Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD DE TWEELINGZUSTERS BINNENLAND FEUILLETON SPORT van de van Vrijdag 9 November 1934. No. 265 KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Algemeen debat. De critiek van den heer Sneevliet kan men zelf wel bedenken. Tegen het neer drukken van de arbeiders, tegen de cumu latie, tegen alles. De leider der liberalen, de heer Bierema, vond dat de regeering te veel afwacht en niet doortast. Ondertusschen mocht zij er 't bedrijfsleven niet te veel door aantasten. Hoe eer hoe liever moest dit leven weer vrij worden. Geen protectionistische politiek wil hij. Daarnaast moet de steunverleening ook geleidelijk ophouden als de aanpassing tot stand gebracht is. Dat geldt speciaal voor den landbouw. De loonen zijn te hoog en dienen te dalen aan de bevoorrechte positie der beschutte bedrijven moet een einde komen. De overheid grijpe niet te diep in en een centrale industriebank is dus niet gewenscht. Alle inkomens gaan achteruit en de opbrengst der belastingen zal dus dalen. De kosten van de publieke huishouding moeten óók omlaag en juist daarbij schiet de regeering z.i. nog veel te kort. De bezuinigingen zijn niet voldoende en betreffen alleen de salarissen, die echter niet op de begrooting staan. Van het tekort van 190 millioen is nog maar 22 millioen gedekt. Het dekkingsplan is nog onvol doende. Voor de defensie wilde deze afgevaardig de echter goed geld onttrekken, vooral voor Indië. De laatste twee leiders, de heeren Schou ten en Aalberse, brachten niet veel nieuws. De eerste sloot zich op het financieel ge bied geheel aan bij den heer De Geer. Vooral wilde hij zooveel mogelijk de vrouw uit de functies verdrijven om plaats te ma ken voor de mannen. Geen devaluatie, geen verlaging der steunnormen. Evenmin als de heer Aalberse was deze afgevaardigde niet erg optimistisch gestemd, vooral niet omdat Nederland steeds meer van de in ternationale markt wordt verdreven. Mid delen tegen die verdrijving weet niemand en men ziet dus geen anderen uitweg dan organisatie van de productie op zoodanige v.djze, dat eigenlijk alleen het eigen land als afnemer optreedt. Veel licht heeft dit gahsche debat niet gebracht. Men weet niet anders dan de re geering doet, behalve dan fantasieën, die den toestand op den duur nog slechter zul len maken. Dan maar potverteren, meent de heer Sneevliet, liever dan omkomen van den honger. De regeering kan vrij tevreden zijn over dit debat, want geen enkel beginsel van haar beleid is serieus door een beter ver vangen. Het algemeen beeld is wel droef geestig, maar men geeft den moed nog niet op, dat er verandering komt, al is er geen enkel lichtpuntje te bekennen. Dit maal was er geen enkele optimist meer in de Kamer. Men aanvaardt het alles noodge dwongen en wacht af al vindt de heer Bierema afwachten niet het goede systeem van regeeren. i miii—i—i ii in i iwiiii mi it—nrrnr—nnri Huurverlaging voor Woningwet-woningen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken het volgend schrijven ge richt tot de Gemeentebesturen: Tengevolge van de renteverlaging van Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden 44> Een half uur later, toen Anne de eet tafel aan het wrijven was, zeilde mrs. Fos sick Yates de eetkamer binnen en posteerde zich in een majestueuze houding voor den haard. „Een oogenblikje, Anne." Anne kwam overeind. Ze had roode wan gen gekregen van het wrijven. Ze droeg een blauw katoenen japon, waarvan de aan- schaffingskosten van haar loon zouden worden afgehouden. „En Anneging mrs. Fossick Yates voort. „Ja mevrouw „Ik ik ben overtuigd, dat je eh de noodzakelijkheid wel zult inzien om eh je niet verder in te laten met de connecties uit je vroegere, minder ge- wenschte omgeving Anne zei niets. „Ik verwacht, dat je geen corresponden tie met je vroegere kornuiten aanmoedigt.'' Anne keek haar aan over de glimmende tafel. Waarom was ze zoo vreeselijk Waarom kon ze niet behoorlijk zijn Haar eerste woede was over. Het leek haar al leen nu nog maar gek en jammer. Woningwetvoorschotten komen voor de verschillende woningcomplexen zeer uiteen- loopende bedragen vrij. Teneinde daarvan een zoo nuttig mogelijk gebruik te maken en te voorkomen, dat de verhouding tus- schèn de hurén der complexen ten óngunste wordt gewijzigd, is een oordeelkundige ver deeling dier gelden over de in de gemeente aanwezige complexen, waarvoor thans nog over Rijksvoorschotten wordt beschikt, noodzakelijk. Verrekening van gelden tus- schen de verschillende complexen zal hier van het gevolg zijn, ongeacht of deze be- hooren tot dezelfde of tot verschillende corporaties, of tot die, welke door de ge meente worden geëxploiteerd. Voor deze verrekening zal de volgende regeling gel den. De verschillende tusschen de over het exploitatie jaar 1933-1934 c.q. het kalender jaar 1934 geldende annuïteiten die, welke na de renteverlaging worden gevorderd, worden gebracht ten bate van een fonds voor huurverlaging, dat wordt beheerd door B. en W. der betrokken gemeente. Ten laste van dit fonds worden gebracht de gelden benoodigd tot dekking van de liuurverlagingen der verschillende com plexen, welke door den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid zijn goedgekeurd na 19 Mei 1934. Een eventueel resteerend bedrag wordt bij de bepaling der exploi tatietekorten ter vaststelling van de bedra gen in aanmerking genomen. Jaarlijks leg gen B. en W. bij hun verzoek om vaststel ling van de bijdragen over een gespecifi ceerde opgave van de baten en lasten van het' bedoelde fonds. Teneinde de verreke ning der gelden mogelijk te maken, zuilen de vérvaldagen van alle annuïteiten door een gemeente voor Woningwetvoorschotten verschuldigd op een datum worden bepaald. De data, welke voor de verschillende ge meenten zullen gelden, worden vastgesteld door den Minister van Financiën en den Minister van Sociale Zaken. Het brengen van de vervaldagen van alle annuïteiten op eenzelfden datum zal gepaard gaan met berekening van rente over de schuldrestan ten der voorschotten over de tijdvakken van den laatsten oorspronkelijken verval dag tot den eersten nieuwen vervaldag van elke annuïteit. De tuinbonwsteun Uit een ingesteld onderzoek is den mi nister van economische zaken gebleken, dat de economische moeilijkheden, waarin de tuinbouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 be schikbaar bedrag van 4 y2 millioen niet voldoende zal zijn om in den ergs ten nood te voorzien. De minister heeft daarom aanleiding ge vonden den betrokken regeerings-.commis- saris te machtigen den steun voorloopig met 3 millioen te verhoogen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. De maatregelen ora totuitbetaling van den "steun "te komen, zijn in "een vergevor derd stadium van voorbereiding. De kantoorbedienden en de buitenlandsche werkkrachten. Door den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", de Ne- derlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden en den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assisië" 'is gezamenlijk het navolgende adres aan. den minister van Sociale Zaken gezonden geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, vertegenwoordi gende onderscheidenlijk den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", den Ned. R.K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederland- sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, eerstgenoemde geze teld te Rotterdam en de laatstgenoemde twee gezeteld te Amsterdam, dat zij de totstandkoming van de wet van 16 Mei 1934, tot beteugeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, ten zeerste hebben toegejuicht, „Geef alsjeblieft antwoord", snauwde mrs. Fossick Yates. „Ik weet niet wat ik zeggen moet." „Ik verlang een belofte van je, dat je zoo lang je onder mijn dak woont, geen corres pondentie meer zult voeren' met je oude kameraden. Ik weet, dat je dagelijks brie ven ontvangt en je meet het als een vrien delijkheid van me beschouwen, dat ik je waarschuw. Meer zal ik er niet van zeg gen." Maar juffrouw Brownlïng had heel wat meer in het midden te brengen. „Wat voor kleur oogen heeft hij, kind Dat moet je me heusch vertellen, dan zal ik je zeggen of hij een standvastig karak ter heeft. De eerste jongen, waarmee ik verlcofd was, had de mooiste lichtbruine oogen, die je je kunt voorstellen en hij maakte het af om met een meisje van adel te trouwen. Ik heb nooit iemand zoo ra zend van woede gezien, als mijn vader toen was. Hij had in diezelfde week aan de beurs zware verliezen geleden ik heb je toch al verteld, dat hij effecten-makelaar was, hè Ik was bang, dat hij een moord zou begaan, maar je snapt ook wel, dat ik er niets voor voelde, dat mijn naam ge noemd zou worden in verband met een moordgeschiedenis en dat heb ik hem dan ook verteld. Toen kalmeerde hij een beetje XXV. Schermutseling. Dinsdag was er geen brief van John, Woensdag schreef hij weer, blijkbaar met dat zij voorts met ingenomenheid heb ben gezien, dat bij Koninklijk besluit van 14 September 1934, No. 10, artikel 1, een belangrijk aantal bedrijfsgroepen is vast gesteld, waarin werkgevers geen arbeid door vreemdelingen meer zullen mogen la ten verrichten, alvorens daartoe schrifte lijk vergunning te hebben verkregen van den directeur van den. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, dat de ondernemingen in voormeld Ko ninklijk Besluit omschreven, omvangrijke groepen personeel omvatten, behoorende tot de categorieën, welke bovengenoemde vakbonden organiseeren, dat vooral in de beroepen, welke zij ver tegenwoordigen, in "grooten getale buiten landsche arbeidskrachten werkzaam zijn, dat, gezien de rijke verscheidenheid en het zeer uiteenloopende karakter der werk zaamheden, inzonderheid voor deze groe pen adviezen, verstrekt door vertegenwoor digers uit het bedrijf, Uwen Dienst zijn zwaren arbeid aanmerkelijk zullen verlich ten en een juiste beslissing op de talrijke te verwachten verzoeken om vergunning in hooge mate zullen vergemakkelijken, zon der dat daardoor 's Rijks Schatkist zal wor den bezwaard, dat het Koninklijk Besluit van 11 Augus tus 1934 No. 473 in artikel 3 de mogelijk heid heeft geschapen om voor bepaalde beroepen of bedrijven advies instanties in te stellen, dat de vakbonden van handels- en kan toorbedienden in staat en volgaarne bereid zijn ter zake van deskundige voorlichting te dienen, Redenen, waarom zij Uwe Excellentie verzoeken tot de instelling van een advies instantie als bovenbedoeld wel te willen besluiten en genoemde vakbonden in de gelegenheid te stellen daarin elk een ver tegenwoordiger aan te wyzen. „Onze Vloot" en de wapen-industrie. De langdurige correspondentie van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereeni ging „Onze Vloot" met het eerelid, den heer Paul Koster te Parijs over een bij de enquête gehouden te Washington, in zake de particuliere wapenindustrie, voorgelezen brief van den heer Koster aan de direccie van de Electric Boat Company, waarin ge wag wordt gemaakt van „Onze Vloot" en de relatie van den heer Koster als eerelid der vereeniging, heeft, naar „De Telegraaf" meedeelt, niet tot het door het hoofdbe stuur verwachte en verlangde resultaat ge leid. Daarom zal deze zaak behandeld wor den in een buitengewone algemeene verga dering der vereeniging, na raadpleging van den Algemeenen Raad. De uitvinding van Wolvega. De jonge Wardenier uit Wolvega heeft aan „het Volk" medegedeeld op welke prin cipes zijn brandstoflooze motor berust. Een groote hoeveelheid lucht wordt sa mengeperst in een ketel. Dit geschiedt door middel van een gewonen motor en gaat aan het eigenlijke functionneeren van den brandstofloozen motor vooraf. De samen geperste lucht wordt naar den motor ge perst, die een aantal cylinders bevat, waarvan de helft der zuigers naar boven en de andere helft naar beneden werkt, net als bij een gewonen motor. Eveneens als bij een gewonen motor brengt de excen triekschijf de draaiende beweging tot stand. Het groote verschil is echter, dat de lucht na de cylinders gepasseerd te zijn, naar een luchtledige kamer wordt gevoerd die luchtledig blijft, doordat door middel van een zijdelingschen drukcompressor met tegendruk, lucht weer naar het reservoir gevoerd wordt, vanwaar zij eerst is geko men. Er heeft dus een voortdurende circu latie plaats van het reservoir met gecom primeerde lucht naar den motor en via de luchtkamer weer naar het reservoir. Men kan dit volgens Wardenier het best vergelijken met een waterslang, waarmee men den tuin besproeit en waar zes atmos feer bijvoorbeeld op staat. Met een vinger het doel Anne eraan te herinneren, dat het den volgenden dag Donderdag zou zijn. Hij voegde er aan toe, overtuigd te zijn dat zij wel om kwart voor twee klaar zou kunnen wezen en dat hij daarom al vast om half twee op den hoek zou wachten. Hij had echter een uur en een kwartier op schildwacht gestaan voor Anne ver scheen. Hij nam haar hand in de zijne en zei met iets verwijtends in zijn stem „Je hebt je niet erg gehaast „Waarom zou ik antwoordde Anne. Toen glimlachte ze tegen hem. „Ik heb je immers duidelijk genoeg uitgelegd, dat het bij drieën zou zijn, voor ik weg kon. Was je er werkelijk om half twee al „Natuurlijk. Zeg, 't is een zalige middag en ik heb den wagen bij me. Ik had ge dacht een heerlijk tochtje naar buiten te maken." Anne had zich vast voorgenomen hem terughoudend te behandelen, maar ze kon niet helpen dat ze een kleur kreeg en haar oogen schitterden bij het vooruitzicht, om behagelijk gezeten in een auto mijlen en mijlen voort te glijden door de geurende, zomersche lucht om de zon te zien stra len over glooiende vlakten vol groen na de benauwend kleine flat, de koude bemoei zuchtige mrs. Fossick Yates en die eeuwig kletsende stoethaspel van 'n juffrouw Brownling, was dat een weldaad. John legde even zijn hand op haar arm, toen ze in den open two-seater stapten, die om den hoek van Malmesbury Terrace wachtte. „Je hebt geen mantel bij je." kan men natuurlijk den druk niet over winnen, doch met een kraan, die een zijde lingschen druk op het water uitoefent, houdt men den waterstroom tegen. Rood achterlicht noodig. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland meldt ons, dat het in België gel dend voorschrift, dat rijwielen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn, thans ook op buitenlandsche wielrijders wordt toegepast. Het voeren van een roo- den reflector, zooals in Nederland is toe gestaan, is in België dus niet meer vol doende. Hiermede dient dus, ter voorko ming van moeilijkheden en eventueel pro cesverbaal, voortaan rekening te worden gehouden. Eenzelfde voorschrift als thans in België, geldt ook reeds in Frankrijk. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wolden- dorf (Gr.) cand. W. E. Heijboer te Middel burg. Ds. H. G. W. Briedé f In het wijklokaal van de Ned. Herv. Ge meente aan de Marnixstraat te Amster dam, waar hij juist zitting hield, is gister avond plotseling overleden ds. H. G. W. Briedé, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam. Ds. Briedé is.gebo ren in 1876, dus 58 jaar geworden. In 1901 werd hij predikant te Kolhorn, in 1903 te Franeker, op 5 Mei 1918 te Amsterdam. Ds. Briedé was een algemeene persoon lijkheid, een fjjngevoelend en zich met groote bedachtzaamheid uitend mensch. Hij had oorspronkelijk tot de vrijzinnige richting in de kerk behoord, maar was langzamerhand tot een rechtzinnige over tuiging gekomeneen groote verdraag zaamheid en waardeering voor andere gees tesrichtingen dan de zijne heeft hem altijd gekenmerkt. Geref. Kerken. Beroepen te Zutphen ds. W. H. van der Vegt te Goes. Protestanten en R. Katholieken in Duitschland. Blijkens de laatste Duitsche volkstelling (16 Juni 1933) wonen er in het Duitsche Rijk 65.2 millioen menschen en behooren hiervan 40.9 millioen tot Protestantsche kerken en 21.9 millioen tot de R.K. kerk. Het getal Israëlieten is met 65.000 terug- geloopen en op 500.000 gekomen (van 0.9 op 0.8 procent). De tot geen kerk behoo renden zijn van 1.1 op 2.4 millioen gesie- gen (van 1.8 op 3.7 pet.) R.-Kath. Kerk. Door den bisschop van Breda is op verzoek aan den Zeereerw. heer P. Nijnen eervol ontslag verleend als pastoor t.e Westdorpe en is benoemd tot pastoor te Westdorpe ae weleerw. heer A. Oonincks, thans kapelaan te Rozendaal. Examens. Voor het examen als eerste stuurman is geslaagd de heer Ch. H. Willemse, leerling van de De Ruyterschool. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is slaagd voor het taalkundig doGtoraal exa men indiologie de heer A. van Geuns te Middelburg. Een tydelijke benoeming. Aan de Chr. school te Wemeldinge is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer F. C. Vijf vinkei te Middelburg. „Op zoo'n dag als vandaag heb ik geen mantel noodig." „Weet je 't wel heel zeker „Ja, heel zeker Ze reden weg de grauwe straten waar door ze somber en gedrukt had geloopen, weken achter haar als grauwe, beklem mende öroomen. John zat naast haar en fronste de wenkbrauwen. Ze had een mantel moeten aanhebben. Ze moest haar eigen kleeren hebben. Die moesten toch ergens zijn ze had toch kleeren gehad. Hij zou juffrouw Jones nog eens gaan opzoeken en naar Anne's kieeren informeeren. Ze moest een mantel hebben. Vandaag ging het nog, maar hij was niet van plan het bij dezen eenen tocht te laten, en het zou niet altijd zulk mooi weer zijn als nu. Anne's stem stremde den stroom van zijn gedachten. „Vertel me eens wat van Jenny's kindje." „Jenny's kindje „Je zei immers dat je op Waterdene bent geweest Toen heb je de baby toch zeker wel gezien „Natuurlijk heb ik die gezien. Jenny is er geweldig trotsch op. Ze vertoont hem aan iedereen." „Hoe ziet hij er uit Op wie lijkt hij drong Anne gretig aan. „Op wie hij lijkt Och, dat kan ik niet zoo zeggen." „Lijkt hij op Jenny „Neen, dat geloof ik niet." „Op Nicholas dan Weet je het heusch '1 Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaard! Als het spoor van uw autowielen er zoo uitziet, dan., ja, dan Is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den weg! RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 9 November. Verduistering J. de R., 20 jaar, koop man te Middelburg, 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk en bijz. voorwaarden. Overtr. Paardenwet E. J. S., 35 jaar, landbouwer te Duivendijke. O. M. niet ont vankelijk verklaard in hooger beroep. Diefstal in vereeniging. A. J. R., 25 jaar, werkman en P. de B., 35 jaar, werkman, beiden te Clinge (B.). Voor ieder 15 of 5 d. h. Zich vestigen op Kanaal door Zuid-Beve land zonder vergunning J. W., 50 jaar, koopman te Hansweert. Ie feit vernietiging vonnis hooger beroep. Vrijspraak, en 2e feit bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 3 of 2 d. h. Overtr. Politieverordening Hulst H. K., 44 jaar, koopman, zwervende. Vernietiging vonnis hooger beroep 2 maal 12.50 of 2 maal 10 d. h. Overtr. Pol.ver. Vlissingen C. L., 28 jaar, chauffeur te Vlissingen. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep, 10 of 10 d. h. Overtr. Crissi Zuivelwet F. L. V., 57 jaar, grossier te Vlissingen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 25 of 10 d. h. en verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen reuzel en rundvet. Strooperij H. O., 45 jaar, landbouwer te Ovezande. Vrijspraak. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Overtr. Vuurwapenwet C. de W., 40 jaar; landbouwer te Ovezande. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 15 of 5 d. h. Overtr. Motor- en Rijwielwet P. J. S., 32 jaar, vrachtrijder te Axel. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf 20 of 10 d. h. K O R F B AL Zaterdag a.s. zullen de volgende wedstrij den worden gespeeld Hansweert ZeelandiaSwift I. Ierseke VolhardingSwift II. Goes T.O.G.O.Madjoe II. Vlissingen Madjoe ID.O.S. De competitiestand luidt thans Madjoe I 4 3 1 7 37—5 1.75 Zeelandia 4 3 1 7' 21—5 1.75 D.O.S. 4 3 1 6 18—8 1.50 Swift I 4 3 1 6 25—13 1.50 Volharding 5 1 1 3 3 8—21 0.60 T.O.G.O. 3 1 2 1 3—23 0.33 Swift II 3 3 3—20 0.— Madjoe II 3 O 2—22 0.— niet Ik ik heb hem niet gezien." De lichte trilling in haar stem deed John's woede tegen Jenny en Nicholas Marr weer oplaaien. Daarvan klonk iets in zijn antwoord toen hij zei „Och, hij is nog zoo klein Anne dacht „Ik heb hem geërgerd." Ze wilde zoo graag alles gewaar worden over de baby en Jenny en nu had ze hem boos gemaakt. Opeens voelde ze zich moe en zwak en ze had er spijt van dat ze was meegegaan. Ze sloot de oogleden over een paar brandende tranen. John keek haar van terzijde aan en ver- wenschte inwendig de Marr's weer. Waar kwam die plotselinge verandering in haar gezicht vandaan Ze zag doodsbleek en om haar mond lag een pathetische trek van droefenis. Hij wist niet, dat hij van Anne hield, maar hij voelde een haast onweer staanbaar verlangen om dien bedroefden trek weg te kussen. Onverwacht viel hij geprikkeld uit „Geeft ze je genoeg te eten Anne's oogen gingen wijd open. Hij zag dat ..aar wimpers -.at waren. „Wie vroeg ze verbijsterd. „Dat verschrikkelijke mensch, mrs. Fos sick Yates." „Hoe kom je daar zoo bij „Je ziet er uit alsof je niets te eten •'rijgt. „Heusch, toch wel." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5