500 300 25 DONDERDAG 25 OCTOBER 1 No. 353' 72e Jaargang >1934 Uitgave: Firma f. Ml DE llflllE li„ IMstrail 58-60, Vlissiigm. Itlel. 10. Fislrtteiii) 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVïNCIENIEÜWS SSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bijabonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Herdenkingsdienst 75-jarig bestaan af deeling Vlissingën van het Nederlandseh Jongelings-Verbond. Onder enorme belangstelling van'de zijde der Ned. Hervormde gemeente en ook vele anderen vond gisteravond in de öróote of St. Jacobskerk een herdenking-misdienst plaats ter gelegenheid van het '75-jarig be staan der afdeeling Vlissingën va.n het Ned. Jongelingsverbond. Tegen het uur van aanvang 'was de prach tige kerk geheel bezet, .en, machtig .klonk de psalm van lof en dank ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods. goedertiërenheen", welke de voorganger, ds. A. T. W.de Kluis, eere voorzitter der afdeeling, de gemeente ver zocht aan te heffen, .door de ruime gewel ven. Nadat gezongen, warenPsalm' 89 1 en 7, las ds. DeKluis Psalm' 146 en ging voor in gebed. Hierna sprak ds. De Kluis het openings woord. Het was voor hem een prachtig ge zicht allen hier te zien zitten. Niet alieen omdat er zoovelen gekomen zijn om dit feit te herdenken, maar het fijne is dat hier een vereeniging van jonge mannen zit, omringd door de gemeente van Vlissingën. Het aller belangrijkste is, dat er menschen zijn, die belangstellen in het werk van onze jongens, 't Zijn maar jongens, die staan aan den in gang van het volle leven. Ze zijn er nog niet. Maar het is heerlijk, dat ze één ding willen Christus v'olgeh. Dit ideaal ia .deze 75 jaar van geslacht op geslacht overge dragen. Spreker heet alle aanwezigen namens de jubileerende vereeniging recht hartelijk wel kom en het was een goede gedachte cru vóór alles dit feit te herdenken in het mid den der gemeente en God in Zijn heiligdom dank te brengen. Spreker heet welkom den vertegenwoor diger der burgerlijke gemeente, den heer P. G. Laernoes, en wij zijn zeer verheugd dat ook de overheid met ons meeleeft. Vervol gens zegt spr. hartelijk dank aan de twee oud-eere-voorzitters der afdeeling, de nee- ren ds. W. A. B. ten Kate te Wassenaar en ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn, voor hun tegenwoordigheid Spreker zal niet meer namen noemen, doch één uitzondering moet hij maken vcor het aanwezige oudste lid der afdeeling, der heer Stroo, die bijna 60 jaar lid is van de afdeeling en al is hij geen jonge man meer, nog zoo in alles meeleeft in den arbeid der vereeniging. Nadat gezongen was Gez. 4 1 en 8, be klom ds. W. A. B. ten Kate den kansel, die allereerst zijn blijdschap er over uitsprak, dat hij weer mag staan op deze plaats in onzen fraaien St. Jacob. Het is een vreugde voor hem en zijn vrouw weer in Vlissingën te mogen zijn en zooveel trouwe gezichten te zien. Voor de gemeente is er reden tot groote verheuging te weten dat zij een jongelings- vereeniging bezit, en voor de jeugd dat zij een centrum mag zijn, waar zij hun geloof kunnen opbouwen. Telkens gaan sprekers gedachten terug naar het gebouw in de Noordstraat, omdat hij weet dat de jongens daar werken en met belangstelling ontvangt hij telkens hun maandblad. Hij dankt hen voor het vele werk dat ge daan wordt, o.a. voor den arbeid onder de werkloozen. Hij meende dezen avond eenige gedachten te moeten geven over „De Jeugd en het Evangelie". Groote verschillen treft men aan onder de jeugd tusschen jongens en meisjes, het verschil in leeftijd, in milieu, tusschen stadsjeugd en die van het platteland, arbei dersjeugd en student. De zielkunde heeft dit tot een object van studie gemaakt en vele moeilijkheden en vragen rijzen hier. Maar nu spreekt hij tot de jeugd van Vlissingën, tot hen die den leeftijd hebben om tot zelfstandigheid te komen. De jeugd wil zich een eigen standpunt veroveren. Het devies is Zelf moeten wij het doen. De jeugdjaren leenen zich ook tot het ver garen van kennis, en ook is het de periode van den twijfel. De persoonlijkheid wil zich ontplooien en er is een drang naar vrijheid. De jongeman gaat het leven in met groo te verwachtingen en het **.elt hem zoo vaak tc leur. Daarom is hij dikwijls zoo pessimis tisch en critisch. Spreker denkt aan het milieu, waarin de jongens ook in Vlissingën leven op werk plaats, fabriek en kantoor. Er is rationaliseering van den arbeid, een rusteloos en zenuwachtig voortjachten, die geen bevrediging meer schenkt in den ar beid: Gelukkig zij die daarom hun ontspan ning kunnen vinden in studie en vereeni- gingsleven, want velen zoeken een prikkel in genot. Zoo vlug mogelijk zich onttrekken aan de werksfeer en dan „uitgaan" is voor yelen een behoefte geworden. Bij velen is er niet meer liefde tot den arbeid en werpt men zich op het zoeken van verstrooiing. Dan denkt spreker aan de pikzwarte wolk, de werkoosheid, die zoovele jongens -benauwt. Het idee van te staan aan den kant van het leven, van uitgestooten te zijn, terwijl zij toch zoo gaarne met hun jonge krachten zich juist aan het volle le ven willen geven. Geen wonder dat zij vervallen tot cynis me en zich wenden tot uitérst links of uiterst rechts, om daar heil van te wachten. Hij heeft getracht in het kort te schetsen hoe in dezen tijd de jeugd is en welke geva ren haar dreigen. Doch gelukkig, deze jeugd, uw jeugd, bezit het Evangelie, de boodschap van de andere, de eeuwige wereld. De Kerk heeft hier een schoone taak de jeugd, te brengen het Evangelie van Jezus Christus. Gunther Dehn zegt in zijn boek „De proletarische jeugd", waarin hij teekent de Berlijnsche toestanden onder de jeugd: „Het ergste is dat Kerk en godsdienst hebben afgedaan voor de jeugd bij proletarische en stude.erende jeugd". Spreker roept zijn jeugdigen vrienden toe Maakt ernst met Christus. Stelt u voor Hem. in wien de heerlijkheid Gods zich openbaart. Christus geeft antwoord op de groote vragen van levens- en werelddoel en op smeeken uit diepen nood. Hij is de Levensleider en Zielekerder. Jeugd en Evangelie, ze hooren bij elkaar. De jeugd op zoek naar waarheid. Christus de Waarheid. De Christ, zangvereeniging „Hoop op Zegen", zong thans onder leiding van haar diricteur, den heer A. Bosdijk, een tweetal liederen, in dengeest van den avond zoo juist passend, nl. „Het Russische Vesperkoor" van D. Bortnianski en „De Vesper" van L. van Beethoven, welke keurig en stemmig- werdén uitgevoerd. Ds. E. H. Blaauwendraad, die vervolgens het woord voerde, wilde spreken over het devies van de C.J.M.V., genomen uit Rom. 1 16 „Want ik schaam mij het Evangelie van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zaligheid, een ieder die gelooft". De eerste spreker heeft de aanwezigen eigenlijk reeds naar dit woord heengeleid en daar is hij zeer dankbaar voor. Christus is de Waarheid. Als onze jonge menschen daar werkelijk hun levenskracht in hebben gevonden, dan moet de belijdenis van Pau- lus hierop volgen. Als wij met dit woord komen in de wer kelijkheid van het leven, het uitdragen in de wereld, hoe wordt het dan ontvangen Spreker is wel eens bang, dat wij het Evangelie zóó hebben omgewerkt dat wij er ons niet meer over schamen, ja dat het Evangelie zich schaamt over ons. Als dat zoo is, dan is het met ons niet in orde, want zoo is het niet altijd geweest en zeker niet in de eerste Christengemeenten. Paulus heeft het wel anders ondervonden. Hij heeft gevoeld, dat als iemand waarach tig voor het Evangelie opkomt, het ontzag lijk moeilijk wordt. Want het Evangelie is niet naar den mènsch. Allereerst moet er schaamte bij ons zelf zijn, om eigen afwijkingen en tekortko mingen. Maar dan is het Evangelie ook een kracht Gods. De menschheid heeft het eerst gezocht in de zgn. domme kracht verheerlijking der techniek, machines enz. Men vraagt nu zouden wij dit alles maar niet weer afbre ken Men zoekt nu heil bij een levende kracht, in persoonijkheden, zie maar naar de ons omringende landen. Aanbidding van den mensch. Doch ook hier zal de ontnuchte ring vreeselijk zijn. De kracht Gods is in het leven van Pau lus eerst opgekomen, toen zijn eigen kraent, eigen vroomheid, was afgebroken. Wanneer wij ons zoo overgeven aan Gods genade, dan is er een kracht tot zaligheid. Eerst vernietigt God en bouwt dan op. Eerst veroordeeling en dan redding. Als wij niet komen in eigen kracht en niettegstaande alles wat er bij ons aan ont breekt, het doet er niet toe God wil ons gebruiken. Zóó is de vereeniging al 75 jaar lang haar moeilijken weg gegaan,, maar tot op dit oogenhlik heeft zij 'mogenondervinden dat zij Gods kracht heeft mogen ervaren in het uitdragen van het Évangelie. „Hoop op Zegen" "zong vervolgens „Ge bed" van Bortnianski en „Psalm 33" naar B. Marcello, waarna ds. De Kluis alles sa menvatte in dit ééne dat wij dankbaar zijn voor wat wij hebben mogen hooren van de sprekers. Hij is dankbaar voor hun eer lijk en open woord, want alleen zóó komen onze jongens verder. Hij bracht ook dank aan het vertrouwde zangkoor „Hoop op Zegen'. Wij hebben ge noten van den fijnen zang en ook van het orgelspel van den organist, den heer Ber nard ten Cate, die ook meewerkt als de gemeente ten feest opgaat naar Gods Huis. Na dankgebed1 door ds. De Kluis, werd gemeenschappelijk gezongen Gez. 274 2 „Zij zal ons niet berouwen, de keus van 't smalle pad" en verliet de groote schare, onder de orgeltonen van het Bondslied der C.J.M.V. „Komt reiken wij elkander, de trouwe broederhand'-', het kerkgebouw. Hedenavond wordt door de jubileerende vereeniging in het Concertgebouw aan be gunstigers en génoodigden een familie avond aangeboden. A1IDDELBURG Gemeenteraad. Hulde aan de „Uiver"-bemanning In de vergadering van den gemeenteraad ce Middelburg van gisterenmiddag heeft de burgemeester, de heer M. Fernhout,gewe- een. op het feit, dat men samen kwam onder den indruk van de gelukkige volbrenging door eenige Nederlandsche vliegeniers van een tocht van ongekend verre bestemming binnen ongekend korten tijdsduur. De be- teekenis- vam deze gebeurtenis, kan volgens spr. woraen overschat, maar zou ook kun nen worden onderschat. In ae oude stad Middelburg, die aanzienlijk handels- en scheepvaarteentrum als ze zich eenmaal he-Ct weten te maken in het verre ver leden verbindingen onderhield, die van grooten ondernemingszin getuigden en die zoozeer tot haar rijken bloei hebben bijge dragen, in deze oude stad is het verloop van deze moderne onderneming gevolgd met minstens dezelfde warme belangstelling als in andere Nederlandsche gemeenten. Ook in de vergadering van den raad, meende spr., in overeenstemming met de gevoelens van de geheele burgerij, moet een woord van blijdschap klinken, nu ons alwéér dichterbij gebracht is, het verre bezit, dat voor onze nationale welvaart en positie van zoo groote beteekenis is. De leden gaven blijk van instemming met die woorden. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken kreeg de heer Van der Feltz de toe zegging, dat inzake het wachtgeld van den heer de Graaf als onderwijzer aan school G, de berekening voor de raadsleden ter in zage zal komen te liggen. Bij de benoeming van leeraren aan de Avondschool voor N. O. werd gevraagd waarom de heer Visscher, ofschoon niet vol ledig bevoegd, wel en anderen niet vast aan gesteld kunnen worden. Het bleek, dat het daar in zit, dat de lieer Visscher voor het in werking treden dezer wét, in 1921 reeds 'werkzaam was brj het N. O. Daarom werd berust in zijn definitieve benoeming en in de tijdelijke benoeming van de lieeren Calliber en Luteijn te Middelburg en Broerse te Vlissingën. Bij de nadere vaststelling van de ge- meentebegrooting 1934, en wel speciaal over het ontwerpantwoord aan Ged. Staten, op hun opmerkingen inzake de begrooting, deelde de voorzitter o.a. mede, dat de gas- prijs verlaging binnenkort zal behandeld worden. De heer Jeronimus vroeg of er bij de ge meente geen 65-jarige ambtenaren meer zijn, die met pensioen kunnen gaan. De heer Mondeel had wel een bezwaar, dat als men het. ontwerp aanneemt, dit lijkt aleof de raad het geeft. Hij gaat niet mede met de verwachting, dat de gemeente nood lijdend zal worden, en ook niet met de her ziening der loonen, als men daarmede be doelt verlaging. De heer Mes verklaarde eerlijk dat hij ten onrechte tegen de begrooting stemde omdat hij meende dat tekort zou worden gekomen op den post Armbestuur. Nu blijkt daarop juist te worden overgehouden, al vreest spr. dat dit toch weer op de Godshuizen tot uiting zal komen. De heer v. d. Feltz meende, dat men toch ook inzake het presentiegeld en het druk werk behoorlijk moet antwoorden. Mevrouw Weijl meende dat men nu niet op alles moet terugkomen, dit kan beter bij de begrooting 1935 plaats hebben. De burgemeester deed goed uitkomen, dat ieder raadslid later vrij blijft, dat er alleen wordt gesproken van een vrees voor nood lijdendheid. De heer Onderdijk zeide o.a. dat hem geen 65-jarigen in directen gemeentedienst meer bekend zijn, hij hield zich aanbevolen voor aanwijzing van zulke personen. Na re- en dupliek werd het ontwerp-ant- woord zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Er zal nog gewezen worden op het feit, dat op het drukwerk reeds veel is be zuinigd. Bij het voorstel om 1/3 van de contributie voor het ziekenfonds te betalen door ge steunde werkloozen voor rekening der ge meente te nemen, had de heer Van der Feltz wel eenige bezwaren, maar hij wilde er tot 1 Juli a.s. een proef mede nemen en trok daarom zijn voorstel tot het ont slaan van een gemeentegeneesheer, n.l. den heer Werjl, in. Het voorstel inzake de ziekenfondscontri buties werd goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter is nog een crediet van ƒ100 toegestaan, voor de kosten van het houden van oefeningen door den luchtbeschermingsdienst,vooral voor ver goeding van werken in vrijen tijd door ge- meentepersoneel. Middelburgsche IJsclub. Gisteravond hield de Middelburgsche IJs club haar jaarvergadering in de bovenzaal van de „Vergenoeging", onder voorzitter schap van den heer A. de Jonge, die zeide, dat het bestuur blijde is weer aan het werk te kunnen, vooral nu er veel ijs voorspeld wordt. De vereeniging is met 572 leden in bloeienden toestand en ook de financiën staan er goed voor. Zij'is nu Koninklijk goedgekeurd en ook aangesloten bij den Kon. Nederl. Schaatsenrijdersbond. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken besloot de vergadering bij den Bond het mogen doen-'verrijden van het Provin ciaal Kampioenschap schoonrijden aan te vragen. Het ligt in de bedoeling dezelfde vest als het vorig jaar, dus tusschen Seis- en Lange- vielebrug, te exploiteeren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat men in December 1933 ongeveer 14 dagen behoorlijk heeft kunnen rijden en verschillende wedstrijden een goed verloop hadden, doch dat het plan voor een vaste baan weder voorloopig moest worden op gegeven. Uit het verslag van de penningmeeste- resse bleek dat er een voordeelig saldo is van 957.21 tegen verleden jaar 325.78, zulks bij een ontvangst van 3244.81 en een uitgaaf van 2465.60. Voorgesteld werd weder 260 te voegen big het vaste fonds voor een eigen baan, dat reeds 1543.41 groot was. Na eenige bezwaren van een der aanwe zigen, ging de vergadering mede met het voorstel inzake de contributie, waardoor een gezinskaart weer 3 zal kosten, maar voor ieder kind 0.25 er bij, gezien de frau de die meermalen aan het licht is gekomen. Voor een persoonlijke kaart 2, voor een kaart voor den geheelen dag 0.75, voor een avond of een middag 50 cent. EEDE Benoeming burgemeester. Bij Kon. besluit van 22 October is met ingang van 27 October benoemd tot burge meester der gemeente Eede J. M. Breyart. GOES Benoeming notaris. Bij Kon. besluit van 22 October is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Middelburg, ter standplaats de ge- daar is het meerendeel der rookers het roerend over eenser is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesehe Heeren-Baai! ECHT£ FRIESCHE HEEREN-BAAI 10-15-20 ct. per half ons. (Ook in onsen en haive ponden.) <fieA£e&afil'2i wirC&zn, vom Q€MO meente Hontenisse, A. Th. Verbist, thans notaris te Goes. OOST- EN WEST-SOUBURG Diefstal van aardappelen. Dinsdagavond heeft de politie alhier aan gehouden zekeren B. alhier, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van aardappelen, welke hij verbor gen had achter zijn woning. De man werd in hechtenis genomen en na bekentenis weder op vrije voeten gesteld. Hij bleek dezelfde te zijn die bij den reeds gemelden diefstal van aardappelen te West-Souburg is be trokken. Gevonden voorwerpen. Een zwarte damesmuts bij Vetter, Vlis- singsche straat 176. KOUDEKERKE Weder teruggekeerd. De alleenwonende heer N., die sedert een paar weken uit zijn woning aan de duinen was gemist, is daarin thans gistermorgen weder teruggekeerd. ZIER1KZEE Een oplichter. Dezer dagen kwam bij een landbouwer B. te Zierikzee een zekere M., koopman wonende te Oosterland, die voorgaf in het land van Zierikzee voor zijn patroon uien te moeten opkoopen. B. zeide hem, dat hij geen uien te koop had, doch wel een partij erw ten, waarop M. antwoordde, dat hij die ook kon koopen voor zijn patroon. Op het ge zegde van B. dat hij 11 cent per kilogram voor de erwten wilde hebben, antwoordde M. dat hij daarover zou spreken en den vol genden dag kwam hij tot een accoord, waar op M. zeide de erwten den daaropvolgen- den dag te zullen komen inladen. Dit ge schiedde inderdaad tijdens de afwezigheid van B. Deze vernam dienzelfden dag tevens, dat M. niet al te best bekend stond en ver der onderzoek doende kwam hij te weten, dat de patroon van M. de erwten reeds zou hebben betaald. Tenslotte bleek dat dit in derdaad waar was en dat de patroon die be taling had gedaan op het gezegde van M. dat hij de erwten van zijn vader had ge kocht, daarbij een briefje aan zijn patroon vertoonende waarin stond dat deze het geld, zijnde 100, aan M. kon afgeven. De politie, stelde een onderzoek in en toen bleek, dat het geheele verhaal van M. aan B. verzon nen was en dat hij de van zijn patroon ont vangen gelden inmiddels reeds had uitgege ven om daarvan goede sier te maken en schulden te betalen. M. werd aangehouden en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 October zijn in onze provincie voorgekomen 12 ge vallen van roodvonk, n.l. 5 te Goes, 2 te St. Jansteen en 1 in ieder der gemeenten Krui- ningen, Westkapelle, Wissekerke, Ierseke en Zaamslag, 1 geval van febris typhoïdea te IJzendijke en 1 geval van encephalitis lethargica te Scherpenisse. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sas van Gent 5.40 en te Sluis 47.20s

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1