KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT GEMENGD NIEUWS Barnsteen. BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN ontvangst te nemen. Toen deze verstomd was speelde de muziek het Wilhelmus. De voorzitter van de Princevlag, de heer Berlott, hield een korte toespraak tot den heer Plesman, hem gelukwenschende met de Koninklijke onderscheiding. Spreker ein digde met een verzoek aan alle aanwezigen een „lang leve Plesman" aan te heffen, waaraan vol geestdrift werd voldaan. Daarna werden enkele muzieknummers ten gehoore gebracht en defileerde het vlag- genvendel voor den K.L.M.-directeur. Nog geruimen tijd bleef een groote men- schenmenigte voor de woning van den heer Plesman staan. Aan het gejuich kwam geen einde voordat de K.L.M.-cGrecteur nog eenige woorden tot het publiek had gespro ken. Hoe druk het was op Schiphol. Hoe geweldig het verkeer naar en van Schiphol is geweest blijkt uit een paar cij fers, die de commissaris van het verkeers wezen, de heer Bakker, verstrekte. Op Schiphol zijn er niet minder dan 4150 auto's geweest, (waaronder 225 autobussen) en 18.000 rijwielen. Dat alles zoo vlot en voor treffelijk van stapel is geloopen is in het algemeen te danken aan de uitmuntende verkeersorganisatie, waarvoor men behalve den waarnemend commissaris, den heer Haarman, dank moet brengen aan inspec teur Schotting van de verkeerspolitie. Daar naast vormde zeker een gunstige factor de drie pontonbruggen over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Uiver-huldiging In Den Haag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage brengt ter kennis, dat de huldiging en receptie van de „Uiver"- bemanning in den Dierentuin op a.s. Za terdagmiddag zal worden opgeluisterd door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van den kapitein-directeur C. L. Walter Boer, daartoe welwillend aangeboden door den commandantvan het regiment grenadiers. De vereenigingen, welke zich bij de Ka mer hebben aangemeld, ontvangen vanwege de politie aanwijzing waar zij zich kunnen opstellen. De Italiaansche burgerlijke luchtvaart. Van de groote Europeesche staten is Italië het laagst met de organisatie-van de burgerlijke luchtvaart begonnen. De poli tieke toestanden waren oorzaak, dat pas sedert 1926 van een Italiaansche handels luchtvaart gesproken kan worden. Welis waar verrichtte de A. E. I. daarvoor reeds eenige diensten, zoo bijvoorbeeld de lucht- Brindisi-Athene-Konstantinopel, maar van veel beteekenis was dit niet. In Italië heeft men niet, zooals in de be langrijke luchtvaartlanden één groote maatschappij K.L.M., Air France, Luft hansa, Imperial Aiiways enz. maar vijf ondernemingen, die verschillende rayons .bewerken. Na de reorganisatie opende de S.I.S.A. Öe eerste nationale luchtlijn TriëstTu rijn. Een week later, 7 April 1926, wijdde de S.A.N.A. de lijn GenuaRomeNapels -Palermo in. Eenige maanden later volgde VenetiëWeenen. In 1927 komt de verbin ding RomeVenetië tot stand. Het natio nale en.internationale net wordt uitgebreid evenals het materiaal, dat veel verbeterd wordt. Ook de grondorganisatie en de ra diodienst werden geperfectionneerd. In 1928 wordt de S.A.M. opgericht, die ï>.a. de lijn BrindisiValona opent. In het zelfde jaar treedt een tweede nieuwe maat schappij op, de A.L.I., die met de exploita tie begint van de lijnen MilaanMonaco en MilaanRome. In hetzelfde jaar komt de eerste koloni ale lijn tot stand RomeSyracuseTri polis (S.A.NA.). Dezelfde maatschappij opent den luchtdienst GenuaBarcelona. In 1929 wordt het nationale net aanzien lijk uitgebreid, terwijl ook met de koloniën een drietal nieuwe verbindingen tot stand komt. Maar ook de volgende jaren stelt men zich niet met het bestaande net tevre den, zoodat in 1932 het luchtnet 20.900 K.M. omvat. Wanneer men dit met 1926 vergelijkt toen het aantal kilometers 3844 bedroeg, kan een aanzienlijke vooruitgang niet ontkend worden. Wanneer men de sta tistieken beschouwt, die achter in het lij vige verslag van het Italiaansche lucht vaartministerie zijn opgenomen, dan valt het op, dat 1933 ten opzichte van 1932 een achteruitgang vertoont. In 1926 werden 523.112 K.M. afgelegd, in 1932 4.930.909 K.M., in 1933 4.763.863 K.M. Het aantal passagiers, dat vervoerd werd, bedroeg resp. 3991, 46.071, 43.126. Voor post waren de getallen als volgt 1926 1572 K.G., 1932 62.530 K.G. en 1933 62.880 K.G. Men ziet dat het postvervoer wel niet noemenswaardig vooruit ging, maar niet in de daling deelde. Evenmin is dit het geval met. de post, die betrekking heeft op perszakende getallen waren als volgt 1926 11.414 K.G., 1932 216.678 K.G., 1933 238.669 K.G. De bagage werd wel minder ten opzichte van 1932. Deze beliep in 1926 50.454 K.G., in 1932 578.197 K.G. en in 1933 565.818 K.G. Italiaansche Oceaanplannen. Behalve Frankrijk en Duitschland (moet ook Nederland erbij genoemd worden?) is ook Italië begeerig deel te nemen aan het Oceaanverkeer. Men herinnert zich de tochten van Balbo, het congres van Oceaanvliegers te Rome, de reis van een commissie naar de Kaap Verdische eilanden, de vlucht RomeNatal, zonder tusschenlanding van Ferrarin en Delprete, de vlucht van Lombard! en Maz- zotti. Tegen eind Januari staat een nieuwe vlucht op het program Biseo en Renato Donati beramen plannen. (Biseo is drie maal den Oceaan overgestoken met de es kaders. van BalboK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouwer- kerk W. E. Heijboer, cand. te Middelburg te Rijswijk (Z.H.) Ned. Herv. evangelisatie ds. J. van der Weel te Oostkapelle. Vergadering Christ. Onderwijzers. De af deeling Walcheren van de Vereeni- ging van Christelijke Onderwijzers hield Woensdagavond te Middelburg in de Kweekschool (Heerengracht) een algemee- ne vergadering. Na de gebruikelijke opening werden eeni ge ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Stemming werd gehouden voor een lid van het hoofdbestuur. De heer W. de Wolf te Veere hield een referaat over Jan de Labadie en de Laba- disten. Zeer uitvoerig werd het leven be schreven van den uit Frankrijk gevluchten prediker, die in 1666 predikant werd bij de Waalsche kerk te Middelburg. In deze stad bestreed hij in gloedvolle taal de zonden der menschen. Hij had veel volgelingen. Daar hij zich niet hield aan de besluiten der Waalsche synode en deze ook zijn leer verwierp, werd hij ontslagen. De stad Mid delburg verbande hem uit haar gebied. Te Veere werd hij met open armen ontvangen. Hier stichtte hij een vrije Evangelische ge meente. Velen van zijn Middelburgsche vol gelingen gingen zich in Veere vestigen. Middelburg, in zijn handel bedreigd ziende, eischte, evenals de Staten van Zeeland, dat Veere den predikant De Labadie zou ont slaan. Dit werd geweigerd. Middelburg en Veere wapenden zich om de zaak uit te vechten. Jan de Labadie voorkwam dit door vrijwillig de stad te verlaten. Na eerst te Amsterdam een huisgemeen te te hebben gesticht, trok hij later met zijn volgelingen naar het buitenland en overleed in 1674 te Altona in Denemarken. De prediking van De Labadie week meer en meer af van Gods Woord. Bij zijn volge lingen ontstonden daardoor later zonder linge toestanden. In 1675 vestigden zij zich te Wiewerd in Friesland. De gemeente bleef nog een halve eeuw bestaan. Op Walcheren en ook in andere deelen van Zeeland is nog iets van den geest der Labadisten tot op heden blijven voortleven. Hun godsdienst toetsen zij niet aan Gods woord en de be lijdenis. Hun godsdienst is meer gericht op zich zelf en op hun onsterfelijke ziel. Door bevindingen moeten zij tot bekeering zien te komen. Op dit leerzaam referaat volgde dan ook een vruchtbare bespreking. VOETBAL: De competitie-wedstrjjden. Na de bekercompetitie vraagt de gewone competitie weer onze aandacht. In de 2e klasse worden a.s. Zondag ten opzichte van de bezetting der twee eerste plaatsen op de ranglijst enkele zeer belang rijke wedstrijden gespeeld. Zoowel voor Vlissingen als voor Middelburg staan las tige uitwedstrijden op het programma. Vlissingen moet de Baronie gaan be kampen. De Bredanaars zijn belust op re vanche voor de twee nederlagen, die de rood-witten hun dit seizoen toebrachten. Ze hebben het voordeel van eigen terrein, het geen een niet te onderschatten factor be- teekent. We zijn dan ook op den uitslag van deze ontmoeting geenszins gerust. De rood- witten weten, wat hen te wachten staat en zullen met inzet van al hun krachten, pro beeren dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen. Hun plaats boven aan de rang lijst staat op het spel. Hetzelfde geldt voor Middelburg, dat Dosko op den Raaijberg moet gaan bekam pen. Ook dat is een lastige opgave, want de Bergenaren zijn thuis gevaarlijk. Boven dien hebben zij nog een zeer goede kans op op de eerste plaats. Hun puntenaantal wordt momenteel alleen nadeelig beïnvloed door den achterstand in gespeelde wedstrij den. Door een overwinning op Middelburg zouden de Bergenaren een flinke sprong omhoog doen. Dosko en Middelburg ont moetten elkaar dit seizoen nog niet. Vlissingen won haar competitie-wedstrijd tegen de Baronie met 40. Het program vermeldt verder de wed strijden ZeelandiaR.B.C., BredaT.S.C. en AllianceTer Neuzen. Zeelandia krijgt een mooie kans op een overwinning. Niet alleen dat de Middelbur gers in eigen omgeving spelen, ook de vo rige ontmoeting tegen R.B.C. eindigde in het voordeel van Zeelandia (32). Ter Neuzen dient op te passen in Roosendaal niet door Alliance geklopt te worden. Tot dusver ontmoetten beide tegenstanders el kaar nog niet. Breda speelt thuis tegen T. S.C. Een puntenverdeeling of een kleine overwinning voor Breda zit hier wel in. In de 3e klasse spelen de Zeeuwen een thuiswedstrijd tegen Hoofdplaat. Ze hebben dezen Zondag het rijk alleen. Na de ver dienstelijke overwinning van den afgeloopen Zondag, zal het hun dan ook aan belang stelling niet ontbreken. De Vlissingen-reser- ves trekken naar Ter Neuzen om de Ter Neuzen-reserves partij te geven. Hier kan toch wel een overwinning voor de V.C.V. in zitten, niet waar rood-witten? R.C.S. za.i thuisspelend wel twee punten weten te ver overen op de Zeeuwschè Boys. INSIDER. Z.V.B.-Bekerwedstrijden. Op 9 December a.s. zullen de demi-finale en finale gespeeld worden voor de bekers van den Zeeuwschen Voetbalbond. Dit z\jn de laatste wedstrijden, die ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van dezen bond gehouden worden. KON 'S MORGENS HAAST NIET BEWEGEN. Nu zijn stijfheid in de spieren en hardlyvig- heid verdwenen. Hardlijvigheid en stijfheid in de spieren weer een typisch Kruschen geval. De heer K. te R. schreef ons „Steeds had ik veel last van hardlijvig heid en stijfheid in de spieren soms was ik zoo stijf, dat ik 's morgens haast niet in beweging kon komen. Daar ik dikwijls in de krant las over Kruschen Salts, wilde ik het ook eens probeeren. Nu zou ik het niet gaarne meer willen missen. Ik ben er ten volste tevreden over en kan het ieder een aanraden. De stijfheid in de spieren is verdwenen en van hardlijvigheid heb ik geen last meer. Kruschen Salts voldoet aan alle eischen, waar het voor wordt uitge geven". L. K. te R. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende af- voerorganen, mede oorzaak der hardlijvig heid. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor hardlijvigheid, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Smokkelen van wapens. Woensdag werd door twee jongens in de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een doos gevonden, waarin zich vier kleinere doozen met revolvers bevonden, drie met 10 en een met 8 stuks, totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem browning. Deze vondst houdt klaarblijkelijk verband met het volgende De vorige week kreeg de marechaussee te Ulft mededeeling, dat een Duitsche wa penhandelaar in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij wapenen zou ontvangen, van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De transactie zou plaats hebben aan het Lexcesveer te Wageningen. Onmiddellijk werden door den kapitein der marechaussee te Arnhem alle noodige maatregelen geno men, om de partij wapens te onderscheppen en de smokkelaars te arresteeren. Zaterdag tusschen 6 en 7 uur kwam de Duitscher aan het Lexcesveer aan. Zeer belangstellend informeerde hij naar het veer, of den geheelen nacht kon worden overgezet, enz. Een uur later kwamen twee mannen met een auto, op wie de Duitscher kennelijk gewacht had. Het drietal zette zich aan een tafeltje in het veerhuis en be gon fluisterend een gesprek. Tenslotte werd de conversatie voortgezet met briefjes. Het einde was, dat een der twee naar de tele foon ging, Eindhoven opbelde en vroeg, een taxi te willen zenden naar het Lexcesmeer, omdat zijn auto stuk zou zijn. (Dit bleek later onwaar aan de auto haperde niets). Er werd nu gewacht tot het sluitingsuur, waarna de drie mannen het café verlieten en in hun auto's gingen zitten. Enkele uren later, een tijd na middernacht, kwam er een auto met den letter N, aan het Lexcesveer, welke door de marechaussee werd aangehouden. Deze auto zou dus de wapens bevatten. Er zaten wel vier man nen in, ook uit Eindhoven, zooals later bleek, echter geen wapens. De marechaus see nam alle 7 personen voorloopig in ar rest. Het bleek, dat de Duitscher de koop som reeds voldaan had nog voordat naar Eindhoven werd getelefoneerd. Dit geld ontving hij terug. Daar overigens niets ver dachts kon ontdekt worden en de aange houdenen van niets wisten, werden zij Zon dag weder losgelaten. Een der vier bleek nog een vonnis te zijnen laste te hebben aangezien hij hooger beroep had aangetee- kend, kon hij ook hierom niet worden vast gehouden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars, die niet, zooals verwacht werd, uit de Betuwe, maar over Wagenin gen het Lexcesveer bereikten, de zaak niet geheel hebben vertrouwd, en de wapens na bij Wageningen in de diepe sloot, volge- groeid met ruigte en gras, hebben verstopt, vóór zich naar de afgesprokep plaats te be geven. In een der volgende nachten hebben zij ze weer gehaald, waarbij één doos is achtergebleven. Woensdagmiddag is door de marechaus see met een politiehond de omgeving van de vindplaats afgezocht, er is echter niets meer gevonden, Kolendieven te Oss ge arresteerd. Bij de marechaussee te Oss was aangifte gedaan, dat herhaaldelijk uit kolenwagens op het stationsemplace ment aanzienlijke hoeveelheden kolen wer den ontvreemd. Gisteren is de marechaus see er in geslaagd den 36-jarigen v. d. B. en den 14-jarigen v. d. W. uit Oss op heeter- daad te betrappen. Zij zijn opgesloten. Oplichting. De cassière van een lunchroom aan den Nieuwedijk en een boekhouder van een hotel aan het Damrak te Amsterdam hebben bij de politie van het bureau Warmoesstraat aldaar aangifte ge daan opgelicht te zijn door twee mannen de een spreekt van Arabieren, de ander van Spanjaarden door middel van een zgn. wisseltruc. De beide mannen vervoegen zich in de zaak met het verzoek een biljet van 100 te willen wisselen. Zij trachten daarbij op alle mogelijke manieren degene, die het geld wisselt, in de war te brengen. Lukt het niet met het wisselgeld het briefje van 100 mee te nemen, dan probeeren zij te bevorderen, dat degene die het geld wisselt, zich vergist, en te veel uitbetaalt. Zoo is de cassière van de lunchroom opgericht voor 40, de boekho'ider van het hotel aan het Damrak voor 50. Botsing tusschen twee auto's. Te Nuenen heeft een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto van den heer v. Thiel uit Beek en Donk en de vrachtauto der firma v. S., uit Gerwen. Mevrouw v. D. liep een lichte hersen schudding op, mevrouw v. Thiel kreeg een armfractuur, de chauffeur en de passagier, die naast hem zat, kwam met den schrik vrij. Een ziekenauto heeft de beide gewon de dames naar het R.K. Gasthuis vervoerd. De auto's werden zwaar beschadigd. Smokkeldrama bij Vaals. Gisterenavond werd in een bocht bij Hol- zet de smokkelaar B. uit Vaals door een dienstdoende beambte doodgeschoten. Het slachtoffer laat een vrouw met twee jonge kinderen na. Onrechtmatig steun ge trokken. De marechaussee te Hel mond heeft gisteren aan den officier van justitie voorgeleid de gebrs. Van St., wo nende te Helmond, waarvan een werd ver dacht van heling en de andere van valsch- heid in geschrifte. Beide verdachten waren steuntrekker en hadden toch gewerkt. Zij brachten bij het steuntrekken een briefje mee van hun werkgever, dat vermeldde hoeveel ieder verdiend had. De ambtenaar, die met de uitbetaling van de steungelden was belast, liet een onderzoek instellen en spoedig kwam aan het licht, dat het over gelegde briefje valsch was en dat beiden veel meer geld hadden verdiend dan werd vermeld. Na verhoor door den rechter-commissa- ris zijn beide verdachten, die reeds voor de politie hadden bekend de feiten te hebben gepleegd, in het Huis van Bewaring te Roermond ingesloten. Verkeersongelukken. Prof. mr. W. J. P. Pompe te Utrecht is gis termiddag met zijn fiets tegen een auto aangereden, die hij door een stilstaande tram niet had gezien. De hoogleeraar viel met het hoofd door het portierraampje en kreeg ernstige snijwonden aan de keel en het gezicht. Hij werd door voorbijgangers bij dr. Warendorff in de F. C. Donderstraat binnengedragen en is later naar het An- thonius-ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was gisteravond bevredigend. Een koningstijger neer gelegd. De heer Choo Taw Keat, geëmployeerde bij het administratiekan toor Chong Lee te Medan, heeft een ko ningstijger geschoten, meldt de „Deli Crt." De heer Choo was in 't Brandansche, verge zeld van den heer Paris, Zaterdagavond op de varkensjacht gegaan. De beidfe jagers gingen, op het uitgekozen terrein gekomen, ieder een andere richting uit. Dc heer Choo onderzocht zijn jachtgebied en werd voor afgegaan door een Inlandsc'aen helper die met een electrische lamp den weg belichtte. Plotseling bleefde man als verlamd van schrik staan, wierp de lamp weg en maakte aanstalten om op de vlucht te gaan. De heer Choo greep de lamp, liet het licht in de omgeving rondflitsen en ontdekte op een afstand van zes a vijf meter links van zich een grooten koningstijger. Het dier stond gereed een der beide mannen te bespringen, doch de heer Choo slaagde er in den ge- streepten woudlooper een seconde voor te zijn en legde hem met een welgemikt schot neer. Het dier bleek een wijfje te zijn, van neus tot staarteinde 2.28 meter lang, met een gewicht van 260 katties. De Inlandsche helper van den heer Choo was van schrik zijn spraak kwijt en kon eerst na geruimen tijd weer wat uitbrengen. De jager en zijn helper zijn dan ook inderdaad op het nip pertje aan den dood ontsnapt In dezen tijd van het jaar huilen de Noord-Wester stormen over de Oostzee en werpen hooge, met schuim bedekte golven op de kust van Samland. Men kan zich verbeelden, dat de snelle paarden van Nep- tunus het land bestormen. Grijze wolken, aan flarden gescheurd door den wind, be dekken den hemel. Slechts een enkele maal dringt er even een zonnestraal tusschen- door en de kleuren van het trieste, Oost- Pruisische herfstlandschap lichten op. De eenzame wandelaar rilt en verlangt naar. een verwarmde kamer. In stilte be wondert hij de mannen, die met hun tot de heupen reikende waterlaarzen en hun leeren jekkers te midden van de schuimen de branding staan, lange stangen met net ten hanteerend. Deze Oostzee-visschers wachten bij het afnemen van den storm op den minder hevigen „barnsteenwind", want zij weten, dat deze met de zeestroo- mingen, het „barnsteenkruid" meevoert zeewier en andere planten dat juist na zulk een herfststorm op de kust wordt geworpen. Daaruit bereidt men den vurig begeerden „zeesteen", zooals de visschers het barnsteen, het „goud der zee" noemen. Het schijnt een zwaar en ondankbaar werk, dat zij doen, doch het kan zeer loo- nend zijn, want een „gelukkige" vindt in het „barnsteenkruid" wel eens een steen van 5 of 8 K.G. Gedurende de volgende dagen verzamelen dan de kinderen de klei nere stukken, die op het strand worden ge worpen door de branding. Zij maken er kettingen van. De groote stukken gaan zonder uitzondering naar Palmnicken, waar de staat een barnsteenfabriek exploi teert. Het „goud van het Noorden", het barn steen, was reeds bij de Grieken en de Phoeniciërs bekend als een zeer kostbaar ruilmiddel. De Latijnsche naam is succi- num of „sapsteen". Barnsteen is dan ook niet anders dan geronnen plantenhars van een soort, die men op onze breedte niet meer in ruwen toestand aantreft. Het is n.l. hars van coniferen, die hier groeiden in het begin van het tertiaire tijdperk. Onder een warme zon strekten zich in een sub tropisch klimaat dichte bosschen uit van sprookjesachtige weelderigheid. Toen kwa men de groote verschuivingen der land- massa's, die naast veranderingen van de aardoppervlakte het binnenstroomen van 't zeewater en het bedekken van het land door gletschers tengevolge hadden. In dien tijd kwamen de afzettingen der prachtige, in de zee verzonken bosschen met hun versteende harsen te liggen in een laag op tamelijk groote diepte onder de aardopper vlakte. Die laag wordt thans de „blauwe aarde" genoemd. Men vindt haar op 40 k 50 M. diepte, d.w.z. 10 M. lager dan den tegenwoordigen zeespiegel. Hier treft men de eenige vindplaats van barnsteen aan, die er op de geheele wereld bestaat. Het is een gebied van ongeveer 300 K.M.2 aan de Oost-Pruisische en de Samlandsche kust. En waar de mensch nu eenmaal zoodanig is aangelegd, dat hij aan zeldzaam voorkomende dingen groote waarde toekent, is de naam „het goud van het Noorden" nog niet zoo misplaatst. Slechts een klein deel van de productie wordt door de visschers uit het „barnsteen kruid" gehaald na eiken herfststorm. Verre weg het grootste deel wordt uit den grond gewonnen, meestal in open groeven, doch een enkele maal ook in volslagen mijngan gen. De gewoonte is echter, dat men deze lagen boven de „blauwe aarde" afgraaft en deze dan verzamelt. Door middel van apparaten, die met krachtige waterstralen werken, spoelt men de „blauwe aarde" door roosters, die de grootere stukken tegen houden. Nu gaat het verder van de eene zeef naar de andere voortdurend dichter worden de mazen en telkens vaker moet 't uitwasschingsproces herhaald worden. Als regel is 20 van het gewonnen barnsteen bruikbaar om er sieraden en gebruiksvoorwerpen van te maken. Voor dit doel moet men niet alleen groote en regelmatige stukken hebben, doch het komt bovendien aan op de zuiverheid van het barnsteen en op zjjn kleur. Wat niet aan de eischen voldoet, gaat naar de smel- terij, waar men er volgens een droog-des- tillatie-proces gesmolten barnsteen, barn- steenzuur en barnsteenolie van bereidt. Denzelfden' weg gaan de restanten, die overschieten bij het bewerken van de groo te stukken. Het „goud van het Noorden" wordt dus wel volledig benut. Het maken van barnsteenen kettingen en armbanden, aschbakjes en sigarettenpijpjes, sierspel den, parapluieknoppen en sluitingen voor damestaschjes geschiedt uit de hand en vereischt groote artistieke bedrevenheid naast een door lange ervaring verkregen kennis der eigenschappen van het zeldza me materiaal. Nadat de stukken barnsteen voorloopig zijn gekloofd, worden de ruwe vormen in de draaierij bewerkt en vervol gens gevijld, gepolijt en geslepen. Zoo vertegenwoordigt elk stuk van echt barn steen een dubbele waarde die van het ma teriaal en die van het artistieke hand werk. MIDDELBURG. Van 1921 November 1934. BEVALLEN; S. P. Plaizier, geb. Merk, d. OVERLEDEN: S. A. van Keulen, 84 j., wedn. S. Koster. M. Hondsmerk, 73 j., ongeh. z. M. J. van Pienbroek, 55 j., geh. met M. C. Ver hulst, SOUBURG van 1420 November 1934, ONDERTROUWD: H. van der Bend en A. van Boekhout. P. Hangoor en J. A. Lantsheer. GETROUWD: J. J. de Meij, 18 j. en W. Theune, 17 j. J. Back, 30 j. en C. P. van der Endt, 23 j. BEVALLEN: J. Bostelaar, geb. de Visser, d. M. de Rijcke, geb. Breel, d. M. Lenselink, geb. Boone, d. P. M. Koole, geb. Pouwe, d, OVERLEDEN: W. A. Bruijnooge, 34 j., man van D. de Vrieze. FRUITVEILING MIDDELBURG. 23 November 1934. Op de veiling van gisteren deden Peren: beurré Alexander Lucas 1218 ct., ponds peer 78 ct., comtesse de Paris 619 ct., winterlouwtjes 49 ct., Zwijndrechtsche wijnpeer 5 ct., beurré Bachelier 7 ct., klei- peer 410 ct., gieser wildeman 918 ct., bergamot 3—11 ct., jodenpeer 911 ct., Schonen van Boskoop 16 ct., beurré seed ling 1012 ct., kookpeer 58 ct., rietpeer 1114 ct.appels goudreinet 1819 ct., sterappel 1317 ct., zoete armgaard 16— 20 ct., campagne zoet 1417 ct., Groninger kroon 14 ct., bellefleur 1313 ct., mispels 37 ct., tomaten 310 ct., blauwe druiven 24—26 ct., witte druiven 25 ct.. alles per K,GU

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6