1000 500 300 25 Een Fato-Alhui UEIIË'S FOTDKAKDEL ZATERDAG EERSTE BLAD iNo.278' 72e Jaargang? •1934 4 Uitgave: Firma F. VAN HE VE10E Ir., tolstraat 58-60, üüssingen.Ielet. 10. Postrekening 66287 34 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCMUWS I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIjS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn J2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10ct.<max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden Bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden. De promotie van mr. J. van der PoeL Tot hoofdinspecteur van de invoerrech ten en accijnzen te Rotterdam is, zooals wij reeds hébben medegedeeld, benoemd mr. J. van der Poel: De heer van der Poel is se dert 1933 werkzaam bij de invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, waar htj ook de omzetbelasting en de rijwielbelasting heeft te beheeren. Mr. van der Poel, die zijn meestertitel in April 1932 heeft behaald, woont thans nog te Middelburg, waar hij o.a. notabele is van de Ned. Herv. kerk, bestuurslid van de Chr. U.L.O.-school, en van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Nog ver vult de heer Van der Poel de betrekking van rechter-plaatsvervanger bij de recht bank te Middelburg. Mr. Van der Poel heeft in den winter van 1932 op 1933 te Irak gearbeid, waar heen de regeering hem had afgevaardigd om de regeering behulpzaam te zijn bij hét voorbereiden van een nieuwe belastingrege ling. Het ziekenhuis „Bethesda". In een gisteravond gehouden buitengewo ne ledenvergadering werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren J. J. Krijger en J. Blanken alhier. Daarna werd de be drijfsfilm van het ziekenhuis vertoond, waarvoor groote belangstelling bestond. Nederland en de luchtvaart. Alhambra. De cursisten van de cursussen voor werk- loozen waren, tegen twee uur gisterenmid dag in „Alhambra"-theater uitgenoodigd tot het bijwonen eener leerrijke, ontwikkelende voordracht over bovengenoemd onderwerp door den electro-technischen ingenieur en leeraar aan de Zeevaartschool, den heer ir. Joh. Cramer, die zijn onderwerp verduide lijkte met lichtbeelden. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, die den spreker inleidde, nadat de firma Smits een Dalmatië-film met schitterende natuurop namen, heerlijke beelden van het leven en werken der inwoners had doen afdraaien, riep allen het welkom toe in deze prettige, heerlijk verwarmde omgeving. Hij dankte den spreker, die zich onmiddellijk en met een rijke keuze van onderwerpen bereid verklaarde op te treden om zijn kennen en kunnen in dienst te stellen der ontwikkeling van de cursisten. Het verheugde hem dit onderwerp gekozen te hebben, in de eerste plaats, omdat de Nederlanders steeds voor aan stonden in de rij der koene zeevaarders en in de tweede plaats, omdat nu juist een paar dagen geleden gebleken is, dat ze op het gebied der luchtvaart ook niet achter aan komen. Na de firma Smits voorloopig gedankt te hebben voor het afstaan der bioscoop, kreeg ir. Joh. Cramer het woord. Deze wenschte zijn lezing te verdeelen in twee deelen, nl. het algemeene luchtwerk, de organisatie van de vlucht, wat er op den grond gebeurt en in het tweede deel, waar in de tocht naar Indië beschreven wordt. Hoe zal het nageslacht onzen' tijd beschou wen, waarin de wensch om afstanden te ver nietigen zeer naar voren komt ih de opvol ging der vervoermiddelen stoomtrein, stoomboot, fiets, auto, vliegtuig, luchtschip, en draadlooze telegrafie en telefonie WeJ een tegenstelling met de tijden, toen Stan ley en Livingstone in het hartje van Zuid- Afrika verloren gingen, is de onze, waar met den auto wegen en kilometers iiiet meer meetellen. En nu bij dezen vooruit gang op allerlei gebied, dringt zich de vraag op hoe staan wij als Nederlanders in dit tijdstip tegenover dat alles Gedachtig aan de spreuk, dat wie niet mee doet achteraan komt, doen we goed mee, in de meening, dat we in de periode, als de welvaart komt, niet het nakijKen moeten hebben. Nederland moest zijn aandeel hebben en het bouwde in Amsterdam en in Rotterdam nesten voc de luchtvogels de K.L.M. en de K.N.I.L.M. moesten haar aandeel hebben. En aan de voortvarendheid danken wij het, dat ons land als een spin in zijn web zit, in net kruispunt van het internationale luchtver keer. En daarnaast zijn plaatselijke lijnen, de zgn. boemell\jnen, aanwezig. Na een op somming van wat men op Schiphol, op de >,betonzee", de betonnen vloer voor de vlieg tuigen, ziet en hoort, ging spreker na, wat er al zoo te doen was voor de grondorgani- satie den aanleg en het onderhoud van vliegvelden, waar de „kisten" tegen den wind in landen en opstijgen de loodsen, die goed verwarmd moeten zijn, de benzine- putten, automatische verlichtingen van veld en omgrenzing, de radio-telegvafie en-tele fonie, die in code-schrift weerberichten moet nazenden,.het voorzien der vliegtuigen met radio-installatie, waardoor het mogelijk is door radio-peilingen de positie, van net vliegtuig te bepalen. Spreker leide duidelijk uit, hoe. radio-peilingen gedaan worden en sprak ook over. het zgn. blindvliegen, wat zijn nut heeft, als boven de wolken moet gevlogen worden. Hierna werd aangegeven op welke manieren men. piloot kan worden,- nl. langs den weg van de Nationale lucht- vaartsehool of langs de .militaire vliegerij. Heeft de vlieger zijn brevet behaald, dan wordt hij gedetacheerd bij de K.L.M. Hier gaat hij als 2e piloot mee en krijgt na een' paar maanden verantwoordelijkheid. Na een cursus gevolgd te hebben, wordt geoefend met het dalen 's nachts met en zonder ver lichting. Ook wordthet blindvliegen ge leerd. Hierna wordt een vergelijkend exa men gehouden, zoodat het puikje der pui ken uitgezocht wordt. Waar de Nederlan ders bekend staan als goede zeelui en goede vliegers en bovendien organiseerend talent hebben, is het niet te verwonderen, dat de K.L.M. een der grootste maatschappijen ter wereld is geworden. De Fokker-vliegtuigen worden door deze maatschappij, maar ook door een groot aantal andere in Europa ge bruikt. Het slot van het eerste deel bracht eenige technische details der vliegtuigen, die naar aanleiding van plaatjes naar voren werden gebracht. In het deel na de pauze voerde de heer Cramer ons mee naar Indië door middel van een serie prachtige plaatjes. De heer Edelman sprak zijn hartelijken da.nk uit voor al het interessante, dat spr. ons geboden had eri maakte, na een woord van warmen dank aan de firma Smits, die nog een teekenfilmpje deed vertoonen, van ,.de gelegenheid gebruik om de werkloozen op te wékken, deel te nemen' aan rie ver schillende cursussen voor werkloozen. A lhambra-Theater. De Nederlandsch. sprekende film Malle Gevallen". Een meisje met temperament. We zijn er ons van bewust, dat het ma ken van een Nederlandsch sprekende film veel moeilijkheden biedt. Behalve het groote aantal critici, is er de kwestie van geld, daar ook het maken van een film nooit een zaak van zuiver idealisme en philantropie kan zijn. Een film kost geld veel meer dan men denkt en dat. geld moet eruit komen. Het „groote pu bliek" moet op een bepaald genre reagee- ren en de filmproducent moet zich daar naar richten. Toen Loet C. Barnstijn „De Jantjes" had afgeleverd, zocht men naar een ander sce nario. Men wilde, gelukkig, de Jordaan nu eens verlaten en een ander milieu zoeken. „Malle Gevallen" voldeed aan diverse eischen, die men stelde een vrooiijke, moderne geschiedenis, zich afspelend in een aardige omgeving. Bovendien een boek, dat door tienduizenden gelezen was en vrij wel door iedereen met veel genoegen. Er was voorts een gunstige gelegenheid om de hoofdrollen door de goede artisten van „De Jantjes" en „Bleeke Bet" te bezetten en zoo ging Hans Martin's studentikoze grap. vrij bewerkt en het Hollandsche „Süsze Madel" Loeki onnoodig wat meer ge- kuischt, in het atelier. Men zag film-moge lijkheden. Het gaat er nu maar om, of de film geslaagd is. Elders heeft „het groote publiek" door de groote opkomst gunstig geantwoord. „Malle Gevallen" wordt niet aangediend als een kunstfilm zij heeft geen enkele pretentie of tendenz zij werd uitsluitend gemaakt om het Nederlandsche bioscooppubliek te amuseeren. De gulle lach tijdens de vertooning begeleidt de film dan ook overal op haar reis. Geklieder met viezigheden en inktpot ten volgens alleroudst recept van de zwij gende film, achten zij overbodig en zeker zal later het eigenlijke film-amusement, waarmee wij in buitenlandsche films reeds zoo geraffineerd verwend zijn, ook langza merhand veroverd worden. Wat de Nederlandsche acteurs betreft- wrj moeten herhalen, wat ons nu reeds in deze drie 'achtereenvolgende films heeft getroffen hèt materiaal, dat zij hier heb ben, is zeker niet kwaad. Johan Kaart heeft op zichzelf een prachtige filmhumor. Ro land Varno en Louis Borel zijn vlotte, charmante jongens, Adri van Hees maakt nog al wat van de onmogelijke rol van „de Klit", Louis de Bree als meneer Smallen- broek is een komisch succes op lager plan Jopie Koopman wordt als Loeki door toe geven aan den Hollandschen degelijkheids schijn te kort gedaan Enny Meunier er Annie van Duyn, charme en frischheid de laatste zeer fotogénique. Mevr. Chris pijnMulder is prachtig als onuitstaanbare gouvernante, Péronne Hosang werkt wei komisch als de dikke dienstmeid Gossie. Van Fie Car'elsen en Louis Grimberg ziet men een correct en aardig gespeeld oude- renpaar: Van het zuiver technisch gedeelte kan veel goeds gezegd worden. Men merkt, dat hier langzamerhand een greep gedaan wordt naar een soort film, die een beteren inhoud verdient. In het begin bijv. is de werkelijk zeer geslaagde illustratie van het lied „Geen dag of geen uur, dat ik niet aan je denk" met het slotbeeld van rhyth- mische montage. Uitstekend is de film in fotografisch opzicht. Vooral de buitenop namen, de straatstudie's van Leiden, de bootvaart op de Kagerplassen en de scènes op de Pier en aan het stille strand toonen. hoezeer zich juist ook het Hollandsch land schap voor een juiste filmster eigent. Men- vergeve ons, dat wij hier invoegen, hoe veel variaties ook het Zeeuwsche land schap. in het bijzonder Walcheren hier aan de Schelde een Nederlandsche film zou bieden. Wij honen, dat ook nog eens een Nederlandsche film zich *n deze stréken moge afspelen. De Duitscher Ralph Erwin componeerde twee melodieën, beide fijn en meesleepend, doch er is wel" een al te vermoeiend gebruik van deze twee liedjes gemaakt, hoe voor treffelijk Max Tak ze ook telkens weer heeft doen uitvoeren. De Duitsche film is een vrooiijke film, waarvoor bet scenario pasklaar is gemaakt voor de spring-in-'t veld Magda Schneider, die in bruisenden overmoed op een motor fiets door stad en land wervelend haar surplus aan levensenergie, in dolle streken kan afreageeren. Haar avontuur verschaft in deze amusementsfilm een onderhoudend anderhalfuurtje. Er komen vele schilderachtigheden uit het Zwarte Woud in voor, alsmede volks liederen, boerenpaarden en volksdansen. Het Nut. Het bestuur van het departement Vlis singen der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" deelt ons mee, dat reeds drie avonden voor dit winterseizoen zijn vastge steld, terwijl nog onderhandelingen worden gevoerd voor een vierde winteravond-bijeen komst. Op Donderdag 6 December zal in de „Alhambra"-bioscoop worden afgedraaid een viertal films, welwillend afgestaan door de Zuid-Afrikaansche legatie te 's-Graven- hage, bestaande uit vier deelen Op reis in Zuid-Afrika in die land van die Ruoi- Ivombers die wereld se grootste wildpark die raadsel van Rhodesia. Op 4 Januari zullen de leden gelegenheid hebben de kennismaking te hernieuwen met den voordrachtkunstenaar A. W. Kamp, terwijl een der eerste dagen van Februari hun aandacht gevraagd zal worden voor een muzikale voordracht van mevr. Mar- guérite Couperus, die ons, gecostumeerd zal rondleiden door het land der tonen. Ma ri one t ten-theate r. Britannia. Iets origineels, iets „noch nie da gewese- nes in Vlissingen", dit Marionetten-theater Münchener Künstler, waarvan we gisteren avond in Britannia een voorstelling bijwoon den. Er was dan ook maar één roep na af loop der vertooning prachtig, heerlijk, ver rukkelijk vond men het spel der poppen Wie tijdens de voorstelling in de bijna don kere zaal kwam, zag op het tooneel een groot verlicht vlak, dat door zijn coulissen een diepte kreeg, waar een heele scène op kon worden afgespeeld, hetzij een liefdes scène als in La serva padrona (de gedien stige, die meesteres wordt), of een geestige examenscène als in „Goethe im Examen" En dat alles geschiedde door poppen, die weliswdar bewogen, doch slechts door den invloed van den vertoonerdie spraken, maar dan alleen door bemiddeling van den persoon „achter de coulissen". Dadelijk zij hierbij gevoegd, dat de aanwezigen, on danks de donkerheid der zaal konden zien door welke middelen de beweging geschied de, maar zelfs dit nam den schitterenden indruk niet weg, dien men kreeg van die sier lijk, op de juiste manier acteerende poppen Hoe heerlijk werden de bewegingen uitge voerd door het wijze jongetje, dat zoo vir tuoos in den neus boort hoe houterig en stijf is de houding en zijn de gebaren van den professor in de geschiedenis der Duit sche letterkunde. Hoe sierlijk, elegant zijn de gebaren niet van den ouden vrijgezel, in zijn ouderwetsche dracht, die zijn liefde be tuigt aan „la serva Zerbine", die al even min slordig gekleed is. Want dit dient er dadelijk bijgevoegd te worden is de en- sceneering reeds kostelijk en goed inge richt, ook aan de kleeding der poppen, die door 's menschen hand acteeren en praten, is de meeste zorg besteed. En dat Mario netten-theater, dat in zijn wezen heel veei weg heeft van onze Hollandsche poppen kast, verschilt er evenveel van als een bootje, dat door een jongen gesneden wordt, verschilt van hetzelfde voorwerp, dat ver vaardigd wordt door een volwassen per soon. We zagen daar, in die duistere zaal werken door producten van „Künstler" Zelfs het scherm, dat het tooneel afsloot, wanneer er niet „gewerkt" werd, verschilde hemelsbreed van het doekje, dat onze pop penkast gewoonlijk afsloot. Het was de ver fijnde, met groteske figuren beschilderde nabootsing van een werkelijk tooneel- scherm. Geen wonder dan ook, dat er aardig werd geapplaudiseerd door de voor een der gelijke vertooning, vrij veel opgekomenen, wat den eigenlijken speler van Paul Brann's Marionetten-theater Münchener Künstler noopte met een buiging te danken, op zijde van zijn opengeslagen instrument, als we het groote, breede gevaarte, dat het grootste deel der „Bühne" van Britannia besloeg, aldus mogen noemen. Het nieuws van den dag ir beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De vuurtoren van Westkapelle staat in de stellingen om gerestaureerd te worden. De „Uiver"-bemanning woont de zang- hulde bij op het IJsclub-terrein. De zin- geiftie kinderen. Het diner in het Carl- ton-hotel. Training op de kunstijsbaan te Amsterdam. Vijf bekende buitenlandsche kunstrjjdsters oefenen. De vrijwillige brandweer te Rhenen die 10 jaar bestaat, ontvangt een vaandel van een dames-comi té en van de burgery een nieuwen brand weerwagen. In de Zeevaartschool te Rot terdam wordt een plaquette onthuld ter nagedachtenis van den leeraar W. Noor- duyn. Een 100-jarige molen te Nieuw- veen, een der mooiste Hollandsche molens, zal gesloopt worden. Een tentoonstelling ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan der oudste Nutsschool. Gisteren her dacht dr. Prinsen Geerlings, directeur van het proefstation voor de Java Suikerindus trie te Amsterdam, zijn TOsten verjaardag. „Luxor"-theater. „Die Zwei vom Siidexpress". De roekelooze rijder". Door de slechte perforatie van de film „Onmogelgk liefde",' wordt deze niet verder vertoond. In het „Luxor"-theater wordt van heden af bovengenoemde film vertoond. Het „Handelsblad" geeft hiervan een zeer gunstige recensie, welke wij hier laten volg'en Als men een luchtige film wil zien dit vooral niet te verwarren met lichtzin nig dan moet men naar Apollo gaan waar in „Die Zwei vom Südexpress" Trude Berliner, Otto Wernicke en Ernst Busch af wisselend ernstig en luimig zijn. Otto is machinist en Ernst stoker op één locomotief van een expresse-trein. Ais zij aan een station stoppen, maken zij met de chocoladeverkoopster Trude Berliner een afspraakje voor den avond. Hieruit ontstaat eerst genegenheid gevolgd dooi liefde. Otto gaat zich met haar verloven, hetgeen de jalousie opwekt van Ernst. is een bij Amateurs zéér gewild geschenk. Bij ons vindt U een groote sorteering en slaagt U voordeeliger BADHUISSTRAAT 63 Toch gaan ze gedrieën een bergtochtje ma ken, wat misschien alleen gebeurt om de bezoekers een paar zeer mooie natuurtafe- reelen te laten zien. Tijdens den tocht krijgt Otto argwaan dat Ernst hem bedriegt cn als zij eemgen tijd later weer op dezelfde locomotief staan, worden, tijdens een nachtelijken rit, de gemoederen verhit en draait het op een vechtpartij uit, zonder nadeelige gevolgen echter. Integendeel, want hieruit komt weer te voorschijn de oude vriendschap, welke te hechter is geworden nu Trude Berliner in- tusschen beiden verlaten heeft en er met een bankdirecteur vandoor is gegaan. Een paar afwisselende journalen (onder andere de tragische geschiedenis van Koning Alexander), een interessante cultuurfilm over Dalmatië en een uiterst grappig tee kenfilmpje, benevens als tweede hoofdnum mer een spannende cowboy-film, rijk aan schitterende natuuropnamen, sensationeele gevechten en suggestieve achtervolgingen, waarin Lane Chantler, geassisteerd door Phyllis Barrington, triomfen viert, het uit stekende programma completeeren. ItÜwielmerken. Na onze waarschuwing aan houders van rijwielen van eergisteren om aandacht aan hun belastmgmerken te geven, zijn opnieuw bij de politie aangiften binnengekomen van diefstal van 3 rijwielbelastingmerken. Ge bleken is dat de dief of dieven de volgende truc uithalen. Zij nemen een onbeheerd staand rijwiel weg, brengen dat in een of andere stille straat of slop en verwijderen dan ten eigen behoeve het belastïngmerk, om het rijwiel zonder belastïngmerk ter plaatse achter te laten. Gewoonlijk wordt kort daarop het rijwiel door de politie ge vonden, die het dan den eigenaar, die aan vankelijk aangifte deed van diefstal van zijn rijwiel, teruggeeft. Wederom herhalen wij dc waarschuwing: „let op uw rijwielmerk". Propaganda-avond „H.O.R.A." Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op den propaganda-feestavond, welke de afdeelingen Middelburg en Vlissingen. e o. van de vereeniging tot ondersteuning voor burgerlijke ambtenaren „H.O.R.A." op /ja- terdag 8 December, om 8 uur, in Britannia geeft. Propaganda-avond. Gisteravond hield de afeeling Vlissingen van den Ned. Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden een feestelijke propagan da-avond. De voorzitter, de heer Ph. J. Woltering, opende op de gebruikelijke wij ze en wees er in zijn openingswoord op dat de Bond dezer dagen haar 40-jjarig be staan herdacht, door veel strijd en moeite is de organisatie geworden wat zij thans is. Wij leven heden weer in een tijd van terug gang, velen zijn zonder werk of hebben loonsvermindering, anderen worden uit de bedrijven ontslagen om plaats te maken voor jonge goedkoope krachten, die, met name in het bankbedrijf, een overeenkomst moeten teekenen voor ontslag óp 24-jarigen leeftijd, omdat zij dan te duui worden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt een kleine verminde.' iug in het leden tal dat thans 55 bedraagt.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1