300 BLUE BAND GARANTIE" EERSTE BLAD 72e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: firma f. Mi Of MIE Jr., falstrsat §0-08, Uiringen. Telef. 19. Postrekening 66287 16 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd eg Zondag en algemeen erkende Muist#! feestdagen §00 STADS- EN PRÖVINCïENlEÜWS D.^BBELM^N H i Ik geeft/ zegt het BLUE BANO-meisje H Oudmx/hJCtu&d7n£h&. EGBERTS ra o. 271 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent BijatSbr'nemt- speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere régt! meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels'/1. -, alles bij vóamitbetaYmp De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies \vait eenjfe wijsvinger gulden bij verlies s; van 'eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICJTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Kunstkring „HetSchouwspel". Concertgebouw: Het moet wel een groote Nurks zijn' ge weest, die gisteravond1 bij de opvoering van „Inbreker gevraagd" door het Nieuw-' Schouwtooneel onder artistieke leiding van Ko van Dijk eii Frits Bouwmeester; niet gelachen heeft. De komische situaties van; der. pantoffelheld Gerrit Mollema, die, om onder het juk van zijn vrouw uit te komen,; per advertentie een inbreker vraagt met. tegen dien naam indruiscliende kwaliteiten, zijn zoo, dat men eigenlijk wel moet lachen of men wil of niet. De be-, op eenige oogen- blikken zelfs,- mis-handeling van Gerrit door niet minder dan. vier ongurè ihditd- duen levert er stof genoeg voor. De typee ring van deze per advertentieopgeroepe- nen was artistiek de Gladde (Ferd. Kool bergen) met zijn rooien neus, die handig genoeg was om eerst aan Gerrit Mollema (Lau Ezerman), die aan zoo.iets niet ge woon was, het horloge te rqllen, maar daarna ongemerkt aan den doortrapten in breker Guiis-met-de-handjes (Ko van Dijk) de gerolde portefeuille van Gerrit ontfut selde, was evenals laatstgenoemde en ook als Linke Kareltje (C.- Gerstel), om bang van te worden van het eerste oogenblik af. Dat edele -stelletje,1 waarbij -nog gevoegd moet worden het Joodje van Sam de Vries, bezorgen den pantoffelheld wel veel last, waarbij we bijv. denken aan de tooneeltjes als de Gladde en Guus-met-de-handjes met Gerrit het onderwerp "bespreken, waarvoor ze per advertentie zijn opgeroepen. Leuk en tegelijk natuurlijk zijn gebaren en mimiek van beide inbrekers, die 't eerst oneens v/orden met elkaar en daarna den pantof felheld, die tusschénbeide komt, duchtig bewerken. Maar niet minder natuurlijk is het spel van C. Gerstel, als hij in het laat ste bedrijf het medelijden van Debora, de vrouw van den" pantoffelheld (Jacq. Roy- ardsSandberg) weet op te wekken, waar door hij zijn slag kan slaan. Wat hebben we in dit laatste tafereeltje genoten van het heerlijke samen- en tegenspel van de actrice en de acteurs. Trouwens dit laatste was den heelen avond dik in orde, waarbij we ook ons voor den geest brengen het ten tooneele gevoerde van het gemaskerde in dividu (Ben Aerden), het optreden van den rechercheur, een doublure van Koolhoven en het gepresteerde door Jacques Snoek als de „tooneelspéler". Hiermee zijn de ver tolkers der mannelijke rollen genoemd. Ze hebben, ieder naar hun eigen aard, heel mooi en natuurlijk gespeeld, want, zoowel Gerrit Mollema, die, wel dik doet, maar toch eigenlijk gesuggereerd wordt door de op- en aanmerkingen zjjner vrouw, als de inbrekers, hebben kostelijk vertolkt, wat hun was toebedeeld. Van de vrouwen-rollen noemen we in de eerste plaats Annie, de dienstmaagd (Dozi Rugani), die een kit tige, niet al te ongenaakbare gedienstige uitbeeldde en die in deze rol heel wat na tuurlijkheid en beweeglijkheid ten toon spreidde. Daarnaast gaf de weduwe Smit (Lena Klay) een echte bovenhuis-bewoon ster, zeurig en nieuwsgierig, maar tegelijk ook behulpzaam weer. Het samen- en te genspel dezer twee actrices was heel goed, maar schitterend was dit tusschen Lena Klay en de echtgenoote van den pantoffel- beid, die, na al de wederwaardigheden van haar man tot de conclusie komt, dat hij niet waard is haar echtgenoot te zijn. De geschiedenis met die inbrekers, waardoor de heer Gerrit zich de politie op den hals haalt, doorziet ze goed en haar oordeel is fel-vernietigend. Dat de décors en de heele mise-en-scène goed was, behoeven we niet te zeggen als we vermelden, dat de regie in handen was van Ko van Dijk, die èr ook voor gezorgd beeft, dat er vlot gespeeld werd. Ten slotte moet ons nog een opmerking van 't hart. Op het programma staat ge drukt 8.15 deuren gesloten. Laat het pu bliek zorgen, dat daaraan de hand gehou den kan worden door op tijd te zijn en laat bet een volgenden keer niet weer voorko- Ai. men> bezoekers naar hun plaats ge- bracht moeten worden als het scherm dat niet te vroeg opging reeds opge trokken is. Dat is hinderlijk voor de aan wezigen, maar ook voor de acteurs. Vice-consul van Portugal. Ingevolge Koninklijke machtiging is de beer Arie Smit erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Vlissingen. U al met Uw win kelier gesproken over Dobbelman's schoon heids-pakket? OP GOEDE ZEEP STAAT.: Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Voor bovengenoemd instituut treedt Dinsdag a.s. in Britannia, des avonds 8.1ö uur, op het cabaret „de Notenkraker". Het „Volksblad" bevat over dit cabaret de volgende recensie De revue die dit ensemble brengt is van de goede soortniet, zooals dat gebruike lijk is, „mfet een. lach en een traan". Waar om ook? De arbeider die eens een enkele keer uitgaat doet dat om zijn zorgen te ver geten en niet om nog eens gezellig te hui len om andermans perikelen. En wij denken aan de scène, door A. M. de Jong getrokken uit zijn mobilisatie boek, en aan de klucht van den schranderen win kelier dat zijn een paar puike stukjes volkshumor. En dan de straatzangers, die op onnavolgbare wijze de ballade van den schatrijken graaf, het onschuldige dienst meisje en den bedrogen timmermansleerling ten gehoore brengen Een korte conférence van Ru Mulder opent de revue. Ook de zang van Jo Remy de luisteraars welbekend van de V.A. R.A.-microfoon viel in den smaak. De décors waren eveneens goed verzorgd, wat geen verwondering wekt als men weet dat ze ontworpen zijn door Hahn, Van Raem- donck en Funke Küpper. In dit program treedt ook op Willem van Iependaal, en hij had een niet onverdiend applaus in ontvangst te nemen. Want deze man is een ras-volkskunstenaar. Van Iepen- daal's teksten zijn heel eenvoudig, zoo voor de vuist weg. Hij neemt geen blaadje'voor den mond en zegt, dikwijls sterk cynisch, precies waar het op staat. Deze kunst is absoluut pretentieloos en de melodietjes eveneens. En d&t is het juist wat hier zoo wèldoend werkt de eerlijke eenvoud We zullen wel niet de eenigen zijn geweest die, thuisgekomen, een kwartiertje zjjn gaan bladeren in die fijne (bij onze boekhandels verkrijgbare) bundeltjes Eén enkele critische opmerkingde slot scène is heel geestig, maar minder gescnikt om als besluit te dienen. Iets dat wat meer lijkt op een finale of op een epiloog zou daar meer op zijn plaats zijn. Bovengrondsche geleidingen. Meer dan ooit is het thans, hij de zoo zeer verminderde werkgelegenheid een eisch, dat de natuurlijke gegevens van Vlissingen tot meer zakelijke en volle exploitatie worden gebracht. Door onze uiterst typische ligging met het steeds boeiende uitzicht op de druk bevaren Schelde zijn onze concurrentie-mogelijkhe- den tegenover andere badplaatsen aanwe zig, mits bij energiek en juist beleid. De V.V.V. heeft allereerst getracht haar werk op een gezonde basis op te bouwen. Nummer één is dus logisch de stad zelve. Wat er geboden wordt en den toerist wer kelijk trekt, moet af zijn, moet den toets der critiek kunnen doorstaan. Vandaar de propaganda voor een vereenigden, en vooral netteren, boulevard langs den geheelen wa terkant, waarop thaus de werkverschaf fing te concentreeren ware de appreciatie voor verbetering in het stedelijk aspect, vooral door plantsoenaanleg en een beteren bouwstijl; de strijd tegen den zoo buitenge woon ontsierenden draden rommel in de lucht en het ageeren voor het behoud van Walcheren's Schoon. Inzake bovengrondsche geleidingen is het bestuur der V.V.V. opnieuw in correspon dentie getreden met het bestuur der PZEM, daar alle instanties van harte en daadwer kelijk moeten medewerken om van vreem delingenverkeer te maken, wat er van te maken is, aangezien het een der weinige bronnen is, die nog vloeit. Vooral op den boulevard met de,a.h.w. aan palen veran kerde huizen en op sommige pleinen is de aanblik uitermate slordig.. Het bestuur der PZEM heeft opnieuw bevestigd, dat ze zijn toezegging tot geleidelijk onder den grond brengen van de bovengrondsche geleidin gen gestand doet, doch verwees tevens naar den nieuwbouw langs de Walchersche we gen, waaraan de bezoeker ongetwijfeld aanstoot zal nemen, Inderdaad wel is te betreuren, dat door de bevoegde autoriteiten niet meer paal en perk wordt gesteld' aan de nog steeds voortschrijdende lintbebouwing, waardoor onze zoo mooie en vermaarde Walchèrsche wegen ten zeerste lijden. Wie Walcheren ziet als één badplaats, moet hopen, dat hier nog'tijdig ingegrepen wordt, al was het maar uit eën zakelijk exploitatie-oog punt. Heel Zeeland immers zal, bij de al- gemeene, sterke daling der inkomsten, steeds meer op vreemdelingenverkeer aan gewezen wordpn. Dan moet men ook sa menwerken, zich inspannen en de waarheid willen zien. Waar wij toch V.V.V.-werk bespreken, willen wij ook nog vermelden, dat men aan het werk is een nieuwen, attractieven folder voor te bereiden. Pogingen worden gedaan om gemeenschappelijk uit te komen op de a.s. tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam. Op meer dan één wijze zal geprobeerd worden Vlissingen gedeeltelijk in te schakelen in het verkeer naar en van Brussel, ter gelegenheid van de a.s. wereld tentoonstelling, terwijl op de tentoonstel ling zelve ook gepoogd zal worden reclame voor Vlissingen of Walcheren te maken. Bestudeerd wordt Ook de mogelijkheid van organisatie eener provinciale V.V.V., waar bij de locale V.V.V.'s ongewijzigd blijven bestaan. Deze tijden"toch maken meer sa menwerking en er op uit trekken noodig, dan de gemakkelijke jaren, die nu eenmaal voorbij zijn. Fier fen Hüs. De Friesche vereeniging „Fier fen Hüs" verzoekt ons opname van het volgende Snjeontejoun o.s. jowt it Selskip „Fier fen Hüs", Middelburg, Vlissingen, hjar bü- tengewoane gearkomste wherby it Selskip „Friso" fen Rotterdam ut blijspel spilet „Postbus 4". Nei 't wy er fen heart hawwe yn büten- gewoan fleurich stik wher 't hja yn Rot terdam tige sukses mei hawn hawwe. We hoapje det folie Friezen dizze joun yn de Vergenoeging hjar vermeitsje schille. Sjoch far f jirdere bizonderheden de atvertinsje yn dit blèd. Bedekte bedelarij. Gistermorgen heeft een ambtenaar van politie een jongeman van elders aangehou den, die zoogenaamde bedelbriefje3 aan de huizen van de ingezetenen uitzette. Naar wij vernemen neemt het aantal van dergelijke bedelaars, die bovendien door hun onbehoorlijk, optreden den ingezetenen veel last berokkenen, den laatsten tijd aanmer kelijk toe. Het is steeds onvoorzichtig van ingeze tenen om aan deze lieden een gave te offe ren, daar toch nimmer is na te gaan of de gift voor hen noodig is of dat deze op de juiste wijze wordt besteed. Gevaarlijke weggebruiker. Door de politie werd gisteren een man aangehouden en naar het bureau gebracht, die onder den invloed van alcoholhouden den drank verkeerend op een rijwiel reed, waardoor het veilig verkeer op den open baren weg in gevaar werd gebracht. Tegen den man werd proces-verbaal op gemaakt. MIDDELBURG Premieverlaging Ziektewet. De Raad van Arbeid te Middelburg be sprak in zijn laatste vergadering de resul taten van de bijna 5-jaarlijksche periode, waarover de Ziektewet heeft gewerkt en de zeer gunstige financicele mogelijkheden van de ziekenkas. Algemeen werd het mogelijk en gelet op de bijzondere moeilijke tijdsomstandig heden noodzakelijk geacht, premiever laging te bevorderen voor de belangheb benden, die bij den Raad van Arbeid het ziekterisico hebben ondergebracht. Waar vrijwel algemeen de uelft der pre mie door den werkgever, de andere helft door den arbeider wordt betaald, is ver laging zoowel in het belang van den werk gever ais van den arbeider. De totale reserve per SI December 1933 bedroeg 101.625.08 deze zal per 31 Dec. 1934, volgens voorloopige, vrij nauwkeu rige en veilige raming, aangegroeid zijn de garantie" van een product, teteid onder de strengste controle. Eet» waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Bami te maken. Een belofte, voor een smakelijk maat waar groot en Hein van zuilen smullen? VERSCH GEKARND ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAÏ 10 15 20 25 ct. p- half ons met rond 25.000 tot 126.625.08. De rente van deze som vormt een jaarlijksche stille reserve bij het premiebedrag, voor dekking van alle onkosten en uitkeeringen van de ziekenkas benoodigd. Deze veiligheidsfactor bedraagt, in procenten van het loonbedrag uitgedrukt0.18. De premie bedroeg over 1933 en 1934 2.3 %y 3.4 en 4.9 Deze twee laatste premiepercentages zijn vastgesteld voor enkele bedrijven, welke in het gebied van den Raad van Arbeid Middelburg vrijwel niet voorkomen, of niet bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid Middelburg zijn aangesloten. Voor de werkverschaffing be- d oeg de premie over 1933 8 en met ingang van 1 Januari 1934 5 Voor het gewone ziekterisico (zonder werkverschaffing) werd in 1933 van het netto premiebedrag uitgegeven voor Ziekengeld 40.18 Tministratie- en controlekosten 17.11 Wettelijke reserve, rentezegels en en prophylaxefonds 7.13 64.42 Van het nettopremiebedrag, voor de werkverschaffing ontvangen, werd in 1933 uitgegeven voor Ziekengeld 11.54 Administratie- en controlekosten 12.38 Wettelijke reserve, rentezegels en Prophylaxefonds 3.36 27.28 Volgens de verkiegen uitkomsten kan veilig volstaan worden met een premie van 1.7 wat vergeleken met de tot dusverre geldende premie van 2.3 een zeer be langrijke verlaging beteekent. Ook de pre- miën van 3.4 eu 4.9 kunnen worden verlaagd tot 2.5 en 3.6 De premie voor de werkverschaffing kan worden gehalveerd en worden gebracht op 2.5 Op grond van de vorengenoemde over wegingen heeft de Raad van Arbeid daar om aan den Minister van Sociale Zaken verzocht premieverlaging, als hierboven is a: agegeven, te willen bevorderen, daarbij aanvoerende dat in deze zeer moeilijke tijds omstandigheden de bedrijven niet hooger mogen worden belast dan strikt noodzake lijk is en ook van de arbeiders mede ge zien de plaats gehad hebbende loonsverla gingen geen hoogere premiebij dragen mag worden gevorderd dan ter dekking van htrisico noodzakelijk is. Een protest vergadering". De onderwijs-centrale houdt morgenmid dag 3 uur in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een protest-vergadering tegen de herclassificatie. Als sprekers treden op de heeren H. G. Bon, voorzitter van het N.O.G. en A. P. Jungcurt, secretaris der Unie van Chr. Onderwijzers. De nood in het kappersbedrijf. In het café „de Eendracht" te Middel burg wordt Dinsdag a.s., des avonds 9 uur, een openbare vergadering gehouden van de afdeelingen Middelburg en Vlissingen van den Ned. Kappersbond. Als spreker treedt op de heer J. G. Goor- ling te Amsterdam, met het onderwerp „De nood in het kappersbedrijf, de oorzaak en de middelen ter verbetering". de OOST- EN WEST-SOUBURG 40-jarig bestaan School met den Bijbel. Gisterenmiddag was het feest voor d. leerlingen van de School met den Bijbel. Het was dan ook in „Rehoboth" een drukte, van belang. Schoolkinderen, die met mi/de hand onthaald worden zijn zoo'n dag in een stemming, die zfl naderhand nog vaak aer- denken eh bespreken. Als aandenken aa;j

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1