NOOTJES HEESCHE KEEL In de week van 12 tot en met 17 Novem ber zjjn in ons land 91 faillissementen uit gesproken. Ook de kantonrechter te Rotterdam heeft opheffing gelast van het beslag dat gelegd was op de autobussen van den dienst Rot terdamAmsterdam vice versa. De hoog ste rechterlijke macht zal nu moeten uit maken of deze autodienst al of niet in strijd met de wet is. Tengevolge van den toestand waarin de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. ver keert, niet alleen door de huidige tijdsom standigheden, maar vooral door de onge breidelde concurrentie van autobusdiensten en de lasten der concessie-voorwaarden o.a. opgelegd, hebben commissarissen moeten besluiten de rentebetalingen van alle obli- gatieleeningen dier onderneming op te schorten, s De gemeente Kampen Ss weder opgeno men in de rij der steden boven de 20.000 zielen. Ook vroeger heeft Kampen reeds meer dan 20.000 inwoners gehad, doch de laatste jaren was de bevolking terugge- ïoopen. In het Tehuis van Ouden van Dagen van de Ned. Herv. gemeente te Zeist, hoopt het echtpaar Leonhard Zondag 25 November zijn 65-jarig huwelijksfeest te herdenken. De man is 91 en de vrouw 90 jaar, De oud-redder J. E. de Vries te Hollum heeft zijn lOOsten geboortedag gevierd. Het heele dorp was in feesttooi en van alle kan ten kwam men den oud-redder gelukwen- schen. B\j de tweede trekking voor de koloniale loterij te Brussel is de prijs van een half millioen francs gewonnen door een clubje van 8 bridgespelers te Antwerpen. Ieder van hen wint nu 62.500 francs (ongeveer 4500).. De Fransche spoorwegen zullen het vol gend jaar een bedrag van niet minder dan iy2 milliard franc besteden aan het ver vaardigen van nieuwe stalen treinen en het moderniseeren en electrificeeren van de voornaamste spoorlijnen. By een nieuwe typhoonramp op de Phi- lippijnen zijn 200 personen om het leven gekomen, terwijl door de groote overstroo mingen aanzienlijke materieele schade is aangericht. De veestapel van de wereld wordt op 600 millioen stuks geraamd, wat ongeveer 14 millioen minder is dan 5 jaar geleden, wat voornamelijk is te wijten aan het veeverlies in Rusland. Tengevolge van den voortdurenden re genval zijn de rivieren in Zuid-Frankrijk sterk gezwollen. Op vele plaatsen staan de wegen onder water. Ook het oefenveld en het vliegveld van de marinesteunpunten Frégu en Sint Raphael zijn overstroomd. De havendienst te Woensan deelt mede, dat het 3340 metende Japansche stoom schip „Eiro Maru" met een bemanning van 60 koppen aan boord in de golf van Korea dicht b(j de kust is gezonken. De stoomtreiler „Santo Amaro" heeft draadloos medegedeeld, dat nabij het eiland Marchena een kleine zeilboot werd waar genomen, waarin zich bij nader onderzoek de lijken bevonden van een man en een vrouw. Dit zijn vermoedelijk baronesse Wagner en haar begeleider, die sedert eeni- gen tijd werden vermist. In het San-Fernando-dal Is, volgens bericht uit Los Angeles, een verkeersvlieg tuig neergestort. De zes inzittenden werden allen gedood. Te Clarksbury (Kaapkolonie) zijn 66 in landers door den bliksem gedood. De toe stand van negen andere inlanders is kritiek. De slachtoffers waren op het oogenblik dat de bliksem hen trof verzameld in een hut tot het nuttigen van hun maaltijd. Een 23-jarig bewoner van Brooklyn ge naamd Morris Hittler, heeft van het hoog gerechtshof verlof gekregen, om zich vanaf 14 December te noemen Morris Hilton. De man, die tot het Joodsche geloof behoort, zeide dat zijn tegenwoordige naam voort durend het onderwerp was geweest van hoon, spotlust en verwarring. Inlichtingen verzocht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn, liggende op een bank aan den Singel, gevondeneen beige damesmantel met bruine bontkraag een bruine damesmantel met grijze bontkraag en een donkerbruine damesmantel. De mantels zijn zichtbaar vermoedelijk sinds eenigen tijd gedragen. De commissaris van politie verzoekt in lichtingen omtrent deze mantels, daar zjj tot nog toe niet teruggevorderd zijn ge worden. MIDDELBURG Tegen de herclassificatie der gemeenten. Zaterdagmiddag werd in de achterzaal van „St. Joris" te Middelburg een vergade ring gehouden, uitgaande van de Onderwijs- Centrale, ten einde te protesteeren tegen de plannen tot herclassificatie der gemeenten. Vlug en aan- 1 genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED De voorzitter van het comité van actie, de heer J. W. Spinnaay, sprak zjjn teleur stelling uit over het klein aantal aanwezi gen, doch tevens zijn blijdschap over hen, die wel kwamen. Aanvankelijk had de troonrede gerustheid gebracht ten opzichte van eventueele verlaging van salarissen, doch toen kwam het gerucht over herclas sificatie naar voren en daardoor zouden in Zeeland 80 der gemeenten b\j de vierde klasse komen. Men begreep daarom paraat te moeten zijn. De onderwijs-centrale vaar digde twee der beste ingewijde voormannen af en spreker geeft van hen het woord aan den heer A. P. Jungcurt, secretaris der Chr. Onderwijzers, die zeide gaarne naar Zeeland te komen, omdat hij van 1912 tot 1920 te Vlissingen heeft gewoond. De on derwijzers hebben steeds veel van hun sa laris zien wegvallen, en meenden nu wel eens met rust te zullen worden gelaten. Men heeft meermalen geageerd tegen de classi ficatie en getracht deze weg te krijgen. Een goede regeling van de klasseverdeeling is ook niet te vinden en iedere verdeeling heeft onbillijkheden in zich, wat spreker aan de hand van cijfers nader aantoonde. Bij eventueele invoering der herclassificatie zouden in Zeeland vele ambtenaren en on derwijzers weer een halve maand salaris moeten offeren. Juist in het Noorden van het land en in Zeeland zullen de meeste slachtoffers vallen en daarom is er alle re den voor protest. Waarom zou de regeering juist deze groepen van staatsburgers uit zoeken, terwijl zjj zegt geen belasting meer te kunnen heffen. Het zal weer gaan om verlagingen van 4 tot 8 Spreker is bang, dat men er dan nog niet zal zijn en men tot instelling van een vijfde klasse zou overgaan. Men wil nu nota bene rekening gaan houden met plaatselijk loonpeil en niet zooals aanvankelijk met huishuur, belasting en prijs van levensmiddelen. De tweede spreker, de heer H. J. Bon, voorzitter van het N.O.G., zeide, dat het wel alleen nog gaat om plannen der regeering, maar de onderwijzers hebben steeds kor tingen moeten dragen. De onderwijzers hebben alle dezelfde kennis en taak en dan is de classificatie daarom reeds onbillijk. Ook in de groote steden zijn hun salaris sen niet hoog en dit gaf ook indertijd mr. Oud toe, terwijl hij nu als minister wellicht de vader der plannen tot herclassificatie is. Men spreekt nu in tijden van laagconjunc tuur wel van verhouding tot het plaatselijk loonpeil, maar men deëd dit niét in tijden van hoog-conjunctuur, toen de loonen hoog waren. Spreker ontkent op verschillende be kende motieven, dat het platteland goed- kooper is dan de steden, waar door meer concurrentie de prijzen gedrukt worden. Men heeft op het platteland meer kosten bij de opvoeding zijner kinderen en voor het onderwijs doen veel mutaties door over plaatsing naar hooger geclassificeerde plaatsen schade. Van alle politieke partijen hebben zich sprekers in de Kamer tegen de plannen verzet, bij de behandeling in de commissie van georganiseerd overleg waren de vijf centrales tegen, doch het A.C.O.P. ontbrak op het appèl. De Bond van Neder- landsche Onderwijzers meende, dat men als het tijd is, forsch moet protesteeren, maar dat gaat toch zeker niet door weg te blij ven. Volgens spreker is het nu tijd om zich te laten hooren en daarom bezocht men reeds de ministers Marchant en De Wilde en zal dit zoo noodig ook nog met minister Oud doen. De voorzitter stelde nu aan de vergade ring de volgende motie voor De vergadering, gehouden op 17 Novem ber 1934 te Middelburg, belegd door de on- derwijs-centrale, kennis genomen hebben de van de voorgenomen herclassificatie der gemeenten, van oordeel dat de reeds be staande classificatie een onrecht is voor de onderwijzers en door de mutatie van perso neel, welke er een gevolg van is, schade berokkent aan het onderwijs, dat de ver scherping der classificatie een vergrooting van het onrecht voor de betrokken leer krachten beteekent en voor het onderwijs ten plattenlande nog grootere schade met zich mee zal brengen, dat de salarieering van de onderwijzers door de voortdurende kortingen op een peil is gebracht, dat niet in overeenstemming is met de maatschap pelijke positie van den onderwijzer, dat bo vendien de voorgenomen regeeringsmaatre- gel een nieuwe salarisverlaging inhoudt, die een groot deel van 't onderwijzerscorps, met name de laagst bezoldigden, treft, doet met klem een beroep op de regeering de voorgenomen plannen tot herclassificatie terug te nemen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering, volksver tegenwoordiging en pers. De vergadering vereenigde zich bij zitten en opstaan met algemeene stemmen met deze motie. De heer Spinnaay bracht hartelijk dank aan beide sprekers, onderstreepte nog en kele naar voren gebrachte bezwaren tegen de plannen en sloot daarop de vergadering. De steun aan den landbouw. Over dit onderwerp sprak Zaterdagmid dag in de sociëteit „St. Joris" te Middel burg voor de Gewestelijke organisatie Zee land van „Patrimonium" de heer H. Ouder kerk, lid van het hoofdbestuur van den Christ. Landarbeidersbond. Spreker begon zijn rede met de opmer king, dat de steun aan den land- en tuin bouw een actueel vraagstuk is en dat de belangstelling nog steeds toe neemt. Spreker zag eerst onder het oog of de steun aan den landbouw aan zijn doel heeft beantwoord. In de laatste jaren is er een enorme wij ziging gekomen in den gedachtengang van breede groepen van ons volk. "Vóór eenige jaren had men daar een afschuw van elke overheidsbemoeiing en thans vervalt men tot een ander uiterste en is er maar één roep om staatsbemoeiing. Die groep, die zich wel het allermeest tegen overheidsbemoeiing kantte, nl. de boerenstand, vooral wanneer het verbete ring voor de arbeiders betrof, is nu maar al te zeer geneigd om ingrijpen der overheid te aanvaarden. Te verwonderen is dit niet, want door de crisis was het landbouwbedrijf wel een der eerste waar de slagen vielen. De tariefs muren in de andere landen zijn zóó hoog gestegen, dat er geen overkomen aan is. Had de overheid niet ingegrepen, dan was heel het landbouwbedrijf ten onder gegaan. Het geheele Nederlandscbe volk heeft be lang bij een gezonden boerenstand. Hoe funest de wereldcrisis voor den landbouw is, toonde spreker met verschil lende cijfers aan. In 1929 bedroeg het ex port aan land- en tuinbouwartikelen nog 712.000.000, ruim 35 van den geheelen uitvoer. Hier lag dus een groote taak voor de overheid en zij heeft dan ook ingegrepen in volledig overleg met boeren- en arbei ders-organisaties. Spreker behandelde vervolgens den tar- we-steun. In ons land is jaarlijks 750.000 ton tarwe noodig en hier wordt slechts 157.000 ton verbouwd de rest moet wor den ingevoerd. Er is dus een belangrijke uitbreiding mogelijk en in deze richting wordt gewerkt. In 1933 werd ruim 390.000 ton tarwe gesteund. Zoo is het ook met den bietensteun. Deze is niet alleen noodig om de boeren te steu nen, maar ook vele landarbeiders vinden hierdoor werk. Per jaar wordt in den bie- tenverbouw 12.000.000 loon betaald. De ze cultuur heeft veel werkgelegenheid. Alles overziende heeft de overheid goed werk verricht. De landbouwbedrijven zijn voor den ondergang behoed en worden zelfs weer wat rendabel. Verder behandelde spreker den steun aan de aardappelen en naar zijn persoonlijke meening zou dit product op het oogenblik wel vrijgelaten kunnen worden. Het is bij de regeering een punt van onderzoek. De klacht over te veel regeeringsambte- naren bjj al deze crisis-maatregelen, acht spreker zeer overdreven. Er moet nu een maal strenge controle zijn, want ons volk is in zijn aard er altijd op uit om te trach ten aan wetten en bepalingen te ontkomen. Voortdurend moet het oog gericht wor den op het blijven exporteeren. Ons land was vroeger en ook thans nog beroemd om zijn goede producten en wij hebben in het buitenland een uitstekenden naam. De regeering doet daarom al het moge lijke om te trachten in het buitenland de markten te behouden. Vandaar op het oogenblik de goedkoope prijzen waarvoor thans o.a. boter en kaas naar het buiten land geëxporteerd worden. Die prijs is veel en veel lager dan op de binnenlandsche markt, doch dit moet men wel doen om de markten te behouden, want zijn wij die een maal kwijt, dan is het haast onmogelijk om ze in de toekomst weer te heroveren. Spreker zag nu de vraag onder het oog of de bescherming van den landbouw het leven duurder heeft gemaakt en dit is in derdaad het geval. Zonder tarwe-wet bijv. zou de broodprijs 3 4 cent goedkooper kunnen zijn. Doch het is onjuist de hooge levensstan daard alleen te wijten aan den landbouw steun. Ook de bescherming der industrie en het zgn. „beschutte bedrijf" houden het levenspeil hoog. Ook de index-cijfers tusschen groot- en kleinhandel verschillen te veel. Ons distri butie-apparaat is te uitgebreid bijv. 25 melkboeren in één straat. De steun aan den landbouw heeft het mogelijk gemaakt dat nog duizenden land arbeiders werk hebben. De machine heeft echter ook in het landbouwbedrijf zijn in trede gedaan en heeft het surplus aan ar beidskrachten doen toenemen. De machine te weren, ziet spreker geen heil in en zal op den duur niet mogelijk blijken. Het zal echter onmogelijk zijn alle werk krachten weer in het bedrijf op te nemen. Aan de ontstemming welke onder de landarbeiders heerscht, is de boer niet on schuldig. De boer is van huis uit zeer con servatief en overleg met de arbeidersorga nisaties valt hem zeer moeilijk. De voor mannen der boeren hebben wel een ruime ren blik en erkennen de noodzakelijkheid van overleg, maar individueel krijgen zij hun mannetjes moeilijk mee. Nu vele boeren blijk hebben gegeven van zulk een droeve moraal, zullen de voorwaarden voor steun verzwaard moeten worden. Zooals het nu gaat mag het niet langer geduld worden en hier ligt een taak voor de organisaties en de regeering, die dezen weg dan ook opgaat. De overheid mag echter nog zooveel doen, het doel zal niet bereikt worden, als de goede geest ontbreekt en het egoïsme blijft heerschen. Op deze rede volgde nog een drukke en leerzame bespreking. M. J. van Plenbroek f Zondagmorgen is na een kort ziekbed overleden in het Gasthuis de heer M. J. van Pienbroek, apotheker te Middelburg. De heer Van Pienbroek is 8 Maart 1879 te Zaamslag geboren en heeft de burger school te Middelburg bezocht, waarna hij studeerde te Amsterdam en na zijn examen als apotheker bij de Kon. marine enkele ja ren in dienst was. Daarop keerde hij naar Middelburg terug en vestigde een apotheex op de Markt aldaar, om later die over te nemen van wijlen den heer L. K. van der „Harst Jz. op de Pottenmarkt, waarmede hjj zijn eigen apotheek combineerde. De overledene stond bij zijn collega's in hoog aanzien, wat wel bleek uit zijn her haalde verkiezing tot voorzitter van het de partement Zeeland van de Maatschappij tot bevordering der pharmacie, welke func tie hij ook nu bekleedde. Verder was hij be stuurslid van de apothekers-vereeniging te Middelburg en van het Middelburgsch Ho- moepathisch ziekenfonds. Zijn werk buiten zijn beroep zal niet ver geten worden in de Vereeniging tot werk verschaffing aan Zeeuwsche blinden, van wier bestuur hij lid was. Na den grooten brand van 7 December 1929, werd hij lid van het toen opgerichte Brandweerfonds 7 December 1929 en toen dit fonds gelden genoeg by een had was net wij1 en de heer Van Pienbroek, die op 16 Juli 1930 de Fordautospuit, bekend als de burgerijspuit, aan het gemeentebestuur aanbood. Het heengaan op 55-jarigen leeftijd van den geachten burger der stad heeft in bree de kringen grooten indruk gemaakt en deernis gewekt. Benoeming rijksveldwachter. Met ingang van 1 December a.s. is de rijksveldwachter brig. P. Hendrikse te Middelburg, bevorderd tot rijksveldwachter brig, majoor, en wordt hij met dien ^atum overgeplaatst naar Zierikzee. KOUDEKERKE Loop der bevolking. 1 t/m. 15 November 1934. Ingekomen Mevr. J. S. de Roo- de, geb. Velghe met gezin, B 302, uit Den Helder; Mej. H. W. E. Jans, D 233, uit Middelburg J. A. Louwerse met gezin, E 203a, uit Middelburg Mej. S. de Witte, B 164, uit Middelburg W. Louwerse, A 192, uit Grijpskerke Mej. L. Louws, B 46, uit Zoutelande J. M. M. den Baars, D 23, uit Terheijden Mej. P. C. S. J. den Baars, D 23, uit Terheijden P. Boone, B 204, uit ZoutelandeMej. S. Bedet, E 7, uit UtrechtMej. P. M. Kesteloo, C 51, uit Veere A. Stroo met gezin, W 224, uit Middelburg Mej. T. Dekker, D 242, uit Middelburg. Vertrokken: Mej. S. J. J. San- derse, van E 186, naar 's-Gravenhage Mej. M. C. van der Peijl, van B 286, naar Krui- ningen C. Stroo met gezin, van E 224, naar O. W. Souburg L. P. Vijfvinkel met gezin, van E 205, naar Rotterdam Mej. H. Polak, van D 75, naar St. Laurens; Mej. A. Mol, van D 55, naar Bergen op Zoom Mej. M. Maas, van B 22, naar Mid delburg. 60-jarig huwelijksfeest. Zaterdag herdacht het echtpaar Wiele- makerDingemanse onder groote belang stelling, zijn 60-jarig huwelijksfeest. In de straat wapperde uit verschillende wonin gen de vlag. Zeer vele belangstellende per sonen kwamen de oudjes, die echt in de bloemen waren gezet, en er nog flink uit zien, persoonlijk gelukwenschen. Het was een drukke dag voor de jubila rissen. De buurtbewoners hebben het echt paar flink getracteerd en ook van andere zijde mocht het veel belangstelling ont vangen. BIGGEKERKE Ver. voor Christ. Volksonderwijs. Ter herdenking van het vijfjarig bestaan, hield de vereeniging voor Christ. Volkson derwijs een goed bezochte ouderavond. Na een openingswoord van den voorzit ter, P. Janse, wierp de secretaris J. Moens een terugblik op het afgeloopen tijdperk. Het hoofd der school, de heer Musch, hield een referaat over het onderwerp „Ouders en kinderen". Ds. Korevaar sprak een slotwoord. GOES Afscheid van den burgemeester. Het défilé voor den burgemeester, dat Zaterdagmiddag plaats had, is uitstekend geslaagd. Er namen 16 verschillende ver- eenigingen aan deel, die goed op tijd de Groote Markt opmarcheerden, voorbij het bordes voor het stadhuis, waarop de bur gemeester met zijn echtgenoote en zoon had plaats genomen. De stoet leverde met vaandels en banieren een bijzonder fleurig gezicht op. Hij werd geopend door „Eupho- nia". Daarna volgden voetbal- en gymnas- tiekvereenigingen en wandelclubs (in club- kleeding), vrijwillige brandweer met de mo torspuit, bestuur Oranjevereeniging, „Ho sanna" enz. Politie en padvinders zorgden voor de afzetting. Na het brengen van den vaandelgroet stelden de vereenigingen zicb op een afgezet deel van het marktplein op en daaromheen stonden zeer vele belang stellenden geschaard. De afgevaardigden der diverse vereenigingen begaven zich nu naar het bordes om van den burgemeester afscheid te nemen. Er werden nog enkele toespraken gehou den. Zichtbaar ontroerd dankte de burgemees ter voor deze grootsche, spontane en op recht gemeende hulde. De woorden om daar voor te danken ontbreken spreker eigenlijk Nooit had spreker kunnen denken, dat men hem zoo zou eeren en nooit zal hjj dit ver geten. Ook dat duizenden Goessenaren hier bij tegenwoordig zijn, stelt spr. op prjjs Spr. wenscht alle vereenigingen een lang durig bestaan en den steun van het publiek toe. Doordat de firma Polderman belangeloos voor een luidspreker-installatie had ge zorgd, konden allen op de Markt het ge sprokene goed volgen. Het publiek applaudisseerde krachtig na de ^redevoeringen en stemde gul in met een driewerf hoera op den burgemeester, dat tenslotte werd uitgebracht. Hierna marcheerden de vereenigingen af, na den burgemeester nog een afscheids groet gebracht te hebben. Des avonds had in het Schuttershof het afscheid van het gemeentepersoneel plaats. Daar voerden achtereenvolgens de'gemeen te-secretaris, de gemeente-ontvanger, de gemeente-archivaris, de commissaris van politie, de directeur van gemeentewerken, de directeur der gasfabriek, de gemeente geneesheer, de directeur van den keurings dienst van waren, de directeur van den vee- en vleeschkeuring'sdienst, het hoofd van school A en het hoofd der gemeente lijke bewaarschool het woord. Allen wezen op wat onder het burge meesterschap van den heer Hajenius is tot stand gekomen en dankten hem voor wat hij voor al deze diensten is geweest. Den burgemeester werd een mooi porceleinen bord aangeboden. Daarna nam de heer Hajenius van het geheele personeel der gemeente op harte lijke wijze afscheid. Hij noemde ze en be schouwde ze allen als trouwe medewerkers in dienst der gemeente Goes. HULST In vrijheid gesteld. Naar we vernemen is de kantoorbediende F. te Hulst, die eenigen tijd geleden werd aangehouden in verband met vermoedelijk gepleegde fraude, gepleegd ij bet gemeen telijk gasbedrijf te Hulst, thans wederom in vrijheid gesteld. ST. jANSTEEN Oudheidkundige vondst. Bij graafwerk voor den bouw van een nieuwe kerk te Kapellebrug, brj St. Jan steen, heeft men verscheidene steenen ge vonden, die waarschijnlijk afkomstig zijn van een in vroeger eeuwen bestaand kerk gebouw daar ter plaatse. Ook zijn enkele oude muntstukken gevonden. Calamiteuze polders in Zeeland. Brj de Tweede Kamer is ingekomen een suppletoire waterstaatsbegrooting 1933, waarbij o.m. op den post bijdrage in bet tekort der uitgaven zeewering en oever verdediging van de calamiteuze polders in Zeeland, 40.000 meer wordt gebracht, waardoor deze post wordt uitgetrokken ten bedrage van 170.000. Na de indiening van een vroegere sup- pletoire begrooting, waarbij een verminde ring van bedoelden post met 270.000 werd voorgesteld, bleek dat ten laste van dit artikel nog een betaling moest geschieden, welke niet kon worden voorzien. Als voor- loopige bijdrage in het tekort der uitgaven voor zeewering en oeververdediging van den calamiteuzen Willem Annapolder moest nl. nog een bedrag van 61.926 beschik baar worden gesteld, waardoor het op het artikel na bovenbedoelde vermindering nog overblijvende bedrag dreigde te worden overschreden. Vandaar dat nu nog 40.000 wordt op gebracht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Witmar- sum W. E. Heijboer, cand. te Middelburg. Kardinaal Gasparri overleden. Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Gasparri, de vroegere staatssecretaris van het Vaticaan, gisteravond half 11 aan een longontsteking is overleden. Woensdag j.l. nog heeft de kardinaal op het internationaal congres der katholieke juristen een referaat gehouden over een zij ner belangrijkste werken uit zijn leven, n.l. De Codificatie van het Canonieke recht voor de Latijnsche kerk, hem door paus Pius X opgedragen. De 82-jarige kardinaal liep bij die gelegenheid bronchitis op. Toen hij door kardinaal Pacelli als staats secretaris werd opgevolgd, werd hij een der stuwende krachten voor de verzoening tus schen het Vaticaan en het Quirinaal. Pietro Gasparri werd in 1852 geboren en in 1877 tot priester gewijd. Hij was staats secretaris tijdens Benedictus 15 en Pius 11 tot Februari 1930. Met hem is een der grootste diplomaten van het Vaticaan heengegaan. Benoeming onderwijzer. De heer J. Koole te Axel, onderwijzer uit Indië, met verlof, is benoemd tot on derwijzer aan de Christelijke school aan de Nieuwehaven te Middelburg. MARINE EN LEüER De luitenant ter zee le klasse G. Y. C. Fraser, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal te Marseille embarkeeren aan boord van het m.s. „Indrapoera", dat 14 November van Rotterdam is vertrokken met bestemming naar Batavia. De luitenant ter zee 3e klasse G. H. Don ker is aangewezen vcor den dienst ir; Oost- Indië en zal met het m.s. „Marnix v^in St. Aldegonde" 28 dezer van Amsterdam zijn nieuwe bestemming volgen. De luitenant ter zeer 2e klasse G. J. Pla- tcrink is overgeplaatst van Hr. Ms. politie- vaartuig „Nautilus'' naar de onderzee- iienstkazerne te Willemsoord.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2