdienstige en politieke overtuiging eerbiedigt en geen ambtenaren en beambten, dóch slechts leden kent, zag zijn met aandacht gevolgde toespraak met spontaan applaus beloond. Na de pauze bracht De Vriendenkring" het kluchtspelletje in twee bedrijven „De Keizer komt" van Bernardo met veel suc ces voor het voetlicht. Deze burleske ge schiedenis, waarin de knecht van den dorps waard met zijn vriend, niet alleen zijn baas, doch ook den burgemeester en de dorps notabelen leelijk te pakken nemen, waar voor zij echter bij ontmaskering hun ge rechte straf hebben te ondergaan, heeft de lachspieren nog al eens danig in beweging gebracht. Dat er nog eens extra gehaald werd, was dan ook welverdiend. Bal onder leiding van den heer Corveleijn met muziek van de Funny Band een Middelburgsch ensemble met uitstekend rhythme besloot den avond. Een byzondere voorstelling in „Alhambra". „Het Licht inwendig". Men heeft de Vlissingsche pers van ge achte fcijde verzocht bovengenoemde voor stelling bij onze medeburgers in te leiden. Wij voldoen hieraan zeer gaarne De film „Het Licht inwendig" is door Jan Hooi voor de blinden gemaakt. Het leven en werken, de hoop en het optimisme van onze blinde medemenschen vonden zel den een zoo compacte, milde en vooral visueel aangrijpende verbeelding, die het moderne filmmiddel In staat was te geven. Niet voor de blinden zelf helaas. Zij ken nen, jammer genoeg, niet de kracht cn de waarde van het filmbeeld, maar zij, die zien kunnen en voor wie de film dus bestemd is, mogen juist hierin een aanleiding vin den om het werk der blinden te steunen, om gehoor te geven aan de opwekking, die de film bedoelt te zijn. Dit is een film, die met eerlijkheid en warmte is gemaakt. Het kan den toeschouwer niet ontgaan, dat de maker van de blindenfilm zijn werk heeft volbracht met innigheid tevens wordt geen oogenblik een beroep gedaan op het medelijden der toeschouwers. De film dwingt tot belangstelling en tot medeleven, niet tot medelijden. Het begrip ljjden zetten de blinden opzij, omdat zij zichzelf in staat voelen om als de zienden verdienstelijk werk te verrichten in de maatschappij. Dat wij hen hierby zullen h e 1 p e n, is het eenige dat zij ons vra gen en dat zij dit terecht van ons vragen, toont de film met alle duidelijkheid, die het rhythrrisch beeld vermag te geven. De gevoeligheden van deze film, de doo- de oogen en tastende handen getuigen van een groote genegenheid, maar de grootste aandacht gaat toch uit niet naar wat de blinden moeten missen, maar naar wat zij niet behoeven te missen, a 1 s wij hen helpen. Daarom luidt de titel niet „Doode oogen" of „Tastende handen", maar „Het licht inwendig". Dit licht nl. is onaange tast en helder aanwezig in hoofd en hart van hen, die blind zijn. Moge ook teVlissingen deze film haar werk volledig volbrengen, en er toe bijdra gen het bündenwerk financieel te doen slagen. Wij zagen van dit werk schitteren de proeven, o.m. een geschreven brief, waarvan hét schrift die was van een ge wone loopende hand. Maar eer een blinde zoover is Dat men dit werk op deze ge makkelijke wijze steune 1 De voorstelling, die in „Alhambra" ten behoeve van dit blindenwerk a.s. Donder dag wordt ingericht is buitengewoon goed koop. De baten worden geheel afgestaan voor deze blindenverzorging. De zoo interessante leerzame blinden film wordt aangevuld met een rolprent over „Vlaanderenland" en verder eenige komische films. Een druk bezoek moge ten slotte eenige gelden voor het zoo sympa thieke doel bijeen brengen. Plaatselijk Arbeïds-Secretariaat. Het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat houdt morgenavond 8 uur een openbare vergadering in bet gebouw „Diligentia", Nieuwstraat. Als spreker zal optreden de heer A. Bouwman, secretaris van genoemd secretariaat. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 3 tot 8 Decem ber werden in de badinrichting 310 baden genomen en wel 210 door heeren,62 door dames en 38 door kinderen. MIDDELBURG De herclassificatie. Vrydag werd te Middelburg een vergade ring gehouden van de Centrale van Vereeni gingen van personeel in ,:s rijks dienst. Na een inleidend woord van den fungee- rend voorzitter, den heer K; J. Waags, heeft de heer H. Steketee. secretaris-penning meester van de Centrale vereeniging uit voerig de bezwaren tegen de voorgestelde herclassificatie uiteengezet. Hierna werd met algemeene instemming de volgende motie aangenomen De vergadering op 7 December 1934 te Middelburg belegd door de afdeeüng Wal cheren van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, kennis genomen vaii de door de regeering voorgenomen herclassificatie der gemeen ten, van oordeel dat de bestaande classifi catie reeds als een onrecht wordt aange voeld, omdat de uitgaven voor eerste le vensbehoeften in de gemeenten der 2e en 3e klasse over het algemeen genomen niet la ger zijn dan die in de gemeenten der le klasse en de uitgaven voor belasting, klee ding, vuur en licht en voor verdere studie der kinderen zelfs daarboven uitgaan dat dit onrecht door de voorgenomen her classificatie nog aanmerkelijk zal worden verscherpt dat deze herclassificatie voor het betrok ken rijkspersoneel opnieuw salarisverla ging beteekent, waardoor, naast de reeds opgelegde salarisverkortingen en de verhoo- ging van de bijdrage voor pensioen, het uiterst bestaansminimum ernstig wordt be dreigd doet met klem een beroep op de regee ring de voorgenomen plannen tot herclas sificatie terug te nemen. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering, volksvertegenwoordiging en de pers. Op verzoek van den voorzitter gaf de heer Steketee daarna nog een overzicht van de behandeling van dit vraagstuk in de byzondere commissie van georganiseerd overleg en tusschen de centrales onderling, waarbij hij mededeelt, dat de herclassificatie op de agenda van de eerstvolgende verga dering der centrale commissie van overleg is geplaatst. Onder hartelijke dankzegging aan den heer Steketee voor zijn gehouden rede en met onderstreping van de waarschuwing zich niet te vleien met de gedachte, dat het plan van de regeering wel zal worden te ruggenomen, sloot de voorzitter de verga dering. Woeste wiclryders. Tot tweemaal toe heeft de politie te Mid delburg procesverbaal opgemaakt tegen woestrijdende wielrijders. Het eerste gold een troepje jongens van buiten die in groo te vaart van de Markt de Pottenmarkt op reden, waarbij een hunner een meisje onder het uiten van zeer ongepaste woorden, te gen den grond reed. In het tweede geval was het een opgeschoten jongen, die een racefiets bezit en nu meende, dat de Lan- gedelft een wielerbaan was geworden. Daarbij reed hij een voetgangster, die van de Segeerstraat naar de Oude Kerkstraat overstak, aan. Het is te hopen, dat beide wielrijders een gevoelige straf krijgen. Zij zijn een gevaar voor ieder ander, die zich op straat begeeft. Het Schuttershof. Nadat het Schuttershof geruimen tijd ge sloten is geweèst, omdat de groote zaal was afgekeurd, kan thans worden gemeld dat deze bekende inrichting ongeveer half Jr- 'miari weder in gebruik zal worden geno men. De zaal werd geheel gemoderniseerd én eenigszins vergroot. Het tooneel is ver beterd en er worden nieuwe kleedkamers gemaakt. In de zaal zullen 600 zitplaatsen beschikbaar zijn. OOST- EN WEST-SOUBURG De N.S.B. Vrijdagavond werd te Souburg een open bare vergadering der N.S.B. gehouden, waarin als spreker optrad de heer Treur niet optrad met het onderwerp „Waar om Nat.-Socialisrrie". Nadat door den heer Pot als groepsleider alle aanwezigen waren welkom geheeten, zeide de heer Treurniet, dat ook hier de N.S.B. komt. Reeds 2 jaar marcheert de N.S.B. in Nederland. Minis ter Colrjn wilde voor zijn kabinet geen an deren naam dan crisis-kabinet. Crisis betee kent beslissende wending bij ziekte. Ook het Nederlandsche volk is ziek, ziek door partijenstrijd. Nederland lijkt een wilde die renpark, waarin ieder maar graait en haalt en haalt. Het fascisme is een wereldbeschouwing en'berust op de daad, het dienen, het offer; niet op egoïsme en hebzucht, Ons volk is christelijk, maar wordt de christelijke geest nageleefd Neen. Ook door de regeering niet. Of is het niet on christelijk cumulatie toe te laten terwyl duizenden werkloos zijn Verschillende, voorbeelden van ergerlijke cumulatie wor den aangehaald. Ziet wat Nederland geworden is. Ziet de verwording, de onzedelijkheid en misdadig heid. De gevangenissen zijn te klein. Velen worden aan de gevangenissen terugge stuurd, maar toen een N.S.B.-er. nl. Roe- lofsen veroordeeld was werd hij hoewei hij ziek was, van zijn bed gelicht. Is dat par tijdigheid of niet, roept spreker uit. Daarna komt spreker op het crisis-comi té. Hier worden tamelijke salarissen be taald, terwijl zelfs geld wordt gegeven voor dè A.J.C. In 1914, toen de nood groot was, werd een politieke godsvrede gesloten. De poli tieke leiders zagen in dat dit moest. Zoo dra de grootste nood voorbij was gingen ze weer lustig hun oude gangetje cn voerden weèr hun partijenstrijd. De N.S.B. wil van Nederland een éénheid maken zoowel in goede als in slechte tijden. De regeering is niet achtergebleven in bestrijding der werkloosheid, aldus minis ter Colijn. Maar steeds neemt het aantal werkloozen toe. Voor het 60 millioen-plan zijn 160 plannen ingekomen van diverse industrieën. Tachtig zijn er afgekeurd en 80 worden, er bestudeerd dooi' commissies, sub-commissies enz. Steeds beloven en pra ten, maar geen daden. Fascisme stelt de daad. In den corpora tieven staat praat geen dominé mee over bruggenbouw of een boer over net wetboek van strafrecht. Daar zijn het de vakmen- schen, de deskundigen die beslissen. Er wordt met de arbeiders gesold, wat spreker nader aantoont. Wij moeten ons aanpassen aan de veran derde situatie, zegt de regeering. Resul taat Levensbehoeften duurder en loonen omlaag. Deze weg voert onvermijdelijk naar den ondergang en ellende. De N.S.B. ziet een anderen weg. Toch wordt de N.S.B. door alle partijen bestreden. Iedere partij mag doen wat hij wil als hij strijdt tegen de N.S.B., want die lui zeggen alles maar openlijk. Men wil op alle manier den groei der N.S.B. beletten, maar dit zal niet ba ten. Ondanks terreur en broodroof, ja juist hierdoor, zal de N.S.B. groeien en steeds meer volksgenooten zullen de oogen wor den geopend voor het groote ideaal Neder land weer één te maken. Onze leider gaat ons voor. Hy is een een voudig man met eerlijk karakter. Zelfs de heer Henri Polak heeft dit vroeger gezegd. Nu hij leider der N.S.B. is deugt hij niet meer. Ondanks allen laster gaan wij verder. Wij voelen dat wij Nederlanders -zijn, dat banden door de natuur gelegd ons binden aan dit land en wij zullen desnoods onzen laatsten droppel bloed daarvoor geven. De N.S.B. is niet militairistisch, al heeft zij een W.A., een keurkorps van de beste leden. De W.A. verricht geen wapenoefe ningen, doch slechts sport. Dat de W.A bewapend is. is laster. Daarom is het ve; derfeljjk dat minister Coijja het a nblona- Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-conslipaiie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 stuks 60 cent ItLake/x, Scfiovn-$chip F renverbod handhaaft, omdat de N.S.B. een W.A. heeft. Jarenlang hebben de partijen alles be loofd en niets hebben zij gedaan, dan pra ten en nog eens praten. De christelijke partijen misbruiken den godsdienst voor hun politieke belangen en hun baantjes. Het marxisme kan evenmin heil brengen en is tevens anti-godsdienstig. Voor deze hee ren is vakbondbestuurder nog niet genoeg. Ze worden gemeenteraadslid, lid der Twee de Kamer enz. Zoo stapelen zij het eene in komen op het andere, het eene pensioen op het andere en aan de arbeiders denken zij niet meer. De leiders der partijen roepen De ver kiezingen naderen. Ook de N.S.B. zal mee doen. Dit is de eenige wijze om langs lega- len weg aan de macht te- komen. Van het resultaat zullen de partijleiders schrikken. Steeds zal de angst der politiékelingen toe nemen, tot de dag komt voor de N.S.B. Dan zal ieder volksgenoot zijn vaderland kunnen dienen naar zijn beste vermogen. Dan zal ook critiek zeer zeker geoorloofd zijn, maar slechts opbouwende critiek. Spreker eindigde met „Voor God, Konin gin en Vaderland. Hou zee Na de pauze werden ingekomen vragen op duidelijke wijze beantwoord. De aanwezigen verlieten bij het zingen: van het Wilhelmus voor het grootste deel de zaal. Het verloop der vergadering was ordelijk en er werd niet geïntex'rompeerd. Pluimvee- en konijncntentoonstelling. Zaterdagmiddag jl. had de opening plaats van de 7e nationale tentoonstelling van pluimvee- en konijnen, georganiseerd door de pluimvee- en konijnenvereeniging „Nut en genoegen". De voorzitter, dhr. M. Pie- rens, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en bracht dank aan allen, die hebben medegewerkt om deze tentoonstelling „oo schitterend te doen slagen. In het bijzonuer bracht hij dank aan de neringdoenden, de schenkers van eere-prijzen en de voeder- fabrieken voor hun belangstelling. In het kort zette spr. uiteen wat door goede sa menwerking kan worden bereikt. Het aan tal inzendingen bedroeg 256, bestaande uit 177 voor konijnen en 79 voor pluimvee. Bij gebrek aan ruimte moesten eenige aanvra gen geweigerd worden. De kwaliteit der dieren was over het al gemeen goed. De keurmeesters, de heeren B. Schil uit Bergen op Zoom voor konijnen en H. J. Visschers voor pluimvee, hadden geen ge makkelijke taak. GOES De regeeringsmaatregelen voor land- en tuinbouw en veeteelt. De vooruitzichten voor 19S5. In de Zaterdag te Goes gehouden en zeer druk bezochte door de Z.L.M. uitgeschre ven vergadering over de regeeringsmaat regelen voor land- en tuinbouw en veeteelt deed de heer J. M. van Bommel van Vloten, lid van Gedep. Staten van Zeeland en be stuurslid van verschillende crisisorganisa ties enkele belangrijke mededeelingen. Eerst zette hij uiteen dat de landbouw organisaties, noch de prov. crisis-organisa ties niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de crisis-maatregelen. Wen schen en verlangens kunnen naar voren worden gebracht, maar de beslissing ligt bij de regeeringsinstanties. Daarna behan delde spr. de verschillende gewassen af zonderlijk Tarwe. Groote moeilijkheden brachten de dit jaar voorgekomen knoeierijen, waar op zware straffen gevolgd zijn. De tarwe- handelaren hebben nu een andere functie gekregen dan voorheen. Thans zijn ze pak huishouders, die hun opslagruimte ter be schikking stellen en in loondienst hun mede werking verleenen bij opslag en behande ling der tarwe. Vele landbouwers willen graag zoo gauw mogelijk en zooveel mogelijk tarwe leveren, maar oni financieele en technische redenen is dat niet mogelijk De tarwe is het beste ïewaard by rïpn boei in 'cn stroo. Suikei Üietèn. Het mêv»d.Uer van den

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1