100 BLUE RAND et eikander voor een ander VOORDEEL VRIJDAG 30 NOVEMBER 500 300 150 25 Een Kerstgave aan d® foe- hoeftigen Sn üw gemeente Geen gift Is te klein, Geen bijdrage te groeft lVo.283 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma f. VAM DE VELDE Ir.. Walstraat 58-6Q, Vlissingen.Ielet. 10. Postrekening6628? Verschitm öageüiks, uitgezondere eg Lenrtep en algemeen erkende Christelijke feesrdegen De noodklok luidt met zware slagen, Tirengt met ons licht in donk're dagen Steunplannen voor de scheepvaart. STADS- EN PROVINCIENIEUWS „Uw Huishoudboekje kan er slechts van hebben" zegt het BLUE BAND-meisje ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Eranco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Uuitschland en h'rankriik /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEFKi|SVan 1—5 regels 1.25, iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cL p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et iedere rtgr meei 10 ct. (max 1 regels). Bi] 3 maai plaatsing van I 5 regels rl. aPes bii.vop'uitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden'bn verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden ou verlies van een wüsvinger gulden ou verlies van eiken anderen vmprr AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITÉITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREËNIGING „DE NF.DERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit vier bladen. Eerste Blad, Kerstinzameüng uitgaande van de samenwer kende Vereenigingen „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" en „DE ZEEUWSCHE PERS" Heden opent de Zeeuwsche pers, in samenwerking met de geheele Nederlandsche Dagbladpers, en dus ook ons blad. een inschrijving ter bereiking van een grootsch doel Zooals U uit berichten in ons blad bekend is geworden, heeft de regeering een suppletoire begrooting in voor bereiding, waarbij, door beschikbaarstelling .van „een. bedrag, dat rie twee millioen gulden zal naderen,'voor zien wordt in een extra uitkeering aan de werklooze valide arbeiders. 'In' vele arbeidersgezinnen zal deze extra uitkeering eenige 'verlichting brengen van zorgen. Een groote groep behoeftigen zal echter buiten deze regeling vallen en de Zeeuwsche pers doet nu heden en volgende dagen een vriendelijk, doch dringend beroep op haar lezers, om met haar te zorgen voor een Kerstgave voor deze categorie. Deze oproep is voorbereid met volle instemming en medewerking van de regeering de voor Zeeland bin nengekomen gelden zullen straks worden overgemaakt aan de Zeeuwsche burgemeesters, die de verdeeling der uitkeeringen aan de behoeftigen in hun eigen ge meenten verder zullen regelen. Brengt ons uw bijdrage in geld of zendt ons deze toe en wij zullen deze noteeren als bestemd voor den burge meester van uw eigen gemeente, tenzij U uitdrukkelijk een andere gemeente dan die uwer inwoning daarvoor opgeeft. Helpt mede, naar uw krachten, om den allerbehoeftig- sten een Kerstverrassing te bezorgen. Uw eigen Kerst mis zal er des te gelukkiger door zijn. Stelt ons in staat, ook door uw gift voor dit schoone doel een machtig totaalbedrag voor Zeeland te kunnen verantwoorden. DIRECTIE „VLISSINGSCHE COURANT" Flitsen Minister Steenberghe heeft bij de be schouwingen over de algemeene lijnen van bet EconomischRegeeringsbeleid, in de Tweede Kamer gezegd, dater een alge meen steunplanvoor de scheepvaart komt. t>e minister handhaafde zijn meening over het met staatscrediet bouwen van schepen voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd en. voor de Holland-Amerika lijn.hij vindt deze steunverleening economisch niet ver antwoord en hy wil niet meedoen aan den wedloop van groote naties om super-liners te bouwen, welke schepen op den duur toch niet zullen kunnen loonen. De onderlinge scherpe concurrentie zal onafwendbaar moeten leiden tot lage vrachten en dan z\jn de passagiersschepen niet in staat hun exnloitatiekosten te dekken. Geheel afwij kend staat de regeering echter niet tegen over het Statendam-probleem, maar dan dienen de particulieren met financieele hulp voor te gaan. In een interruptie legde de minister den nadruk op het feit, dat „particulieren" dit moeten doen, dus geen andere publiekrechtelijke instellingen, zoo als de gemeenten Rotterdam of Amster dam. Op dit thema willen wij echter niet ver der ingaan. Wij willen ons houden bij 't ministerieele gezegde, dat de regeering een algemeen steunplan voor de scheepvaart aan het uitwerken is en met welk plan geen klein bedrag zal zijn gemoeid. :Wü verheugen ons hierop. De regeering wil geen passagiers schepen voor de verschillende maatschap pijen afzonderlijk bouwende Kon. Hoilandsche Lloyd zou zich bijv. op de vrachtvaart moeten toeleggen, vooral met het oog op de Amsterdamsche koffiemarkt en tóch werkt de Overheid aan een alge meen steunplan Dan zullen daarbij dus andere richtlijnen worden uitgestippeld en wij zouden ons kunnen indenken, dat de regeering den weg zal gaan bewandelen, die wij ai eens j vroeger hebben aangegeven, n.l. den weg, die leidt tot fusionnéering van verschillen de maatschappijen met eenzelfde doel. Het bestaan van tal. van scheepvaartmaat schappijen in ons land, ieder met een eigen rayon en .menigmaal met hetzelfde rayon is een luxe, die'wij ons konden permittee- ren in tijden,' dat hetaanbod van lading groot was en nog wel tegen behoorlijke löonende vrachten. Nu de wereldhandel inschro.mpelt en de pondenvrachten in Hollandsche geld om- I gerekend, niet in staat zijn om voor ons land loonend te kunnen zijn, nu zullen wij die luxe moeten ontoeeren, indien wij ten minste willen aanleunen op de regeering. De regeering immers heeft het algemeen belang tot richtsnoer en niet dat van de afzonderlijke maatschappijen. Het is (?e Overheid om het even, of er op Indië twee stoomvaartmaatschappijen varen, elk met een eigen, outillage. Het algemeen belang eischt het bezitten van een goed geoutil leerde vaart op Nederlandsch-Indië en of deze vaart geschiedt door dc stoomvaart maatschappij Nederland-of door de Rotter- damsche Lloyd kan daarbij buiten beschou wing worden gelaten. Indien de regeering voor de taak gestéld wordt om mede te helpen die vaart in het leven te houden, dan zal zij moeten eisóhen, dat de kosten tot^een minimum worde. beperktdat gëen. twee schepen met een halve lading varen als gevolg van het feit, dat er twee maatschappijen bestaan, wanneer het ook mogelijk zou zijn, één schip uit te zenden met volle lading. Wij weten, dat, om ons nog te houden aan de vaart op Indië, er een nauwe samenwerking tusschen de Rötterdamsehe Lloyd en de Nederland be staat, doch samenwerking geeft nog niet die kostenbesparing, welke zou kunnen worden verkregen bij fusionneering. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat de regeering het belang inziet van één groote Nederlandsche scheepvaart-maat schappij, waarin de bestaande maatschap pijen worden opgelost. De waarde der ver schillende te amalgameeren maatschappijen zal, elk geval op zichzelf moeten worden bepaald (in verhouding tot de waarde der in te brengen schepen, der bestaande rela ties, de aanwezige outillage etc.) en welke waarde zal worden uitgekeerd in aandee- len der centrale Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij. Deze Maatschappij, in dit artikel „de Centrale" te noemen, wordt beheerd door de besten onzer -scheepvaart- leiders de goede werkkrachten der vroe gere maatschappijen worden door de Cen trale in dienst genomen, de bestaande outil lage, zooals havens, etablissementen etc. in alle deelen der wereld komen in zijn be zit en last not least een groote vloot van nieuwere, nieuwe en oudere schepen van groote of minder'groote waarde. (Morgen slot.) Elisabeth van der Haar. Zangrecital. Britannia. Ofschoon deze zangeres de laatste jaren verbonden was aan de Staatsopera te Ber lijn en de opera te Plauen (Saksen), en de vertolking van het muziek-drama dus het terrein is, waarop deze mooie lyrisch dra matische sopraan zich in hoofdzaak heeft bewogen, weet Elisabeth van der Haar nochtans het vocaal-dramatische effect aan haar omvangrijk orgaan te ontnemen en haar helder, klankvol geluid te dempen tot het liefelijke en teedere toe, waardoor de liedkunst van deze kunstenares zich kenmerkt door edele hoedanigheden van timbre en dictie. Het programma van haar gisteravond voor een bevredigend opgekomen audito rium gegeven recital bevatte een drietal oud-Italiaansche aria's, o.a. Le Violette van Alessandro Scarlatti, welke met lief- talligen eenvoud werd voorgedragen, liede ren van Schubert, in wiens lyrisch Gretchen am Spinnrade zeggingskracht en klank kleur samenvloeiden tot een hartstochtelijk „Sein Handedruck, und ach, sein Kuss en Brahms, een groep Franschen (Franck, Debussy, de Sévérac, Chausson), alsmede Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche huisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND per !j| pondspakj< BB 144 C. een prachtige trits van Poulenc (behooren- de tot „les Six"), die pittig en kleurig ge zongen werd. Veel was er, dat de zangeres door haar beeldend vermogen in dit Fransch repertoire in het volle licht wist te stellen. Zoo beleefden we in Franck's La Proces sion het groote mysterie „Dieu s'avance a tiavers les champs" en werden we ten zeer ste geboeid door het sfeerscheppende, zui ver doorvoelde, bevallig melodieuze, stem mingsrijke wiegeliedje Ma poupé chérie van de Sévérac. Tot slot bewees Elisabeth van der Haar in een viertal opera-aria's een lyrische tra gedienne van talent te zijn. In een aria van Mozart „Ach, ich fühl's, es ist verschwun- den" (Zauberflöte-Pamina) gaf zij op aan grijpende wijze uiting aan haar gevoelens, terwijl wij o.m. een magistrale uitbeelding beluisterden van Puccini's „Eines Tages sehn vvir ein Streifchen Rauch im Osten über 'm Meer" (Butterfly-Cho-Cho-San). In Jan Kuiler vond de zangeres, die door haar gehoor voortdurend warm werd toe gejuicht en ook bloemen kreeg, een muzi kaal, nauwgezet en delicaat begeleider, dien zij terecht ruimschoots in haar succes be trokken heeft. Deze musicus verdient zeer zeker een compliment voor de knappe pia nistische medewerking in Gretchen am Spinnrade, daar de begeleiding vervolledig de, wat het dichterwoord niet meer vermag uit te drukken. Britannia's directie een eervolle vermel ding voor de artistiek-intieme aankleeding van zaal en podium, onder aanteekening, dat de acoustiek tot geen enkele op- of aan merking aanleiding gaf. O. Een lichtbeeldenavond. Voor de afdeeling Vlissingen van de Ne derlandsche Gustaaf Adolfvereeniging hield gisteravond in de Nieuwe Kerk ds. E. L. Nauta uit Leiden, secretaris van het hoofd bestuur, een zeer interessante causerie met lichtbeelden over „Het leven van Gustaaf Adolf en het werk der vereeniging". Nadat eerst het Lutherlied gezongen was, gaf de heer Nauta een overzicht van de ouders en familieleden van Koning Gustaaf Adolf van Zweden, om zoo te ko men tot den persoon zelf, die geboren werd op een stralenden wintermorgen 9 Decem ber 1594. In grooten eenvoud werd hij op gevoed en zijn jeugd getuigde reeds van een helder verstand en kinderlik geloof. Toen hij dan ook aan de regeering kwam, brachten zijn scherpzinnigheid en moed hem over vele moeilijkheden heen. Impo neerend is de strenge ernst en tucht, die ir- zijn leger heersen te. xHij stelde zich in al zij i ..incu i -g°r de CJinjes ten voorbeeld en zijn leven, zijn doen en laten ging paral lel met den Vader des Vaderlands, Wil lem van Oranje. Als de vervolging en onderdrukking van de protestanten in alle landen hand over hand toeneemt, treedt Gustaaf Adolf naar voren als de redder van het protestantis me. Hij kan het niet langer aanzien, roept een nationaal leger bijeen en gaat zijn gods dienstige tegenstanders in Duitschland be strijden. In 1630 zet hij in Pommeren voet aan wal. Aan de hand van een keurige se rie lichtbeelden voerde de spreker ons me de met het leger, de Gideon's bende, door Duitschland al strijdende en overwinnende om de geloofsgenooten te bevrijden van on der het pauselijk juk. Zijn mannen houdt hij steeds voor het lied „Weest niet vervaard, gij kleine stoet", totdat hij in het heetst van den slag bij Lützen op 6 November 1632 sneuvelde. Op de plaats v.*aar deze. held viel werd een groote ruwe steen ge legd. In later tijd werd bij deze „Zweden- steen" het „Zweden-kerkje" gebouwd. In navolging van de groote Gustaaf Adolf-vereeniging in Duitschland werd de Nederlandsche Gustaaf Adolf-vereeniging opgericht. Zij heeft tot doel de beschermen de en helpende hand te bieden, niet met wapenengeweld, doch met financieelen en moreele steun, aan de verstrooide protes tanten in overwegend katholieke streken. Vooral in Limburg en in Vlaanderen heeft de vereeniging reeds veel werk verricht en velen die dreigden verloren te gaan, tijdig terug kunnen houden. Ds. Visbeek sprak als voorzitter van de afdeeling Vlissingen aan 't begin van deze bijeenkomst een kort inleidend woord en wekte allen op deze vereeniging financieel te ste.unen. Na het zingen van gezang 50 4 sloot hij dezen avond met dankgebed. MIDDELBURG Propaganda-avond H.O.R.A. De afdeeling Middelburg e.o. geeft Za terdagavond 8 December om 8 uur een propaganda feestavond in Grand Hotel Britannia, welke ten doel heeft, de ambte naren in dienst der gemeente, provincie of het rijk, en die vallen onder de pensioen wet van 1922 op te wekken, met het doel en streven dezer vereeniging, nader te doen kennismaken. Een begin daarvan is reeds door het be stuur ondernomen met de toezending van eenige exemplaren van ons oigaan, dienaar wij hopen, niet ongelezen ter zijde z(jn ge legd. Daarin hebben zij reeds van nabij kennis

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1