500 300 150 100 25 Boek ÏO NOVEMBER 72e Jaargang - 1934 UitgaveFirma F. VAN BE VELDE Jr., Walstraat 58-60, ïlissingen. Telef. 18. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, oitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD De Sint Nicolaaswedstrijd voor kinderen. ^GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCüSMfUÏÏS Boekhandel D'HUY ■^O.20ö' VllSSINGSCHE COURANT ABüin .uNTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. /3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij ah .1 speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. leucu cgi I meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels tl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken vo.or gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij.verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. De Redactrice van onze Kin dercourant. vestigt de aandacht van haar jonge, lezeressen' en lezers op den Intèrëssahjép 'Sint Nicolaaswedstrijd' voor kinderen, welke in het nummer van heden wordt aangekondigd. Er zijn 15 mooie prijzen uit geloofd met een fototoestel als hoofdprijs. DEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Viissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat nabij hét voor malige verdedigingswerk Kijkduin op 12, 13 en zoo noodig op 14 en 15 November a.s., op 12 November h—17 h en op de andere dagen van 9 h17 h, schietoefeningen zul len worden gehouden. De onveilige sector wordt begrensd door de richtingen Kijkduin-Verkenningston Mo lengat en Krjkduin-Verkenmngston' West gat, straal van den sector 16 km. Eiken dag wordt een uur voor den aan vang der schietproeven op het vyerk Kijk duin een roode vlag geheschen en na afloop der proeven neergehaald. Viissingen, 10 November 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Algemeen debat. De voornaamste partijen hebben hun rede al gehouden. Er waren nu nog eenige restanten. In totaal kan de Regeering tevreden zijn over de debatten. Er is wel terdege een groot deel van de Kamer-dat in hoofdzaak het beleid der Regeering 'goedkeurt en dus wil steunen. Het gaat alleen om diverse details waaromtrent meenmgsverschil be staat. De Regeering ziet het geheel in on derling verhand, de leden der Kamer zijn dikwijls te zeer geporteerd voor eén onder deel en verliezen dan het geheel wel eens uit het oog. Voor de ergste critici is het vraagstuk der werkloozenzorg de hoofdzaak. Voor de Regeêring is dit ontegenzeggelijk ook heel belangrijk, maar zij maakt het niet los van het geheele beleid. Met het alles beheerschende beginsel, dat het budget moet sluiten gaat ieder lid ac- coord. Voor devaluatie schijnt ook niemand te gevoelen. Dit eenmaal aanvaard, is het de vraag hoe krijgen wij het budget geslo ten Belastingverzwaring acht de Regee ring onmogelijk en dus moeten de uitgaven naar omlaag. De eenige uitzondering is de heer Kersten, die weer de oude koek ver kondigde, dat de oorzaak van de crisis ligt in de godsdienstloosheid der bevolking en de nalatigheid der Regeering om daar tegen in te gaan. De boeren protesteeren volgens dien afgevaardigde tegen de regee- ringsmaatregelen en tegen de sociale ver zekering. Wie zou hen wel het meest in die protesten stijven De Regeering trad ook niet genoeg tegen de revolutie op, vond de heer Kersten. Zou ze dan ook niet tegen dezen afgevaardigde moeten optreden Het is al eerder betoogd, dat de houding van dezen afgevaardigde in kiezerskringen verre van nationaal is te noemen. Het verzet in vele gevallen is een theologisch dispuut, waartegen natuurlijk geen kruid is gewassen. Eenige contingenteeringsontwerpen lok ten eenig debat uit. Aal en paling, veekoe ken en manufacturen, rijwielbanden en nog meer-kreeg een beurt. Bij da rijwielbanden kwam er zelfs een amendement om den in- -voer tot 75 van den. hasis-invoer toe te laten.. De voorsteller, de 'heer Vèrvo<?ren, 'bleek echter alleen te staan met dit voor- ,stel. Nadat npg de heer Bongaerts hulde had gebracht aahhet. financieele beleid dër.Re- geeringi en hij. verklaarde zich voor het 'behoud van- den gouden standaard en vóór •de instelling-van; een Ihdustriebank, heeft .minister Colijn een begin gemaakt met zijn .antwoord. Hij verklaarde dat de Regeering geen: amnestie voor de: muiters: in In die kan bevorderen. Een Ihdustriebank kan de Rë- geering'niet -aanvaarden.Nogmaals ver- .klaarde de Régeeririg" zich 'tegen de deva luatie. Nederland heeft zich'bij- de gewijzig de omstandigheden aan te' passen. Dé steun regeling is hier- te- lande beter- dan ergens ielders, maar öp herstel van fouten en on billijkheden blijft de Regeering bedacht. Het defensiebeleid zooveel'als 'het inter nationaal beleid heeft "dé Minister kort' ver dedigd. 'Bij de -betrekkelijke hoofdstukken komen die punten weer terug." Dinsdag voórtzétting.- De gasvoörziening. Onder de rubriek Provinciale Staten in dit nummer is opgenomen hét voorstel dat Ged. Staten aan de Prov. Staten gedaan hebben inzake het aandeel dat de provincie zal nemen in de op te richten N.V. Zeeuw- 'sche Gas-Maatschappij. Ned. Herv. Piaconessen-Vereeniging. Kunstavond. Britannia De tweede helft van deloopende week staat in het teek en van het verzamelen van pecunia voor de Ned. Herv. Diaconessen- Vereeniging. Dank zrj de spontane mede werking van verschillende dames en heeren was het mogelijk geworden in het werk plan, dat tot verwezenlijking van het ge stelde sympathieke doel mo„t leiden, een kunstavond óp te 'nemen, en zoo was dan Vrijdag de prettige kurzaal geheel gevuld met een wachtende schare, toen de heer B. Vleugels het programma opende met een cello-sonate in g kl. t. van Handel, welke door hem met muzikale zeggingskracht en in prijzenswaardige samenwerking met de pianiste, mevr. VerheijdenWind, werd wedergegeven. Het muzikale gedeelte bestond voorts uit vocale nummers. Door mevr. Van WoelderënSprenger mezzo-sopraan werden met den heer dr. H. van der Kamp (bariton), met overtuigende voordracht, welke ons zielkundig medevoerde, duetten van "Rheinberger (Nun wird es stil! auf Erden, Abschied, Am Kamin), Sinding (Ach, dass ewig hier die Liebe, 'Grim ist der Jasminenstrauch, Deine Liebe) en Hen schel (Gondoliera) vertolkt, daarbij knap aan den vleugel begeleid door mevr. Wol- tersHazeü. De hoofdschotel bestond uit Rheinberger's Turksch Zangspel „VomGol- denen Hörn" voor soli, koor en piano. Zoo wel solisten (mevr. Van Woelderen en Ge heeren Van der Kamp en Matzinger) als koor een keurtroepje hebben deze melodieuze, karakteristieke compositie, wel ke inderdaad eischen. stelt, fameus en sug gestief gezongen, zoodat wij groote waar deering gevoelen voor de wijze, waarop de vocalisten zich van hun taak gekweten hebben. Het geestige duet voor sopraan en bas „List" en het ontroerend mooie koor „Perle" waren, evenals de erotische bas- solo „Leuchtkafer", beslist te loven, terwijl mevr. Verheijden alleszins loffelijk, ook in de illustratieve deelen, de piano-partij ver vulde. Ter afwisseling vergastte mevr. Rühl Petri op enkele declamaties, waarmede zij door haar sfeer-scheppende voordracht, welke getuigde van zuiver begrip, het audi torium ten zeerste heeft geboeid. We be luisterden „Aus Sturmes Not" van Julius Wolff, „Ave Caesar, Morituri te salutant" van Karl v. Gerok, „Groszmütterchen" van Marie Harrer", „Keukenjammer" van Sa muel' Falkland en „Ode aanvan Julia Frank, -zoowel het dramatische en lyrische als de humor vertegenwoordigd waren. De rake, geestige voordracht van het Falk- landje en de Ode hebben ons al bijzonder geamuseerd. De warme bijval, waarin alle uitvoeren den zich terecht mochten verheugen, was een bewijs, dat al het door hun gebodene, in aller smaak was gevallen. De met name genoemde dames ontvingen bloemen. De pauze werd benut- om door middel van diverse attracties in de allergenoeglijkste stemming geld in het laatje te brengen, waarin de organisatoren zeer wel slaagden. Aan het slot van den avond dankte de voor- zitte'r dér'Diacóriessèn-Vefeenigi.ng, ds.' J. S. Hartjes, -alle medewerkenden, inzonder heid mevr. Van Wónderen, die'den kunst avond had gearrangeerd. Q. Anti-revolutionnaire kiesvereenïging. Gisteravond hield bovengjenoemde veree- niging een vergadering in het Militair Te huis. De voorzitter, de heer P. G. Laer- noes, opende op de gebruikelijke wijze "de vergadering en deelde mede. dat dezen win ter nog verschillende sprekers zullen, op treden, w.o. oud-minister J. J. C. van Dijk. Hierna werd het woord verleend aan den heer H. B. Ligteringen, die sorak over „Voor den Koning Pro Rege". Na breedvoerige beschouwing- over het nationaal-socialisme in Duitschland en het fascisme in Italië, behandelde spreker de leerstellingen van het nationaal-socialisme in ons land, die volgens uitspraak van ir. Mussert het meest verwant zijn aan het fascisme, om ten slotte te concludeeren dat ook deze gericht ziin oo verheerlijking van den mensch. dus revo\utionnair. Hiertegenover stelde 'spreker de anti- revolutionnaire beginselen, die alleen be- doe'en de eere Gods. Dé voorzitter bracht snréker dank voor het van diengaande studie getuigend, leer zaam betoog, waarna de heer G. van de Putte de vergadering met dankgebed ein digde. Aiharabra-Theater. Mein Herz ruft nach dir. „Es war einmal ein Musikus". De eerste film telt tal van de aardigste momenten, waarbij de regisseur het verma kelijke bijwijlen ook met zuiver filmische middelen weet te vinden, zooals de meta morfose van de eetzaal in een kleine con certkamer, waar Kiemira in een lied zijn liefde voor Martha Eggerth verklaart en de montage van de close-up's van Paul Kemp en hef: scheermes van den bas Een knap stuk werk is de dubbele Tosca-uit- voering- in den schouwburg en or> het terras ervoor en in een zwier van bewegingen rolt de film ten leste uit. Het opera-gezelschap Rosé-Rosé wordt door den- voortreffelijken komiek Paul Kemp vertolkt steekt van Zuid-Amerika naaf. Marseille over, om te Monte Carlo het suc ces te zoeken, dat het in Montevideo niet heeft kunnen vinden. Na dien rumoerigen inzetgroot spektakel op het douanekan toor, waar de directeur zijn voornaamste krachten al dadelijk eèn kwartet laat zin gen, om den zwijgend te werk gaanden tol beambte te vermurwen, komen de solo's op. De tenor (Jan Kiepura) vindt in zijn hut, het ongeluksno. 13, dat eigenlijk voor den directeur bestemd was geweest, de jonge, schoone verstekelinge, waar de be manning tevergeefs naar zoekende is. Hij neemt een kloek besluit, trekt zijn smoking aan, overwint de bezwaren van den hof meester en begeeft zich van het derde- klassedek in den mast boven de eerste klas, waar hij zijn hoogste lied uitzingt, om de passage voor zijn beschermelinge op te kunnen halen. Van stonde af aan is zij nu de beschermelinge van den heelen troep en dat is maar goed ook, want het contract, dat men te Monte Carlo hoopt te vinder, is intusschen reeds afgesprongen en kan slechts weer tot stand komen, doordat al te vluchtige aandacht van den vergeetachti- gen intendant, dien Hörtiger in een koste lijk duo met zijn secretaris speelt, althans lang genoeg aan haar rokken hangen blijft om alles, ondanks alle strubbeling, weer in orde te laten komen. Natuurlijk heet zij Martha Eggerth. De filmregisseur hier is een van het goede hout, die de camera bij deze operette film uitstekend hanteert. In zijn gezelschap verveelt m .n zich heelemaal niet. Met de ooren vol van de streelendste muziek, kan men zijn oogen maar rond laten gaan. Het is al beweging en afwisseling, die zij ont moeten. i Twee tango's, twee ras-komieken, twee van Tel. 348, Badhuisstr. 15 hupsche meisjes en twee vroolrjke jongens in een blijspel, geïnspireerd op den Schla ger, waaraan de film „Es war einmal ein Musikus" haar titel on^eent. Ditmaal heeft men een filmverhaaltje opgebouwd naar twee zeer .-populair geworden tango's. Succes is dus reeds bij voorbaat verzekerd. Een andere waarborg voor succes ligtin de keuze van de medespelenden. Szöke Szakal1 en Ralph Arthur Roberts zijn ieder in hun genre- voortreffelijke komieken en Trude Berliner treedt in de- comedies als deze film tegenwoordig meer en meer op den voorgrond. Voorts zijn er eén paar aar dige vondsten, eenpaar aardige verspre kingen en voor het overige... Twee dood arme, maar heel muzikale jongemannen krijgen er allebei het meisje van hun droo- men in, twse gelukkige paartjes gaan een veelbelovende toekomst tegemoet en hun mentor, de goedhartige, gesjochte, kinder lijke Tiberius vindt een paar arme drom mels om voor te werken, zoodat een ieder aan het slot tevreden en gelukkig is. Maar het bruikbaarst zijn de twee uitne mende tango's in deze prettige film „Es was einmal ein Musikus" en „Tanzt du aucv so gern wie ich Bijzonder te vermelden is nog een uiterst fraai intellect-filmpje over zonden. Luxor-theater. Schept vreugde in het leven. Kermis. „Schede vreugde in het leven" is natuur lijk een film, waarin de vrooiijke noot over- heerscht. Ditmaal is het geen dochter, die aan den man gebracht moet worden, doch een zoon, die aan de vrouw gebracht moet worden. Te dien einde reist een schatrijke weduwe (Ida Wüst) met haar verwend, doch knap zoontje (Wolfgang Liebeneiner), met het bijoogmerk ook zelf iemand aan den haak te slaan, doch zoonlief moet eerst voorzien zijn. Zij komen in een café te Miïn- chen, waar een der stamgasten, een zang- leeraar (Leo Slezak) zonder geld en leer lingen, juist een gelukje ten deel is geval len. Hij heeft n.l. in een puzzle-wedstrijd een prijs gewonnen, en mag nu met z'n tweeën een reis van drie dagen naar het hooggebergte maken. Een uitstapje met het lieftallige kellnerinnetje uit zijn stam café (Dorit Kreijsler) komt hem ideaal voor, doch het lieve kind kan geen verlof bekomen. Het vervelende zoontje wordt echter oorzaak, dat zij haar betrekking verliest en nu zijn alle hinderpalen uit den weg geruimd. Het paar vertrekt, als vader en dochter, naar de Zugspitze en ontmoet vanzelf, zooals u wel reeds begrepen zult hebben, het knappe zoontje met zijn mama. Het kellnerinnetje neemt wraak en ver koopt het jongmensch een ooi-vijg, hetgeen wi. zeggen, dat liet na een re^ks amusante verwikkelingen tusschen die twee voor elkaar komt. Deze vroolrjke, levendige Ufa- rolprent, geregisseerd door Hans Steinhoff bood gelegenheid voor schilderachtige berg opnamen en beelden van alles wat er in zoo'n imposante omgeving te zien is. De rol bewerking is voortreffelijk. Leo Slezak is in één woord onbetaalbaar. Aardige mu ziek verhoogt de aantrekkelijkheid van deze rolprent, welke alle zorgen bant-, even als het tweede hoofdnummer, waarin we kermis gaan houden, en wel op zijn Ameri- kaansch. Met een boer, diens vrouw, zoon en dochter gaan we ter ja.armarkt, waar aan behalve een tentoonstelling van vee en landbouw-producten, waarop onderschei dingen behaald kunnen worden, een com pleet Luna-parkmet alle mogelijke verma kelijkheden verbonden is. We passeeren een paar prettige dagen in gezellige kermis- sfeer,waarbij het de jongelui vanzelf niet aan liefdesavontuur ontbreekt. Deze Fox film, waarin Janet Gaynor, Will Rogers, Sally Eilers. Louise Dressen. Norman Fos ter e.a. uitstekend spel te genieten geven, werd door Henry King tot een boeiend film product gemaakt. Een schitterende cultuurfilm van Zuid- Servië en journaal completeeren het zeer geslaagde „Schept vreugde in het leven"- programma. van deze week. Huldiging „Uiver"-bemanning. Zooals bekend, zal de „Uiver"-beman- ning bij terugkomst in het vaderland, op grootsche wijze gehuldigd worden.' De K. L. M. stelt belangstellenden in de gelegenheid vandie huldiging op Schiphol getuige te zijn. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De aanvaring op de Schelde bij Wals oorden tusschen het Deensche stoomschip „Erik Boye" en het Duitsche stoomsonip „Karl Wijgand". Drie foto's van de finale van de Zesdaagsche het Fransche winnen de koppel in de kransen, het Nederlandsche koppel PijnenburgVan Kempen en een kiek om 5 minuten na middernacht. Amy Mollison arriveert op Schiphol met 3e „Pelikaan", aanbieding van bloemen door mevr. Geijsendorffer, en de lunch in hef „Carlton"-hotel, door de K.L.M. aangebo den aan Amv Mollison. Eenige opnamen Van 't anti-lawaa.i-congres te Delft. Aan de borstbeelden van de „Uiver"-bema.nning, wordt door den beeldhouwer de laatste hand gelegd. Deze borstbeelden worden aangebo den op de huldiging op „Schiphol". koperen ambtsjubileum van den burge meester van Gendringen. Stemmings beeld uit de Rotterdamsche haven. Een excursie naar „de Grato". Men verzoekt ons opname van het vol gende Hiertoe door de firmanten in de gelegen heid gesteld, heeft het geheele technische en administratieve personeel van de „Vliss. Courant" een excursie naar de Grafische Tentoonstelling te Utrecht gemaakt. Daar een dagbladbedrijf uit den aard der zaak geen dag kan stilstaan, werd gedurende drie achtereenvolgende dagen telkens door een gedeelte van het personeel aan de ten toonstelling een bezoek gebracht. Het spreekt vanzelf dat de „Grato", zoo nauw verwant aan het bedrijf, één groote attractie voor het personeel vormde en met. groote belangstelling werden dan ook de zeer vele interessante stands bezichtigd en' ongetwijfeld zal door dit bezoek aan de ten toonstelling de kennis en de liefde voor het zoo mooie drukkersbedrijf bij ons als gezel len vermeerderd zijn. MIDDELBURG Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft ih de afge- loopen weken weder belangrijke gesehenKen voor zijn museum ontvangen, w.o. natuur- steenen fragmenten, rgk bewerkt in gothi- schen stijldakpannen, in September van dit jaar doorboord door hagelsteenen een heiligenbeeldje van gebakken klei, gevon den te Wanteskuip op Noord-Bevelarid en een zijden gewatteerde damesrok uit het begin der 19e eeuw terwijl zijn aange kocht een opgevischte versteende snuit

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1