1000 500 300 25 DONDERDAG 6 DECEMBER ELECTRISCH KOKEN iNo.288' 72e Jaargang 1934 IHpn: finuf. IM Si VELDE Ir.. NilstrsatSI-EO, Vlissiniin.Tilil. 10. PisticktniniÉll Verschijnt daoeMiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeli;ke Feestdarer DE ZEEUWSCHE PERS IN DIENST DER BARMHARTIGHEID Goed voorbeeld doet goed volgen De K. L. M. en de scheepvaartmaatschappijen. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Een verheugend initiatief. VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIjSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regi I meer 10 ct. (max F) regels). Bij 3 maai plaatsing van 1-5 regels /Ialles bii vooruitbetaling üe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bil verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden on verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. „Ons verhaal zou eentonig worden". Multatuli. Als een rouwstoet zonder einde stil en lijdzaam traag en loom, trekt de armoe dezer tijden ons voorbij in bangen droom. l—r zijn geen mooie woorden noodig om den barmhartige tot een spon- tanen greep naar zijn beurs te verleiden. De lange, sombere lijst van ellende die door den stillen, eenzamen arme geleden moet worden is daar, om haar aangrijpende taal te spreken. Kinderen die half verhongerd naar school gaan, daar bezwijmen en die ten slotte na veel aandrang bekennen dat hun ouders geen eten, geen vuur in huis hebben. Kinderen, uit eertijds gegoede gezinnen, die zich 's nachts dekken met de versleten jas van vader die hun honger voor een oogenblik stillen met weinige, zuinigjes toebedeelde aardappelen, waarbij vader en moeder stil toekijken. Kinderen,, in één woord, die intens honger en kou lijden bij gebrek aan het hoogst noodige. Wat er in dé ouders van dergelijke kinderen mag omgaan, valt slechts te benaderen. Welk een pijniging voor den man die het liefst dat hij bezat, als een bloesem ziet verwelken voordat het nog 't leven had. En machteloos moeten zij toezien hoe langzaam maar zeker 'hun kinderen wegkwijnen, hoe zij verzwakken en door ziekten beslopen, bij gebrek aan lichamelijken weerstand, bezwijken. Wie zal zeggen welke wrange ge dachten er in die arme hoofden rondwentelen wanneer zij aan vroegere, betere tijden terugdenken. Tijden waarin zij geen zorgen kenden en zich met hoofd en hand een ruim bestaan konden verwerven. Stille armoe Schuw verbergt zij zich .in de donkerste hoeken en schaamt zich, te voor schijn te treden. Doch de tijd gaat voort, uitputtend de eene bron na de andere, totdat eindelijk de holle ledige ruimte der wanhoop overblijft, waarin slechts hun eigen klagende stem weerklank vindt. Dit mag niet dit kan niet. Wij allen moeten helpen naar onze krachten, want Kerstmis nadert met haar schijnsel van het Goddelijke licht. Dat ook d'arme dit beschijne is een dure Christenplicht. Zendt ons spoedig uw gift voor onze KERST-INZAMELING. Dat een ieder in de beurs taste om deze hulp, die zoo dringend noodig is, door een kleine of grootere bijdrage, zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. Laat ons morgen ook Uwe bijdrage in ontvangst kunnen nemenI DIRECTIE „VLISSINGSCHE COURANT". Heden ontvangen (2e verantwoording): Voor VLISSINGEN van N.N. ƒ1.— J. C. F. 25.J. O. ƒ2.50; A. ƒ100.D. ƒ1.Iu, Vlissingen ƒ5. A. B. M. 3.A. A. 5.J. G. 1. Flitsen II (Slot). Zooals wij reeds vermeldden, zou de pas- sagiersprijs per luchtschip van Nederland naar Indië, volgens de berekening van den heer Van Tijen, ongeveer 1000 kosten in dien ook post zal worden vervoerd. De passagiersprijs eerste klasse met onze In dische lijnen kost ongeveer 835 en met de K.L.M. 1750. Men ziet, dat in deze prijzen nog groote verschillen schuilen. Indien het luchtschip geen post zou vervoeren, bere kent de heer Van Tijen de passagierskosten op 700. Het zou dus mogelijk zijn, dat men een splitsing zou gaan maken op zoo danige wijze, dat de luchtschepen slechts passagiers zouden vervoeren en geen post, met gevolg dus, dat de passageprijs 700 zal zgn, terwijl het vliegtuig met zijn veel vluggeren overtocht (de Zeppelin zou over het traject NederlandBatavia ongeveer acht dagen doen) alleen de post te behan delen zou krijgen en voor spoedgevallen ook passagiers zouden kunnen medenemen. Voor die spoedgevallen is de passageprijs dan ook beduidend hooger dan-met de Zep pelin. Dit is een theoretische mogelijkheid, want dat men tot een dergelijke enge ar- beidsverdeeling zal kunnen komen, lijkt ons vrijwel uitgesloten. Immers wanneer de K.L.M. een type vliegtuigen zou kunnen vinden, waarbij met een grootere vaartsnel- heid als bjj de Zeppelins een zoodanig aan tal passagiers zal kunnen worden vervoerd, dat daardoor de kosten tot om en bij de 700 zullen kunnen worden verlaagd, dan zal de K.L.M. dit vanzelfsprekend niet ïa- ten. Er komt dus concurrentiestrijd. Deze strijd is, gezien naar de symptomen, die naar buiten werken (het zou kunnen zijn, dat intern gestreefd wordt naar sa mengaan, hetgeen een buitenstaander na tuurlijk niet kan weten) ingeluid. Want de Postjager-tochten waren duidelijke pogin gen om de K.L.M. naar den loef te steken en het is voor onze luchtvaartmaatschappij een geluk geweest, dat deze pogingen niet zijn geslaagd. Integendeel zij hebben juist aan de K.L.M. de kracht gegeven om met behoud van veiligheid en comfort, de vaart snelheid naar Indië op te voeren. Waarheen zal die concurrentiestrijd ons leiden? Vermoedelijk tot efficientere en goedkoopere verbindingen met Indië en een co-ordinatie van diensten naar de andere werelddeelen. De K.L.M. heeft zich slechts toegespitst (buiten Europa) op de vaart naar de Overzeesche gebieden en het over blijvende terrein aan anderen overgelaten. Daarom zal de concurrentie tusschen Zep pelin-maatschappij en de K.L.M. slecnts gaa.n op het traject nar Batavia en indien de vlucht naar Suriname en Curasao slaagt, ook naar de West-Indische eilanden. Deze concurrentie zal dus heilzaam wer ken. Het zal niet meer vele jaren duren, of wij hebben een deugdelijken luchtdienst tusschen de verschillende deelen van het Nederlandsche rijk, weliswaar niet zoo mas saal als met de scheepvaartmaatschappijen het geval is, maar dan toch heel wat uitge breider dan op het moment nog mogelijk kan worden genoemd. De stoomvaartlijnen, op Indië opereerende, werken indien haar In verband met verschillende feestdagen zal de eerstvolgende DEMONSTRATIE worden gehouden óp Vrijdag 11 Januari 1935, n.m. half drie. N.V. P.Z.E.M. luchtschip-plannen in de practTfk worden uitgevoerd, mede aan het aftappen van hun eigen mailbooten en verhaasten daardoor het proces van- verplaatsing van den passa- giersdienst van schip naar de lucht. Dit is ongetwijfeld goed gezien, want deden zij dit niet, dan zouden zij te laat komen met de „Umstellung" van'hun bedrijf en dan zou den de directies ongetwijfeld het verwijt verdienen de bakens niet tijdig te hebben verzet. Zou onze regeering deze gedachte niet eveneens aanhangen? Want uit de verde diging van den minister van economische zaken, in zake diens standpunt betreffende het geven van een subsidie of een erediet aan de Holland-Amerika-lijn en de Kon. Hollandsche Lloyd teneinde-passagierssche pen te bouwen en welke aanvragen hij beeft afgewezen zou op te maken zijn, dat de minister weinig heil meer van de passa giersvaart op den Oceaan verwacht, ten minste niet die passagiersvaart, 'die aparte en luxueuze schepen zou vergen. Wij hebben in bovenstaande regelen slechts een kort licht willen werpen op het moeilijke en toch zoo interessante probleem der nieuwe vervoermiddelen. Wij leven te dezen opzichte wel in een uiterst belang rijken overgangstijd ook te land, waar de auto staag aan het debiet der spoorwegen blijft knabbelen. St. Nicolaas-viering. Der traditie getrouw heeft Sint-Nicolaas ook aan de Nuts-Fröbelschool weer zijn jaarlijksch bezoek gebracht. En als steeds trof de groote kindervriend daar een schare frissche, verheugde kindertjes in zacht-lieve stemming, die met popelende hartjes zijn komst al dagen verbeidden en hem dan ook met hun teeren, reinen kinderzang van in- lieve liedjes spontaan een recht blijde in komst bereidden. Hoe verrukkelijk, onge kunsteld zongen die kleuters den goeden Sint het welkom toe, om daarna met inni ge overtuiging te verhalen van zijn paard, het dak, den schoorsteen, zijn knecht enz. Doch 't bleef niet bij zingen. Sinterklaas, die op zijn jaardag groot en klein zoo heer lijk weet te verrassen, zag zich op zijn beurt voor meerdere verrassingen gesteid. De kleinste ukke-pukkies voerden het leu ke zangspelletje „Hier is groen" allersnoe- zigst uit de tweede klasse speelde Haan stra's „Vliegen", het spelletje van de jonge vogeltjes, die in 't nestje zitten en eindelijk uitvliegen om daarin niet weder te keeren, en dat dus ook voor menschen een groote waarheid bevat, met alle blijdschap en overgave van hun eenvoudige zieltjes, ter wijl de derde klasse, behalve op een sierlijk rhythmisch dansje (uit gymnastisch oog punt kregen alle lichaamsdeelen eventjes een beurt), vergastte op „Bruidsvaart m de sneeuw" uit „Liedekens blijde In donkere tijden" van Hendrika van Tussenbroek. Ook van dit beeldige speelliedje was bijzonder veel werk gemaakt. We zien ze nog voor ons, die zwierige, vurige paardjes met hun hoofdpluimen en rinkelbelletjes te midden van de juist neergestreken sneeuwvlinders, dat geiukkige bruidspaar „zij" stralend van vreugd met haar sleepjurkje en sluier, „hij" parmantig rondkijkend in zijn stalen- pen, die lieve strooistertjes, dat moederte in de paarse zij, dat vadertje deftig in 't zwart, die kindertjes, die 't fijn vonden ter feeste te zijn, dat publiekje met z'n eerebo- gen en 't vriendinnetje dat bloemen (heu- sche bloemen) met een speech je aanbood, kortom die heele lilliputter-bruiloft. Sint Nicolaas was met de vele ouders der kindertjes, bestuur der school en ge- noodigden, meer dan voldaan over.de pres taties van de lieve kinderen en heeft niet alleen in woorden, maar ook in daden, waarbij de traditioneele pepernoten (dit maal, terwille van de hygiëne stuk voor stuk in kleuren-papier gewikkeld) en pre sentjes, als door de kinderen gevraagd, niet ontbraken, zijn hooge tevredenheid betuigd. Tot de directrice, mevr. WasOsinga, heeft Sint een woord van warme hulde gespro ken naar aanleiding van de pracht-resulta- ten, welke zij met haar krachten en hulp krachten weet te bereiken en gewezen op het mooie werk van Fröbel, waaromtrent helaas te veel verkeerde begrippen bestaan. Mevr. Was heeft Sint Nicolaas vriende lijk dank gezegd voor zijn bezoek en waar- dëerende woorden, in het licht gesteld het verband tusschen huis en Fröbelschool, het nut van deze school, welke eenzijdige -ka raktervorming voorkomt en dankbaar ge tuigd van haar mooie gelukkige taak onder kindertjes, die temidden van deze onwaar achtige verscheurde werèld, slechts trouw, eerlijkheid, openhartigheid, reinheid en ver trouwen kennen, en van den arbeid van haar assistenten, die met liefde bezield voor haar werk, den drang des harten volgen. 't Waren eenige prettige uren, vol wij ding, waarin de lieve, blijde jeugd met haar naïveteit, geloof en zilveren kinderlach het gemoed met zachte aandoeningen vervulde en de nevelen van het voorhoofd wegstreek. Eindelijk was 5 December aangebroken. Wat hadden de kinderen naar dezen dag verlangd. En niet tevergeefs, want zooals gewoonlijk, bracht de goede Sint ook dit jaar een bezoek aan de school van boven genoemde vereeniging. In het keurig ver sierde gymnastieklokaal, waar leerlingen en ouders zich hadden verzameld, werd St. Nicolaas met zijn knechtje door den heer Dé Klóe hartelijk welkom geheeten, waar na de kinderen een welkomstlied zongen. De kleine peuters uit het le en 2e leer jaar deden nu hun best en voerden voor d'e'n Sint een paar alleraardigst zangspel letjes uit. Sint Nicloaas was nierover erg iri z'n nopjes en gaf de kleintjes een wel verdiend pluimpje. Nu moesten enkele leer lingen persoonlijk bij den Sint komen. Som migen kregen een goed woord van den ouden kindervriend, anderen moesten hem beterschap beloven. Een kleine versnape ring was dikwijls hun belooning. Deze wérd natuurlijk met glundere snuitjes in ont vangst genomen. Ter afwisseling werden verschillende liédjes gezongen, terwijl de kleintjes nogmaals hun best deden en, op werkelijk keurige wijze, nog eenige zang spelletjes uitvoerden. Toen werd de poppenkast vertoond. Wat hebben ze genoten en meegeleefd met het spel van de poppen, van klein tot groot. Sint Nicolaas dankte alle kinderen en ook het personeel hartelijk vooralle moeite die gedaan was om dezen morgen voor hem tot een onvergetelijke te maken. Tot slot werden alle kinderen getrac- teerd en na een hartelijk afscheid zette de kindervriend zijn grooten tocht voort. De vereeniging, welke tot doel heeft, de misdeelden onder de kleinen een dag te bezorgen zooals de beter-gesitueerden elk jaar genoten, had ditmaal haar tenten op geslagen in Grand Hotel „Britannia", waai de groote zaal geheel gevuld was met de ruim 500 kinderen, die met blijde gezichtjes zaten te wachten op de dingen, die komen zouden. Op het tooneel zaten de heeren Van Beers, Laporte en Schroevers, die met nui. drieën heel veel hebben bijgedragen tot het brengen van de gewenschte stemming. En tusschen de, door de muziek begeleidde, liederen van de samengekomen jeugd, wer den op kwistige wijze versnaperingen rond gedeeld. Het leek ons een goed idee van het bestuur om de kinderen te laten vermaken door andeien, ook kinderen als zij. Daar aan dankten we het leuke optreden van de 8 meisjes, welke hun lintendansjes deden en het aardige elftal, dat zichzelf gedeel telijk begeleidde met kleppers. Maar ook het spelletje met de mutsen mocht zich in de gynst der kleinen verheugen, evenals de voordracht van Adamson. Dat op dezen feestdag voor de kleinen de goede bisschop niet ontbrak, behoeft eigenlijk niet vermeld te worden. De kin dervriend, die eenige malen een rondgang door de zaal heeft gemaakt, bracht in zijn toespraak een woord van dank aan den lieer Soerewijn en aan de medewerkenden van dezen middag. De feestmiddag werd besloten mét het uitreiken van versnaperingen, waaraan pakken waren toegevoegd, die in de huis gezinnen wel welkom geweest zullen zijn. N.V. Exploitatie r,Ttschappij van Indische restaurants. Met de Staatscourant no. 235 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van de naamlooze vennootschap Exploitatie Maat schappij van Indische restaurants te Viis- singen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Van de teraardebestelling van den ver moorden commissaris van politie te Schie dam. De bouw van de brug over het Hollandsch Diep vordert vlug de eerste overspanning wordt op naar plaats ge bracht. H. M. de Koningin maakt een rijtoer langs den Scheveningschen boule vard. Dr. Willem Mengelberg aanvaardt het hoogleeraarambt aan de Utrechtsche Wie den Arme geeft, leent den Heere. Ook ons Nederlandsche volk lijdt onder de crisis, die de wereld teistert. Duizenden verkeer en in omstandig heden, die hulp van anderen dringend noodzakelijk makenTemeer klemt dit, nu de crisis reeds zoo lang duurt en de winter voor de deur staat, waardoor het gebrek aan kleedihg, schoeisel, beddegoed en' verwarming zich dubbel doet gevoelen. Doordrongen van dit feit, heeft de Regeering, trots den nood der schat kist, zich het lot van de gesteunde werkloozen aangetrokken en zich be-, reid verklaard voor extra hulp aan hen voor ditmaal een bedrag van on geveer twee millioen gulden aan te vragen. Naast deze werkloozen zijn er ech ter nog velen, inzonderheid zij, die tot de zgn. stille armen behooren, wier nooden minstens even groot zijn. Gij, die niet tot hen behoort, be denkt, dat Gij bespaard zijt gebleven voor het lot, dat vele Uwer medemen- schen heeft getroffendat hun lot ook het Uwe had kunnen zijn. Indien Gij U dit goed indenkt, twijfelen wij niet, of Uw dankbaarheid zal groot zijn. Toont dit in Uw gave. De Regeering kan reeds door den nood der schatkist onmogelijk ALLEN nood lenigen. Net prijzenswaardig streven van de Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers" verdient daarom allen steun. Het op U gedane beroep is dringend. Met den winter nadert Kerstmis. Brengt door Uw gave op de dagen van het komend geboortefeest van Christus verlichting en blijdschap in de woningen van Uw minder bedeelde landgenooten, Uw Kerstfeest zal U zelf daardoor tot des te grooter zegen kunnen zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, J. A. DE WILDE. De Minister van Sociale Zaken, J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. Universiteit. De 60.000ste passagier op Schiphol. Aankomst van een Zweedsch oorlogsschip te Den Helder. Drukte m de Fokker-werkplaatsen te Amsterdam. Duizenden bloembollen worden vernietigd. Autoriteiten bij de Holberg herdenking in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Nieuwe bevestigingsmogelijkheid van on.3 rijwielplaatje. Benoeming directeur „Ons Genoegen". De vacante plaats als directeur van de harmonie „Ons Genoegen" is thans vervuld en is de leiding opgedragen aan den heer P. de Rooij, musicus hier ter stede. Wij vertrouwen, dat „Ons Genoegen" hiermede een goede keus heeft gedaan, te meer daar bovengenoemde heer reeds zijn sporen heeft verdiend op verschillende mu ziekconcoursen. Ook is de heer De Rooij, directeur der harmonie „Euphonia" te Goes en van het fanfaregezelschap te Westkapelle. N u tsspa a rba n k. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand No vember ingelegd in 838 posten 112.758 <,1 en terugbetaald in 489 posten 82.879.49, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 29.879.42. Er werden 43 nieuwe boekjes uitgegeven. Het totaal aantal spaarders op 1 Decem ber 7228, met een tegoed van 2.307.886 31. Ter lediging werden 59 spaar busjes aan geboden, inhoudende 532.59 en met 20 .8 zegels werd bespaard 100.90, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Kinderkoor „Jong Leven". Bovengenoemd kinderkoor, onderafdee- ling van de gemengde zangvereeniging „De Volksstem" bestaat thans 5 jaar. Het be stuur heeft gemeend dit eerste lustrum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. en besloot dit te herdenken met een bijzondere uitvoering te geven met het kinderkoor, waaraan iet geheele koor kan deelnemen. Voor deze gelegenheid is zoowel aan decor als aan de costumeering de uiterste zorg besteed, zoodat het geheel een mooien aanblik zal geven, terwijl de leiding, die bij mevr. Bran-?Bekker berust, ongetwijfeld een waarborg is voor een onberispelijke uitvoering van het geheel en dus liefheb bers van kinderzang zich een gang naar

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1