500 300 25 mwim No.256 72e Jaargang 1934 DINSDAG Mint: firn F. Uil DE IIE1D1 Ir. MMil-tO. flissitp.Itltl. 10. PtsIrtktiÉfU 3© OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN5EUWS SPORT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1\alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De GeBeTe. Britannia Deze tentoonstelling was gisteren voor het laatst geopend. En tot het laatste oogenblik is het er gezellig druk gebleven, dank zij de attracties, den lustigen toon en de aantrekkelijkheid der verschillende stands. Gisterenmiddag was het er flink be zet en tijdens het laatste optreden van het Riva-ballet was de groote zaal weer stamp vol. Nadat het orkest onder leiding van mevr. Höfelein-Bekker, dat aan de tentoonstelling een groote aantrekkelijkheid verleende door zijn keurige muziek, nog een nummertje gegeven had, behoorde de GeBeTe tot het verleden en ontruimden de aanwezigen de zaal onder de onheilspellende geluiden van het sloopen van stands. Eenigen tijd later vereenigden de standhouders, het bestuur van „Gemenschappelijk Belang" en eenige genoodigden zich in dezelfde zaal. Toen werd door den conferencier aangekondigd, dat het Kiva-ballet voor de standhouders, die tijdens de tentoonstelling van deze aan trekkelijkheid niet veel hebben kunnen ge nieten, nog iets zou worden ten beste ge geven, wat met luid applaus werd begroet. Daarna trad de voorzitter van „Gemeen schappelijk Belang", de heer L. J. M. Quar ters naar voren om met eenige hartelijke woorden te memoreeren, dat deze tentoon stelling zeer geslaagd mag genoemd wor den. Immers, waar het bestuur gerekend had op een bezoek van 2500 personen, -is, ondanks de poging om het bezoek minder te doen zijn, door ongeveer 4000 betalende bezoekers een kijkje op deze tentoonstelling genomen. Rekent men daarbij de leden, die ieder één introductie hadden, de genoodig den en de werkloozen, die gratis een bezoek konden brengen, erbij, dan kan dit aantal veilig gesteld worden op ongeveer 6000. Tot het bereiken van dit resultaat heeft het Riva-ballet met den conferencier Piet Groenendaal veel bijgedragen. Spr. dankte deze personen daarom ten zeerste, waarbij hij een extratje onder enveloppe voor het Riva-ballet voegde. Een der leden bedankte hiervoor en wierp een deel van den dank terug op de kapel Höfelein-Bekker, daar mee het gras voor de voeten wegmaaiend van den voorzitter, gelijk deze opmerkte, hoewel hij de woorden van het lid van het ballet gaarne onderstreepte. Vervolgens bracht de voorzotter dank aan de standhouders, de directie van Britannia met het geheele personeel, w.o. ook de braridwachts voor de bewaking, aan de groote hulp van juffrouw Velders, die op het kantoor zooveel nuttigen arbeid heeft geleverd en aan de autoriteiten. Met deze woorden sloot spreker deze ten toonstelling en verzocht de aanwezigen, dat waren dus bestuur van Gemeenschappelijk Belang", de standhouders, de werkers op de tentoonstelling en enkele genoodigden, nog eenigen tijd gezellig bijeen te blijven onder het genieten van de voordracht van Piet Groenendaal, de muziek der Jolly Bri- tannaders en dans, aan welk verzoek zoo voldaan werd, dat men tot in de kleine uurtjes bijeen bleef. Alvorens met de GeBeTe af te doen, ge ven we nog even twee simpele, maar veel zeggende feitjes. Zondag werden aan de 2500e betalende bezoeker een tapijt ten ge schenke gegeven, beschikbaar gesteld door de firma R. Hiegenlich, en bij het open maken der stembus, geplaatst bij den stand van Corlas, bleek deze te bevatten 3756 bil jetten. Ongeveer 10 uur was deze vloed van stemmen nagekeken en toen bleek, dat 6 personen het dichtst waren bij den prijs van den regenmantel, die daarna werd toegewezen aan mej. Klooster, Dampoort plein te Middelburg. Wij zjjn hiermede aan het einde gekomen van onze beschouwingen over de GeBeTe met welker groot succes wij het bestuur der vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" gaarne gelukwenschen, Het Nut. Gisterenavond vergaderden de leden van het departement Vlissingen in. het Nutsge- bouw, Nieuwstraat 20, onder voorzitter schap van den heer J. C. Paap, die de aan wezigen hartelijk welkom heette en daarna hetwoord gaf aan den heer J. P. Vermaas tot het lezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Alsnu besprak de voorzitter het op de vorige vergadering aangenomen besluit tot oprichting; eener voorschotbank, waarvoor de noodige circulaires waren uitgezonden tot vorming van een werkfonds. Waar in middels nadere inlichtingen waren verkre gen, die nauwgezet moesten onderzocht worden, werd besloten, dat alsnog eenige. tijd gegeven kon worden tot het nemen van aandeelen waarvan reeds verschei dene geplaatst zijn in bovengenoemd wei'kfonds. Herkozen werd het aftredende lid van het hoofdbestüur, terwijl de heeren J. C. Paap en A. van de Sande als afgevaardigden naar de jubileum-jaarvergadering werden aangewezen. De rekeningen van Fröbelschool, leesbi bliotheek en departement sloten in ont vangst en uitgaaf resp. met bedragen van 4618.97, 824.41 en 5835.72. Aan het verslag van de Föbelschool ont- leenen wij het volgende Als voorzitter van het bestuur trad de heer J. de Kloe in func tie. Een viertal onderwijzeressen, die ofj eeii noodige aanvulling geassisteerd werden tijdelijk voor een maand door cursus leerlingen van de opleiding, waren onder leiding van de directrice, mevr. A. Was- Ozinga, werkzaam. Het jaargemiddelde van het aantal leerlingen bedroeg 118 (vorig jaar 107) met als hoogste aantal 126. Het jaarverslag memoreert de schenking van tafels en stoeltjes voor twee leslokalen, geschonken door het hoofdbestuur, die vol gens het oordeel der directrice ten zeerste voldoen. Voor de Nutsbibliotheek kan het afgeloo- pen jaar zeer goed genoemd worden. On danks het feit, dat het aantal gebruikers iets kleiner is geweest, evenals het totaal uitgereikte boeken, bleef dit laatste toch nog boven de 10.000. Door het afvoeren van twee boeken, die onbruikbaar waren en het aanvullen van 93 nieuwe boeken, waarbij nauwkeurig gelet werd op geschiktheid, werd de verrijking 91 banden. Gemiddeld werden per kwartaal uitgeleend 10130 'vo rig jaar- 10795) aan eén gemiddeld aantal lezers per kwartaal van 385 (v.j. 390) Slechts één enkele maal moest gewaar schuwd worden tegen een minder goede be handeling der boeken. De vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. F. Op den Zieke, werd ver vuld door de benoeming van mevr. W. G. Stofkoper-Op den Zieke, terwijl het aftre dend lid mevr. Laernoes-Zoutman herkozen werd. De waarnemend secretaris-penningmees ter, de heer A. de Mol, werd definitief be noemd. In verband met de verandering in de zo- mervacantie voor de lagere scholen werd de bibliotheek gesloten gedurende de maand Augustus. Nadat het verslag was voorgelezen van den afgevaardigde naar de districhtsverga dering te Goes en bij de rondvraag eenige inlichtingen waren gevraagd en gegeven, werd de vergadering gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het défilé van de Kon: maréchaussee te 's-Gravenhage ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan van dat korps. Huwelijks inzegening in de Russische kerk te 's-Gra venhage. Motorwedstrijden te Leusden, waaraan de kampioenstitels van de K.N.M. V. zijn verbonden. Het comité „Kerst feest op zee" te Rotterdam maakt reeds Kerstpaketten gereed. Een corpsdiner van het regiment motorartillerie in het Carlton-hotel te Amsterdam. De viering van den 80en jaardag van Oome Guus (August Kiehl) te Amsterdam, de laatst overlevende van de 3 K's (Kreeft, Kelly en Kiehl.) Ernstige aanrijding. Gisteravond omstreeks 6 uur had een aanrijding plaats op den Vlissingschen weg tegenover het vliegveld tusschen een motor rijder en een bestuurder van een handwa gen, beiden hier wonende, die beiden in de richting Vlissingen zich voortbewogen. De motorrijder kwam te vallen en bezeerde zich vrij ernstig aan het gelaat. Dr. Huys- man uit Souburg verleende medische hulp en werd de getroffene in het restauratie gebouw van het vliegveld binnengedragen. Later is hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De gewonde beklaagde zich dat de hand wagen geen reflector voerde, waardoor hij dezen niet tijdig had opgemerkt, met het gevolg dat hij tegen den wagen opbotste. De politie die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in en maakte proces verbaal van een en ander op. Storing tramverkeer. Gisteravond ontstond een defect aan de electrische bovenleiding van de tram in de Verlengde Aagje Dekenstraat ter hoogte van de Doopsgezinde kerk. Het tramverkeer ondervond ongeveer een half uur vertra ging, ZOUTELANDE Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeen teraad, onder voorzitterschap van den neer D. Kodde. De heer K. de Wolf werd als lid van den raad geïnstalleerd. De voorzitter wenschte hem kracht, lust en gezondheid toe om de belangen der gemeente te behartigen. De heer De Wolf hoopte tezamen met de andere raadsleden het goede voor de ge meente te zoeken. Burg. en Weth. deelden den raad o.m. mede, dat de verordening tot heffing eener duinwegbelasting door dé Kroon is goedge keurd en dat de niéuwe jaarweddenregeliüg voor burgemeesters, secretarissen, enz. door de Kroon is goedgekeurd. Het reglement van orde voor de raads vergaderingen werd op verscheidene punten gewijzigd. Oij voorstel van Burg. en Weth. werd be sloten met ingang van 1 Januari a.s. zeven personen bij de brandweer in te lijven. Vervolgens werd door Burg. en Weth. het ontwerp-uitbreidingsplan aangeboden, het geen later in behandeling zal worden geno men. Hierna werd de begrooting voor 1935 be handeld. Als gevolg van het voornemen der regeering tot instelling van een werkloos- heidsubsidiefonds moest tot belastingver- hooging worden overgegaan. De opcenten op de personeele belasting zijn van 60 op 185 gebracht, terwijl 50 op centen op de gemeentefondsbelasting zul len worden geheven voor de gemeente. Voor werkverschaffing is 3000 uitge trokken, terwijl als bijdrage voor werkver schaffing van het rijk en het Burgerlijk Armbestuur respectievelijk is geraamd 1500 en 600. De heer Verhage verklaarde weer, dat het presentiegeld der raadsleden voor arbei ders te' laag is.. Een voorstel van den heer Verhage tot- schrapping van de subsidie aan de Midder- nachtzendingsvereeniging, uit bezuinigings- overwegingen, werd met 5 tegen 2 stem men verworpen. Vóór de heeren Koppejan en Verhage. Een voorstel van den heer De Witte ora het loon van den gemeentewerkman van 2.50 per dag op 2 te brengen, gaf aan leiding tot breedvoerige besprekingen. De heer Koppejan wilde het dagloon op 2.25 brengen. Het voorstel van den heer De Witte werd met 4 tegen 3 stemmen ver worpen, zoodat het loon 2.50 per dag blijft. Vóór de heeren De Witte, Maljaars en Maas. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst van 21.320. De post onvoorzien be draagt 893. BRESKENS Gemeenteraad. Gistermiddag kwam de raad der gemeen te Breskens in vergadering bijeen. Afwezig- de heeren De Kruijter en Lijk. Met algemeene stemmen worden de bur gemeester en de heer W. Luteijn, resp. als vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegenwoordiger in de nieuwe waterlei ding-maatschappij benoemd. Het primitief kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld (52- honden le klasse en 34 2e klasse, totaal 286). De, in verband metde verbouwing der bijzondere school, in de gemeentekas ge storte waarborgsom, groot ƒ2228.10, zal bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten belegd worden. De begrooting voor 1934 onderging eenige wijzigingen, hoofdzakelijk van administra tieven aard. Naar aanleiding van het eenigen tijd ge leden ingekomen verzoek van de Bresken- sche visscherij-vereenigïng stellen Burg. en Weth. thans den raad voor m principe tot de instelling van een vischafslag te be sluiten. De heeren Brand en Notebaart motivee- ren hun stem, die zij aan het voorstel géven zullen. Alhoewel zij zich niet ontveinzen, dat er den eersten tijd moeilijkheden zullen zijn, achten zij een mijn, mede met het oog op het verkrijgen van meer afzetgebied, voor de Breskensche visscherij onontbeer lijk. Zij spreken den wensch uit, dat van gemeentewege de te treffen bepalingen van dien aard zullen zijn, dat alle viscb, die al hier aangebracht zal worden, over de mijn verkocht dient te worden. Wethouder Cambier zal zich van stem men onthouden eenerzijds, omdat eenige van zijn naaste familieleden bij de visscherij betrokken ztfn en anderzijds, om bij het niet-welslagen den schijn te vermijden, als zou hij, door thans vóór te stemmen, deze bevoordeeld hebben* De heer Carels acht zich nietvolkomen deskundig om zich een oordeel te kunnen vormen. Het is hem niet ontgaan, dat ook de heeren Brand en Notebaart een pessi mistisch geluid deden hooren en vooral is hij bevreesd, dat in hoofdzaak de kleine vis- schersschepen de dupe van een mijn zullen worden. Dat zoo goed als alle visschers nu voor een mijn zijn, is voor hem nog geen bewijs, dat de vischmijn in hun aller belang is. Slechts schoorvoetend zalhij dan ook voor het voorstel stemmen. Ook het gemeentebestuur is, bij monde van den voorzitter, niet een enthousiast voorstander. Er zullen vele nadeelen, doch ook voordeelen aan verbonden zijn. Het voorstel, daarna in stemming ge bracht, wordt aangenomen met de stem van mevrouw Tazelaar tegen (wethouder Cam bier had de vergadering verlaten).. Hierna kwam aan de orde de oegrooting voor 1935. Algemeene beschouwingen wer den gehouden door de heeren Vasseur en Notebaart, die beiden constateerden, dat de begrooting wel zeer in het teeken van de bezuiniging staaft. De artikelsgewijze behandeling verliep vrij vlot; de post subsidie aan den A.N.W.B. 25) werd op voorstel van den heer Vas seur geschrapt, welke heer evenwel den raad niet mee kon krijgen om dit bedrag aan de (verminderde) subsidie van de mu- ziekvereeniging of de bewaarschool te kop pelen. Ook de heer Monjê kreeg een weigerend antwoord om interventie van het gemeente bestuur in de slooten-graverij aan de Kijk uit. Bij den post werkverschaffing wijst de heer Notebaart op de verlaagde raming en deelt mede een voorstel tot verhooging niet te zullen doen, gezien de ondervinding, die hij daar meestal mee opdoet. De toestand ln 1935 zal laten zien, of dit bedrag toerei kend is. De heer Brand bepleit b\j den post steun aan visschers een meer soepele toepassing. De burgemeester zegde een onderzoek toe. De begrooting werd vervolgens vastge steld. CADZAND Een onderscheiding. De oud-Rijksarchivaris dr. J. de Hullu te Cadzand, die voor de Huguenot Society of London een geschiedenis der Waalsche kerk te Cadzand schreef, onder den titel „Regis ter of the Walloon Church of Cadzand in Holland", welk werk dit jaar te Londen is uitgegeven, privately printed and sold co Fellows of the Society only, is benoemd tot Honorary Fellow eerelid dezer be kende Society. Vereeniging van gemeenten in Zeeland. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Hoewel Ged. Staten van Zeeland met hun pogingen tot samensmelting van gemeenten nog niet veel succes hebben, schijnen zij toch op dezen weg voort te gaan. Naar ver luidt worden nu pogingen ondernomen tot vereeniging van de gemeenten Aardenburg, St. Kruis en Waterlandkerkje in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook op Zuid-Beveland schijnen dergelijke pogingen tot samensmelting te worden on dernomen. Het moet in de bedoeling van Ged. Staten liggen, de gemeente Katten- dijke op te heffen en dit gebied te verdeelen onder de aangrenzende gemeenten. Ook Kloetinge zou een aanzienlijk deel daarvan krijgen. In ruil daarvoor zou het moeten bewilligen in den afstand van een zekere oppervlakte aan de gemeente Goes, waar over reeds langen tijd wordt onderhandeld tusschen beide gemeenten en waarvoor zelfs de minister van binnenlandsche zaken een bezoek aan deze gemeenten heeft gebracht. Maisteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Oostelijk Zeéuwsch-Vlaanderen zijn proeven genomen met den verbouw van mais, nu de teelt van andere landbouwge wassen de laatste jaren minder winstgevend is. De opbrengst en kwaliteit van de op deze proefvelden verbouwde mais is zeer g'oed. KERK- EN SCH0OLN1EUWS Ned. Herv. Kerk, Beroepen naar de In dische kerk ds. J. Tjebbes te Vrouwenpol der. Een slechte maand. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende De maand October is bijna ten einde en wij hebben daarin tot dusver slechts onge veer l 25.000 ontvangen. Dat is bedroevend jecovïtol levertraan wetenschappelijk M de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. weinig, want de achterstand wordt zoodoen de met minstens vijftig duizend gulden ver meerderd en zal dan tot drie en een halve ton stijgen Ook in vergelijking met vroegere jaren is het weinig de laatste drie jaren waren de inkomsten in deze maand s.teeds .ruim /•M3.000, in 1930 zelfs 57.000. En nu dit luttele bedrag. „Misschien sparen de menschen het op voor de Zendingsweek" zal men zeggen. Wij hopen, dat het inderdaad zoo is, mits het dan de opbrengst daarvan vermeerdert en men het niet nu terughoudt om het te stel len in de plaats van wat dan gegeven wordt, want dan beteekent het vermindering. En maakt men nu den achterstand zoo groot, dat die dan niet meer is in te halen. En ook in October gaat het Zendingswerk voort en moet het bekostigd worden. Examens. Bij het te Haarlem gehouden examen van 1 de Kon. Ned. Zwembond slaagde voor het 'diploma zwemonderwijzer den heer I. van Bel, opgeleid door den heer P. J. Gillissen, instructeur bij de Vliss. Reddings Brigade. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aaii de Chr. School te Groede is met ingang van 1 November 1934 benoemd mej. M. van der Zee te Goes. VOETBAL Zondag geen competitie-wedstrijden. In verband met den Zondag a.s. te Bern te spelen wedstrijd ZwitserlandNederland, die door de A.V.R.O. uitgezonden zal wor den, staat Zondag de competitie bijna ge heel stil. Slechts enkele wedstrijden in de lagere afdeelingen zijn vastgesteld. KORFBAL: Uitslagen van Zaterdag j.l. Te Middelburg Swift I—T.O.G.O. 2—1 D.O.S.—Swift H 2—0 Hansweert ZeelandiaVolharding 4- -0 LUCHTVAART DE MELBOURNE-RACE. De terugkeer van de „Uiver". Aneta-Vaz Dias meldt Volgens telegra fisch bericht van commandant Parmentier zal de „Uiver" Donderdag a.s. te Soerabaya worden -verwacht. De LondenMelbourne-race. De beide Stodarts zijn hedenmorgen om 1.15 uur A.T. met hun Airspeed Courier te Melbourne gearriveerd als 6den in de lucht - race LondenMelbourne. Voor het Albury-comité. Men heeft zich op de hoogte gesteld, wel ke instanties in Australië ten slotte de lan ding van de „Uiver" hebben mogelijk ge maakt en hierbij hulp hebben geboden. Ten aanzien hiervan seinde de vertegen woordiger van de Koninklijke Paketvaart- Mij. te Melbourne aan zijn directie te Ba tavia „De voornaamste rol bij den omroep is ge speeld door den vliegofficiev Armstrong en door den directeur voor de luchtvaart, als mede door eenige andere autoriteiten. Voorts werd belangrijke hulp ondervonden van den electricien van de Electrische Cen trale te Albury. De wijze van eventueele huldiging ver- eischt een nader onderzoek." De huldiging van de Uiver-bemanning' te Amsterdam. Het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) deelt het volgende mede Nu binnenkort de „Uiver"-bemanning, na haar koenen tocht van Londen naar Mel bourne, waarmede zij de aandacht van de geheele wereld op de beteekenis en waarde van de Nederlandsche vliegkunst heeft ge vestigd, naar ons land terugkeert, zal het I.C.A. de stadgenooten, hiertoe gemachtigd door den heer Plesman, directeur der K. L. M., na de "ontvangst en de huldiging op het gemeentelijk vliegterrein Schiphol, in de,ge legenheid stellen de.' ,,Uiver"-bemamiïng. binnen de grenzen van Amsterdam, ook

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1