500 300 25 EERSTE BLAD T128wl Je •No.268' 73e Jaargang 1934 DINSDAG Uitgave: firma F. HI HE HEIDE It, UilsM SI-N, llissiniti. Iiltl. IS. Fistiiktnim (Kil 13 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENÏEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen.: 1 drukker, behanger, 37 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 17 metselaars, 25 opper lieden, 48 schilders,, 10 stucadoors, 91 tim merlieden, 8 ververs, 3. betonwerkers, 8 op zichters, 2 machinaal-houtbewerkers, 8 meubelmakers, 6 politoerders, 5 stoffeer ders, 1 kapper, 4 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 531 metaalbewerkers, 9 drankbereiders, 18 brood-banketbakkers, 1 kok, 5 slagers, 1 tuinman, 12 magazijnbe dienden, 2 reizigers-agenten, 5 winkelbe dienden, 5 chauffeurs, 12 kellners, 46 ïoo- pers, 4 portiers, 3 sleepers, 30 transport arbeiders, 23 kantoorbedienden, 3 teeke- naars, 2 musici, 5 onderwijzers, 46 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen, enz.) en 119 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouwen, 5 kan toorbedienden, 1 huishoudster, 6 dienstbo den, 8 werksters. Totaal 1188 ingeschrevenen, waarvan 92 in de werkverschaffing. Vorige week 1082 personen. Alzoo een vermeerdering van 106 werkzoekenden. Technische proefvaart motorschip „Bosehfontein". Het tot motorschip „Boschfontein" her doopte stoomschip „Nieuwkerk" van de Vei*. Ned. Scheepvaart Mij. te 's-Graven- hage, dat aan de Kon. Maatschappij „de Schelde", een verbouwing heeft ondergaan, heeft gisteren een technischen proeftocht gehouden. Na afloop hiervan is het schip op de reede alhier voor anker gegaan. Kruis of Hakenkruis. Voor de afdeeling Vlissingen van den Ned. Chr. Vrouwenbond trad gisteravond als spreker op ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant alhier, met bovenstaand onderwerp. Alle eeuwen door, aldus spreker, heeft naast het kruis van Golgotha een ander teeken gestaan, door menschen daar gezet om het eenige teeken, waardoor de wereld gered worden kan te verdringen. In den tijd van het vroege Christendom staat naast het kruis de Joodsche ster. Later de Romeinsche adelaar, nóg later de halve maan van het Mohammedanisme. In onzen tijd weer andere teekens Sikkel en hamer van het bolsjewisme en het hakenkruis van het nationaal-socialisme. En altijd wordt de mensch voor de keus gesteld Welk teeken Wij willen thans naast elkaar zien een oogenblik het Kruis en het hakenkruis en nagaan, welke gedachten er liggen achter het hakenkruis, symbool van een beweging, die niet aan onze grenzen is blij ven staan. Geen beweging is te verstaan, zonder dat doorgedrongen wordt tot den leider en zijn persoonlijkheid. Zop komt spreker er vanzelf toe in groote lijnen het leven na te gaan van den man, die in Duitschland de ziel van het nationaal-socialisme is.:. Adolf Hitler. In het licht werd gesteld, hoe Hitier vooral in zijn Weenschen tijd in aanraking kwam met de sociale kwestie en hoe hij tegen de terreur van de roode vakbeweging in opstand kwam. Hier ligt de oorsprong van zijn afkeer van de sociaal-democratie en hier is ook ontstaan zijn afkeer van de Joden, voor een deel uit hun optreden te verklaren. Spreker schetste verder het leven van dezen merkwaardigen man, liet zien langs welke wegen hij kwam tot de hoogste staatsambten, hoe door zijn arbeid de N. S. H. A. P. groeide en zijn optreden in Ruitschland in den eersten tijd van zijn kanselierschap. Verder vertelde spreker hoe men sinds dien in Duitschland gelooft, dat de bewe ging van Adolf Hitler een levensvernieu wing is zooals dat volk sedert de dagen van de reformatie niet meer beleefd heeft. De groote misdaad, zegt men, aan het Dult- sche volk begaan is deze, dat -men heeft getracht den Duitschen mensch te ontwor telen. Internationalisme, wereldgeweten en volkerenverzoening zijn nooit uit de Duit- sche ziel voortgekomen. De behoefte aan strijd, het gevoel van eer, de vrijheidsge dachte, zijn de bladeren van den Duitschen boom. Het ras is een van God gegeven vorm. Jezus zei.de nietHeb de menschheid lief, maar heb uw naaste lief en uw naaste is de volksgenoot. Voor den Jood spreekt Jacob, maar de Duitscher sympathiseert meer met Ezau. Alles moet meewerken om het ras zuiver te houden, in de eerste plaats de vrouw, maar dan ook de vrouw. Waar alles zich vernieuwt, moet ook de kerk zich vernieuwen. Ze moet meewerken het ras zuiver te houden. Geen gemengde huwelijken (Joden-christenen en Duitsche christenen) inzegenen. Vele plaatsen van het O. T. worden voor het Duitsche besef onverdragelijk geacht en er is het uitzien naar een tweeden Luther, die met koene hand uit den Bijbel schrapt, alles wat het Duitsche bewustzijn beleedigt. Na zoo enkele hoofdgedachten van het Duitsche nat.-socialisme in onze dagen ge- teekend te hebben, wilde spreker eindigen met een woord van critiek. Die kan niet scherp genoeg zijn. Geen rijk kan bestaan als het gegrond wordt op wetten van haat. De vrijheid van geweten is zoek. Spreker toonde dit met voorbeelden aan. Maar het allerergste is, dat het derde rijk in Duitsch land de plaats inneemt van het Kruis. Dat het hakenkruis het Kruis van Gölgotha verdringt. In heel de gedachtengang van het nat.-socialisme in Duitschland is geen spoor te ontdekken van den Christus en daarmee is het veroordeeld. Het is indroevig, als men het bloed, dat in óns vloeit, hooger stelt dan het bloed, dat voor ons gevloeid heeft op Golgotha. Langs moeilijke wegen wordt de mensch heid geleid, maar wij behoeven niet te wanhopen, daar Christus zal overwinnen. De druk bezochte bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze door de presidente geopend en door ds. De Kluis met dankge bed besloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De 100.000ste inwoner van Eindhoven met zijn vader en moeder. De Engelsche gezant legt een krans neer op het graf der Britsche oorlogsslachtoffers op de begraaf plaats te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van de herdenking der wapenstilstand. De wielerbaan in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam wordt afgebroken. Jacob Hamel bereidt met zijn kinderkoor een grootsche zanghulde voor ter gelegenheid van de te rugkomst der „Uiver"-bemanning in het vaderland. Een nieuw troepenhuis der Amsterdamsche padvinders wordt ingewijd. De Kunstijsbaan in Amsterdam nadert haar voltooiing. In de Scheveningsche haven liggen duizenden tonnen haring te wachten op vervoer naar Polen. Jachtrit van de Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging. De verzorger van het Amsterdamsche Aquarium aan zijn dagelijkschen arbeid. Op 12 November veertig jaar in dienst. Na- jaarstentoonstelling van Schilderijen in Am sterdam. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte voor de zending. De alhier gehouden collecte voor de zen ding heeft opgebracht 581.23. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie bij Kleinjan, Beciusstraat 28 belastingplaatje bij P. Schunselagr, Aldegondestraat 18 kip bij L. Wisse, Kit- themschestraat 19. MIDDELBURG Herdenking van den wapenstilstandsdag. Alle zitplaatsen in de Luthersche kerk te Middelburg waren gisteravond bezet toen aldaar 'n wapenstilstandsherdenking plaats had, waarbij de leiding van den wijdings- dienst in handen was van da. A. J. van den Ban, predikante bij de Doopsgezinde ge meente te Vlissingen, die de bijeenkomst met gebed opende en sloot. Als eerste spreker trad op ds. C. F. Nolte, predikant bij de Luthersche gemeente te MiddelburgVlissingen, die zeide, dat men bijeen is om te gedenken hoe er in Novem ber 1918 een einde kwam aan het bloedver gieten en vernielen gedurende vier jaar. Op den wapenstilstand volgde de vrede. Dit was zeker aanleiding tot blijdschap. Maar spreker vroeg of er wel werkelijke vrede is. Wangunst, imperialisme en dergelijke voeren weder naar den oorlog. Dit moet spreker constateeren met grooten weemoed en leed. De kans op blijvenden wereldvrede is thans zeer gering en niemand minder dan H.'M. de Koningin moest in de jongste troonrede wijzen op de toenemende bewa pening van alle naties en uitlatingen van personen als Mussolini zijn ook weinig hoop gevend. En toch is het zoo gewenscht, dat er aan al die dingen een einde komt. Spreker heeft dit nog weer eens gevoeld bg een bezoek aan de slagvelden rond Ver dun, en hij wees op de berekening van Amerikaansche speurders, waaruit bleek, dat de jongste oorlog 8 maal erger was dan alle oorlogen sedert 500 jaar voor Chris tus. Deze oorlog was er een om macht en handelsvoordeelen en niet zooals de SO-ja- rige oorlog een bevechten van gewetens vrijheid. Velen vroegen zich af of God dit nu alles goed vond en wendden zich af van den godsdienst. Maar de menschen deden beter zelf schuld te belijden en in de eerste plaats geldt dit voor de machthebbers. Alle men schen moeten in zich voelen den oprechten vredeswil. Vaderlandsliefde is goed, maar mag niet leiden tot nationalisme, tot het zich inbeel den, dat het eigen volk het beste is. Mejuffrouw da. Van den Ban stelde de vraag of God den oorlog heeft gemaakt en of God den oorlog wil. Als God den oorlog wil, dan is de oorlog geoorloofd en moeten wij er allen aan medewerken. Maar als God den oorlog niet wil, dat moet men mede werken om hem te bestrijden. Men bestrijdt toch ook misdaad, diefstal en leugen. Het hart komt in opstand tegen de gruwelen van den oorlog en wat de gevolgen er van zijn. Als men iemand verliest door een plotselingen dood, bijv. tengevolge van een ongeluk, is het verschrikkelijk, maar hier geldt het honderden en duizenden tegelijk. Allés wijst er op, dat God den oorlog niet wil. Thans herdenkt men den wapenstil standsdag alom, maar ook moet men een nieuwen oorlog trachten te voorkomen en dit kan men doen door den vrede steeds in het hart te dragen en dit alom te toonen, ook in eigen omgeving. Men moet elkander steunen in de Vredesgedachte. Men moet samenbrengen hen, die vrede willen. Zij die oorlog willen, vinden elkaar toch wel. Behalve van deze beide pakkende en met overtuiging uitgesproken redevoeringen hebben de aanwezigen genoten van de de clamatie van mevrouw E. J. van den Broe- ckede Man uit Aardenbürg, die fragmen ten heeft voorgedragen uit het nieuwe boek van den Vlaamschen schrijver Franz de Backer, die in zijn werk nog eens de ge- heele geschiedenis van den strijd, dien Bel gië heeft gestreden te boek heeft gesteld, die niet nalaat om de emoties naar voren te brengen, die de mannen.aan het front hebben doorgemaakt en deze scherp te doen uitkomen, maar die daarbij ook het ontee- rende van het oorlogvoeren naar voren brengt. Een werk, dat vooral ook in dezen tijd als waarschuwing gelezen mag worden en dat de begaafde spreekster zoo mooi heeft weten te vertolken. Of is het bijv. niet juist gezegd, dat de onbekende soldaten niet liggen in Brussel- schen grond, doch bij den Yser en op an dere slagvelden. Is de afschuw van de sol daten voor hun werk niet mooi geschil derd. Evenals het uur, waarop dan einde lijk het uur van den wapenstilstand slaat. Mevrouw Van den Broecke heeft ten slotte met groote overtuiging alles wat in het boek staat als waarschuwing tegen den oorlog, als afschuw van het wapengeweld, nog met enkele woorden onderstreept. Het geheel was een stemmige herinne ring aan den Hen November 1918. Gezamenlijk is gezongen Ps. 72 2 en 4 Gezangen 216 1 en 3, 245 2 en 274 1 en 5. Domeinen. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofdop ziener der domeinen voor de provincie Gel derland en Overijssel, ter standplaats Nij megen R. Hettemma Hzn., thans opziener der domeinen te Middelburg. BIGGEKERKE Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van burgemeester Simonse, voltallig. Naar aanleiding van de vastgestelde sa- larisregeling, worden de pensioensgrondsla gen vastgesteld voor den burgemeester op 1650, secretaris 1450, ontvanger 520. Besloten wordt de kosten van het bezoe ken van werkloozencursussen door perso nen uit deze gemeente, zijnde 45, voor rekening der gemeente te nemen, niettegen staande deze kosten zeer zijn tegengevallen. Besloten wordt in het vervolg de voorwaar de te stellen, dat eerst overleg met het ge meentebestuur wordt gepleegd. Van Ged. Staten is opgaaf ontvangen van de jaarlijks verschuldigde kosten van on derhoud van den provincialen weg, zijnde 85.14, terwijl van het kapitaal voor tol- afkoop ad 8900 aan de provincie moet worden terugbetaald 8185. Besloten wordt het restant in effecten te blijven beleggen. Besloten wordt verlenging te verzoeken van de afwijking tot instandhouding van éen ogenbare school. Aan J. Jobse wordt een verhooging van daggeld toegekend tot 2.30, zulks in ver band met het verhoogde pensioenverbaal In de toelichting bij een ontwerp-steun- regeling deelen Burg. en Weth. mede, dat wegens gebrek aan werkobjecten is overge gaan tot vaststelling eener steunregeling, zonder subsidie van het rijk, daar van die zijde eerst bij een uitgaaf van 2000 iets te verwachten is. In deze regeling worden de volgende normen voorgesteld gehuw den 6, plus 50 cent voor hoogstens 5 Kirj deren beneden 14 jaar ongehuwden 5 per week. Een huurtoeslag van 50 der huur boven 2 tot een maximum van 1 per week. Aftrek geschiedt voor ongeorgani seerden 50 cent per week 2/3 van het in komen der gezinsleden en 2/3 van andere zuivere inkomsten 75 cent per gemet in gebruik zijnd bouwland, uitgezonderd de eerste 100 roeden 1.20 voor eiken vollen dag loondienst 1 voor een woning, vrij van schuld en 0.50 bij gedeeltelijke be lastbaarheid. Van spaargelden e.d. moet het boven 200 aanwezige bezit worden gebruikt. De heer P. Janse acht den huurtoeslag voor deze gemeente van zeer weinig belang, daar de huren over het algemeen niet boven 2 uitkomen. De voorzitter meent, dat zij die een hooge huur betalen, zonder dat dit hun schuld is, de toeslag meer noodig heb ben dan de lagere. Een voorstel van den heer Janse, om de huur op 1.75 te bepa len, wordt niet gesteund. Tegen den aftrek voor gebruik van land maakt de heer P. Janse érnstig bezwaar, daar landgebruik tegenwoordig niet veel winst oplevert. De voorzitter meent, dat dit jaar toch nog wel eenige winst is gemaakt en er valt niet te ontkennen dat zoo iemand in een beteren welstand verkeert. Na nog eenige discussie werd de voorge stelde steunregeling goedgekeurd. In behandeling komt een regeling tot plaatsing van arbeiders in het bedrijf met steun van de gemeente. Deze houdt in, dat als werken zullen gelden grondverbete ring, delfgrond spreiden, draineeren, dor- schen met de hand en tarwe wieden, tot Mei. Het dagloon bedraagt tot Maart 1.65, daarna 1.75, terwijl door de ge meente een toeslag wordt gegeven tot Maart van 65 cent en na Maart van 75 cent per dag plus de sociale lasten. Deze regeling wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vastgerteld wordt een verordening, rege lende ontheffing van de wettelijke bepa ling, gedurende den tijd, dat de straatver lichting is ontstoken. Bij de behardeling der begrooting voor 1935 wordt een post geraamd voor vernieu wing van het schuurtje aan de veldwach- tersworing. Een alarmsysteem voor de brandweer kan, hoe nuttig overigens ook, niet worden bekostigd. Het belastinghoofdstuk geeft een droevig beeld van de gevolgen van de instelling van het werkloosheidssubsidiefonds. Was de be grooting sluitend te krijgen zonder belas- tingverhooging, door deze maatregelen wordt ruim 4000 van de inwoners aan belastingopbrengst genomen. Het gevmg hiervan is, dat besloten wordt tot verdub beling van de opcenten op de grondbelas ting en deze te brengen op 80 en 20, tot verhooging van de opcenten personeele be lasting van 70 tot 145, tot invoering van 45 opcenten gemeentefondsbelasting en 15 opcenten vermogensbelasting. De begrooting sluit ten slotte met een „onvoorzien" van 386. Besloten wordt den werkloozen te steu nen met 1.25 per dag tot den aanvang van de uitkeering uit de werkloozenkas. GOEDKOOPSTE Ufa Tf TELE FUN KEN /IfyJblW Vraagt 'r/l'chtïnqon bi) de T&efunksm <Jwvïce Stations iifMum Vertrokken: C. H. F. Ploegaert, naar Groede R. de Kesel, naar Hoofd plaat W. C. Weeda, naar Schoondijke C. L. de Buck, naar Amsterdam D. C. de Ruijsscher, naar Hoofdplaat L. J. Verde- gem, naar Sas van GentA. J. Mussehe, naar IJzendijke C. E. de Causmaecker, naar Goes. AAGTEKERKE Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale. De minister van economische zaken heeft o a. benoemd tot lid van de zuivel-staats- cc Tissie J. Bosselaar te Aagtekerke. BRESKENS Directe belastingen. De heer C. J. Koster, kommies 2e klasse bij den dienst der directe belastingen en dienstgeleider te Breskens wordt met in gang van 1 December overgeplaatst naar Bath. Een arm gebroken. Bij het verlaten van het voetbalveld kwam de jongeman J. D. zoo ongelukKig te vallen, dat hij een arm brak. BIERVLIET Loop der bevolking. Over de maand November. I n g e K o m e n C. J. Faas, Neuzen H. C. Leenhouts, van tü. GOES Bijbeltentoonstelling. Gisterenmiddag is de Bijbeltentoonstel- ling, die tot en met vanavond in de Groote kerk wordt gehouden, en die is georgani seerd door'de afdeeling Beveland-Zuid van het Ned. Bijbelgenootschap, in een samen komst met afgevaardigden en genoodigden geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op de beide wethouders van Goes en den gemeentesecretaris," tal van predikanten uit Goes en de omgeving, kerkeraadsleden enz. Daar de voorzitter der afdeeling, ds. Homburg, ziek was, werd de bijeenkomst geopend door den secretaris, ds. J. A. Raams van Kloetinge. Deze wees, na een hartelijk welkomstwoord, op den veelom- vattenden en gezegenden arbeid van net Ned. Bijbelgenootschap, een arbeid die ten volle onze belangstelling waard is. Veel werk in het Koninkrijk Gods vraagt onze aandacht, maar het belangrijkste van ailes is toch de verspreiding en het uitgeven van het Woord Gods. Daarom zijn we aan het N.B.G. veel dank verschuldigd. Spr. hoopt dat de tentoonstelling moge slagen en dat de belangstelling voor den Bijbel steeds grooter moge worden, opdat velen mogen komen uit de duisternis tot het Licht. Op verzoek van ds. Raams sprak hierna wethouder Van Melle de openingsrede uit. Spreker deelde mede, dat de burgemeester door drukke bezigheden was verhinaerd hier tegenwoordig te zijn. Namens Burg. en Weth. betuigt spr. zijn warme sympathie voor de gedachten die aan 'een tentoonstelling als deze ten grond slag liggen. Helaas is voor velen de JBgöel nog onbekend. En toch is zoo waar wat Walter Scott op zijn sterfbed zei, dat er maar één Boek is. De Bijbel ontdekt ons aan onze zonden, spreekt ons van Gods gerechtigheid en barmhartigheid en wijst zondaren den weg tot redding. Veel heeft het N.B.G. in de 120 jaren van zijn bestaan gedaan aan vertalen, drukxen en verspreiden van den Bijbel. Het is een arbeid die onze hoogste waardeering waard is. Deze tentoonstelling geeft een indruk van dat veelomvattende werk. Met de bede dat Gods zegen op haar moge rusten ver klaarde spreker de tentoonstelling voor ge opend. Ds. D. E. Boêke, secretaris van het N.B. bracht eerst dank aan de heeren kerk voogden voor het afstaan van het kerkge bouw. Sommigen, aldus spreker, zeggen dat de Bijbel het laatste is, wat ze moeten tentoon stellen, maar toch blijkt dat de belangstel ling voor tentoonstellingen als deze overal groot is. Het N.B.G. heeft veel werk gedaan om den Bijbel &an ieder te brengen in de eigen taal. De 30 vertalingen die op de Indische tafel liggen vertegenwoordigen alleen meer dan een eeuw arbeid. Spr. hoopt dat deze Bijbeldagen te Goes voor menigeen tot een zegen zullen zijn. Nadat spr. in gebed was voorgegaan, gaf hij een toelichting op het tentoongestelde. Op de eerste tafel vindt men in hoofdzaak Mediaan-bijbels in verschillende bindwijzen, sommige in zwaar leer, en verder o.a. de bekende gulden-bijbel, maar ook de kleine ■ifgaafjes van 5 cent (afzonderlijke bijbel- ool:v°s). Op de tweede tafel liggen vooral Dessen-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1