500 300 150 100 25 27 OCTOBER EERSTE BLAD BLEEKE BET 72e Jaargang ■1934 Uitgave: Firma F. VAK 9E VELDE Ir.. Walstraat 58-60. Vlissinnen.Teief. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op. Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen INSTELLING VAN EEN CRISISWERKIOOSKEIDSFONDS STADS- EN PR0V5NCSENIEUWS I Nieuwe spelling Bleke Bet B ALLE LEEFTIJDEN. Uaar loei! No.254 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden Bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Bezwaren van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond. Het algemeen bestuur van den Konink lijken N ederlandschen Middenstandsbond heeft zich,, naar aanleiding van het dd. 18 September 1934 aan de" Tweede Kamer aan- geboden ontwerp 'van wet houdende voor zieningen térzake .van gemeentelijke kósten van werkloosheidszorg, het navolgende me degedeeld Het ontwerp, voorziet in' de stichting van een fonds, het. zgn. werkloosheidssubsidie- fonds, dat zalworden, gevoed door heffin gen die aan de gemeenten worden ontno men. Wordt hetontwerp wet, dan zal de invoering hiervan dus gepaard gaan met een ingrijpende wijziging van het belasting gebied der gemeenten. Reeds door de beperking van het belas tinggebied der gemeenten ten gevolge van het in werkingtreden der Wet tot herzie ning van .de financieele verhouding tus- schen het rijk en de gemeenten van 15 Juli 1929 was de personeele belasting geworden tot sluitsteen der gemeentelijke begrooting. In nog meerdere mate zal dit thans het geval zijn, nu wederom het belastingge bied der gemeenten wordt verkleind. Im mers, de toegestane hoogte der overige Hef fingen is voor de meeste gemeenten reeds bereikt of overschreden. Hierdoor is de personeele belasting in hoofdzaak aange wezen heffing om te voorzien in de tekor ten, die mochten ontstaan, doordat aan de gemeenten middelen worden onttrokken ter overheveling in het werkloosheidssubsidie- fonds. De onbillijkheid dezer regeling voor den middenstand springt aanstonds in het oog. Ingevoerd als verteringsbelasting, is het toch duidelijk, dat bij middenstandsbedrij- ven niet wordt getroffen de vertering, doen het bedrijf zelf, als bron van inkomsten. Mag al bij een particulier het in gebruik hebben, in den zin der wet op de personeele belasting van 1896, van een perceel van een hoogere huurwaarde wijzen op een grootere draagkracht, voor den handeldrijvende!) middenstand is in vele gevallen niet te ont komen aan het gebruiken van perceelen met een huurwaarde, die aanmerkelijk grooter is dan men zich zoude kunnen ver oorloven al3 zuivere vertering. Hierom kon de Koninklijke Nederland- sche Middenstandsbond het niet anders toe juichen, toen de wetgever op 28 Juli 1933 aan par. 2 van het artikel 31 duodecies der wet op de personeele belasting van 1896 een lid toevoegde, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat perceelen of gedeelten hier van, die dienen tot de uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant enz., werden gelijkgesteld, het zij met winkels, hetzij met gemeubeld ver huurde kamers, in den zin van artikel 11 resp. par. 2 letter a en par. 3 letter a der wet. Hierdoor werd toch door den wetgever in principe de waarheid erkend, dat de zuivere vertering bij bovenbedoelde middenstands- groepen aanmerkelijk lager moet worden geschat dan zou blijken uit de huurwaarde der gebruikte perceelen. Thans echter wordt onder het beleid van denzelfden minister van financiën, die de verlichting van belastingdruk voor tal van middenstandsbedrijven mogelijk maakte, met één slag niet slechts de verbetering ongedaan gemaakt, docb door verzwaring der heffing op de personeele belasting in het algemeen de toestand voor den midden stand niet onbelangrijk verslechterd. Voorts staat te vreezen, dat, waar in het ingediende wetsontwerp de bevoegdheid voor gemeenten wordt opengelaten, voor den vierden tot en met den zevenden grond slag tarieven op te stellen in afwijking van die, welke zijn nedergelegd in de wet op de personeele belasting van 1896, terwijl de heffing van het wettelijk tarief, een ver schuiving zal plaats vinden van den druk op de eerste drie grondslagen naar die op de overige grondslagen. Ook dit is voor den middenstand, die veelal motorrijtuigen en biljarten voor be drijfsdoeleinden bezigt, in hooge mate on- gewenscht. Tenslotte is tc voorzien, dat de gemeen ten, door den nood hiertoe gedwongen, ge bruik zullen maken van heffingen, die het bedrijfsleven ondragelijke lasten zullen op eggen. Te denken valt bijv. aan de invoe ring, eventueele wederinvoering van de za kelijke'belastingen op-het bedrijf, brand- assurantiebelastingen, zooals de gemeente Amsterdam deze kent, of aankondigingsbe lastingen, zooals deze in de gemeente Arn hem is ingevoerd. Alle deze zakelijke belastingen, door de gemeenten te heffen, als compensatie voor de middelen, die haar worden ontnomen, zijn voor den middenstand evenzoovele ern stige belemmeringer. Om de bezwaren, hierboven ontwikkeld, is dan ook het wetsontwerp in den huidigen vorm voor den Kon. Nederl. Middenstands bond onaannemelijk. Met klem van redenen verzoekt het algemeen bestuur voornoemd daarom het wetsontwerp niet aan te nemen. De GeBeTe. Het bestuur van. Gemeenschappelijk 'Be lang had-gisterenmiddag de tentoonstelling' gratis opengesteld voor de werkloozen. Dit plan is echter niet openbaar gemaakt, maar via de organisatie de uitnoodiging be kend gemaakt. Hierdoor deed: zich gisteren middag het eigenaardige feit voor, dat; tij dens het - optreden der artisten, zich bijna uitsluitend mannen in de groote zaal van „Britannia", bévonden. Gisterenavond heeft dé GeBeTe-bus her haalde malen tjokvol den weg naar de ten toonstelling afgelegd. Het was daar dan ook zeer en zeer vol, wat de geregelde cir culatie niet ten goede kwam, doordat tal van bezoekers geruimen tijd voor een en de zelfde stand bleven hangen. Maar toch had den we niet gedacht, dat het bezoek on danks den aanvoer per bus o.a. van Zuid- Beveland van heel wat bezoekers zoo groot zou zijn. Dit bemerkten we pas, toen we tijdens het werken der artisten zagen, dat in de groote zaa.1 niet alleen al de stoe len bezet warén, maar dat het er zoo eivol was, dat de bezoekers er als 't ware schou der aan schouder stonden. En de artisten, gepakt door die groote menigte en ook, doordat ze nu op het ontruimde tooneel ruimte van beweging hadden, hebben een programma geleverd, dat zoomin in uitvoe ring als in aankleeding iets te wenschen overliet, terwijl de kapel Höfelein-Bekker, door haar schitterend spel den toon en de gezelligheid verhoogde. Wij zeiden, dat het tooneel ontruimd was. De stand van de firma v. d. Heuvel uit Rot terdam bevindt zich nu in de hall waar ze o.i. een betere plaats heeft gevonden. Door het drukke bezoek zal het bestuur de mogelijkheid moeten overwegen de re creatie-ruimte te vergrooten. Daar de geruchten loopen dat de ten toonstelling in verband met het groote suc ces, verlengd zal worden, verzoekt het be stuur van „Gemeenschappelijk Belang" ons mede te deelen dat de tentoonstelling be slist Maandagavond gesloten wordt. Een langer'openhouden van de expositie zou op verschillende moeilijkheden stuiten. Alh ambra-Theater. De Nederïandsch sprekende film „Bleeke Bet7'. Dancing Dyamite. Na het wondere gezicht van Mariene Dietrich in het zoo sterk cerebrale werk van Sternberg het succes van „Bleeke Bet" en de leutige Jordaan-sfeer. Ook in de film wereld, die wij juist vooral om haar ondage- lijksche verbeelding lief hebben en niet mis sen kunnen, zijn geen afstanden meer „De Jantjes" hebben school gemaakt, wat- eigenlijk even verbazingwekkend als begrij pelijk is. Toch hoopt men van een cultureel of zelfs 'n beter vermaaksstandpunt ge zien, dat de kopstukken onzer jeugdige ge luidsfilm-industrie het genre niet tot hun klassieken uitgangsvorm gaan maken. Als schildering van een stuk echt sappig, Jordaansch volksleven, roezig, ruw en vol humor, heeft Bleeke Bet verdienste de sfeer van dit stuk, typisch Amsterdamsch, is zeer reëel weergegeven en spreekt tot het hart van wie van onze schoone hoofdstad houden. Voorts is er met toewijding door de acteurs aan hun taa,k gewerkt. Fientje de la Mar, die in „De Jantjes" een verbijs terend debuut maakte en in wie elkeen de groote tragédienne-talenten ook voor de film onmiddellijk herkende, is ook hier weer verdienstelijk, hoewel ze een grooter regis seur vraagt. Zeer goede typen zijn ook Elsensohn, Aaf Bouber en de humorvolle Sylvaih Poons. Ook Jopie Koopman, Corrie Vonk, Heesters, Hermur, Ezerman verdie nen met lof genoemd te worden. In Bet's man Tinus, volmaakt figuur, treft men echtheid. De fotografie 's bijna overal zeer mooi telkens wordt het oog door treffende stads- impressies gestreeld. Het is troostrijk deze zeer tè waardeeren dingen tegenover de be zwaren, waaronder ook traineeren en een zwak scenario,-te kunnen vaststellen. Het première-publiek in de groote steden heeft de vertooning in opgetogen stemming gevolgd en haar herhaaldelijk met lach salvo's begeleid, aan het slot werd vaak met spontaan applaus van zijn voldoening ge tuigd. Ook hier was het succes groot, geëvenaard aan de wel aardige gevel reclame. Het vele prolongeeren elders was echter oorzaak, dat de première niet tot haar volle recht is gekomen, zoowel het zingen, als IIIBIHIWIIIUIIiailllE! HiiiniiiHiiini i Hoe U het draait of keert, plezier zult ge hebben. i avondprogramma. y 1 Zondagmiddag matinee met volledig Avondprijzen, Gegarandeerd zóó succes vol als „D e J a n tj e s het slot. Vlugge service zal dit verhelpen, zoodat verder ten volle van „Bleeke Bet" genoten kan worden. „Twee vliegen in één klap" is een minder gepaste vertaling voor de film „Dancing Dyamite", waarin Richard Talmadge de hoofdrol speelt van den man, die heel vlug met zijn vuisten argumenteert. De verwik kelingen beginnen, doordat een jong meisje in gezelschap van haar va .der en een parti culieren detective naar een uithoek van de wereld was gegaan, omdat er juist zooveel menschen om het losgeld ontvoerd werden. Richard Talmadge en zijn vriend worden aangezien voor gangsters uit Chicago er» komen aldus achter de geheimen van een bende, wie het inderdaad gelukt het meisje te ontvoeren. De redding van het meisje uit de handen van haar ontvoerders gaat van zelfsprekend gepaard met de noodige vecht partijen. De weddenschap, zich tesamen met het mooie meisje te laten fotógrafeeren, wordt gewonnen en tevens een rijke erfgename. Aldus twee vliegen in één klap. De film geeft vele ouderwetsche all round vechtpartijtjes en komische achter volgingen door den aartsvluggen Talmadge. Even hartelijk en even vaak wordt er dan gelachen als bij „Bleeke Bet". Aardig Paramount-News en een aller geestigst, gekleurd teekenfilmpje voltooien het geheel. Luxor-theater. Het einde der wereld. Keine Angst vor Liebe. Het nieuwe programma in Luxor staat weder op een bijzonder peil. Het voor-pro gramma brengt journaal, teekenfilmpje en een reeks Schlagers. Daarna vergaat de wereld. In alle deelen van het aardrijk daalt de barometer onheilspellend. Aardbe vingen teisteren Europa. Hevige stormen woeden in Californië. De Westkust der U.S. wordt door een vloedgolf verwoest. Chicago is ten ondergang gedoemd. New-York wordt van den aardbodem weggevaagd. Alle elementen zijn tegelijkertijd ontketend. Alom trilt de aarde en heerscht een pa niekstemming. Wolkenkrabbers storten als kaartenhuisjes in elkaar. Schepen worden weggeslingerd. In koortsachtig tempo wor den radioberichten door den aether gezon den, tot ook de radio-stations van het aard- vlak worden weggewischt. Onbeschrijflijk is overal de opwinding en de verwarring. Dagenlang toornen de elementen. Da» keert de rust weder en blijkt, dat er toch nog menschen zijn blijven leven. Zooals bij iedere ramp bleven er toch nog menschenkinderen op toevallige, wonderlijke wijze gespaard. Wat ook van de aarde verdween, de liefde en de strijd tusschen de menschen bleven echter bestaan. Ten slotte overwint die liefde, welke weer voert tot den opbouw en ordening van de samenleving. Een avon tuurlijke fantasie, met behulp van de mo derne middelen der cinematografie ver filmd naar het boek „Deluge" van S. Fow ler Wright. Na de adembeklemmende spanning ont spant de tweede hoofdfilm op radicale wij ze de zenuwen en worden de lachspieren danig in beweging gebracht. Alle leed is vergeten en er wordt smakelijk gelachen om de vergissingen en verwikkelingen, wel ke de meest komische tafereeHn doen ge- door Baron VAN HAERSOLTE, de schrijver van het „Gulden Boek der Zee", is een boek, dat iedere Vlissin- ger interesseert. Het geeft een juist beeld van het leven op het schip in haven en zee. 127 illustraties en vele teekeningen geven het geheel een aantrekkelijk uiterlijk. Ingen. 2.90, geb. 3.90. BOEKHANDEL D'HUY. Telef. 348 Badhuisstraat 15. boren worden. Over de geheele linie wordt in deze vroolijke,. vlotte film uitstekend spel geleverd, waarbij de hoofdrol door Amor bezet is. Liane Haid, Jessie Vihrog, Ralph Arthur Roberts, Adolf Wohlbrüch, Theo Lingen, Anna Müller-Lincke, Hilde Hildebrand en Paul Henckels, al deze schit terende krachten geven onder leiding van Hans Steinhoff een Ufa-laeh-cocktail te ge nieten, welke iederen bioscoop-bezoeker be slist smaken zal. Een heerlijke amusements film Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. De eerste der serie cursusvergaderingen welke het I. v. A. O. dezen winter in sa menwerking met partij en vakbeweging hoopt te kunnen organiseeren, wordt Don derdag 1 November a.s. gehouden. De heer Theo Kuyler, hoofdbestuurder der C.N.A.B. te Den Haag, zal de reeks openen. Het onderwerp dat aan de orde ge steld wordt, is zeker in deze dagen actueel. Het betreft „de bloedige Internationale", waarmede in het algemeen de wapenindus trie bedoeld wordt. In den loop van deze cursus zal hij de volgende punten behan delen le. Moet de wapenindustrie in handen zijn van den Staat 2e. De praktijken der wapenfabrikanten, hun pers, waarmede de volksmeeningen worden beïnvloed. 3e. Samenwerking tusschen genoemde fa brikanten en bankiers. Idem tusschen hen, diplomaten, journalisten, adel, e.a. 4e. Politieke corruptie. 5e. Het verdrag van Versailles en de ont wapening van Duitschland. 6e. De uitbreiding der bewapening sedert Januari 1934. 7e. Wapenindustrie in Nederland. 8e. Wapenleveranties aan het buitenland. Waar, door de onthullingen in Amerika, vele gemoederen en pennen in beweging zijn gebracht en veel beangstigende vragen rijzen, acht het bestuur van het Instituut het van belang over deze zaak iets meer bekendheid onder hare leden en andere be langstellenden te brengen. Een propaganda-vergaderlng. Door den Christ. Besturenbond alhier wordt Donderdag 1 November in het Con certgebouw, des avonds 8 uur, een groote propaganda-vergadering gehouden, met me dewerking van de Christ, zangverèenigiug „Hoop op Zegen", directeur de heer A. Bosdijk. Als sprekers zullen het woord voeren de heeren H. H. Spoelstra, secretaris van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders en J. Wind, secretaris van den Ned. C]?wj«k Textielarbeider.^tervtt» ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant al hier, het slotwoord zal spreken. De onderwerpen zijn „Wat verkregen werd" en „De Weg vóór ons". Een filmavond. De Nationale Christen Geheel-Onthou ders-Vereeniging geeft Donderdag 1 No vember, des avonds 8 uur, een filmavond in de Nieuwe kerk. Als hoofdfilm wordt vertoond „Hei-won nen Geluk", schets uit het Amsterdamsch e volksleven. Verder komen op het programma ra- tuur- en andere opnamen voor. Des middags 5.15 uur wordt een kinder voorstelling gegeven met als hoofdfilm „Was ik maar thuis". In vrijheid gesteld. Door den officier van justitie is in vrij heid gesteld zekere P. te Vlissingen, die eenige dagen geleden werd aangehouden als verdacht van diefstal gepleegd te Vlissin gen. Dames-gymnastiek vereeniging „Lichaamsontwikkeling". In verband met de verbouwing van het tooneel en de moderniseering van de groóte zaal van het hotel „Britannia" heeft de dames-gymnastiek vereeniging „Lichaams ontwikkeling" besloten Zaterdag 3 Novem ber a.s. het seizoen in „Britannia" te openen met een avond, waar het nuttige weer met het aangename zal worden afgewisseld. Ieder belangstellende in het werken van ,,L. O." en in de lichamelijke opvoeding van de vrouw, zal daar kunnen getuigen van een meeleven met de vereeniging, dat zij reeds zoo vele jaren heeft mogen onder vinden. Voor meerdere inlichtingen verwijzen v\ij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Interview van de vrouwen van de beman ning van de „Uiver".Minister Colijn in gesprek met de bemanning van de „Uiver". In het K.L.M.-gebouw te 's-Gravenhage worden door Uiver-enthousiasten handtee- keningen geplaatst. De grafische ten toonstelling Grato te Utrecht, tijdens de rede van minister Steenberghe. Het 28e wapenfeest van dgn Kon. Officieren Schermbond. Propaganda voor ons Mooie Eiland. Onder den titel „Walcheren Zeeuw- sche Schoonheid" is een heel artikel ver schenen in het „Soerabaiasch Handelsblad". Een bezoek aan Walcheren wordt gepropa geerd en bijzonder de oude schoonheid van de mooie stad Middelburg en Vlissingen als badplaats met de passeerende schepen. In het begin wordt ook nog gewezen op de eventueele mogelijkheid van inpoldering van het Sloe. De schrijver vergelijkt Walcheren „als een teer-groene saffier, gebed in grijs fluweel". Over het nut van voortdurende propagan da in groote bladen zijn wij het eens wij apprecieeren dus wel deze aandacht aan onze plek in een groote, Indische courant. Het lezen van dit artikel doet ons op nieuw aandringen bij de bevoegde overhead en bij ieder, die kan meewerken, Walche- ssfeooa meer te ontzien. We moeten

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1