1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 21 NOVEMBER iNo.275. 72e Jaargang 1934 Uitoave: firma! VAH BE ÏIEIBE Ir., Walstrsal 58-60. Vlissingen. lelsf. 10. Postrekening86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdapet EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR Crisis-Publicatiën Sinterklaas en Minister Slotemaker STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRl|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemei t speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regi I meet 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonrié's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bil levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bi] dood door een ongeluk. gulden bii verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen GEMEENTEBEGROOTING 1935. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1935, met memorie van toe lichting, alsmede die van de gemeentebe drijven op de secretarie (le af deeling) voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 21 November 1934. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt de houders van oude erken- ningskaarten, uitgereikt door de Neder- landsche Aardappel Centrale, erop attent, dat deze kaarten ongeldig zijn, indien zij (de houders) niet tevens in het bezit zijn van een erkenningskaart uitgereikt door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale. Degene, bij wie de kaart van de Akker bouw Centrale ontbreekt, dienen zich on verwijld tot deze Centrale (adres Bezui- denhout 15, Den Haag) te wenden. De Landbouio-Crisis-Organisatie voor Zeeland ONS WEEKPRAATJE Waarlijk, er zijn verschillende punten van overeenstemming tusschen Sinterklaas en Minister Slotemaker. Ze hebben allebei een baard. En ze laten ook beiden de goede gaven, waarmee ze de menschen verblijden, door anderen aetalen. Daarmee houdt de overeenstemming ech ter ook op. Nu de verschillen. Sinterklaas heeft een witten baard en Minister Slotemaker een donkeren. Sinterklaas z'n linkerhand wil niet we ten wat z'n rechterhand doet, maar de han den van Minister Slotemaker zitten elkaar voortdurend te begluren en Minister Slote maker's oogen letten bovendien op alle „verdachte" bewegingen van de handen van óndere menschen, om te controleeren, of die zich ook te buiten mochten gaan aan üs gebaren van mildheid, welke Minister Slotemaker ten bate van de gemeenschap heeft gesocialiseerd en tot een departe mentaal monopolie gemaakt. Minister Slotemaker heeft een hekel aan den goeden Sint uit Spanje Zijne Excel lentie wil de éénige Nederlandsche Sinter klaas zijn. Hij komt op tegen de philantro- pie, de milddadigheid van ónderen hij acht particuliere liefdadigheid een sociaal bederf. En daarom verwachten we tegen den 5den December ernstige bonje tusschen ónzen Sinterklaas en dien uit Spanje. Minister Slotemaker, ónze Sinterklaas, wii goed en milddadig zijn, tóthet ethisch minimum, d.i. tot dóór, waar de maag begint te knijpen. De Spaansche Sinterklaas is nog erg ouderwetsch. Toen k-j in de vierde eeuw na Christus als bis schop van Myra zijn goud in de muiltjes van arme maagden legde, was het ethisch minimum nog niet uitgevonden en, niets moetende hebben van moderniteiten, strooit bij ook thans nog zijn goede gaven rechts e& links uit en hij verheugt zich in de blUóe gezichten, die boven ons ethisch mi nimum weten uit co glunderen. Maar ónze Sinterklaas zal hem straks tegemoet treden en hem zeggen, dat hij in Nederland slechts mag „rijden", als hij op het Departement van Sociale Zaken een hjst inlevert van de geschenken, welke hij m de schoorsteenen van nader aan te dui den perceelen heeft laten glijden, want de tegenwaarde dier cadeaux behoort aan den Staat te komen. Een arme Nederlander heeft niet .".et recht om boven zijn maag kriebel ethisch minimum uit te ko men Etenkt niet, waarde lezers, dat we over drijven en ónzen Sinterklaas te zeer als een Zwarter. Piet afschilderen. Mr. Aalberse. de leider der Katholieke Kamerfractie, een man, die toch geen stoute beweringen, zonder behoorlijk onderzoek voor het forum der publieke opinie zal uiten, verhaalde dezer dagen bij de begroo- tingsdebatten nu citeeren we uit Ka merverslag van een gesteunde met een groot ge zin te Amsterdam, van wie 1.25 per week wordt afgehouden, omdat zijn kinderen driemaal in de week bij oen tante gaan eten en hij verzuimd had dit aan te geven Waar bemoeitzoo'n tante zich ook mee Al die particuliere liefdadigheid maakt de berekeningen maar in de war, welke op het Departement van Sociale Zaken wor den gemaakt en ten doel hebben om werk- loozen en hun gezinnen toch vooral niet onder- noch boven de maagkriebel-stem ming te laten uitkomen. We weten niet, of de tante van het groote Amfterdamsche gezin in het ge- vang' is tereent gekomen om haar snoode daad, maar wèl wéten we, dat we tot onze lezers en lezeressen, die hun goede hart willen laten spreken en straks wenschen samen te spannen met den Sinterklaas uit Spanje, een ernstige waarschuwing moeten richten. Weet wél, dat elke speculaaspop of boterletter, aan 'n arm, gesteund gezin geschonken, zonder dat het Departement van Sociale Zaken daarmee in kennis wordt gesteld, oplichting beteekent van den Ne- derlandschen Staat, want die heeft recht om de geldelijke 'tegenwaarde der geschon ken voeding in te houden. In het geheim samenspannen met den Sinterklaas uit Spanje beteekent een uiting van revolutionnair sentiment. En toch maar dat zij vertrouwelijk gezegd tóch wagen we het er straks op. Wat zegt u Tl óok Och ja, zoo'n klein pietsje revolution nair gevoel hebben wij, Nederlanders, toch eigenlijk allemaal in ons bloed. De historie van ons volk heeft het in ons binnenste ver ankerd, naar het schijnt. Wij, allen die het nog doen kunnen in dezen tijd, we moesten al ware het maar ieder in onze eigen omgeving straks al die gezinnen, die langs de e grenzen van het ethisch minimum leven, stiekem be- bommen met boterletters en ónder lekkers, met warme kleeren of waterdichte kinder schoenen, opdat er vreugde-ontploffingen zullen opstijgen uit de loopgraven van ar moe, aangelegd in het land onzer economi sche orde, dat overweldigend dreigt te worden door de wilde hordei, van Crisis en kornuiten. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Gisteravond trad voor een volle zaaJ van leden der bovengenoemde vereëniging op het politiek-satiriek cabaret „de Notenkra ker", dat van bijna half 9 tot ruim 11 uur de aanwezigen heeft bezig gehouden met wat des cabarets is voordracht, tooneel en plastiek, zang en dans. Wanneer we met het laatste beginnen, dan dienen we in de eerste plaats te zeggen, dat de danseres Steffa Wina ons het best bevallen is in het nummer „Bedelares", waarvan ze eersr de weergave liet zien van het smeekend vragen, vervolgens de gestes van opstan digheid en ten slotte weer de gewone on derdanigheid. Van de nummers, die den zang vertegenwoordigden op het cabaret programma noemen we als massa-num mer „Het Notenkrakerslied", waarvan de tekst op 't programma was afgedrukt en de zangeres Jo Remy het refrein met de aanwezigen instudeerde. Haar liederen, die in het kader van het politiek-satiriek ka rakter van het cabaret pasten en waarbij ze werd ingeleid door haar begeleidster Lida Polak, vonden veel bijval in de zaal. Lida Polak heeft ze gekarakteriseerd als revolutionnaire liederen, die parallel gaan met de opstandigheid van het volk, dat, zooals dé inleidster het typeerde „schreeuw de om recht, vrijheid en menschelijkheid". Het waren een oorspronkelijk Chineesch lied, in het Duitsch vertaald de bekente nis van een Amsterdamsche vrouw van lichte zeden, waarin de geschiedenis van de eeuwige trouw en het eeuwige bedrog wordt gestipuleerd en het Arbeiderslied, uit het Duitschland der 17e eeuw stammend. Mede in den geest van het karakter van het ca baret waren de politieke liedjes van Wil lem van Iependaal. die in de eerste plaats het bekende satirieke liedje van den Win kel van Sinkel bracht, benevens twee nieu were, nl. de Klacht van de Vrijster, die „eindelijk" een vrijer krijgt, welke varens gezel is zonder boot en het lied van den stervenden kameraad, die aandringt op 't strijden voor het „roode ideaal". Het nieuwste politieke liedje van den voordra ger, die klaagde over de acoustiek in de zaal, was over den kreet om vrijheid, die uit de riolen van Weenen opsteeg. Van het voorgedragene noemen we de Doodenwacht, dat in opzet en uitbeelding heel veel leek op een der gedichten van Van Collum over eenzelfde onderwerp, waarbij de dooden uit den. wereldoorlog op geroepen worden om te staan voor de kin deren van de thans levenden, in den in de tóekomst waarschijnlijk komenden oorlog. Ru Mulder beeldde daarin een onbekenden soldaat uit, die de gesneuvelden uit den wereldoorlog opriep. Het programma, waarvan de laatste 2 nummers, „Het verse kadetje" en „Het Nieuwste nieuws uit het bruinste huis" zeer onduidelijk waren in uitspraak, vond zijn hoogtepunt in „Katelijne's Visioen" uit Tijl Uilenspiegel van Charles de Coster. De proloog van Ru Mulder geeft de ge schiedenis van den vader van Tij!, die, door anderen verraden, om des geloofs wille verbrand is en waarvan Tijl asch in een zakje op het hart draagt. De "scène zelf geeft ons net visioen van de half waanzin nige Katelijne, welke in een visioen het uiteindelijke Godsoordeel aan Karei den vijfden ziet voltrekken. Sober en treffend was de uitbeelding dezër scène. Het dialoog tusschen den raak-getypeer- den Notenkraker en Tijl Uilenspiegel, waar in als grondtoon doorklonk, dat het gevaar lijk is de bloote. naakte waarheid te zeg gen, leidde dezen avond in, waarop een tweetal gezellige, geestige éénakterijes „Een spionnage-affaive op het fort T>am- Pias" en „de gebroeders Flodderini", een circus-scène door A. M. de Jong, voor kwamen. Vooral dit laatste stukje, met zijn comisch interview van den clown, die „hee- lemaal alleen" geboren was, hoewel latei- bleek, dat hij nog een tweeling-broer had, sloeg bij de aanwezigen, goed in. De avond, die keurig was geënsceneerd, werd besloten met het afdraaien van een gramofoonplaat van de Internationale. IJsclub Vlissingen. De TJsclub Vlissingen hield gisteravond haar alge^eene ledenvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering had geonend en zijn voldoening erover had uit- gesnroken, dat de ookomst steeds toenam, werd overgegaan tot afhandeling van de op de agenda voorkomende onderwerpen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereenï- ging ondanks de maatschappelijke depres sie, geen achteruitgang in ledental heeft te boeken, terwijl nog verschillende verbete ringen konden worden aangebracht, o.a. aanleg van waterleiding naar het terrein ter besproeiing van de ijsoppervlakte met zoet water, het ombouwen van de garde robetent tot aangenaam verblijf ook voor toeschouwers, egaliseering van het terrein achter consumptietent enz., waardoor par keerplaats is verkregen voor auto's en fiet sen. Voorts bleek dat ondanks al deze ver beteringen de vereeniging haar crediteuren hoegenaamd allen kon voldoen, zoodat ook in finantieel opzicht de vereeniging thans op een gezonde financieele basis staat. De verkiezing van een nieuw lid ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer Franckc. bracht den heer Van Leeuwen weder in het be stuur. terwijl de beide a- n de beurt van aftreding zijnde leden, de heeren Quasters en Muste. werden herkozen. Door den voorzitter werd daarna mede- deeling gedaan van een besluit tot het in stellen -an scholierkaarten tegen een prijs van 1. dit voor scholieren wier ouders zelf de schaatssport niet beoefenen en geen hoofdkaart wenschen te nemen. Nadat nog enkele vragen van leden over de wijze waarop bekend gemaakt zal wor den wanneer de baan bereden kan worden, door den voorzitter beantwoord werden en hij de leden nog eens tot het aanwerven van nieuwe leden had aangespoord, sloot de voorzitter de vergadering. Paul Brann's wereldberoemde marionetten. Deze zijn sedert de laatste 15 jaar steeds een sensatie geweest bij hun bezoek aan de voornaamste steden van ons land, waar zij voor het beste theaterpubliek hun geestige stukken hebben gespeeld met hun reizen de kleine opera. Doordat zij door de fin- gelsche, Schotsche en Iersche universiteiten uitgenoodigd zijn, krijgen wij op bun door reis ook hier de zeldzame gelegenheid, Paul Brann met zijn wereldberoemden troep welke reeds op een dertigjarig ^cstaan Kan bogen, te begroeten. Hij speelt 23 Novem ber a.s. in het Grand Hotel „Britannia", 's middags om 4.15 uur met het oog op de jeugd, het „Oude Duitsche Faust-poppen- spel". Dit is in werkelijkheid de oudste Duitsche dramatische opvatting der Faust- legende en ook als Goethe's eerste inspiratie tot zijn Faust, een gedenkwaardigheid üer wereldliteratuur Er wordt dus iets ge boden voor de jeugd van 8 tot *0 jaar Des avonds 8.15 uur wordt een voorstel ling gegeven. Ook vele volwassenen zullen zeker de beroemde Faustopvoering van Paul Brann bijwonen, want ook in Enge land behoort deze tot de theaterstukken met de grootste aantrekkingskracht, waardoor de universiteiten, bijzonder be langstellen in een gastvoorstelling. „De Maasbode" schreef „Wij hebben ontzaggelijk genoten". De avondvoorstelling brengt twee van de allerschoonste program ma's die Paul Brann heeft La serva pa- drona (Van dienstmaagd tot meesteresse) komische opera in 2 bedrijven van Giovan ni Pergolesi met eerste klasse zangers iit München en daarna Goethe in Examen in twee tafereelen. - Over dit programma schreef het „Alge meen Handelsblad" De zaal heeft ook gisterenavond gedaverd van den lach. Ook deze voorstelling werd weer een meester stukje, raak en geniaal van opzet en uit voering. Wij mogen in het bijzonder niet uit net oog verliezen, dat Paul Brann door z\jn oij- zonder lagen toegangsprijs, zooals nog nooit in Nederland werd berekend, het zelfs des avonds iedereen mogelijk maakt deze voor stelling te bezoeken, welke met dezelfde be zetting binnen een paar dagen voor net meest verwende Londensche publiek zal worden gegeven, dat gaarne minstens drie maal zooveel betaalt, zooals vroeger steeds het geval was gedurende de laatste dertig jaar, terwijl gespeeld werd voor het beste publiek in 14 landen met meer dan 400 steden. Plaatsbespreking blijkens advertentie van haden af, in Grand Hotel Britannia. MIDDELBURG H. R. Struve t Hedenmorgen vroeg ging de mare door de stad, dat notaris Struve in den afgeioo- pan nacht plotseling is overleden en alom was men diep getroffen door het heengaan van den sedert 1905 alhier wonenden nota ris Struve, den gemoedelijken man, den harden werker bij alles wat hem interes seerde en waarvoor hij zich gaf. Herman Roelof Struve was 16 April 1864 te Hoogland (Utrecht) geboren en bereikte dus den leeftijd van 70 jaar. Niet alleen, dat de overledene als notaris een goeden naam had, ook op ander gebied heeft hij zich als een nuttig lid der maat schappij doen kennen. Van 30 September 1913 tot de periodieke aftreding in 1919 maakte de r - '-dene deel uit van de Provinciale Staten van Zeeland voor de anti-rev. partij. Maar ook verder heeft hij zijn werk kracht gegeven en dan denken wij in net bijzonder aan zijn arbeid gedurende de 'aat- ste jaren als penningmeester van het plaat selijk crisiscomité. Hij verrichtte dezen ar beid met een groote liefde, hoeveel tegen slag hij daarbij ook ondervond, in de volle overtuiging daarmede zijn menschelijke plicht tegenover lijdende medeburgers te vervullen. Dit kwam ook uit in zijn regentschap van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, welke functie hij als lid van het bestuur der Gods huizen op zich genomen had en van welke stichting hij de viering van het 150-jarig bestaan op Vrijdag a.s. nog hielp voorberei den. Op kerkelijk gebied was de heer Struve secretaris van het college van notabeleD der Ned. Herv. Kerk. Verder vervulde hij thans nog het penning meesterschap van de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen inrichting en had hij vroeger o.a. nog zitting in de besturen van Vrede rust en van de Chr. Kweekschool. Als notaris was hij beheerder van het no tarieel archief. Uit deze opsomming, die zeker nog niet volledig zal zijn, blijkt wel wat Middelburg, ja wat Zeeland in den heer Struve verlies* hoe dankbaar men ook moge zijn. dat hij tot op zulk een hoogen leeftijd zijn volle werkkracht heeft mogen behouden en hij voor een lang lichamelijk lijden is gespaard gebleven. Als oorzaak van den dood wordt het eten van mosselen genoemd. De nood In het Uappershedryf. De af deelingen Middelburg en Vlissingen van den Nederlandschen Kappersbond had den gisterenavond een openbare vergade ring belegd in de „Eendracht" te Middel burg, waarin ook verschillende niet-leden aanwezig waren en waarin de heer J. G. Gonlag, hoofdbestuurslid uit Rotterdam, sprak over De nood in het kappersbedrijf, de oorzaak en de middelen tot verbetering. De voorzitter van de afdeeling Middel burg, de heer I. Vereist, heette de aanwe zigen collega's uit Nieuwdorp, Breskens, Vlissingen en Middelburg welkom en in het bijzonder den spreker. Al is de nood hier wellicht niet zoo groot als in de groote sre- den, doch vond spreker het goed, dat ook hier een der 25 groote vergaderingen is be legd. De heer Gonlag wees op het vele, dat de bond reeds in de 40 jaar van zijn bestaan heeft verricht en zeide, dat naast de 25 groote vergaderingen er nog 50 kleinere zullen worden gehouden met het doel den nood in het bedrijf te demonstreeren, waar van de droeve economische toestanden grootendeels de oorzaak zijn. Er zijn 1500 werklooze mannelijke en vrouwelijke kap persbedienden in ons land, w.o. 1000 boven de 18 jaar, terwijl een deel van de collega's armoede lijden, omdat de bedrijfsuitkom- sten lijden onder de lage tarieven. Vooral in Rotterdam en andere groote plaatsen is de toestand in 'een woord verschrikkelijk. Een der voornaamste factoren is het tè werk stellen van buitenlandsche arbeids krachten en spreker stelt de vraag, waarom het kappersbedrijf is uitgesloten van de be- roepenlijst, die geen vreemde krachten mo gen te werk stellen. Heeft de regeering dan geen kennis genomen van het grootsche petitionnement en van de enquête onder de vakgenooten? Of ligt het wellicht aari de redactie der wét, waar ook. in andere wetten als die der winkelsluiting de kappers afzonderlijk worden genoemd. Spr. heeft op deze vraag nog geen antwoord gehoord: Bij alle verschil hebben de organisaties van werkgevers en van werknemers in het bedrijf zich unaniem voor wering van bui tenlandsche arbeidskrachten verklaard. Ze ker was er vroeger wel aanleiding Duitsche krachten te nemen, omdat er betere oplei ding was, maar het is wel gebleken, dat er ook velen naar ons land komen, die niet tot de beste zijn te rekenen. Spreker brengt hulde aan de werkers, die 4000 handteekeningen op het petitionne ment bijeen wisten te krijgen en het zoo oe- zorgden aan net ministerie van economische zaken. Toen de wet op de wering van bui tenlandsche werkkrachten verscheen neeft men te vroeg gejubeld, het bedrijt bleef er buiten. Tot de aanwezige niet-leden zeide spre ker, dat zrj een eereschuld hebben te vol doen aan den bond en aan zichzelf. Het urgentie programma van den bond nad destijds ook reeds het weren van buiten landsche krachten als no. 1 er op *taan. Lie groote werkloosheid deed het aantal eigen zaken ontzettend toenemen en daardoor werk leveren tegen bespottelijk lage prijzen. Er zijn thans 17390 zaken in ons land, maar 12170 of twee-derde werken zonder perso neel, juist veelal in de groote steden. Con currentie kan goed zijn, maar het mag niet leiden tot ontoelaatbaar lage prijzen. Spr. komt op tegen leerlingenkweekerij en zegt, dat men de organisatie nog veel grooter moet maken, mede om te kunnen vallen onder de wet op de bedrijfsraden. Men moet alle samenwerken, want het gaat om misstanden in het bedrijf, waar werk gevers en werknemers beide onder lijden. Het gaat om andere motieven dan bij ar beidsorganisaties en politieke partijen. Niet om een heilstaat, maar om de bedrijfsbelan gen. Als men meent in een anderen bond te moeten gaan, kan dat ook, maar spreker verzekert, dat hij als confessioneel persoon zich in den bond goed thuis gevoelt. Spreker las de migende motie voor De vergadering enz., van oordeel, dat de toestand in het kappersbedrijf ten gevolge van het groot aantal en het steeds stijgend aantal kapperszaken, zeer zorgwekkend is van oordeel dat bescnerming van het kappersbedrijf van overheidswege dringend noodig is, betreurt het ten teerste, dat het kappers bedrijf niet is opgenomen in de lijst van beroepen, die vallen onder de wet regelende de arbeid van vreemdelingen dringt er bij de regeering met klem op aan, het kappersbedrijf als nog in die ujst op tr nemen. Na een korte pauze, nam de vergadering deze motie aan, waarbij slechts twee der aanwezigen zich tegen verklaarden. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan verschillende aanwezi gen gebruik maakten. Op deze vragen heeft de heer Gonlag o.a. geantwoord, dat z.i. de Nederlandsche krachten niet minder zijn dan de Duitscne, die veelal geen bewijs van behaalde diplo ma's kunnen toonen. Spr. slaat over net algemeen de Nederlandsche bedienden aoo- ger aan, dan de Duitsche, die naar ons 'and komen. Zeker is er in DJitschland meer georgciuiseerde vakopleiding, maar men is in Nederland nu eenmaal in >rijlieiö groot

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1