1000 300 25 HUE BAND VRIJDAG 23 NOVEMBER EERSTE BLAD fNo.277: 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma f. VAM GE ïElif Ir., Walstrsat 58-60, Vlissingen.ïelet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen Maatschappelijke hulp aan werkzoekenden. STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS ),Dat is voor de verstandige huisvrouw' zegt het BLUE BAND-meisje. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPHIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVeRTENl IEPKIISVan 1—5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels- 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max 10 regels). Bij 3maal plaatsing van 1 5 regels tl.— alles bh vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand. voet ot oog. gulden bii verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden "Dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR FUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen PI itsen Wij zijn menigmaal in de gelegenheid j geweest om het werk van de Commissie voor de Intellectueele Werkloozen van na bij 'gade te slaan èn alhoewél zij slechts nog1 hard-aan, het werk is voor den organi- satorischen opbouw (waarbij natuurlijk het verkrijgen van de noodige middelen één, der hoofdpunten is), heeft het ons ge troffen, op hoe subtiele wijze zij het leed van de naar haar toe stroomende intellec tueele werkloozen, door medevoelen tracht te verzachten. Natuurlijk, die werkloozen •komen daar niet om „woorden" te ontvan gen. Zij willen werkzij willen weer in het productie-proces worden ingeschakeld, zij willen weer voor hen en voor hun gezin gaan verdienen, terwijl zij tevens uiterst dankbaar zullen zijn voor eenige materieele hulp in deze voor hen zoo troostlooze tij den. Het Comité kan hun dit nog niet ge ven hier en daar worden kleine giften ver strekt, wanneer de nood hoog is gestegen, hier en daar worden enkelen aan het werk gezet, maar voor de talrijke duizenden, die zich aangemeld hebben en zich nog steeds aanmelden is nog geen uitkomst te ver wachten. En toch Hoe dankbaar zijn deze verschoppelingen niet voor een goede., kameraadschappelijke behandeling. Het zijn intellectueelen, het zijn mensphen,die zijn ^opgevoed in een milieu, waar beschaving dén boventoon voerde. Maar nu zijn 'zij geleidelijk aan la ger wal geraakt en wie zal biet ten volle erkennen, dat in deze wereld, nog vol van materialisme, het bezitten van welstand, doorslaggevend is voor de achting, die men in onze maatschappij geniet. Zeg niet, dat dit niet waar is. De deuren zijn gesloten slechts via crisis-steun en via de arbeids beurzen, via Maatschappelijk Hulpbetoon is er nog van eenige hulp sprake. Het zijn tienduizenden, die vragendie vragen moeten om het veege lijf te kunnen bergen en waar niet heel veel is en waar zoo velen duizenden vragen, wordt de spoeling dun. Het worden verschoppelingen zij gaan zich als verschoppelingen voelen en zoo heel spoedig begint het minderwaardig heidscomplex over hen te komen. Welk een weldaad is het dan niet, in een milieu te komen, waar men zich weer „mensch" kan gaan voelen, waar men weer als „gelijke" wordt behandeldwaar men geen uren voor een loketje moet wachten en waar bitter weinig égards in acht worden geno men. Natuurlijk is het de materieele hulp, die dringend noodig is. Maar een goed, vriendelijk woordeen bewijs, dat men zich niet „minderwaardig" behoeft te voe len, omdat men door de structureele crisis in. moeilijkheden is geraakt, kan zoo heel veel ten goede veranderen. Hoe gemakkelijker wordt een last niet te dragen, wanneer men ziet, dat men niet „teveel" is dat men niettegenstaande alle verschrikkingen nog als gelijkwaardig mensch wordt beschouwd. Het is niet de schuld van hen, die werkloos zijn, dat deze zich zoo getrapt gevoelen neen, het is de hardheid, het niet kunnen en niet willen medevoelen van degenen, die nog welva rend zyn, die nóg werk hebben, waarom de werklooze zich als een paria gevoelt en zich moet voelen. Dat gij, bezittende, u nog tegen de aanzwellende misère kunt verdedigen, is een zegen, die ge, verdiend of onverdiend, hebt verkregen. Deze zegen kunt ge beloonen door juist in deze tijden te helpen steunen, waar ge kuntdat gij, werkende, nog werk hebt, moet tot groote dankbaarheid stemmen en deze dankbaar heid moet zich uiten door mede te werken het lot van uw naaste te helpen verzach ten. Eens zult ook gij bezitlooze kunnen wordeneens zult ook gij snakken naar arbeid. D&n eerst zult ge gevoelen, wat 't beteekent, pauper te zijn geworden midden in een maatschappij vól overvloeddan zult ge de ellende aan eigen lijf bemerken, geen werk te kunnen vinden, terwijl u alle deuren gesloten zult zien. Zou ook Maatschappelijk Hulpbetoon, dat materieel velen steunt, ook niet kun nen gaan medewerken aan het lenigen van moreele smart Hoevelen weifelen niet die hulp in te roepen, vanwege de niet steeds subtiele wijze, waarop de ellendigen feuiteu hun schuld# de steun gegeven wordt Is het langen tijd moeten wachten voor een loket en daarna als nummer te worden beschouwd, voor velen niet een extra-pijniging, welke vermeden zou kun nen worden Maatschappelijk Hulpbetoon is geen ambt, geen „beroep". Het is menschlievendheid, het is medegevoel, het is veel meer dan een „baantje". Het moet geen koude steun zijn, die wordt gegeven het moet -liefde en warmte zijn, welke met materieele 'gaven worden uiigede'eld. Dé gémetenté-begrooting' voor 1935. De behandeling der' geraeente-begrooting voor i9.35 in de vóór-vergadering van den 'gemeenteraad zal plaats hebben op Vrijdag 30 November des avonds 8. uur. Deze vergadering, is dus niet openbaar. Bezoldiging Gemeenteambtenaren. D.e gemeenteambtenaren alhier verzoe ken ons het navolgende te willen opnemen. De medédëeling in uw blad van gisteren, als zouden de gemeenteambtenaren bij sa laris wijziging rekenen op salarisverhooging, is ten eenenmale onjuist. De ambtenaren leven wel in de alleszins gerechtvaardigde hoop, dat bij wijziging van de salarisregeling, gehandeld zal wor den overeenkomstig den wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken n.l. aanpassing in de richting van het Rijksbe zoldigingsbesluit. Malaise in de scheepsbouw-industrie. Dat er groote malaise heerscht in de scheepsbouw-industrie is bekend. Er is zelfs reeds gemeld, dat de Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam, indien geen nieuwe orders binnenkomen, binnenkort ge sloten zal moeten worden. Ook de 'NCV; Kon. Maatschappij „dé Schelde" lijdt geducht onder de economi sche crisis. De laatste weken zijn weder niet minder dan 400 werklieden ontslagen, terwijl in de naaste toekomst nog veel meer werklieden van de „fabriek" zonder werk zullen komen. Kunstkring „het Zuiden". In het paviljoen aan den boulevard Evertsen wordt van 24 November af een tentoonstelling gehouden van werken van mevr. Hendrickx. Deze tentoonstelling is op werkdagen geopend van 1 tot 4 uur nam. en op Zon dagen van 10.30 tot 1.30 uur. Sociaal democratische Vrouwenclub. In „Britannia" wordt Maandag a.s., des avonds om 8 uur, een openbare vergadering gehouden. Werden deze avonden voordien meestal verzorgd door eigen krachten, dit keer zal aan dezen avond een bijzonder karakter worden gegeven. De vrouwenclub is er in geslaagd, zich de medewerking te verzekeren van de zeer bekende voordrachtkunstenares, mej. Nel Oosthout van Amsterdam. Zij zal dien avond voordragen enkele be drijven uit het bekende stuk Jeanne d'Arc van Bernard Shaw. Zij trad o.m. op Arnhem. De Arnhem- sche Courant" van 22 October schreef hier over „Reeds eerder waren wij in de gelegen heid om onze bewondering uit te spreken over de sterke voordrachtkunst van Nel Oosthout. Ook gisterenavond heeft deze begaafde kunstenares tijdens haar optre den haar talrijk gehoor in de Volksuniver siteit weer voortdurend in geboeide aan dacht weten te houden. Ten volle kwam ze tot haar recht in de declamatie van enkele bedrijven uit Shaw's Jeanne d'Arc. Hier herkenden wij niet alleen de voor drachtkunstenares, die beschiki over een uitermate buigzame stem, die de woorden kleurt en levend maakt, maar ook de ac trice, die door een eenvoudig gebaar een verandering van houding en een voor zich zelf sprekende mimiek een wereld van personen voor ons oproept, Hoe knap trof zij de verschillende typen in al hun eigen aardigheden en karaktereigenschappen. Een klein podium en een eenvoudige stoel waren voldoende om ons het kasteel van Vancouleurs, de troonzaal en de kathe draal te Reims te suggereeren. En uit heel die bonte rij van figuren zal me zeker de dappere, krijgshaftige trouw geloovende Jeanne d'Arc niet vergeten, die Nel Oost hout zoo indrukwekkend heeft weten uit te beelden". Over eenzelfde optreden schrijft ds. Ban ning „Tweemaal had ik 't voorrecht Nel Oost hout te hooren voordragen uit Shaw's Jeanne d'Arc en beide malen ontroerde zij het publiek zeer diep. Dit behoort tot de allerbeste voordrachtkunst, die in ons land wordt gegeven". Daar uit achterstaande advertentie zal blijken, dat de toegangsprijs geen beletsel zal zijn, mag de vrouwenclub zéker een groot bezoek verwachten. Filmavond C.K.W.O. Door de C.K.W.O. werd gisteren in het „Alhambra"-theater een filmavond gege ven. Door den waarnemenden voorzitter, den heer W. Schmidt werden beide voorstellin gen, respectievelijk aanvangende om 7 en -9 uur op de gebruikelijke wijze en met een woord van welkom geopend. Daarna begon men met het vertoonen van de films. Eerst werd op het doek ge bracht „Een tocht door de Geldersche val lei", een film vol natuurschoon, waarbij verschillende plaatsen bezocht werden, o.a. Barneveld, met zijn' eierenmarkten met een omzet van 50.000.000 per jaar, het buiten verblijf te Soestöijk van wijlen Koningin Emma en het slot te Doorn van den ex- keizer van Duitschland. In deze film werd een mooie kijk op deze schöone provincie gegeven en zagen wij auto's en fietsers door de bosschen rijden over prachtige we gen. Ook bewonderden wij i%og de karakte ristieke kleederdracht in de buurt van Spa kenburg. De tweede film bracht ons een rondgang door de Ringers' chocoladefabrieken, waar wij de verwerking van de cacaoboonen tot de welbekende Ringers-producten konden gadeslaan en zagen wij ook het maken van chocolade-poppetjes en andere artike len en kqnden opmerken dat hiervoor een zekere maté van kunstzin noodig is om deze producten te fabriceeren. In de pauze werd het publiek eenige chocolade-bloem pjes door de Ringers-fabrièken aangeboden, een attentie welke zeer op prijs werd ge steld. Na de pauze werd vertoond de nieuwste Philips-geluidsfilm, waarin de mogelijkhe den die uit de nieuwste Philips-toestellen te halen zijn, prachtig uitkwamen. Zoo reisden wij bijv. van Hilversum naar Bu dapest en van Milaan naar Londen. Te vens liet men er eenige van de karakteris tieke uitzendingen dier verschillende sta tions zien, zooals het Concertgebouworkest op Hilversum, Zigeunermuziek op Budapest, enz. Hiermede werd duidelijk gedemon streerd, hoe men zonder storing heel Euro pa met de nieuwste Philips-toestellen kan afreizen, zonder „op reis" te gaan. Beslag opgeheven. Het Duitsche stoomschip „Edith Ho- waldt" werd 14 November in beslag geno men wegens aanvaring met het Deensche stoomschip „Eric Boye". Nadat de ver- eischte cautie was gesteld, is het beslag opgeheven en heeft de „Edith Howaldt" gisteren de reis voortgezet. Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. Evenals vorig jaar zal er a.s. Zaterdag en Zondag door de afdeeling Vlissingen van genoemden Bond een tentoonstelling (v.n.l. paddestoelen) worden gehouden in haar clublokaal in het gebouw van de oude H.B. S., thans M.U.L.O.-school (ingang achter zijde aan de Fr. Naereboutstraat). Wij hopen, dat er vele belangstellenden zullen komen om zich op de hoogte te stel len van het werk van de N.J.N. Entrée wordt er niet geheven, maar we rekenen op uw goedgeefschheid bij het verlaten van het lokaal. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Winkelnleuws. Door den heer C. Reimann is heden een slagerij geopend in het pand Walstraat 100, waarin vroeger de zaak gevestigd was van de firma Glerum. In den geheel gerestau- reerden winkel vindt men een groote hoeveelheid vleesch. terwijl in den kelder en de koelkasten voldoende reserve-voor raad aanwezig is. Ook de afdeeling fijne vleeschwaren is keurig verzorgd en kan ieders smaak bevredigen. De etalage maakt een frisschen indruk, terwijl een moderne verlichting de voorbijgangers tot kijken uitnoodigt. Het geheel trekt in dit drukke stadsge deelte zeer de aandacht. OOST- EN WEST-SOUBURG De verbetering van den weg Souburg Abeele. Hoewel er hard aan gewerkt wordt, Is onze Nieuwe Vtissingsche weg nog lang niet afgewerkt. De groote karwei aan dezen weg is nog niet klaar. Wel komt er om zoo te zeggen reeds flink teekening in. Zoo is r - Voor de huisvrouw, die bedacht is op voordeel, en oog en smaak heeft voor kwaliteit. Voor de huisvrouw, die hooge eischen stelt, wat betreft zuiverheid en voedingswaarde. Die Nederlandsche huisvrouw stelt zich alleen tevreden met Blue Band, Nederland s Standaardmerk V E R S C H GEKARND BBM7-C per Va pondspakje bijv. het wandelpad vanaf 't Wissel tot aan den Abeele reeds met tegels belegd en is het fietspad daarnaast eveneens klaar. Dat de bewoners van den Nieuwen weg met de ze reuze-verbetering in hun nopjes zijn, laat zich begrijpen, benevens ieder die van de zen weg gebruik moet maken. Was het ter plaatse vroeger vaak levensgevaarlijk door het druk verkeer zijn woning te bereiken, thans is het daar aangenaam wandelen. TERNEUZEN Een economisch-technologisch instituut voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Door het bureau van de Zeeuwsch- Vlaamsche Kamer van Koophandel is aan de leden dier Kamer een uitvoerig rapport toegezonden naar aanleiding van de vraag van den Commissaris der Koningin in Zee land, of de oprichting van een economisch technologisch instituut voor Zeeuwsch- Vlaanderen aanbeveling zou kunnen ver dienen. Na rijp beraad meent het bureau aan de Kamer te moeten voorstellen' de gestelde vraag als volgt te beantwoorden le. De oprichting van een economisch- technologisch instituut voor Zeeuwsch- Vlaanderen moet wenschelijk geacht wor den. 2e. In aanmerking nemend, dat in Lim burg, afgedacht van het bijeengebracht aandeelenkapitaal van 10.000, voor dek king der jaarlijlische kosten 20.000 be schikbaar is en dit bedrag reeds te gering wordt genoemd, is het echter te voorzien, dat aan het bijeenbrengen der noodige geldmiddelen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zelfs indien het daarvoor procentsgewijze denzelfden steun als Limburg van de pro vincie Zeeland zou ontvangen, zeer groote bezwaren zullen verbonden zijn. Indien het al of niet als geheel onmoge lijk wordt beschouwd, zal dit toch vermoe delijk zonder bijzondere maatregelen tde Kamer denkt hierbij aan een door de Kroon aan de gemeenten op te leggen regeling) niet mogelijk blijken. 3e. Ten slotte is de Kamer van oordeel, dat de oprichting van een economisch- technologisch instituut voor een ruimer ge bied (tenzij alleen voor de provincie Zee land), uit Zeeuwsch-Vlaamsch oogpunt be zien, minder gewenscht is, aangezien de Kamer dan daarvan naar haar meening. die gegrond is op de ervaring van tiental len jaren, voor dit excentrisch gelegen ge bied weinig resultaat kan ve». wachten. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren Le wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgela) bij den ontvan ger der directe belastingen te Goes 20.52; Hansweert 6.20 Hulst 86.54, 27.74, 23.28, 11.75, 10.83. 8.64, 6.30, .f 5.29, 5.22, 4.66, 4.65 Sas van Gent i9.70, 15 Terneuzen 29.50, 23.20, 14.70, 3.06, 2.60. Een officieele tegenspraak. Onlangs verscheen onder het hoofd ,,Oud. moedertje - van haar aardappelen beroofd" een bericht, vermeldend, dat een oud vrouwtje in Zeeuwsch-Vlaanderen van een landbouwer toestemming had gekregen na het rooien de achtergebleven aardappelen te verzamelen. Toen zij een zak vol bijeenge gaard had, zouden de aardappelen, omdat zij niet gedekt waren door een vervoerbiliet, door een controleur zijn in beslag genomen en vertrapt, dan wel met een mes onbruik-, baar gemaakt. Op last van den minister van economische, sche zaken is naar de beweerde feiten een nauwkeurig onderzoek ingesteld door den centralen crisis-controledienst. Uit dit on derzoek is gebleken, dat het bericht afkom stig is van personen, die zich telkens oe- roepen op hun onbekende personen, van wie zij het bericht zouden hebben gehoord en dat het tenslotte zijn weg naar de pers- heeft gevonden. Uitgebreide informaties bij de autoriteiten in de betreffende streek ga ven noch een bevestiging van het berient, noch eenig aanknoopingspunt voor verder onderzoek. Men mag dan ook veilig aannemen, dat het bericht volkomen uit de lucht is gegre pen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 23 November 1934. Autobusdienst in werking, houden zonder vergunning P. C. v. d. S., 40 jaar, chauf feur te Goes. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 25 b. s. 10 d. h. Overtreding motor- en rywielwetP. D., 65 jaar, zonder beroep, te Baarland. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 25 b. s. 10 d. h. en ontzegging van. de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den trj/W.-m i jaar,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1