HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. MOOTJES BUITENLAND De gemeenteraad te Rotterdam heeft met 25 tegen 19 stemmen verworpen de voorstellen van B. en W. tot verlaging van de salarissen van loonen van het gemeente- personeel. Het bezoek aan de Grato te Utrecht overtreft de grootste verwachtingen. Er kan worden aangenomen dat zeker 50.000 personen deze interessante tentoonstellin; zullen bezoeken. Het petitionnement van de S.D.A.P. en het N.V.V. inzake de werkloosheidsuitkee- rhing is thans door 900.000 personen getee- kend, zoodat de verwachting, dat het mil- lioen zal worden gehaald, wel verwezenlijkt zal worden. Van de werf der Rotterdamsche Droog- dok-Maatschappij is te water gelaten het motortankschip „Sunetta" voor de Ko ninklijke Shell. Het schip heeft een laad vermogen van 12.100 ton. Wegens de noodzakelijk gebleken be zuiniging op de uitgaven van de politie te Amsterdam, is het korps thans met 140 man verminderd. De agenten krjjgen nu allen een grooter aantal straatdiensturen. De bevolking van de groote steden in Rusland is van 1917 tot 1934 vermeerderd van 16 tot 26 millioen zielen. Vooral de be volking van Moskou is reusachtig toege nomen en bedraagt thans meer dan 3 mil lioen zielen. a s Te Augsberg iin de Beiersche Paltz zijn op één dag 68 paren getrouwd. De natio- naal-soeialistische pers verklaart, dat dit het grootste aantal huwelijken is, dat ooit op één enkelen dag in een Beiersche stad is gesloten. meest opvallend rijden liet het koppel Van der HeideDe Wolff zien, dat waarlijk prachtig reed. Dan komt de mare, dat Wals heeft opgegeven. De dokter verbood hem het verder rijden. Dit is voor Pijnenburg een groote tegenslag, en het is wel zeer te betreuren, dat dit koppel de mooie kans ontnomen wordt, het succes van 1933 te herhalen. Pijnenburg kreeg voorloopig 4 uur rust en bleef als re serve gehandhaafd. RECHTSZAKEN Uitspraken Politierechter. Door den Politierechter te Middelburg werden Maandag jL de navolgende zaken behandeld C. L. v. d. B., 25 jaar, arbeider te Groe- de, 20 b. s. 10 d. h. B. W., 72 jaar, te Koewacht, 5 b. s. 3 d. h. B. v. H., 30 jaar, arbeidster te Clinge (B.) 15 b. s. 10 d. h. M. F. v. d. B., 20 jaar, arbeidster te Clinge (B.), 15 b. s. 10 d. h. L. F. v. d. B., 28 jaar, arbeider te Hoofdplaat, 20 b. s. 10 d. h. A. v. d. D., 33 jaar, voerman te Putte, 50 b. s. 20 d. h. met verbeurd verklaring auto en suikerA. B., 31 jaar, werkman te Clinge, 20 b. s. 10 d. h.G. F. A. F., 24 jaar, werkm. te Hulst, 15 b. s. 5 d. h. C. ET B., 28 jaar, werkman te St. Jansteen, 15 b. s. 5 d. h. J. R., 22 jaar, koopman te Clinge, 10 b. s. 5 d. h. J. C. G., 27 jaar, grondwerker te Rotterdam. 15 b. s. 10 d. h. E. G. R., 27 jaar, arbei der te Stekene (B.), 20 b. s. 10 d. h.J. B. B., 28 jaar, poeher te Biervliet, 25 b. s. 10 d. h. J. v. H., 33 jaar, arbeider te Clinge, 10 b. s. 5 d. h. F. A., 18 jaar, arbeider te Clinge, 25 b. s. 10 d. h.C. D. d. S., 34 jaar, arbeider te Koewacht, 20 b. s. 10 d. h. C. D. d. S., 34 jaar, ar beider te Koewacht, 30 b. s. 15 d. h. ver beurdverklaring auto, suiker en fiets A F. v. d. B., 23 jaar, te Meerdonck (B.), 15 b. s. 10 d. h. A. F. v. d. B., 23 jaar, te Meerdonck (B.), 25 b. s. 10 d. h.J. G. B., 33 jaar, werkman te St. Jansteen, 14 dagen gevangenisstraf A. B., 31 jaar, werkman te Clinge (B.), 30 b. s. 15 d. n. J. G. B., 33 jaar, werkman te St. Jansteen, 3 weken gevangenisstraf C. A., 29 jaar, klompenmaker te St. Jansteen, 20 o. s. 10 d. h.A. B., 28 jaar, katoenwever te Eecloo (B.), 50 b. s. 20 d. h., allen ver dacht van ongedekt vervoer van suiker, sigarettenpapier enz. P. G. V., 57 jaar, landbouwer te Hulst, 75 b. s. 15 d. h.C. I. d. K., 35 jaar, ar beider te Biervliet, 15 b. s. 5 d. h. P. C., 46 jaar, venter te Vlissingen, 50 b. s. 20 d. h., allen verdacht van het hebben van een verboden nederlage van goederen. C. L. W., 37 jaar, arbeider te Vlissingen, 25 b. s. 10 d. h. E. V., 46 jaar, werk man te Clinge, 15 b. s. 10 d. h.I. A. F., 44 jaar, koopman te Axel, 15 b. s. 10 d. h., allen verdacht van frauduleuzen invoer van goederen. H. d. W., 40 jaar, werkman te Seïzate (B.), M. V. S., 30 jaar, slager te Wachte- beke (B.), L. J. B., 22 jaar, werkman te Assenede (B.), C. K., 41 jaar, arbeider te Selzaete (B.), ieder 50 b. s. 10 d. h. met verbeurdverklaring van de runderen, allen verdacht van poging tot frauduleuzen uit voer van runderen. A. A. Gij3, 20 jaar, arbeider te Aarden burg, verdacht van ongedekt vervoer van suiker en weigering van visitatie, 25 b. s. 10 d. h. en 5 b. s. 2 d. h. E. A. T., 48 jaar, grondwerker te Hulst, 15 b. s. 10 d. h.T. T. W., 22 jaar, koop man te Clinge (B.), 10 b. s. 5 d. h.F. P. J. d. S., 22 jaar, bakkersknecht te St. Jansteen, 15 b. s. 10 d. h. C. I., 25 jaar, arbeider te Koewacht, 25 b. s. 10 d. h, allen verdacht van weigering van visit-ili-:- P. I., 32 jaar, arbeider te Koewacht, fin b. s. 10 d. h.H. d. P., 18 jaar, werkman te Graauw, 25 b. s. 10 d. h. F. F. M„ 22 jaar, arbeider te Stekene (B.), 25 b. s. 10 d. h., allen verdacht van het verhinderen van werkzaamheden door ambtenaren krachtens de wet te verrichten. M. M., 41 jaar, rijwielhandelaar te Hoe- dekenskerke, verdacht van overtreding van de Wegenbelastingwet te Goes op 2 Januari 1934, 15 b. s. 5 d. h. D. L. L., 26 jaar, koopman te Goes, ver dacht van overtreding van de tabakswet, n.l. het verkoopen van sigaren tegen een hoogeren prijs dan de banderolle vermeldt te Wissenkerke op 12 September 1933, 3 X 100 b. s. 3 X 20 d. h. Kantongerecht te Middelburg. Zonder vergunning van den Minister van Waterstaat, over de kanaalgronden, welke geen openbare wegen zijn, met voertuigen rijden A. de B. te Vlissingen berispmg toewijzing der civiele vordering van getuige A. v. d. D. te Vlissingen tot een bedrag van tien gulden Pa. La. N., te Middelburg 3 of 1 w. t.sch. A. J. de K., te Sluis, 5 of 5 d. h.J. P. H., te Middelburg, 3 of 3 d. h. J. A. J., te Vlissingen, 5 of 5 d. h. J. V. te Goes, 5 of 5 d. h. Te Middelburg als bestuurder van een motorrijtuig niet onmiddellijk voldoen aan de bevelen der politie om door te rijden A. B., te Middelburg, 5 of 5 d. h. Te Vlissingen zonder vergunning tegen een raam staan J. M., te Arnemuiden, f 8 of 1 w. t.sch. Te Vlissingen wateren anders dan in de daartoe bestemde bakken J. F. W., te Rotterdam, 3 of 3 d. h. Chinees staat terecht wegens moord. Be rechtbank te Rotterdam heeft behan deld de zaak tegen een 32-jarigen Chinee- schen stoker, die op 24 Augustus in de Edisonstraat te Rotterdam den shipping master van de Rotterdamsche Lloyd, heeft vermoord. De dagvaarding legde hem ten laste, dat hij ter uitvoering van zijn tevoren genomen besluit en geraamd plan om opzettelijk Chan Yuit Chin van het leven te berooven. na kalm beraad en ernstig overleg uit een revolver een aantal scherp geladen patro nen heeft afgeschoten, waarbij het slacht offer in den rug en in de linker long door een kogel werd getroffen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Verdachte zeide dat hij de revolver des nachts geladen had en dat hij toen reeds het plan had den shipping master te doo- den. Het eenige motief, dat hij voor den moord kon opgeven was een geldkwestie. Het O.M. ging In zijn requisitoir uitvoe rig de feiten na. Aannemend, dat de psyche van den Chinees anders is dan van den Europeaan, moest de maatschappij toch be schermd worden tegen de plegers van net ernstigste misdrijf, dat het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht kent. Spr. eischte een gevangenisstraf van tien jaren. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Johan van Nassau", onder be vel van luitenant ter zee le klasse W. van den Donker is op 5 dezer van Willemstad vertrokken met bestemming Colon (Pana ma). De luitenant ter zee 2e klasse E. M. Harnsveld, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is 24 October met het m.s. „Dempo" van Batavia naar Nederland vertrokken. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Sergeant-konstabel IJ. Wijbrants van Kazerne Willemsoord naar Kazerne Am sterdam majoor-machinist A. Remyn van Van Speijk naar Kazerne O.Z.D. majoor- machinist J. Doezie van Kazerne O.Z.D. naar Van Speijk majoor-telegrafist H. M. Polm van Wachtschip Willemsoord naar Radiostation Amsterdam majoor-bottelier N. Blom van Wachtschip Willemsoord naar Schorpioen sergeant-bottelier C. Smit van Schorpioen naar Wachtschip Willemsoord schipper K. Oosthoek van Vulcanus naar Wachtschip Willemsoordbootsman G. Stam van Vulcanus naar Wachtschip Vlis singen sergeant-ziekenverpleger B. Vol- mer van Vulcanus naar Hospitaalschip per F. Ultzen van Wachtschip Willemsoord naar De Mok. Marineraad, Bij Kon. besluit is met ingang van 26 November 1934 eervol ontslag verleend aan den gep. kapitein ter zee H. A. Roms- winJkel als lid en aan den kapitein ter zee J. T. Furstner en den gep. kapitein-luite nant ter zee H. van Nie als plaatsvervan gende leden van den Marineraad, en zijn benoemd in den Marineraad tot lid de ka pitein ter zee J. E. Meijer Ranneft en tot plaatsvervangende leden de kapitein-luite nant ter zee H. Spits en de gep. kapitein ter zee L. M. J. Gregory. Chef van het bureau scheepsbouw. Bij Kon. besluit van 1 November is, met ingang van 1 November bij het departe ment van defensie benoemd tot chef van het bureau scheepsbouw in vasten dienst, de heer ir. G. 't Hooft. Hooge raad van adel. Kon. besluit van 3 November zgn be noemd tot voorzitter van den hoogen raad van adel jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ys- selt, thans lid van dien raad, wonende te s Hertogenbosch tot lid van den hoogen raad van adel mr. F. F. baron de Smeth, hofmaarschalk van de Koningin, wonende te 's-Gravenhage. Aan den dienstplichtig sergeant P. van de Murjsenberg van de lichting 1934 van het 3e regiment infanterie, is toestemming verleend om met ingang van 15 November een vrijwillige verbintenis te sluiten bij het korps militaire politietroepen. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. Aan een beschouwing van iemand die goed op de hoogte kan worden geacht van het kerkelijk conflict in Duitschland, ont leent het „Handelsblad" de volgende bijzon derheden De werkelijke toestand is, dat van de on geveer 15.000 predikanten niet meer dan zoowat 1000 tot de „Duitsche Christenen" behooren anderzijds hebben er 6500 open lijk de partjj van de oppositie gekozen. De sterkste oppositie, nl. die welke geschraagd wordt door het bewustzijn der gemeente leden, huist in Westfalen, het Rijnland, Hannover, Würtemberg en Beieren, en een deel van Berlijn. Het einddoel van het thans zoozeer aan het wankelen gebrachte régime-Müller was een gecentraliseerde Duitsche Kerk, die op den duur inderdaad protestantsche èn Ka tholieke elementen in zich zou vereenigen, en bovendien doortrokken zou zijn van de „Germaansch-religieuse" denkbeelden van Alfred Rosenberg c.s. Wat men ook moge zeggen om het bestaan van deze bedoeling te ontkennen, zij bestaat werkelijk, of heeft tenminste bestaan. De afgetreden dr. Ja ger heeft in een van zijn in Würtemberg gehouden redevoeringen gezegd „Als ons laatste doel zien wij de overbrugging der confessies, het opruimen van de godsdien stige splitsing in het Duitsche volk aan het einde der ontwikkeling zien wij De Nationale Kerk". En zoo heeft de rijks bisschop naar men weet te Hamburg ge sproken van een „Duitsche Kerk vrij van Rome", en van „Eén Staat, één Volk, één Kerk". Weliswaar heeft men later getracht dit te dementeeren, maar dat beteekende alleen dat hij deze dingen naar den smaak der regeering te vroeg had gezegd. Aldus zouden de protestant en de roomsch-katno- liek op de basis van het nationale beginsel vereenigd worden. Dat de heer Rosenberg met rijn denkbeelden van het „germanisee- ren van het christendom" den laatsten tijd in invloed vooruitging, wees ook in die richting. Hitier zou sympathiek tegenover dit programma staan mén verwachtte bij het opstellen ervan dat hij de „summus episcopus" van een dergelijke genationali seerde Kerk worden zou. De gebeurtenissen der laatste dagen heb ben de verwezenlijking van deze bedoelin gen echter alles behalve nader gebracht DE VLO OTBE SPREKINGEN. De Britsche diplomatie zal thans, naar men meent, trachten de vlootbesprekingen door particuliere conferenties opnieuw aan de orde te stellen. Minister Simons zal in een onderhoud met den Japanschen gezant Matsoedaira een formule voorstellen, welke een voort zetting der besprekingen moet mogelijk maken, terwijl de Amerikaansche gedele geerde, Norman Davis, een bespreking zal hebben met sir John Simon. Voor het geval de Japanners mochten voorstellen de pari teit binnen een aantal jaren te bereiken, zouden de Amerikanen eerder bereid zijn naar hen te luisteren, zonder echter verder daarop te reageeren. Men is er thans zeker van, dat de be sprekingen niet door een mislukking of een impasse zullen eindigen, ook al zou men een accoord van weinig belang moeten sluiten. Vooral Groot-Brittannië wenscht een échec te vermijden en zal waarschijn lijk als bemiddelaar optreden tusschen de twee andere delegaties. Matsoedaira zou gaarne een meer ver zoenend aanbod doen, doch zijn handen zijn gebonden, omdat Japan, nu het eenmaal het beginsel van pariteit aan de orde heeft gesteld, van oordeel is, dat dit thans een kwestie van nationaal prestige is gewor den Matoedaira wacht op een Britsche formule, welke zou leiden tot een verzach ting van de Japansche eischen. Hij heett tevens zijn regeering gewaarschuwd, zich niet te haasten met de opzegging van het vlootverdrag van Washington. EEN ONDERHOUD MET KONING LEOPOLD VAN BELGIË. De bekende Fransche publicist Maurice Martin du Gard heeft in het koninklijk pa leis te Brussel een onderhoud gehad met koning Leopold 331, waarvan hij in het Pa- rijsche „Journal" mededeeling doet. Hij werd door een salon naar het kabinet geleid, waar de koning zijn audiënties pleegt te verleenen. Een ruim vertrek de koning zit er op dezelfde plaats als zijn vader, die er zich om negen uur 's ochtends installeerde na zijn langdurige ochtendwan deling en na de Europeesche pers te heb ben gelezen. De jonge vorst ontvangt er eiken dag degenen, die in eenigerlei opzicht een rol spelen in het nationale leven, han dig in het verhelen zijner geheime gevoe lens en sterk in al zfln gesprekken zonder er ooit de slaaf van te worden. Van twee tot vier uur 's middags ont spant hij zich op zijn particulier golfter rein. Daarna arbeidt hij, alleen of met zijn onmiddellijke medewerkers, aan de gioote vraagstukken. Om tien uur 's avonds be geeft hij zich naar bed. Koning Leopold kent perfect Fransch, Vlaamsch, Engelsch en Duitsch. Hij is de eerste koning der Belgen, die zonder eenig accent Fransch spreekthij spreekt met een zekere traagheid, als iemand, die zich dwingt nooit te beslissen zonder te hebben nagedacht, zelfs niet als het kleine dingen betreft, en die zorg voor het betrachten van objectiviteit tot het uiterste drijft. „Gelooft u dat er oorlog komt was de vraag, diede koning den interviewer in den loop van het gesprek stelde. En de interviewer, die had willen vragen, voelde zich onthutst en antwoordde „Niet onmid dellijk, sire", niet zoozeer om den koning gerust te stellen als wel om zichzelf uit een hachelijke positie te redden. Overigens beloofde het onderhoud, naar deze uitlating te oordeelen, meer dan het is geworden. Het liep eigenlijk in zijn geheel over de reizen des konings naar verre lan den. Sprekende over het natuurreservaat in Afrika, het Albert Park, zeide de souverein, op een opmerking van Martin du Gard, dat hij feitelijk een bioloog, een geoloog was „Neen, een man van de wetenschap ben ik niet, maar ik hou van de wetenschap, net als mijn vader". Zijn reis naar Indo-China bracht hem er toe over Pasquier te praten, den bij een vliegongeluk omgekomen gouverneur-gene raal van Indo-China. „Ik heb hem goed ge kend, hij heeft mg in veel dingen ingewijd. Ik heb zijn vijf staten bezocht en mijn reis is er zóó door verlengd dat ik, toen ik reeds zes maanden weg was, mij niet meer naar Madagaskar kon begeven, waar mijn vader graag had gehad, dat ik de bestuursmetho- den zou hebben bestudeerd van den heer Cayla, dien hij in Parijs had ontmoet en dien hij een eminent man noemde." DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIË. De correspondent van „het Vad." te Brussel meldt Terwijl nog Zaterdag jl. een der leden van het kabinet-De Broqueville ons mede deelde, dat naar zijn oordeel de regeering nog voor de hervatting van de parlemen taire werkzaamheden d.i. Dinsdag 13 November zou vallen, is men thans in officieuse kringen vrijwel zeker van het feit, dat de huidige combinatie het nog tenminste een paar weken zal uithouden. De 72-jarige minister-president, die een man is met een buitengewoon uithoudings vermogen, moet in den ministerraad ver klaard hebben, dat hij, zelfs indien sommi ge leden van het kabinet nog voor 13 No vember hun portefeuille mochten neerleg gen, voor de Kamer en den Senaat zal ver schijnen om de volmachtspolitiek te verde digen. In de Wetstraat doet, naar aanlei ding hiervan, het gerucht de ronde, dat de liberale minister zonder portefeuille, sena tor Ingenbleek, die speciaal met het be- grootingsvraagstuk was belast, maar bij de ontwikkeling van rijn ideeën in botsing kwam met den Katholieken minister van financiën Sap, heden of morgen het regee- ringsschip zal verlaten. Ook de andere minister zonder porte feuille, mr. Van Zeeland, is naar men weet practisch reeds uitgeschakeld, daar hij zich thans zoogenaamd om gezondheidsredenen in het Zuiden van Frankrijk bevindt. Alvo rens te vertrekken zou h\j evenwel zijn ont slagbrief met alleen den datum in blanco aan den premier hebben overhandigd. Met het oog op de hervatting van de Ka merwerkzaamheden hield de socialistische fractie van den Senaat Dinsdagmiddag een eerste vergadering. De liberalen komen Donderdag bijeen. De socialistische partij raad is tegen Vrijdagochtend bijeengeroe pen om over uen politieken toestand en zijn vermoedelijke ontwikkeling te beraadsla gen. DE POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK. De binnenlandsche toestand is nog niet opgehelderd. De sociaal-republikeinsche Kamerfractie heeft een resolutie aangeno men, waarin zij zich uitspreekt tegen het goedkeuren van de drie begrootingstwaaif- den. Deze afwijzende houding wordt gemo tiveerd met het feit, dat het nóodig is het geheele begrootingsplan voor het einde van het jaar af te handelen. De 167 leden van de Senaatsfractie van de links-democraten hebben met 96 tegen 2 stemmen, dus bij afwezigheid van 69 fractieleden, het besluit genomen minister-president Doumergue te waarschuwen voor een grondwetswijziging, waarbij opheffing van de goedkeuring van den Senaat bij een Kamerontbinding zou vastgelegd worden. Ofschoon in de officieele mededeeling omtrent den gistermorgen gehouden minis terraad'geen woord vermeld stond over den binnenlandsch politieken toestand, verluidt toch in welingelichte kringen, dat de minis terraad voor het grootste gedeelte veront waardigd was over de houding der radi caal-socialistische vertegenwoordigers in 't kabinet tegenover het voorstel van de drie voorloopige begrootingstwaalfden. Men verzekert, dat Herriot zijn collega's duidelijk te verstaan heeft gegeven dat zijn politieke vrienden weigerden Doumergue op dezen weg te volgen. Doumergue zou daar op Herriot de vraag hebben gesteld, welke gevolgen naar zijn meening het aftreden van de zes radicaal-socialistische ministers zou hebben. Teneinde hierover te beraad slagen, hebben Herriot en zijn radicaal socialistische collega's zich nog tijdens der, ministerraad teruggetrokken in een andere zaal, waar zij 'n half uur beraadslaagden. Tenslotte heeft Herriot op aandringen van den radicaal socialistischen minister van binnenlandsche zaken en van den mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, be sloten zijn beslissing uit te stellen tot den volgenden ministerraad, welke Donderdag om 10 uur des morgens gehouden wordt. Volgens deze mededeelingen zou de radi caal-socialistische fractiezitting dus in te genstelling met de verwachtingen, die gis termorgen vrijwel algemeen geuit werden, nog geen beslissing hebben genomen. Wan neer Herriot en zijn radicaal-socialistische mede-ministers nog zouden aftreden, ver wacht men in welingelichte kringen, dat Doumergue onmiddellijk Lebrun het ont slag van 't geheele kabinet zou aanbieden. EEN EVENTUEELS BEZETTING VAN HET SAARGEBIED. De beroering, veroorzaakt door de mili taire voorbereidselen van Frankrijk voor een eventueele bezetting van het Saarge- bied, heeft tot dusverre in de Belgische pers slechts weinig weerklank gevonden. De bladen bepalen zich er toe de telegram men uit Londen, Parijs en Berlijn af te drukken, maar onthouden zich vooralsnog van ieder commentaar. Slechts de Vlaamsch-nationalistische pers, waaronder in de eerste plaats de „Schelde", spreekt haar afkeuring over de houding van Frankrijk uit, welke als roe keloos en onverantwoordelijk wordt gequa- lificeerd en een ernstige bedreiging voor den wereldvrede genoemd wordt. In deze kringen vraagt men zich af, of een even tueele bezetting van het Saargebied niet het sein zou geven tot een onmiddellijke mobilisatie van het Belgische leger en wel ke houding België in geval van 'n Duitsch- Franscn conflict zou moeten aannemen. Te bevoegder plaatse te Brussel neemt men een zeer groote reserve in acht, waar schijnlijk omdat men zich ook in deze krin gen volkomen bewust is van den ernst van den toestand. Dit oogenblik van onmiskenbare span ning heeft senator Dorlodot, het enfant- terrible van het Belgische nationalisme, uitgekozen om een nieuwe interpellatie in te dienen waarin hij den minister van bui tenlandsche zaken vraagt, waarop de Bel gische regeering wacht om de schending van 't verdrag van Versailles door Duitsch land aan te klagen en waarom zij niet on middellijk Engeland, Frankrijk en Italië uitnoodigt om maatregelen te nemen tegen de herbewapening van Duitschland. „De omstandigheden zijn te ernstig", zegt de nationalistische senator, „om zich te laten afschepen met verklaringen en redevoerin gen. De aangegane verbintenissen moeten loyaal en volledig uitgevoerd worden, of er dienen daadwerkelijke compensaties ge- eischt te worden." DE TOESTAND IN SPANJE WEER ONRUSTIG. De syndicalistische vakvereenigingen hebben, naar gisteravond gemeld werd, in verschillende steden in 't land de algemee- ne staking uitgeroepen. Tot dusverre staat vast, dat in Saragossa het grootste gedeel te van de bouwvakarbeiders en kellners ge volg heeft gegeven aan de stakingsleuze. Ook uit Alicante komen geruchten over het neerleggen van het werk door verschil lende vakken. Het schijnt dus, dat het drei gement der syndicalisten en anarchisten die geen deel hebben genomen aan de laat ste opstanden), dat zij de algemeene sta king zouden afkondigen in geval van vol trekking van doodvonnissen, ten uitvoer wordt gelegd. 6 De „Gaceta" publiceert een decreet, vol gens hetwelk aan drie officieren en 18 burgers, die wegens deelname aan den op stand te Barcelona ter dood waren veroor deeld, gratie wordt verleend. Hun straf wordt gewijzigd in 30 jaar ge vangenisstraf. De commandant van San Sebastian heeft 24.000 geweren, waarvan verscheidene jachtgeweren, 6000 revolvers en 10.000 pa tronen in beslag genomen. HULDE AAN KONING ALEXANDER VAN JOEGO-SLAVIË. Alvorens de Fransche Kamer gisteren bgeen kwam, werd een ministerraad ge houden, waarin besloten werd dat het ka binet in zijn geheel voor de Kamer zou ver schenen, met uitzondering van Tardieu, die ziek is. In verband met het belang der a.s. Ka merdebatten en de onderhandelingen met België, heeft de minister van handel, La- moureux, zijn vertrek naar Moskou uitge steld. Voor den aanvang van den ministerraad vergaderden de radicaal-socialistische mi nisters een oogenblik afzonderlijk en voeg den zich daarna bij hun collega's. In zijn rede in het parlement, gewijd aan de nagedachtenis van Koning Alexander van Joego-Slavië, zeide minister-president Doumergue dat geen beproeving Eutopa smartelijker kon treffen dan het drama dat Koning Alexander, een van de beste ar beiders des vredes, heeft neergeveld, tïjj prees de koelbloedigheid en waardigneid van Joego-Slavië en voegde er aan toe dat „dit land recht heeft op den steun van a'len om het volle licht te verkrijgen". Doumer gue besloot met de woorden „De koning is dood, rijn politiek wordt voortgezet" en herinnerde aan de laatste woorden des Ko nings „Waakt over Joego-Slavië", die de banden tusschen beide landen nauwer toe halen. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN MEXICO. De kerkstrijd duurt in de verschillende VTexicaansche staten met onverminderde Kracht voort. Uit Merida wordt gemeld, dat de aarts bisschop Martin Trichler om onbekende re denen geda .gd is voor het politiepresidum, teneinde te worden verhoord. In den staat Yucatan hebben de kerk-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 2