500 300 25 PALM O LI VE DINSDAG EERSTE BLAD FOTO-ALBUMS f)L 73e Jaargang 19341 Uitgave: Firma F. VAN IE VELDE Ir., Walstraat 58-60, tflissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS ,...cLe 2eep derjmigd HEilHG's Fotohdel Badhuisstraat 68 Het bruidskleed van Veere. COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2,50. Voor België, Duitscbland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk: dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbéids- bemiddeling" alhier staan als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 be hanger, 30 grondwerkers, 4 loodgieters, 2 mandenmakers, 1 mastieker, 14 metselaars, 27 opperlieden, 21 schilders, 10 stucadoors, 56 timmerlieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 7 opzichters, 3 machinaal-hout- bewerkers, 5 meubelmakers, 4 politoerders, 5 stoffeerders, 1 kapper, 2 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 411 metaalbe werkers, 9 drankbereiders, 16 brood-banket bakkers, 3 koks, 5 slagers, 10 magazijnbe dienden, 2 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 2 chauffeurs, 13 keliners, 42 loopers, 2 portiers, 3 sleepers, 40 transportarbeiders, 22 kantoorbedienden, 3 teekenaars, 2 musici, 4 onderwijzers, 46 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz) en 108 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 4 winkeljuf frouwen, 4 kantoorbedienden,1 onderwijze res, 2 huishoudsters, 7 dienstboden, 3 werksters. Totaal 975 ingeschrevenen, waarvan 102 in de werkverschaffing. Vorige week 955 personen. Alzoo een vermeerdering van 20 werkzoekenden. Ben concert. Naar aanleiding van de kranige prestatie van de Hollandsche vliegers in de Mel bourne-race, geeft de Accordeon vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Vente- vogel, hedenavond van 8 tot 10 uur een concert in de:tent op het Bellamypark. In dien om dien tijd de vliegers-het eindpunt nog niet hebben bereikt of bij ongunstig weer, zal dit concert Woensdag plaats heb ben. Programma: Colonel Bogey-rnarsch (J. Alford) Sur opera Martha Variété Ouverture (op. 804 Arr. G. Gadenn) Frères Joyeuse Wals (R. Volksted Arr. M. P. Ventevogel) Potpourri Populair No. 3 (A. Benoud) Reverie Wals (M. P. Ventevogel op. 3) Pauze. Feestmarsch 19241934 (M. P. Ventevogel op. I) Une Soirée Automne aux Ardennes, fantasie (A. Govaart) Donau Sagen Wals (Juluis Fucik op. 233) Potpourri populair Sons of the Brave, marsch (F. Bidgood arr. A. Winter) Het nieuws van den tiag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Minister Slotemaker de Bruine opent de tentoonstelling „de Kunst in Nood" in het Koninklijk paleis op den Dam te Amster dam. Een drietal opnamen van de te waterlating van „de Bloemfontein" van de Ned. Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam op Zaterdag jl. De belangstelling voor de „Melbourne"-race vóór het hoofdgebouw der K.L.M. te Den Haag. Mevrouw Par- mentier luistert naar de aankomst van de „Uiver" te Batavia, waar haar man voor de microfoon sprak. De burgemeester van Rhenen stelt het nieuwe veer over den Rijn in gebruik. Eerste steenlegging van het nieuwe paviljoen van het sanatorium Julianaoord te Laren (N.-H.). De be kende Utrechtsche machinefabriek Frans Smulders bestaat 25 jaar. De najaars- rit van de K.N.A.C. uitreiking der prijzen. Het tafeltennis-tournooi in Frascati te Amsterdam. De voorbereiding van de a.s. Zesdaagsche in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De GeBeTe. Reclame en nog eens reclame, dat is het, wat de menschen willen, want alleen, wan neer ze iets zien, gaan ze gemakkelijker over om te koopen, daar ze dan pas weten, wat er te koop is. Dat heeft de Vlissing- sche Wink.eliersvereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" terecht ingezien en waar ze eenige jaren geleden de eerste en tweedeVa- mit heeft ineengezet, die een succes zijn ge worden, heeft ze ditmaal, aan den drang des tijds toegevende, een derde tentoonstel ling ingericht, die anders van inrichting is dan haar twee voorgangsters. Domineerde daar, omdat ze gebonden was aan één groote zaal, het blokkensysteem, ditmaal heeft men gemakkelijke circulatie gesteld hoven het voornoemde systeem. En dat kon ditmaal zeer goed, want men heeft beslag kunnen leggen op het groote complex van zalen, die het Grand Hotel Britannia ter be schikking van „Gemeenschappelijk Belang" heeft gesteld. De 'bezoeker en we ver trouwen, dat, waar, aardig wat verscheiden heid is tentoongesteld, het" bezoek zeer druk zal zijn komt door de gemakkelijke draaideur binnen na, bij' zijn' bezoek i in de avonduren getroffen te zijn door de schitterende gevelversiering van den- gevel van bovengenoemd hotel en slaat links af om door de corridor de Oranjezaal te be treden, waar allereerst een inzending vap de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", het oog boeit. In diezelfde zaal boeien stands van Wennex's bleekpoeder, Sneltjes en Co.'s niopannen en van de firma Van 't Westende, die een en ander op het gebied van electriciteit en radio exposeert, terwijl Müller's Servieshuis uitkomt met Melitta's koffie- en theefilters. In de tusschenzaal etaleert Hero uit Breda haar producten, terwijl de blauwe zaal ingenomen wordt door inzendingen der firma Hiegenlich, de bekende zaak ,,'t Woonhuis" van de N.V. Inhama uit Amsterdam en van De Land meter en een stand van Koena. De groote hall wordt bezet met een stand van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond, secretariaat „Gemeenschappelijk Be lang", benevens een uitstalling van 't Woon huis. In het vooruitspringende deel van Bri tannia vinden we twee uitstallingen van Leerdamsch glas, beschikbaar gesteld door Müller's Servieshuis stands van de firma Van de Pas de Inkoopvereeniging N.V. het Sperwersverbond de Inkoopvereeniging EnKaBe van Pomona's voedingsmiddelen van de Coöp. Melkinrichting en Zuivelpro ducten Walcheren en van de firma J. van Boven, magazijn „de Magneet", welke laat ste uitkomt met een speciale Gero-inzen- ding en een van Dobbelman's zeepfabriek „Het Anker".tè Nijmegen. Hoewel we uiter aard toen we hedenmorgen een bezoek brachten, was er een onophoudelijk heen- en weergeloop en een oorverdoovend lawaai, daal* allen druk bezig waren om de stands in elkaar te timmeren nog geen beschrij ving kunnen geven van de tentoonstelling zelf, mogen we toch wel eens even wijzen op de Gero-stand, waar, naar men ons mededeelde, een beeld zal gegeven worden van voorheen en thans, terwijl de Dobbel man's inzending een speciale attractie zal bieden. De veranda biedt plaats voor een inzen ding van Corlas confectie heeren- en da- meskleeding, voor een stand van Müller's Servieshuis en van de firma G. Oud Jzn. en Co. Een groot deel der ruime concert- en tooneelzaal van Britannia wordt gevuld met twee stand van de Persilfabrieken, van de firma Frans Timmerman, die kan toor-meubelen en -behoeften étaleert, ter wijl daar ook de N.V. Fino-fabrieken en N.V. Wijnand Fockink de aandacht vesti gen op hun producten. Zelfs het tooneel m die zaal wordt in beslag genomen door de N.V. Van den Heuvel en Co., wijnhandel te Rotterdam. Ziehier een globaal overzicht van wat de komende GeBeTe-tentoonstelling zal bieden, a.ls zij haar poorten openzet op Donderdag a.s., na geopend te zijn door en in tegen woordigheid van verschillende autoriteiten. Wij eindigen onze voorloopige uiteenzet ting van wat er zoo al te zien zal zijn, met een opwekkend woord om in grooten getale een bezoek aan GeBeTe te brengen en zoo doende aan de inrichters en de inzenders, die een massa tijd en moeite aan de tot standkoming ervan hebben besteed, voor hun werk ten minste eenigermate te beloo- nen. Vermelden we ten slotte nog, dat eenige attracties aan de GeBeTe verbonden zijn. als o.a. dansnummers en een conferencier, dan kunnen wij met het bovenstaande voor- loopig wel volstaan. In hét programma van de GeBeTe komt het volgende voorwoord voor van den bur gemeester De moeilijkheden en de ernstige beslom meringen nemen door de ellendige tijdsom standigheden voor den middenstand nog steeds toe. Het ligt echter niec in den aard va.n ons Vlissingers om bij de pakken neer te blijven zitten en' dus zeker ook niet van de Vlissingsche Middenstanders, waartoe zoovele rasechte Vlissingers behooren. Het kan ons daarom niet verwonderen, dat de vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" goeden moed houdt en het aandurft, om een tentoonstelling in het Grand Hotel Britannia te organiseeren, die niet alleen den band tusschen het Vlissingsche pu bliek en de Vlissingsche winkeliers zal moeten versterken, maar ook het gevoel van saamhoorigheid der winkeliers onder ling behoort te bevorderen. Ter gelegenheid van de opening der eer ste Vlissingsche Winkelweek van 11 tot 19 Maart 1932. sprak ik de hoop uit, dat de Vlissingsche winkeliersvereniging haar naam eer zou aandoen en zou toonen de oude Zeeuwsche spreuk „Concordia Res Parvae Crescunt" „Eendracht maakt Macht" te verstaan. Daarna is het leden tal gegroeid van 130 tot 245, doch hierop is helaas veer achteruitgang gevolgd. ■Moge de gemeenschappelijke nood nu spoedig zooveel mogelijk allen weer bijeen brengen en moge daartoe de tentoonstelling, iwaaraan ik veel succes toewensch, bij dragen. Lezing uitgesteld. De lezing van mevr. Ringeling-Verhoef Donderdag a.s. voor den Ned. Christ. Vrou wenbond zou houden,, zal door onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. De voorgestelde herclassificatie der gemeenten. Dr. H. de Noo Bzn., directeur der R. H. B. S. alhier, schrijft in verband met do voorgenomen' 'herclassificatie der gemeen ten, in de „N.R.Ct." het' volgende Het is den goedgezinden, vaderlandlieven- den ambtenaar tot dusver altijd nog moge lijk geweest de velerlei besnoeiingen, die zijn salaris de 'laatste jaren ondergaat, zij het met een zucht, dan toch ook zonder morren te aanvaarden, omdat hij inziet, dat de sa larislast, besomd naar tot voor eenigen tijd geldende normen, door het verarmde Ne derland niet te dragen is. Thans evenwel staat,, naar het schijnt, een besnoeiing voor 'dé deur, die ook in krin gen, waar men graag het zittend kabinet steunt, diepgaand misnoegen wekt en voort zal gaan te wekken. De overheid wil de bestaande regeling öef classificatie van de gemeenten volgens het bezoldigingsbesluit herzien. Wat is de grond van een classificatie van de gemeenten De overtuiging, dat het levensonderhoud in bepaalde plaatsen min der duur is dan in andere, in een volgen de groep nog weerminder duur. Blijkt thans uit betrouwbare, gedetailleerde bere keningen, dat de bestaande groepeering on houdbaar is Er is geen mensch, die dit zal beweren, en nog zekerder is er niemand, die dit kan bewijzen. Wat is dan de ratio van den ontworpen maatregel „Bij het ont werpen dezer regeling zijn de verschillen In het loonpeil in de verschillende gemeenten tot leidraad genomen'-'. (Algemeen Handels blad van 19 October 1934, Ochtendblad, overgenomen uit de regeeringsverklaring). Dit sluit in, dat, als in een gemeente de werkliedenorganisaties zóó sterk zijn, dat ze de loonen hoog kunnen houden, de amb tenaren met die sterkte dier werklieden ge baat zijn. Waar belandt men zoo Behoo ren ambtenaren belang te hebben bij macht van de werkliedenorganisaties De be raamde maatregel is niet meer dan een regionale bezuiniging (maar dan „regio naal" in een anderen zin dan in het hoofd artikel van „de Nederlander" van 17 Octo ber jl.) en vindt zijn oorzaak in de noodza kelijkheid den salarislast verder te vermin deren. Als dat moet geschieden dan moet dat zoo spoedig mogelijk geburen, doch op een wijze als tot dusver toegepast, waarbij allen, die aan de staatsruif eten, er bij be trokken worden. Laat de overheid de verso bering, waarheen zij ons in een m.i. wel wat langzaam tempo voert, bevorderen door bv. weer eenige procenten van de salarissen af te nemen, maar laat haar niet alle militaire en een groot deel van de burgerlijke ambte naren vrij laten om deze bezuiniging te doen geschieden ten koste van de rest der bur gerlijke ambtenaren. Het is mij reeds gebleken, dat deze maat regel niet alleen onder de te treffen perso nen, maar ook onder niet-ambtenaren en onder de wèl vrijloopende staatsdienaren ontstemming wekt. In 't voorbijgaan zij ge zegd, dat de waarneming dat onze zgn. verworden tijd de zedelijke waarde van het medegevoel niet heeft verloren, bemoedi gend werkt/Ongelijke behandeling is altijd afkeurenswaard, in 'n tijd als de onze is zij afkeurenswaard en gevaarlijk. En dat onze regeering, die doet, wat ln haar vermogen ligt in deze zware tijden en die door velen maar al te lichtvaardig ver antwoordelijk wordt gesteld voor teleurstel lingen, welker voorkoming niet in haar macht ligt, nu w e r k e 1 ij k in prestige zou verliezen, zou naar mijn meening een zeer bedenkelijk gevolg van deze veronge lijking kunnen zijn. BRESKENS Gemeente-begrooting voor 1935. Bij het aanbieden van de begrooting voor 1935 deelen B. en W. van Breskens aan den raad mede, dat ondanks de bijdrage, die Breskens aan het werkloosheidssubsidie- fonds te betalen zal hebben en welke onge veer 7200 bedraagt, de begrooting zonder belastingverhooging sluitend is. Dit vindt zijn oorzaak in het groote batig slot, dat de Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. ct. (2 stuks voor 25 ct.] in groote sorteering. dienst van 1933 opleverde alsmede verla ging van enkele uitgaafposten, zooals de post „krankzinnigen" en het converteeren van eenige leeningen. AARDENBURG Eede en Sint Kruis bij Aardenburg? Bij de gemeentebesturen van Eede en Sint Kruis is een schrijven van Ged. Staten van Zeeland ontvangen, waarbij hun mee ning wordt gevraagd over een eventueele vereeniging dezer gemeenten met Aarden burg. IJZENDIJKE De winkelweek. Zaterdagavond werd onder begunstiging- van goed weer de zevende IJzendijksche winkelweek geopend in hotel „De Gouden Leeuw", door den voorzitter dei" vereeni ging, den heer M. Batsebaere. Na deze ope ning werd door de muziekvereeniging, voorafgegaan door de winkeliers, een rond wandeling door de gemeente gemaakt. De belangstelling van het publiek was vrij goed. Zondagmiddag had de aangekondigde voetbalwedstrijd plaats tusschen IJzendijke I en Erembodeghem I, welke wedstrijd na een harden strijd door de gasten met 13 werd gewonnen. Hierna gaf het muziekge zelschap „Geduld Overwint" een concert in de kiosk op de Markt. De nummers werden goed uitgevoerd en genoten veel applaus. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot en overal voor de eta lages stonden groepjes met nieuwsgierige kijkers. Donderdag heeft een gezellige rondwan deling plaats. De winkeliers hebben voor de schoolkin deren een prijsvraag uitgeschreven waar voor een rijwiel beschikbaar is gesteld. RILLAND-BATH Een landelijk front. Ds. J. Hetebrij te Rilland schrijft ons, dat op zijn initiatief zich in de provincie Zee land een Christelijk comité tot bestrijding van de fascistische en nationaal-socialisti- sche propaganda gevormd heeft. Naar aan leiding van een oproep mocht dit comité uit verschillende plaatsen in Zeeland betuigin gen van instemming en toezeggingen van medewerking ontvangen. Het doel is voor- loopig in verschillende plaatsen openbare vergaderingen te organiseeren, met gele genheid tot gedachtenwisseling, waardoor een georiënteerd spreker de bezwaren tegen het nationaal-socialisme van Christelijk standpunt worden belicht. Het comité over weegt nu de mogelijkheid deze actie uit te breiden tot een landelijke beweging (adres ds. J. Hetebrij, Rilland-Bath). Getracht wordt zooveel mogelijk een eenheidsfront te vormen, waarin personen van verschillende Christelijk-sociale en politieke groepeerin gen mede kunnen werken. Oud moedertje van haar aardappelen berooid. Een oud vrouwtje in Zeeuwsch-Vlaande- ren had van een boer toestemming gekre gen om evenals vorige jaren, nadat de aard appelen waren gerooid, het land af te zoe ken naar achtergebleven aardappelen. Het moedertje hoopte op die manier weer wat wintervoorraad op te doen, wat ze wel noo- dig had, aangezien ze van haar ouderdoms rente moet leven. Met moeite had ze een zak vol bijeenge gaard en blij toog ze met haar kruiwagen huiswaarts. Onderweg kwam ze een mijn heer tegen die toen hij haar passeerde van zijn fiets sprong en vroeg wat ze in dien zak had. Niets kwaads vermoedende, liet ze den inhoud van den zak zien, waarop de man zich ontpopte als kommies en haar mee deelde dat vervoer van aardappelen zonder vervoerbewijs verboden was. Hij goót de aardappelen aan den kant van den weg uit en maakte ze onbruikbaar door ze stuk te trappen en met een mes te bewerken. Enkele arbeiders die in de buurt werk zaam waren, hebben den plichtsgetrouwen ambtenaar zoo op een pak slaag getrak teerd, dat hij een volgende keer oude vrouwtjes met een zak bijeengeraapte aardappelen wel met rust zal laten. Over de Honte hing de mist, zooals sedert eeuwen. Zeeuwsch-Vlaanderen was amper te zien, zoo wazig was het. Het deed my peinzen aan den smoor, die in mijn jeugd dikwijls boven Brugge hing, in den herfst en óók deed 't in mij opklimmen de dicht regels van Ledeganck over de Maagd van Brugge j,eer nog de vinger der vernieling de lijnen heeft gekrenkt van schoonheid en vernieling Het was als kwam er uit die wazigheid over de Wester-Schelde een gazen sluier los, een bruidskleed voor één of andere „doode" stad op Walcheren. Na een tweetal weken de sluier te hebben gevolgd vanaf de dui nen, ontwaarde ik, dat ze een voorkeur had - vóór 't Veersche Gat te. trekken en hoe dichter ik Domburg naderde, hoe zuiverder ik 't bruidskleed zag. De maagd zelve was niet te zien het was een weggevlogen kleed, uit den tijd van Verdroncken Land. Op een dag dat 't regende liep ik de punt om, van Domburg, over Oranjezon naar Vrouwepolder. Van het laatste dorp uit be trok ik den dijk van 't Veersche Gat. Er was mistige regenval en 't was de eenzaamheid die toenam en 't menschelijke hart overwel digde. Alleen eenige koeien gaven wat op onthoud, overigens ging de voetstap het levensrhythme uitmaken, 't Loopen kreeg de bekoring van schoon werk en den don keren viel. Zoo werd 't avond eer ik aan den steenen beer van Veere kwam en terug moest kee- ren om het stadje te kunnen betreden. In den avond was het leven daar als de stem uit een keldergewelf, vriendelijk, maar een zaam. Ik liet mij terugrijden, daar mijn natte linnen mij niet veroorloofde te over nachten in het stedeke van Lammetje en Struys. Onder de boomen zweefde een ver laat spook. En de wilgen ruischten langs den wagen een weemoedig liedeken, in den trant van „ghy covit van also hoghe van ai so veer Daarom ging ik eenige dagen later weer Veerewaarts. Het was zonneblokken-dag en het bruidskleed woei over heel Walcheren als een wijden mantel uit. De wind blies er van binnen in en maakte 't kleed vaster, minder tulen, maar als gestreken door zon- neblinkende banen. Het leek zelfs of 't een groote, fijne schort was, die ievers om een middel zat, dat ik niet zag en over de schorte vloog een weemoedig fluitende meeuw. Onderweg kwam ik een kind met stikken tegen en een boerejongen, geheel zwarte, met hoed en zilveren knoopen en broekstukken. Allereerst schreed ik naar den Dom en binnen dit oude hooge gevaarte voelde ik de stem der eeuwen en zag het handwerk der liefde. Hier redden arbeiders een oud schrijn. In den nok zag ik een wit gezicht, een kanten mutsje sluitend om 't maagdenhoofd, waarin iets ouds reeds klang, geen kleur, maar iets van boerscïie wijsheid, in de oogen vermengd met zee. Het halsband was nog net zichtbaar. De vrouw keek in den Dom, naar 't werk der steenhouwershanden, naar den kleigrond, naar de kapellekens-ruimten in de zijbeu ken en zij luisterde naar wat de bewaarder vertelde uit de dagen van Napoleon. Duiven pikten en koerden op de balken. En de koelte in de kerk was gelijk toen

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1