500 300 25 EERSTE BLAD 72e Jaargang 1«534F DINSDAG litiin: Firma I. !H li lillik, Hililiait 11-11. IlissimiiUtlsl. II. FostrekeningSG231 20 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Maatregelen tot steun aan de visscherïj-bedrijven. STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1 F^J 'if/ ibij .Hik ri ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op, Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels r 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kléine advertenties van 15 régels 50 ct iedere regr I meer 10 ct. (max. lOregels). Bij3maal plaatsing van 1—5 regels/l.—alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen In den loop van deze week kan de inwer kingtreding tegemoet worden gezien van de maatregelen, strekkende tot steun aan de oester- en mosselbedrijven, de garnalen- visscherij en aan den handel in oesters, mosselen en garnalen. Afgekondigd zullen worden de navolgen de Koninklijke Besluiten het Consumptie-Garnalenbesluit 1934 I het Crisis-Oesterbesluit 1934 I het Crisis-Mosselbesluit 1934 I terwijl de door den Minister van Economi sche Zaken op grond van deze Besluiten te nemen beschikkingen eveneens dezer da gen in de Nederlandsche Staatscourant zullen verschijnen. De maatregelen welke nog slechts een begin vormen van een reeks van maatrege len tot steun aan de visscherijbedrijven, be staan eensdeels in het organiseeren der be langhebbenden bij de Nederlandsche Vis- sclierijcentrale, anderdeels in het vaststel len van minimumprijzen in acht te nemen bij den verkoop der producten naar het buitenland en/of bij den afzet in het bin nenland. Wat consumptiegarnalen betreft, zullen in hoofdzaak de volgende bepalingen gel den lo. de aanvoer van consumptiegarnalen, het doen pellen van consumptiegarnalen, zoomede het in den handel brengen en ex porteeren daarvan is' slechts toegestaan aan hen die als georganiseerde zijn aange sloten bij de Nederlandsche Visscherijcen trale 2o. garnalenvisschers zullen de door hen gevangen garnalen niet mogen afleveren dan tegen door den Minister vast te stellen minimumprijzen 3o. garnalenpellerrjen en garnalen'expor- teurs zullen de garnalen slechts in den han del mogen brengen, respectievelijk expor- teeren, indien zij in het bezit zijn van een vergunning aan de afgifte van deze ver gunning zijn voorwaarden verbonden, o.a. het naleven van de door den Minister ten aanzien van afname en verkoop gestelde minimumprijzen, zoomede bij export het betalen van een geringe heffing. Voor mosselen en oesters zijn bepalingen van de volgende strekking vastgesteld. Het uitzaaien en kweeken van mosselen, het visschen op mosselen en mosselzaad, het verhandelen van mosselen en mossel zaad, zoomede het exporteeren van mosse len is slechts toegestaan aan geor- ganiseerden bij de Nederlandsche Vissche rij centrale, die in het bezit zijn van een daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergunning. Voor afgifte van de exportvergunning is als voorwaarde gesteld het inachtnemeh van een door den Minister te bepalen mini mumprijs, zoomede betaling van een gerin ge heffing. Ook ten aanzien van het kweeken, ver handelen en uitvoeren van oesters zijn be palingen van gelijke strekking vastgesteld. Uit het bovenstaande volgt dat ieder, die een der hièrbovengenoemde bedrijven uit oefent, slechts dit bedrijf zal kunnen blij ven uitoefenen, indien hij zich zoo spoedig mogelijk als georganiseerde aansluit bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, te 's-Gra- venhage en zoo noodig een aanvrage tot het verkrijgen van de benoodigde vergun ningen indient. Voor de aansluiting zullen geen andere voorwaarden worden gesteld dan dat men het daartoe door genoemde Centrale beschikbaar gestelde formulier van aansluiting onderteekent en aan de Centrale inzendt. Geen spreekuur. De wethouder van Onderwijs is verhin derd morgen het wekelijksche spreekuur te houden. Toekomstige Middenstandspolitièk, De middenstands-vereeniging „Gemeen schappelijk Belang" alhier hield gister avond in een der zalen van „Britannia" een vergadering, waarin door den heer F. L. van der Leeuw, adj.-directeur van den Kon. fred. Middenstandsbond, een causerie werd geliouöen over„Toekomstige Midden standspolitièk". Dé voorzitter der vèreeniging, de heer L. J. M. Quasters, heette de aanwezige dames en heeren en in 't bijzonder den spreker, welkom, waarna hij direct het woord gaf aan den heer Van der Leeuw. Spreker begon niet er op te wijzen, dat het vraagstuk waarover zijn onderwerp handelt ook op het laatst gehouden con gres van den Kon. Ned. Middenstandsbond is behandeld en daar bestond alleszins aan leiding toe, want het vraagstuk is van groot belang. Wij leven in een tijd van snelle verande ringen. Men spreekt wel eens van een chaos, doch dat is overdreven. Wel is het een tijd van groote verwarring, vooral op geestelijk terrein. Wij moeten onder de oogen zien in welke richting zich de maatschappij ontwikkelt en of deze voor den middenstand gunstig is. In deze crisisjaren doorleven wij een gewel dige worsteling. Een oud systeem is aan het verdwijnen en nieuwe verhoudingen zijn komende. Er wordt gezocht naar an dere systemen, andere stelsels. Velen spre ken dan ook tegenwoordig van bedrijfs- 'ordening, hoewel dit feitelijk niets nieuws is. Een zekere ordening in het bedrijfs- en zakenleven is er altijd geweest, al werd dit vroeger beheerscht door de concurrentie. Als zeer belangrijk probleem geldt in dezen tijd de vraag in hoeverre de Staat zich met het bedrijfsleven heeft te be moeien. Velen meenen dat de Staat thans een leidende taak heeft ten opzichte van productie- en distributieregeling. Moeilijk is het hierin de juiste richting aan te geven, daar .de productie overeen moet komen met de koopkrachtige vraag van ons volk. De koopkracht is echter ten gevolge van de crisis zeer verminderd, met r.ls gevolg overproductie van goede ren en'móet de aanvoer van producten be perkt worden. Hoé moeilijk óf dit is toonen onze veilin gen, waar veel producten „doorgedraaid' moeten worden, m.a.w. onverkoopbaar zijn door de prijsdaling. Dit onttrekken van producten aan onze markten wordt vaak becritiseerd en men wil deze onder de werkloozen distribueeren. Maar dit is niet zoo eenvoudig, daar de handel dan nog meer wo.it ontwricht. Ook de regeering doet echter min of meer hetzelfde afslachten van vee, enz. Hoe de ontwikkeling van het maatschap pelijk leven verder zal gaan, is- van zeer groot belang voor den middenstand. Dat de Staat alle moeilijke problemen kan oplossen, is onmogelijk. Dit behoort ook niet tot de taak van de overheid. De middenstand heeft trouwens nog niet veel plezier beleefd van de verschillende crisis-maatregelen. Met angst en vrees ziet spreker dan ook dat de Staat al meer en meer een leidende rol neemt in de rege ling van het bedrijfsleven. Dit is niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland het geval. Wij leven nu eenmaal niet meer in een nationale, maar in een internationale, een wereldhuishouding niet meer in de mid deleeuwen, doch in de 20ste eeuw. Daarom zijn de maatregelen, die door de verschillende landen getroffen worden, zoo funest, daar zij gebaseerd zijn op de stel ling, dat elk land zich zelf rédden en behel pen kan. Een stelling, die absoluut ver keerd is. Men doet daarmede de natuur geweld aan, wat spreker duidelijk maakt met te wijzen op ons land, van nature een land- bouwstaat, die zich nu werpt op de indus- strie, en Duitschland, een industriestaat, dat nu gaat zorgen voor zijn landbouw. Ons land is krachtens zijn ligging en bodemgesteldheid aangewezen op landbouw en zuivel, scheepvaart en scheepsbouw. Het streven naar autarkie door de ver schillende landen is dan ook de dwaasheid ten top gevoerd. Het zal niet veranderen voordat men tot de erkenning komt dat de politici zich niet meer met het bedrijfsleven moeten bemoeien en het zakenleven weer in handen komt van de bedrijfsleiders. Ge lukkig meent spreker eenige lichtpunten te bespeuren, welke er op wijzen dat men tot bezinning komt. Er zijn in de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk in de laatste weken eenige factoren merkbaar, die er op wijzen dat betere inzichten gaan baanbreken. Zoolang de economische verhoudingen niet veranderen, zal het middenstand geen baat brengen. De vaste lasten, dalende omzet, nage noeg stabiele loonen, verminderen het rendement van het bedrijf, het weerstands vermogen vermindert, zoodat velen de in eenstorting nabij zijn en spreker ziet op 't oogenblik geen enkel systeem, dat hierin verbetering kan brengen. Ook zijn in het verleden en lieden vele fouten gemaakt, die in de toekomst ver meden moeten worden. Het was tot heden al heel gemakkelijk in ons land om „mid denstander" te worden. Die geen uitweg meer wist en nog over een sommetje geld beschikten, richtten een winkel, op en gin gen het eens „probeeren", met gevolg dat dit vele malen mislukte. Getracht moet worden om dien stioom van menschen, die voor het winkelbedrijf niet capabel zijn, in andere richting te stu ren, zonder de werkelijk energieken te be lemmeren. Hoewel zeer moeilijk, is dit toch wel uit voerbaar. De eisch dient gesteld te worden, dat er een zekere mate van ontwikkeling aanwezig is. Wij moeten zorgen dat we bekwame, administratief onderlegde, men schen in het bedrijf krijgen. Spreker moet eerlijk erkennen, dat hier aan bij den middenstand, 'vooral op het platteland, nog veeL ontbreekt, tot schade van het bedrijf. Spreker behandelde vervolgens de tegen woordig veel genoemde bedrijfsordening en de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, en zette de bezwaren en voordeelen hieraan verbonden, nader uiteen. Zijn conclusie is, dat dit systeem de maatschappij niet een voudiger, doch wel gecompliceerder zal maken. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie leidt tot verstarring van het maatschap pelijk leven en rekent niet met de interna tionale verhoudingen. Met de groote con currentie van China en vooral van Japan, zal West-Europa terdege rekening moeten houden. Verder besprak de heer Van der Leeuw het stelsel van georganiseerde distributie en productie, zooals wij dit o.a. in het dro- gistenbedrijf vinden. Ook hieraan zijn vele bezwaren verbonden; Het is wel goed be doeld, maar leidt tot overheidsinmenging en prijsregeling en dit is het zwakke punt. Naar sprekers meernng zal de midden stand terug moeten keeren naar de geor dende vrijheid. Dit acht hij de eenige op lossing om weer tot een eenigsins beter bestaan te komen. Hij legt den nadruk op geordende vrijheid, zoodat elk ondernemer zijn capa citeiten weer kan ontwikkelen. Spreker gelooft, dat na nog enkele jaren van ellende wij uiteindelijk weer het licht zullen zien en er internationaal weer betere toestanden in het ruilverweer zullen ko men. Eenmaal zal het gezond verstand terugkeeren. Van groot belang is dat de middens tana zichzelf zal herzien. De tijden van vroeger zijn voorbij. Wij hebben rekening te houden met coöperatie, groot-winkelbedrijf, enz. De middenstand moet zorgen voor goede vak opleiding, algemeene ontwikkeling, verbe tering van dé bedrijfsvoering de adviezen van de organisaties opvolgen en niet te veel steunen op de overheid. De overheid hebbe een leidende, doch geen dwingende taak, bijv. om te steunen in den strijd tegen de uitwassen, die het winkelbedrijf schade doen, al^ ongebreidel- den uitverkoop, cadeaustelsel, enz. Wij moeten bedenken, dat de maatschap pij is een organisch geheel, waarin de een op den ander is aangewezen. Er moet een welvaartspólitiek zijn ten dienste van het geheele volk. Op deze „causerie", welke ongeveer 2 uur van den spreker vorderde, en die dooi de aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd, volgde een dankbaar applaus. Nadat nog enkele vragen waren gesteld, die door den spreker om des tijds wille zeer beknipt werden beantwoord, en waarbij hij zich als een beslist tegenstander van deva luatie uitsprak, werd de bijeenkomst met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen: 1 ("rukker, 1 behanger, 37 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 17 metselaars, 24 opper lieden, 50 schilders, 10 stucadoors, 91 tim merlieden, 8 ververs, 3 betonwerkers, 2 •vlechters, 8 opzichters, 2 machinaal-hout- bewerkers, 9 meubelmakers, 6 politoerders, 5 stoffeerders, 4 kleermakers. 2 wasschers, 2 schoenmakers,. 564- metaalbewerkers, 9 bierbottelaars/drankber., 18 brood/banket bakkers, 3 koks, 5 slagers, 1 tuinman, 13 magazijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 13 kellners, 43 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 28 trans portarbeiders, 24 kantoorbedienden, 3 tee kenaars, 2 musici, 8 onderwijzers, 46 va rensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 116 losse ar beiders. Vrouwen: 3 winkeljuffrouwen, 5 kantoorbedienden, 1 huishoudster, 8 dienst boden, 8 werksters. Totaal 1224 ingeschrevenen, waarvan 92 in de werkverschaffing. Vorige week 1188 personen. Alzoo een vermeerdering van 36 werk zoekenden. Gemeentelijke cursussen voor werkloozen. Tot ontspanning en ontwikkeling van de cursisten van de gemeentelijke cursussen voor werkloozen, zal door den heer Joh. Cramer, electrisch ingenieur, leeraar aan de Zeevaartschool alhier, een lezing met lichtbeelden worden gehouden, getiteld „Nederland en de Luchtvaart". Deze lezing zal plaats hebben Vrijdag 23 November a.s., des middags om 2 uur, in het Alhambra-theater. Voor zoover de ruimte het toelaat heb ber. werkloozen, niet-cursisten, ook toegang tot deze lezing. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Burgemeester Hajenius wordt met een défilé door de Goesche bevolking gehuldigd bij zijn afscheid. De proefvaart van het op de „Schelde" alhier verbouwde motor schip „Boschfontein". De Heijermans- herdenking met Heijermans-tentoonstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam! Vier Fransche onderzeeërs in de Amster- aamsche haven. De gisverstikking in Den Haag waarbij een vader met vier kin deren den dood vonden. Opening van het nieuwe Sportfondsenbad te Schiedam. Luchtbeschermingsoefeningen te Wage- ningen. Opening van het nieuwe club huis der Hilversumsche Mixed Hockeyclub. Officieren uit den mobilisatietijd huldi gen hun oud-commandant, den gepens. ge- neraal-majoor Van der Moer op diens 70en verjaardag. 21.000 tulpenbollen worden door Amsterdamsche schoolkinderen in de tuinen van de scholen ingekuild, enz. enz. Wijkavoriden. Donderdag a.s., des avonds 8.15 uur, worden wijkavonden gehouden der Ned. Herv. gemeente, waarin de \ier predikan ten der Ned. Herv. gemeente alhier zullen spreken over het onderwei'p „Nieuw Le ven". Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. MIDDELBURG Georganiseerd overleg politiepersoneel. Ter uitvoering van het bepaalde bij art. 125 der Ambtenarenwet behoort alsnog voor het politiepersoneel te Middelburg een regeling te worden getroffen omtrent de wijze, waarop aan de vereenigingen van politieambtenaren gelegenheid wordt gege ven ten aanzien van de, die ambtenaren ra kende, algemeene voorschriften, haar ge voelen kenbaar te maken. Daarom leggen B. en W. een ontwerp verordening ter zake aan den raad voor, waarbij de geformuleerde bepalingen zoo veel mogelijk aansluiten bij aie van de ver ordening, welke reeds het georganiseerd overleg voor ander gemeente-personeel re gelt. De bedoeling van den burgemeester is om in het alsnog door hem vast te stellen reglement ter zake van de onderwerpen wier regeling aan hem is voorbehouden, een algemeene bepaling op te nemen met de strekking, dat bij wijzigingen van dat reglement, de bepalingen omtrent georga niseerd overleg, vervat in het nu aangebo den ontwerp, volledig van toepassing zul len zijn. Over het ontwerp hebben B. en W. bet gevoelen der 3 politie-organisaties, waarin het politiepersoneel der gemeente is geor ganiseerd, gestaagd. De ontvangen ant woorden gaven B. en W. geen aanleiding tot wijziging van het ontwerp. B. en W. deelen ter zake nog nader mede De Algemeene Bond van Politiepersoneel wilde het eerste artikel zoo lezen, dat niet alleen aan B. en W., doch ook aan den bur gemeester voorlichting zal worden gege ven. Dit is volgens B. en W. niet mogelijk, omdat de raad niet bevoegd is het georga niseerd overleg te regelen voor onderwer pen, wier regeling bij afzonderlijk regle ment aan den burgemeester is voorbehou den. Dezelfde hond en ook de Bond van Chris telijke Politie-ambtenaren in Nederland zouden ter eventueele vervanging van den burgemeester een wethouder als voorzitter willen zien optreden. De Algemeene Neder landsche Politiebond zou willen zien be paald, dat, wanneer zaken aan de orde ko men, wier regeling aan^den Raad is opge dragen, aan de vergadering wordt deelge nomen door een delegatie van raadsleden. De Bond van Chr. Politie-ambtenaren zou aan raadsleden het recht willen geven de vergaderingen van de commissie bij te wo nen en aan de besprekingen deel te nemen. Inwilliging van deze verlangens ten op zichte van art. 3 zou in het georganiseerd overleg vöor het politie-personeel nieuwe elementen brengen, onbekend bij het over leg met andere ambtenaren, o.m. wordt daarbij de commissie voorgezeten door een lid van B. en W., door hen aan te wijzen. Van een plaatsvervangend voorzitter als zoodanig wordt niet gesproken. De Bond van Chr. Politie-ambtenaren en de A.N.P.B. zouden den hoofdbestuur ders- het recht willen toekennen aanwezig te zijn en mede te beraadslagen en niet willen volstaan met de mogelijkheid dat de voorzitter de vertegenwoordigers van de af deelingen toestaat zich door een hoofd bestuurder of een ander lid van hunne or ganisatie te doen bijstaan. In het reeds geregelde overleg met an dere gemeente-ambtenaren is de aanwezig heid van hoofdbestuurders afhankelijk van desbetreffende toestemming door den voor zitter. De bepaling heeft nög nimmer tot moeilijkheden geleid. Voor het overige is het overleg altijd bedoeld als een bespre king met het eigen personeel. De Algemeene Bond van Politiepersoneel zou voor zaken, die het gansche gemeente- personeel raken, een gezamenlijke bespre king der beide commissies van overleg wil- len. B. en W. meenen, dat zoodanige geza menlijke bespreking een vlotte behandeling- van zaken in den weg zou staan als gevolg van te groot aantal aanwezigen en dat be paalde groepen van ambtenaren, niet be- hoorende tot het politie-personeel, dan met evenveel recht een afzonderlijk overleg met hen zouden kunnen verlangen, wan neer speciale belangen van hun groep in het geding zouden zijn. Een tentoonstelling. Onder den titel Honderdvijftig jaar Hol- landsche illustratiekunst (16201770) heeft de bibliothecaris van de Provinciale. Bibliotheek van Zeeland een tentoonstelling ingericht van geïllustreerde Hollandsche letterkundige werken uit de 17e en 18e eeuw. Onder de boeken uit de eerste helft der 17e eeuw neemt het werk van Adriaan van de Venne een zeer voorname plaats in. Hij teekende de platen voor de werken van Jacob Cats, waarvan de eerste drukken ter tentoonstelling aanwezig zijn, voor de Em blemata van Johan de Brune, voor de Ne derlandsche Gedenck-clanck van Valerius en ook voor zijn eigen werken, waaronder het prachtige Tafercel van de Belacchende Werelt. Dan wijzen we op de titelprent van Coornherts' verzamelde werken en om iets heel anders te noemen, de geestige prenten uit „Bacchus wonderwerken" door D. P. Pers. Uit lateren tijd zijn verschillende uil gaven van Vondel. Aan het einde van de 17e eeuw treden Romein de Hooghe en Jan Luiken sterk op den voorgrond. Vooral aan het werk van den laatste is een ruime plaats gegeven. Van de geïllustreerde dichtwerken der 18e eeuw noemen we die van Langendijk, Poot en van Hoogvliet, waaraan de beste kunstenaars van dien tijd hun zorgen heb- gen gewijd. In het bijzonder vestigen we nog de aandacht op de prenten in F. Green wood's Boere Pinxtervreugt en op de aar dige prentjes in de uitgaven van Beronicius' Boeien- en Overheidsstrijd. De tentoonstelling, welke gehouden wordt in de leeszaal van de Provinciale Biblio theek, is eiken werkdag van 25 uur kos teloos te bezichtigen en blijft tot Kerstmis geopend. Een Uiver-legkaart. Door de N.V. Vroom en Dreesmann te Middelburg wordt een legplaat uitgegeven, welke een paedagogisch doel heeft. De kaart heeft betrekking op de „Uiver"- vlucht. Van deze mooie puzzle zullen exemplaren worden aangeboden aan den minister-presi dent, dr. H. Colijn, den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. H. P. Marchant en aan den president-commissa ris en de. direct' - der K.L.M. en aan de be manning van den „Uiver". OOST- EN WEST-SOUBURG Een winkelweek. Naar wij vernemen zal door de nering doende middenstandsvereeniging „Nemid- so" te Souburg van 28 November tot 5 December a.s. haar tweeden étalage-wed strijd worden gehouden. Als attractie voor het publiek zijn er geldprijzen beschikbaar voor de keuring der étalages. Gezien den vorigen étalage- wedstrijd en winkelweken door deze veree- nigir-g uitgeschreven, lijdt het geen twijfel of ook thans zullen door de deelnemers mooie en doeltreffende étalage's voor den dag worden gebracht.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1