1000 500 300 150 100 25 MAANDAG DE KERSTINZAMELING iMcd» 2£%&5 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAM BE VELDE Ir.. Walstraat 58-66, Vlissingen.Taief. 10. Postrekening 6B287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS TOT DINSDAGAVOND 11 UUR FOTIUHEL I. luimt Verwarmde kajuiten! S. WIENER Co. PERZISCHE KLEEDEN HET COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 72.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 72.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 73.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bii 3 maal plaatsing van 1 —5 regels 1.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden Oij verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIülNü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad uitgaande van de samenwerkende vereenigingen „De Nederl. Dagbladpers" en „De Zeeuwsche Pers" ,;Geen gift is te klein, geen bijdrage té groot" zoo werd in de eerste oproeping geschreven. Geen gift is te kleinIn haar algemeenheid is dit juist de in zamelaars'zull'én natuurlijk ook de geringste bijdragen dankbaar aanvaarden maalr allen, die in staat zijn iets af te zonderen voor dit mooie doel, moeien er voor zorgen, dat het óók op hen persoonlijk slaat. Geen gift mag te klein zijn Het Nederlandsche volk is opgeroepen voor een groote zaak, een zware taak Kerstvreugde te brengen in de gezinnen der behoeftigen. Het getal der hulpbehoevenden is ontstellend groot, het leed, dat zooveel mogelijk gelenigd moet worden, ontzettend zwaar. Daarom zal er slechts van leniging van den nood sprake kunnen zijn, als er veel, zeer veel gefd inkomt. Er is nu in honderden, duizenden gezinnen een verwachting gewekt Die moet vervuld worden I Dit is alleen mogelijk, als elk, die zoo gelukkig is, nog te behooren tot het deel der bevolking, dat niet behoeft te ontvangen, maar nog (iets- of veei) geven kan en mag, zich geheel aan deze zaak geeft. Mén vrage zich niet afmet hoe weinig kan ik er mij afmaken, maar hoe veel kan ik geven. Giften voor dit doel hebben niet het karakter van een aalmoes, zij zijn een offer. De gever ontzegt er zichzelf, als liet noodig is, iets voor. Natuurlijk zullen er dan toch nog vele kleine giften komen het penningske der weduwe was immers ook een offer. Maar als wij dit penningske als maatstaf nemen, zullen er bij de inzameling ook veie penningen komen, dan zal er ook zilver klinken en bankpapier ritselen. Zij die kapitaal bezitten en zij die nog werken, hebben hier een taak te vervullen De giften moeten stroomen. Ook in deze kan ons kleine volk zich weer eens groot toonen I Er kan ook zoo nuttig met lijsten gewerkt worden. Wie neemt op fabriek, werkplaats, kantoor, of winkel het initiatief om zoo'n lijst aan te leggen? Wie collecteert op vergaderingen, op concerten, op uitvoeringen? Pêrtjimgriiéèsf'e'rs van "vetcemgihgeh of clubs die goed bij kas zitten, hebben ook een taak te vervullen. Wie terwille van zijn zwaar-geiroffen medemensch'en zich de zwaarste opoffering getroost, zal voor zichzelf het beste Kerstfeest vieren. Er moet, als de inzameling is afgeloopen, gezegd kunnen worden Geen gift was te klein Dus MET ELKANDER VOOR EEN ANDER De administratie der „Vlissingsche Courant" zal de gelden gaarne inzamelen. Deze kunnen overgemaakt worden per Giro op haar Gironum mer 66287 of per postwissel, gericht aan de administratie. Zij kunnen ook worden afgedragen aan het bureau van ons blad, desgewenscht tegen kwitantie. Centrale anti-rev. kiesvereeniging. Zaterdagmiddag kwam de centrale anti- rev. kiesvereeniging in gewone vergadering bijeen in het Militair Tehuis. Op deze zeer druk bezochte vergadering werd een groot aantal zaken besproken en geregeld in verband met de a.s. Statenverkiezing. Als afgevaardigden naar het provinciaal comité werden herkozen de heeren G. van de Putte, P. G. Laernoes en C. Polderman. Half Januari hoopt de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, weer een „praatmiddag" te houden. Aan het einde der vergadering deelt de heer G. van de Putte, voorzitter der cen trale, lid van Ged. Staten van Zeeland, me de bij de verkiezingen 1935 geen nieuwe candidatuur te zullen aanvaarden. Dit in verband met zijn hoogen leeftijd. Op harte lijke wijze zegt de heer Van de Putte alle aangesloten kiesvereenigingën dank voor de vriendschap en den trouw zoo'n lange reeks van jaren hem betoond. Salaris-verlaging. De directie van de N.V. Kon. Maatschap pij „de Schelde" heeft aan de ambtenaren medegedeeld, dat met ingang van 1 Janu ari a.s. weder een salarisverlaging zal worden toegepast. Gemeentelijke cursussen voor werkloozen. Cursus schilderen. Daar het aantal werklooze schilders hier ter stede steeds grooter wordt, heeft een voldoende aantal dezer schildei's zich aan gemeld voor het volgen van een cursus in schilderen. Donderdag a.s. zullen de lessen aanvan gen. Zij worden gegeven in de school aan de Rioolstraat, in lokaal XVII, voorloopig eiken Donderdag- en Vrijdagmorgen, van 9 tot 12 uur. Er bestaat nu gelegenheid om zich, on der deskundige leiding, te bekwamen in het letterzetten, decoratief- en reclameschilde- ren, nabootsen van hout, marmer, enz. Wij zouden allen, die zich nog niet heb ben aangemeld, willen aansporen van de geboden gelegenheid gebruik te maken en heeft U nog tijd om Uw FOTO te laten maken die U met Sint Nicoiaas cadeau wilt geven!! BADHUISSTRAAT 63 zich, een dezer dagen, nog te laten inschrij ven. Hiertoe bestaat iederen dag gelegen heid op het stadhuis. M. S. F. Cabaretavond. Concertgebouw. Ten bate van het M.S.F., de parel van het marine-vereenigingsleven, werd Zater dag een cabaretavond gegeven, welke zich in een bijzondere belangstelling mocht ver heugen. De heer Beseij leidde de soirée in met een woord van welkom, speciaal tot den v'oot- predikant ds. Van der Giesen en de bestu ren van diverse vereenigingen (dr. Ten Have gaf later op den avond van zijn mede leven blijk) gevolgd door een woord van dank aan allen, die ook maar op eenigerlei wijze steun of medewerking hadden ver leend om deze cabaretuitvoering met at tracties te organiseeren, t.w. den zaal-ex ploitant, den heer Ots firma's en winke liers zoowel te Middelburg als Vlissingen en andere plaatsen in ons land, die schenkin gen voor de grabbelton hadden gedaan het dames-comité, dat deze gaven had in gezameld den heer Plasse, die costumes beschikbaar stelde, zoomede allen krachten, die het met moeite en zorg samengestelde uitgebreide programma voor het voetlicht zouden brengen. Namens het M.S.F. dankte spr. de plaatselijke bestuurders, de heeren De Goederen en Van der Meer, voor hunne veel omvattende voorbereidende werkzaam heden, om te besluiten met den wensch, dat alle aanwezigen nimmer steun zullen moe ten vragen aan het M.S.F. of dergelijke in stellingen. Nadat de heer Beseij nog een telegram van verhindering van het hoofd bestuur M.S.F. had voorgelezen en het M.S.F.-lied „De droefheid moet uit het Marine-gezin", „Dus weg T.B.C. engezondheid er in", gezongen was, speelde de marine-kapel on der leiding van den heer J. H. C. Ferree, het Wilhelmus, het lied, dat al zooveel be moediging in donkere tijden heeft gebracht, waarbij alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Ofschoon dit fanfarekorps nog maar en kele maanden oefent, heeft de kapelmeester met deze leerlingen van de opleiding, al heel aardige resultaten bereikt, hetgeen mede bleek uit verschillende marscheh, die verder ten gehoore werden gebracht. In „Lente zang" van Kessels kwam de bas-passage in het trio goed tot uitdrukking, „L'entrée Vraagt eens de nieuwe prijzen van onze verrukkelijke zesteenenschoen Ze zijn goed- kooper geworden. TIMMERMAN iSellamypark 54. joyeuse" van Van Leest werd mooi genuan ceerd, terwijl het rh.ythme, evenals in Christophe's „Marche militaire", don ,.Pa- trouille-marsch" van Werkman en een pot pourri van liedjes van de zee, onverwoest baar was. Als humorist-conférencier trad op de heer Jack. de Coninck, die verschillende liedjes en moppen lanceerde, en daarmede spoedig de zaal in de vereischte prettige stemming bracht. Kreeg hij met z'n „Spreekwoorden" en „Hutspot" de lachers, met „O Marie" de zangers en zangeressen in het refreintje op z'n hand, met de declamatie „De zak doek" hield hij zijn gehool% rustig gevangen door den juisten inhoud. In zijn leerling, den heer Alph. Bouweraerts, had Jack een ge trouwen medestander, die er al flink den slag van heeft om het publiek te amusee- ren. Voorts werkte Jack met een clubje da mes, dat zich M.S.F.-girls noemt. Deze da mes, gestoken in de flatteerende matrozen pakjes, hebben eveneens op diverse liedjes waarvan enkele teksten door den heer De Coninck vervaardigd waren, getraceerd. Zij hebben de vuurproef schitterend door staan en zoowel met „De Uiver" als „De twee blauwe oogen" en den M.S.F.-ma»\sch zich in één slag populair gemaakt. „Daar komen de Jantjes" is als leidmotief zeer zeker ook voor haar geknipt. Door twee dames en twee heeren werd verder nog de schets gespeeld „Zoo de ouden zongen welke eveneens bijzonder in den smaak viel. De rol van het jonge meisje werd hierin excellent vertolkt. Afwisseling in het vroolijke werd gege ven door enkele stemmingsmomenten. Een viertal verpleegsters verplaatsten ons met den zang van Paolie's „De verpleegster" in een ernstige sfeer, waar nochtans het be roep van de verpleegster uit roeping e:n weldaad is voor de patiënten zoowel als voor de zuster zelve. Was de zang van deze dames te loven, buitengewoon voldeed één van haar, die „Het ouderhuis" en „Alijne moedertaal", met welluidende stem en goede voordracht ten gehoore bracht. Nog werden door de matrozen van de opleiding, onder leiding van den heer J. Wolf, eenige gymnastische standen uitgevoerd, welke even zoovele bewijzen waren van kracht, vlugheid, lenigheid en gespierdheid van deze' waardige vertegenwoordigers van de tfoem van onze Nederlandsche jongelingschap. Het muzikale gedeelte van den avond was bij de kapel onder leiding van Corns, van Beers, die ook de muziek bij verschillende nummers componeerde, in uitstekende han den. Alle medewerkenden oogstten voor het geen zij gegeven hebben, terecht den war men bijval van het dikwerf enthousiaste publiek. De heer Beseij was dan ook wel de tolk der gansche zaal, toen hg aan het einde allen krachten dank betuigde voor hunne prestaties. De succesvolle avond, welke ongetwijfeld, mede dank zij graobei- ton en bloempjesverkoop, een batig saldo in materieel opzicht zal afgeworpen heb ben, werd met een geanimeerd bal besloten. De toestand in het Derde Ryk. In de groote zaal van het Concertge bouw sprak gistermorgen voor een zeer talrijk gehoor de heer S. van Looi, buiten- landsch correspondent van de „Arbeiders pers", die in navolging van vele collega's het verdere verblijf in Duitschland, waar Jiy te Berlyn woonachtig was, is ontzegd. Zooals bekend is de geheele pers in dit rijk gelijk geschakeld en mag dan ook al leen geschreven worden wat den Leider lief is. Dat hierdoor de berichtgeving, ook van de diverse correspondentiebureaux, ver re van objectief is, behoeft geen nader be toog. De heer Van Looi heeft in een betoog van ongeveer twee uur slechts enkele grepen gedaan van datgene wat hij in zijn kwali teit van 'journalist in het Derde Rijk dage lijks heeft meegemaakt en ondervonden. Voordat hij hiertoe over ging. verklaarde hij, dat door het verbieden van partijen, van vergaderingen, van vereenigingen, enz. en het in beslag nemen van gebouwen en het bezetten van bureaux, hetgeen in Duitschland op groote schaal is gebeurd, diverse meeningen niet zijn gesmoord, doch de harten kloppen als voorheen. Men kan tijdelijk beletten aan zijn gevoel uiting te geven, doch aan het beginsel doet dit niets af. De zelfkant, zooals elke politieke partij die kent, is men verloren, doch de kern leeft, hetgeen hij later met vele staaltjes nader uiteeft zette. Het zou zelfoverschatting zijn te zeggen, dat Hitier niets achter hem heeft, doch met-?* evenveel vrijheid kan gezegd worden, dat vele volgelingen gedwongen volgelingen zijn. Nadat hij een kort resumé gegeven had van den toestand, waarin Duitschland kort na df-n oorlog zich bevond en het nationaal- socialisme betoogde, dat men het Duitsche volk wilde verlagen tot derde rangs bur gers en tot de slaven van Europa nu van haar eigen machthebbers zette hij uiteen op welke wijze de bestrijding van de werk loosheid ter hand wordt genomen. Gelooft men de statistieken, dan is het aantal reeds belangrijk verminderd, al kan men een aantal van 2 millioen niet verantwoor- wen deze zijn gewoon zoek doch de groote ellende is er niets minder om. Hoewel de vakbeweging is opgeheven, contracten vernietigd en de werkgevers derhalve vrij spel hebben, zelf dus kunnen vast stellen hoe lang er gewerkt moet wor den en tegen hoe weinig loon, voelen deze zich in het geheel niet lekker en zien evenals ieder objectieve beoordeelaar, dat Duitschland met groote sprongen naar den afgrond vliegt. De werkverruiming wordt gevonden in het aanleggen van zware auto wegen, die typisch vrijwel allen naar de Fransche en Belgische grens leiden en het maken van betonnen schuilplaatsen in het Oosten des land nabij de Poolsehe grens. Even opmerkelijk is de aanleg van de vele en groote vliegvelden met hangarson der den grond, terwijl in andere deelen van het land de hangars in heuvelketenen ge maakt worden. Langdurig stond spreker stil bij de op voeding der jeugd, die geheel, vanaf de eerste klasse op school, op militaire leest is geschoeid. Met bijna ongelooflijke voorbeel den toonde hij aan op welke wijze op en na school wordt geleei*aard. Dat ook de jeugd zoo langzamerhand tot aan de tanden toe gewapend rondloopt, is overbekend. Doch nog erger vond hij de stelselmatige propa ganda die er gevoerd wordt, bijzonder te gen Frankrijk, welke leidt tot een hevigen hr.at tegen zekere volken van ons wereld deel. Wat in het Derde Rijk dan ook aan de jeugd misdreven wordt, acht spreker intens misdadig. De nieuwe cultuur in dit land, die bijv. in zich houdt dat de moeders zonen moeten baren om deze aan de grens te doen sterven voor het vaderland, is een aanfluiting van de menschelijke beschaving. De toestand in Duitschland is dan ook niet bemoedigend, zelfs niet wanneer Hitier en de zijnen komen te vallen, want deze laten een ruïne achter, die slechts met boven- menschelijke inspanning kan worden opge bouwd. Tenslotte geeft spreker nog een overzicht van de werkzaamheden van de sociaal democratische partij in Duitschland, die gedoemd is zijn actie illegaal te voeren. Met groote offervaardigheid geschiedt dit den laatsten tijd op vrij groote schaal. Met ingenieuse middelen en vernuftige metho des komt wekelijks de socialistische lectuur bij het kader over geheel Duitschland. De groote kracht, de bezielende kracht is, de massa, die elkaar in fabrieken en werkplaatsen niet meer kan en mag ver trouwen, te laten voelen dat ze niet meer alleen staat. Spreker eindigt zijn sober, doch niette min duidelijk betoog, met een beroep te doen op de aanwezigen om toch vooral in ons land, waar we vergeleken bij Duitsch land leven als een vogelte in de lucht, te strijden voor het behouo van de democratie en voor het versterken van het socialisme. Van de gelegenheid om vragen te stellen wenschte niemand gebruik te maken, zoo dat de voorzitter, de heer A. Rorije, de bij eenkomst met een opwekkend woord om Vlieg ook 'swinters! Dubbeldaagsche winterdienst, de ideale verbinding voor den zakenman! ZEELAND - HOLLAND v.v. Vlissingen v. 9.10 Haamstede v. 9.30 Rotterdam a. 10.00 Amsterdam a. 10.35 enkele reisretour Haamstede - Amsterd; Vltssingcn - Arasterds Haamstede - Rottcrdat Vlissingen - Rottcrdat MIDDELBURG SI. NiCQLAAS E'^lage GESCHENK vooral den verkoop van het colportage- orgaan „Vrijheid, Arbeid, Brood", waar van de oplage thans bijna 120.000 exempla ren per week bedraagt, nog op te voeren en met een hartelijk woord van dank aan den inleider, deze goed geslaagde bijeenkomst sloot. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Twee opnamen van het vertrek van Hr. Ms. „Piet Hein" en „Evertsen" naar Indië. Aankomst van de bemanning van den Panderjager te 's-Gravenhage. Huldiging van de „Uiver"-bem anning te Aalsmeer. Bezoek van prof. Fernand Gregh aan ons land. „Eet meer visch"-tentoonstelling in de huishoudschool in de De Ruijterstraat te Den Haag. In Hortus te Amsterdam bloeit een hyacinth, waarvan de bloem in- plaats van naar boven, naar beneden in het glas bloeit. Men ziet de bloem tusschen de wortels. Brand in een boerderij te Gie- sendam. Twee opnamen tijdens de uit voering van „Arabella", door de Wagner- vereeniging in den Stadsschouwburg te Am sterdam. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 26 November tot 1 December werden in het badhuis 310 ba den genomen en wel 207 door heeren, 67 door dames en 36 door kinderen. Brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur werd de politie gewaar schuwd dat op de bovenverdieping van het hotel „Goes" op den hoek van het Bellamy- park en den Nieuwendijk, brand was uit gebroken. Waar deze zich eenigszins ern stig liet aanzien, zooals met het oog op den harden wind, werd de brandweer gealar meerd, die onder leiding van den comman dant, spoedig aanwezig was. De brandweer behoefde echter geen water te geven, daar de brand inmiddels door den eigenaar, zijn huisgenooten en de politie was gebluscnt. De commissaris van poli.tie stelde per soonlijk een onderzoek naar de oorzaak van den brand, welke was ontstaan op het ka mertje van den kellner, die bemerkte dat zijn bed in brand stond en waarbij hij eeni-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1