500 300 25 N0.290 72e Jaargang' 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 68287 8 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Chnsteliike feesturen „De Zeeuwsche Pers" Sn dienst der barmhartigheid Maandagmorgen 12 uur sluiting van de lijst, in verband met de verdere afwikkeling dezer Kerstinzameling KAMEROVERZICHT BINNENLAND STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABüNNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regt 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels rlalles bi> vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van. een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger giilden bn verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENjGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Eerste Blad. Met elkander voor een ander! 't Is heden de dag waarop volgens afspraak de Nederl. Dagbladpers haar démarche voor dé lijdende menschheid gaat eindigen en de in haar kolommen opengevallen plaats weer mét een greep uit het dikwijls'harde, dagelijksche leven gaat vullen. Zal haar poging geslaagd zijn? Er is veel, zeer veel geld noodig om iedere nooddruftige zelfs een bescheiden deeltje te kunnen geven. Moet onze actie beschouwd worden als den in het water geworpen steen, die slechts eenige beroering wekte om daarna vergeten in de modder weg te gaan zinken Moet ons, overigens zoo gul volk, als gierig voor zijn meest naasten gebrandmerkt worden Wee een volk wee een land waar geen hooger leven woont, dan, wat ned'rig aardsche dingen voor het „EIGEN IK" bezingen, waar, geen „meegevoelen" troont Waarachtig medelijden ijlt alle berekening voorbij. Oprecht meegevoel vergeet eigenbelang vergeet dikwijls eigen leven en welzijn. Is niet bedacht op dit of dat gevaar, doch grijpt spontaan naar het middel dat het lijden van anderen zal kunnen verzachten. Oprecht medelijden weet van het weinige dat men zelf nog heeft een deel (hoe klein ook) af te knijpen om zijn drang naar wéldoen te bevredigen. De gedachte om het lijden van het levende schepsel te hebben verzacht, stemt den edelen mensch gelukkig. Den zoodanige is het. zelfs een genot, iets te hebben ontbeerd, om liet den hulp behoevende te. hebben kunnen toesteken.' Het Kerstfeest is daar. Het feest, dat den, mensch tot nadenken stemt en dat zijn mooiste gevoelens naar voren doet treden. Het is het feest van vrede en liefde met en voor onze naasten en liet zal dengeen die zoo kort voor dit feest om zijn medemensch dacht,, een heerlijke voldoening zijn te weten, dat ook hij den armen ver drukte, althans in deze sombere dagen, eenig licht heeft geschonken. Maar wee dengeen, die kunnende en wetende, het goede hééft nagelaten. Steeds zal hem de pijnigende gedachte bijblijven ik heb gekund maar niet gegeven. Gij wien niet de nood der tijden in zijn greep genomen heeft Gij die met wat minder, maar toch nog behoorlijk leeft Gij wien nog een kleine boterham voor het daag'lijksch, leven rest Gij gij zijt de uitverkoor'nen hebt het in deêz tijd nog best. Maar op U rust thans een dure ja zeer dure Christenplicht 't Is het schenken van uw gave die des and'ren tast verlicht. „Met elkander voor een ander" dit zij krachtig onze wensch „Voor een ander met elkander" den verarmden medemensch Laat het dezen laatsten dag dubbeltjes kwartjes guldens, ja al wat ge missen kunt stroomen Laat onze administratie geen rust 1 Ha-vee-Wcc. Heden werden aan ons bureau de volgende giften bezorgd (4e verant woording) Voor VLISSINGEN van R. H. A. }0.— personeel „Vliss. Crt." S 16.— P. C. O. f 1.— Mevr. V. f 2.50 Mej. L. ,f 1.— E. B. 2.50; N. N. 0.50; XXX f 2.50 Pietje 1.50 d. J. 10.—. Wie volgt TWEEDE KAMER. Vergadering- van Vrijdag. Sociale Zaken. Gelfjk wij reeds schreven, de afdeeling Arbeiders-verzekering gaf niets bijzonders te hooren. Er waren wel weer heel wat vrome wenschen, maar van den Minister kwam geen enkele belofte of toezegging, hoe vaag ook, los. De diverse wenschen waren te duur in hun verwezenlijking of de Minister was het er niet mee eens of de tijdsomstandigheden waren niet geschikt. Gevraagd is of het nog altijd hangende is dat de Rijksverzekeringsbank naar Delft zal worden overgebracht, omdat daar een gebouw leeg staat. Er schijnt weer 'n lijvig rapport te zijn samengesteld en het zal dus Wel eenigen tijd duren eer dat bestu deerd is. Bij de afdeeling Volksgezondheid komen altijd de meest uiteenloopende onderwerpen aan de orde. Er is gesproken over de ver pleegsters van wie er zoovele werkloos zijn, over verminking van 't natuurschoon, over tuoerculose-bestrijding, ongehuwde moe ders en kwakzalversmiddelen. Over uit zending van zwakke kinderen, ziekenfond sen enz. Maar het voornaamste punt was dat van de huurverlagingen die niet komen. De heer Drees diende zijn motie in waarin de Regeering om krachtig optreden wordt gevraagd. Vele leden ztfn het daarmede eens omdat de huren zich maar niet aanpassen. Alles op de wereld moet zich aanpassen en pro beert dat ook alleen de huiseigenaren mis sen dat aanpassings-vermogen naar het Bchjjnt in ernstige matei jHoe nu .daarin verandering te brengen Huur-commissies als in de jaren '15'20 wil eigenlijk nie mand. En het gaat hier juist om het mid del. De Minister en velen met hem hopen, dat de huren wel zullen moeten dalen aJs de looi.en gedaald zijn omdat anders vele huurders heengaan naar andere woningen. Die hoop is tot nu toe nogal illusoir geble ken. Het is natuurlijk te begrijpen dat de eigenaren niet gemakkelijk tot verlaging overgaan. De meesten hebben de huizen die zij verhuren te duur gekocht en zij be zitten zelf slechts een klein deel van het kapitaal. Huurverlaging beteekent kapitaalsver mindering van het deel dat zij er zelf in staken. Menig eigenaar kan geen gulden van de huur missen of hij gaat zelf aan den grond. De Regeering heeft in de jaren '15'21 braaf mee geholpen aan de prijs opdrijving der perceelen door verhoogde huren toe te staan. Daardoor is een wind handel in woningen ontstaan, die zich nu gaat wreken. Wel hebben vele gemeenten arbeiders woningen gebouwd, maar als regel waren die te duur van huur. Geleidelijk zijn die huren hier en daar verminderd ook al om de concurrentie met den particulieren bouw te kunnen volhouden. Het woningvraagstuk is in ons land altijd veel bepraat en er is ook in sommige op zichten veel voor gedaan, maar het ware van belang geweest te bevorderen dat veel meer personen in hun eigen woning, hun persoonlijk bezit, woonden. Dat is hier wei nig het geval, althans in de steden omdat daaraan vele bezwaren zijn verbonden, o.a. door de vele belastingen en de moeilijkheid van het onderhoud. Het erfpachtstelsel heeft de moeilijkheden vergroot en thans ondervindt men al deze gevolgen. Huizen- bezit en exploitatie is een zeer precair be drijf geworden door het veel te gemakke lijke hypotheekstelsel. Men zal uit deze neteligheden niet kun nen geraken zonder dat vele harde slagen zullen moeten vallen. En daar deinst men voor terug. De Minister deelde mede, dat de hypotheekbanken verlaging van percentage overwegen als de huren verlaagd worden. De Regeering zal den woningbouw krach tig bevorderen, zoowel direct als indirect door hulp aan vereenigingen. Een rapport voor de verpleegsters is in gekomen; Bij - de afdeeling Werkloosheidsverzeke ring zijn tal van sprekers ingeschreven. Vandaag al drie, Dinsdag de overige. Onderwijzers van 60 jaar uit dc school. De regeering is voornemens te komen tot voorloopige pensiónneèring van onder wijzers, die den leeftrjd van 60 jaar hebben bereikt, ingaande na afloop van den loopen den cursus, waarin genoemde leeftijd be reikt is. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen stelt zich voor deze voor loopige pensionneering te bereiken door de 60-jarigen uit te sluiten bij de berekening van de rijksbijdrage aan gemeente- en schoolbesturen. Het voorloopig pensioen wordt berekend op den voet van de pensioenwet. Dit voor loopige pensioen komt ten laste van het rijk, doordat het rijk de bedragen van deze voorloopige pensioenen zal storten in het Pensioenfonds. Het voorloopig pensioen houdt op, zoodra volgens de pensioenwet definitief pensioen kan worden toegekend. De regeling is van tijdelijken aard en zal 5 jaar gelden. Naast dezen maatregel, welken minister Marchant heeft aanhangig gemaakt bij de speciale commissie van georganiseerd over leg voor het L. O., heeft Z.Exc. aan deze commissie ook advies verzocht over het voorste] om met ingang van 1 Januari 1935 de verhooging van wedden der onderwijzers bij het lager onderwijs ingevolge het bezit van de hoofdakte, de akten voor Fransen, Duitsch, E.'gelsch en Wiskunde niet meer toe te kennen, tenzij aan de bezitters van de hoofdakte, die hoofd eener school zijn of die onderwijzer zijn met zgn. verplichte hoofdakte en aan de bezitters van de bij akten, die in het betreffende vak onderwijs geven. Thans verworven verhoogingen op grond van het bezit van genoemde akten blijven genandhaafd. Naast bovenbedoelde maatregelen stelt de minister een algeheele salarisherziening bij het L. O. in uitzicht. Indien de zgn. voorloopige pensionnee ring bij de onderwijzers goede resultaten geeft, zal een soortgelijke regeling worden getroffen voor de rijksambtenaren. Het clearingverdrag met Duitschland. De Nederlandsche en de Duitsche regee ring zijn, naar de „Telegraaf" meldt, over eengekomen het nieuwe c^ringverürig, voor zoover het gaat om betaling van Duit sche schuldenaren aan de Deutsche Ver- reclinungkasse en om betalingen van Neder landsche schuldenaren in Nederland en Né- derlandsch-Indië aan het Nederlandsche clearinginstituut vanaf 10 December 1934, voorloopig toe te passen, zulks echter met terugwerkende kracht tot 1 December jl. Een legaat van 50.000. De Zuid-Afrikaansche Voorschotkas te Amsterdam heeft uit de nalatenschap van den heer A. Simmelink, een Nederlander, die in 1918 naar Afrika vertrok en aldaar kort geleden overleed, een legaat van 50.000 ontvangen, voor bijzondere doel einden bestemd, aldus meldt de „N. Haag- sche Courant". De Voorschotkas heeft het legaat aanvaard. Over de bedoelde „bijzon dere doeleinden" kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Het zachte weer. Het vorig jaar om dezen tijd zaten wij reeds volop in den winter en werd reeds druk schaatsen gereden. Thans zijn er nog geen teekenen die op vorst wijzen en heb ben wij zelfs voor dezen tijd van het jaar bijzonder mild klimaat. paleis door te brengen. Deze wensch gaat in de luchtige, speelsche film op aardige wijze in vervulling. Geamuseerd is men ge tuige van de vermakelijke schommelingen, die Kathe von Nagy moet uitvoeren, om zich in maatschappelijk evenwicht te hou den, eer het zoo vurig begeerde doel be reikt is. De eenmaal verworven raffinementen der moderhe film zijn bier pretentieloos toege past. De muziek is geestig aangebraent in de opeenvolging- der beelden. Zij volgt het bel canto en alle overlevering der opéra- Wij mogen evenwel niet vergeten dat wij nog bijna 14 dagen van den metereologi- schen winter verwijderd zijn en dat het al oude gezegde dat als de dagen gaan len gen. de nachten gaan strengen, vele win ters bewaarheid wordt. De vliegtuigbouw aan „de Schelde". Naar de „N. R. Ct." van de firma Pander heeft vernomen, is de zaak thans perfect. Naar zij heeft verzekerd is er een combina tie tot stand gebracht tusschen haar vlieg- tuigafdeeling en dé werf „de Schelde", waardoor het mogelijk schijnt te zijn ge worden den bouw van vliegtuigen op een breedere basis te zetten dan tot dusver en hem tevens een wijder perspectief te geven. De bouw van het vliegtuig is een eerste be gin. Dat de heer Slot de opdracht ervoor heeft gegeven berust op een vergissing. Werkloosheid op „de Schelde". In ons nummer van 13 November meld den wij dat toen sedert de vorige opgave ongeveer 400 werklieden waren ontslagen. Sedert het laatst van November is nu we der aan ongeveer 200 werklieden wegens verminderde werkzaamheden ontslag aan gezegd moeten worden. Alhambra-Th eater. Einmal eine grosse Dame sein. Het verleden ontwaakt. Wanneer een film als de eerstgenoemde, die nog juist op het peil van de gemiddel de, tegenwoordige Duitsche operette-film staat, wordt vertoond, is het m den regei wel overbodig den inhoud van het zwakke scenario na te vertellen. „Einmal eine grosse Dame sein" is de wenschdroom van ieder meisje, dat ge doemd is haar kortdurende jeugd tusschen de nuchtere muren van een modern zaken comique, zoo niet der opera, en dit nauwe lijks parodistisch. Doch in deze muzikale comedie is zij charmant in net visueeJe rhythme ingeschakejd, meer als gelijkwaar dige medewerkster dan als begeleiding. Ook de beeldovergangen vertconen nier en daar wel aardige vondsten, evenals de wisselwerking van geluid en beeld op elkaar. Een geslaagd voorbeeld van dit laatste is Kitty Holm in den auto, waar haar in verrukking voor zichzelf gefluis terde „Grafin Kitty Holm, Grafin Kitty Holmallengs overgaat in en samen valt met het'geluid van den motor. Kathe von Nagy heeft fleurig haar hoofd rol gedragen en nu eens gevoelig, dan weer met entrain haar wat talrijke liedjes ge zongen. Ida Wüst als barones was als steeds zeer goed. Ook de andere rollen wa ren aardig bezet. Claudette Colbert en Clive Brook zijn te groote filmacteurs, dan dat zij niet elke film tot een zekere hoogte zouden optrek ken. Men ziet ze steedsbijzonder gaarne spelen. Het rustige spel van Brook is wel een zeer apart genre en ook Claudette Colbert vervolgt in den laatsten tijd meer haar weg naar prominente kracht. De ach tergrond van de film „Het verleden ont waakt" is de oorlog, doch slechts om het scenario van huwelijk, scheiding en ge waande dood te kunnen scheppen. Als de oorlog dan. een doode teruggeeft, wil de invalide niet het geluk van zijn vroegere vrouw in den weg staan, doch stapt voor goed over den rand der eeuwigheid. Slechts Clive Brook heeft de beau geste om zulk een gegeven en zulk een einde tot een waarachtige belevenis te maken. Zijn spel is ook hier het zien wel waard. In het journaal o.m. de troependemon stratie voor den „Mikado", sombere waar schuwing van het dreijende Oosten, dat Europa meerdere malen aan den rand van eeuwige slavernij bracht het einde der Spaansche revolutie en wat de elegante dame draagt. Verder het vertrek van onze onderzeeboot op haar langen tocht.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1