Met St.Nicolaas (LUwiï&eiïjmin, defycicj&ladm NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT Bijna iedere zaak heeft tegen St. Nicolaas of Kerstmis wel iets bijzonders aan te bieden. U gaat er mede etaleeren nietwaar? Zeer juist, maar slechts een klein deel van allen, aan wie gij graag verkoopt, passeert de etalages. Dat veel en veel grootere deel, dat door andere straten loopt, moet U trekken door iF.TKË GQ^DËBÉCLAME 'De Crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat voor de week van 11 tot en met 18 No vember de prijs van het crisis-botermerk en van de ver vo ervergunning voor buiten- Jandsche boter is vastgesteld op 1 per K.G. Zoowel aan den Raad van Ministers als &an. de Tweede Kamer zrfn tal van adressen gezonden, waarin dringend verzocht wordt van de voorgenomen herclassificatie der gemeenten af te zien. De Justitie te 's-Gravenhage overweegt Snaatregelen te nemen tegen den ingestel- den autodienst RotterdamAmsterdam, uitgaande van de pas opgerichte coöpera tieve reisvereeniging. Er zijn reeds enkele bussen in beslag genomen. Boor Burg. en Weth. van Zwolle wordt aan den gemeenteraad voorgesteld het ste- delgk muziekkorps op te heffen, tot ophef fing van het openbare beivaarsehool-onder- wgs en ontslag aan boventallige onderwij zers en plaatsing van de gemeente in de 3e klasse van de gemeentefonds-belasting. m a Bat er nog een groot aantal clandestiene distilleerdergen bestaan is bekend. De be- lastingkommiezen en de politie zijn echter zeer actief en geleidelijk worden deze ge heime distilleerderijen ontdekt. Zoo zijn gis teren weder in Twente 2 van dergelijke in richtingen opgespoord. O S Er dreigt een algemeene staking van de taxi-chauffeurs te Brussel. Thans zijn reeds 530 chauffeurs in staking gegaan. Het personeel van de andere taxi-onder nemingen heeft zich solidair verklaard, en ook de kleine ondernemers zullen zich bij de beweging aansluiten. s e In het groote kolengebied van Fünfkir- fchen in Hongarije, waar reeds eenige we ken geleden de bekend geworden honger staking uitbrak, zijn gisterenavond 285 mijnwerkers van eOn andere mijn opnieuw in staking gegaan. De arbeiders der ove rige mijnen hebben zich niet bij deze sta king aangesloten. e s o In het Zwarte Woud is gistermiddag reeds 15 c.M. sneeuw gevallen. Voor den tijd van het jaar is dit een buitengewoon groote hoeveelheid. Op de Gele Zee zijn twee stoomschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Hierbij zijn 80 personen verdronken. Nadere bij zonderheden zijn nog niet gemeld, Het Duitsche stoomschip „Bremen" heeft bij zijn honderdste reis van Europa naar Noord-Amerika een nieuw record geves tigd. Het schip had 4 dagen, 15 uur en 27 minuten noodig voor den overtocht. Hier mede heeft het zijn eigen record met 21 minuten verbeterd. Een particulier vliegtuig is bij het eiland Wigho in volle zee gestort. De twee inzit tenden werden op slag gedood. Gedurende een hevigen storm te Restad in West-Zweden vielen er behalve regen droppels ook een menigte vischjes uit de lucht. De beestjes hadden een lengte van 2 tot 3 c.M. Men veronderstelt dat ze door een windhoos uit zee opgezogen zijn om eenige mijlen verder weer op het land neer te dalen. a a De oude Dogenstad Venetië' wordt weder om geteisterd door zeer hoog water. Op tal van plaatsen van de stad ontstonden over stroomingen, waardoor verscheidene huizen onder water kwamen te staan en enkele oude gebouwen gedeeltelijk instortten. hervorming uit de kerken verwijderd. Het nageslacht is de zee dankbaar, dat ze deze dingen zoo goed heeft bewaard. Zoo zagen wij verleden week bij een visschersman in het kippenhok een zeldzaam eigenaardige drinkbak staan, die by nadere beschouwing niet anders bleek te zijn dan een doopvont uit zee opgevischt. De steen die door de YE 155 is gevischt is door bemiddeling van den heer G. D. van Oosten opgezonden naar het museum te Middelburg. („Zeeuw") Kunstmatige oesterteelt. Met de „Staatscourant" no. 216 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van de Nederlandsche Maatschappij voor Kunst matige Oesterteelt, voorheen onder de fir ma C. L. de Meulemeester Co., N.V. te Ierseke. CADZAND Huiszoekingen. In verband met de inbeslagneming van den IJmuidenschen treiler te Breskens en de aanspoeling van spiritusbussen aan het Cadzandsche en Belgische strand, zijn door de rijksambtenaren verschillende huiszoe kingen verricht te Cadzand. Bij zekeren v. d. L. alsmede bij zekeren B. zgn groote partijen spiritualiën in beslag genomen. Bij anderen werd op kleinere hoeveelheden de hand gelegd. TERNEUZEN Liquidatie Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding maatschappij. Woensdag kwam te Ter Neuzen de liqui datie-commissie der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-maatschappij voor de eerste maal en blijkens een opmerking van den voorzitter voor de laatste maal bijeen. Alle door de oude N.V. gemaakte kosten worden door de nieuwe N.V. overgenomen, zoodat de uittredende gemeenten hierin niets behoeven bij te dragen. De commissie besloot aan de vergadering van aandeelhouders, conform deze plannen, voor te stellen om alle bezittingen en schulden over te dragen aan de Waterlei ding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering van aandeelhouders zal, naar het „Dagblad van Zeeland" meldt, gehouden worden op Woensdag 28 Novem ber a.s., waarop dus de liquidatie haar be slag zal krijgen, tenminste als het ver- eischte aantal aandeelhouders aanwezig zal zijn. Een opwekking om deze vergadering bij te wonen werd niet misplaatst geacht. Bijzondere vondsten op de Ooster- en Westerschelde. Zooals kort geleden reeds gemeld werd, is den laatsten tgd bijzondere aandacht ge wijd aan eigenaardige vondsten, welke reeds sinds geruimen tgd door visschers op de Ooster- en Westerschelde worden ge daan, doch waarvan men eerst nu de be- teekenis is gaan bevroeden. Visschers heb ben namelijk voorwerpen naar boven ge haald, die voor waardelooze steenen werden gehouden, doch die nu voor restanten van prae-historische reuzendieren als de mam- moeth worden aangezien. Nadat van wetenschappelijke zijde de be- teekenis der vondsten werd ingezien, is men thans met name van universitaire zijde be gonnen met nadere onderzoekingen ter plaatse, meldt het „Dagbl. van Zeeland". Gevonden voorwerpen zijn opgekocht en ook zullen onder deskundig toezicht per vis- schersvaartuig pogingen worden onderno men om nieuwe vondsten te doen. In hoeverre dit tot meer definitieve resul taten en conclusies zal leiden, dient uiter aard afgewacht, doch opgemerkt mag wor den, dat reeds vroeger in ons land bij bag- gerwerken op onze middenrivieren overblijf selen van mammoethen zijn te voorschijn gekomen. Ter toelichting moge hier nog worden medegedeeld, dat de mammoetn in voorhis torische tijden geleefd heeft in Azië, Ame rika en Europa. Zijn langharige, zware en dikke huid, rossig van kleur, beschermde hem tegen de bittere koude der gewesten, die hij bewoonde. Zijn oorspronkelijke woongebieden waren Russisch Siberië en Noord-Amerika. In Siberië zijn meermalen goed geconserveerde lijken van mammoe then gevonden, die in den permanent be vroren bodem werden aangetroffen. DE NIEUWE FRANSCHE KABINETS FORMATIE. Na de ontslagaanvrage van het kabinet Doumergue heeft de president de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet op gedragen aan Flandin, die deze opdracht heeft aanvaard. Pierre Etienne Flandin is te Parijs gebo ren in April 1889. Hg is doctor in de rechtswetenschappen en heeft het diploma van de hoogeschool voor politiek verwor ven. In 1914 werd hij in het departement Yonne gekozen tot lid van de Kamer, waar hg, 25 jaar oud, de jongste afgevaardigde was. In den wereldoorlog was hij vliegenier. In 1917 werd hij ingedeeld bij het ondermi nisterie van luchtvaart en nam als Fran- sche vertegenwoordiger in de subcommissie voor luchtrecht deel aan de vredesconfe rentie. Als onderminister van luchtvaart heeft Flandin zitting gehad in de kabinet ten Millerand (1920) en Leygues (1920 1921). Later is hij minister van handel ge weest in het kabinet Franqois Marsal (1924) en in de eerste twee regeeringen Tardieu (192930). In de kabinetten La- val (193132) en in het derde kabinet Tardieu (1932) stond Flandin aan het hoofd van het ministerie van Financiën. Als minister van Financiën heeft hg stelling genomen tegen het Hoover-mora torium en heeft hij zich weinig toegeeflijk getoond in de kwesties van reparatie. In de Kamer wordt Flandin gerekend tot de republikeinsche linkerzijde, een cen trale groep. Flandin is president van de „Democratische Alliantie", een bond, die buiten de partijen staat en vertegenwoor digers van ettelijke groepen van het cen trum en van de gematigd© rechterzijde onder zijn leden telt. De „Alliance Déraocratique" is om streeks 1901 voor het eerst opgetreden ais politieke en verkiezingsorganisatie. Het karakter van een politieke partij heeft zij weliswaar in de laatste twee jaren aange nomen, maar er is nog steeds geen homo gene Kamerfractie, die ermede correspon deert. Men rekent echter de zoogenaamde „linksrepublikeinen" (die veeleer rechts- republikeinen behoorden te heeten) 42 ka merleden tellende (o.a. Flandin zelf), voorts de meeste republikeinen van het midden (die iets meer rechts staan) met 32 afgevaardigden, waaronder Tardieu en een deel van de 44 leden tellende linksradi calen tot de vertegenwoordigers in de Ka mer van de Alliantie. EEN REDEVOERING VAN HITLER. Rijkskanselier Hitier heeft in de Bürger- braukelier te München een toespraak ge houden tot de oud-strgders der N.S.D.A.P., waarin hij o.m. heeft gezegd, dat Clause- witz heeft geschreven, dat na een heroïsche ineenstorting nog steeds een heropbouw mo gelijk is. Slechts lafaards geven op. Onze beweging hèeft dat in 1923 erkend. Niet het oude systeem, dat in 1918 zonder strijd lafhartig heeft gecapituleerd. Zij zouden gewonnen hebben, wanneer zij den moed voor den strijd hadden gehad. Doch het heeft hun aan dezen moed ontbroken. Zg wilden toen den strgd vermijden, om later den tegenstander te bedwingen. Doch en kele jaren later konden zij den strijd niet hervatten. Men krijgt evenwel slechts de beste menschen, aldus Hitier, wanneer men er geen twijfel over laat bestaan, dat ge streden wordt op leven en dood. Het is niet van doorslaggevend belang of men overwint, maar het is noodig, dat men heroïsch en moedig de consequenties aan vaardt. En wij hebben deze consequenties aanvaard. Wij hebben den moed gehad te zeggen wrj hebben dezen staat willen om verwerpen, wij wilden hen wegjagen, omdat wij Duitschland vrij wilden maken. Het heeft den anderen aan dezen moed ontbro ken en daarom is him poging mislukt. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN KENT. Voor het huwelijk van den hertog van Kent, (prins George) met prinses Marina van Griekenland zijn in totaal 1500 uitnoo- digingen verzonden. Van de bruiloftsgasten behooren er 57 tot de Britsche koninklijke familie en de andere vorstenhuizen van Europa. Verder zullen alle leden der Brit sche regeering en een aantal oud-minis ters, alle leden van het diplomatieke corps, vertegenwoordigers der opposite in het parlement, hooge ambtenaren, represen tanten der kerkgenootschappen en andere hooggeplaatste persoonlijkheden aanwezig zijn. Voor zes bedienden van den bruidegom zijn speciale plaatsen gereserveerd. DE 17e VERJAARDAG VAN DE OCTOBER-REVOLUTIE. Ter gelegenheid van den l7en verjaardag van de October-revolutie in Rusland, publi- ceeren de sovjet-bladen extra nummers en geïllustreerde feestuitgaven. De „Prawda" schrijft, dat het jaar 1934 een jaar is geweest, van geweldige voor uitgang voor de nieuwe cultuur. In de in dustrie bleek, door een betere leiding der ondernemingen en een toenemend ren dement, verlaging der prijzen en vergroo ting der productie mogelijk. In den landbouw is het gebleken, door een nieuwe economische consoli datie en het opgaan van nieuwe in- dividueele bedrijven in grootere en beter georganiseerde colchozen. Ondanks de moeilijkheden, die door de droogte in eenige streken zijn ontstaan, was de oogst niet minder dan verleden jaar en het staatsplan voor de graanlevering is beter vervuld dan toen. De October-revolutie is nog jong, z\j lelt pas zeventien jaar en niettemin heeft net land reeds vele grootsche werken ten uit voer gebracht. Rusland kijkt zonder vrees naar de toekomst. Zijn hulpbronnen en mo gelijkheden zijn onuitputtelijk, zijn grenzen en zijn grondgebied onaantastbaar. Het blad schrijft zeer goed te weten, dat bepaalde kapitalistische landen den oorlog- tegen de sovjet-unie voorbereiden en hun industrie gereed maken om in geval van mobilisatie klaar te zijn. Het Roode leger is echter het beste van de wereld en staat waakzaam aan de grenzen. Sovjet-Rusland is voor den vrede, maar is gereed zich te verdedigen tegen een ieder, die het aanvalt. HET VLOOTGESCHIL AMERIKA— JAPAN. Het door Engeland voorgestelde plan om uit de impasse, waarin de vlootbesprekin- gen gekomen zijn, te geraken, is koel ont vangen. De Japansche deskundigen hebben hun afkeuring te kennen gegeven over de tech nische punten welke in het plan vervat zijn, terwijl de Japansche regeering van mee ning is, dat het plan niet ver genoeg gaat. Naar men meent te weten, bestaat er in den boezem der Japansche delegatie zelf een ernstig meeningsverschih Matsoedaira schijnt zich niet categorisch tegen het plan te verzetten, terwijl Yamamoto van mee ning zou zijn dat 't Britsche plan een al te zwakke concessie doet aan den nog steeds onveranderden Japanschen eisch inzake rechtsgelijkheid. In Amerikaansche kringen is het plan ook niet bijzonder gunstig ontvangen. Nor man Davis werd eerst gistermorgen tijdens een bezoek van een vertegenwoordiger van het Foreign Office van alle details van het plan op de hoogte gesteld. Men krijgt thans den indruk, dat Japan en de Vereenigde Staten hun oorspronke lijke gezichtspunten handhaven en dat de Britsche poging om de klove, welke hen scheidt, te overbruggen op een mislukking moet uitloopen. DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. De regeering van den Mexicaanschen staat Puebla heeft gisteren een decreet uit gevaardigd waarin bepaald wordt, dat in het vervolg op ieder vijftig duizend zielen slechts één Katholieke priester zal worden geduld. Puebla was totdusver een der weinige Mexicaansche staten, die nog geen anti kerkelijke wetgeving bezaten. Door het decreet van gisteren heeft zich dus thans ook Puebla een van de voornaam ste staten van de Mexicaansche republiek, bij de anti-kerkelijke beweging aangesloten. De schietpartij te Am sterdam. Gisterennacht heeft een in de Oude Doelenstraat wonende man eenige schoten gelost. De verdachte heeft aan de politie ver klaard, dat hg, te ongeveer kwart over vier op de brug van den O.Z. Achterburgwal bij de Oude Kennissteeg staande, aangespro ken was door een bewoner van deze don- kere buurt, die zich met enkele andere lieden reeds eenigen tijd in zijn nabijheid had opgehouden. De man had hem ge vraagd „of hij een goed adresje wilde heb ben", waarna verdachte geantwoord had, dat hij met die praatjes niets te maken had. Hg was toen weggegaan en bereikte via de Oude Kennissteeg het Oudekerksplein. Volgens de lezing van den verdachte de aangever ontkent zulks zou laatst genoemde hem op sluipende wijze gevolgd zijn. Verdachte had zich toen plotseling "omgedraaid en zijn achtervolger gesom meerd zich te verwijderen. Toen deze dit niet deed, loste hij een schot in de lucht Naar de a ngever heeft verklaard, heeft verdachte dit schot onmiddellijk door drie andere schoten, welke in zijn richting werden afgevuurd, doen volgen. De aange vallene had zich onmiddellijk na het eerste schot op den grond geworpen, als gevolg waarvan hij niet is geraakt. De op ver dachte gevonden revolver droeg een eylin der van zes schoten. Vier daarvan bleken te zijn afgevuurd. De verdachte heeft verklaard dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, met welke lezing de politie het allerminst eens was. De arrestant is in het bureau opge sloten er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt, wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling. Veertien dagen geleden was hrj uit België teruggekeerd en had een kamer betrokken in de Oude Doelenstraat. De revolver had hij ook in België gekocht. Een geval van bigamie. Naar „de Tel." verneemt is een zekere B„ thans te Amsterdam woonachtig, door de politie gearresteerd, daar hg er van ver dacht wordt, zich te hebben schuldig ge maakt aan bigamie. De man woonde, jaren geleden, eveneens te Amsterdam, trad al daar in het huwelijk, maar vertrok eenige tijd daarna naar Amerika, waar tot drie maal toe de ooievaar aan het echtpaar B. een bezoek bracht. Na eenige jaren aan de andere zijde van de oceaan te hebben doorgebracht, keerde B. naar Hc 'and terug, doch liet vrouw en kinderen in Amerika achter. Toenmaals moet hg in 't bezit van eenig geld geweest zijn, daar het zijn bedoeling was, in de een of andere kleine gemeente van ons land een zaakje te koopen. Hij kwam in kennis met mej. S. te Mui den en verzweeg tegenover haar zorgvuldig, welke sterke banden hem nog aan Amerika bonden. De kennismaking met mej. S. leid de tot een verloving en niet lang daarna dreef hij de onbeschaamdheid zoo ver, te Muiden met mej. S. in het huwelijk te tre den. (Naar het blad van bevoegde zijde ver zekerd werd, stond B. in laatstgenoemde ge meente bekend, als ongehuwd te zijn). B. vestigde zich na zijn (tweede) huwe lijk eerst te Soest, maar omdat de zaken aldaar niet naar wensch gingen, verhuisde hg eerst naar Diemen en vervolgens naar Amsterdam, waar hij een melkzaak zou exploiteeren. Aldaar werd hem echter de gebruikelijke vraag gesteld of hij reeds eer der in Amsterdam gewoond had. De man doorzag zoo spoedig niet, aan welk gevaar hij zich blootstelde en sprakditmaal de waarheid. Toen hij daarbij ook nog moest opgeven wanneer hij te Amsterdam geves tigd was geweest en toen de registers van de burgerlijke stand werden nageslagen, kwam natuurlijk spoedig aan het licht, dat de vrouw, met wie hij toen als gehuwd stond ingeschreven, niet dezelfde was als degene, die thans zijn vrouw is. De politie werd nu in de zaak gemengd, die B. aan een uitgebreid verhoor onder wierp, waarop de waarheid spoedig aan het licht kwam en de verdachte in verzekerde bewaring werd gesteld. Een mislukte serenade. Gisteren kwam een juffrouw de politie aan het bureau Nassaukade te Rotterdam waarschuwen, dat er bij haar in de buurt een inbreker aan het werk was. Terstond gingen agenten op onderzoek uit en zg von den inderdaad op een soort luifel, welke uitsteekt bg het pand, naast dat, waarin de juffrouw woont, een jongeman zitten, die toen de politie kwam, haastig naar beneden klauterde. Aanvankelijk weigerde hij eenige inlichting te geven, daarna deed hij een omstandig verhaal over een pet, die op het dak terecht gekomen zou zgn, maar ten slotte vertelde hg, dat op de eerste étage van het pand met de luifel zgn meisje woont en dat hij haar een soort van sere nade had willen brengen. De tusschenkomst van de buur vrouw had evenwel de idylle verstoord. Bij onderzoek bleek dit laatste verhaal juist te zijn. Een vriend had den minnenden jonkman op de luifel geholpen de 17-jarige aangebedene had haar venster op een kier gezet, om beter naar het zoet gefluister van den minstreel te kunnen luis teren en de politie heeft den minnaar naar huis gestuurd. Man „Heb je wel eens opgemerkt, Lisa, dat een luid spreker over het algemeen een onwetend persoon is Vrouw „Sstpraat niet zoo luid". TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE (C.B.) Aan de orde zgn verschillende wetsontwerpen. De heer Wijnkoop verklaart zich tegen de bestendiging der tijdelijke opcenten op de Ind. invoerrechten. Overigens wordt dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het contingenteeringsontwerp betref fende aal en paling, klaagt de heer Dug- mar van Twist over de onvoldoende con- tröle op den invoer. Minister Steenberghe verklaart dat deze thans in orde is. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B\j dat betreffende de contingen tee ring van haarden en kachels worden door de heeren van Dijk en Kortenhorst eenige opmerkingen gemaakt over het contingen- teeringscijfer. De eerste acht den invoer gering. De tweede juist enorm. Minister Steenberghe zegt, dat in December de nor men worden herzien. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het contingenteeringsontwerp betref fende veekoeken zegt de heer Van Voorst tot Voorst, dat gewaakt moet worden tegen bijzondere prijsstijging. De heer Schiltbuis wil verdere differentiatie tusschen lgn- en andere olie. De heer Kortenhorst komt hier tegen op. Minister Steenberghe zegt dat de bedoe ling der con tingen teering is hulp te ver- leenen aan de olieindustrie. Daarvoor is het thans geldende gemengde systeem ge kozen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen de heer Vervoorn. Inzake de contingenteering van sloten wijst de heer Smeenk op het verband met

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2