1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 6 NOVEMBER EERSTE BLAD Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHET5 'No.262' 72e Jaargang i 1934 Uitgave: Firma F. VAH IE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen.Teief. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEÜWS SPORT Zwitserland-Nederland 2-4 BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale pi ijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regelt 50 ct Iedere regtl meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim guldeii bij verlies van een wijsvinger gulden dij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit'2 bladen Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Enkele foto's van de Zesdaagsclie te Amsterdam. Opening van „Avondlicht", tehuis voor ouden van dagen der Ned. Herv. gemeente te Groningen door minis ter Slotemaker de Bruine. Bezoek van personeel van de algemeene landsdrukkerij aan de Grato te Utrecht. Een groote St. Hubertusjacht op de Zuid-Hollandsclie eilanden. De 76-jarige heer M. Eggers te Amsterdam behaalde in het sportfond- senbad aldaar zijn zwemdiploma. Een liederenavond. Elisabeth van der Haar, sopraan, con cert- en operazangeres van de Staatsopera te Berlijn, laatstelijk eerste lyrisch-drama- tische zangeres aan de opera te Plauen (Saksen) zal den 29en November a.s. een liederen- en arienavond geven in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen, des avonds 8.15 uur. Aan den vleugel Jan Kuiler. De zangeres zal voordragen liederen van Gluck, Scarlatti, Schubert, Brahms, De bussy e.a. Aria's van Mozart, Bizet, Puc cini e.a. Van een ladder achterover geslagen. De timmerman A. R., werkzaam aan de slooperij van de brouwerij „de Meijboom" alhier, is van een ladder achterover gesla gen en heeft toen een hersenschudding be komen. De man, woonachtig te Goes., werd naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht. BRESKENS Commissie voor de visscheiy. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag te 's-Gravenhage de installatie-vergadering plaats hebben van de onlangs ingestelde commissie voor de visscherij op en den handel in consumptiegarnalen. OOSTBURG Loop der bevolking. Over de maand October 1924. Ingekomen: J. Germing, van Cad- zand P. Hartog, van Amsterdam M. Hinneman-de Veij, van RetranchementP. Poissonnier, van Schoondijke A. Ekkebus, van Amsterdam M. Legrand-Jansen, van NieuwvlietM. I. van den Broeke, van Waterlandkerkje P. S. Schippers, van Aardenburg A. J. de Baedts, van Aarden- burg C. Fourdraine, van Culemborg en D. N. Fourdraine, van Utrecht. Vertrokken: Z. S. de Zwaan, naar Vlissingen J. Hage, naar UtrechtJ. J Beun, naar St. KruisT. Faber, naar OegstgeestA. J. H. Sauter, naar Zwolle G. M. de Buck-Matthijs, naar IJzendijke P. F. A. L. Ghijs, naar Oostkerke (B.) P. W. Haagman, naar Amsterdam. IJZENDIJKE Loop der bevolking. Ingekomen: R. de Dobbelaere van Waterl.-Oudeman M. Pikkaert van Terneuzen G. v. d. Kerckhove van Eecloo; C. de Cock van Schoondijke C. de Paauw van Knocke Ed. Sullet van Haulekin G. M. de Buck-Matthijs van Oostburg M. v. Hofman van HoofdplaatB. v. Vooren van HoofdplaatH. Grosveld van 's-Hertogen- bosch R. Schram van Hoofdplaat Pr. Rosseel van Medemblik. Vertrokken: A. de Pierre naar Hen Haag Jac. Kareis naar Groede A. Willemsen naar NieuwvlietM. Corthals naar Vlissingen H. de Meijer naar Sluis A. M. Korff-de Groote naar Rotterdam A. Rosseel naar Sas van Gent M. de Buck naar Vlissingen C. Bruijnzeel naar Arn hem c. Barentse naar Vecre J. Ver sprille naar Retranchement. Pakhuiszolder onder den ballast bezweken. Gistermiddag had te IJzendijke een in storting plaats van den zolder van het groote pakhuis van den graanhandelaar G. H- Termont. Op den zolder lag plm. 76.000 K G. tarwe opgeslagen. Plotseling bogen de ijzeren binten door en viel de zolder met tarwe met donderend geweld neer. Een ar beider die op den zolder werkzaam was, kon zich door op de zakken graan te sprin gen, in veiligheid brengen. Hij gleed met dc vracht naar beneden. De twee andere ar beiders welke beneden werkzaam waren, zochten een schuilplaats onder de schoo- ningsinrichting. De eigenaar stond juist in de deuropening. Alzoo liep deze instorting wonder boven wonder, zonder persoonlijke ongelukken af. De muren waren geheel ontzet. GOES De nieuwe burgemeester van Goes. De heer mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, die benoemd is tot burge meester van Goes, is 11 November 1889 te Vlaardingen geboren, en promoveerde op 4 Juli 1919 te Leiden tot meester in de rech ten. Na werkzaam te zijn geweest op de secretarie te Katwijk,' werd hij tegen 16 Ja nuari 1921 benoemd tot burgemeester van Westkapelle en deed dus toen zijn intrede in Zeeland. Op 4 Juli 1923 deed hij voor de chr.-hist. partij zijn intrede in de Provin ciale Staten en deze kozen hem direct tot lid van Ged. Staten, welke functie hij thans nog bekleedt. In 1932 is hij beiioemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Van Dusseldorp is o.a. kring- commissaris van het Ned. Roode Kruis en voorzitter van de afdeeling Middelburg lid van het bestuur van het Zeeuwsch Wa tersnood-comité en van dat van de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der T.B.C., terwijl hij plaatselijk in vele veree- nigingen werkzaam is op kerkelijk en soci aal terrein. Zoo is hij lid van het college van notabelen der Ned. Herv. kerk en van dat van regenten van het huis van bewa ring. In de Chr. Hist. Unie is de heer Van Dusseldorp lid van het hoofdbestuur, voor zitter van den Kamerkring en van de plaatselijke afdeeling. De niéuwe burgemeester heeft hét voor nemen zichi uit de practische politiek terug te trekken, al zal hij voor de loopende pe riode lid van de Prov. Staten blijven. Het gasthuis-tekort. De „Midd. Crt." meldt, dat het tekort op de exploitatie van het Gasthuis te Goes, dit jaar nog slechts 6900 zal bedragen. VOETBAL: Programma voor Zondag 11 November a.s. Afdeeling IV. Ie klasse. PSV—LONGA. NOAD—Willem II. MVVEindhoven. JulianaBW N ACBleij erheide 2e klasse A. VlissingenRBC. MiddelburgDe Baronie. AllianceZeelandia. TerneuzenBreda. DOSKOTSC 3e klasse A. HulstDe Zeeuwen; BreskensAxel. SluiskilTerneuzen. OranjeHoofdplaat. 3e klasse B. R CSGoes. Zeeuwsche BoysMiddelburg 2. HansweertGoesche Boys. Bekerwedstrijden 18 November a.s. (Derde ronde). TerneuzenGoes. DOSKO—Axel. VlissingenDeBaronie. Een van Holland's beste wedstrijden. De „Sportkroniek" schrijft onder boven staand opschrift Wij hebben de laatste jaren heel wat goede wedstrijden van ons Nederlandsch elftal gezien, niet alleen in de fraaie serie uitwedstrijden, maar ook bijv, tegen België en Ierland, maar wij zijn er van overtuigd, dat de Hollanders gisteren één van de beste wedstrijden uit hun historie gespeeld heb ben. En wij zijn er vooral daarom zoo ver heugd over, omdat een paar voetbalsprook jes daarmee uit de wereld geholpen zijn. Een van die sprookjes was de algemeen verbreide gedachte, dat het spel van Zwit serland ons niet „ligt" en het andere was de overweging, dat de onzen te veel te stel len zouden hebben met het klimaat in het land van de bergen. Van het eerste hebben wij ditmaal niets gemerkt, de klimaatfactor heeft ditmaal mogelijk minder invloed ge had dan anders, omdat het eenvoudig schit terend voetbal weer was. Een heerlijk zonne tje verwarmde de wintersch aandoende at mosfeer en er was van te voren gelukkig niet genoeg regen en sneeuw gevallen om het veld slecht te maken. Wij hebben ons er van kunnen overtuigen, dat het speelveld in tegenstelling met daarover ontvangen berichten uitstekend was, alleen kunnen wij ons voorstellen, dat de leemachtige bo dem gauw glad is. Doch daar was nu geen sprake van en dat heeft er toe geleid, dat de Hollanders hun gewone spel konden ont plooien. De vroeger zoo gevreesde inzinkin gen, die vooral in Zwitserland schering en inslag waren, hebben zich nu absoluut niet voorgedaan. Ja werkelijk, zoo ooit dan is nu gebleken, dat er met ons voetbal de laatste jaren „wel wat" veranderd, is. In alle opzichten hebben onze spelers zich ca pabel getoond om hiin zware taak van het begin tot het einde te vervullen, hun zeld zaam goede conditie heeft er voor gezorgd, dat ditmaal de invloed van hoogteverschil e.d. finaal overwonnen is. De Zwitsersche pers over het Nederlandsche elftal. De Zwitsersche correspondent van „de Tel." meldt De geheele Zwitsersche pers is eenparig in haar zeer. gunstige beoordeeling van het Nederlandsche elftal. De meeste bladen hébben niets dan lof voor het frissche spel en de goede doorgevoerde "speltechniek der Nederlanders, wien .men. deze overwinning van harte gunt. De „Neue Züricher Zeitung" zegt Tegen dit zeldzame, levendige, bewegelijke en enorme snelle spel der Nederlanders kon ons elftal niet op. Zonder twijfei heeft nog nooit een Nederlandsche ploeg in Zwitser land zulk een goed en frisch spel gétoond, als dit elftal in Bern. Physièk in goede conditie, zéér handig en daarbij uitstekend ai'spelènd, bestond het team onzer tegen standers uit een combinatie, waartegenover een sterker elftal als het Zwitsersche het zou hebben afgelegd. Ongetwijfeld was het Nederlandsche elftal de verrassing van den dag hier toonden ons elf frissche jonge kerels, wat met onopgesmukt utiliteits voetbal te bereiken is. „Sport" schrijft Hoewel de Zwitsers in het begin en aan het einde van den wed strijd iets sterker waren, is in de periode daartusschen vrijwel steeds van een Neder landsch overwicht sprake geweest. De ne derlaag is ten volle verdiend en den Neder landers, met hun open en eenvoudige, doch goed toegepaste speltactiek, gunnen wij van ganscher harte hun eerste overwinning op Zwitserschen bodem. Het NederiandscLe elftal heeft de harten der toeschouwers ver overd, wat duidelijk bleek uit het hartelijk applaus, waarmede het na de rust ontvan gen werd. Jammer was het, dat een gedeel te van het publiek zoo onsportief was zijn eigen spelers bij het betreden van het veld uit te fluiten. De „National-Zeitung" te Bazel meert, dat de Nederlanders hun overwinning aan de grondige voorbereiding hebben te dan ken. Bovendien, gaat het blad verder, liet de Nederlanders zich niet tot riskante scho ten verleiden, doch plaatsten slechts goed- gerichte ballen, waarbij Séchehaye geen kans had. Daarbij moet niet vergeten wor den, dat de Nederlanders ons verre de baas waren in het koppen en hiervan wisten zij uitstekend te profiteeren. Ten slotte zegt het blad, dat de Neder landers zich sympathieke tegenstanders hebben getoond, die in het veld door hard werken de overwinning uit het vuur hebben gesleept. „La Suisse" schrijft In de eerste helft was het Hollandsche spel buitengewoon aantrekkelijk en het resultaat bij de rust v/as beslist door onze tegenstanders ver diend. In de tweede helft hebben onze man nen standgehouden, doch onze zwakke voor hoede had bij de sterke Nederlandsche ver dediging geen kans. Wat ons het meest in het Hollandsche spel frappeerde, was, dat de tactiek volkomen bij de physieke kwali teiten der spelers aansloot. In dit opzicht zou men gelooven een Engelsch elftal aan het werk te zien. K O R F B AL De uitslagen van de Zaterdag jl. gehou den korfbalwedstrjjden zgn Madjoe IISwift 1 19 Swift IIMadjoe I 26 D.O.S.Zeelandia 23 T. O. G. O.Volharding 22 WIELRENNEN De zesdaagsche te Amsterdam. Gisterenavond werden door de jury tien temporonden ingelegd. Plotseling is de jacht in vollen gang. De meeste renners zijn hun inzinking te boven gekomen. De leiders probeeren iedere poging om te ont snappen tegen t» gaan. Zoowel De Wolff - EEN PRACHTWERK voor ongekend lagen prijs is het zoo juist verschenen „De lage landen bij de zee" door Dr. JAN ROMEIN. 640 pag. met 16 kleurplaten en 240 zwarte illustraties. In Ifraaien band gebonden ƒ3.95. Boekhandel D'HUY, Badhuisstraat, Tel. 348. Van der Heijden als Jan van Kempen Slaats gaan mee, wanneer hun directe con currenten demareeren en na een kwartier zien de kopstukken dan ook het het nutte- looze van hun pogingen in. Inmiddels is er weer braaf gejaagd. Vooral de koppels met de meeste ronden achterstand trekken er a.an dat het een lieve lust is. Een val van Jazet maakt dan voorloopig 'n einde aan de jacht. De baan is eenigszins beschadigd en de wedstrijd wordt even geneutraliseerd om dé baan in orde te maken en verdere val partijen zooveel mogelijk te voorkomen. De stand na deze jacht luidt dan als volgt 1. Jan van KempenSlaats 169 p. 2. De WolffVan der Heijden 142 p. op 1 ronde 3. Pijnenburg-Wals 166 p. 4. BuysseDeneef 77 p. op 2 ronden 5. BroccardoGuimbretière 60 p. 6. Schön Hürtgen 39 p. op 3 ronden 7 Braspen- ninxHill 52 p. op 5 ronden 8. Bresciam Prieto 78 p. op 7 ronden 9. Gebr. Vroomen 68 p. 10. PellenaersBogaert 66 p. op 11 ronden 11. Van NekJazet 68 p. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich. is gisteren van Willemsoord naar zee ver trokken, ter aanvaarding van de oefenreis naar de Middellandsche Zee. De luitenant-kolonel van den generalen staf A. R. van den Bent, toegevoegd aan den staf bij de Ie divisie te 's-Gravenhage. De luitenant ter zee 3e klasse W. Hart- lieb, die is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, zal 14 November met het mo torschip „Indrapoera" van Rotterdam zijn bestemming volgen. LUCHTVAART Reisplan van de „Uiver". In verband met de gewijzigde aankomst van de „Uiver" is het reisplan thans als volgt vastgesteld 14 November Vertrek uit Batavia, aan komst te Medan. 15 November aankomst te Rangoon. 16 November aankomst Jodphur. 17 November aankomst Bagdad. 18 November aankomst Ankara. 19 November aankomst Athene. 20 November aankomst RomeMar seille. 21 November aankomst Schiphol. De dank aan Albury. Het „Albury-comité" meldt ons, dat van 26 October tot 3 November j.l. is ontvan gen een bedrag van circa 2300. Rekening houdend met het feit, dat de maximum-bijdrage op een gulden werd ge steld, moge dit bedrag getuigen van het groote medeleven in Nederland met het doel, dat het comité beoogt. In welken vorm het blijvend souvenir aan de stad Albury zal worden aangebo den, zal het comité nog nader bekend ma ken. De gelegenheid tot het zenden van bij dragen blijft nog open tot 20 November a.s. Het toekomstig Oceaanverkeer per vliegmachine. Louis Blériot, de Fransche vliegtuig bouwer, die 25 jaar geleden als eerste het Kanaal overstak, is in Amerika geweest en is daar als overtuigd Oceaanvlieger van daan gekomen. Zijn verhaal is wat onwaarschijnlijk, maar dat zijn wij van vliegtuigbouwers der oude school gewend. In ieder geval trekt het de aandacht. Louis Blériot dan verklaarde aan de „Daily Mail", dat binnen een jaar of wel licht ook reeds eerder een belangrijke stap zou worden gedaan in de luchtvaart dan zal een dubbeldaagsche dienst in de beide richtingen geopend worden over den Oce aan. In 18 uur zal men van Londen naar New-York vliegen. Vier kunstmatige eilanden zullen daar toe in den Oceaan worden gelegd, te beginnen met den Grooten Oceaan. Per dag zullen 80 passagiers vervoerd worden a 80 pond Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgent recept eon Apotheker Dumant. "AKKERTJES" 560) 13 pond (ƒ91) komen daarvan ten goede aan de eilanden. Per jaar is dat een opbrengst van 800.000 pond 5.600.000) en de mail zal bovendien opbrengen 1.200.000 pond 8.400.000). Tragische vliegtocht. Twee Engelsche vliegerofficieren huur den een sporttoestel en vlogen ermee naar Attenborough. Daar zou Zaterdag een vriend in het huwelijk treden. Zij namen confetti en een paar damesschoenen mee. Toen 't toestel bij den trouwstoet was aan gekomen, gingen de vliegers kunsten ma ken. Daarbij brak een vleugel af, met net gevolg, dat het toestel viel en in brand vloog. Beide vliegers vonden den dood. De confetti en de schoenen waren uit het vliegtuig gevallen en niet mee in de vlam men omgegaan. DUITSCHLAND WAPENT ZICH KRACHTIG. Het Parijsch blad „Joui-nal" is met een reeks artikelen begonnen onder den titel De herbewapening van Duitschland. Het eerste artikel beweert dat de Duitsche rijksweer thans 250.000 man telt en spoedig 300.000 zal hebben. De arbeidsdienst omvat 500.000 „gecamoufleerde soldaten" en er zijn bovendien in Duitschland 2J/2 millioen geoefende jongelui, die zóó geschikt zijn voor militairen dienst, zonder nog te spre ken van de bestaande „bizondere af deelin gen", „Sturm-abteilungen" en Schupo. DE VROUW IN DUITSCHLAND. De rijksminister Rust heeft in het Hin denburg-Stadion te Hannover een rede over de taak van de vrouw in de Nationaal- Socialistische Beweging gehouden. Het Nationaal-Socialisme, zoo zeide hij, beduidt een nieuwe ordening. Plet verkeer de vrijheidsbegrip had de vrouw een geheel verkeerde plaats aangewezen. Zij moest van daar weer op de haar toekomende plaats worden gevoerd, zooals dat met alle standen moet gebeuren. Wij voeren haar terug naar den heiligen huiselijken haard, naar de wieg van het kind, in de schoot der familie, waarin voor de toekomst en voor alle eeuwen de volke ren hun kracht steeds opnieuw moesten scheppen. Het is niet waar, dat er geen onderscheid bestaat tusschen de taak van een man en die der vrouw. Maar evenmin is het waar, dat beider taak niets gemeenschappelijks heeft. De Duitsche man en de Duitsche vrouw zijn Duitschland en op hun verbintenis be rust het Duitschland der toekomst en daarom moeten zij een van geest zijn en daarom moet de Duitsche vrouw zich van den Nationaal-Socialistischen geest door dringen. DE VOLKSSTEMMING IN HET S AAR GEBIED. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Simon, ten antwoord op een vraag van Lansbury over de handhaving van de orde in het Saargebied, herhaald, dat de verant woordelijkheid voor de handhaving der orde bij de regeeringscommissie berust, welke voortgaat zich met succes van deze taak te kwijten. Een toestand, waarin de commis sie niet in staat zou zijn de orde te hand haven, zou zich niet mogen voordoen en Simon hoopt, dat hij zich nooit zal voor doen. Sedert 1927 heeft de Saarcommissie den Raad van den Volkenbond medegedeeld, dat zij het recht had, wanneer het vol strekt noodzakelijk zou zijn, een beroep te doen op de troepen, die zich buiten het Saargebied bevinden, maar in de onmiddel lijke omgeving van de grens, om de orde te helpen handhaven. De Raad van den Vol kenbond nam akte van dit rapport. Het Lagerhuis zal zien dat er nooit spra ke van is geweest, om Britsche troepen te gebruiken, en iets dergelijks wordt door ons niet overwogen. De eventueele maatregelen, getroffen ln het Fransche gebied, grenzend aan de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1