1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 34 OCTOBER EERSTE BLAD No. 251 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAH OE VELDE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen. TeieF. I0. Postrekening 66287 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdecen STADS- EN PR0VING1ENIEUWS BUITENLAND ABUNNhMENTSPRI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn (2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTF.NTlEPRi]SVan 1-5 regels r 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct tedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bii 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSOHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HULDE AAN DE - BEMANNING VAN DE „UIVER". Wy brengen onze welgemeende en eer biedige hulde aan de kranige bemanning van de „Uiver" en in de eerste plaats aan de heeren Permentier ën Mol. Zij hebben den uitstekenden naam van de K.L.M. en daarmede den. naam van de geheele natie op schitterende wyze hoog gehouden. Ook in het buitenland, vooral in Enge land, zyn de prestaties van de „Uiver" met buitengewone belangstelling gevolgd en de draadlooze dienst in Engeland heeft reeds uiting gegeven aan de gevoelens van groo- te erkentelijkheid jegens de wyze waarop de „Uiver" de wereldvlucht volbracht heeft. Ons hart popelt van dankbaarheid voor onze koene luchtvaarders, waardige naza ten van onze koene zeevaarders in de gouden eeuw. Wij zyn niet hoovaardig, maar mogen trotsch zijn op wat de K.L.M. in Mèlbourne- racè heeft gepresteerd; De Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart complimenteert de K.L.M. De Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart heeft het volgend telegram.verzonden: PlesmanK.L.M., Den Haag. Of de K.L.M. een luchtlijntje naar Oudr of naar Nieuw-Zeeland doortrekt, steeds overwinnen veiligheid, zekerheid, organisa tie en een sterk besef van verantwoorde lijkheid, de moeilijkheden. Daardoor is de „Uiver"-triomftocht ge worden tot zulk één pakkende prestatie van Nederlandsche Lichtvaardigheid en lucht waardigheid. Hulde aan de kranige K.L.M.-kerels in Melbourne en in Nederland. Namens de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, VAN WOELDEREN, Voorzitter. SMEDING, Wd.-Secretaris. Een telegram van Vlissingen Vooruit. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft het volgend telegram naar Melbourne ver zonden Hartelijk geluk gewenscht met vliegpres tatie en Koninklijke onderscheiding van aile Vlissingsche enthousiasten. „Vlissingen Vooruit." KRIEKEN, Voorzitter. SMITS, Secretaris. LEMMERS, Penningmeester. De vlaggen uit. Toen hier bekend was dat de „Uiver" be houden te Melbourne is aangekomen, werd uit vele woningen het nationale dundoek ontplooid, als een hulde aan de K.L.M. en haar kranige piloten, die de wereldvlucht zij het met eenige pech, zoo succesvol heb ben volbracht. Een telegram van gelukwensch. Namens de gemeente Oost- en West-Sou burg is hedenmorgen aan de bemanning van de „Uiver" een telegram van geluk wensch gezonden. De GeBeTe. Aan de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier is, ter gelegenheid van de te houden eerste middenstandstentoonstelling, door Burg. en Weth. ontheffing van de win kelsluiting verleend ten aanzien van alle winkels op genoemde tentoonstelling, eu wel in dier voege dat genoemde winkels van 25 tot en met 29 October dagelijks voor het publiek geopend mogen zijn tusschen 8 uur des voormiddags en 12 uur des namiddags. Wij hebben reeds gemeld dat ter gelegen heid van deze tentoonstelling aan het Grand Hotel Britannia een electrische buitenver lichting zal worden ontstoken. Deze verlichting zal van hedenavond af reeds branden. De provinciale stoombootdiensten. De rekening der provinciale stoomboot- diensten over 1933 wijst voor de Wester- schelde in ontvangst aan 445.118, 'uitga ven 671.281, kwaad slot 226.163 Oos- terschelde 78.822, 93.604 en 14.782. Op de lijn VlissingenBreskens zijn 67.397 personen eerste en 205.100 tweede klasse vervoerd, met 38.969 en 96.011 op brengst lijn Vlissingen-Neuzen 7536 en 28.788, 9158 en 23.950 lijn Neuzen Hoedekenskerke 17.004 en 50.763, 14,578 en 29.670 lijn HansweertWalsoorden 14.877 en 60.99S, 11.284 en 36.127 .lijn ZierikzeeWolphaartsdijk 17.606 en 28.904, 22:310 en 29.687. De begrooting voor de Westerschelde met uitzondering van de lijn VlissingenNeuzen bedraagt in ontvang 367.143, uitgaven 595.143, kwaad saldo van 228.000 voor de lijn VlissingenNeuzen 54.750, 58.500, 3750 voor de Oosterschelde 62.140, 92.540, 30.400. Het veer KortgeneWolphaartsdijk le verde in 1933 voor de provincie 11.319 winst op en het veer Veere—Kamperland een nadeelig slot van 6572. Het reservefonds van de provinciale stoombootdiensten wijst *aan bezit in totaal aan 955.832. Scheepvaartberichtcn. Gistermiddag te ongeveer 3 uur kwam het stoomschip „Ubena" van de Woermaim- Linie, dat Zondagavond om 7 uur uit Ham burg vertrokken was,- in onze haven aan. Het 9500 ton groote schip lag te 4 uur aan de kade en konden de 16 passagiers zich inschepen. Tevens werden zakken pak- ketpost en een zak briefpost ingenomen. Onze haven bood een levendigen aan blik, daar er bij de S.H.V. tevens 5 bunker booten lagen. De fotoliefhebbers konden hier hun hart ophalen.. Te ongeveer half 6 verliet de „Ubena" weder de haven, onder het spelen van het zeer populaire lied „Sarie Marijs", dat hier goed te pas kwam, daar het schip via Southampton naar Afrika gaat. Een concert. Het aangekondigde concert door de accordeon-vereeniging „Crescendo" zal nu hedenavond in het Bellamypark worden ge geven. MIDDELBURG Een binnenbrand. Gisteravond te ongeveer 9 uur werd de brandweer te Middelburg gealarmeerd voor een brand, die zou ontstaan zijn in een win kelpand op de Vlasmarkt doch daar bleek geen brand te ontdekken te zijn. Spoedig vernam de brandweer dat bedo.eld was de Gortstraat en hier bleek werkelijk een be gin van brand te zijn ontstaan in het schoe nenmagazijn „de Noord Ster" van den heer Kwanters, op den hoek van de Korte Geere. Het vuur woedde in enkele doozen met schoenen vrijwel achter in den winkei en had zich zoo ver uitgebreid, dat flinke rook wolken naar buiten kwamen. De brandweer, die met de magirus-spuit in de straat was, heeft direct aan de zijde van de Geere een ruit ingeslagen en kon toen bij den vuur haard komen en deze aangrijpen, waardoor uitbreiding spoedig onmogelijk was. Wel ïs later vanaf den voorkant nog eens gespoten moeten worden, maar men bleef baas over het vuur. De bewoners waren ongeveer 20 minuten voordat de brand ontdekt werd, bij de bu ren op bezoek gegaan en de bovenbewoners waren afwëzig. Het huis en de inboedel waren verzekerd, maar de schade is tot een minimum beperkt. Een noodlottige val. In een woning in de Schuttershofstraat te Middelburg is een éénjarig kind van den zolder gevallen en aan de gevolgen over leden. Diefstal van steenkolen. Door de politie is een man aangehouden die er van verdacht wordt steenkolen te hebben gestolen van een steenkolenhande laar, wiens pakhuis achter de woning van den verdachte is gelegen. Onzedelijke handelingen. De politie arresteerde een man, beschul digd op een der bolwerken onzedelijke han delingen met minderjarige kinderen te heb ben gepleegd. Scheepvaartberichten. Heden is van Middelburg naar Blyth vertrokken het Noorsche stoomschip „Bord- vik" na een lading hout te hebben gelost. OOST- EN WEST-SOUBURG Uit het VolkVoor het Volk. Maandagavond jl. werd een algemeene vergadering gehouden voor de leden van „Uit het VolkVoor het Volk" in café „Dorpszicht", onder voorzitterschap van den heer Baljé, die alle aanwezigen welkom heette, inzonderheid den eere-voorzitter en verdere aanwezige eereleden, die door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk gaven. Jammer vond spreker het dat slechts een 21-tal leden tegenwoordig was. Spreker zal de radio en de belangstelling in de Melbourne-race cr maar de schuld van geven. De notulen van een voorgaande vergadering worden goedgekeurd. Hierna deed de secretaris verschillende mededee- lingen, waaronder de voornaamste wel de ze was dat de heer Abeleven Sr. weder zoo ver hersteld is dat hij in staat is en zich bereid verklaard heeft hetvoorzitterschap weder waar te nemen, welk goed nieuws met algemeene blijken van belangstelling werd begroet. Mededeeling werd gedaan van den stand der kas op 1 September j.l. Ontvangsten bedroegen 281.90 en uitga ven 262.22. Alzoo een goed slot van 19.68. Tot commissieleden voor het na zien der boeken werden benoemd de heer J.. Nieuwdorp en Janssen. Bij acclamatie werd de heer Abeleven Sr. tot voorzitter geko zen. Verder werden bij stemming gekozen het zittend bestuur en in 2 vacatures voor zien door de benoeming van de. heeren J. Nieuwdorp en L. Koppejan. De eere-voorzitter, jhr. H. A. van Doorn, bracht hulde aan het bestuur voor hun prestaties bij het gehouden Koninginne- feest in Augustus j.l. Het hee"; zijn sporen verdiend. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat het de bedoeling is van. het be stuur om het 1-jarig bestaan der vereeni ging in Februari a.s. bescheiden te herden ken. Om tot dit doel te geraken zal nader overleg worden gepleegd. Door den secre taris, den. heer Dijl, werd een schets gege ven van het verloop der feestelijkheden hierboven gemeld, wat aan nauwkeurig heid niets te wenschen liet en vertoefden wij weder eenige oogenblikken op de zon nige weide tusschen de spelende kinderen. Na nog ampele besprekingen, werd de ver gadering gesloten. Gevonden voorwerpen. Een paar doekspelden, zwarte koralen met goud, adres Oranjeplein 18 achter licht van autolantaarnmodel bij Van Solin gen, N. Vliss.weg 247 mutsje bij Tellier, brugwachter zakje met mutsen bij Meer man, Ritth.straat 77 paar broekspijpen bij de Grave, Nieuwe Abeele 231 drinkenspus bij Van Eenennaam, Voorstraat 7 porte- monnaie met inhoud bij Daniëlse, Voor straat rijwielplaatje bij Kesteloo, Middelb. straat, naast Bril. GOES Centrale voor Werkloozenzorg. Gisteravond hield het provinciaal comité van de Centrale voor Werkloozenzorg te Goes een vergadering met vertegenwoordi gers van plaatselijke comité's en Christelij ke Besturenbonden, waarin de heer J. Schip per uit Utrecht, secretaris van de Centrale, sprak over „Wat kunnen we in den komen den winter voor de moreele verzorging van onze jeugdige werkloozen doen." De vergadering werd geopend door den voorzitter, ds. M. de Bont te ColijnspJaat, die de aanwezigen en in het bijzonder den spreker verwelkomde. De heer Schipper, het woord verkrijgende, begon met er op te wijzen dat onze arbeid in de komende maanden buitengewoon moei lijk zal zijn. Naarmate de crisis langer duurt, komt er bij jongere en oudere werk loozen groote moedeloosheid en vragen zij zich af is er voor ons nog een toekomst. Uit de binnengekomen gegevens uit Zee land blijkt, dat er in het laatste jaar weer veel werk is verricht. Spreker verheugt er zich nog steeds over, dat de moreele zorg voor de jeugdige werk loozen niet alleen is geworden een taak van de arbeidersbeweging zelf, doch dat ook de kerken en verschillende organisaties zich voor dit werk gegeven hebben. De heer Westhof, rijksinspecteur der werkverschaffing, heeft een plan uitge werkt, waardoor gedurende de wintermaan den een 3000 jeugdige werkloozen aan het werk kunnen worden gezet. Dit plan is met bijzondere sympathie ontvangen en wordt nu verder uitgewerkt. Met dit plan is echter het vraagstuK niet opgelost. Er zijn bijv. alleen al ongeveer 20.000 Protestantsche jeugdige werkloozen in ons land. Er kan dus nog heel wat ge daan worden. Om deze jongens hun gedwongen vrijen tijd goed te doen besteden, zullen ook nu weer gegeven moeten worden cursussen in algemeene en vakontwikkeling, benevens eenige ontspanning, doch dit laatste mag vooral niet de hoofdzaak zijn. Van de leiders van dit werk zal een groote mate van levenswijsheid, liefde en energie worden gevrj Het doel van het geven van ontspanning moet zijn om contact te behouden met de jonge menschen zij moeten zich in onze ontspanningslokalen thuis voelen, waar zy zich aan den haard der liefde kunnen ver warmen in deze voor hen zoo koude tijden. Een groote moeilijkheid is, om bij het ont wikkelingswerk juist dat soort cursussen te geven, wat de jeugd aantrekt, wat hun animeert. Vanzelf heeft dit werk ook teleurstelling gebracht en zullen wij ook dezen winter moeten trachten, geleerd door de ervaring, het beter te doen. Vooral op de kleinere plaatsen in Zeeland moet belangstelling gewekt worden voor ontwikkelingscursussen, wat niet gemakke lijk is. Door de Centrale is ook onder het oog gezien wat gedaan kan worden ten opzichte met het vertoonen van films. Hiertoe zal binnenkort worden overgegaan en zullen in Zeeland op verschillende plaatsen geduren de enkele weken films worden vertoond. Een ander punt is het verschaffen van werkmogelijkheid gedurende enkele uren per dag, waarvoor een kleine vergoeding zal worden gegeven, zooals o.a. reeds in Am sterdam, Rotterdam en Schiedam geschiedt. Nu gaat het daar natuurlijk gemakkelijker dan in Zeeland, doch het provinciaal comité dient ook dit punt in studie te nemen. Spreker heeft nu de kwestie gesteld en op de vele moeilijkheden gewezen, doch ook het vele dat reeds gedaan wordt, naar vo ren gebracht. Groote geestelijke gevaren dreigen voor al de jeugdige werkloozen, maar onder Gods zegen zullen wij trachten onze roeping ook in dit werk zoo goed mogelijk te vervullen. Wij moeten er voor zorgen, dat zij niet het gevoel krijgen van uitgestooten te zijn uit. de maatschappij, maar dat wij hen met beide handen willen vasthouden. In de breedvoerige discussie, welke nu volgde werden verschillende zaken naar voren gebracht. Geklaagd werd o.a. over de geringe subsidie van het rijk voor de cursus sen in tegenstelling met de groote steden. Zoo bijv. ontvangt Middelburg 2400 sub sidie en Schiedam 27.000. De heer Schipper antwoordde hierop, dat wanneer de minister van sociale zaken naar zijn adviseurs geluisterd had, alle subsidie naar de groote plaatsen was gegaan. Op onzen en R. Kath. aandrang wordt nu ook subsidie verleend voor de kleinere steden en het platteland. Trouwens erkend moet wor den, dat in de groote steden veel wordt ge daan. In Schiedam zijn bijv. 80 cursussen voor werkloozen, waaraan enkele duizenden deelnemen. Spreker wees er op, dat aanvankelijk door den minister voor dit werk 200.000 was uitgetrokken, doch voor 1935 is dit reeds gestegen tot 450.000 en hij twijfelt er niet aan, of wannéér dit werk zich uit breidt, de subsidie grooter zal worden. Opmerkelijk is ook, dat er onder de on geschoolde werkloozen zoo weinig belang stelling is voor ontwikkelings- en vakcur sussen. Van algemeen belang is, dat die be langstelling toch gewekt wordt. Met kracht moet hier aan gewerkt worden, anders zal dit in de toekomst funeste gevolgen hebben. Een groote, blijvende groep van ongeschool den zal ongetwijfeld het levenspeil lager houden. Besproken werd wat speciaal in Zeeland kan geschieden op allerlei terrein, o.a. werk kampen, ontwikkeling op het platteland, enz. Van groot belang is hierbij dat er een nauwe samenwerking bestaat tusschen vak beweging, kerken en jeugdorganisaties. Onder leiding van het provinciaal comité moeten hiertoe in den komenden winter alle krachten ingespannen worden. Nadat den heer Schipper dank was ge bracht voor zijn belangwekkende uiteenzet ting en adviezen, werd de vergadering door den heer J. Lorier met gebed gesloten. DE BELGISCHE GRENSVERDEDIGING. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldde van gisteravond De minister van landsverdediging, Devèze, heeft heden aan de pers een zeer lange me dedeeling gedaan, waarin htf verklaarde een einde te willen stellen aan de misverstan den, die naar aanleiding van de polemieken over de grensverdediging zijn ontstaan. De minister herinnerde eerst aan het in 1928 voorgestelde defensieplan. De uitvoering van dit plan werd mogelijk gemaakt door de goedkeuring in December 1933 van een speciaal crediet van 234 millioen francs voor de vestingwerken, 431 millioen francs voor het veldleger, 52 millioen voor het korps Ardensche jagers en 41 millioen fres voor de moderniseering van het leger op voet van vrede. Met het herstel en de mo derniseering van de meeste forten, rond Luik en Namen, den bouw van een nieuw fort te Ebenemael bij de monding van het Albert-kanaal en de Maastrichtsche bocht, is men thans zoo goed als klaar. Alle be twisting omtrent dit gedeelte van het plan zou onzin zijn. Wat betreft de verdediging van de Schel de, werd van het herstel van de Antwerp- sche forten en de totstandkomingten Zuid- Oosten van Gent van een versterkt brugge- hoofd voorzien. Dit is bestemd om diepte te geven aan het defensie-plan en in geval van een échec op de Maas in een nieuwe sterke stelling den vijand het hoofd te kunnen bieden. De defensie van de grens en de door de voorzichtigheid geboden voorbereiding van stellingen in het binnenland zijn heelgoed met elkaar te vereenigen. Wat het plateau van Hefve in het Oosten van de provincie Luik betreft, daar is het fort bij Battice thans in aanbouw. Drie andere verdedigingswerken van artillerie- groepen voorzien, zullen binnenkort in aan besteding worden gegeven. De verdediging van het tusschen de forten van Luik gele gen terrein is eveneens zoo goed. als verze kerd, terwijl een voor de fortlinie gelegen stelling dit alles tot een stevig geheel maakt. Ten Zuiden van Ambleve hebben wij het zeer heuvelachtige terrein in dit grensgebied niet met groote of kleine forten bezaaid, maar wel naar buitenlandsch mo del van verscheidene achter elkaar liggende infanteriestellingen voorzien. Het geheele gewest is al het ware in een militair dool hof herschapen. Ee~ binnenrukkende Vijand kan er met zeer beperkte verdedigingsmid delen gedurende verscheidene dagen worden tegengehouden. Ook dit werk nadert zijn voltooiing. Verder is door de oprichting van speciale grensregimenten de permanente be waking van het grensgebied in de provin cies Luik en Luxemburg verzekerd. Ook wordt het artilleriemateriaal verbeterd, de draagwijdte er van vergroot, worden de munitievoorraden aangevuld en is het veld leger van anti-tankwapens voorzien. Voor de grensverdedigingswerken en de grens- garnizoenen is eveneens nieuw wapenmate riaal besteld. De reservedivisies van het veldleger kunnen in geval van nood zeer spoedig worden gemobiliseerd. Ook de zoo genaamde tweede reserve is weer in behan deling genomen en kan in geval van nood veel diensten bewijzen. De minister is met den vasten wil bezield zijn taak tot het ein de toe te volbrengen. Hij vertrouwt; dat de natie hem ook in de toekomst haar vertrou wen niet zal weigeren. INWIJDING VAN EEN OORLOGS- GEDENKTEEKEN TE KLEEF. Zondag heeft Lutze, de chef van de S.A., het oorlogsgedenkteeken te Kleef onthuld in tegenwoordigheid van 15.000 toeschouwers. Tegen 12 uur marcheerden de afdeelingen S.A., S.S., arbeidsdienst en Kyffhauser- bund met hun ruim 100 vaandels naar het terrein waar de plechtigheid geopend werd met een door rechtskulturwart Schwartz gecomponeerd en in scène gezet zangspel. Daarna hield Lutze een rede in welke hij uiteenzette wat sinds 30 Januari van het vorig jaar van het Duitsche volk weer met vertrouwen in de toekomst kon zien zoodat alie offers van den oorlog wel niet ver- geefsch zouden blijken. Hierop trok spreker het doek van het gedenkteeken weg, dat het opschrift draagt „ter herinnering aan de dooden, ten voor beeld voor de overlevenden". De muziek speelde het „Lied van den Dooden Kameraad" en duizenden armen strekten zich met Sieg Heil uit. Na het zingen van de Deutschland en Horst Wes- selliederen legde de burgemeester van Kleef den eersten krans neer. De Duitsche gezant in Den Haag volgde en daarna kwamen nog vele kransen van de Duitsche kolonies in Nederland, van de afdeelingen Amster dam, Rotterdam en Nijmegen van de N.S. D.A.P., van de landsgroep Nederland, het gewest Noord-Holland enz. JAARFEEST DER TURKSGHE REPUBLIEK. Er worden thans grootsche toebereidselen getroffen flfroor de viering van den llden verjaardag van de stichting der Turksche republiek op 29 October a.s. Deze dag zal als een algemeene vacan- tiedag worden beschouwd. Te Ankara, Is- tanboel, Smyrna en andere groote steden, zullen militaire défilé's worden gehouden. Voorts zal de regeering te Ankara aan het corps diplomatique een diner aanbieden, waaraan president Moestafa Kemai mede zal aanzitten. Een bal, waarvoor 1000 gas ten zijn uitgenoodigd, zal het diner beslui ten. In het geheele land zullen lezingen wor den gehouden over hetgeen sedert de op-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1