r 500 300 150 100 25 w> PALM O LIVE DONDERDAG 8 NOVEMBER EERSTE BLAD 73e Jaargang Uitgave: Firma F. VAD DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Missingen. lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRÖVINGIENIEUWS ...cte 2oty 1934 ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1-5 regels. 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regr 1 meer 10ct. (max. lriregeis). Bij 3maal plaatsing van 1-5regels #1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ft itsen Accijnsverlaging op rundvleesch. De slagera, actieve leden van den mid denstand, hebben aan den minister van economische zaken een telegram gezonden, waarbij zij hun waardeering uitdrukten over de accijnsverlaging van 20 tot 10 ingevoerd om de kosten te betalen der af slachting van rundvee ter wille van de melkproductie. Tot dusver schijnt het, dat de slagers die extra-accijns voor eigen, rekening hebben genomen, uitgaande van de gedachte, dat hoogere vleeschprijzen, gepaard aan dalen de inkomsten zou moeten leiden tot een krachtige vermindering van het vleesch- verbruik. Teneinde dit te voorkomen, heb ben zij met een beperking van hun winst marge genoegen genomen ter grootte van den nieuwen accijns en hun goede koopman schap heeft hun den weg gewezen om het grootst mogelijke profijt te incasseeren. Zij zagen meer heil in het handhaven van hun omzet dan in het overhevelen van den accijns op het publiek en de daarmede ge paard gaande afzet-vermindering. De verlaging van den accijns beteekent dus een directs verhooging van de winst marge, tenzij anderen van deze accijnsver laging gebruik maken om de prijzen van het vleesch te verlagen. Dan zal de accijns verlaging ten goede komen aan de consu menten, terwijl eerst de verhooging hun niet heeft gedeerd. Het is de vraag, of de slagers reden tot juichen hebben. Vleeschverbniik is en blijft een luxe. Men kan ook andere voedingsmiddelen nemen. De deflatie-pólitek der regeering brengt de algemeen e koopkracht tot steeds geringere proporties terug en hoe langer het natio nale inkomen, hoe meer dit terugslaat op den verkoop van die producten en artike len, die tot de categorie van luxe-artikelen kunnen worden gerekend. Daarbij komt de afslachting. Het blikkenvleesch moet wor den verkocht, maar er zijn nog talrijke millioenen blikken van de vorige afslach ting over. De blikken moeten worden weggewerkt en alhoewel de minister hier voor een tijd van circa 2 2% jaar bere kent, verruimt hjj de grenzen van hen, die voor het. blikkenvleesch in aanmerking ko men. Verschillende gestichten, die eertijds versch vleesch hadden in te slaan, kunnen nu blikkenvleesch verkrijgen en door al deze dingen wordt het afzetgebied der slachters ingeperkt. Er moet een accres zijn in onzen veesta pel in verhouding tot de toename onzer bevolking, aannemend, dat het vleeschver bniik zich zal kunnen blijven handhaven. Is dit laatste het geval, dan is momenteel het getal van ons vee niet te hoog, hetgeen de vereeniging van vetweiders in het licht heeft gesteld. Vermoedelijk is er door na tuurlijke omstandigheden een te groot accres bij het melkvee ontstaan, doch dit accres zal langs dezelfde natuurlijke we gen weer verdwijnen. Wordt het debiet der slagers verkleind, teneinde het te veel aan melkkoeien op te ruimen, dan doet de vraag zich op „Is er een teveel aan melk" en alhoewel wij deze vraag ontkennend be antwoorden, in welk verband wij w ijzen op de nog steeds respectabele consumptie van margarine, willen wij dit probleem in ons verband niet verder behandelen. Het Ne- derlandsche vleeschverbruik mag niet lij den onder maatregelen, welke genomen worden voor een anderen bedrijfstak, voor al wanneer de motieven daartoe, om het zoo zacht mogelijk te zeggen, voor bestrij ding vatbaar zijn. Waarom hebben de slagers en de slagers- vereenigingen hiertegen niet krachtig ge protesteerd onder argumentatie hunner grieven op onpartijdige en op economische feiten gegronde wijze Vroeger was het grootste gedeelte van °ns volk arm. Men kon geen boter eten en geen versch vleesch betalen. Men ver bruikte margarine en men nuttigde Ame- rikaausch spek en Amerikaansche reuzel. Onze hoogwaardige agrarische producten gingen over de grens. Hierin is geleidelijk verandering gekomen naarmate de massa- koopkracht steeg. Moet het nu weer an ders worden Zal de verarming als gevolg van de deflatie-politiek leiden, dat men weer de Ersatzproducten verbruikt, terwijl er voor de goede in het buitenland geen afzet te vinden is.. Ons volk heeft de minder juiste eigen schap om alles van. het buitenland te criti- seerenen zichzelf het odium te geven van verstand en handigheid. Men smaalt onder meer op het Duitsche streven, Ersatz-ar- tikelen te gebruiken. Doen wij dit echter zélf ook niet door onze bpter voor 0.30 aan Engeland te verkoopen en margarine te eten wegens de goedkoopte, terwijl. w(j vergeten, dat de massa .ten slotte ook de verliezen op de boter zélf te dragen krijgt en zal dit Er^atz-systeem niet geleidelijk overslaan ook op onze vleesch- voorziening. De slagers zullen o.i. goed doen door alsnog gezamenlijk te protestee ren, tegen de regeeringsmaatregelen, opdat er eindelijk eens wat meer economisch inzicht in de kringen der autoriteiten zal gaan heerschen. De herclassificatie der gemeenten. Door de plaatselijke organisaties van per soneel in overheidsdienst behalve de moderne is aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken te 's-Gravenhage het volgend adres gfezonden Zooals uwe .commissie bekend zal zijn ïs Vlissingen in 1927 van de He klasse naar de groep gemeenten van de Ie klasse over gebracht. Door :de verschillende plaatselijke organisaties werd toentertijd daaromtrent een. verzoek gericht tot den minister van binnenlandsche zaken. Uit het feit, dat dit verzoek werd inge willigd, mag zeer zeker worden geconclu deerd, dat deze overplaatsing met het oog op de verschillende plaatselijke omstandig heden gewettigd was. De vraag kan nu worden gedaan of in deze gemeente sedert 1927, rekening houdende met de salaris verlagingen van het rijkspersoneel,, de le vensstandaardis gedaald, of, dat er om standigheden zijn opgetreden waardoor her plaatsing naar deHe klasse thans billijk moet worden geacht. Naar onze meening hebben zich deze omstandigheden niet voorgedaan, zelfs kan met feiten worden aangetoond, dat Vlissin gen „duurder" is dan vele andere gemeen ten, welke in de Ie klasse blijven. In verband daarmede heeft ons comité getracht, diverse gegevens te verzamelen, waaruit naar onze meening duidelijk blijkt, dat inzake de belastingen Vlissingen gere kend moet worden tot de gemeenten met een zeer hoogen belastingdruk, die gelijk is aan, en zelfs overtreft de gemeenten, die ook na de herclassificatie in de Ie klasse blijven en gelijk is aan den belastingdruk in die gemeenten, die zgn. „noodlijdend" zijn. Bovendien wordt in deze gemeente gelie ven een straatbelasting, welke belasting vorig jaar is verhoogd van 3 tot 6 van de huurwaarde. Eveneens moet in deze gemeente d'ikgeschót worden betaald voor gebouwd en ongebouwd, Deze belastingen drukken uit den aard der zaak op de huis huren. Door de ambtenaren, die een salaris ge nieten van 1200 tot 1600 wordt in deze gemeente aan huishuur betaald een bedrag van ongeveer 300 per jaar, zoodat door deze ambtenaren 21 van hun salaris aan huishuur moet worden besteed. Door hen, die een salaris genieten van 1600 tot 2000 wordt aan huishuur be taald 330 per jaar, of 18 van het salaris. Zjj, die een jaarwedde genieten van 2000 tot 2500, betalen aan huishuur gemiddeld 360 per jaar, of 17 van het salaris. Dat de levensstandaard in deze gemeente hoog is, blijkt ook overduidelijk uit het druk gebruik, dat gemaakt wordt van Ge vaste autobusdiensten op Rotterdam, waar van velen gebruik maken om aldaar, tegen lagere prijzen, hun inkoopen te doen. De prezen van de eerste levensbehoeften, brood, aardappelen, groenten, enz. zijn in deze gemeente zeker niet lager dan in de zgn. „groote" gemeenten, waar op de markten enz. veelal tegen sterk verlaagde prijzen kan worden gekocht. De water-, electriciteits- en gasprijzen zijn in deze gemeente hoog te achten. Het water kost 0.50 per M3., tot een mini mum-verbruik van 1 per maand. De prijs van electrischen stroom bedraagt 0.24 per K.W.U., alleen bij grooter ver bruik kan men gebruik maken van een spe ciaal tarief. De prijs van gas in deze gemeente Is 0.12 per M3. Voor eiectriciteit en gas moet bovendien „meterhuur" worden be taald. Zij, die kinderen hebben, welke voortge zet onderwijs moeten volgen, moeten zich daarvoor vaak bijzondere uitgaven ge troosten, doordat alleen een H.B.S. in deze gemeente is. doch geen ambachtsschool, gymnasium of kweekschool Voor het be zoeken van laatstgenoemde inrichtingen van onderwijs is men aangewezen op Mid delburg. Voor de hoogere ambtenaren geldt boven dien, dat zij hun kinderen, die inrichtingen voor middelbaar of hooger onderwijs moe ten bezoeken, moeten zenden naar het cen tum des lands, waaraar. hooge kosten zijn vérbönden. In verband met vorenstaande meenen wij, dat, afgescheiden nog vari de kv/estie, dat naar onze bescheiden maar stellige mee ning, die door velen in den lande gedeeld wordt, het loonpeil der arbeiders toch geen maatstaf zijn voor de salariëèring der ambtenaren, te hebben aangetoond, dat geen gronden aanwezig zijn Vlissingen te herplaatsen in de ne klasse, waarom wij uwe commissie met nadruk verzoeken, bij de samenstelling van uw advies aan de re geering met bovenstaande wel rekening te willen houden.'en te willen bevorderen, dat Vlissingen niet naar de Hè klasse wordt teruggebracht. Aan dit adres is een uitvoerige memorie van toelichting bijgevoegd. Nulsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werd in de maand October ingelegd in 908 posten 108.253.21-en te rugbetaald in 557 posten 112.116.76, al- zoo meer terugbetaald dan ingelegd een bedrag van 3863.55. Nieuw uitgegeven werden 46 boekjes. Het tótaal aantal spaarders op 31 Octo ber bedroeg 7201 met een gezamenlijk te goed van 2.278.006.89. Ter lediging werden aangeboden 121 spaarbusjes, inhoudende 988 34 en met 2193 zegels werd bespaard 109.65 welke 'bedragen op de spaarboekjes werden bij geschreven. Uitvoering St. Nicolaasvereeniging. Zooals de laatste jaren de gewoonte is, gaf de St. Nicolaas-vereeniging ook dit jaar weder een uitvoering, waarop toegang hadden zij, die één of meer loten hadden gekocht, welke de vereeniging uitgaf ten bate der kas. De groote zaal van „Britannia" was over vol, toen de voorzitter, de heer A. Raams- donk, te ruim acht uur de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij wilde slechts een kort woord spreken, daar doel en wer king der vereeniging genoegzaam bekend zijn, nl. aan vele kinderen een genoeglijken middag te bezorgen op 5 December a.s. Spreker deelde mede, dat 525 kinderen zijn ing'cschreven, en hiervoor is heel wat nooaig, o.a. ruim 1000 stuks ondergoed, verder chocolade en speelgoed. Hij zegt dank voor de ondervonden medewerking van het publiek en hoopt dat ook in de toekomst de belangstelling zoo moge blij ven. Een bijzonder woord van dank sprak de voorzitter tot den heer Van Dijk Soere- wijn voor het weer bereidwillg afstaan van deze mooie zaal en aan den heer Corns, van Beers en zijn orkest, die voor de muzikale verzorging van 't programma zorg droe gen. Spreker wees er op. dat de prijzen voor de verloting hoofdzakelijk zijn gemaakt door dames en heeren van de vereeniging zelf, waaronder in het bijzonder werd ge wezen' op het prachtige dressoir en dito schemerlamp, als le en 2e prijs, waarvoor den vervaardigers alle lof toekomt. Hierna werd met de verloting begonnen, waarvoor begrijpelijkerwijze groote belang stelling' bestond. Alle 2000 loten konden geplaatst worden. Al heel spoedig kwam de eerste prijs uit de bus, het dressoir, dat viel op no. 1834 de tweede prijs, schemer lamp, viel op het allerlaatst, wat de span ning gaande hield, nl. op no. 175. Na de verloting werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het program, waarvan om des tijds wille een tweetal nummers werd afgevoerd. Als eerste nummer werd verdienstelijk voorgedragen „Dat zou je wel willen" door een der comité-leden, waarvan het refrein door de aanwezigen werd meegezongen. Het volgend nummer was „Mars en Ve nus", een samenspel en -zang tusschen een „dorpsschoone" en een waardig verdediger van het vaderland, dat veel bijval oogstte. Vóór de pauze werd door een drietal carnavals-gasten voorgedragen „Fuifnum mers", die door hun aardige kwinkslagen het publiek zeer vermaakten. Na de pauze volgde „ridder-ballade" door een „artisten"-echtpaar, dat heel. goed werd •voorgedragen. „Tien minuten in de geesten-wereld" gaf door de mo.oie belichting een prachtig ef fect. Hoewel wat griezelig, viel het num mer zeer in den smaak. Het vroolgk nummer „Terug van 't car- NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS" De groote hoeveelheden olijf- en palmoliën, in elk stuk Palmolive zeep verwerkt, zijn van onschat bare waarde voor het behoud van een irissche, soepele huid. (2 stuks voor 25 Ct.) naval" waaraan door haast alle leden der vereeniging werd deelgenomen, vormde de clou van den avond, en mocht dan ook door de grappige aankleeding van de car navalsvierders spontanen bijval verwerven. Het programma werd besioten met het zingen van het „Clublied", speciaal voor de vereeniging gedicht, gezongen door alle leden, hetwelk een passend slot was voor deze uitvoering en waarin het goede doel der vereeniging duidelijk naar voren werd gebracht. Vóór de zangers en zangeressen zat een armoedig gezin in wanhoop terne der, maar de klanken van het lied zongen hen tpe van hoop en blijdschap. Alles bijeen genomen mag de St. Nico laas-vereeniging op een zeer goed geslaag den avond terugzien. De aanwezigen waren in een opgewekte stemming, waartoe ook bijdroeg het orkest onder leiding van den heer Van Beers, dat met populaire liederen het program aanvulde. De regie van het spel was in handen van den heer A. J. Ros en de grimeering werd verzorgd door den heer Frenks, die zich beiden op uitnemende wjjze van hun taak hebben gekweten. Aan het einde dankte de heer J. J. Stoops, secretaris der vereeniging. alle aan wezigen voor hun warme btfvalsbeluigin- gen. Men heeft de St. Nicolaas-vereeniging nu gezien op z'n Zondagsch en in de week. Helpt steeds de vereeniging, die werkt voor het arme kind en gaarne ziet spreker dat velen zich als donateur of donatrice zullen opgeven. Ten slotte dankte spreker nog het orkest, dat zooveel heeft bijgedragen tot de opge wekte stemming der aanwezigen. Een kwartet-prijsvraag. In het 38ste nummer van „Ons Electri- citeitsblad", uitgegeven door de P.Z.E.M., werd een kwartet-prijsvraag uitgeschreven. Dat voor deze prijsvraag veel belang stelling bestond, blijkt uit het feit, dat uit Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland bijna 900 juiste oplossingen werden ingezonden. Aan elk dezer inzenders zal een exem plaar van het zoo juist verschenen kwar- tespel „Alles Electrisch" worden toege zonden. Met dit spel zal in menig gezin tijdens de lange winteravonden een aangename ontspanning worden verkregen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" uit de haven te Den Helder. De automatische telefooncentrale te Hilver sum is in gebruik genomen. Een kijkje in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam ter ge legenheid van de Zesdaagsche. De te waterlating van het motorschip „Sunette" van de werf der Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij. Installatie van den heer Bulter als burgemeester der gemeente Beugen. Een foto van den 19-jarigen Eddy Knap, die een fietstocht Rotterdam- Palestina en terug heeft gemaakt. Onvoorzichtige speelschheid. Gisteravond liep een drietal jongemannen van den steilen zijkant bjj het hotel Noordzee-boulevard naar beneden. Een van hen kwam danig te vallen en werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. Door den politie-arts, dr. Grippeling, werd de eerste hulp verleend, waarna de jongeman per auto naar zijn woning werd vervoerd. Scheepvaartberichten. Het Deensche stoomschip „Eric Boye". komende van Antwerpen en bestemd naar Rotterdam, is gisteravond bij Walzoorden in aanvaring geweest met het Duitsche stoomschip „Edith Howalt" komende van Kopenhagen naar Antwerpen. De „Eric Boye", geladen met potasch, werd aan bakboordszijde aangevaren en maakte water in ruim 2. Het schip werd door enkele sleepbooten aan den grond ge zet, terwijl de „Edith Howalt'-' zijn reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Bij hoogwater zal worden getracht het stoomschip vlot te krijgen, waarna het schip naar Antwerpen zal worden gesleept. Het Duitsche schip heeft schade aan den voorsteven bekomen en is op eigen kracht naar Antwerpen gestoomd. Het Deensche stoomschip „Svava", ko- ménöe van Antwerpen en bestemd naar Kopenhag'en, ligt op de reede alhier met averij ten anker, daar het schip bij het ver trek te Antwerpen met een zandzuiger »:k aanvaring is geweest. Het schip dat ingedeukte huidplaten heeft bekomen, zal op de reede' alhier gere pareerd worden, waarna de reis wordt voortgezet. Het Nederlandsche motorschip „Antje", van Antwerpen naar Bonden, is op de Wes- terschelde in de Pas van Everingen op een zandbank omhoog gevaren. De sleeobooten „En Avant X" en „Woelwater" hebben het schip vlotgebracht, waarna het schip onbe schadigd de reis heeft voortgezet. MIDDELBURG Herdenking van den wapenstilstand. Maandag 12 November, des avonds 8.15 uur, zal in de Luthersche kerk te Middel burg de wapenstilstand worden herdacht, met medewerking van mevr. Van den. Broeckede' Man te Aardenburg, da. A. J. van den Ban, Doopsgezind predikante te Vlissingen en ds. C. F. Nolte, predikant bij de Luth. gemeente te MiddelburgVlissin gen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Collier (goud bij Poortvliet, Marnix- plein 25 handschoen bij Van Solingen, N. Vliss. weg 277 roode kindermuts bij Cevaal, Nieüwstraat 1 portemonnaie met inhoud bij De Visser, Vliss, straat 33 1 paar dameslakschoenen bij Korff, Bu- teuxstraat 33 kinderportemonnaie met inhoud bij Uil, Weststraat 12 portemon naie met inhoud bij Daniélse, Voorstraat 18 kont wol bij Joziasse, Weststraat 13 rijtuigzweep bij Wed. Jansé, Vliss. straat'1 34 hondenzweep bij J. de Visser, Middel- burgsche straat 4. GOES Afscheid van den burgemeester. Zaterdag a.s. zal de burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius, afscheid ne men. Des middags van 3 tot 4 uur jzal een défilé worden gehouden, waaraan verschil lende corporaties en vereenigingen zullen deelnemen. TERNEUZEN Deskundige gezichts- en gehoororgaan. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in de plaats van den heer P. C. Pols, arts te Ter Neuzen, voor het on derzoek van het gezichtsorgaan en van het. gehoororgaan van belanghebbenden inge volge de Schepenwet is aangewezen de heer Th. A. van Pienbroek en dat deze voor be doeld onderzoek zitting zal houden alle werkdagen, des voormiddags van 8 309 uur en des namiddags van 12.301.30 uur,- Scheldekade no. 27, te Ter Neuzen. HOEK Ver. voor christ. onderwijs. Met no. 215 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de gewijzigde statuten betreffende de Vereeniging voor Christ. onderwijs te Hoek, gevestigd te Hoek, thans genaamd Vereeniging voor Christelijk Onderwijs; gevestigd te Hoek (Knol). KORTGENE Een merkwaardige schoorsteenbrand. Toen Maandagavond de provinciale boot ZierikzeeKortgene aan het Wolphaart- dijksche veer lag, ontstond er op de boot een schoorsteenbrand, aldus de „Midd.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1