1000 500 300 150 25 DONDERDAG 29 NOVEMBER 100 EERSTE BLAD Romans Wetenschappelijk werk Godsdienstige Lectuur c GEMEENTEBESTUUR Sisterklaas es Minister Slotemaker O .3 STABS- EN PRQVINCIEN1EUWS i Mo. 3S2 72e Jaargang 1934 AB0NNEMENTSPH1IS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per .3 maanden. Franco dóór het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 7 3:40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Uitgave: firma f. VAN [fE VELDE lr„ lüfalstraat 58-ÉO. Viissingen. Telef. 10. Postrekening 8B28Ï COU BANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25. iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max in regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels r 1.—, alles bii voor uiilietaiing ïersctiiiRi dageüiks, uitgezonderd ap Zondag en algemeen erkende Clirisielike feestdagen De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken.. gulden bi) door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand. voet ot oog. gulden bn verlies van een duim gulden Dn verlies van een wijsvinger gulden bn.verlies van eiken anderen vinper AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEJTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. t Vrystelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 23 November 1934, 7e af deeling, nr. 244 V met ingang van 22 Februari L935 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1933 Henricus Lodovicus Plompen. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 28 November 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Badineerend, zooals dat tegen strooj- avond geoorloofd is, trokken we in ons Weekpraatje van 20-dezer eenige vergelij kingen tusschen minister Slotemaker en Sinterklaas, waarbij de figuur van onzen minister tegenover den Spaanschen of klein-Aziatischen heilige eenigszins in het nadeel kwam te staan. Waar.het hier zoo duidelijk een journalistiek spot- of sotter- nijtje betrof, zal wel niemand zich aan on ze vergelijking hebben geërgerd en zéker niet de heer Slotemaker zelve, die als lei dend staatsman zijn persoon dagelijks met pen en teekenstift ziet uitgebeeld in alle denkbare rollen en grollen van het po litieke levensspel. Geen regel van ons Weekpraatje zou se rieus op te vatten zijn geweest, ware het niet, dat we er een „feitelijkheid" in heb ben opgenomen en we geven toe zoo gauw de journalist geschiedenis gaat schrijven, moet hij juist zijn. En nu blijkt ons, dat we, zooal niet onjuist, toch onvolledig zijn geweest bij het vermelden van die eene feitelijkheid. We hadden in een Kamerverslag gelezen zoo schreven we van een verhaal, ge daan door prof. Aalberse over een gesteun de in Amsterdam, vader van een groot ge zin, van wien wekelijks 1.25 werd inge houden, omdat hij verzwegen had, dat zijn kinderen drie maal per week bij een tante gingen eten. Dat heeft werkelijk in een Kamerverslag gestaan (van ,,Het Volksblad" n.l.) en we hebben het gelezen, dus in zooverre hebben we ons niets te verwijten. Thans verzekert men ons echter van zeer bevoegde zijde, dat het verhaal van prof. Aalberse onjuist was zooals reeds den volgenden dag in de Ka mer zou zijn medegedeeld. Welnu, d&t wisten we niet en we vinden het te laken, dat in het bedoelde Kamer verslag wel de beschuldiging, maar niet de tegenspraak werd opgenomen. Hoe het verhaal wèl had moeten luiden is ons niet bekend, want in de geschiedenis schijnt in ieder geval een kern van waarheid verscholen te liggen. Van dezelfde bevoegde zijde immers werd ons verzekerd, dat het inhouden van het geld buiten den minister om is gegaan. Het geschiedde zoo werd ons woordelijk kenbaar gemaakt toen de betrokkene werd gesteund door het Burgerlijk Armbestuur, dat niet res sorteert onder Binnenlandsche Zaken. (Be doeld werd hier vermoedelijk Sociale Za ken.) Als we de ons gegeven toelichting goed ^egrijpen, acht de ten deze bevoegde zijde l>et onjuist, dat we de voorstelling zouden hebben, gewekt, als haddé minister Slote maker p e r: s o o n 1 'j k ingegrepen in het geval, door prof. Aalberse als een ver haal in de Kamer naar voren gebracht. T>e bedoeling echter, van zulks te willen suggereeren, heeft bij ons geenszins voor gezeten. Voor alles wat er los en vast zit van D'HOEJ, E I® De nieuwste uitgaven van en E^uime keuze. Deskundige voorlichting. £3 O 3* O 3 N ma ÜflHB sesgooif^ JOOA aan desteunregeling, ook voor zoover die middels Maatschappelijk Hulpbetoon (Arm bestuur) een voortzetting vindt of een ver lengstuk krijgt, stelt ,,men" den. minister van Sociale Zaken, als hoofd van den steundienst in het algemeen, verantwoor delijk. Op badineerenden toon hebben ook wij dat gedaan, hoewel „men" en wij na tuurlijk weten, dat hier van geen p e r- s o o n 1 ij k e aansprakelijkheid noch ver antwoordelijkheid in alle speciale en indivi- dueele gevallen sprake kan zijn. Ook Sin terklaas kijken we in deze dagen niet per soonlijk aan om al de verrassingen, welke men ons in zijn naam bereidt Eén ding hebben we goed begrepen wanneer men-hier en daar door overdreven gepingel op den steun meent den geest te benaderen, door minister Slotemaker. in zijn diverse circulaires gelegd, dan geeft men blijk onzen minister van Sociale Zaken niet te hebben begrepen. Hij wenscht geen „bezuiniging" welke de grenzen van het redelijke overschrijden. Wanneer we straks met Sinterklaas ons goede hart willen laten spreken ten op zichte van den minder bedeelden medè- mensch, dan zal minister Slotemaker heusch niémand sturen om de krenten uit het gebak te zoeken. Voorstellen aan den Gemeenteraad. Door B. en W. zijn nog de volgende voor stellen aan den Raad gezonden Hierbij hebben wij de eer uwen Raad ter goedkeuring aan te bieden de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1935 van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waarop een bedrag van 112.000 is uitge trokken aan subsidie van de gemeente. Dit bedrag ad 112.000 is samengesteld uit een bedrag groot 78.350 (vorig jaar 65.035) voor gewone subsidie en een be drag groot 33.650 (vorig jaar 39 965) ter bestrijding van de kosten verbonden aan de geneeskundige verzorging van on- en minvermogenden. Hierbij hebben wij de eer uwen Raad tér goedkeuring aan te bieden de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1935 van het Gasthuis, waarop een bedrag ad 22.650 is uitgetrokken aan subsidie van de gemeente, terwijl deze sub sidie voor het jaar 1934 28.100 bedroeg. Bij dezen hebben wij de eer uwen Raad ter goedkeuring aan te bieden de begroo ting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1935 van het Burger Weeshuis, waarop een bedrag ad 1900 is uitgetrok ken aan subsidie van de gemeente, terwijl deze subsidie voor het jaar 1934 2320 be droeg. De winkelsluiting. De vergunning tot het openhouden der winkels geldt slechts tot en met 5 Decem ber. In de gemeentelijke verordening werd deze vergunning verleend tot en met 6 De cember, doch door de ingevoerde rijkswet is de gemeentelijke verordening op de win kelsluiting komen te vervallen. Vrachtvervoer per K.L.M. Nu het passagiersvervoer op de Zeeland- lijn sinds geruimen tijd zeer bevredigend is, begint thans ook het vrachtvervoer de aan dacht te trekken. Hedenmorgen kwam op het vliegveld al hier aan het vrachtvliegtuig de P.H.-A F.I. oin een lading van 1200 K.G. toffee's in te nemen van de N.V. Van Melle's Confecti onery Works te Breskens Daar dit artikel in een.geheel nieuwe blikverpakking in den handel wordt gebracht, was een snelvervoer noodzakelijk. Voor dit eerste groote trans port per K.L.M. van het Vlissingsche vlieg veld bestónd meer dan gewone belangstel ling. Met de vrachtauto van de N.V. Van Melle's fabrieken die met boot, van 9.55 hier arriveerde, kwamen mede per auto de directeuren der fabriek, de heeren Iz. van Melle en P. C. van Melle, de procuratiehou der de heer J. W. H. Hellendoorn. benevens de burgemeester van Breskvms, de heer D. H. var; .Zuijen. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door den heer dr. S. S. Sme ding, vice-voorzitter van de Zeeuwsche vereen, voor de Luchtv. en den heer P. W. M. Hoegen van Hoogenlande van Hendrikse en Co.'s Bank te Middelburg. Met rappe handen werden de 9S cartons, elk inhoudende 60 blikjes toffee's, uit de auto geladen en in het vliegtuig gebracht. Intusschen arriveerde ook het college van B. en W., behalve de heer De Meij, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, op het vliegveld. De burgemeester, de beer Van Woelderen, tevens voorzitter van de Zeeuwsche vereeniging voor de lucht vaart, begroette de heeren Van Melle en wenschte hen geluk met het initiatief ne men tot het vervoer door de lucht. Geruimen tijd sloegen de verschillende autoriteiten het inladen gade en als dit te gen 11 uur geschied is, wordt het vliegtuig startklaar gemaakt. Op hartelijke wijze namen de heeren Van Melle afscheid van den piloot T. van Steen- berge en den marconist W. van der Smagt, die de vracht naar Amsterdam vervoerden. Een uur later landde het vliegtuig op Schiphol, en vandaag nog waren alle blik ken op hun bestemming bezorgd. Daar de N.V. Van Melle's Conf. Works meermalen spoedorders heeft uit te voeren zal in het vervolg steeds van het vervoer per vliegtuig gebruik worden gemaakt. De Hoenderloo-Revue, Concertgebouw. Voor een geheel bezette zaal werd gis teravond door de reciteer-club „Excelsior" bestaande uit 16 jongens van de Stichting de Hoenderloo-Revue opgevoerd. De revue is samengesteld door de heeren Van den Bongaard en Götte, welke laatste de gedachte in het dichterlijke kleed heeft gestoken. In de revue wordt het werk der stichting Hoenderloo bezongen. Natuurlijk kan geen volledig beeld gegeven worden, maar toch verschillende grepen. Met groote belangstelling hebben wij den gang van het werk gevolgd en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat alles „af" was. Alles wat gegeven werd is product van eigen bodem, behalve de costuums, die zeer origineel zijn. We hebben genoten van den frisschen zang der jongens, als koor, van de duo's en van soli. De somtijds populaire wijsjes der refrein tjes werden meermalen door het publiek meegezongen, op aansporing van den regis seur, en al spoedig klonk dan ook, mét de jongens, in de zaal vooral door de dames „Hoenderloo, wat lig je mooi, Daar midden op de hel, Licht en lucht en zon en zand, Dat alles heb je vrij." Het spel was vol afwisseling en kleur en gaf een goed overzicht van het nuttige en zegenrijke werk der stichting. •De piano-begeleiding bij den zang was uitstekend. Deze revue is gebleken een machtig pro pagandawerk voor de stichting en groote hulde brengen wij aan de leiding, die er in geslaagd is zooveel met de jongens te be reiken en ook de jeugdige spelers hebben zich met groot enthousiasme van hun niet gemakkelijke taak gekweten. Het zou ons veel te ver voeren de revue in al zijn onderdeelen te bespreken, daar voor is de tekst te uitgebreid. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich zeer voldaan over het gebodene en wij roepen den uitvoerenden een welgemeend „Tot weerziens" toe. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het gieten der betonpalen, bestemd voor de Vlissingsche pier. Na het einde van de roei-oefeningen nemen de mariniers de riemen mee naar huis. Op Waalhaven worden „de Snip" en de „Uiver" voor hun Kerstvluchten naar de West en de Oost in orde gebracht. Dr. Kichara Strauss diri geert het Concertgebouw-Orkest in den Stadsschouwburg té Amsterdam. De vordering van den bouw ven de Waalbrug te Nijmegen. Eenige opnamen van het huwelijk van Cor Wals mét mej. Van Gé- loven te Tilburg. De burgemeester van Hillegersberg opent een bazar ten behoeve van verwaarloosde kinderen. De zwem ster mej. Mastenbroek na haar succes bij de internationale zwemwedstrijden te Dus- seldorf. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft voor honden die op de marktdagen op de Binnenrotte te Rotter dam te koop worden aangeboden, een groot hok met afdekking laten maken, waar de dieren bescherming vinden tegen regen en koude. Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden. Gisteravond had de maandelijksche bij eenkomst plaats van bovengenoemde ver eeniging. De voorzitter, mej. Kamp, open de deze vergadering met de volgende toe spraak Het is mij een genoegen u welkom te heeten, in het bijzonder den spreker voor dezen avond, den heer G. Baarschèrs, die zoo vriendelijk wil zijn een lezing voor ons te houden over Indië, en mej. Bok. die weer een liplees-demonstratie voor u wil houden. Ik wek u op, allemaal uw uiterste best U doen en wil over dit onderwerp tot u en over uw hoofden heen, tot de slechthoo renden van Vlissingen en omstreken, die geen lid zijn, nog het een en ander zeggen en dat is het volgende Ik en natuurlijk ook de andere bestuursleden richten, tot vervele ds toe, tot u de vraag of er ook leden zijn, die deel willen nemen aan een lipleescursus. Het is eentonig om het zoo dikwijls te moeten vragen en ook een beetje onbegrijpelijk. Bij my rijst dan ook wel eens de vraag, wat de oorzaak is van die lauwheid in dit opzicht bij de slechthoo renden. U zult het allen wel met mij eens zijn, dat het in de kern der zaak hun be lang is en niet dat van ons, van de goed- hoorenden. Als het dus was zooals het zijn moest, dan moest het andersom zijn, en moesten wij bestormd worden met verzoe ken om liplees-cursussen tc organiseeren. Hoe komt het nu dat dit niet zoo is Ik zie twee redenen le. Zijn er menschen, die niet weten willen dat ze slechthoorend zijn. Dat is vreemd, want niemand behoeft er zich voor te schamen. 2e. Zijn er men schen die zeggen het is te moeilijk en dat leer ik toch niet.' Wanneer ik dat door oude menschen hoor zeggen dan kan ik daar niet veel anders op zeggen als probeer het toch. Als ik het jonge menschen hoor zeg gen, dan vind ik dat kortzichtig. Het leven is hun, naar wij hopen mogen, nog lang, de strijd om het bestaan is zwaar. Zij zijn door hun droevig gebrek reeds in het na deel, moeten ze dan ook niet alles doen om aan te grijpen wat hen eenigszins hel pen kan. Dan zijn er twee dingen, die ze doen kunnen. Ze kunnen op Maandagavond tusschen 78 uur naar mevr. Van Bier- kom, Koningsweg 1, gaan en trachten een geschikt instrument te vinden cn als ze dat vinden, dan is dat heerlijk, maar dan nog moeten ze niet vergeten, dat er een tijd kan komen, dat. een instrument hen niet meer helpen kan, als ze dan bijtijds hebben leeren liplezen, dan zijn ze ondanks hun doofheid, niet afgesloten van de menschen en kunnen van de lippen aflezen, wat hun ooren niet meer hooren kunnen. Tegen hen zeg ik niet alleen „probeer het", maar Ik zeg „u moet het probeeren en u moet het leeren ook in uw eigen belang". Zit niet bij de pakken neer en v/ees niet traag. Daarmee is nog nooit iets goeds bereikt. Onze eerste lip BI 1TUIH is tot en met 4 Dec. s'avontfs lot 11 uur G E O P E IV D Atelier HÜ6 Badhuisstr. 63 leescursus is aan den gang. dan is er nog een deelnemer, die alleen 's avonds kan voor één' deelnemer kunnen wij geen les laten geven. Zijn er nog meer liefheobers,- dan kunnen wij nog een avondcursus orga niseeren. Laten deze zich opgeven, opdat wij een 2en cursus kunnen vaststellen. Nu wil ik u nog zeggen, dat Verhage tot onze spijt niet aanwezig kan zijn, wegens ziekte. Wij hopen dat hij de volgende verga dering weer in ons midden mag zijn. Dan verzoek ik. u nog te noteeren, dat wij ons voorstellen 13 December a.s. een eenvoudi ge Kerstbijeenkomst met elkaar te houden. Dat is wel vroeg, maar er zijn omstandig heden, die het onmogelijk maken her later in de maand te doen. Verder heeft oei be stuur van de afdeeling M'ddelburg mij ver zocht, u nog eens te zeggen, dat u altijd hartelijk welkom zijt op hun avonden, die zij regelmatig houden op den 4en Donder dag der maand. Het kan echter zijn dat van dezen datum in December, vanwege het Kerstfeest, wordt afgeweken. Dan heb ik nog formulieren, die het ieder, tot een genot moeten maken nieuwe leden te gaan win nen. Ieder, die er een van mij wil hebben is welkom. Nu geef ik het woord aan mej. Bok. Nadat deze ons les had gegeven in liplezen, kreeg de spreker, de heer Baar schèrs. het woord. Op zeer prettige wijze vertelde deze ons van de toestanden in Indië. van het schil derachtige natuurschoon dat daar te zien is, van de drukte op markten en in winkel straten. dat helaas ook veel van de malaise te lijden heeft. Wij namen kennis van de zeden en gewoonten der Inlanders, van den godsdienrt der Mohammedanen. Zeer inte ressant was het ook te vernemen, hoe ons allen bekend voedingsmiddel „rijst" wordt geplant en geoogst. Niet alleen dat wij zoo veel moois te hooren ki'egen. maar veel van het gesprokene werd door den heer Dert op het doek vertoond. De aanwezigen genoten ten volle. Na afloop der lezing bracht de voorzit ster den soreker dank voor al hetgeen hij ons had doen hooren en laten zien. Veel heeft hij er toe bijgedragen om onze kennis over Indië te verrijken. Uit naam van alle aanwezigen wm-d de heer Baarschèrs ver zocht ons nog eens een avond te komen vertellen van Indië. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling en het Bureau voor actie en pro paganda tegen fascisme en communisme, wordt- Zondag a.s., des morgens 10 15 een openbare vergadering gehouden in het Con certgebouw. Als spreker zal optreden de heer L. J. van Looij met het onderwerp „de toekomst van het Derde Rijk." De showplaat van den Middenstandsbond. De Christ. Middenstandsvereeniging al hier verzoekt ons te melden, dat de show platen van de Middenstandsbonden ook voor de leden van den Christ. Middenstandsbond verkrijgbaar zijn. VEERE Het gerestaureerde stadhuis, t Het thans geheel gerestaureerde stad huis te Veere zal op 14 December aan de gemeente worden overgedragen. GOES Kolendampvergiftiging. Toen vanmorgen het nichtje van den heer en mevr. Pennings in de Wilhelminastraat, aan de slaapkamer van haar oom èn tante klopte, kreeg zij geen gehoor. Zij waar- schu v'de daarop andere familieleden, die een nader onderzoek instelden. Men vond beiden bewusteloos. In het ver trek hing een zware lucht, terwijl in een aangrenzende kamer, waarvan de deur openstond, een nieuwe hardkachel brandde, zoodat men hier vermoedelijk met kolen dampvergiftiging te doen heeft. Twee doctoren waren spoedig ter plaat se. Hedenmiddag was de heer Pennings nog steeds bewusteloos, terwijl bij zijn vrouw het bewustzijn begon terug te keeren. De heer Pennings is onderwijzer bp het openbaar lager ondeiwijs alhier.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1