1000 500 300 25 MAANDAG EERSTE BLAD HEESCHE KEEL No. 34©' 73e Jaargang >1934 Uitgave: firma f. VAN IE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn (2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een Woermaim-boot verwacht. Morgenavond tegen zes uur wordt alhier verwacht de „Ubena" van de Woermann- Linie, van Hamburg naar Zuid-Oost-Afrika, tot het inschepen van passagiers en post. Bedrijvigheid aan het bunkerstation. Dat het in de haven druk is met het bun keren van kolen blijkt uit het feit, dat ver- loopen Vrijdag, dus op één dag, niet minder dan acht schepen kwamen om te bunkeren. Onnoodig te zeggen, dat voor de werk- loozen, die als tremmers worden aangeno men, wat te verdienen valt. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 15 tot 20 October werden in het badhuis 320 baden genomen en wel 224 door heeren, 62 door dames en 34 door kinderen. Volksoploop. Gistermiddag werd door de politie in het Bellamypark gearresteerd een kwartier meester der marine, die daar een volksop loop verorzaakte. Het bleek dat de man on der drankinvloed verkeerende, voorbijgan ger lastig viel en met hen wide vechten. Ongewenschte passagiers. Een Lettisch stoomschip van Antwerpen komende, zette hier aan wal een tweetal Belgische dames, die ter beschikking van de politie werden gesteld. Zij verklaarden te Antwerpen met een der officieren van dit schip aldaar uit te zijn geweest en eenigen tijd aan boord te hebben vertoefd. Toen zij het schip wilden verlaten was het anker reeds gelicht. De politie heeft deze dames op den trein naar Antwerpen gezet. Diefstal. Door de politie werd een alhier wonende 18-jarige jongen gearresteerd, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van verschil lende rijwielplaatjes en van een electrische lantaarn met dynamo, zoowel hier ter stede als te Middelburg gepleegd. Hij is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Schoorsteenbrand. Zondagmiddag werd de politie gewaar schuwd dat in een woning in de Schermin- kelstraat een begin van brand was ont staan. Het bleek evenwel dat een schoor steen in brand stond, die door de politie is gebluscht. MIDDELBURG Pensioengrondslagen. B. en W. van Middelburg stellen voor de pensioengrondslagen voor den burgemees ter, den secretaris en den ontvanger nader vast te stellen op 6600, 6100 en 4200. Toch wachtgeld. De gemeenteraad te Middelburg had in verband met de reorganisatie van school G o.a. aan den heer W. de Graaf eervol ont slag verleend als onderwijzer in de lichame lijke oefening en hem wachtgeld toegekend. Dit laatste hadden Ged. State), niet goedge keurd. Thans heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen gemeld, dat al heeft een vakonderwijzer als de heer De Graaf geen recht op wachtgeld van het rijk, de gemeente wel degelijk verplicht is voor zulk een onderwijzer de wachtgeld-regeling der gemeente toe te passen, omdat deze on derwijzers als gemeente-ambtenaren zijn te beschouwen. Coöperatieve Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren". Zaterdagmiddag vergaderde bovenge noemde vereeniging in het Militair Tehuis te Middelburg onder voorzitterschap van den heer B. Franse, die in zijn openings woord in het bijzonder welkom heette den adviseur, den heer Zwagerman en zeide, dat als is er ook voor deze coöperatie alle reden aanwezig om op een jaarvergadering over het volgens spreker al te populaire woord crisis te spreken, het toch niet zijn plan is dat te doen. Voor twee gedachten, die onzen tijd vrij wel beheerschen, vraagt spreker de aan dacht en wel ten eerste voor het feit, dat de wereld, de maatschappij, waarin wij leven „gevallen is" in de handen der menschen, en ten tweede, dat er niets standvastiger is dan de onstandvastigheid van het mensche- lijk hart. Met dankbaarheid vermeldt spre ker, dat de voorgaande gunstige landbouw jaren (vooral voor de. akkerbouwers) weer met één zijn vermeerderd. God heeft den arbeid der leden ook over 1934 rijk geze gend. Als vanzelf heeft deze verbeterde toe stand in de bedrijven zich ook afgespiegeld in den omzet van de coöperatie. De omzet nam met ongeveer 10 toe en daardoor daalden de onkosten in vergelijking met het voorgaande jaar met 2 per wagon. Spre ker bracht dank voor de medewerking on dervonden van de medebestuursleden, van den directeur en het personeel, van de werk bijen, waarmede hij bedoelt de bodes des dorpsvereenigingen en zeide, dat hij verle den winter met genoegen de vergaderingen van verschillende dorpsvereenigingen heeft bijgewoond. Al zal spreker zich er voor wachten rechtstreekschen of zijdelingschen drang op de leden uit te oefenen tot uitsluitenden aankoop bij hun eigen vereeniging, toch dringt hij er met klem op aan bij aankoop van waren buiten de vereeniging dezelfee eischen te stellen als bij aankoop bij de ver eeniging. Vooral moet men ook opletten of men soms met een gelegenheidsprijs te maken heeft. Als men deze raadgeving steeds in praktijk brengt, dan vertrouwt spreker dat het steeds minder noodig zal zijn om de leden op te wekken al hun be- drijfsbenoodigdheden bij hun eigen vereeni ging te koopen, dan zullen zij dit uit over tuiging doen en overtuigde coöperators heeft de vereeniging noodig. Spreker ein digde met de hoop, dat het God moge be hagen ook in het nieuwe bedrijfsjaar den ar beid der leden te zegenen. (Applaus). De voorzitter deelde nog mede, dat door het bestuur is besloten om voor partijen kunstmest, die op kaarten zijn besteld en die rechtstreeks uit hét schip worden afge haald, een betalingsruimte van een maand toe te staan. En dat voor de leden, die vee voeder in voorraad wenschen te koopen, doch hiervoor geen opslagruimte hebben, er in het pakhuis gelegenheid is tot opslag, tegen een tarief van 15 cent per 100 K.G. verpakt, opslagtijd tot einde Maart en zulks na nadere regeling met den directeur. Hierna kwam aar. de orde het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Louwerse uit Domburg, die het ditmaal op rijm heeft gezet en dat van den directeur, den heer J. Philipse. Uit een en ander blijkt, dat in het jaar 19331934 aan voederartikelen, zaai en pootgoed is omgezet 1.187.717 K.G. voor 69.941.16, tegen 1.118.339 K.G. en 61.757.12 in 19321933 voor meststoffen en bestrijdingsartikelen voor plantenziekten zijn de cijfers resp. 2.569.786 KG. en 96.392.17 en 2.229.519 K.G. en 93.896.74. Aan de dorpsvereenigingen zal in totaal 1436.56 worden uitgekeerd. De rekening sluit met een eindcijfer van 13.672.92 en met een goed slot van 1171.11. Verslagen, balans en rekening werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en ook besloot de vergadering overeenkom stig het voorstel van het bestuur om het goed slot aan de reserve toe te voegen. De heer C. Louwerse te Domburg' werd als bestuurslid herkozen en bij de stemming las de heer Jongepier een gedicht voor, waarin hulde aan den secretaris wordt ge bracht. Bij acclamatie op voorstel van den heer G. van de Putte, herkoos de vergadering den heer C. Zwagerman als adviseur. Deze zeide die herbenoeming gaarne te willen aannemen, ook al voelt hij dat gezien het werken van het bestuur en den direc teur zijn aanwezigheid maar zelden of nooit meer noodig zal zijn, maar hij stelt het op hoogen prijs, den band met de vereeniging te behouden. Tot leden der commissie van toezicht her koos de vergadering de heeren J. Bosselaar te Aagtekerke met 10, L. Puijpe te Arne- muiden met 13, de heeren W. de Wolf te Grijpskerke en A. Abrahamse te St. Lau rens met 15 stemmen en zij koos den heer Iz. Joosse te Nieuw- en St. Joosland met 13 stemmen. De heer J. Looise moest dit jaar de com missie tot nazien der boekhouding verlaten en kwam in die commissie de heer Over- beeke, die tot nu plaatsvervangend lid .was, terwijl tot plaatsvervangend lid gekozen werd de heer P. de Visser Pzn. te Aagte kerke. Bij de nu volgende rondvraag vroeg de heer Looise of het ook niet mogelijk zou zijn veevoeder op crediet te verkoopen, nu men aanbiedt het op te slaan in het pakhuis der vereeniging. De voorzitter zeide dat men goed onder scheid moet maken tusschen kunstmest, waarvan men eerst na een jaar revenuen kan verwachten en veevoeder, waarvan men na korten tijd voordeel hoopt te hebben. De heer Looise zeide, dat zulks dan toch niet met al dat veevoeder het geval is. De voorzitter zegde toé, dat het bestuur de kwestie nader onder het oog zal zien. De heer Looise vroeg hoe het staat met het ledental en wees er op dat er agenda's voor deze vergadering zijn gezonden aan niet-leden. De voorzitter en de directeur zetten uit een, dat het ledental wel wat vermindert, voornamelijk omdat de jongeren, waarvan men anders verwacht, te veel ter zijde blij ven staan. Als dit mede komt doordat men er tegen op ziet het coöperatieboek te tee kenen, dan werd daar tegenover gesteld, dat men bij deze coöperatie zoo goed als geen risico heeft. De heer Verhage meende dat men inge volge de wet de aansprakelijkheid toch kan uitsluiten voor de leden, doch vooral ook de heer Zwagerman wees er op, dat dit niet toelaatbaar is als men lid wil blijven van het centraal bureau en crediet-waardig be schouwd wil worden gezien. Spreker geloofde niet, dat die aansprake lijkheid zulk een groot gewicht in de schaal legt, maar men kan wel trachten haar iet3 te beperken. Van andere zijde meende men, dat het niet-teekenen veelal een gevolg is van laksheid. De directeur deelde nog. mede, dat de ver eeniging ook zal vallen onder de belasting op geld in de doode hand.- Een zendingsconferentie. Zaterdagmiddag werd. in het gebouw der Chr. Jongemannenvereeniging te Middel burg een zendingsconferentie gehouden. Ds. L. C. Spijkerboer van Oost- en West- Souburg, voorzitter van den Zendingsraad in de classis Walcheren, opende de vergade ring, welke zeer goed bezocht was. Uit bijna alle plaatsen van Walcheren, waren belang stellenden tegenwoordig. De zendingsdirector D. Crommelin van Oegstgeést sprak eerst over Moeilijkheden en mogelijkheden voor het zendingswerk in onzen tijd. De moeilijkheden zijn niet uitsluitend van financieelen aard, ofschoon het tekort op 't oogenblik zeer groot is. De hoop is geves tigd op de a.s. Zendingsweek. Er zijn ook tal van andere moeilijkheden. De regeering bezuinigt in Indië op alle takken van dienst en niet het minst op het onderwijs. Door het stellen van steeds grootere eischen, waaraan niet voldaan kan worden, moeten tal van scholen op het zendingsgebied op geheven worden. Daar de onderwijzer door gaans ook voorganger is, worden niet alleen leerlingen van het onderwijs verstoken, maar ook de evangeliepredilSng wordt be moeilijkt. Zoo is het ook met de ziekenhuizen bij de medische zending. Zij werden vroeger ge steund door de regeering, door de besturen der plantages, door de meergegoede bevol king en door de zendingscorporaties. Door de crisis vermindert de rijkstoelage vele plantages worden gesloten de bevolking heeft hierdoor minder inkomsten de land bouwproducten brengen minder op de werkloozen krijgen geen ondersteuning. Dit alles geeft aan de zending groote moeilijk heden. Over het algemeen zijn de inlanders niet meer zoo volgzaam als vroeger. Zij worden meer actiever ook op godsdienstig gebied. De jonge Christengemeenten krijgen grooter verantwoordelijkheidsgevoel. Dit laatste stemt tot blijdschap, doch de zendeling is dan niet meer uitsluitend leider, doch meer raadgever. Zoo komt er ook gebrek aan personen, die in staat zijn goede leiding te geven. Gelukkig zijn door al die moeilijkheden ook mogelijkheden gekomen. Door de rijks subsidies was veel aan banden gelegd. Nu kan de verloren vrijheid worden herkregen. Daar de regeering gaarne openbare scholen en ziekenhuizen aan de Zending wil over geven, bestaan er mogelijkheden tot uitbrei ding van het zendingswerk. Verscheidene vragen werden gesteld en beantwoord. Na de pauze sprak de zendingsdirector over „de Nederlandsche zending binnen het internationaal verband". Drijft Nederland bijna uitsluitend zending in eigen bezittingen, de meeste andere lan den doen het in een vreemd gebied. Dit geeft wel eens moeilijkheden, doch feitelijk bestaan er voor de zending geen grenzen. Het zendingsbevel toch is „Predikt het evangelie aan alle creaturen". De spreker wees op het ontstaan van den internationa len Zendingsraad te Edinburgh in .1910. ge houden. Zelf heeft hij dien te Jeruzalem be zocht in 1918. Een blyvend verband tus schen de zendingdrijvende volken is noodig. De bekende dr. Mott is de ziel en de organi sator van alles. Het oog moet gericht wor den, niet op wat verschilt, maar op 't geen vereenigt. En dit laatste is de eenheid in Christus. De aansluiting van Nederland heeft geleid tot de nationale organisatie in ons land zelf van alle zendirgscorporaties der verschillende kerken. De conferentie werd geopend en gesloten met gebed en het lezen van een gedeelte uit de Heilige Schrift. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De algemeene vergadering van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij zal worden gehóuden op Maandag 26 November te Middelburg. Als sprekers zullen het woord voeren de heeren J. Weitkamp te Hardenberg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die het onderwerp „Ons landbouwleven in den nood der tijden" zal inleiden en ir. P. A. v. d. Ban, rijks'landbouwconsulent te Leeuwar den, die zal spreken over het onderwerp „Grepen uit de Landbouwarbeidsleer." KOUDEKERKE De nieuwe spelling. Bij het openbaar onderwijs is van heden af het gebruik der nieuwe spelling inge voerd. OOSTBURG Vereeniging voor ziekenhuisverpieging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat op 26 September j.L onder de lei ding van den heer J. A. Meertens, admini strateur dezer vereeniging te Terneuzen, een bijeenkomst had plaats gehad van be langstellenden in de oprichting eener afdee- ling Oostburg, is het in een nieuwe bijeen komst op Vrijdag 19 dezer gekomen tot op richting eener zoodanige afdeeling. De be langstelling was thans ■aanmerkelijk groo ter dan tevoren, zoodat aan het einde der bijeenkomst kon worden medegedeeld, dat Oostburg met 134 leden tot de vereeniging toetreedt. Tot bestuursleden der nieuwe afdeeling werden gekozen de heeren P. de Hullu Hz., J. Prins en M. W. Sterrenburg. Het ledental der in 't laatst van 1932 voor Zeeuwsch-Vlaanderen opgerichte vereeni ging is thans tot over de 5000 gestegen. IJZENDIJKE Verloting verboden. Op last van de justitie is de door de win keliersvereniging „Ons Belang" georgani seerde verloting verboden, orndat deze in strijd is met de bepalingen van de Loterij- wet. GOES De sluiting van de CJoesche Beurs. Zaterdag was het den laatsten dag van de Goesche Beurs. Ook nu was het druk in het Schuttershof. Na het sluitingsuur ver- eenigden zich op het tooneel het comité met de standhouders. Hier heeft de voorzitter van het comité, de heer J. Steketee, zijn blijdschap uitge sproken over het goed slagen der Beurs. Zoowel bezoek als medewerking waren bo ven verwachting. Dank brengt spr. aan B. en W., den commissaris van politie, de pers e.a. voor ondervonden medewerking. Hierna hebben de heeren Donner en Burgs, resp. namens Handelsbelangen en Hanse, het comité dank gezegd voor het organiseeren van deze Beurs. Het aantal bezoekers bedroeg 9280, ter wijl het comité hocgstens 6000 had durven ramen. Ook de standhouders zijn over het alge meen zeer tevreden, waarbij men echter in aanmerking moet nemen dat de eene bran che zich beter leent voor directen verkoop dan de andere. Bond van Christ. Zangvereenigingen. Zaterdag vergaderde te Goes de ring Zee land van den Bond van Christ. Zang- en Oratorium-vereenigingen in Nederland, on der leiding van den voorzitter, den heer Woltering uit Vlissingen. Medegedeeld werd, dat toegetreden zijn de vereenigingen „Con Amora" te Nieuwer- kerk en „Excelsior" te 's-Gravenpolder, ter wijl voor Schouwen een kring met 7 ver eenigingen is opgericht. De vereeniging „Hosanna" te Colijnsplaat is ontbonden. Aan den oud-voorzitter, der heer Te Gussinklo, is een album met foto's van alle aangesloten vereenigingen aangeboden. De penningmeester, de heer Van Belle, kon zijn rekening van het concours afslui ten met een batig saldo van 323 en zijn rekening van den Ring met een batig saldo van 384.52 De aftredende bestuurslede.! Van Luijk Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED (Axel) en Bustraan (Goes) werden herko zen. De muziekcommissie werd van 4 op 5 le den gebracht. Verworpen werd een voorstel om elk jaar een begrooting op te maken. Eveneens een voorstel om aan de bestuursleden geen stemrecht te geven dan alleen als afge vaardigde. AXEL Ophef f'mg belastingkantoor. Het kantoor der rijksbelastingen te Axel zal, uit bezuinigingsoverwegingen, met 1 Januari 1935 worden opgeheven en zal dan gaan ressorteeren onder de inspectie Ter- neuzen. Mutaties by de marine. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 22 October 1934 de officier van ge zondheid der 2e klasse D. C. Canne a.b. van Hr. Ms. „Evertsen" met 25 October 1934 de luitenant ter zee der 2e klasse A. van. Miert a.b. Hr. Ms. „Nautilus" met 26 Oc tober 1934 de luitenant ter zee der 2e klas se J. A. M. van der Burgh a.b. Hr. Ms. '„Hertog Hendrik" de luitenant ter zee der 2e klasse L. J. Goelings a.b. wachtschip te Willemsoord deluitenant ter zee der 2e klasse H. L. Nagtglas a.b. wachtschip te Willemsoord de luitenant ter zee der 2e klasse S. S. W. van der Woude a.b. „Hertog Hendrik" kapitein der mariniers, gedeta cheerd bij het korps mariniers D. P. Ravelli a.b. wachtschip te Willemsoord kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen bij de ma rinekazerne le luitenant der mariniers G. Wilhelmy Damstée a.b. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" le luitenant der mariniers H. Lieftinck a.b. Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord 2e luitenant der mariniers J. G. M. Nass bij de afdeeling mariniers te Rot terdam 2e luitenant der mariniers R. H. M. C. von Frijtag Drabbe bij de afdeeling mariniers te Rotterdam de luitenant ter zee der le klasse A. de Booy, eervol onthe ven van de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord de luitenant ter zee le klas F. J. E. Krips be last met de betrekking van adjunct-chef van den staf der zeemacht te Willemsoord met 1 November 1934 de 'luitenant ter zee der le klasse J. A. de Gelder bij het departe ment van defensie met 2 November 1934 de luitenant ter zee 2e klasse J. S. Friede- rick, ter beschikking gesteld de luitenant ter zee 2e klasse B. van der Ploeg a.b. van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord de luitenant ter zee 2e klasse H. C. Besanoon bij het torpedobootatelier te Willemsoord de luitenant ter zee 2e klasse L. J. van der Veen bij het torpedobootatelier te Willems oord de luitenant ter zee 2 e klasse G. E, A. Daane Bollier Hr. Ms. „Hertog Hendrik", de luitenant ter zee 2e klasse H. Webb, ma rinekazerne te Amsterdam de luitenant ter zee 2e klasse P. Schotel Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. De correspondent van het „Maandag- dagochtenblad" te Berlijn meldde gisteren avond De kerkelijke situatie in Duitschland is op het oogenblik weder eens in een weinig overzichtelijk tusschenstadium, waarop men in de onderscheiden kampen een geheel verschillende kijk heeft. Daarom is het voorzichtig alle berichten van welke zijde zij ook komen met een korreltje zout te genieten. Dr. Kinder, de leider van de Duitsche christenen en zijn onmiddellijke aanhang is de kerkelijke rijksregeering, zoo heet het, zijn na interventie van hooger hand met rijksbisschop Miiller en rechtswalfc Jager weder verzoend en op hun oude plaats teruggekeerd. Daar deze verzoening min of meer gedwongen is, heeft zij waarschijnlijk het karakter van een wapenstilstand die nend om onrust en belangstelling van het publiek te bedaren tot tijd en wijle de regee-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1