500 300 150 100 25 EERSTE BLAD 73e Jaargang 1934 VRIJDAG Uitgave: firma F. VAH Df VELDE Ir.. Walstraat 58-66, Vlissingen. Telef. 16. Postrekening 66287 9 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels ƒ1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen WAPENSTILSTANDSDAG. De vredeskansen staan slecht. De vredesijver moet verdubbeld worden. Zijn we vergeten De herdenking van het sluiten van den wapenstilstand, welke een einde maakte aan een volkerenmoord van vier jaren, hegint van jaar tot jaar een meer gevierd feest van Vrede te worden, waarbij velerlei organisaties en bladen van allerlei richting zich beijveren om den nooit-meer-oorlog's wil der menschheid te versterken. We kunnen onze krachten aan geen schooner doel wijden! Helaas moeten we constateeren, dat in onze dagen de vredeskansen zich omge keerd-evenredig verhouden tot den opmer- kelijken groei van. het leger der vredes- vrienden en tot het ontzettend élan, waar mee de vredesbeginselen door talloos velen worden uitgedragen. De oorlogsdreiging, welke van tijd tot tijd en in onze dagen niet het minst over de wereld waart, heeft iets weg van het natuurlijke tempeest, hetwelk we voelen aankomen, doch waartegen we niets vermogen te doen. Die gedachte doet de menschen ook tegenover de oor logsdreiging vaak- met een - zeker fatalis me berusten. Ten onrechte. De oorlog met zijn afgrijselijken "broe dermoord heeft niets natuurlijks en dus ook niets goddelijks aan zich. De oorlog is een geesel, waarmee 'de meïischheid zich zelf straft. Wanneer we den oorlog gevoe len als een dreiging, dan wil dat zeggen, dat de politieke en sociale omstandighe den gunstig zijn voor deszelfs ontwikke ling, maar dén juist wordt onze vredeswil en -sterkte beproefd. Dén juist is aller minst het tijdstip aangebroken om met c-en fatalistisch gebaar het hoofd in den schoot te leggen, maar dan behooren we ons te gaan weren: tegen den oorlog; te gaan strijden: vóór den vrede. Inderdaad kunnen politieke en sociale omstandigheden den bodem voor een nieu wen oorlog bereiden en in die o m- standigheden leven we thans. Vele staten zijn beladen met schulden en lasten; het spook van de werkloosheid waart overal rond. De oogen van staacs- lieden en economen zijn gericht op eik aspect, hetwelk voor een oplossing van eigen moeilijkheden uitzicht opent. En de massa, de volkeren, ze voeden zich zóó dicht aan den rand van de materieele en geestelijke ruïne, dat élk middel aan trekkelijk begint te gelijken, dat kansen biedt op een „beteren" keer. Helaas hooren we nu reeds menschen, van wie we dat nooit zouden hebben ver wacht, verzekeren, dat ze tenslotte in een nieuwen oorlog zouden willen berusten, wanneer daarmee een economische ople ving, al ware hét maar een tijdelijke, ge paard zou gaan. Dat wijst op de ellende, waarin die menschen zijn geraakt, maar ook op de zwakte van hun wilskracht. Andere jaren hebben we in onze artike len ter herdenking van den Wapenstil standsdag altijd deze gedachte vóórop gezet*, willen we strijden tegen den oorlog, dan moeten we allereerst den individueexen vredeswil sterken door persoonlijk te leeren dulden en verdragen. We hebben niet veel vertrouwen in op gewonden anti-oorlogs-gedaas van ge ëxalteerde naturen, die bereid zouden zijn om desnoods met hun vuisten hun vredes wil aan andere menschen in te ranselen. Zulke sensitieve menschen loopen aan ach ter de meest wisselende leuzen van den dag, wanneer deze door de omstandighe den, waarin de maatschappij momenteel is geraakt, in staat zijn om de massa ten oogenblik te begeesteren. Ze zijn de eerste slachtoffers van. de oorlogspsychose, welke den strijd voorafgaat. In den jongsten wereldoorlog hadden we gelegenheid om met „overtuigde" pacifis ten van verschillende nationaliteit en on- tMerscheidene politieke overtuiging* te spre ken. Ze verzekerden met nadruk, 'dat ze fóg pacifisten waren, maar speciaal in bet geval, waarin hun land was ge- Plaatst, was strijden een plicht. De Belg voerde immers geen oorlog, maar ver zette zich tegen een brutalen indringer. Euitsche socialisten verzekerden ons, dat ze tegeu den oorlog* waren en blijven zou den, rnéér: onze keizer kón piet anders; de oorlog was hem o. pgedrongen geworden. En de .Engelschman, die bij den oorlog geen enkel belang had neen, heusch niet! hij had partij gekozen om het recht te dienen en de rechtvaardig heid; hij vocht om de arme Belgen te be schermen en te verdedigen. Zoo hadden ze allemaal wat! En zoo zullen ook straks de volkeren ieder voor zich weer een rechtvaardiging vinden, wanneer de wapens worden ge trokken en het moordspel gaat herbegin nen. Tenzij we ijveren voor de volkomen on derwerping van den wil van den indivi- dueelen mensch aan de vredesgedacbte, zoodat we niet meer opspringen en op- bruischen bij elk verschil van gevoelen en de handen niet dadelijk tot vuisten maken, als we meenen, dat ons eenig onrecht ge schiedt. Practisch vredeswerk is ook het bestrijden van oorlogs-gnnstige omstan digheden. De economische crisis in het algemeen, de armoe en de werkloosheid in het bij zonder, begunstigen in zooverre het uit breken van een nieuwen oorlog, dat ze een menschelijke bereidheid scheppen om de verschrikkelijkste van. alle. beproevingen te aanvaarden, ten einde een kans te krijgen om eindelijk uit de h u i d i g e el lende te worden verlost. Daarom moeten ware vredesvrienden er op uit zijn om in hun maatschappelijKen arbeid slechts constructief te ijveren en crisis-nood te helpen lenigen, waar dat maar mogelijk is. Bazar Ned. Herv. Diaconessen-Vereeniging. i Britannia. De nood der tijden heeft het ook, zoo als helaas voor zoovele instellingen, der Ned. Herv. Diaconessenvereeniging moeilijk gemaakt, zoodat naar middelen omgezien moest worden om de kas dezer zoo nuttige vereeniging te versterken. Een goede ge dachte was 't zeer zeker 'n bazar te organi- seeren, waarvoor een dames-comité werd benoemd hetwelk de voorbereiding ter hand nam en het prachtige resultaat der ener gieke vereeniging konden wij nog gister- avona in oogenschouw nemen. Tegen half acht hadden zich in de hall van het Grand Hotel Britannia vele dames en heeren verzameld, om tegenwoordig te zijn bij de opening van den bazar door mevrouw Van WoelderenSprenger. Namens het gemeentebestuur was aan wezig de wethouder van sociale zaken, de heer P. G. Laernoes. Alvorens tot opening werd overgegaan, nam de voorzitter der Diaconessen-vereeni- ging, ds. J. S. Hartjes het woo"d, die alle aanwezigen, inzonderheid den burgemees ter en mevr. Van Woelderen en den onder commandant der marine alhier hartelijk welkom heette. Hij stelde het zeer op pry's, dat mevr. Van Woelderen zich bereid verklaard heeft d^zen bazar te willen openen en dankte ook den burgemeester voor zijn tegenwoordig heid, waar wjj echter op gerekend hadden, want zijn groote belangstelling voor alles wat in onze stad op sociaal terrein voorvalt is genoegzaam bekend. Ook den onder-commandant der marine zegt spr. hartelijk dank! Er zijn altijd sterke banden geweest tusschen de marine en Vlis singen en spreker hoopt, dat dit nog vele jaren zoo zal blijven. De crisis brengt ons hier te samen. De toestand van de kas der Diaconessenver eeniging is van dien aard geworden, dat dringend noodzakelijk is, dat deze versterkt wordt. Het zou jammer zijn, wanneer dit mooie sociale werk in onze stad, wat voor zoovelen zegen heeft afgeworpen, zou moe ten verdwijnen. De voortzetting van dezen arbeid wordt al moeilijker en spreker hoopt, dat de opbrengst van dezen bazar het mo gelijk zal maken het hoofd weer boven water te houden. Een woord van hartelijken dank brengt spreker voor de vele medewerking uit alle rangen en standen ondervonden en het stemt tot blijdschap, dat hiervoor personen van velerlei politieke en kerkelijke richting de handen hebben ineengeslagen. Grooten dank is de vereeniging verschul digd voor de charmante ontvangst door den directeur van „Britannia" en hij zegt hier voor de Stoomv. Mij. „Zeeland" en den heer Soerewijn hartelijk dank. De voorzitter eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze bazar moge slagen en aaide verwachtingen zal beantwoorden en dat wy hier enkele gezellige dagen mogen doorbrengen. Spreker verzocht thans mevr. Van Woel deren den bazar te willen openen. Mevr. Van Woelderen sloot zich aan bij de woorden van den voorzitter, dat helaas de diverse tijdsomstandigheden dezen bazar noodzakelyk hebben gemaakt. Het is een blijde verrassing voor het comité dat zoo vele personen spontaan heb ben medegewerkt aan de organisatie van dezen bazar. Van alle kanten stroomden de artikelen toe en in de laatste dagen was de woning van mevr. Hartjes in een soort wa renhuis herschapen. Er zijn veel mooie, aardige en ook smakelijke artikelen aan wezig. Mevr. Van Woelderen sprak de hoop uit, dat al deze zaken hun weg zullen vinden en dat de bazar een groot succes zal wor den, waarna zij dezen voor geopend ver klaarde. Vervolgens werd doof de genoodigden een rondgang langs de verschillende stands en attracties gemaakt, welke in de diverse za len van „Britannia" een plaats hebben ge vonden. Het is niet wel doenlijk van alles wat aanwezig is een juiste opsomming té geven, want de verscheidenheid is zeer groot. Bij den ingang van den bazar is opge steld een stand in rookartikelen, zoodat de heeren al dadelijk uit de verschillende mer ken hun kèuze kunnen doen voor de da mes zijn prachtige lingerie-standen aanwe zig, die een lust voor het oog zijn verder een heéle kruidenierswinkel enz. Het spreekt vanzelf, dat ook voor het amusement voldoende gezorgd is evenals voor verschillende attracties w.o. wij noe men enkele sjoelbakken, een hengel- tent, touwtjestrekken, bloeraentent, bal- werpen, spijkerslaan, weegschaal, draaiende reusachtige Spaanseheparasols, grabbel tonnen en niet te vergeten het postkantoor en het buffet. Uit dit laatste blijkt, dat de bêzoekers geen honger of dorst behoeven te lijden. Verder kan men raden naar het aan- ta' boontjes in een flesch, naar den naam .van een keukenprinsesje enz en heel aardig is het idee te raden het aantal bezoeken, door „Zuster Lize" in een bepaald jaar in de gezinnen gebracht. De bazar wórdt opgeluisterd door een band. die de prettige stemming helpt ver- hoogen. Uit dit alles blijkt, dat men te kust en te keur zijn hart kan ophalen. Er is voor „elck wat wils" en de prijzen waarvoor men aan dit alles kan deelnemen zijn niet hoog ge steld. Het comité is hier gedachtig geweest aan het „vele kleintjes maken één groote". Den geheelen avond bewoog zich een groote schare in opgev/ekte stemming door de verschillende zalen en naar wij konden constateeren werden er zeer goede zaken gemaakt. Wij wenschen den dames-ver koopsters veel succes Oud-Vlissingen. Concertgebouw. Wie gisterenavond naar het Concertge bouw is gegaan in de veronderstelling daar iets te hooren en te zien over Vlissingen van voor eenige eeuwen. De secretaris der vereeniging „Natuurvrienden", onderafdee- ling van het Inst. v. Arbeidersontwikkeling, de heer J. Lourier, heeft ons rondgeleid door het Vlissingen van voor 30, 40 jaar geleden, toen het Eiland nog niet door de werkplaatsen van de Kon. Maatsch. „de Schelde" in twee stukken was verdeeld en de Palingstraat nog de rechtstreeksche verbinding was van de stad naar de haven, over of langs het „vestje van Tanus", waar schaatsen gereden was, toen de verschil lende kaden nog haar schilderachtigheid vertoonden, maar ook hun welriekendheid verspreidden en de zgn. Oprit nog slechts aan één kant was bebouwd toen de Bad huisstraat nog een troosteloos-lange weg was van de stad naar liet strand, waar op de plaats van het tegenwoordige strand huis een o zoo nederig badhuis zich verhief en het Kerkhof voetpad, met aan den in gang de metaal-fabriek van den heer Van der Stad, een schitterend wandelpad was met hoogopstaande boomen. En spreker voerde ons met zijn lichtbeelden door het Oude Laantje achter het dok, waarin de haast-aamechtig zich voortsleepende tram naar Middelburg de, vooral 's avonds daar loopende eenzame wandelaars deed op schrikken, naar den Prins Hendriksweg om ten slotte de wandeling te besluiten bij de havens tientallen jaren geleden. Toen volg den eenige kiekjes van wat 't nu opgroei ende geslacht nog goed gekend heeft een luchtfoto van de haven en omgeving in de tijden der havenuitbreiding eenige heel den van den watervloed, een kiek van den brand op de toenmalige „Nedpam", nu Vlismar geheeten, benevens een paar pro jecties van feestelijkheden alhier Barnum en Bailey op de wei, de De Ruyterfcesten het bezoek der Koningin aan de Kon Maatsch. „de Schelde". In verband met het gesprokene hebben we voor onze ocgen gezien, hoeveel er ver anderd is in die jaren. Eerst de kale wei met het klinkerpad langs het kanaal en vervolgens de afsluiting daarvan. We kre gen een kijk op de oude vischafslag op de Zeilmarktde nieuwere gelegenheid daar voor bij de voormalige Beursbrug, waar op primitieve manier de koopers en verkoo- pers gescheiden waren door touwen. We hebben het De Ruyterstandbeeld nog eens zien staan op het De Ruyterplein met als achtergrond de oude kommiezenwacht de oude Beurs, stuttende op haar steenen pi lasters werd geprojecteerd naast een af beelding van het smalle kaadje, dat de bier kade begrensde, waarin de kotters werden schoongemaakt en de visschersvloot een toevluchtsoord zocht bij al te kwaad weer. Ook brachten de beelden ons weer de kom- miezenhuisjes voor den geest aan de ingan gen der stad, tegenover den watertoren en de brug over het kanaal. Verschillende as pecten werden getoond van de Tonnenbrug met Admiraalshuis en het wachtschip de „Bulgia". Kortom, al die beelden riepen weer in onze herinnering het Vlissingen van dien tijd terug. En het ~/as dan ^ok geen woord ten onpas van den voorzitter der „Natuur vrienden", toen hij aan het slot van den avond een woord van dank bracht aan den bedienaar van de lantaarn, maar nog meer aan den inleider, die dezen avond bij de „inboorlingen" oude herinneringen had ge wekt, maar voor alle aanwezigen een beeld gaven van den ouden toestand die vaak schilderachtig was. Een binnenbrand. Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd brand ontdekt in een manufaeturen-pak- hiiis in de Noordstraat alhier. Door de po litie met een minimax, zoomede door om wonenden werd de brand, welke in een par tij manufacturen woede, gebluscht. De eigenaar van de zaak had even tevo ren met een wagen met manufacturen het pakhuis verlaten om buiten te gaan leuren. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van den brand. Scheepvaartberichten. Men hoopte gisteravond gereed te komen met het dichten van het Deensche stoom schip „Erik Boye", waarna gepoogd zal worden het schip vlot te brengen. De Duit- sche sleepboot „Simson", welke aanwezig is bij de berging van de „Erik Boye", is zelf omhoog geraakt en blijven zitten. De sleep boot is met hoog water vlot gekomen. Het Duitsche stoomschip „Svane", dat gisterenmorgen op de reede alhier geankerd heeft, met beschadigde huidplaten, heeft, na voorloopige reparatie, de reis naar Kopen hagen voortgezet. MIDDELBURG Vereeniging voor Instrumentale muziek. Jacob Ros. Concert- en Gehoorzaal In het centrum van het eerste concert van de Instrumentale in dit seizoen stond het optreden van Jacob Ros met het twee de pianoconcert in e kl. t. van Chopin, den pianist-componist bij uitnemendheid, die zich uitsluitend door middel van de piano heeft uitgedrukt en in wiens historiscn smartelijke, echt nationale Poolsche toon kunst zich tevens de Fransche geest van luchtige bevalligheid vereenigd met de ro mantische diepzinnigheid van den Duit- scher heeft uitgezongen. Het in 1833 als op. 11 verschenen werk is. evenals zijn eerste pianoconcert, een compositie uit de jonge jaren van den grooten Poolschet; toondichter. Slechts een gevoelig poëtisch vertolker, wiens muzikaliteit op een zeer hoog peil van ontwikkeling staat, vermag met een doorvoelde wedergave van deze ka raktervolle muziek met hare brillante or namentiek te boeien. En hierin is Jacob Ros, wiens technisch knappe vertolking was doordrongen van dichterlijke muzikali teit, volkomen geslaagd. Het orkest volgde daarbij met overgave en accuratesse de intenties van zijn dirigent, waardoor over 't geheel een fraaie samenwerking met den solist verkregen werd. Voorts bracht Jacob Ros ons Beethoven's epische „Appassiona- ta", welke door den kunstenaar met groote technische bekwaamheid en muzikaal ta lent werd gespeeld. Vooral het hemelsche Andante werd ontroerend en bezield geïn terpreteerd. Het concert werd geopend met „Zwölf Walzer" van Brahms (voor strijkorkest gearrangeerd door Ferd. Thieriot) en be sloten met de Trio Serenade, voor viool, alt en cello van Beethoven, door J. Cleuver byzonder knap voor strijkorkest bewerkt. De strijkers speelden deze sug gestieve, stemmingsvolle muziek met bet grootste animo. Ook voor Jacob Ros moet het zeer zeker een prettige gewaarwording geweest zijn een werk van zijn leermeester, lie zóóveel voor het Middelburgsche mu ziekleven. gedaan heeft, te mogen beluis teren. Jacob Ros verwierf geestdriftig succes, waarvoor hij met twee toegiften dankte. Na Chopin liet hij dirigent, orkestmeester en orkest, dat ook met Brahms en Beet hoven welverdienden enthousiasten bijval oogstte, in de hulde deelen. Een mooie avond voor de Instrumentale en haar ta lentvollen leider, Joh. H. Caro. Ad Interim. Een geschenk voor de provinciale bibliotheek. Mevrouw de wed. MorksJoostén heeft aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland t Middelburg ten geschenke aangeboden een zeer belangrijke verzameling manus cripten van' muziekstukken, door wijlen haar echtgenoot, den heer Jan Morks ge componeerd. Ged. Staten hebben met groote dankbaar heid deze schenking aanvaard. VEERE Het gerestaureerde raadhuis. Plenaire slotvergadering der Restauratiecommissie op komst. Naar luid der berichten uit Veere zullen nog voor het einde des jaars de restaura tie en de herinrichting van het raadhuis te Veere voltooid zijn. In verband daarmede bestaat, naar wij vernemen, het plan, binnenkort een slot vergadering te houden van de voltallige commissie, welke destijds werd opgericht - teneinde zooveel mogelijk te behartigen, de belangstelling van het Nederlandsche volk ervoor naar vermogen op te wekken en wakker te houden. Deze vergadering zal vermoedelijk te Middelburg gehouden wor- den. Voordien zal met Burg. en Weth. van Veere een bespreking gehouden worden ten einde zoo mogelijk den datum voor de slotvergadering vast te stellen op denzelf den dag als de ingebruikneming van het stadhuis te Veere plaats vindt. Het voornemen bestaat zijn excellentie den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. H. P. Marchant, onder wiens bewind de restauratie voltooid werd, en diens ambtsvoorganger mr. J. Terpstra, onder wiens ministerschap er een aanvang mee werd gemaakt, tot het bijwonen der plechtige slotzitting van de restauratie commissie uit te noodigen. In deze laatste vergadering zal de voor zitter der commissie, de heer Henri Dron- kers, burgemeester van Hedel en Kerkwijk en oud-burgemeester van Veere, een rede uitspreken, getiteld Korte geschiedenis van de restauratie van het raadhuis te Veerede vice-voorzitter der commissie, dr. S. S. Smeding te Middelburg, zal een voordracht houden over „De opwekkingen en de resultaten van de belangstelling van het Nederlandsche volk, voor de res tauratie". Vervolgens zal de secretaris-penning meester der commissie, de heer Th. Chr. D. Coops, gemeente-secretaris van Veere, re kening en verantwoording" van zijn gelde lijk beheer doen, waarna een beslissing ge nomen zal worden inzake de besteding van de ingezameld' gelden. Naar wij vernamen is omtrent de meest economische wijze van aanwending van dit eenige duizenden guldens bedragende saldo het oordeel van den minister van onderwijs, kunsten en Wetenschappen in gewonnen dientengevolge zou het in het voornemen liggen de vergadering in over weging te geven, het batig saldo aan de gemeente Veere ter hand te stellen, waar na de regeering zou willen bevorderen, dat de verleende of nog te verleenen subsidies pondspondsgewijze met dit bedrag vermin derd worden. In florissanter tijden zou wellicht te over wegen geweest zijn, den financieelen steun van het Nederlandsche volk in een meer zichtbaren en afzonderlijken vorm tot uitdrukking te brengen, bijv. door het aan bieden van een meubileering. beelden, een verbetering van het klokkenspel of iets dergelijks; onder de huidige omstandighe den mag het redelijk geacht worden, dat de zoo gewaardeerde steun in geld, die de com missie van particulieren heeft verworven, rechtstreeks zal dienen tot verlichting van de zeer aanzienlijke kosten, welke de over heid aan de restauratie heeft moeten be steden. IERSEKE Vondsten in de Scheide bij Zoutelande. Door dei. schipper van de YE 155 is on der Zoutelande in de netten gevischt een sandsteenen vermoedelijk vioeg-muiuel- eeuwsch wywaterbakje, het kan ook de helft van een vroeg-gotische doopvont zijn. .Dergelijke dingen zijn vermoedelijk, bij de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1