300 150 100 25 MAANOAO 29 OCTOBER EERSTE BLAD 255 Jaargao^1 1934 Uitgave: Firma F. VAN BE VELÖE Jr.. Wiistraat 58-60,Vïissingen. ïelef.,10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENÏEUWS A.j .....nMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd 4jn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzónderlijke nrs. 5 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25. iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regt I meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij veriies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE ZEEUWSCHE PERS. In een Zaterdag te Goes gehouden goed bezochte vergadering is. definitief besloten tot consolidatie van de reeds bestaande sa menwerking der Zeeuwsche bladen in een vereeniging „De Zeeuwsche Pers". Deze vereeniging omvat zoo goed als alle in Zeeland verschijnende dagbladen, nieuws- en advertentiebladen, de laatste voor zoover zij geen zgn. gratis-advertentiebladen zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld dr. S. S. Smeding (Prov. Zeeuwsche Mid- delburgsche Courant), voorzitter J. van de Sande, (Temeuzensche Courant),-vice-voor zitter M. Kosten (Zierikzeesche Nieuws bode), lid H. van Benthem, secr.-penning meester. De nieuwe spelling. Teneinde een zoo uniform mogelijke rege ling te verkrijgen vaii den toestand, ont staan door het gelijktijdig in de bladen naast elkaar gebruikt wórden van twee officieel erkende spellingen, stelde de vergadering een aan alle leden uit te brengen advies vast. Tevens werd een motie' aangenomen, waarin de vereeniging De Zeeuwsche Pers haar leedtvezen uitspreekt over den in de spélling van het Nederlandsch ohtstanen toe stand van verwarring en tweeslachtigheid. De vereeniging is van oordeel aldus ver volgt deze motie dat de vaststelling, bij Kon. besluit, eener vereenvoudigde schrijf- wijze der Nederlandsche taal een feit is, en als zoodanig aanvaard behoort te worden, geheel afgescheiden van de vraag hoe men over deze nieuwe spelling op zichzelf moge oordeelen. Aan een provinciale invoering dezer nieuwe spelling zijn echter, naar het oordeel der vergadering, moeilijkheden ver bonden die bij een gelijktijdige invoetmg door de geheele Nederlandsche pers niet m dezelfde mate te vreezen zijn. De vergadering is van oordeel, dat aan den tegenwöordigen toestand van verwar ring zoodra mogelijk een einde gemaakt behoort te worden, en dat zoodanig einde alleen mogelijk zal zijn door een algemeene aanvaarding en invoering der nieuwe spel ling. Derhalve besluit de vergadering er bij de vereenigingen de Nederlandsche Dagblad Pers en de Nederlandsche Periodieke Pers op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk tot een gezamenlijk en gelijktijdig invoeren der nieuwe spelling te besluiten of te advisee- ren vervolgens besloot de vergadering er bij de regeering op aan te dringen, ter be vordering van het tot stand komen der zoo noodzakelijke spelling-eenheid, harerzijds zoodra mogelijk te besluiten tot de aanvaar ding der spelling-1934 voor de van haar uit gaande publicatiën. De GeBeTe. Wat wij in ons vorig nummer veronder stellend er wijze opperden, nl. dat het be stuur de mogelijkheid zal moeten overwe gen de recreatieruimte te vergrooten, was in den loop van den dag werkelijkheid ge worden. De groote nieuwe eetzaal was ge schikt als feestzaal en daar werd af en toe ook café-concert gegeven. Daar hebben we nog eenige oogenblikken genoten van de talenten van den conferencier Piet Groe- nendaal, die eiken avond met een geestig woordje het Riva-ballet inleidt. En het was Zaterdagavond werkelijk noodig, dat deze maatregelen werden getroffen, want het bezoek was nog veel talrijker dan de vo rige avonden. Als altijd was de muzikale begeleiding en verzorging „dik" in orde. Een aardig mo mentje op dien avond was het, toen de con ferencier en de geestige en grappige. Wen- nex-man aan het toevallig dien dag jarige vrouwelijke lid van het ballet een bouquet rozen aanboden, .benevens een souvenirtje aangeboden door N.V. van den Heuvel en Co.'s wijnhandel. Naderhand werden aan alle vrouwelijke leden bloemen geoffreerd. Ook mogen wel vermeld worden de ge zellige oogenblikken eiken avond om rond balf nf als de prijzen uitgeloot worden, wejke-festiviteit, door de komische effecten ervan, vaak groote hilariteit verwekt. Het bezoek aan de GeBeTe was Zaterdag middag en Zaterdagavond zeer druk. Ook gisterenmiddag was er veel belangstelling, doch gisterenavond was het er zoo vol, dat men zich slechts voetje voor voetje door de zalen en langs de stands kon bewegen He vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" heeft wel succes met deze tentoon stelling gehad. Het bezoek was tot gisteravond zoo groot geweest, dat het tótaal aantal geschatte personen toen reeds was overschreden. De indruk van het publiek was algemeen zéér gunstig", zoodat het bestuur van „Ge meenschappelijk Belang" gerust van een succes mag spreken. Verloting Kunstkring „het Zuiden" Door den kunstkring „het Zuiden" alhier is een verloting georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Zeeuw sche schilders. Van de opbrengst van de loterij worden schilderijen aangekocht, zoodat men door het aankoopen van èen lot in het bezit kan komen van een mooie schilderij. De verkoop van de loten is eenigszins gehandicapt geworden doordat tijdens de tentoonstelling van schilderijen, georgani seerd door de vereeniging „Künst in Nood' er minder lotenvan den kunstkring „het Zuiden" werden verkocht. De trekking voor de verloting was oor spronkelijk vastgesteld in de maand Octo ber, doch teneinde de nog voorhanden loten alsnog te kunnen verkoopen is de trekking nu uitgesteld tot Maart 1935. Luchtdienst VïissingenRotterdam. Met ingang van 1 November a.s. zullen de avondluchtverbindingen van Rotterdam op Londen en Parijs niet meer worden uit gevoerd. In verband hiermede zal de lucht- .verbinding VïissingenRotterdam, aan sluitende op deze diensten (vertrek 15.30) op 31 October a.s. voor de laatste maal voor postvervper worden gebezigd. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wiihelniina". Concertgebouw. Zaterdag heeft deze vereeniging haar winterseizoen aangevangen met een caba ret- en tooneeiavond: De nieuwe voorzitter, tevens leider van de tooneelisten, de heer A. van Gelder, opende met een welkomst woord, waarin hij tevëns clementie bepleitte voor.de uitvoerenden en opwekte de vereeni ging als lid of donateur te steunen. Daarna ging een reeks liedjes, aardige wijsjes en pakkende teksten, welke bij het publiek zoo'n weerklank vonden, dat van de popu laire dra de .refreintjes door de tamelijk be zette zaal werden medegezongen. Na de pauze werd opg'evoerd het bekende klucht spel in één bedrijf „De ratel", waarmede eveneens veel succes werd behaald. Het mu zikale gedeelte was bij het ensemble Van BeersSteinhouwerLapcrte in goede han den, terwijl een gezellig bal onder leiding van Charles Haaze de uitvoering besloot. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen: 1 drukker, 1 behanger. 26 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 18 metselaars, 24 opper lieden, 22 schilders, 10 stucadoors, 67 tim merlieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 7 opzichters, 3 machinaal-houtbe- werkers, 3 meubelmakers, 4 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, .3 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 454 metaalbe werkers, 10 drankbereiders, 18 brood/ban ketbakkers, 4 koks, 1 aide, 5 slagers, 11 ma gazijnbedienden, 3 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 3 chauffeurs, 12 kellners, 38 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 25 transport arbeiders, 21 kantoorbedienden, 3 teeke naars, 2 musici, 5 onderwijzers, 35 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, sto kers, matrozen, enz.) en 111 losse arbeiders. Vrouwen: 1 kleermaakster, 4 win keljuffrouwen, 4 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 2 huishoudsters, S dienstboden, 4 werksters. Totaal 1007 ingeschrevenen, waarvan 103 in de werkverschaffing. Vorige week 975 personen. Alzoo een vermeerdering van 32 werk zoekenden. Benoemingen by het provinciaal bestuur. Ged. Staten van Zeeland hebben met in gang van 1 November a.s. benoemd tot klerk bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde de heeren J. J. Jonk en Ch. L. E. Draeck, beiden te Vïissingen. Tot hulpmachinist bij den Provincialen Stoombootdienst op de Oosterschelde, den heer D. Schmelzer te Zierikzee Tot bureelambtenaar 2e klasse bij den Provincialen Waterstaat den heer A. C. van Riel te Middelburg, allen thans als zooda nig tijdelijk werkzaam. R. Kath. Coöperatie „Ons Voordeel". Zaterdagmiddag tegen half drie hadden zich tal van genoodigden vereenigd in het nieuwe winkelpand van de R. Kath. coöpe ratie „Ons Voordeel", waar de opening van den winkel en het in gebruik nemen van de bakkerij op eenigszins officieele wijze plaats had. De voorzitter van „Ons Voordeel', de heer E. Andriessen, heette de aanwezigen •welkom, inzonderheid den vertegenwoordi ger van de Handelskamer te Rotterdam, den „Fibeco"-vertegenwoordiger, den heer F. Bindels, het bestuur van „de Broederband" en tal van besturen van Katholieke vereeni gingen hier ter stede. Spreker gaf een kort overzicht van de oprichting der coöperatie in 1929, toen de R. Kath. Volksbond bet initiatief nam om een coöperatie te stichten. Vanzelf was de opzet zeer sober en was het al een goede verbetering toen in 1932 in de Nieuwstraat een oud pand tot winkelm'agazijn kon wor den ingericht. Doch spoedig bleek ook dit niet te voldoen en moest 'naar een andere gelegenheid worden gezocht, en hij prees de vereeniging dan ook gelukkig, dat zij beslag heeft kunnen leggen op de oude bakkerij van „de Broederband" aan de Paul Krugerstraat. De onderhandelingen over den aankoop hiervan hadden een vlot ver loop en na, een inwendige verbouwing heeft men thans een winkelpand gekregen, waar wij trotsch op kunnen gaan. Hij zegde dan ook dank aan de coöperatieve instanties voor hun loyale opvatting bij de onderhan delingen betoond. Spreker hoopte dat deze samenwerking zoo zal blijven tot verster king van de coöperatieve gedachte en spoor de de aanwezigen, aan- door het uitdragen van deze gedachte mede te werken aan ver betering van het productie-distributiestel sel. Hij hoopte dat „Ons Voordeel" in groei zal toenemen in het welzijn van de R. Kath. arbeidersbeweging. De heer De Wolf uit Rotterdam bracht de gelukwenschen over van de Groothandels- vereeniging „de Handelskamer" en bood de vereeniging een Regenboogvlag aan, als symbool van de grootheid der coöperatieve kracht. Namens de coöperatie „de Broederband" sprak de heer De Bart, die herinnerde aan de vele jaren, dat zijn vereniging onder dit dak heeft gewerkt. Ook wees hij op de pret tige samenwerking tusschen beide vereeni gingen en hoopte dat de verbruikers het werk van het bestuur zullen steunen. Hij wenschte „Ons Voordeel" alle voorspoed en succes toe. Nog werd het. woord .gevoerd door den heer P. van Wezel, namens de R. Kath. Metaalarbeidersvereeniging „St. Eloy" den heer F. Schets namens den R. Kath. Volksbond en het personeel den heer J. de Vries namens den R. Kath. Bond van per soneel in Overheidsdienst „St. Petrus" en den heer Van Erk namens den R. Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". De voorzitter van „Ons Voordeel" dankte de verschillende sprekers voor de vriende lijke woorden en hoopte dat de wenschen door hen geuit, in vervulling mogen gaan. Nadat eenige ververschingen waren rond gediend en de secretaris enkele schriftelijke gelukwenschen had voorgelezen, werd de nieuwe winkel bezichtigd, waarover men eenparig vol lof was. Een groot aantal bloemstukken waren ontvangen, die aan het geheel een feestelijk aanzien gaven. Te half vier was hetde beurt voor de kinderen. De zaal van het R. Kath. Ver- eenigingsgebouw was tot de laatste plaats bezet. De heer C. de Ruijter heeft, gesteund door den heer P. de Rooy aan de piano, het jonge volkje een uurtje prettig bezig ge houden, terwijl versnaperingen werden rondgedeeld. Om half zes werd een stoet geformeerd en trok men, gesierd met de regenboogkleu ren en voorafgegaan door eenige trommel slagers, door een deel der stad. Nadat de stoet in de Paul Krugerstraat was aange komen en elk kind nog een verrassing had ontvangen, behoorde, deze gebeurtenis weer tot het verleden. Een rouwkamer. De lijkdienaars-dragersvereen. „Dienst betoon" alhier heeft haar materiaal belang rijk uitgebreid, door de aanschaffing van een volledige rouwkamer. Voor Vïissingen is dit iets nieuws. De vereeniging is tot den aanschaf van een rouwkamer overgegaan, omdat in het cen trum van ons land dergelijke kamers veel gebruikt worden en er reeds meermalen door menschen, die zich hier vestigden naar gevraagd is. Daar vele inwoners wellicht nog nooit van een rouwkamer hebben gehoord, besloot het bestuur van bovengenoemde vereeniging de kamer eenige dagen te doen bezichtigen Men vond den heer P. van der Meer alhier bereid, zijn étalage daarvoor beschikbaar te stellen. Voor verdere bijzonderheden leze men de in dit blad voorkomende advertentie. Winkelnieuws. Zaterdagmiddag heeft „het Wonder van Vïissingen" in het pand Nieuwen lijn 43 haar 9e filiaal in ons land geopend. In zeer korten tijd heeft dit winkelpand van binnen een groote verandering onder gaan. Langs de wanden zijn vakken aange bracht voor de desbetreffende artiKelen wol, kousen, sokken, tricotages, lingerieën enz. Op een drietal toonbanken is ruim schoots gelegenheid de goederen aan het pubhek voor te leggen. De toch reeds diepe étalage is nog vergroottegen den blauwen achtergrond komen de geëtaleerde artikelen zeer goed naar voren. Door directen inkoop van de fabrieken voor al haar filialen is het mogelijk het pu bliek tegen matige prijzen te bedienen. Binnenkort zal te Goes het' 10e filiaal worden geopend. Badhuis Bonedijkestraat. In het hadhuis in de Bonedijkestraat wer den in de week van 22 tot 27 October 364 baden genomen, waarvan 247 dóór mannen, 79 door vrouwen en 38 door. kinderen. Collecte „Volksonderwijs". De collecte voor het: „Fonds tot steun van Volksonderwijs" heeft opgebracht plm. 197. Het bestuur verzoekt ons te melden dat nakomende giften in ontvangst worden genomen door de bestuursleden Luteijn, Schuitvaartgracht 89 Oosthoek, Verkuyl Quakkelaarstraat 6 en Van de Kreke, Van Nispenplein 26. Seheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Industrie 12", geladen met stukgoederen van Antwerpen naar Duitschland bestemd, is Zaterdag avond op den Oosthavendam te Hansweert geloopen. Het schip is later met sleepbootassisten- tie vlot gekomen en had oogenschijnlijk geen schade bekomen, zoodat de reis kon worden voortgezet MIDDELBURG De luchtbeschermingsdienst. Zaterdagmiddag is te Middelburg een lucncbeschermingsoefening gehouden. De veronderstelling was, dat de hoofdlei der der oefening, de commandant der orandweer, van hoogerhand melding had ontvangen, dat er kans bestond, dat Mid delburg een aanval uit de lucht zou krijgen te doorstaan, in werkelijkheid zou dit be richt binnenkomen bij het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den commissaris van politie. De hoofdleider, die zetelde in het Militair Hospitaal, gaf aan commandanten der Za terdag samenwerkende eenheden, nl. de brandweer, het Roode Kruis en den reini gingsdienst, telefonisch deze melding over er deze namen hun maatregelen. Wat de brandweer betreft, deze ver spreidde zich over de stad. De burgerrjspuit reed naar de garage van hotel de Abdij in de Korte Giststraat, de ladderwagen bracht motorspuit één naar de garage Bliek op b :t Noordplein en motorspuit twee naar het Oost Indische huis. Het Roode Kruis betrok als hoofdkwar tier het aokaal Den Boer in de Giststraat, als verbandplaatsen een deel van de hout- loods op het ten-ein van de firma Goedbloed aan den Dampoortsingel en het schaftlokaal van den Houthandel Walcheren. Een deel van de transportcolonne was gestationneerd in den molen op het Seisbolwerk. De gemeentereiniging werd geconsigneerd in het lokaal in de Pijpstraat en had maat regelen genomen, dat de ontsmettingsin richting aan het Bolwerk gereed stond voor het ontgassen van personen, die eventueel met giftgassen in aanraking zouden komen. Eenigen tijd nadat deze maatregelen ge nomen waren en de hoofdleider en andere zich overtuigd hadden van het in orde zijn der posten, kwam het bericht, dat brand bommen boven Middelburg waren gevallen en dat de Steenrotse, de Hooger Burger school en ook de Ambachtsschool getroffen waren en dat de brandweer naar die per- ceelen moest uitrukken. De motorspuit twee ging van het Entrepot naar de Steenrotse en bestreed daar 'het vuur, de burgerijspuit reed naar den Dam, betrok water uit het dok en legde de slangen door de poort in de Giststraat naar de achterzijde van de R.H.B.S. Motorspuit 1 begaf zich naar een garage op den Zuidsingel en vatte het gefingeerde vyur in de Ambachtsschool aan. Het bleek spoedig, dat dit niet voldoende was en werd de hulp van de kazerne ingeroepen, waarop de Magirus kwam en vanaf de gracht het water aanvoerde voor de bestrijding van het vuur aan de voorzijde van de school. Intusschen had het vuur zich ook mede gedeeld aan de voormalige rijschool en werd met een slang op de waterleiding ook mocorspuit 1 stond. op. de waterleiding aan gesloten daar gespoten, waarbij men ge legenheid had het zaagsel in het gebouw, dat juist deze week er uit zal worden ge haald nat te spuiten, waardoor het makke lijker te vervoeren zal zijn. Bij 't blusschingswerk aan de Ambachts school geraakten drie brandweerlieden ge- wonci en bracht een gewone vrachtauto vrnuit de kazerne reservepersoneel aan. Intusschen was ook het Roode Kruis ge waarschuwd en verscheen eenigen tijd later om de gewonden naar den Dampoortsingel over te brengen. Niet minder erg werd de toestand in de omgeving van het Militair Hospitaal ver ondersteld. Hier viel een namaak gasbom, gevuld met mosterdgas en dit was oorzaak dat de rei nigingsdienst ten spoedigste met een vrachtauto ter plaatse kwam en met bor den en touwen door gas vergiftigde deel der straat afzette, om daarna met medege brachte bestrijdingsmiddelen, waarbij de mannen van gasmaskers waren voorzien het gas te bestrijden en onschadelijk te maken, terwijl o.a. de gevel van het Hospitaal ge reinigd werd. Hierna moest de straat wor den afgespoten. Om de gemeentelijke brand weer te ontlasten was hier de hulp ingeroe- pe- van de brandweer uit het personeel van den houthandel v.h. G. Alberts Lzn en Co. Bij de gasbestrijding geraakten twee menschen bedwelmd en het lag in de be doeling dat de daarvoor ingerichte en aan- gekleede af deeling der transportcolonne de zieken zou vervoeren naar de ontsmettings- inrichting en na ontzetting een andere ploeg naar het noodziekenhuis in het schaftlokaal. Een kleine stagnatie heeft dit niet doen plaats hebben, maar wel heeft het personeel van de reiniging zich ontsmet. De politie had op de verschillende punten, waar de genoemde af deelingen actief zou den optreden voor afzetting gezorgd, daar bij geassisteera door eenige leden van de burgerwacht, die zich daardoor ook op. dit terrein konden oefenen. Ned. Christ. Landarbe'dersbond. In de Vrijdagavond te Middelburg gehou den vergadering van het district Walcheren van den Ned. Christ. Landarbeidersbond werd besproken de vraag, wat van de zijde der arbeiders kan gedaan worden om te ko men tot meer en beter overleg met de pa troons. Gewezen werd op wat in andere deelen der provincie hierdoor is bereikt. De heer Vingerling, hoofdbestuurslid, wees op de wenschelijkheid van afsluiting van col lectieve contracten. In deze richting is op Walcheren nog veel te doen. Als het even mogelijk is, moet overheidsingrijpen worden voorkomen. Beter is het, dat werkgevers en werknemers tot overeenstemming komen. In November zal te Middelburg een groote propaganda-vergadering voor de Walchersche afdeelingen worden gehouden, waar een tweetal hoofdbestuursleden zullen spreken. Oneerlijke brievenbesteller. De politie te Middelburg heeft aangehou den den brievenbesteller R. uit Grijpskerke, die verdacht werd van verduistering van gelden ten nadeele van het postbedrijf, het geen ten postkantore te Middelburg was ontdekt. De aangehoudene, die bekende zich gelden te hebben toegeëigend, is heden aan de justitie voorgeleid. Aanrijding. Zaterdagavond is een wielrijdster in de Lange Delft aangereden door een automo bilist, die haar achter op reed. De oorzaak van de aanrijding moet vermoedelijk wor den gezocht bij de voor de dame loopende voetgangers, die op haar bellen geen gele genheid boden voldoende voor den auto uit te wijken. Hoe het zij, de voetgangers maken het zeker ook wel eens wat moeilijk voor an dere weggebruikers. KOUDEKERKE Straatweg Middelburglvoudekerke. Een zeer belangrijke verbetering is tot stand gekomen van de veiligheid op den straatweg MiddelburgKoudekerke. Bij de herbestrating is men begonnen met verbreeding van het rijwielpad door bijvoe ging van een tegelpad, waardoor de breedte van 1.50 M. op 2J9 M. is gebracht. Wanneer nu de wielrijders de regels van den weg in acht nemen, zullen zij langs de zen weg een ideaal rijwielpad hebben. GOES Zeeuwseh Technisch Instituut. Zaterdagmiddag heeft de heei W. van Dorst in het Schuttershof voor de leden van den Leerlingenbond van het Z.T.l. te Goes een lezing met lichtbeelden gehouden over het onderwerp „De ontwatering van Oos-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1