WOENSDAG 7 NOVEMBER No.263 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN CF VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 51 J een duim J EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCÏENÏEUWS SPORT ABONNtMFNTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPHIIS: Van 1-5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regèl. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regt 1 meer: 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei IfJ g] Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 1 gulden bij levens- Cfll lange ongeschikt- *^11 heid tot werken. Cr j» ,uM„a«i„nu U een ongeluk. CrlrU gulden bij verlies i van een hand, voet ot oog. J gulden bij verlies i l"i tfl gulden bu verlies O P" UU wijsvinger dD gulden öij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Salaris-verlaging gemeente-personeel. In „tiet Volk" komt een bericht voor dat Burg. en Weth. bij den gemeenteraad voor stellen zullen indienen tot drastische ver laging van de salarissen van het gemeen- tepersoneel. Zooals in het desbetreffend bericht wordt medegedeeld, zouden de ontwerpvoorstel len aan de diverse vakvereenigingen zijn gezonden voor dé behandeling in het geor ganiseerd overleg. Uit deze toelichting blijkt dus dat nog slechts voorbereidende besprekingen plaats hebben, zoodat publicatie van deze voor stellen minst genomen onbescheiden mag worden genoemd. Burg. en Weth. zullen eerst met defini tieve voorstellen bij den gemeenteraad ko men als de besprekingen in het georgani seerd overleg zijn afgeloopen en het resul taat dezer besprekingen aan het college is medegedeeld. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De eerste z.g.n. groote avond in het ko mende seizoen belooft iets zeer bijzonders. Het pas opgerichte Cabaret „de Notenkra ker" zal daarbij optreden. Kort geleden trad het op in Den Haag, waar 2200 plaatsen direct waren uitver kocht, in Rotterdam 1600 plaatsen, waar onmiddellijk twee herhalingen volgen,in Woerden moesten 400 menschen worden teruggestuurd. Wie dan ook kennis neemt van de na men der medewerkenden, zal dit succes niet verwonderen. In achterstaande adver tentie kunt U van deze namen kennis ne men. Evenals het weekblad „de Notenkraker" begeleidt het cabaret de gebeurtenissen van den dag met zijn sappige, satirische toelichtingen. Dezen avond verzuime niemand van de leden en donateurs. In het Concertgebouw zal morgenavond 8.15 uur voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een vertooning worden gege ven van lichtbeelden van „Oud-Vlissingen, Ned. Christ. Vrouwenbond. Voor den Ned. Christ. Vrouwenbond wordt Maandag a.s., des avonds 8 uur in het Militair Tehuis een lezing gehouden door ds. A. T. W. de Kluis, die zal spreken over „Kruis of Hakenkruis". Alhambra-Theater. Reprises 20.000 jaar Sing-Sing. „J,\2nd Street Drie dagen gaan thans in „Alhambra" reprises van bekende films, die wij inder tijd uitvoerig besproken hebben. De tweede een show-film, de eerstgenoemde het som bere en aangrijpende document over Ame rica's grootste gevangenis, gemaakt op inspiratie van de veelvuldige gevangenis- opstanden. Met reprises tegen verlaagde prijzen heeft men altijd succes ook nu weer een volle zaal. Inderdaad aanpassen aan een verlaagd prijzen-niveau op ieder gebied is economisch en moreel noodzakelijk. Voor reprise willen wij bescheidenlijk, op verzoek van velen, 'n specialen Marlène-avond aan bevelen. „Shanghai-Express" doet het weer voor de zooveelste maal, beslist, aangevuld niet „Der blaue Engel" (ook Janning's is daar geweldig) of met „Onteerd", A. G. O. Voor de vereeniging A. G. O. zal Vrijdag 16 November, des avonds 8.15 uur, in bet Concertgebouw optreden de pianist Stefan Askenase. Men zie de advertentie in dit nummer voorkomende. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Door de bibliothecaresse van de Open bare Leeszaal en Biblioteek weid ons op name van het volgende verzocht In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1140 personen bezocht, en wel door 1056 mannen en 84 vrouwen. De Leeszaal was over de geheele maand 27 dagen geopend, we hebben dus gemid deld per dag 43 bezoekers gehad. In vergelijking met de maand September, toen het gemiddelde aantal bezoekers 36 bedroeg, mogen we dus een merkbare toe name van belangstelling van de zijde van bet publiek constateeren. Het gure najaarsweer werkt dit wel In de hand. Als het buiten kil is,, en nattig, als regenbuien^ neerplensen en windvlagen de straten leeg vegen en alles zoo grauw en zoo troosteloos is, dan verlangt een ieder naar wat warmte en gezelligheid. Met een druipende jas en doorweekte schoenen waar naar toe Dan te bedenken, opééns, dat de Leeszaal er nog is in de Badhuis straat, waar je lekker warm zit, rustig en behaaglijk, en waar je altijd welkom bent Eenmaal binnen, voel je je zoo veilig en op je gemak als een spinnende kat bij 't haardvuur. Buiten sijpelt de regen langs de ruiten, de wind rukt de laatste ver schrompelde blaren van de boomen en jaagt ze gieren de straten door Het deert je niet. De kachel ronkt, en rustig, achter een dagblad verscholen, neem je de laatste nieuwtjes door. Uit de diverse studie-tijd schriften pik je hier en daar een artikeltje dat je interesseert, en nèt heb je het „Pa norama" of „rillustration" weten te be machtigen, om voor de afwisseling eens wat plaatjes te gaan kijken, of daar be denk je opeens, dat je beslist vandaag nog een brief moet schrijven aan je schoonmoe der, die morgen jarig' is. Nou, dat kan hier ook gebeuren, maar 't moet dan nog maar even wachten, want het is zóó half zes en dus „sluiten", maar om half acht kan het ook nog wel, en dan is er meteen nog tijd te over, om eens een boek te vragen over dat onderwerp, waar je laatst eens wat over gehoord hebt en waar je nu zoo graag eens wat meer van weten wilt. 't Is nog zoolang voor de klok tien slaat, en bèn je er dan nog niet mee klaar gekomen, nou dan wordt het voor je apart gehouden, en morgen ga je alwéér Ook in de Uitleening is de wintercam- pagne weer begonnen. Deze maand werden 2631 boeken uitgeleend, en wel 2018 ro mans, Hollandsche en in t' Hollandsch vertaalde, 101 buitenlandsche romans, 312 studieboeken en 165 kinderboeken. Ingeschreven werden 56 nieuwe leden, waarvan er 26 gratis lezen, omdat ze werk loos zijn, de andere helft betaalt nu maar 50 ct, contributie meer voor een abonne ment, geldig tot Januari. De lange winteravonden, ze zijn er weer. Komt, Leent, Leest 't Festijn van zon en zomer is voorbij, Nu komt weer ruimschoots tijd voor lezen vrij De bruine hand grijpt naar het zwart en wit Geheim van 's menschen kostelijkst bezit, En 't oog, gewend aan zee en wolkendrift, Ontcijfert wijsheids en verbeeldings schrift Maar ach, hoe uit den höogen stapel boeken Het waarlijk voor mij passende te zoeken? Wij helpen steeds en graag U bij het maken van een keus Als U het wenscht, en 't blijft steeds onze leus Voor elck wat wils, ontspanning -of ontwikk'ling, 'n Roman, 'n studiewerk, wat U maar wenscht, Op allerlei gebied, 't is onbegrensd Want wie geen onzer boeken heeft gelezen, Van dien moet men helaas wel ernstig vreezen Dat hij niet met zijn tijd is meegegaan, Maaranno nul. is blijven stille staan Lijst der nieuwe aanwinsten. Studiewerken: Bakels Het instinct der onsterfelijk heid. Boëhius De vertroosting der wijsbe geerte. Bruggen De grondgedachte van „Pro metheus". Hana Ornament-ontwerpen voor ieder een het stempelboekje Hennepe Lichaamscultuur en vegeta risme. KoningConterier Wat spelen we op kinderpartijtjes Kleefstra Leerboek der Stereometrie. Mees De moraal in het handelsleven. Mitchell Evolutie en oorlog. Mouljjn De lithografische prentkunst. Meyers De menschelijke persoonlijkheid en haar voortbestaan na den lichamelijken dood. Pynappel Ziekte en gezondheid. Rouw Afdekkingen van deur- en raam openingen. Idem Deur- en raamconstructies. Schaike Het poppenboekje handleid. voor poppenspel. Simons,Socialisatie op coöperatieven grondslag. Idem Volkswezen en volkskracht. Thomson Nieuw Rusland. VürtheimGrieksche lyrische dichters en hun poezie. Verwey Holland en de oorlog. Witt, Joh. de Brieven. TalensEbbens Dé opvoeding onzer meisjes in verband met de toekomstige taak der vrouw. Naar het volle leven en het vervolg daarop Midden in de wereld wegwijzers voor ouders en opvoeders. Rogers De Atlantische Oceaan. Ridder De boodschap. Brander Het eiland Jan Mayen en de overwintering aldaar. Boer De zorg voor het hart. Polak Daniëls Tuberculose. Gorter Verzorging van den zuigeling. Heyermans Beroepsziekten en bedrijfs- hygiëne. Michael Eerste hulp bij ongevallen. Romans: Birth Geen tweede jeugd. Braak Dr. Dumay verliest. Brusse Jonker Johnny. Duhamel Martelaren. Frank De onschuldige. Hi 11e Gaerthé Achtergrond. Houwink Marceline. HoogstratenSchoch De liefde van een moderne vrouw. Ivans Geesten uit het verleden. Idem De uitgestrekte hand. Josselin de Jong Dissonanten. Mann De blauwe engel. Maurois Atmosferen. Petersen De straat der sandalenmakers. Sudermann Vrouw Zorg. Stevenson Het zonderlinge geval van dr. Jekyll en den heer Hyde. UndsetDe mooiste leeftijd. Idem Martha Oulie. Werfel De reünie. Weynian Een Fransch edelman. Wilma Vergezicht. Wassermann De zaak .Mauritzius. D ui.ts ch: Breero De Spaaiische Brabander. SimonsMees Geloof drama uit den Hugenotentijd. Lamberman Deutsche Balladen neuere Zeit. Leopold Deutsches Lesebuch. Goethe Egmont ein Trauerspiel. Hebbel Maria Magdaiena Judith He- rodus en Marianne drie treurspelen ver taald. Kleist Kate von Heilbronn vertaald hist, ridderspel. Schiller Die Jungfrau von Orleans Tragödie. Idem Wilhelm Teil ein Schauspiel. Barthsch Der letste Student. Bloem Gottesferne. Boy-Ed. A,us einer Wiege. Diers Die Briefe des alten Josias Kop pen. Hauff Das Wirtshaus im Spessart. Wohlbrück Aus dem Memoiren der Prinzessin Arnulf. E n g e 1 s c h Bènnett The Grand Babyion Hotel. Curwood The flaming forest. Doyle, Conan The last world. Erskine Renfrew of the royal mounted. Hichins The garden of Allah. Jacobs Sailors' knots. M' Govan Strange clues. Oppenheim The strange case of mr. Jocelyn Thew. Idem The ex-duke. Idem The yellow crayon. Reed The master's violin. Wilde The importance of being ear nest a comedy. Idem The picture of Dorian Gray. Williamson The lightning conductor. Fransch: Bordeaux Les Roqueviilard. Racine Andromague, .tragédie. Sandeau Sa.cs et parchemins. Zola Le débacle. Idem Lourdes. Idem Paris. Idem Parijs vertaald. Motorschip „Boschfontein". Het motorschip „Boschfontein" van de Vereenigde Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, dat aan de N.V. Kon Mij. „de Schelde" alhier belangrijke herstellin gen en yernieuwingen heeft ondergaan, zal de volgende week op de reede van Vlissin gen de technische proeftochten houden en de kompassen stellen, waarna het schip weer naar Vlissingen zal terugkeeren en 17 November van Vlissingen, via Hoek van Holland naar Amsterdam vertrekken. MIDDELBURG Premie ziekteverzekering. Nu er plannen bestaan om voor den Raad van Arbeid te Middelburg te komen tot een verlaging van de premie voor de ziekteverzékering met ongeveer 25 is er alle aanleiding er nog eens op te wijzen, dat zulk een verlaging niet alleen zeer welkom zal zijn, maar ook ten volle is ge motiveerd. De reserve bedroeg eind 1933 ruim 100.000 en dit is voldoende te achten om een ernstig beroep op de kas, bijv. door een eventueele epidemie, het hoofd te kun nen bieden. De premieverlaging is dan ook zeker noodzakelijk, mogelijk en veilig. En dit geldt niet alleen voor de verze- këring van werknemers in de gewone be drijven, maar ook van die, welke bij de werkverschaffingen arbeiden. Voor deze is in 1934 5 in plaats van 8 betaald en het is zekerniet onmogelijk, dat over het loopend jaar evenals over 1933 een deel der gestorte gelden zal worden terug betaald. Over 1933 was dit in totaal 7000 en ook over 1932 is destijds terugbetaald. Voor 1935 zal, naar verluidt, de premie waarschijnlijk met ongeveer de helft wor den verminderd, als de verschillende in stanties dit goedkeuren. De zeer ruime reserves laten het toe het bedrijfsleven in deze moeilijke tijden zooveel mogelijk te ontlasten en dan is het zeker te hopen, dat de Raad van Arbeid ook het zijne er toe zal bijdragen. Als hij met een voorstel terzake bij den betrokken minister komt en de cijfers wij zen de mogelijkheid der verlaging aan, dan zal de Kon. goedkeuring wel niet weg blijven. ZOUTELANDE Loop der bevolking. Over de maand October 1934. Inge komen: A. Francke en gezin van Waarde M. Verhage van Domburg J. Flipse van Meliskerke. Vertrokken: C. M. Entink naar Middelburg J. Pleijte en gezin, naar Me liskerke J. Kleinepier naar Domburg A. Huibregtse naar Westkapelle H. F. Nie- meijer naar Middelburg W. Francke naar Meliskerke J. Francke naar Koudekerke. GOES Tijdelijk leeraar R.H.B.S. Bij Kon. besluit van 3 November is tij delijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Goes C. M. de Wijs, te Leiden. WAARDE Benoeming veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 December a.s. benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Waarde, J. J. de Bukviel, thans mare chaussee te Breskens. BRESKENS Frauduleuze invoer van spiritus. Het te Vlissingen gestationneerde recher chevaartuig „Albatros" heeft in de haven van Breskens in beslag genomen üen stoomtreiler IJM. 68, genaamd „Nellie", wegens frauduleuzen invoer van spiritus. De schipper van het smokkelvaartuig De N„ benevens de vier andere leden der De- manning, zijn te Breskens verhoord, waar na het schip naar Vlissingen is gebracht. Volgens „de Telegraaf" had het schip slechts een kleine hoeveelheid spiritus aan boord, doch het vermoeden bstaat, dat 500 gallons in zee zijn geworpen. Te Cadzand zijn reeds verscheidene bussen spiritus aan gespoeld. Het onderzoek in deze smokkel- zaak wordt met kracht voortgezet. GROEDE Loop der bevolking. Over de maand October 1934. Ingekomen :A. Fremouw en ge- von van Nieuwvliet, St. Bavodijk W 38 G. J. C. Feijtel van Zuidzande, Kruisdijk- weg O 157 E. Versprille van Koudekerke, St. Bavodijk W 112 Ch. H. F. Ploegaert van Biervliet, Markt A 66 J. Kareis van IJzendxjke, Oudemenne O 195 M. P. Ovcr- dulve en gezin van Sas van Gent, Middel- dijk 0 1S8 A. L. de Martelaere van Etten en Leur. Zoerenhol O 33 A. J. Oosterling en gezin van Vlissingen, Lentedijk O 126. Vertrokken: H. C. Leenhouts, To- renweg O 223, naar BiervlietJ. A. van Baal, Markt A 66, naar Schoondijke C. B. Verstraete en gezin, Fijksweg O 86,. naar Ned.-Indië M. A. Salomé, Kruishooft W 143, naar Schoondijke m! C. de Hondt, Blekestraat A 216, naar Scherpenisse A. J. de Baedts, Breskenscheweg A 168, naar Oostburg. EEDE Bevolking teleurgesteld. Naar de-,,Bresk. ct." verneemt, zal de met ingang van 27 October 1934 benoemde burgemeester van Eede, d.e heer J. M. Breijaart, landbouwer te Sluis, Zaterdag 10 November om 14 uur worden- geïnstal leerd. Feestelijkheden zullen tengevolge -van dien niet plaats hebben, aangezien de ge heele bevolking met deze benoeming -is teleurgesteld, omdat zij gaarne hadden gezien, dat een inwoner van hunne ge meente benoemd was geworden. LUCHTVAART Huldiging der Ui ver-bemanning. Het Rotterdamsche comité ter beharti ging van nationale belangen heeft de di rectie van de K.L.M. verzocht de beman ning van de ;,Uiver" in de gelegenheid te stellen, spoedig na haar terugkeer in. hqt vaderland een bezoek aan Rotterdam te brengen. Dit heeft er toe geleid, dat de Rotterdamsche - burgerij op Zaterdag 24 November de gelegenheid zal krijgen Pav- mentier en zijn mannen te huldigen. Te on geveer 1 uur 's middags zullen zij per vlieg tuig uit Amsterdam op Waalhaven aanko men. Om twee uur zullen de bemanning en de directie der K.L.M. door het gemeentebe stuur in de groote burgerzaal van het Raadhuis worden ontvangen, waar zij door den burgemeester zullen worden gecompli menteerd. Vervolgens zal het koor, dat steeds op Koninginnedag de aubade op den Coolsm- gel geeft, zang ten gehoore brengen. tiet ligt voorts in de bedoeling, aan elk lid der bemanning van de „Uiver" een Her innering aan hun tocht aan te bieden. Dit geschenk kan-, naar de meening van hst comité,- niets beters zijn dan een schilderij voorstellende een Rotterdamsch havenge zicht. VOETBAL: Onze voetballers weer thuis. Met den trein van 19.34 uur zijn gister avond aan het Maasstation te Rotterdam de Rotterdamsche voetballers Van Heel, B. Paauwe en L. Ven te, die deel hebben uitge maakt van het Nederlandsche elftal, dat Zondag jl. te Bern tegen Zwitserland heeft gespeeld, gearriveerd. Tot het gezelschap behoorden voorts nog d*3 heer K. J. J. Lot- sy en de reserve-spelers Drok en Vrauw- deunt. Veel belangstelling van de zijde van het publiek was er niet. Kalm en waardig, zooals zij de overwinning hebben bevoch ten, zijn zij ditmaal ontvangen door eenige bestuursleden en leden van de vereenigir.r gen, waarvan de spelers lid zijn. Geen ge juich of groote fanfares van menschen, aie uitgelaten doen, wanneer het hun favorie ten goed. gaat, maar die tot heel wat min der sportieve daden hun toevlucht nemen, wanneer het hen wat tegenloopt. In de har-r telijke handdrukken en de bescheiden Dloe- menhulde lag al de waardeering, die zij voelden voor de prachtige, prestatie, welke onze spelers Zondag hebben verricht. BILJARTEN Gisteravond werd in het lokaal van den heer Elich, Badhuisstraat alhier, de thuis wedstrijd gespeeld der competitie N.B.B tusschen de alhier gevestigde biljartclubs V.E.V. en A.B.C. A.B.C. wist deze wedstrijd te winnen en plaatste zich voor de tweede ronde. De uitslag is als volgt V. Rafelaar (100) 66 37 1.78 7 De Nooijer (99) 99 37 2.67 12 Schuit (90) 50 34 1.47 9 Korteweg (97) 97 34 2.85 Ifi Noels (110) 110 36 3.05 11 Van Schaik (100) 97 35 2.77 14 V. d. Broeke (120) 81 43 1.88 8 Korff (110) 110 43 2.55 9 A.B.C. 3 gewonnen, 1 verloren partij. V.E.V. 1 gewonnen, 3 verloren partijen. Totaaluitslag A.B.C nunten, V.E.V. 0 punten. WIELRENNEN: De Zesdaagsche te Amsterdam. Gisterenavond was j~et tempo op de Am- sterdamsche zesdaagsche werkelijk moor dend en voor het Spaansche-Italiaansch koppel niet meer bjj te houden. De zoo, moeilijk verkregen leiding moesten zij voor- loopig afstaan. Bresciani zoclic voortdurend, het wiel van Buysse of Deneef, doch tot krachtige aanvallen kwam het niet. Het

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1