1000 500 300 25 Laatste Dag u JE fLINGEA" VRIJfOAO 26 OCTOBER EERSTE BLAD AKKERTJES No.253' 73e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.. Waistraat 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVÏNCÏENIEUWS Neem straks een "AIC IC E RTJ E" VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bijabonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 cL Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden, bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen De opening van de GeBeTe. BHtannia Wij hebben in ons vorig nummer gemeld, dat wij op de toespraken van de heeren Van der Leeuw en Stof koper nader zouden terugkomen. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, dat door alle aanwezigen staande werd aange hoord, kreeg de heer Van der Leeuw, voor zitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond het woord. Hij bracht in de eerste plaats ih herinne ring dat het Wilhelmus ook eenige dagen geleden geklonken had bij de landing van de „Uiver", al is er geen absolute vergelijking te trekken tusschen die twee prestaties de tocht van Parmentier c.s. en hèt in in el kaar zetten van deze GeBeTe toch mag wel gewaagd worden van het welbewust koersen op ,het .doel door „Gemeenschappe lijk Belang". Hij heeft reeds iets van de tentoonstelling gezien en .wenscht den voor zitter en het bestuur de kracht .toe het doel, door de vereeniging gesteld, te bereiken. En spreker heeft er goeden moed op, want de Vlissingsche afdeeling heeft een goeden roep. Vlissingen, dat in Zeeland als eenige stip op; de kaart staat, ten teeken dat daar een afdeeling bestaat. Sinds 1931 is die roep gestegen, sinds den tijd, dat hier het Middenstandscongres is gehouden. En nu. moet dit niet beschouwd worden als woor den, die dienen om iets aangenaams te zeg gen, maar het is een feit. Het wordt zeer geapprecieerd, wat in die dagen voor de organisatie is gepresteerd en spr. wijst met genoegep op de hartelijke ontvangst van het congres, die" toen genoten is. Hij wenscht het bestuur geluk, dat juist nu, in deze periode van malaise, waarbij de mid denstand het 't zwaarst heeft te verant woorden, met deze daad van de opening der GeBeTe gekomen is. Wij waardeeren ten. zeerste de daad om er dwars tegen in te gaan en beschouwen deze tentoonstelling als een tweede heugelijk feit in de Midden- standsvereeniging, waarbij spr. den wensch uit, dat de traditie van de lijfspreuk in het Zeeuwsche wapen getrouw, spoedig meer stippen in Zeeland op de landkaart zullen staan. Het bestuur nogmaals hartelijk ge- lukgewenscht met haar vasthouden aan de spreuk op 't Zeeuwsche wapen, aldus be sluit spr. zijn toespraak. Nadat het Zeeuwsche Volkslied eveneens staande was aangehoord, sprak de heer L. A. Stofkoper, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilan den, in denzelfden geest. Hij bracht de ge- lukwenschen van de Kamer van Koophan del over en memoreerde het feit, dat, on danks de door de economische malaise ont wrichte toestanden de middenstand zien krachtig weert, getuige de winkelweek te Middelburg, de middenstandsbeurs te Goes en nu hier de GeBeTe. Zijn komst alhier was bestemd om blijk te geven van de in stemming van de Kamer van Koophandel en namens haar bracht 'hij aan het bestuur van „Gemeenschappelijk Belang" de harte lijke gelukwenschen over en wenschte aan deze tentoonstelling een groot, druk bezoek toe. Deze, zoowel als de vorige redevoeringen, werden met luid applaus begroet. Nadat de eerewijn was rondgediend, ver lieten de aanwezigen de groote nieuwe eet zaal om een ronde te maken over de ten toonstelling, waar in de eerste plaats be wonderende blikken werden geworpen op de groote LandaalSchelde koelkasten inzending van de Kon. Maatschappij „de Schelde" die hun beproeving reeds heb ben doorstaan blijkens de uitgestalde mal- sche, sappige stukken vleesch, die geëta leerd werden door den heer Jac.s de Visser alhier, en het heerlijke gebak van den heer Muste. Daarna trok de inzending van den heer C. W. v. Oeveren in radio-artikelen en stof zuigers de aandacht, terwijl de alom be kende N.V. Wennex bleekpoeder artikelea uit Oosterbeek haar producten etaleerde. Aan dezelfde zijde van deze zaal bevond zich de stand van de N.V. Sneltjens en Co. te Amsterdam, die haar Nio-pannen goed deed uitkomen door de aantrekkelijke na bootsing van een ouderwetsche keuken. Rest ons nog in deze zaal te bespreken de inzending der afdeeling Vlissingen van den Middenstandsbond, waar de geschiede nis van deze over het heele land verspreide vereeniging van wier grondlegger een portret de etalage sierde in woord en heeld gegeven werd en waar allerlei inlich tingen verstrekt werden. Hoewel velen de zen stand, waar de kaart van Nederland haar - verbreiding over ons land demon streerde, vlug voorbijgingen, was het een der interessantste der heele tentoonstelling. Het tusschenzaaltje werd geheel ingenomen door een stand der N.V. Hero-conserven te Breda, waar. een proefje verstrekt werd van verschillende soorten jams. In de volgende zaal yielen zeer op, de inzendingen van R. Hiegenlich, die mooie tapijten en opklap- bedden étaleerde, die van de N.V. Inhama te Amsterdam, welke reclame maakte voor haar. bak- en puddingpoeder, speciaal het dr. Oetkerpoe'der en de étalage van Mül- le's servieshuis, waar de Melittan-fiIters practisch gedemonstreerd werden, In deze zelfde zaal troffen de practische uitstalling van de „Koena" alhier, waar. inlichtingen verstrekt werden over de langdurige houd baarheid van haar producten en de eenvou dige, maar juist door haar eenvoud voor naam aandoende stand van A. de Landme ter en Zn. Natuurlijk had L. J. 'van 't West- ende een prachtstand van radio- en electri- citeits-artikelen en was hij zoo bij, dat ge durende de tentoohstellingsuren het radio gesprek van minister dr. H. Colfjn met de Ui ver-bemanning kon worden beluisterd. Müller's Servieshuis kwam uit met een tweetal vitrines schitterend Leerdam, glas werk, terwijl hét bekende „Woonhuis zorgde voor een enorme sorteering dekens o.a. die uit de fabriek van Zaalberg uit Leiden. We zagen vérder een netjes en sjiek gemeubileerde, kamer van de firma A. J. van de Pas, die handig gebruik had ge maakt van de spiegelruiten van den uit bouw om vensters na te bootsen. Dan volg den twee stands, wier bedoeling, voor een groot deel parallel loopt, nl. die van de N.V. Sperwerverbond en van den Nederlandschen Kruideniersbond Enkabé, o.a. door de groo te massa van. inkoopen de waren zoo goed koop mogelijk te kunnen leveren. In den hoek van den uitbouw vonden we de N.V. Pomona's Voedingsmiddelen uit Utrecht, die vooral reclame maakt voor de rauwpro- ducten, waarvan proefjes worden aangebo den. Tegenover deze stands bevindt zich die van „de Magneet", J. van Boven, die o.a. een schitterende étalage heeft van de Gero-producten. Proefondervindelijk wordt in een middenstuk aangetoond, welke waar de deze producten hebben in haar houd baarheid, door naast elkaar te plaatsen de vroegere manier van reiniging, die altijd met een poetsdoek moest geschieden, ter wijl het tegenwoordige materiaal heel wei nig zorg daarvoor vereischt. Na een leuk standje van de Coöp. melk inrichting Walcheren te hebben gepasseerd, komt men langs de étalage van Corlas, waar treffend voor het seizoen re- genkleeding wordt aangetroffen, langs die van Müller's servieshuis, waar verschillen de soorten serviezen te kust en te keur zijn uitgestald en waar men het allernieuwste Melbourne-race-bordje kon bestellen. Na een aardig zitje van de firma Oud gepas seerd te zijn, waar men de dorstige keel kan laven, komt men in de groote zaal, waarlangs de twee lengtewanden de N.V. E. Ostermann en Co.'s Handelmaatschap pij haar welbekende waschmiddelen Persil en Henco en de reinigingsmiddelen Ata, Imi en Sil kan zien in haar practisch ge bruik. Een stand van de firma F. Timmer man met de gerenommeerde kantoorbe hoeften en kantoormeubelen trekt de aan dacht, terwijl de liefhebbers van bouillon en soep een proefje kunnen nemen bij de stand van de N.V. Finoyfabrieken te Soestdijk. Het fond van de zaal wordt ingenomen door een stand van N.V. Wijnand Fockink, ter wijl het tooneel een stand draagt van N.V. Van den Heuvel en Co.'s Wijnhandel te Rotterdam, die zeer leuk is ingericht. Maar op het tooneel is nog wat anders te zien, want deze tentoonstelling biedt naast het nuttige en het aanschouwelijke Ook het aan gename. Eenige keeren per avond en ook gedurende de middaguren treedt op het Riva-ballet voor het aanwezige publiek, dat vooral in de avonduren zeer talrijk was. En wat die 7 personen in haar dans-ensem- ble bereiken is schitterend. We zagen o.a. van hen den wals „An der blauen Donau", waarbij de costuums in de kleur van den wals waren een Engelsche wals, maar, het schitterendst vonden we de uitvoering van een Menuet, weliswaar slechts uitgevoerd door twee personen, maar daarom niet te minder subliem. Waar gedanst wordt, is muziek. En de muziek die geleverd werd, was niet van de minste. Het ensemble Höfelein-Bekker verzorgde den heelen dag het muzikale gedeelte en waar die naam genoemd wordt, mag stilzwijgend veronder steld worden, dat de muzikalè begeleiding en de geheele muzikale verzorging puik in orde is. Wij mogen nog wel eens de speciale aan dacht vestigen op de waarlijk feëerieke verlichting aan de stadzijde van hotel Bri tannia, dat in- zoowel als uitwerdig een plaats is, waardig deze GeBeTe te herber gen. Het bezoek aan de tentoonstelling was op dezen eersten avond reeds zeer bevredi gend. Familie-avond C.J.M.V. De familie-avond, gisteravond door de jubileerende Christ. Vereeniging vöor Jonge Mannen aan begunstigers en genoodigden aangeboden, was druk bezocht de groote zaai van het Concertgebouw was geheel gevuld. Fraaie bloemstukken waren ontvangen van de dames der leden, de afdeeling Vlis singen van Jong Hervormden, de Mannen- vereeniging „Ons Oud Verbond", de Christ. Besturenbond en C.K.W.O. Verder waren verschillende telegrammen en brieven met gelukwenschen ingekomen. De eere-voorzitter der afdeeling, ds." A.. T. W. de Kluis, opende de bijeenkomst en ver zocht te zingen Gezang 3:1, las een ge deelte van Joh. 2 en ging voor in gebed. Spreker riep daarna allen een hartelijk welkom toe op dezén intiemen feestavond en hoopt op een gezellig samenzijn. Hrj is er verheugd over met de Jongemannenver- eeniging en met alle genoodigden feest te vieren, alleen onder één voorwaarde dat Jezus óók genood is. De evangelist Johan nes zegt het zoo kernachtig van de bruiloft te Kana en Jezus was ook genood. Welnu, laat het ook hier zoo zijn. De mondharmonica-vereeniging „Excel sior", onderafd. van de C.J.M.V., gaf onder leiding van haar directeur, den heer De Lange, hierna een 2-tal nummers ten beste, nl. „Feestmarsch" en „Menuet", op verdien stelijke wijze uitgevoerd en met dankbaar applaus begroet. Door den heer C. V. Doorschodt, alge meen secretaris van het Ned. Jongelings verbond, werd vervolgens de jubileerende vereeniging toegesproken Spreker begon met een hartelijken geluk- wensch en zegt dank voor het trouwe me deleven der afdeeling met het Verbond. De vereeniging staat bij het bondsbestüur goed aangeschreven, zij geeft haar taak altijd goed verstaan. Wij zijn er ons goed van bewust, dat wij zware tijden beleven. En wij durven ook niet te zeggen, dat het spoedig beter zal worden, want wij moeten de werkelijkheid onder het oog zien, dat het misschien nog somberder wordt. Spreker is nog maar een uur in deze stad en weet al, dat ook hier crisis is, en voor vele jongens werkloosheid. Toch mogen wij dankbaar zijn, in de eer ste plaats voor wat God ons in het verleden gaf. Al die 75 jaren door is er zegen uitge gaan van het eenvoudige werk door de- ïe- den gedaan. Door het werk der C.J.M.V. zijn talrijke jonge levens gevormd tot man nen in kerk en maatschappij, die de Kruis banier achter den Heiland aandragen. En ook in het heden en in de toekomst zal de arbeid vruchten dragen. Wij gaan de toekomst tegen, er van be wust, dat wij ook dan een taak te vervullen hebben. Dit is het mooie van dezen tijd, dat van ons steeds meer gevraagd wordt een Chris tendom van de daad. God geve, dat de C.J.M.V. alhier nog tot in lengte van jaren voor vele jonge levens tot een rijken zegen moge zijn. Ds. Homburg uit Goes sprak namens het provinciaal comité de beste wenschen uit ds. D. J. Vossers namens den Ned. Herv. kerkeraad en de gemeente, en er op wijzende dat de C.J.M.V. bewarend en opbouwend heeft gewerkt en vele sierlijke leden voor de gemeente heeft gevormd de heer J. Marijs sprak namens de aangesloten organisaties bij den ChristelijKen Besturenbond en C.K. W.O., en wees er op, dat de jeugd ver eenigin- gen jonge frissche krachten moeten leve ren voor de Chr. sociale beweging, waaruit al zoo vele leden der C.J.M.V. voortgeko men zijn. Hierna werden een 3-tal oud-leden der vereeniging „bevorderd" tot eere-leden, nl. de heeren W. Sanderse, J. de Voogd en J. Germing, die uit handen van den voor zitter met een toepasselijk woord het eere diploma ontvingen. Met een geestig speechje werd door mej. Haverhoek, namens de dames der leden, aan den voorzitter een nieuwen Bijbel (ver taling prof. Obbiftk) aangeboden, terwijl door de leden een gebeeldhouwden voorzit tershamer werd geschonken. De eere-voorzitter kon tot zftn groote blijdschap mededeelen, dat de ontvangen bloemstukken door de vereeniging werden geschonken aan het Christelijk ziekenhuis „Bethesda" voor welke mooie daad hij na mens de patiënten hartelijk dank bracht. „Excelsior" gaf nu „de Vroolrjke Land man" en „Andantino", waarna na de pauze werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven „O© Papa's principe" naar den roman van Zaterdag van onzen Uitverkoop. Alles moet weg. Koopjes. Kleine Markt 7. F. de Sinclair, bewerkt door C. E. H. Lugt: Het stuk werd vlot en goed gespeeld en - het bleek, dat onder de leiding van den heèr J. C. Groenenberg, flink was gestudeerd. De executanten mochten dan ook herhaal delijk dankbaar applaus in ontvangst ne men. Aan de dames-medespeelsters werden souvenirs aangeboden. Nadat ds. De Kluis aan allen had dank gebracht, werd het samenzijn met het zin- gen'van den Avondzang besloten. Winkelnieuws. Hét mag altijd nog als een bijzondere attractie worden aangemerkt, wanneer in onze stad spraké is van het openen van een nieuwen winkel, onverschillig in welke branche deze zich bij het publiek aandient. Thans geldt het een gecombineerd bedrijf van de R. Kath. Coöperatie „Ons Voordeél", welke morgenmiddag om 4 uur haar deuren voor het publiek zal' openen' in de Paul Krü- gerstraat 10. Deze vereeniging, welke nog slechts eenige jaren bestaat en haar bedrijf in een betrekklrjk primitief winkelpand 'in de Nieuwstraat had ggvestigd, heeft thans beslag gelegd op de voormalige bakkerij van „de Broederband" en dit pand wéten in te richten tot een keurigen winkel, die in alle opzichten aan de verwachtingen en verlan gens van dezen tijd voldoet. Door het bezigen van een geheel in eiken hout uitgevoerde betimmering heeft men een fraai geheel weten te verkrijgen, terwijl de mat-nikkelen omlijsting van de toonban ken goed harmonieert. De plafond-beschil dering is in frissche kleuren uitgevoerd. De étalagekast is geheel stof dicht afgesloten, evenals de gruttersbakken, welke elk af zonderlijk met inschuifbare glazen deksels zijn gesloten. Achter den winkel bevindt zich de bakke rij, waarin men alles kan vinden wat voor een dergelijk bedrijf benoodigd is. Rest ons nog te melden dat de verbou wing van het pand is uitgevoerd door den heer J. Geleijn alhier, terwijl de winkelbe timmering is geleverd door de firma Gebr. Bouter te Rotterdam. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer H. P. Goed hals en de electrische installatie door de firma H. Beckers en I. Prosman, beide al hier. MIDDELBURG Een luchtbeschermingsoefening. Morgenmiddag wordt door de afdeeling van het Roode Kruis, de brandweer en de gemeente-reiniging een luchtbeschermings oefening gehouden. Op verscheidene plaat sen van de stad zullen deze oefeningen plaats hebben. Weer hulp, die gewaardeerd wordt. Men zal zich herinneren, dat wij vorige jaren gewag maakten van de dankbaarheid der marktkooplieden voor de hulp hun ver leend door de stationschefs te Middelburg en Vlissingen, waardoor het hen mogelijk werd gemaakt in den winter van den mail- trein gebruik te maken. Dit geschiedde dan door het laten loopen van een extra motor- trein MiddelburgVlissingen, waardoor de mailtrein werd gebaald. Volgens de huidige dienstregeling is dit niet noodig, omdat om 17.21 een sneltrein van Middelburg naar Vlissingen rijdt, die daar 17.28 aankomt, terwijl de mailtrein pas te 17.36 vertrekt. Dit alles volgens de dienstregeling. De mogelijkheid bestaat echter dat de trein in de richting Vlissingen vertraging heeft en voor dat geval is toegezegd, dat de mail trein even te Middelburg zal stoppen om de kooplieden op te nemen. Men deelde dit van hun zijde mede, met verzoek de groote waardeering daarover te vertolken. Verplaatsing P. T. en T. De vakwerkman der telegrafie en telefo nie L. van Sluis te Middelburg, wordt met ingang van 3 November a.s. verplaatst naar Zierikzee. De vakwerkman J. W. Lefèvre te Zierikzee wordt met ingang van dienzelf- .den datum verplaatst naar- Hulst. voor Uw beginnende verkoudheid, wanl overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid lot griep verergeren "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Nedertandsch Ongeëvenaard bij gevalle kou Griep, rheumaiische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz„ Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Zuid-Preanger Rubber Maatschappij. Met de „.Staatscourant" no. 206 zijn ver zonden, af drukken van de akten betreffende de naamlpoze vennootschap Zuid-Preanger Rubber Maatschappij te Middelburg. Product NIEUW- EN ST. JOOSLAND Brand. Hedenmorgen is in de kom van het dorp Nieuw- en St. Joosland brand uitgebroken in een wagenhuis. De vlammen deelden zich mede aan twee woningen, die weldra geheel in vlammen stonden. De brandweer te Mid delburg werd ter assistentie geroepen, die er in slaagde den brand tot de aangetaste per- ceelen te beperken. Slechts één der wonin gen was tegen brandschaden verzekerd. KOUDEKERKE Afscheid burgemeester. In ons verslag van het afscheid van den heer A. Bakker als burgemeester, hebben wij abusievelijk geschreven dat de heer An- theunissen, secretaris van Oost- en West- Souburg bij deze plechtigheid tegenwoordig was. Dit moet evenwel zijn de heer J. C. Gabriëise, die reeds vele jaren deze fcnctie bekleedt. BRESKENS De nood der garniilenvissehers. Ongeveer honderd garnalenvisscers te Breskens hebben een adres aan de Krocn gezonden, waarin zij-zich ernstig beklagen over den onvoldoenden steun, dien zij in dezen zwaren tijd van den kant van de re- geering genieten. De toestand is thans zoo, dat zonder spoedige hulp, het garnalen- vissschersbedrijf ter plaatse onherroepelijk ineen zal storten. In het adres wordt opgemerkt, dat Bres kens slechts 3000 K.G. ongepelde garnalen naar Frankrijk heeft mogen uitvoeren ge durende het tweede kwartaal van dit jaar, terwijl toch het totale contingent 70.000 K.G. was. Het landbouwconflict in VVestelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van economische zaken heeft den heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, benoemd tot arbiter in het loongeschil tusschen de landarbei dersbonden en de bij de crisisorganisaties aangesloten landbouwers te Oostburg, Wa terlandkerkje, Retranchement, Zuidzande, Nieuwvliet, Sluis, St. Kruis en Eede, aan wie de minister verplichte arbitrage heeft opgelegd. Visschery-commissie ingesteld. De minister van economische zaken heeft ingesteld de volgende commissies a. een commissie voor de haringdrijfnet- visscherij b. een commissie voor de visscherij op en den handel in consumptiegarnalen c. een commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel d. een commissie voor den ansjovis- handel. In de commissie voor de visscherij op en

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1