500 300 Uitgave: firma f. VAN DE VELBE Jr., Walstraat58-60, Vlissingen. Telei. 10. PostrekeninoG6287 Met elkander voor een ander! No. 286 72e Jaargang 1934 DINSDAG 4 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zendaq en algemeen erkende Christelnke feesidegen De „Zeeuwsche Pers" in dienst der barmhartigheid STADS- EN PROVINCIENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND ABONNEMEN rSPRl)S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen btj wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in 't bezit eenet 4 OOfï gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |8|l||| lange ongesehikt- kerd tegen ongelukken voorJIOUU heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere reg( 1 meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels /L alles bi' vooruitbetaling gulden bij dood door een ongeluk. gulden bu verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi| verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden on verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DÖOR DE VERËENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Bit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad Het meest mensch'lijke der menschheid Dat haar leven onderscheidt Is de gouden gloed des harten En die heet „Barmhartigheid". Diepe rimpels grift de Crisis in het hart van menig mensch Zwaar bevracht met groote zorgen gaat zijn loopbaan niet naar wensch. Moed'loos sloft hij langs de wegen tot de dag tot nacht verkwijnt Lust'loos rijgt hij dag aan dagen tot een bidsnoer zonder eind. Waar de geestkracht is verdwenen waar de mensch zich zelf niet blijft Waar slechts het verdorde wezen tot een geest'loos iets verstijft Waar de ster der hoop verbleekte tot haar lichtglans gansch verdween Daar lijkt wel de dood de uitkomst die aan 't doffe oog verscheen. In de stilte van de kamer, die eens helder was verlicht, Die eens na volbrachte dagtaak en betrachting van den plicht Een vertrek vol ware vreugde, van jolijt en eendracht was In de stilte van zoo'n kamer, daar geeft nu geen vreugd meer pas. Want.daar heerscht de zwartste zorg daar sluipt stille armoe rond Struikelt imen op een ontbering, die men eertijds daar niet vond. In de stilte van zoo'n kamer, uit het oog van iedereen. Loopt het spook der stille armoe met de ziel der arme heen. Te gevoelig voor een schande, die geen schande ooit kari zijn Te bedeesd, dé hand te heffen, angstig voor de schaamtepijn, Treedt zoo menigeen zijn deur uit doch, van alle hoop beroofd, Heft nog steeds zoo'n dapp're stakkerd-nog vol moed het moede hoofd. Stille armoe stille weemoed stii in 't zwaarst te dragen leed, Laat zoo'n sfumperd in zijn kamer, wat de armoe aan hem deed. Burgers van ons nobel Neerland menschen met een warm hart' Kent gij iemand die het noodlot met zoo'n dapp'ren weerstand tart Neen gij kent hem niet dien lijder, want hij vraagt u niet om brood. Liever dan de hand te heffen, sterft hij liefst den hongerdood. Kerstmis nadert met haar lichtjes 't licht van God op 't mensch'lijk pad. 't Licht waarmee Hij werd geboren en Hij ook uw weg betrad. In den naam van 't Heilig Kerstfeest, van dat licht der Christenheid Schenkt ook hem uw goede gave, die in alle stilte lijdt. Ha-Vee-Wee. Brengt of zendt aan de administratie dezer courant uw geldelijke gift hoe klein ook, alles is welkom I Persoonlijk, per giro, per postwissel, onder het opschrift „Kerstinzameling Nederl. Dagbladpers en Zeeuwsche Pers". Uw bijdragen komen uitsluitend en alleen ten goede aan uw behoeftige plaatsgenooten, die van eiken steun ontbloot zijn, tenzij U mededeelt, dat uw gift voor een andere met name genoemde gemeente bestemd is. DIRECTIE „VLISSINGSCHE COURANT". Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst aer arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 37 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 19 metse laars, 25 opperlieden, 54 schilders, 10 stu- cadoors, 90 timmerlieden, 7 ververs, 3 be tonwerkers, 2 vlechters, 1 voeger, 8 op zichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 7 meubelmakers, 5 politoerders, 7 stoffeer ders, 4 kleermakers, 2 wasschers, 1 leder bewerker, 2 schoenmakers, 633 metaalbe werkers, 8 bierbottelaars/drankbereiders, 16 brood/banketbakkers, 4 koks, 1 aide, 4 slagers, 1 tuinman, 14 magazijnbedienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 6 chauffeurs, 12 kellners, 45 loopers, 4 por tiers, 4 sleepers, 41 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden, 5 teekenaars, 2 musici, 5 onderwijzers, 52 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 121 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaaktster, 3 winkeljuffrouwen, 5 kan toorbedienden, 7 dienstboden, 7 werksters. Totaal 1328 ingeschrevenen. Vorige week 1293 personen. Alzoo een vermeerdering van 35 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in be^ld. Foto's in onze Tijdinghal. Nog enkele foto's van de huldiging van Parmentier en Soer te Amstelveen. De internationale pluimvee-tentoonstelling te Rotterdam. Het hoofdbureau van politie te Schiedam, waar de moord op den com missaris plaats had. St. Nicolaas arri veert per vliegmachine op Waalhaven. Uitslaande brand aan den Schiedamsche- weg te Rotterdam. Eenige opnamen van St. Nicolaas (Ed. Verkade) in de Hoofd stad. De ontvangst vóór het Kon. Paleis op den Dam en toespraak van burgemeester De Vlugt vóór het stadhuis. Uitreiking der zilveren bekers aan de winnaars van den rondrit te paard door Nederland. Zilveren ambtsjubileum van den burge meester van Olst, baron Bentinck van Schoonheten. Overdracht van drie gias- in-lood-ramen in de Zuiderkerk te Rotter dam. De N.C.R.V. De opbrengst van de afdeeling Vlissin gen voor het jubileumfonds van de Ned. Christ. Radio Vereeniging voor een nieuwe studio bedraagt 315.15. Scheepvaartberïchten. Heden is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Scholar" van Dema- rara met een lading hout voor Middelburg. MIDDELBURG „Eet melkbrood" propagandacommissic. Vrijdag jl. werd in een der zalen van café „de Eendracht" te Middelburg een ver gadering gehouden, welke door verschillen de vertegenwoordigers van landbouworga nisaties en bakkers- en banketbakkersbon den werd bijgewoond en waarin door den heer Bosman, propagandist der Friesche Melkbroodcommissie te Leeuwarden, op duidelijke wijze werd uiteengezet waarom en hoe deze commissie werkzaam is. Spre ke* zette daarbij uiteen, dat het zeer sma kelijke en voedzame melkbrood vroeger al gemeen in ons land werd gebruikt, doch tijdens den wereldoorlog vanwege het ge brek aan spijsvetten in ons land zijn plaats moest afstaan aan het waterbrood. Na den oorlog keerde de groote massa der bevol king niet terug tot het melkbrood. Thans wordt dan ook slechts 20—25 van het brood met melk bereid. Waar tot 1930 de zuivelproducten een gereeden aftrek von den in het buitenland, bestond er geen directe aanleiding tot het voeren van pro paganda voor het eten van melkbrood. Nu echter van alle kanten invoerhelemmerin- gen en verboden den uitvoer van onze vee teelt-producten, een dsr grootste bronnen van Nederlandsche inkomsten bemoeilijken, ligt het voor de hand dat men zijn aandacht weer meer ging schenken aan de binnen- landsche markt.- Hietbij trok vooral het weer gebruiken van melkb,rood de aan dacht. Dat dit een niet te versmaden ter rein is mpge blijken uit het feit, dat indien alle waterbrood vervangen zou worden door melkbrood, hiervoor 200 millioen liters melk per jaar noodig zijn, een hoeveelheid, die overeenkomt met de jaarlijksche pro ductie van 60.000 melkkoeien. Het eten van melkbrood, dat bovendien veel langer versch blijft, is niet alleen van belang voor den afzet van een deer onzer voortbrengse len, maar helpt er ook in belangrijke mate toe bijdragen de werkloosheid te bestrijden. De regeering, die een vrijwillig melk brood gebruik verkiest "boven het uitvaar digen van een verbod -tot het bakken van waterbrood, staat zeer sympathiek tegen over deze actie. Na een breedvoerige bespreking werd be sloten ook in ons gewest eéri commissie te vormen, evenals er reeds in Groningen, Drenthe en Friesland bestaat, welke het melkbrood-verbruik zal propageeren. De bedoeling is een hoofdcommissie, sa mengesteld uit afgevaardigden van de ver schillende landbouworganisaties, van de verschillende bakkersbonden, en vrouwen verenigingen met daarbij in de verschillen de districten van onze provincie sub-com missies te vormen. P. T. en T. Aan de telefoniste bij den Interlocalen telefoondienst te Middelburg P. J. van Driel is op haar verzoek non-actief ver leend van 1 December 1934 tot en met 28 Februari 1935. Een afscheid. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, heeft dien middag op het politiebureau het afscheid plaats gehad van den heer J. G. Wollenberg, die met 1 December is gepen- sionneerd als hoofdagent-rechercheur. Behalve de reeds genoemde autoriteiten w;aren nog aanwezig de officier van justi tie mr. W. F. E. baron van der Feltz. de deurwaarder bij de rechtbank de heer P. A. Vervaat, de majoor van de rijksveldwacht, de heer C. Hoogerheide, verschillende ge meenteveldwachters, terwijl behalve door den commissaris van politie het Vlissingsch politiekorps vertegenwoordigd was door den inspecteur, den heer Q. van Vugt en de beide majoor-rechercheurs, de heeren J Prins en Y. Reidsma. Het eerst voerde het woord de burge meester van Middelburg, de heer M. Fern- hout, die den heer Wollenberg dank bracht voor de wijze waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld, nl. plichtsgetrouw en toewij dend, accuraat en punctueel. De officier van justitie, mr. baron Van der Feltz, zeide niet altijd bij een afscheid aanwezig te kunnen zijn, maar nu wilde hg niet weg blijven omdat Wollenberg nu een maal Wollenberg is. Gedurende 21 jaar heeft spreker hem kunnen gadeslaan bij zijn werk en hij- heeft niets dan lof daarvoor. De commissaris van politie, de heer R. P. Brons, voelde behoefte om in tegenwoordig heid van het hoofd der gemeentepolitie en liet hoofd van de staande magistratuur te verklaren, dat hij den scheidende steeds met groote waardeering heeft gadegesla gen. De heer R. A. Avink, inspecteur van po litie eerste klasse, wilde spreken als onmid dellijke chef van den heer Wollenberg en als voorzitter van de afdeeling Zeeland van den A.N.P.B., zulks namens de onderafdee- ling Walcheren. Tal van jaren heeft spre ker met den heer Wollenberg samenge werkt en hf»m leeren kennen als politieman en mensch. In beide gedaanten heeft spre ker hem hoog geacht. De commissaris van politie te Vlissingen, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet, zeide dat men ook in het korps te Vlissingen waar- deering had voor den arbeid van den heer Wollenberg, in wien spreker het prees, dat hij nimmer te Vlissingen op eigen houtje een onderzoek instelde. Namens het korps te Vlissingen bood spreker een zakportefeuille met het wapen BOEKHANDEL D'HUIJ TE SVVIOOIN AS &OOA van Vlissingen er op, als souvenir aan. Ten slotte sprak nog de heer G. West- land, opperwachtmeester der marechaussée en brigade-commandant' te Vlissingen en schetste, dat niemand onmisbaar is, maar dat men den heer Wollenberg toch erg mis sen zal, ook spreker, die bij den scheidende altijd een vriendelijke ontvangst genoot. De heer Wollehberg heeft ieder der spre kers direct na hun woorden beantwoord en daarbij o.a. de hoop uitgesproken, dat de heer Fernhout nog lang aan' Tiet hoofd der gemeente moge staan. Driesteden-turnwedstrijd. Zooals men zich zal herinneren hield de gymnastiekvereniging Wilhelmina te Mid delburg op 27 Januari van dit jaar een driesteden-turnwedstrijd tusschen Goes, Middelburg en Vlissingen, waarbij ook Sou burg aansloot. Toen heeft de Middelburg- sche ploeg gewonnen en volgens de bepa lingen zal nu de tweede ontmoeting weer te Middelburg plaats hebben. Daarom is een wedstrijdcommissie gevormd uit de vier turnverenigingen te Middelburg. Door deze verenigingen wordt Vrijdag a.s. een selec tie-wedstrijd gehouden om de Middelburg- sche ploeg samen te stellen. De heeren L. van der Steen en P. Zuid- weg uit Vlissingen en J.' H. Koers en W. de Bruijn uit Middelburg zullen de jury vormen. De driestedenwedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag 26 Januari in de dan zeker heropende Schuttershofzaal. OOST- EN WEST-SOUBURG Een schoorsteenbrand. Zaterdagavond io brand ontstaan in een schoorsteen van een der woningen van het gemeentelijk woningbedrijf alhier. De schoorsteen brandde geheel uit. Met be hulp van omwonenden is het gelukt den brand tot den schoorsteen te beperken. Gevonden voorwerpen. Bruine tasch bij Faasse, Dijkstraat 1 Kinderhandschoen bij Brias, Voorstraat 3. KOUDEKERKE Loop der bevolking. 16 t/m. 30 November 1934. Ingekomen: J. N. Verstelle met gezin, E 153, uit Dordrecht K. C. de Baa- re met gezin, E 13, uit Middelburg. Vertrokken: P. Verhage met gezin, van E 244 naar St. Laurens I. Groenenberg met gezin, van D 54 naar Ned. O.-Indië D. H. Quist met gezin, van B 25b naar Ned. O.-Indië M. Siahaan, van B 25b naar Ned. O.-Indië Mej. J. M. Woudstra, van B 242 naar Vlissingen Mej B. G. de Kok, van C 19 naar Arnemuiden Mej. J. Marinisse, van B 46 naar Biggekerke D. Ivasse met gezin, van B 313 naar Ierseke A. Bakker met gezin, van C 7 naar Olde- broek Mej. C. S. Puijpe, van C 7 naar Ol- debroek. OOSTBURG Loop der bevolking over November. Ingekomen: C. M. Wijnants van Steenbergen A. P. van Dixhoorn geb. de Vuijst, van Breskens J. 't Gilde, van Zuid- zande L. van Dijk, van Waterlandkerkje A. L. A. Cornells met gezin, van Zuidzan- de P. M. Ligtenberg, van Roosendaal en Nispen. Vertrokken: S. B. van Laere en J. P. L. J. de Smit met echtgenoote, naar Terneuzen C. V. Matthijs en A. M. Wage, naar 's-Gravenhage R. H. De Pau met gezin, naar Terneuzen J. Wondergem, naar Serooskerke (W.) C. C. Kolmeijer, naar Oosterhout, Vrüwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Ter Neu zen 3.26 te Sas van Gent 19.96. Bulten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. LEGER DES HEILS. B. V. B. (Bond van barmhartigheid). „To know the need should prompt the deed". Inderdaad bevat dit spreekwoord groote waarheid, want zouden we U mee kumen nemen naar sommige gezinnen, dan zoudt U versteld staan en ontdekken, dat zelfs het allernoodigste daar ontbreekt in net bijzonder wel wat betreft kleeding en schoeisel. Stel U voor, dat vandaag of morgen het weer radicaal omsla,at en we werkelijk win ter zullen hebben en nemen we dan aan, dat die menschen geen voedselgebrek hebben, is het helaas maar al te waar, dat velen gebrek zullen hebben aan kleeding. De kinderen thuis zullen verkleumen, omdat de brandstof niet voor den geheelen week voldoende is, 's nachts omdat er niet voldoende dekens zijn, op straat omdat er geen voldoende onder- en bovenkleeren en behoorlijke schoenen zijn. Indien ooit, dan is nu de tijd van de daad gekomen eri doen we een dringend beroep op allen, die iets in deze richting kunnen doen. A.s. Donderdag 6 December wordt m;t een groote wagen door de straten van VUs- singen gereden en heeft U gelegenheid te toonen, dat barmhartigheid vandaag niet alleen maar een woord is, maar ook nog door het Nederlandsche volk in al zijn vol heid beoefend wordt. Onnoodig te vermelden, dat allen onver, schillig van welke kleur of richting 'nee kunnen helpen en dat het op deze wijze ver- kregene is voor ieder, die in nood verkeert. Béleefd verzoeken wij U het pak gereed te hebben als de wagen komt, daar we slechts één dag kunnen rijden. DE OFFICIEREN. DE BESCHERMING VAN DEN BELGISCHEN FRANC. De correspondent van het „Vad." te Brus sel meldt De huiszoeking, Vrijdag te Antwerpen ge daan in de kantoren van het nieuwe week blad „Renovation", bewijst dat het kabinet Theunis niet van zins is het besluit van 19 Juli 1926 betreffende de beteugeling van daden en geschriften, gericht tegen het cre- diet van den staat, met voeten te laten tre den. De uitgevers werden verzocht zich ter beschikking te houden van het gerecht. Een der redenen van dit ingrijpen moet worden gezocht in het publiceeren door ..Renovation" van de bewering als zou de Belgische regeering zelf voor 500 millioen frank op de markt te New-York hebben ge worpen. Nog een paar andere politieke en finan- cieele krantjes worden door het parket in het oog gehouden. Ook denkt de regeenng er aan de middelen, die haar ten dienste staan om de pogingen tot torpedeering van den franc te bestrijden, nog aanzienlijk te verscherpen. DUITSCHLAND STELT PRIJS OP DEN VREDE. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath, heeft Zaterdag aan den correspondent van het Reuterbu- reau te Berlijn op diens verzoek zijn mee ning medegedeeld omtrent Duitschlands be reidwilligheid om elk algemeen voorstel lot consolidatie van den vrede in Europa m welwillende overweging te nemen. Von Neurath zeide Natuurlijk streeft Duitschland er evenals elke andere natie naar de wolken va vrees en wantrouwen die op het oogenblik boven Europa schijnen te hangen, te verdrijven. Elk plan, dat in derdaad dit doel heeft, zal stellig de wel willende aandacht der Wilhelmstrasse vin den. Maar de beslissing over zulke quaes- ties ligt helaas niet bij Duitschland alleen. Men heeft in het buitenland gezegd, al dus de correspondent, dat de discussie m hei: Britsche Lagerhuis als een nieuwe stap in de ontwapeningskwestie kan worden be schouwd. Beschouwt gij het ook zoo Men moet afwachten, welke gevolgen de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1