1000 500 300 25 ONZE SINT PJICOLÜAS PRIJSVRAAG Hoeren knechten vrouwen MAANDAG 19 NOVEMBER No. 373- 73e Jaargang 1934 UitgaveFirma F. VAN 'DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Inlet. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de neüerlandsche dagbladpers" Belangrijke geldprijzen! DE GASVOORZIENING. STADS- EN PROVINC1EN1EUWS timmerman - bellamypark 54 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels r 1.25 iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1\.alles bii vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. VOOR VOLWASSENEN Voor onze Sint Nicolaasnummers, waarvan het eerste in den loop der week zal uit komen, hebben wij een prijsvraag ontworpen, waarbij de aa,.dacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de advertenties welke in die bladen voorkomen. Het belooft weer een interessante wedstrijd te worden 1 Nadere bijzonderheden zullen wij in onze speciale nummers bekend maken. Voor dë kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenhuysen, een afzonderlijken wedstrijd uitgeschreven, waarvan in dit nummer de tweede opgaaf voorkomt. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemende gelegenheid om de aandacht op uw speciale étalages te vestigen 1 Wij komen U gaarne bezoeken om onze ZEER VOORDEEL1GE VOORWAARDEN met U te bespreken. DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT" Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ofschoon wij uwe vergadering regelmatig op de hoogte hebben gehouden van het ver loop der onderhandelingen eerst met de ver tegenwoordigers der Imperia! Continental Gas Association, daarna met die der N.V. Nederlandsch-Indisehe Gas Maatschappij te Rotterdam en Gedep. Staten van Zeeland, achten wtj het toch gewenscht hier eens uiteenzetting te geven van de gevoerde be sprekingen en van de oorzaken, welke daartoe hebben geleid, opdat ook de bur gers van Viissingen, wier belangen ten zeerste zijn betrokken bij een goede gas- voorziening, daarvan kunnen kennis dragen. Nadat wij ingevolge het door uw college genomen besluit, d.d. 27 Januari 1933, aan de I.C.G.A. te kennen hadden gegeven, dat de gemeente niet bereid was de bestaande concessie, welke op 1 Juli 1934 eindigde, op de daarin opgenomen voorwaarden te ver lengen, zyn door ons daartoe bijgestaan door de deskundigen ir. M. C. Sissingh en mr. P. Dieleman onderhandelingen ge opend met de directie der I.C.G.A., tenein de tot overeenstemming te geraken om trent den inhoud van een door partijen aan te gane overeenkomst betreffende de gas- voorziening in Viissingen en de gemeenten die door de fabriek van gas v/orden voor zien. Deze langdurige onderhandelingen, welke niet tot bevrediging van beide partijen heb ben geleid, droegen een moeizaam karakter. Nadat menige bespreking had plaats ge had en wij van oordeel waren, dat op de hoofdpunten der onderhandelingen over eenstemming was bereikt, bleek ons, dat de nog bestaande verschilpunten van dien aard waren, dat van een samengaan van partijen geen sprake kon zijn, In de laatste vergade ring met de I.C.G.A. bleek dan ook, dat de vertegenwoordigers dier maatschappij niet bereid waren nader tot de voorstellen der gemeente te komen. Toen deze zaak zóó stond zijn wij in re latie gekomen met de directie der N.V. Ne- derlandsch-Indiscke Gas Maatschappij te Rotterdam, die bereid was met ons te on derhandelen over het oprichten van een ge mengd bedrijf van gasvoorziening in Viis singen en eventueel in andere gemeenten in Zeeland. De besprekingen welke door ons met ge noemde directie zrjn gevoerd, hebben een vlot verloop gehad. In zeer korten tijd zijn wij met de directie der N.I.G.M. tot over eenstemming gekomen omtrent de grond slagen waarop het gemengde bedrijf der gasvoorziening zou kunnen worden opge richt. Deze grondslagen zijn daarna uitgewerkt en samengevat in een uitvoerig verbaal, hetwelk door ons op 21 Juni jl. werd ge- teekend en in uwe vergadering op 22 Juni d.a.v. werd bekrachtigd. Plet zou ons te ver voeren en bovendien ook geen nut meer hebben om over deze grondslagen in den breede uit te weiden. Alleen zij hier gememoreerd, dat te Viis singen een nieuwe maatschappij zou wor de,:. opgericht, onder den naam van N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij, met een maatschappelijk kapitaal van ƒ2.010.000, w.o. tien prioriteitsaandeelen, elk van 1000. Van de gewone aandeelen zouden er 400 worden genomen door de N.I.G.M. en 400 door de gemeente. Van de prioriteits aandeelen zouden door de N.I.G.M. en de gemeente elk de helft worden genomen. Verder zou de directie der N.V. worden ge voerd door de N.I.G.M... onder toezicht van een raad van commissarissen. Het aandeel in de winst werd voor de gemeente bere kend op 19.800 per jaar, na aftrek van de door haar te betalen rente van het door de N.I.G.M. aan de gemeente te verstrekken kapitaal van 400.000 voor de aandeelen. Inderdaad kon deze overeenkomst voor de gemeente aanvaardbaar worden genoemd. In uwe reeds hierboven genoemde verga dering van 22 Juni jl. werd dan ook beslo ten om van de I.C.G.A. niet in eigendom over te nemen de te Viissingen bestaande gasfabriek, waartoe artikel 32 der bestaan de concessie aan de gemeente het recht gaf. Voorts werd toen besloten tot het stich ten van de nieuwe N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij, tot het deelnemen voor de helft in het aandeelen kapitaal, tot het ver- leenen van een concessie voor de gasvoor ziening voor 30 jaren en tot den verkoop Een boek dat uw aandacht vraagt JO VAN AMMERS—KÜLLER Tel.. 348. Ingen. ƒ3.60, geb. ƒ4.90. Boekhandel D'HUY. Badhuisstraat 15. va:, een terrein nabij den West-Souburg- scheweg, groot 10.000 M2. Aan dit besluit werd door Gedep. Staten van Zeeland hunne goedkeuring gehecht brj beschikking d.d. 12 Juli d.a.v. Gedeputeerde Staten zijn toen te rade gegaan, of, nu door het op te richten ge mengd bedrijf belangen zouden worden na gestreefd, die feitelijk zouden uitgaan bo ven het belang der gemeente Viissingen, doordien dat bedrijf eerst in beginsel en waarschijnlijk in de toekomst metterdaad een belangrijk deel van de provincie Zee land van gas zou willen voorzien, het wen- schelijk is, dat deze voorziening geheel zou vallen buiten de invloedsfeer van het pro-. vinciaal bestuur. Onder verwijzing naar de door Gedep. Staten aan de Prov. staten vanZeeland gerichte nota welke ook in de dagbladen is gepubliceerd, heeft dit college genoemde vraag in bevestigenden zin beantwoord. Na overleg met de N.I.G.M. en ons college zijn Gedep. Staten er in geslaagd, de provincie in de te stichten N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij, waarvan de zetel te Viissin gen zal worden gevestigd, de positie te doen innemen, die door de tot overeenstemming gekomen partijen was toegedacht aan de gemeente Viissingen, een en amder onder goedkeuring van de Staten en van de Kroon. Bij de onderhandelingen met Ged. Staten hebben wij in den nieuwen gang van zaken berust, omdat onmiddellijk de toezegging werd gedaan, dat de gemeente schadeloos zou worden gesteld voor het derven van de reëele winstmogelijkheden. Deze laatste zijn door Gedep. Staten gekapitaliseerd op 300.000. Met deze schadeloosstelling is daarop door ons genoegen genomen behou dens uwe bekrachtiging. Omtrent de bestemming van dit kapitaal is door ons nader overleg gepleegd met Gedep. Staten, hierop neerkomende, dat 15.000 per jaar kan worden benut ten bate van den gewonen dienst der begrooting. Indien de voldoening van het kapitaal, ad 300.000, na 1 Januari 1935 plaats vindt, dan vergoedt de provincie aan de gemeente een rente van 4 Voorts is overeengekomen, dat de ge meente voor 25 aandeelen en 1 prioriteits aandeel elk van 1000 deelneemt in het kapitaal der op te richten N.V. „Zeeuwsche Gasmaatschappij", waarvan de zetel te Viissingen wordt gevestigd. De door de gemeente gemaakte kosten in verband met de regeling der gasvoorziening, begroot op ten hoogste 13.000, worden door de Z.G.M. aan de gemeente vergoed. Nog van belang is, dat de voor Viissingen geldende gasprijzen voorloopig, d.w.z. voor een tijdvak van ten minste één jaar, niet worden verhoogd, behoudens bijzondere om standigheden. Tevens is door partijen overeenstemming bereikt ten opzichte van een door de ge meente voor onbepaalden tijd te verleenen có_.eessie, met ingang van 1 November 1934, aan de N.V. Zeeuwsche Gas Maat schappij. In deze concessie is bij art. 16, 5e lid, be paald ten aanzien van de straatverlichting, dat gedurende den termijn van 1 Novem ber 1934 tot en met 31 December 1939 aan de gemeente niet meer in rekening kan worden gebracht dan het bedrag, dat ge middeld over de laatste vijf jaren aan de I.C.G.A. is betaald. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de gasfabriek c.a. door de N.I.G.M. voor rekening van de op te richten Z.G.M. is aangekocht en dat het geheele personeel van de I.C.G.A. in nieuw dienstverband van de Z.G.M. is overgenomen. Voorts zal ten behoeve van het personeel een pensioenregeling worden vastgesteld overeenkomstig die der Pensioenwet 1922. Naar wij vernamen is bij den koop van de gasfabriek met toebehooren van de zijde der I.C.G.A. niets gestipuleerd omtrent haar personeel. Vanwege de N.I.G.M. is getracht te bereiken, dat het personeel voor de jaren in dienst van de I.C.G.A. doorgebracht t.z.t. vanwege de I.C.G.A. zou worden gepension- neerd. Deze poging is mislukt. Het perso neel tracht inmiddels iri rechte deze aange legenheid tot een bevredigende oplossing te brengen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, in te trekken uw besluit d.d. 22 Juni 1934, no. 4 en vast tc stellen het overgelegd ontwcrp-besluit. T.O.V.I.D.O. Britannia. Van het achttal nummers, dat deze man- doline-vereeniging zich op haar concert van Zaterdagavond -tot uitvoeringstaak had ge steld, hoorden We de concert-ouverture no. 4 van Joh. B. Kok, een Wanderlieder-pot- pourri van Otto Amberger '(bewerking Otto Strauch)., zijnde een aaneenschakeling van aardige; pakkende, melodieuze Duitsche wijsjes, benevens Alford's Colonel Bogey marsch. Onder directie van den heer M. P. Ventevogel genoten deze werken een prij zenswaardige weergave er werd een mooi afgewogen klankgeheel ontwikkeld, waarbij tevens aan de dynamische nuanceering de Vereischte aandacht werd geschonken. De aanwezigen hebben de executanten hun bij val niet onthouden, na ieder nummer kla terde een spontaan applaus in de zaal op. Het eerste programmadeel bevatte o.a. een compositie (Bevery-wals) van den dirigent en een programmatisch werk van Jóh. B. Kok „Dorpsfeest". Na de pauze ging de filmklucht „Neef Hein uit Hollywood", van Herman van der- Veer, terwijl bal met The Footlight Or- pheans. den avond besloot. O. Wat worden keurige Dames- schoentjesspoedig- deerlijk verminkt door ondeugde lijke reparatie. Brengt ze eens bij ons en U zult het verschil zien. D. O. V. Concertgebouw. Deze gemengde zangvereeniging trad Zaterdagavond voor de Werkliedenvereeni- ging „de Schelde" op met een achttal a cap- pella-liederen, waarvan wij alleen de eerste helft hebben kunnen beluisteren, daar nog een andere uitvoering onze aandacht vroeg. Het koor, dat thans onder de rustige, vaste leiding staat van Adriaan Hollaers, beschikt over prachtig stemmen-materiaal. Er werd beschaafd en zuiver gezongen, het piano-zingen was in één woord een lust. Het programma ving aan met Orlando Lasso's bekende Serenade van dén verlief den Landsknecht (Landsknechtstandchen), welke met uitstekend stijlgevoel en uiterst gave nuanceering werd voorgedragen. Daarna Kerstlied van Jan Nieland, waarin het koor een f raaien klank ontwikkelde, vooral in de zachter geschakeerde gedeel ten kon van een prachtig sluitend ensem ble gesproken worden. In het volgende num mer, Avondrust van G. Nienhuis, had het koor dankbare gelegenheid in de verschil lende partijen zijn kunnen te toonen (bij de alten en tenoren voegen zich de sopranen en ten slotte ook de bassen), terwijl net luimige Des winters als het reghent, van Zijderlaan, bijzonder suggestief gezongen werd. De uitvoerenden, die blijk gaven voortref felijk gestudeerd te hebben onder Adriaan Hollaers, die zijn taak meester is, oogstten na elk lied welve2'dienden bijval. Behalve de koornummers Meinacht van Abt. Sparreboom van Hauptman, Zondag morgen van Dopper en Kwezelke van Zij derlaan, stond voorts nog op het program ma het kluchtspel Kleptomanen van J. J. Rentmeester, benevens bal tot besluit. O- De Hoenderloo-revue. Meer dan tachtig jaar geleden liepen 2 predikanten over de Veluwe. Eén van deze was Ottho Gerhard Heldring, één der grootste Reveil-figuren. Het doel van hun tocht was het onaan zienlijk, armzalig gehucht Hoenderloo, zon der kerk, zonder school, zonder water En Heldring, versteld van de armoede en de onwetendheid op het eenzame vlek, te midden van de groote heide, schreef een artikel in den Gelderschen Volksalmanak, waarin hij gewaagde van de ontdekking. Geld kwam binnen en zoo kreeg Hoen- de2doo zijn zoozeer begeerden waterput, later een school, daarna een kerk. Reeds, meerdei'e jaren, voordat de kerk in gebruik werd genomen, was er een Door gangshuis opgericht, nl. in 1349. Het bood plaats aan een 12-tal jongens. In den loop der jaren is dit Dooi'gangshuis uitgegroeid tot een complex van gebouwen de tegen woordige „Stichting Hoenderloo". Een deel der jongens van deze inrichting, nl. de Reciteervereeniging „Excelsior" wil Woensdag 28 November a.s. vertellen van het leven en wei'ken in het groote gezin op de heide. Het hoofddoel is meerdere bekendheid te geven aan het' wei;k.. De opbrengst wordt benut om. het financieel tekort te dekken. Hieronder volgen enkele persbeoordeelin- gen over het optreden, der Hoendeiloosche artisten. „A2*2ihemsche Coui'ant" Een dooi*- slaand succes. Het is eén heele prestatie,, dit met de jongensvan de Hoenderloo- reciteerclub „Excelsior" tebereiken me lodieën en uitgebreide tekst zaten er „ge heid" in, en de opvoering was'meer dan de moeite waard aan. te zien. „Het Vaderland" Eén groote verras sing De Hoender!óosch'e 'artiesten zijri weer over. geweest. Maandag stonden ze op de planken van Zwolld's Odéon (uitver kocht), gisteravond traden zij op in het uitverkochte' Vei^eenigingsgebouw. Wij dachten een kwartiertje té blijven, maar de waarheid is. dat wijy piet los konden komen van de Hoenderloosche sirtiesten. Hulde aan de ontwerpers der van leven en actuali teit tintelende revue „De Nederlander" De zaal was stamp vol! Er we zijn er van overtuigd allen waren voldaan We'roepen den uitvoeren den „tot weerziens in de Residentie" toe. En w.e zijn .er van overtuigd, .dat, wanneer de revue wéér in Den Haag wordt opge voerd, een nog groótere zaal dan deze tot in alle hoeken gevuld zal zijn. „Rotterdamsch Nieuwsblad" Met bui tengewone toewijding hebben de jongelie den gespeeld en'gezongen. De geheelè stichting ging aan het oog van de toe schouwers voorbij, die hun bewondering voor wat geboden werd, hei*liaalde malen in een spontaan applaus toonden. Badhuis aan de Bonedykesjraat. Gedurende, de wéék- van 12 tot 17 Novem ber werden in het badhuis 335 baden geno men en wel 218 door heeren, 88 door dames er 29 door kinderen. Een jubileum. Deze maand is het dertig jaar geleden, dat de. heer. C. de Ruijter, thans voorzitter en tooneelleider der revue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht", als dilettant-humorist zijn intrede in plankenla.nd deed. In den loop der jaren heeft hij zich, zoowel hier ter stede als in onze omgeving, veler sympa thie verworven, zoodat „Kunst naar Kracht" meende dit jubileum niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan. Zater dag a.s. zal de jubilaris dan ook in het Concertgebouw gehuldigd worden, waarbij het-den populairen Kees gewis niet aan be wijzen van medeleven en waardeering ont- breke22 zal. Onverantwoordelijke baldadigheid. Telkens komt het voor dat de bekende reddingshaken, welke in de nabijheid van water door de i-eddingsbrigade zijn opge hangen, worden aangetroffen drijvende in het watei-, waarin zij door baldadigén zijn geworpen. Ook gisteren werd zulks door de politie wederom geconstateerd en wel ten opzichte van een reddinghaak welke bij de kazematten behoort te hangen en in de Visscehrshaven drijvende was. Deze reddinghaken hebben al tal van jaren meermale2i hun nut aangetoond, daar zij ten behoeve van drenkelingen met suc ces zijn aangewend. Onverantwoordelijk is dan ook ten op zichte van deze hulpmiddelen baldadigheid te plegen. Met warmte bevelen wij opnieuw de be kende rood- en wit-geschilderde ï'eading- haken in de bescherming van het publiek aan. Mishandelingen. In den afgeloopen nacht werd door een chauffeur de hulp der politie ingeroepen, aangezien hij op straat mishandeld was ge worden dqor een anderen chauffeur. Gisteren deed een huisvader aangifte in een oneiengheid met zijn vrouw met een mes door haar te zijn verwond. Een marine arts verleende den man hulp en hechtte do verwonding. De politie stelt in beide zaken een ondei*- zoek in. Deserteur. Door de politie werd gistermórgen een deserteur van een koopvaardijschip aange houden. Waar hij voorgaf ziek te zijn en, daarom te zijn gedeserteerd, verleende de politie-arts, dr. Gi'ippeling, hem op. het bureau hulp. Daarna werd hij op eigen, ver zoek naar zijn schip tei'uggebracht, dat daarop naar zee is vertrokken. Schoorsteenbrand. Zondagmiddag bluschte de politie een schoorsteenbarnd in een perceel in de Coosje Buskenstraat. Reeds mede brand baar hout rondom den schoorsteen \verd door haar verwijderd, waarna de bluss,clung van den schoorsteen zelve niet veel moeite meer gaf,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1