500 300 150 100 25 U I TS L AG Hl 1" ALS CADEAU •No. 384 73e Jaargang; 1934 Uitgave; firma F. VAN DE VElOf Ir., Walstraat 58-60, ïlissingen. Telel. 10. Postrekening 68281 1 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Map en algemeen erkende Chrisieliike feesteen Sërst J^gcolaas-Wedsfnjd voor Volwassenen 922 Oplossingen. Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR Steunplannen voor de scheepvaart. LL LÜ UI =N DE BESTE SIGARET VOOR ZIJF [GEZONDHEID! STADS- EN PR0VINCIENIF.UWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNFMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonntmei t speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere itgi 1 meer 10ct(max. 10 regels). Bii3maa' plaatsing van 1 -5 regelsalles bu vooruitheiaung De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt- heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een hand, voet of oog. gulden bu verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden du verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden. Eerste Blad- Tot Vrijdagmiddag 12 uur, hét aangekondigde tijdstip voor het sluiten der bus, waren ingekomen Na zorgvuldige controleering bleken niet minder dan 792 inzenders de juiste plaats van de uitgeknipte hoekjes uit onze St. Nicolaas-advertenties gevonden te hebben. Er moest dus om de uitgeloofde prijzen, ter waarde van VIJF EN ZESTIG gulden» geloot worden. De prijzen werden als volgt toegewezen le prijs 20.— aan Mej. J. Heijman, Sottegemstraat 84. 2e 15.— ,t D. Polderman, Oude Middelburgsche straat 44, Oost-Souburg. 3e 10.— W. P. Risseeuw, Beursstraat 9. 4c tt 5.— H. Kievit, Van Hoorn van Burghstr. 2. 5e 2.50 M. C. Voorman, Noordstraat 85. 6e - 2.50 Mej. A. de Munck, Boul. Bankert 24. 7e 2.50 J. A. van der Meer, Cruijsstraat 3. 8e m - 2.50 A. Vermeule, Glacisstraat 76. 9e 2.50 J. de Nooijer, Van Teijlingenstraat 25, - Souburg, 10e 2.50 Wed. D. Meeusen, Vlamingstraat 20. Bij het verschijnen van dit nummer zullen de winnaressen en winnaars hun prijzen in geldbons reeds ontvangen hebben. Deze kunnen uitsluitend bij de deelnemende winkeliers be steed worden. Over de ingezonden oplossingen of over de toekenning der prijzen kan niet in correspondentie getreden worden. DE UITGEVERS. Aan het bureau van ons blad werden in de maanden October en November de volgende giften ontvangen Gedeelte Politiepersoneel8.50 Ouden van c'agen en enkele beambte t het Gasthuis - 16.69 Vorige opgaaf - 5254.36 Totaal ƒ5279.55 DIENSTPLICHT. Vrystellüigon. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel SO 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking va.n 27 November 1934, 7e afd., no. 234 V, met ingang van 15 Februari 1935 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens het verkeeren in een geval als bedoeld in art. 12, le lid, d, der Dienstplichtwet (het bekleeden van een geestelijk of een gods- dienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt), de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1935 Cornells Moerel. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de "Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend b\j den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 1 December 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Flitsen II. (Slot) Nu weten wij natuurlijk wel, dat elk scheepvaartbedrijf zijn eigen moeilijkheden heeft, welke in een ander bedrijf niet be staan. De vaart op Zuid-Amerika steit andere eischen dan die op Noord-Amerika of op Indië. Dit zou oppervlakkig pleiten tegen een fusionneering van maatschap pijen mét uiteenlóopende belangen, al heb ben zij met elkander gemeen, dat zij „sche pen" exploiteeren. Een schip op Indië verdér moet anders geconstrueerd zijn dan een schip op Zuid-Amerika en wij herinne ren ons nóg duidelijk de klachten van de Indische gasten, die kort na den oorlog een reis naar Europa moesten maken met de gecharterde „Gelria". Deze bezwaren zijn o.i. niet van overwe genden aard in het plan tot saneering on zer scheepvaart langs de lijnen, die wij ons denken. De waarde van ons plan meenen wij te mogen zoeken in het feit der centra lisatie der bedrijven, al zal een kundige di rectie voor decentralisatie zorg dragen, waar zulks geboden is. Wij willen niet in details treden, nu werkt men op verschil lende plaatsen, met verschillende ploegen van mannen aan het „voor vertrek ge reed maken" van schepen, die slechts een kleine lading te vervoeren hebben, terwijl hetzelfde geschiedt voor het ontladen van de binnenkomende schepen. Bij centralisa tie kan hierdoor krachtig op de kosten worden bezuinigd. Hetzelfde geldt voor de proviandeering, voor het gewone onder houd. Het grootste voordeel echter, dat er in het genoemde systeem te constateeren is, moet gezocht worden bij de mogelijkheid, vanuit één centraal punt de bestemming der schepen te bepalen. Indien op een ge geven moment veel vracht te verwerken is naar Zuid-Amerika, en de beschikbare ruimte der Kon. Hollandsche Lloydschepen is daardoor tijdelijk te gering, terwijl de „Nederland" toevallig enkele schepen vrij heeft, dan kan de Centrale de Nederland- sche schepen naar het overbelaste punt di- rigeeren. 55 C HIEFWI HIP Men komt'op deze wijze diis tot hét cöm- bineeren van het principe der lijnvaart met dat der wilde vaart.' De wilde vaart'zoekt zijn lading daar, waar deze té halen is de wilde vaait heeft nagenoeg geen'steun punten...... zij'werkt voornamelijk met de Londensche vrachtenmarkt. De lijnvaart zoekt haar zwaartepunt in het bieden van regelmatige diensten, waarop de ex- of im porteur kan rekenen en waardoor' vaste relaties worden geereeërd. De' lijnvaart heeft de neiging tot verstarring, zoodra het vrachtaanbod terug loopt, de wilde vaart het nadeel, in ae lucht te hangen, wanneer het getij tegen is. Een combinatie van lijnvaart en wilde vaart heeft, juist in deze tijden zijn groot nut en kan daarom ook als de eenige basis dienen voor hulp uit de schatkist. Wellicht heeft de minis ter een dergelijk pioject op het oog, toen hij .inde Kamer .over een scheepvaart- steunplan sprak. Bij een centralisatie, zoo als wij beoogen, is veel nieuw geld noodig. Er moéten kosten worden gemaakt voor 't uitbouwen der vloot op zoodanige wijze, dat aan de- minimum-fTscl:en kan worden voldaan. Misschien zal men dan toch tot den bouw van een tweede „Statendam" hebben over te gaan, doch in dit geval zal het geschieden, niet binnen het enge kader van de I-Ionand-Amerika Lijn, maar in het breede veld van een Centrale „Nederland- sche Scheepvaart Maatschappij". Dan heeft de regeeiing slechts crediet te verstrek ken aan een groote oiganisatie, welke als basis heeft de geheele Neder landsche scheepvaart dan komen de woorden van den minister cok in een ander licht te staan, want mr. Steenberghe zeide, dat hij den steun aan een tweede „Statendam" niet afwijstalleen is hij bereid over de brug te komen, wanneer de particulieren ook „iets" doen. Wat kunnen deze meer verrichten dan zich te vereenigen in een groote scheepvaartmaatschappij. Dan zou 'de regeering voor het preferente kapitaal kunnen zorgen (het gewone aandeelen kapitaal wordt gefourneerd door den inbreng van de verschillende eigendommen der aparte maatschappijen) en dan zou er energiek aan den opbouw van onze scheep vaart kunnen worden gewerkt op deugdelij ker wijze dan door 't blijvend versnipperen van onze krachten tegen een concurreerend buitenland, dat met staatssubsidies wordt gesteund en waarbij de scheepsbouw even eens door de Overheid wordt geholpen. De Centrale ka.n zorgen voor een ratio neel gebruiken 'n snellen omloop van het te onzer beschikking staande scheepvaart materiaal. KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrydag. Defensie-begrooting. Het was den Minister van Defensie ook niet mogelijk in antwoord op de 25 spre kers over zijn beleid, iets nieuws mee te deelen. De zakelijke punten van militair organisatorischen aard zijn reeds alle be handeld. Het voor en tegen van het voor oefeningsinstituut en de burger-corveeërs en verlenging van den diensttijd en de her halingsoefeningen is alles uitvoerig beke ken. De Minister zal beginnen met 700 van de 1600 corveeërs af te danken, maar alie andere veranderingen hangen nog in de lucht. Het politieke deel der ministerieele rede was feller en scherper. Nogmaals richtte hij zich tot de socialisten, die z.i. door hun denigx'eerend schrijven en spreken de waar de van de weermacht afbreuk doen en de krijgstucht ondermijnen. Het is te begrij pen dat hij, die van een instelling tegen stander is, er altijd op uit is het slecntste daarvan aan de kaak te stellen en op die wijze propaganda voert. Dat deed de heer Deckers als Kamerlid op ander gebied pre cies eender. Hij ondervindt nu hoe onple zierig dat is. Maar dat doet de S.D.A.P. niet alleen het is haast een volks-gewoon- te om op die wijze over ons leger te praten. Demanier van doen van iemand als de heer Duymaer van Twist werkt daarop ook niet even louterend. Natuurlijk bestrijdt de Minister die on dermijning het is zijn' recht en zijn plicht. Met dé vrijzinnig-démoc raten staat het iets anders. De Minister trachtte hen te overtuigen door te bétoogen dat zij en hij hetzelfde wilden. Zij willen vasthouden aan den plicht dien de Volkenbond ons oplegt, al erkent de Minister dat wij daaraan niet voldoende hebben, juist in die marge tus- schèn dien plicht en hétgeen de Minister wil ligt de oorsprong van de houding der vrijzinnig-democraten. De cijfers spreken naar hun raeening een andere taal dan de beschouwingen van den Minister. Verleden jaar is 12 millioen gulden bezuiniging toe gezegd en thans is daar weer 7 millioen afgegaan. Dat bewijst, meent de heer Joe- kes, dat de Minister verder gaat dan de Volkenbond ons verplicht De heer Albai'da heeft bij de replieken den- ■Minister instantelijk- verzocht een nauwgezet onderzoek in te stellen naar de vraag of de sociaal-democraten de hand hebben g had in de voorbereiding van de muiterij. Dat heeft de Minister niet be weerd. Hij heeft gezegd, dat de stelselma tige propaganda den geest op de vloot heeft bedorven en dat de excessen daarvan het gevolg waren. In zijn antwoord verklaarde de Minister dan ook dat hij zoodanig on derzoek niet noodig achtte. Het gaat om een algemeen bederf en niet om speciale feiten. De minzame pogin"- om den heer Joekes te brengen vóór de begrooting te stemmen is niet gelukt. De vrijzinnig-democraten blijven tegen stemmen omdat de Minister buiten de grenzp^ gaat van hetgeen de Vol- kenb nd ons als eisch stelt. Bij de replieken werd alles herhaald zon der iets bijzonders. Een stereotiep gekibbel over toelagen aan zgn. mobilisatie-slachtoffers besloot den middag. Tot het laatst tóe bleef die geprikkelde stemming. Misschien betert het in de rustdagen. Tot Dinsdag. Een vliegstation in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Naar de ..Bresk. Crt." verneemt, wordt de mogelijkheid overwogen om de wekehjk- sche zending producten van de Van Melle's fabrieken, die Donderdag jl. voor de eerste maal per K.L.M. van Vlissingen uit werd verzonden, voortaan in Zeeuwsch-Viaande- ren in het vliegtuig te kunnen laden. Dit zou naast een besparing van kosten een nog vluggere verzendtijd waarborgen. Het blad hoopt dat deze maatregel het begin zou kunnen worden van een vast vlieg station in zijn district. Ouderavond Chr. school VVagenaarstraat en Oranjeschool. Het bestuur dezer beide scholen had een ouderavond uitgeschreven op Donderdag jl. in het gebouw Palingstraat. De zaal was geheel met belangstellende ouders bezet, wel een bewijs, dat dergelijke bijeenkomsten in een behoefte voorzien. De samenkomst werd geopend met het zingen van eenige verzen uit Gezang 3. De voorzitter ds. J. S. Hartjes gaat dan voor in gebed en leest een gedeelte uit 1 Cor. 3 Hij heet a .en welkom, in het bijzonder de dames Van Hoek en Naerebout, die voor het eerst als onderwijzeressen op een ouder avond aanwezig zijn. Aan de hand van het voorgelezen Bijbel woord richt spreker zich tot alle aanwezi gen, er den nadruk op leggende, dat iet eenige fundament, waarop ouders en onder wijzers bij hun moeilijken arbeid kunnen voortbouwen, is Jezus Christus. Scrierp wordt de heerlijkheid van het aanwezig zjjn van dezen vasten grond in het licht gesteld. Het is een bemoedigend woord, dat wij al len in dezen zorgvollen tijd op geèsrelijk zoowel als opeconomisch gebied hard noo dig hebben, en dat ook met groote aandacht wordt aangehoord. Dé heer Dé Jager houdt dan een referaat over het onderwerp „Het kind en de bij bel". Spreker vertelt van de leer van den Franschman Rousseau, die de theorie ver kondigde, dat het kind en de bijbel met bvj elkaar hoorden. De verspreiding van deze leer 'is van önberekenbaren invloed geweest. Ook anderen in ons eigen vaderland hebben dit standpunt ingenomen. Met voorbeelden uit het oude zoowel als het nieuwe Testa ment toont de inleider echter aan, dat bet kind en de bijbel wel degelijk bij elkaar be- hooren. Ook in het dagelijksch leven worden hiervoor talrijke bewijzen gevonden. Op de school wordt, behalve bij de oudsten, niet uit den bijbel gelezen, maar wordt daarvan verteld, en. het is opvallend met welk epn stille aandacht naar deze verhalen wordt geluisterd. Spr. wekt de ouders op om de zen arbeid in den huiselijken kring voort te zetten. Mét groote belangstelling werd dit be langrijke referaat aangehoord. Na de pauze houdt de heer De Mep pen inleiding over het onderwerp „Waarheid in de" opvoeding". Voornamelijk stelt spre ker, hier in het licht de opzettelijke onwaar heid. Met sprekende voorbeelden uit de practijk wordt een en ander helder aange toond. Sinterklaas wordt bijv. door vele ouders geteekend als op 5 December alom tegenwoordig en wordt dus op deze wijze naast God geplaatst. Met een droevig voor beeld uit het leven laat hij ons echter ook zien, dat het soms noodig kan zijn het Kind niet de waarheid te vertellen. Ook het *eere vraagstuk der sexueele voorlichting wordt nader ontwikkeld. De referent waarschuwt ervoor dat de kinderen niet eerst de praat jes van de straat moeten hooren, én wijst er met grooten ernst op, dat de ouders ver plicht zijn hun kinderen op eenvoudige, maar eerlijke wijze voor te lichten, daarbij bedenkende, dat een kind geen groot mensch in zakformaat is. Ook deze toespraak wordt met groote aandacht gevolgd. De voorzitter dankt ten slotte allen, die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. Alhambra- theater. Lilian Harvey in „Loulou maakt Promotie". Tooneel-Intrlges. Liet men Lilian Harvey in „My Lips Betray" een rol in een denkbeeldig konink rijk spelen, in „My Weakness" is de pro motie, welke Loulou. het aanvankelijk meer dan onoogelijk kamermeisje, maakt, niet minder fantastisch. Lilian Harvey is een virtuoze in het groteske; zij kan op zijn hoogst een paar minuten lang heel ernstig doen, maar dan eischt het pubhek andere dingen van haar. De geestigheid van het verhaal .,My Weakness" berust hierop, dat Lilian voorgeeft evenveel van rauwe wor teltjes te houden, als van den zoon van den corsettenkoning Elery. Er schijnt van dit onderwerp zooveel inspiratie uit te gaan, dat het mogelijk was om toch met zwier ee. vrij lange film te maken, waaraan de talentvolle componist van jazzmuziek. B. G. de Sylva, als regisseur de handen vol had. Het resultaat is, dat wat zich los van het gegeven, er om heen beweegt, heel wat be langijker is dan het gegeven zelf. Hierbij dient aangeteekend, dat daarin het zuiver visueel element het sterkst uitkomt. Ook het muzikaal element is in dit werk van groote beteekenis. Heel deze film is gepar fumeerd met de alleraardigste muziek. ,,Be careful" is niet minder goed geslaagd dan „Gather lip rouge while you may". Aller aardigst is de scène, waarin de poppetjes en de geestig gegroepeerde beeldjes, welke eigenwijze hondjes voorstellen, ,,Be careful" zingen. Zelfs Rodin's Penseur zingt enkele inhoudrijke zinnen. Ook is de vondst aar dig van de foto-pagina's van een film- magazine of Will Rogen, Clara Bow, War-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1