1000 500 300 150 100 25 73e Jaargang; 1934 VRIJDAG tilpn: firma F. VAK GE VÜilt li. Halslint 51-GG. Ilissinp. Itlil. II. Postille») U 3 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD DE NIEUWE SPELLING. DE BEMOEIZIEKE FISCUS. STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Nu de lange avonden komen.. BQUWE EGBERTS No. 359 VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regtl meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bil verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden oij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Overeenkomstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" vast gesteld advies besloten wij ten aanzien van het gebruik der nieuwe spelling het volgende te bepalen 1. Onze Kindercourant blijft i* de nieuwe spelling verschijnen. 2. Ingezonden stukken, met den naam van den inzender onder teekend, worden desgewenscht in de nieuwe spelling opge nomen. 3. Losse, onderteekende bijdra gen van medewerkers, niet tot den vasten redactiestaf be- hoorende, worden desge wenscht in de nieuwe spelling opgenomen. 4. Adverteerders zijn geheel vrij de oude of de nieuwe spelling te gebruiken. DE DIRECTIE VAN DE „VLISS. COURANT". Hij staat aan het doodsbed van den belastingbetaler. Belang- looze arbeid begrijpt hij niet De fiscus mag meer dan wij. Hij neemt althans de vrijheid om uit te gaan van de stelling, dat alle menschen leugenaars zijn, als ze hun aangiftebiljet voor de belasting invullen en deswege stelt hij in vele ge vallen den aanslag hooger dan aangegeven was of verzoekt een nadere mondelinge en op feitelijke gegevens berustende toe lichting. Hiertegen kan op zich zelf geen bezwaar rijzen, gezien de mentaliteit van vele be lastingbetalers en ontduikers, zooals in het begin van dit jaar duidelijk is geble ken. Echter, absoluut ongepast vinden wij liet als de fiscus optreedt als in de vol gende, uit het leven gegrepen gevallen, welke de anti-rev. „Rotterdammer" mede deelt. Een bejaard man ontving dezer dagen een briefje van den belastinginspecteur met de volgende aanmaning „In verband met uw hoogen leeftijd dringen wij er bij u op aan uw effectenbezit op te geven". Dat gaat te ver. Het is, alsof de fiscus ons toeroeptMemento morimaar betaal eerst uw belasting een vermaning, welke op zichzelf juist is en bij de predi king over het achtste gebod ook van den kansel gehoord wordt, maar welke niet in bovenstaanden vorm gericht mag worden aan iemand, van wien de fiscus alleen maar veronderstelt (in casu geheel ten on rechte) dat er verzwegen effecten aanwe zig zijn. Men wou toch niet zeggen, dat het °P jeugdiger leeftijd niet zoo erg is, als men effecten-bezit verzwijgt, omdat er dan minder kans is, dat het door opgaven voor de successiebelasting ontdekt zal worden Een nog sterker bewijs van verregaande bemoeizucht is het schrijven aan een an deren belastingplichtige. Hem werd n.l. antwoord gevraagd op de volgende infor matie „U gaf nimmer een tantième op van uw commissariaat in de N.V. (volgt de naam). Indien dit u geen voordeel bracht, wat beweegt u dan deze functie te bekleeden?" Het eerste deel van de vraag is niet on gepast, althans niet voor den fiscus, die informeeren mag of men uit eenig ambt al dan niet voordeel trok. Maar het slot is verregaand brutaal. Moet men aan den Viiscus de reden opgeven, waarom men commissaris blijft van een naamlooze ven nootschap onverschillig welke die men gaarne mee in stand wil houden, al levert het geen cent winst op Er is niets op tegen en zelfs alles vóór, dat de fiscus met kracht en energie door gaat om belastingontduiking op te sporen en te straffen hij mag zich daarbij, van wege de hardigheid en arglistigheid van veler hart, meer veroorloven, dan in het maatschappelijk verkeer gebruikelijk is maar tegen een bemoeizucht als uit bovenstaande voorbeelden spreekt, komen wij op. Er zijn grenzen. 0 Als ge er niets mee verdient, waarom werkt ge dan Stel je voor, dat ieder een op deze vraag een antwoord zou moe ten geven De fiscus zou handen tekort komen om den belanghebbenden formulie ren uit te'reiken. Het zijn waarlijk niet alleen commissa rissen van vennootschappen, die hun be moeiingen vaak niet langer geldelijk be loond zien. Duizenden middenstanders, neringdoenden staan dag in en dag uit te „sappelen" om het eens in plat Amster- damsch uit te drukken in de hoop, dat ze aan het einde van het jaar iets ver diend mogen hebben. Velen van hen zullen al tevreden zijn, als er niet te veel geld bij gemoeten Is anderen arbeiden nog slechts om te trachten de volkomen instorting van bedrijf en kapitaal te kunnen voorkomen. Waarom werken ze dan Zou de fiscus vragen. Zooals de „Rotterdammer" zegt, is zulk een vraag allereerst ongepast, maar wij meenen dat ze daarnevens zéér dom is. Het is de uiting van een al te simplisti- schen ambtelijken gedachtengang. Voor een ontvanger- of inspecteur van de belastingen staat de zaak erg eenvou dig hij ontvangt zóóveel tractement per maand, tegenwoordig verminderd met zóó veel korting, en zit voor dat geld de belas tingbetalers achter de hielen. Waarlijk niet voor zijn eigen genoegen, want zoo gauw bij voor zijn bezigheid niet meer gehono reerd zou worden, staakte hij ongetwijfeld de achtervolging. Voor den neringdoende staat de zaak anders. Die moet voor zijn bedrijf blijven arbeiden en vechten, ook al zit er tijdelijk geen verdienste meer in, omdat zijn kapi taal in het bedrjjf zit en zijn zaak wellicht zijn eenige bestaansmogelijkheid voor de toekomst beteekent. We wilden dat hier nog eens uitdruk kelijk vaststellen, omdat mét den boven bedoelden inspecteur der belastingen zoo vele burgers hun schouders ophalen, wan neer er op wordt gewezen, dat duizenden neringdoenden zich tegenwoordig uitsloven zonder uitzicht op loon of verdienste. „Nie mand werkt voor niemendalheet het dan. Datgene, wat een arbeider terecht als een bespottelijke gedachte verwerpt, is iets, waartoe vele zakenlieden in dezen tijd door de omstandigheden worden g e- dwongen. Ze blijven werken in de hoop, dat ze zelf in de toekomst uit hun zaak nog een be- staantje zullen kunnen halen in de hoop ook, dat ze hun kinderen een broodwinning kunnen nalaten in de hoop hun kapitaal tje te redden en het geld van anderen, dat in hun bedrijf zitin de hoop tenslotte, dat ze hun crediteuren datgene zullen kun nen geven, wat hun toekomt. De hard-werkende middenstand ver dient aller steun en waardeering in deze moeilijke jaren en men bespare den ploete renden neringdoenden de domme vraag, waérom ze nog werken, terwijl geen di recte verdiensten worden verwacht. Uitreiking van medaljes en getuigschriften voor 40- en 25-jarigen dienst. Donderdag 1 November had de jaarlijk- sehe uitreiking plaats van medaljes, ge tuigschriften en gratificatiën voor 40- on 25-jarigen dienst aan de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde", en wel aan 4 ambtenaren, 3 bazen en 21 werklieden. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenver- eeniging, het bestluur der arbeiders-verte genwoordiging, de bazen der fabrieksafcree- lingen, waaruit werklieden voor een mc-v dalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medal je van de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" met bijbehoo- rende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 13 werklieden, nl. T. J. C. van Aart- sen, M. van Bedaf, J. van Boven, H. M. Corvëleijn, A. van Eek, J. Herwig, Z. Huis- soon, C. de Kok, J. G. Laport, J. B. van Opbergen,J. A. Potters, M. L. Potters en M. Vader. De zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" met bijbehoo- rende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 3 bazen, nl..C. M. Janse, T. Smit, F. C. Tielrooij, M. Vader, J. W. Daamen, H. M. Ufkes en J. Valkier. De zilveren medalje niet vereerend ge tuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en gratifcatie van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 8 werk lieden. L. Back, D. Boogert, C. J. Kloeg, H. C. Lagendijk, C. van Schaick, H. P. Schroevers, J. C. van Sprang en R. J. van Wijk. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan 264 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Kon. Mp. „de Schelde" voor 40-jarigen dienst 112 ambtenaren en basen de zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde'- voor. 25-jarigen dienst 798 werklieden de zilveren medalje met vereerend getuig schrift van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel voor 25-jarigen dienst 32 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Maatschappij voor 50-jari- gen dienst. Propagandavergaderijig Chr. Besturenbond Met welwillende medewerking van de Chr. zang-vereen. „Hoop op Zegen" hield de Chr. Besturenbond alhier gisteravond in het Concertgebouw een propagandaver- gadering. Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 85 2 en 3 en gebed heette de voorzitter, de heer J. Marijs, de aanwezigen welkom, waarna de heer H. H. Spoelstra. secretaris van den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders, sprak over het onderwerp „Wat verkregen werd". Spreker begon met er den nadruk op te leggen dat het werk der Chr. vakbeweging niet alleen gaat ora materieel.e voordeelen, maar bovenal is een strijd der geesten. Zij omvat het gansche terrein des levens kerk, staat en maatschappij. Om ons goed voor oogen te stellen wat in de laatste 25 jaar op sociaal gebied ver kregen is, moeten wij ons indenken hoe de arbeidstoestanden in de eerste helft der vorige eeuw waren in één woord ontzet tend. Het arbeidende volk was rechteloos, overgeleverd aan de willekeur en de knech ting van het liberalisme. Onnienschelijk lange arbeidstijden, hongerloonen, vrouwen en kinder-exploitatie. Het rationalisme vierde hoogtij en het officieele christendom was een christendom zonder Christus. Spreker stond daarna stil bij het Reveil, welke godsdienstige opwekking bevruch tend heeft gewerkt en de baanbreekster is geweest voor gansch andere en betere toe standen op kerkelijk en sociaal terrein. Hierna wees spreker op de beteekenis van de Ccb. vakbeweging, die nu reeds 25 jaar lang den strijd heeft gevoerd voor het recht van den arbeid. Hoe is de positie der arbeiders in deze jaren verbeterd en daar aan heeft ook het C.N.V. mogen mede werken. Bij al de ellende die wij thans beleven, zijn de voorrechten toch nog bijzonder groot. De arbeiders worden beschouwd ais gelijkgerechtigden, spreken mee over de arbeidsvoowaarden, hebben plaatsen in al lerlei hoogere instanties, bezitten collectie ve contracten, er is sociale wetgeving enz., al groote goederen waar een vorig ge slacht zelfs niet over durfde droomen. De Chr. vakbeweging voert geen nega tieven, doch 'n positieven strijd voor erken- ning van het heilig recht van den arbeid. Men heeft getracht de Chr. vakbeweging onder oen voet te loopen, doch ondanks alle tegenwerking is zij steeds gegroeid. Eerbiedige hulde brengt spreker aan die duizenden eenvoudigen in den lande, die onder strijd en hoon pal hebben gestaan voor het recht zich Chr. te organiseeren. De Chr. vakbeweging wil de gansche volksgemeenschap dienen en hoe zwaar net in dezen .tijd ook valt, mede werken aan het herstel van ons volksleven. Na de pauze en samenzang van „Een vaste Burcht" sprak de heer J. Wind, se cretaris van den Ned. Chr. Textielarbei- dersbond over „De weg vóór ons". Spreker zal zich niet wagen aan toe komstvoorspellingen. Velen beloven het onmogelijke, maar wij stellen ons op den bodem der nuchtere werkelijkheid en dan is het duidelijk, dat de weg vóór ons anders zal loopen dan in het verleden. Toen ging het steeds hooger op, maar nu gaan wij ai worstelende naar beneden. De toekomst is uiterst somber. Ons land wordt aa.„ alle kanten belmmerd in zijn export en industrieel beconcurreerd met bespottelijk lage prijzen. Ons volk is ont zaglijk verarmd en wordt met den da.g armer en bier helpen geen petitionnemen ten tegen, vol beloften die onvervulbaar zijn- De S.D.A.P. biedt tegen de N.S.B. op. Er zijn werkelijk nog menschen, die ge- looven dat de overheid al de droevige maatregelen met plezier neemt, maar spr. wil het hier eens uitdrukkelijk zeggen, dat onze regeering haar zware taak op bui tengewone wijze vervult en ook wat de werkloosheidsvoorziening betreft, aan hef buitenland ten voorbeeld kan gesteld wor den. Dat wil niet zeggen dat wij geen cri- tiek hebben, maar hierover wordt ter be- voegder plaatse gesproken. Er mag niet zijn een valsch conservatis me, maar een aanvaarden van wat komen de is. Hoe dit zal zijn, weet niemand, maar wel weten wij dat het gaat naar nieuwe maatsehappijvormen. Hier moeten wij ons bij aanpassen en het ideaal der Chr. vak beweging vasthouden. Wij moeten blijven staan midden in het volksleven, want an ders zal het gaan als in andere landen, waar de vakbeweging is weggevaagd. Getrouw arbeidend aan hetgeen komende is, bestraald door het licht van Gods eeuwige waarheid. Door ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. pre dikant alhier, werd het slotwoord gespro ken. Spreker zeide dat eiken dag het ge bed tot God opklimt dat Hij een einde zal maken aan de ellende over deze wereld. God heeft het werk van een vorig ge slacht willen zegenen om de baan vrij te maken voor den arbeid der Chr. vakbewe ging, die tot groeten zegen Is geweest voor kerk en maatschappij. Weemoed vervult ons, als we denken aan het verleden, dat voorbij is. Doch bij al wat ons ontviel, kan men ons toch niet ontnemen den blik omhoog en goe de tjjden op stoffelijk gebied zijn niet altijd geestelijk de beste. Al kunnen wij het geloof niet missen, laat bovenal de liefde vermeerderen om met alle inspanning dezen nood der. tijden door te komen. De zangvereeniging „Hoop op'Zegen'*, directeur de heer A. Bosdijk, bracht ter opluistering een viertal liederen ten ge- hoore, die blijkens het applaus door de aanwezigen zeer gewaardeerd werden. In zijn dank aan de zangvereeniging vond de voorzitter gelegenheid er op te wijzen, dat „Hoop op Zegen" juist op dezen dag haar 25-jarig bestaan mocht herdenken, waarmede hij het bestuur en den directeur hartelijk geluk wenschte en de vereeniging namens den Chr. Besturenbond een bloe menhulde aanbood. Hierna bracht de voorzitter dank aan de sprekers van dezen avond en aan de orga- niste, mej. Minderhoud, voor de goede be geleiding van het gemeenschappelijk ge zang. waarna na het zingen van Gezang 3 vs. 6 ds. Hartjes met gebed eindigde. Een filmavond. Door de plaatselijke afdeeling van de Nat. Christen Geheelonthoudersvereeniglng werden gisteravond in de Nieuwe Kerk en kele filmvoorstellingen gegeven. De bijeenkomst werd geopend door ds. D. J. Vossers, die namens het bestuur der N.C.G.O.V. de talrijke aanwezigen welkom heette. Deze filmavonden worden belegd om belangstelling te wekken voor het werk der geheelonthouding. In ons land en in onze stad verwoest de drank vele men- schenlevens. T.B.C. en drankzucht zijn twee machten die ons volk verteren en hiertegen moet de strijd worden aangebonden. Spre ker wekte dan ook op zich te scharen in de gelederen van het N.C.G.O.V., de „Scha kel" en voor de kinderen de jeugdafdeeling „de Hoop der Toekomst". Als eerste film werd vertoond een bezoek aan de Amerikaansche steden Indianapo lis, met zijn hoofdgebouwen, prachtige par ken en goedaangelegde verkeerswegen Savannah, de grootste zeehaven in Noord- Amerika, met zijn export van terpentijn en hars. Daarna een kijkje bij een groot inter nationaal skiconcours in Frankrijk en ter afwisseling een komisch teekenfilmpje. De hoofdfilm „Herwonnen Geluk" in vijf acten, speelt zich af in de Jordaanbuurt te Amsterdam en was een vroolijk stukje hu mor uit het Amsterdamsche volksleven. Het verplaatste ons in het gezin van Thijs, den vischventer, die het drinken niet na kan laten. Zijn vrouw Ant heeft daardoor een moeilijk leven. Verschillende typen uit de Jordaa.n worden naar voren gebracht en het verleidelijke kroegje keert steeds terug. Wanneer Thijs op een avond weer dronken thuis komt, zijn wp getuige van de ellen dige gevolgen van het drankmisbruik. Het huisraad wordt vernield, vrouw en kind mishandeld. Kleeren en sieraden worden te gelde gemaakt om opnieuw geld voor drank te krijgen. Treffend zijn de smeekbeden van het kind om den vader uit de kroeg te houden en het medeleven der buren met hen die in moeite zijn. Dit is juist het tref- Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijp! Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai. Met recht: Nederland's geurigste pijptabak I ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. (Ook in onsen en hafve ponden.) ■Um4&e#,va*i0e*urt/ fende in deze film, hoe deze arme buurtbe woners steeds bereid zijn elkaar te helpen. De geheele buurt is behulpzaam en komt op voor de zwakken. Het leven van Ant wordt op den' duur zoo zwaar dat zij besluit te scheiden. Ter wijl het echtseheidingsproces in onderzoek is, krijgt Thijs berouw over zijn vroeger leven. Hij wordt een hard werker en ver foeit den drank. Zijn vrouw overkomt ech ter een ongeluk en moet eenige weken in het ziekenhuis verpleegd worden. Haar woning wordt intusschen geheel opgeknapt en na haar beterschap vindt een gelukkige hereeniging plaats in dit vroeger zoo onge lukkige huwelijk. Drank komt niet meer in huis en beiden besluiten met alle kracht tegen het alcoholisme te strijden. Tussehen eenig j actes in werd door den heer D. B. van Veen te Utrecht een propa gandistisch woord gesproken. Spreker me moreerde de oprichting van de vereeniging voor drankbestrijding, ongeveer 50 jaar ge leden. Vele moeilijkheden moesten overwon nen worden. Absolute onthouding is nood zakelijk om de zwakken te kunnen helpen. De geheelonthouding is voor duizenden reeds een zegen geweest. Wanneer men al het geld bijeen had, dat aan drank wordt uitgegeven, zou iedere werklooze 20 per week kunnen krijgen. Ook in Christelijke kringen treft men drankmisbruik aan. Nu is het onze plicht deze zwakken te steunen, door hen te wijzen op Christus en door het goede voorbeeld van de onthouding. Na gezamenlijk gezang sloot ds. Vossers met dankgebed. Bezoek studenten Technische Hoogeschool. Heden hebben 130 studenten van de Technische Hoogeschool te Delft, onder leiding van eenige hoogleeraren een be zoek aan onze gemeente gebracht. Zij bezichtigden de verschillende werk plaatsen van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", waarbij hun door ingenieurs van deze maatschappij voorlichting werd gege ven. Verdronken. De ongeveer 60-jarige schipper de Z„ wonende te Middelburg, is gisterenmiddag in.de Jachthaven alhier, waar hij werk zaamheden verrichtte, overboord geslagen en bewusteloos opgehaald. De man werd naar het St. Joseph ziekenhuis overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. MIDDELBURG Een verkeersongeval Een der hoeken, die gevaar vooi het ver keer opleveren, is en blijft de hoek St. Pie terstraat - Giststraat te Middelbu.g. Dit is ook gisteren weer gebleken.. Om ongeveer

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1