1000 150 25 5 NOVEMBER No. 261 72e Jaargang 1934 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2ondac en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS HEDENAVOND VOOR HET LAATST Na hef Rooken MAANDAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent liitjaiD: Fiinf. ((Hoi ItlStk. Walstrait 5S-E0. Ilissiip.Tiltl. It. Pisliikeiinglitti ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties.van 15 regels 50 et. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eene; Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies yap een hand-, voet of oog. gulden bij verlies van een duim 100 gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bg verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De scheepsbouw te Vlissingén. In de „N.R.Ct." komt een artikel voor, waarin er op gewezen wordt dat de ge- lieele Nederlandsche scheepsbouw in deplo- rabelen toestand verkeert, niet alleen te Amsterdam. Over den toestand te Vlissingén bevat bovengenoemd blad de volgende beschou wing In de pers -treffen wij keer op keer be richten en artikelen aan, waarin gewezen wordt op het groote belang om de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam in den strijd om haar bestaan te steunen. Wij zullen de laatsten zijn om hier iets tegen in te brengen. Evenwel de den die berichten de vraag in ons opkomen: is die Amsterdamsche onderneming belang rijker dan de werf „de Schelde" alhier en hebben beide bedrijven voor hun omgeving en daarmede indirect ook voor het land ge lijke waarde. Uit de gegevens voorkomend in het onlangs verschenen gedenkboek der Nederlandsche scheepsbouw en uit de jaar verslagen der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" enz. diepten wij enkele cijfers op, die wij hiermede onder de algemeene aan dacht brengen. Het maximum, aantal arbeiders en em- ployé's heeft bij de Ned. Scheepsbouw Mij. bedragen 2340 in, het jaar 1930. Bij „de Schelde" was het maximum 2800. Berekent men de gemiddelden voor de periode 1920 t/m 1930 dan .vindt men voor de Ned. Scheepsbouw Mij. 1608 en voor „de Schelde" 2330. In 1933, dus in volle malaise, waren de cijfers voor de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. 744 en voor „de Schelde" 1330. Het is dus duidelijk, dat het bedrijf van „de Schelde" veel grooter is dan dat van de Ned. Scheepsbouw Mij. Dat het dus uit dit oogpunt bezien nooaig is eer en meer steun te verleenen aan eerstgenoemde Maatschappij, dan aan de tweede. Wanneer men nu gaat overwegen welk bedrijf voor zijn omgeving het belangrijkst is, komt men eveneens tot merkwaardige cijfers. In de periode 19201930 was op elke 13 inwoners van Vlissingén er één verbonden aan „de Schelde" (als men aanneemt, dat ongeveer 75. van het personeel van „de Schelde" in Vlissingén woont). Voor de Ned. Scheepsbouw Maatschappij was dit één op de 500 inwoners. In 1933 waren de cijfers 1 op 22 en 1 op 1040 inwoners. Hieruit is maar één conclusie te trek ken stopzetten van de N.S.M. heeft voor de werkgelegenheid in Amsterdam slechts een minimaalbelang. Stillegging van „de Schelde" is voor, Vlissingén het doodvonnis. Vergelijkt men het belang van de N.S.M. voor Amsterdam met het belang van de Kon. Maatsch. „de Schelde" voor Z.eeland, dan vindt men voor de periode 19201950, dat per ,1000 inwoners in Zeeland werken er op „de. Schelde." 10 en in Amsterdam werken er op de N.S.M. 2. Het is dus voor Zeeland veel ernstiger als „de Schelde" verdwijnt, dan het voor Amsterdapi is als de N.S.M. sluit. Een sprekend cijfer, dat nog onder onze aandacht kwam, is, dat van den omzet van het Amsterdamsche eiectriciteitsbedrijf de N.S.M. minder dan 1 opneemt. Van den verkoop der Prov. Eiectrische centrale ln Vlissingén verbruikte de K.M.S. in norma len tijd 35 thans nog 21 Wij zouden nog allerlei andere cijfers kunnen opsporen over werk, dat „de Schei- de" in Zeeland uitgeeft, doch meenen reeds met het voorgaande overduidelijk te heb ben aangetoond van hoe buitengewoon be lang het is „de Schelde" aan den arbeid te houden. Een belang, dat wij hierbij ten overvloede nog eens in de aandacht van bestuurders van stad en provincie aanbe velen. Verkiezing Prov. Staten. De afdeeling Vlissingén der S. D. A. P. beeft, naar „het Volk" meldt, tot candida- ten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. de Priester te Oost- en Wést-Souburg. I- Luteijn, F. van Spanning en A. Rorije, allen te Vlissingén. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen l drukker, 1 bellanger, 31 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 15 metselaars, 28 opper lieden, 30 schilders, 10 stucadoors, 76 tim merlieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 7 opzichters, 3 .ma,chinaai-houtbe- werkers, 5 meubelmakers, 4 politoerders, 1 kapper, 3 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 466 metaalbewerkers, 10 drankbereiders, 18 brood-banketbakkers, 2 k.oks, 1 aide, 4 slagers, 1 tuinman, 11 ma gazijnbedienden, 3 reizigers-agenten, 5 win kelbedienden, 4 chauffeurs, 14 kellners, 44 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 35 transport arbeiders, 22 kantoorbedienden, 3 teexe- naars, 46 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz. 4 stoffeerders, 2 musici, 5- onderwijzers en 116 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 winkeljuf frouwen, 4 kantoorbedienden, 1 onderwijze res, 2 huishoudsters, 10 dienstboden, 6 werksters. Totaal 1082 ingeschrevenen, waarvan 87 in de werkverschaffing. Vorige week 1007 personen. Alzoo een vermeerdering van 75 werkzoekenden. Dames-Gymnastiek-Vereeniging „Lichaamsontwikkeling". Britannia. De jaarlijksche uitvoeringen van „L. O." mogen zich altijd in een zeer groote be langstelling, ook van de zijde der autori teiten, verheugen. Zoo was ook Zaterdag avond de intiem gezellige kurzaal geheel gevuld met een wachtende schare toen de blauw fluweelen voorhang zich ontsloot en een schitterend tafereel zich voor ons oog ontrolde. Op het ruime tooneel stonden de kranige, frissche turnsters op zich zelf een sprekend pleidooi voor de lichamelijke opvoeding van onze toekomstige draag sters van de wereld -met haar leider, den heer L. van der Steen, en banieren opge steld te midden van een tooveraebtig be licht artistiek sprookjes-bosch-decor. Na mens de vereeniging heette daarop mej. De Ridder, de aanwezigen welkom, inzonder heid de beschermvrouwe, mevr. C. C. van Woelderen-Sprenger, burgemeester Van Woelderen, de oud-beschermvrouwe mevr. Van Woelderen-Luyken, den burgemeester van Goes en mevr. Hajenius, de directie van de S. M. „Zeeland", de afgevaardigden van zustervereenigingen en den Zebra, en verdere genoodigden. Nadat aan de drie genoemde dames bloemen waren aangebo den en een der leden de oud-vaderlandsche kunst van het vendelzwaaien op sierlijke wijze had gedemonstreerd, werd met de afwerking van het keurige programma be gonnen. De dames vergastten eerst op een serie, volgens nieuwe vormen opgebouwde, staaf - oefeningen, vervolgens brachten zij de reeds meer uitgevoerde knotsoefeningen, welke echter thans zijn opgevoerd tot een prachtige wedstrijd-reeks van acht minu ten (voorwaar een prestatie), de bijzonder mooie aesthetische oefeningen van de Bondsuitvoering 1933 te Rotterdam, welke ook op de kringuitvoering van den Zebra ter gelegenheid van de Pinkster-gymnas- tiekfeesten alhier bewondering wekten, alsmede uitdrukkings-gymnastiek, waarbij in moderne vormen spannen, trekken, drukken en stooten was vereenigd. De meisjes, als elfjes gecostumeerd, voerden een bevalligen reidans uit, terwijl dames en meisjes in het nummer paardspringen paard-breedte-sprongen met tramplin van veel behendigheid blijk gaven, aan het dubbelrek specifiek dames-turnen, waarbij meer gelet werd op houding dan op acro batiek, lieten zien en vrije oefeningen, frappeerend door beweging en rhytme, met zoo'n elan en accuratesse lanceerden, dat een "herhaling voor de enthousiaste zaal niet kon uitblijven. In een les kleuter-gym- nastiek demonstreerde mej. Gré Knop met de hummels hoe deze, niet gedwongen en toch ordelijk, aan paard met ladders oefe nen kunnen, geheel overeenkomstig de na tuur en de geste van het kind. Onder haar lieve leiding speelden de kleuters met haar in snoezige pakjes het speelliedje „De Speelman" zóó beeldig, dat het publiek op bisseeren aanstuurde, waarin het tot zijn groote voldoening ook slaagde. Mej. Gré Knop ontving van de kinderen een blijvend souvenir, mej. Annie van den Broeke, die op de repetities de pianobegeleiding ver zorgde, een bloemstuk. Steeds hebben de aanwezigen op ondub belzinnige wijze bewezen het gebodene op hoogen prijs te stellen. Het ensemble Hö- felein-Bekker, dat de muzikale illustratie en het accompagnement zich zag toever trouwd, kweet zich voortreffelijk van deze taak alsmede van de entracte, zoodat ook de musici een deel van het succes van de zen bijzonder geslaagden avond, waarmede wij L. O. en haar energieken leider van harte gelukwenschen, voor zich mogen op- eisehena Na het laatste nummer heeft mej. De Ridder namens de vereeniging allen dank gebracht, die op eenigerlei wijze hun me dewerking hebben verleend, speciaal den heer Agterberg, die den parterre-ringen- opstand ook voor dubbelrek geschikt maakte. Daar L. O. het nieuwe tooneel in Brt tannia heeft ingewijd, maken we van deze gelegenheid gebruik mede te deelen, dal dit podium voor haar uitvoering in alle op zichten heeft voldaan. De verlichting is thans nog provisoir, doch w.ordt weldra ge heel gemoderniseerd, terwijl het komende seizoen er zich wel toe leenen zal nog- iets van de overige tooneelversiering te zeggen. Voorts hebben we geconstateerd, dat het gesproken woord tot achter in de zaal goed tot ons kwam, evenals de dansmuziek van „The Footiight Orpheans" onder Jan Pot, die het nablijvertje, onder leiding van den heer Corveleijn, mét hun suggestief reper toire tot een nablijver wisten op te voeren. Wijders vernamen we, dat ten dienste van concerten als anderszins een koepel-afslui ting beschikbaar zal zijn, zoodat met alle wepschen rekening wordt gehouden. Ge zien de outillage van Zeeland-booten en Britannia-hotel hadden we van directie en inspectie trouwens niets anders verwacht.. Kunst naar Kra.cht. Concertgebouw. Met een zeer attractief programma heeft, deze vereeniging Zaterdag haar wintersei zoen geopend. De avond werd ingeleid door den leider Kees de Ruyter, die er op wees, dat het in deze tijden voor de vereenigingen zeer moeilijk is om zich staande -te houaen, indien zij van bepaalde zijden geen mede werking ondervinden, in welk verband hij dank bracht aan den heer Ots voor zijn welwillendheid. Spr. vei trouwde, dat de aanwezigen hun zorgen aan .de cassa had den afgegeven en aizoc. ontvankelijk zou den zijn om den avond gezellig te passee- ren. En dit is inderdaad het geval geweest, dank zij de afwerking van het afwisselen de programma, waaraan, zooals steeds, alle mogelijke zorg was besteed. Liederen, voordrachten en gezelschaps-scènes wer den, mede door de leuke typeering en aar dige costumeering, met groot succes voor het voetlicht gebracht. Daar de vereeni ging steeds op de hoogte van haar tijd blijft, ligt het voor de hand, dat in deze bonte reeks ook een huldiging van de dap pere Uiver-bemanning en onze K.L.M. niet ontbrak. Tot slot ging de een-acter „Het Muurbloempje" of te wel de geschiedenis van een mannenhaatstersclub, welker leden stuk voor stuk capituleeren tot eindelijk een dienstbode alleen overschiet. Voor dit potje blijkt echter ook nog een dekseltje te zijn. Een, alleen, is ook werkelijk verdrie tig Kees de Ruyter en de zijnen hebben met deze uitvoering weer bewezen, dat zij een alleraardigsten avond in elkaar kunnen zet ten en terecht heeft de waardeering van het publiek zich dikwerf in spontaan ap plaus geuit. Het muzikale gedeelte was bij Charles Haaze c.s. in beproefde handen. Een geani meerd bal besloot den avond. N. R. V. De winteravonden zijn voor velen en wel in het bijzonder voor hen, die van huiselpke gezelligheid houden, bijna te prefereeren boven de zomersche, zij het dan ook dat deze laatste een bekoring op zichzelf heb ben. Toch zou het niet goed zijn als het ai- door maar zomer óf winter bleef, want het is juist de. af wisseling waarnaar de mensch steeds blijft verlangen, welke zoo stimulee- rend werkt. Des zomers denken wij er niet over om 's avonds voor enkele uren achtereen in een besloten ruimte te gaan zitten, doch 's win ters haakt men er dikwijls naar om eens een mooie film te gaan zien, een concert te bezoeken, een tooneelvoorstelling bij te wo nen of naar een interessante lezing te gaan luisteren. Er is van het een zoowel als van het an der in groote verscheidenheid te genieten. Verschillende vereenigingen bewegen zich op dit gebied en komen met goedverzorgde programma's voor den dag. Sedert jaren organiseert ook de Neder landsche Reisvereeniging door tusschen- komst van haar afdelingsbesturen ten be hoeve van de leden der afdeelingen en van hen, die belang stellen in het wérk der N.R.V. of ervan kennis willen nemen, zgn. ontwikkelingsavonden. De afdeeling Walcheren mocht met ge noegen constateeren, dat de belangstelling voor die avonden steeds groeiende is en hei bestuur daardoor aangemoedigd, tracht het peil dier avonden nog steeds te verhoogen. Hoewel het begrijpelijkerwijze niet zoo ge makkelijk is om steeds weer met iets nieuws JLMIEir-THBTEB de 250 succesvolle 2e Nederlandsche film HM KT ALLE LEEFTIJDEN voor den dag te komen, mag het zich ge lukkig achten, dat het voor het wintersei zoen 19341935 eenige sprekers van zeer g'oeden naam bereid gevonden heeft, om ons van hun talenten te doen genieten, ter wijl de onderwerpen, welke door hen behan deld zullen worden van zeer actueelen aard zijn. Op 16 November a.s. zal de rij geopend worden door den heer D. van Staveren uit Den Haag, die in Britannia alhier komt spréken over het Wonder van de film. Ieder die belang stelt in de bioscoop zal ook wel gaarne iets willen weten over het ont staan van de rolprent en zeker ook over de vervaardiging van de sprekende film. Dit alles wordt u dien avond op aangename en duidelijke wijze getoond. Mooie opnamen ter verduidelijking van het'gesproken woord op het doek worden geprojecteerd. Op nog nader in dit blad te noemen data zullen verder behandeld worden Het voet reizen, Oostenrijk en als buitengewone at tractie zal er een avond zijn van Ooster- sche Voordrachtkunst, met tot besluit van het seizoen de zoo zeer in den smaak val lende feestavond. Hoewel de kosten verbonden aan zulke avonden, niet gering geschat mogen wor den en de tijdsomstandigheden niet toelaten de zeer lage toegangsprijzen te verhoogen, vertrouwt het bestuur op de medewerking van al de leden om de seriekaarten, wehre èn voor leden èn voor niet-leden aan de bekende adressen verkrijgbaar zijn gesteld, in grooten getale onder vrienden en kennis sen te plaatsen, teneinde de zoo mooie en nuttige instelling de Nederlandsche Reis vereeniging nog ruimer bekendheid te ge ven. Verlaging van premie. Naar wij vernemen kan binnenkort een belangrijke verlaging van de premie der verzekering bij den Raad van Arbeid te Middelburg worden tegemoet gezien. Als wij goed zijn ingelicht, zal dit wel 25 bedragen. Verecpiging Rijwielpad „Walcheren". Afdeeling Vlissingén. Deze vereeniging geeft Zaterdag 10 No vember a.s. een propaganda-avond in Grand Hotel „Britannia". Het bestuur is zoo gelukkig geweest, be slag te kunnen leggen op het beroemde gezelschap Tula en Johan Schmidt-di Vista, welk gezelschap volmaakte kunst voor het voetlicht brengt. Wij laten hieronder eenige persbeoordee- lingen volgen „N. Rott. Crt." Het optreden van Tula en Johan Schmidt-di Vista was een zeer aangename verrassing. „Het Volk" Beiden hadden hetzelfde deel in het succes. „De Maasb." Johan en Tula Schmidt- di Vista vertolken met veel entrain de eeuwig-nieuw-blijvende „Alte Geschichte" en vonden bij het publiek een gul en dank baar onthaal. Verder treden na afloop „The Jolly Bri- tannaders" op met een schitterend pro gramma voor de danslièfhebbers. Aan dezen avond zijn verder diverse ver rassingen verbonden, welke eerst tijdens de uitvoering bekend gemaakt zullen worden. Alles bij elkaar dus een programma zoo-' wel voor oud als jong. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van Zaterdag 3 dezer en van Vrijdag a.s. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 29 October tot 3 November werden in- het badhuis' in de Bonedijkestraat 356 baden genomen en wel 246 door heeien, 80 door dames en 30 door kinderen, Verzachten de keel en verfris- schen den mond ZUIVEREN OEM ADEM MIDDELBURG Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is beëedigd als notaris ter standplaats Hontenisse de heer A. Th. Ver bist, thans notaris te Goes. Kring Walcheren Z. L. M. Het bestuur van den Kring Walcheren der Z. L. M. heeft in zijn jongste vergade ring met algemeene stemmen benoemd tot secretaris-penningmeester den heer M. Kleinepier, wonende 't Zand bij Middelburg. Cursus in Motorenkennis. Zaterdag had in de Ambachtsschool te Middelburg de opening plaats van den cur sus in motorkennis, uitgaande van den kring Walcheren der Z L. M. en evenals vorige jaren staande onder leiding van den heer E. Visscher. Dat deze cursus in een behoefte voorziet, blijkt uit het groot aan tal leerlingen. Op de eerste les waren er 33 aanwezig. P. T. en T. De vakwerkman, bij den technischen dienst - der telegrafie en telefonie L. van Sluis, is verplaatst van Middelburg naar Zierikzee. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Deze vereeniging geeft Donderdag 8 No vember, des avonds 8 uur, een concert in de Concert- en Gehoorzaal. Als solist zal optreden de heer Jacob Ros, pianist te Keulen. De generale repetitie op Woensdag 7 November is ook voor het publiek toegan kelijk. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Auto bekneld geraakt. Toen hedenmorgen te ongeveer kwart over zes twee personen-auto's van de „On derneming" te Vlissingén, onder weg naar Rotterdam, den Tramsingel te Middelburg passeerden, was daar juist ook de eerste tram van Vlissingén. De eerste auto was reeds gepasseerd, maar toen de tweede dit ook nog wilde probeeren, was de tram er vlak achter. Een aanrijding was niet te voorkomen en de auto geraakte klem tus- schen de tram en een der palen van de bovenleiding. Wonder boven wonder zijn de inzitten den niet gewond en konden zij, hoewel he vig geschrokken later op andere wijze hun weg vervolgen. De tram was licht beschadigd, doch de auto heel ernstig en het heeft geruimen tijd geduurd eer men met het opruimen van de verkeersstagnatie voor de tram kon aanvangen. Dit werk was daarom niet gemakkelijk, omdat volgens deskundigen de auto een beletsel was om de tram op te' vijzelen en even buiten de rails te zetten. De tram, die aanvankelijk een rit had moeten doen vervallen, is daarop tot den Singel gereden en eerst later op den mor gen weer van de Markt. Een ernstige val. In de binderij van de firma G. W. den Boer kwam heden de heer W. bij het ver richten van werkzaamheden van een flinke hoogte te vallen. Met verschillende ver wondingen is hij op medisch advies per brancard huiswaarts gebracht. BIGGEKERKE Een propaganda-samenkomst. Vrijdagavond werd alhier een propagan da-samenkomst gehouden in het belang van het Chr. ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin gén. Na een openingswoord van ds. Kore- vaar, trad als spreker op ds. Wiersinga, Geref. predikant te Vlissingén, die er op wees, dat de keuze van het Chr. ziekenhuis niet behoeft te geschieden, omdat de ver pleging beter zou zijn, want die is ook in dc andere ziekenhuizen op hoog peil, doch in „Bethesda" wordt bij de verpleging ook gelet op de geestelijke belangen der zieken. Door ds. de Kluis, Herv. predikant te Vlissingén werd een film van de inrichting toegelicht. Ds. Vreugdenhil van Meliskerke sprak een slotwoord. Medegedeeld werd, dat het lidmaatschap van de plaatselijke afdeeling van „Bethes da" 25 cent per jaar aan contributie kost, welke gelden zullen worden opgespaard om ze te gebruiken als tegemoetkoming in

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1